alın germe ameliyatı
3.7
(3)

Alın germe ameliyatı; yüz bölgesinde kişinin ifadesinin farklı sebepler dolayısıyla değişmesi, alın bölgesinde sarkma, kırışıklık ve kaş düşüklüğü nedenleriyle tercih edilen bir cerrahi operasyondur. Bu problemlere neden olan pek çok farklı sebep vardır. Sosyal hayat aktivitesi, genler, stres, aşırı yorgunluk ve tabi ki yaş ilerlemesi alın bölgesi üzerindeki deride kırışıklıklara sebep olmaktadır.

Yüz ifadesinde olan değişim ve yorgun bir alın bölgesi nedeniyle günümüzde pek çok kişi tarafından alın germe ameliyatı tercih edilmektedir. Önceki yıllara göre daha fazla tercih edilmesinin en önemli sebebi kesin sonuç alınmasıdır. Fazla rağbet görmesi nedeniyle de gün geçtikçe Alın Germe Ameliyatı Fiyatları ulaşılabilir bir hal almıştır.

Alın Derisinin Sarkma Sebepleri

Vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesi olan derimizin bu öneminin farkına bazen varamıyoruz. Gündelik alışkanlıklarımız yüzünden de bazen ona zarar veriyoruz. O zararlardan çoğunu gerçekleştirdiğimizde de alın bölgesinde sarkma ve kırışıklıklar meydana geliyor. İşte buna sebep olan nedenlerden bazıları.

Fastfood Tüketimi: Fastfood tüketimi aslında sadece alın bölgesi için değil vücudumuzun tamamı için bir zarar. Lakin alındaki sarkmalardan bahsettiğimiz için buraya olan etkisini göz önünde bulundurabiliriz. İçerisinde bol miktarda trans yağ veya normal yağ bulunduran fastfood ürünler deri altında yağ birikimine sebep olur. Tabi buda beraberinde bu bölgelerde sarkmaları getirmektedir.

Aşırı Yağlı Yiyecekler Yemek: Fastfood ürünler kadar zararlı bir diğer şeyde yağlı yiyecekler tüketmek. Bu konuda tabi ki Türk mutfağının biraz azizliğine uğruyoruz. O leziz yemekler yağsız olmuyor ancak oranına dikkat etmediğimiz takdirde alın bölgesinde sarkmalara neden olabiliyor.

Az Su Tüketmek: Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey sudur. Çünkü hücre yenilenmesi için gerekli mineralleri taşır. Gün içerisinde önerilen düzeyde su içmek vücudun daha diri ve estetik görünmesini sağlayacaktır.

Uykusuzluk: Uykusuzluğu birkaç gün nezdinde değerlendiremeyiz. Sürekli olan ve düzelmeyen uyku saatleri vücutta sarkmalara neden olabilmektedir.

Sık Kilo Değişimi: Kilo kaybı veya kilo alımı konusunda dikkatli olmalıyız çünkü bunlar sık ve aşırı düzeyde olursa vücut formunu kaybeder.

Fazla Güneş Işığına Maruz Kalmak: fazla güneş ışığına maruz kalmak içerisinde ki ışınlar nedeniyle tehlike arz etmektedir. Bunun nedeni de bu ışınların fazlasının derimizin altındaki lif tabakasına zarar vermesi. Lakin önemli bir D vitamini kaynağı olan güneş ışığından da tamamen mahrum kalmayalım.

Genetik Kalıntı: Alın bölgesinde sarkma nedenleri illaki gündelik alışkanlık ve yanlış tüketimlerden olmayabilir. Derinin genetik yapısı buna izin veriyorsa kırışık bir görünüm doğuştan da gelebilir.

Sigara İçmek: Sigara içmek başta alın bölgesi olmak üzere cildimizin tamamı üzerinde kalıcı etkiler bırakır. Deriyi oluşturan hücrelerin zarar görmesini sağlayan sigara dumanı aynı zamanda bu hücrelerin yenilenmesini de oldukça yavaşlatır.

Yaşlanmak: Ve son olarak alın bölgesinde sarkmalar yaş ilerledikçe çoğu insanda görülmektedir. Buna yaşa bağlı sarkmalarda deniyor. Tabi ki estetik ameliyatlar ile güzel bir görünüme sahip olunabilir ancak yukarıda saydığımız nedenler dikkate alınırsa yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar oldukça ötelenecektir.

Alın Germe Ameliyatı

Alın, yüz bölgesinde çok kolay kırışabilen ve sık kullanılan bir bölgedir. Bölgede bulunan yüz kasları konuşma esnasında ve mimik yapımında sıklıkla kullanılmaktadır ve zaman içerisinde derinin elastikiyetini kaybederek kırışıklık ve hafifçe sarkmalar yapabilir. Yapılan birtakım estetik işlemler sayesinde meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmalar kısa sürede giderilerek düz bir alın bölgesi elde edilebilmektedir.

Alın germe ameliyatı işlemi yalnızca bir estetik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilmektedir. Güzellik uzmanları gibi kişilerin güzellik merkezlerinde uygulayabilecekleri bir yöntem değildir.

Yapılan bu işlem konuşma esnasında sıklıkla kullanılan alın kaslarında; yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, çok fazla mimik kullanımı gibi herhangi bir nedenden dolayı kırışıklıkların baş göstermeye başladığı alınlarda uygulanmaktadır. Kişinin cilt yapısındaki özellik de kırışıklık olayının daha genç yaşlarda meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle işlemin yalnızca ileri yaşlarda uygulandığı zannedilmemelidir.

Bu bölgede meydana gelmiş olan kırışıklık, alın germe operasyonu sayesinde tamamen düz bir görünüme kavuşturulur. Bu sayede kişi daha genç ve diri bir yüz görünümü elde eder.

Ameliyata gerek duyulmadan önce hastada uygulanan birtakım kırışıklık giderici işlemler; çizgilerin bulunduğu yerlere dolgu eklemesi, botoks, mezoterapi gibi işlemleri kapsamaktadır.

Bölgede ilk olarak bu sayılan ameliyatsız işlemler denenmektedir. Daha ileri yaşlarda çok sayıda kırışıklıklar olduğunda veya kişide diğer işlemler uygulandıktan sonra zamanla artık bunların da işe yaramaz hale gelmesi ile bölgedeki düzlüğü sağlamak adına artık alın germe ameliyatı uygulaması yapılmaktadır.

Alın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alın germe ameliyatı hakkında merak edilen sorulardan biri de alın germe ameliyatı nasıl yapılır, sorusudur. 

İşlem hasta üzerinde uygulanmaya hasta ile birlikte karar verildiğinde hekim hastaya işlemin açık ameliyat ve endoskopik yöntem ile yapılabildiğini açıklar. Hasta her ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını hekiminden dinleyerek seçim yapabilme hakkına sahiptir.

Ameliyatın yöntemi belirlendikten sonra hastaya uygulanacak olan işlemlerin yazılı olduğu bir belge tıpkı diğer tüm ameliyatların öncesinde yapıldığı gibi imzasına gerek duyulur.

Her iki yöntemde de genel anestezi altında işlem yapılmaktadır. Operasyon ortalama olarak 1 saat kadar zaman almaktadır.

Bu sürenin sonunda hasta uyandırma odasına alınır ve daha sonra servise getirilir.

Ameliyat sonrası gerekli kontrolleri servis hemşireleri tarafından kontrol edilir ve hastanın anesteziyi atlatması için yavaş yavaş yürümesi sağlanır.

Hasta tamamen kendine gelip kendini iyi hissettiğinde taburcu edilir.

Taburcu olunduktan sonra yaklaşık 3 gün boyunca şişlik morluk hafif düzeyde görülebilmektedir. Eğer bunların ciddi anlamda yoğun olduğu fark edilirse ve hastayı rahatsız edici boyutlara ulaşırsa hekime tekrar danışılabilinir.

Hekim tarafından şişliklerin ve morlukların giderilmesi sürecinde ağrı kesici ilaç tedavisi başlanır ve kişi bu sayede günlük normal yaşamına dönebilir; işine, okuluna gönül rahatlığı ile gidebilir.

Alın Germe Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Alın germe ameliyatı öncesinde ypılması gerekenlerden bahsetmek gerekirse, pek çok ameliyat gibi genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesi uzman hekim tarafından bazı tetkikler istenmektedir. Tetkikler doğrultusunda verilecek talimatlara uymanız gerekmektedir.

Anestezi altında uygulanan işlem nedeniyle alkol ve sigara kullanımını ameliyat öncesinde tamamen bırakmanız talimatlar arasında yer almaktadır. Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız şayet belirtilen ameliyat tarihinden önce ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Sürekli olarak kullandığınız başka ilaçlar ve hastalıklarınız var ise hekiminizi bu konuda bilgilendirmelisiniz. Ameliyat öncesinde 6 saat boyunca yeme ve içme aktivitelerine son vermeniz de yapılacak olan adımlar arasındadır.

Uzman bir hekime danışmadan önce kesin bir Alın Germe Ameliyatı Fiyatları hakkında bilgi almak doğru bir işlem olmayacaktır.

Alın Germe Ameliyatı İzleri

Alın germe ameliyatı izleri birçok aday için önemli bir soru olmaktadır. Yetişkin bir birey olan herkes bir uzman hekim tarafından ameliyatı tercih edebilir. Bu ameliyatı tercih edenler için ortalama yaş aralığı 35 ve 40 yaşları arasındadır.

Alın germe ameliyatı, saçlı deri bölgesinden ya da alın ve saçın birleşim bölgesinden yapılmaktadır. Yara izleri bu şekilde daha az görünür bir hal almaktadır. Süreç ilerledikçe izler solmaya başlamaktadır. Yaklaşık 1 sene gibi bir süre sonrasında izlere dair pek bir şey kalmamaktadır. Kalabilecek soluk izler de saç derisinin üzerine yapıldığı için saçlar ile örtülmekte olacaktır.

Alın Germe Ameliyatı Fiyatları için tetkiklerden önce net bir fiyat belirtmek oldukça zordur. Bu nedenle öncelikle bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Alın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Alın germe ameliyatı, kadın ve erkekler tarafından tercih edilen bir operasyondur. Operasyonun uygulamasında, saçlı deri kısmından kesiler açılarak derideki fazlalıklar kesilir ve aynı kısımda kalan deri gerilip, ölü deriler çıkarıldıktan sonra bölgeye dikişler atılarak kapatılır.

Ameliyat sonrasında bölgede kesilerden kaynaklanan kabuklanmalar, izler ve morluklar bir süre kalabilir. Morluk ödem ve şişlik kısa sürede geçecektir. Fakat izler doktor reçetesine dayalı kremler ve bakım ürünleriyle kontrol altına alınmalıdır.

Bölgeye masaj uygulayacak kan dolaşımını hızlandırmak ameliyat sonrasında ilk bir haftanın sonunda yapılması gereken bir uygulamadır.

Hastaların iyileşme süreci boyunca alkol, sigara ve uyarıcı hiçbir madde kullanmamaları taksiye edilir. Bu duruma ek olarak da ameliyat öncesi minimum on gün kala bu tür maddelerin kullanılmasına ara vermek ameliyat sırasında ve sonrasında iyileşme üzerinde ciddi rol oynayacaktır.

Alın germe ameliyatı sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar, operasyonun daha başarılı sonuçlar elde edilmesi için doğru kontrol edilmelidir. Bu yüzden hastalar öncelikle doktor muayenesi sırasında; güneşlenme alışkanlıkları, yüz bakım alışkanlıkları ve diğer rutin alışkanlıkları hakkında doktora doğru bilgiler vermeleri ve uzman doktorun tavsiyesi üzerinde ameliyat sonrası bir dönem süreci direktifler doğrultusunda yönetmelidir.

Alın germe ameliyatı, genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 1 saat süren alın germe ameliyatı sonrası hasta istirahat kısmını evde tamamlayabilir. Kişisel bakımını aksatmadan doğru pansuman ve uygulamalarla ilk 2 hafta alın bölgesine dikkat etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Alın germe estetiği sonrasında, dikişlerin bulunduğu kısımların enfeksiyon yapması bu bölgedeki yaraların daha geç iyileşmesine ve aynı zamanda bu kısımlarda kesi izlerinin daha belirgin bir şekilde kalmasına sebep olacağı için doğru ve hijyenik pansuman uygulaması çok önemlidir.

Kişinin alın germe ameliyatından sonraki süreçte, güneşlenmeden uzak durması kesi izlerinin daha çabuk iyileşmesi açısından büyük rol oynar. Mümkünse bu bölgeler güneşten iyi bir şekilde belli bir süre muhafaza edilmelidir.

Masaj uygulamaları ise kişiden kişiye değişeceği için doktorun karar verdiği zaman diliminde ve teknikle yapılmalıdır. Yüz derisinin bütünleşme sağlaması ve doğal simetrisini yakalaması için masaj önemlidir. Ancak operasyon sonrasında kendi bildiğiniz gibi masaj yapmanız farklı komplikeler doğurabilir.

Erkek hastalara uygulanan alın germe ameliyatı sonrası saç tıraşında bölgeye çok hassas davranılmalı ve belli bir süre tamamlanmadan mümkünse her hangi bir kesi darbesi olmaması doğru olacaktır. Dikişli bölgelerin tıraş malzemelerinden etkilenmemesi gerekir. Alın germe ameliyatında kişiye bağlı olarak ek tedavi süreci gerekebilir.

Alın Germe Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Edilmelidir

Gerek yaşın ilerlemesine bağlı olarak, gerek yer çekimine bağlı olarak gerek de dış etkilere bağlı olarak meydana gelen kırışıklık ve sarkma gibi dış görünüşte hoş olmayan görüntü için alın germe ameliyatı olanlar bulunmaktadır. Bunlar yapılırken, öncesinde ve sonrasında muhakkak dikkat etmeniz gereken bazı kıstaslar vardır ki bunlardan bilhassa memnun kalacağınız bir hizmet adına oldukça önemlidir. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; ameliyat sonrası yapacağınız uygulamalar alacağınız önlemler hem yaptırdığınız ameliyatın hem de sonraki süreçteki uygulamalarınızın çok net bir biçimde faydasını görmeye yarayacaktır. Bunların yanında doktorunuzun da tavsiyelerine şiddetli bir biçimde uymanızı öneririz. 

Korkmamanız gereken bir duruma da değinmek isteriz; bazı hastaların ameliyat sonrası; yüz çevresinde şişme, morarma, ödem, uyuşma, gerginlik gibi durumların söz konusu olabileceğini söyleyelim. Şişme ve izlerin kaybolması ile, yapılan ameliyatın sonuçlarını kendisini vücut üzerinde yeni yeni göstermeye başlayacaktır. Bu da tahmini olarak 1-2 aylık gibi bir sürece tekabül etmektedir. Bu süreç içerisinde gelecek olan komplikasyonlardan korkmamanızı kesinlikle öneririz. Bu evrede kendinizi kötü hissetmeyerek bunların geçici olup, kalıcı olmadığına kanaat getirmelisiniz. 

Cerrahi işlemin ardından, ne kadar titiz bir şekilde ameliyat yapılırsa yapılsın; yüzün çevresinin bazı yerlerinde ameliyat izine rastlamamak mümkün olmayacaktır. Kesi atılarak yapılan işlemlere de değinmek isteriz bu bölümde. Saçlı derinin altında yapılan bu ameliyatın; dış görünüşe herhangi bir etkisi ve fiziksel olarak gözle dışarıdan görülebilecek bir etkisi yoktur. 

Bazı ameliyatlarda ise, gözle görünecek biçimde net olan yüzeylere de kesik atılabilir. Düşük seviyede de olsa dışarıdan görülebilecek biçimde olabilirler. Ten rengiyle beraber kaynaşmasıyla zaman içerisinde bu sorun da ortadan kalkar. 

Genel olarak, alın germe ameliyatı olanlar için doktorların önerdiği; elastik bir bandajın kullanılmasıdır. Ödem olmamasını da sağlayacak olan bu bandaj aynı zamanda da yüzün daha güzel bir biçimde yerine oturmasını sağlar. Ameliyatın ardından 1 hafta gibi bir süreçte bu bandaj da çıkarılmaktadır. Dikişlerin alınmasıyla birlikte alın daha rahat şekillenir ve ilerleyen süreçlerde makyaj da yapılabilir bir seviyeye gelinir.

Bunun dışında alın germe ameliyatı olanların yapmaları gereken başka durumlar da söz konusu. Ameliyat sonrası, güneş ısısına maruz kalmaktan katiyen çekinmelisiniz. Bazı durumlarda ise dışarı çıkma gibi bir zorunluluğunuz olabilir. Böyle zamanlarda doktorunuzun sizlere önereceği kremi kullanmanız sizler için çok daha faydalı olacaktır. 

Ameliyat sonrası olumlu sonuçlar alınıp etkisi en net biçimde hissetmek istiyorsanız mutlak yapmanız gereken cerrahınızın ameliyat sonrasında sizlere önereceği tavsiyelere harfiyen uymalısınız. Bunun yanı sıra sizlere bu süreçte hem oluşabilecek ağrılardan dolayı hem de kötü hissetmenizi engellemek adına ağrı kesiciler verebilir. Bunları da düzenli bir şekilde kullandığınız zaman ağrının düşük bir seviyede hissedileceğini bilmelisiniz.

Alın Germe Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Alın germe ameliyatı fiyatları hasta ve doktor durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bir sağlık problemi olmayan kadın ve erkek herkes bu ameliyatı tercih edebilir. Ameliyat sürecinde doğallığınızı korumak da önemlidir. Sonrasında kalan ufak kırışıklıklar nedeniyle kaşlarınızı rahat hareket ettirebilir ve mimiklerinizi kaybetmemiş olursunuz.

Alın germe ve benzeri operasyonlarda öncesinden net bir fiyat belirtilmesi doğru olmayacaktır. Kişiden kişiye, uygulanacak işlemlere ve ihtiyaç duyulan eklemelere göre fiyat üzerinde farklılıklar meydana gelebilmektedir. Alın Germe Ameliyatı Fiyatları için en doğru bilgiyi hekiminiz gözetiminde yapılacak olan tetkikler sonrasında öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

S.S.S

Alın germe estetiği nedir?

Alın germe ameliyatı ile ilerleyen yaşlarda kişinin daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olan alın bölgesindeki kırışıklık ve çizgilerden kurtulmak mümkün. Bu operasyon ayrıca diğer yüzle ilgili ameliyat yöntemleri ile bir arada kullanılarak daha estetik bir görüntü oluşmasını da sağlayabilir. Özellikle 40 yaş üstü hastalarda görülen kaşlarda ve şakak bölgesindeki düşme, alın kırışıklığı olan hastalar daha uygundur.

Alın germe ameliyatı fiyatı nedir?

Alın germe ameliyatının fiyatını doktorunuzla görüşüp muayene olduktan sonra daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Alın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Alın germe ameliyatı her iki şakak arasındaki saçlı deride kalan bir kesi ile alınan alın derisi kaldırılır. Alında kırışıklıklara neden olan ve kaşları aşağı çeken kaslar tahrip edilerek bu yöntem uygulanır. Derinin fazlası ise atılır. Maalesef bu işlem sırasında bir iz kalacaktır.Eğer saçlı bir deriye sahipseniz endişelenmenize gerek yok.Ancak bu operasyon bir erkeğe yapılıyor ise ileride erkeğin saçları döküldüğü takdirde ameliyat izi de belirgin olacaktır.

3.7 / 5. 3

9 cevaplar
 1. Ayla
  Ayla says:

  merhaba, alnımdaki kırışıklıklar için ameliyat olmak istiyorum hocam. Yaşım 44, burun estetiği ile beraber yaptırabilir miyim. İkisi birlikte olursa kaç para olur ?

  Cevapla
 2. Tayfun
  Tayfun says:

  Merhaba Tayfun bey. Alın germe ameliyatı hakkında yazılarınızı dikkatle inceledim. Öncelikle verilen bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim sorum şu, alın germe ameliyatı olduktan sonra ortalama yüzde kaç etkisi oluyor? Biliyorum bunun için pek çok faktör var ama ben ne sigara ne alkol ne fast food kullanmıyorum. Cilt bakımıma çok özen gösteriyorum. Bu arada yaşım 33. Çok değil ama çıkan alın çizgilerinden rahatsız olmaya başladım galiba. Bir de alın germe ameliyatı hakkında ortalama ya da net fiyat nedir?

  Cevapla
 3. Tayfun
  Tayfun says:

  Uzatmadan konuya giriyorum. Benim mimik tikim var. Yani nerdeyse günde on yirmi defa belki daha fazla kaşlarımı yukarı doğru kaldırıyorum. Yaşım 30. Bu mimik hareketi odaklı tikim yüzünden alnımda çok kırışıklık oldu. Tikimi kontrol altına almaya çalışıyorum ama azaltabilsem de bitiremiyorum bir türlü. Bu gidişle 40 olmadan alnım 70 lik dede gibi görünecek. Alın germe ameliyatı olsam alındaki çizgileri ne kadar giderebiliyor bilgi almak istedim.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir