Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri Hakkında Önemli Bilgiler

Cinsel ilişkiden sonra birleşme gerçekleşmemesine rağmen yaşanabilen bu durum karşısında kızlık zarı bozuldu mu gibisinden birçok soru sorulabiliyor. Kızlık zarının bozulduğuna dair cinsel ilişki sonrası bazı bulguların varlığından söz etmek mümkün. Bozulmuş kızlık zarı belirtileri aslında adet dönemi belirtilerine çok yakından benziyor. Tek fark ise hafif ve kısa süreli olan kanama durumu oluyor. 

Adet dönemi ağrıları yaşayan kişilerde ağrının uzun soluklu olması iki ağrının birbirinden farklı olduğunu bir nebze olsun gösterebiliyor. Ancak bozulmuş kızlık zarı belirtileri yalnızca bunların tekinin gerçekleşmesiyle meydana çıkmıyor. Vajina bölgesinin iç kısmında yanma ve batma hissi oluşuyorsa kızlık zarının bozulduğu tahmin edilebilir. 

Bekaratin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Belirtiler açısından konuşmanın yanı sıra kızlık zarı tespit edebilmek için birçok kişinin aynayla kontrol etmeye çalıştığı biliniyor. Ancak kişilerin bunu kendilerinin ayna yardımıyla görebilmesi imkansız bir durumdur. 

Cinsel birleşme yaşanmamasına rağmen bu korkuyu içinde taşıyan kişilerin başvurduğu bu yöntem işe yaramıyor. Sonuç olarak kişilerin kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına görünmeleri gerekebilir. 

Kızlık zarı testi gibi bir şey var mıdır? Bu durumun testle kontrolünden çok fiziksel bir muayenenin varlığından söz etmek mümkündür. Uzman doktor tarafından kızlık zarı nasıl bozulduğu anlaşılır. 

Fiziksel Muayene ile Tespit Yapılır

Basit bir muayene yöntemi kullanılmaktadır. İddia edilenin aksine muayene esnasında kişinin canı asla acımaz. Oldukça basit bir yöntem ile doktor vajinayı inceler. Herhangi tıbbi bir aracın vajinaya koyulduğu yönündeki söylemlerin tamamı yanlıştır. 

Zorunlu ve sağlıksal bir problem olmadığı sürece vajinaya bu şekilde müdahale edilemez. Hastadan jinekolog uzmanı tarafından hazırlanan muayene masasına uzanması istenir. Jinekolog tarafından çıplak gözle görülebilen bu doku incelemesinde acı verici bir tespit bulunmamaktadır. Ayrıca 18 yaş sınırının bu alanda uygulandığı bilinmelidir. Muayeneye gelecek olan hastalar eğer ki 18 yaşından küçükse ebeveynlerinden birisiyle gelmeleri istenir. 

Hastanın kişisel problemi olduğu için elde edilen bilgiler üçüncü kişiler ile paylaşılamaz. Hatta bu bilgileri kurumlar aracılığı ile öğrenmek mümkün değildir. Hastanın gizliliği bu noktada çok önemli bir esastır.

Bozulmuş Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülebilir Mi?

Bozulmuş kızlık zarı belirtileri taşıyor ve hastaneye gitmeye karar verdiyseniz. Herhangi bir operasyon veya cerrahi risk taşımadığınızı bilmeniz gerekiyor. Bozulmuş kızlık zarı çıplak gözle görülebilir mi sorusuna olumlu bir yanıt verebilmek mümkündür. 

Jinekolog tarafından dokular üzerindeki hassasiyet kolaylıkla fark edilebilir. Ayrıca belirtilerin jinekoloğun sorduğu sorularla teyit edilmesi oldukça önemlidir. Ayna yöntemini tavsiye eden kişilerin bu yorumları her kadın için aynı olmayan Hymen dokusu nedeniyle yanlıştır. 

Hymen dokusu kanama ve vajinal sıvının birikimiyle bakıldığında farklı noktalara çekilebilir. Yani kişinin kızlık zarı olarak sandığı şey başka bir şey olma ihtimaline sahiptir. Doğal olarak profesyonel bir yardım olmadan emin olmak doğru bir davranış olmayacaktır. Yanı sıra bu dokuyu gördükten sonra veya görmeden önce kadınlar kızlık zarını parmaklarıyla kontrol etmek istiyorlar. Ancak vajinanın boyutsal açıdan farklılıkları hep gözden kaçıyor. 

Kızlık zarı kalınlığı ne kadardır?

Genel olarak bilinen kızlık zarı vajinanın 1.5 ve 2 cm aşağısında olduğu söylenir. Ancak kişiden kişiye değişen bu durumda kadınlar tırnak uzunlukları gibi şeyleri önemsemeden o bölgeye dokunmaya kalkarlar. Sonuç olarak kızlık zarı yırtılmamışken deneysel bir muayene çeşidi yüzünden yırtılabilir. 

Ardından jinekoloğa gidip bilgi almanın hiçbir mantığı kalmaz. Zaten içinizi rahatlatmak adına jinekoloğa başvuracaksanız. Hiçbir zaman kendi muayenenizi yapmayın. Uzman jinekologlara göre bu durum karşısında panik yapılmamalıdır. 

Doktor tavsiyelerine göre hareket edilmelidir. Yani muayene kesinlikle kişi tarafından veya üçüncü kişi tarafından gerçekleştirilmemelidir. Konu hakkında uzman olmayan kişilerin internetteki yorumları tamamıyla yalandır veya deneysel yöntemlerdir.

Kızlık Zarı Patladığında Kanama Olur Mu?

Bir diğer yanlışta kızlık zarının ilk kez cinsel ilişkiye girildiğinde patlayıp kanayacağı düşüncesidir. Böyle bir durumun kadınların yalnızca %56’sında gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Bozulmuş kızlık zarı belirtileri olarak bilinen kanama yöntemi tamamıyla şans faktörüne dayalı bir etkendir. 

Kişinin kızlık zarı o ilişki esnasında bozulmuş olabilir. Ancak kanamanın gerçekleşmesi kesinlikle olacak diye bir durum söz konusu değildir. Kadınlar arasında uygulanan bir çalışmaya göre %44’ünde kızlık zarının bozulmadığı tespit edilmiştir. Yani bu belirtinin doğruluğundan söz etmek tamamen mümkün değildir.

İlk Kanama Tahminen Kaç Gün Sürer?

Bozulmuş kızlık zarı belirtileri arasında bilinen hafif kanama etkisi çok uzun sürmez. Reglden farklı olduğu noktada zaten budur. Kanama etkisi oldukça hafiftir. Yalnızca 2 veya 3 pedin dolacağı bir kanamadan söz edilir. Kanama çok az rastlansa bile 3 günü aşkın devam edemez. Psikolojik etkiyle maksimum 3 gün kanama yaşandığı görülebilir. Kızlık zarı kanaması kaç gün sürer gibisinden kesin bir yargı tıp camiasında bulunmamaktadır. 

Bazı kişilerin kanamayı 1 gün bile tamamen yaşamadıkları bilinmektedir. Yani kanama sürekli devam edecek gibi endişeleri olan kişiler bu hususta yanılmaktadırlar. Kanama hafif ve kısa sürelidir. Diğer türlü kanamalar başka nedenlerden kaynaklanabilir. Bu yüzden ağır geçen kanama süreçlerinde doktora görünmek önemli bir husustur.

Cinsel İlişki Harici Kızlık Zarı Yırtılır Mı?

Cinsel ilişki esnasında kızlık zarının yırtılması oldukça normal bir durumdur. Ancak kızlık zarının en az cinsel ilişkide yırtılma ihtimali kadar mastürbasyon esnasında da yırtılma ihtimali olduğu bilinmelidir. Mastürbasyon, kişinin kendisini rahatlatmak amacıyla cinsel tatminini sağlamak için yapılan bir ihtiyaç türüdür. 

Ancak kadınların mastürbasyon sonrası kanama yaşamaları ve adet günlerinde olmamaları cinsel ilişki harici kızlık zarı yırtılır mı sorusunu sormalarına neden olur. Bozulmuş kızlık zarı belirtileri ortaya çıktığında mastürbasyon şüphesi nedeniyle insanlar kontrol çabalarına girerler. Daha önce belirtildiği üzere en doğru tespit jinekologlar tarafından konulabilir. 

Kısacası mastürbasyon yapmak kızlık zarını yırtabilen bir etkiye sahiptir. Hymen dokusu olarak bilinen dokuya fazla temas edilmesi yani vajinanın içine 1.5 ve 2 cm’den fazla girilmesi halinde kızlık zarı mastürbasyon esnasında yırtılır.

Penis Vajinaya Girmeden Kızlık Zarı Yırtılır Mı?

Kadınların en merak ettiği sorulardan birisi de penis vajinaya girmeden kızlık zarı yırtılır mı sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Penisin vajina ile temas etmesi durumunda kızlık zarının yırtılma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak penisin içerisi girmesi veya azıcık bile girmesi kızlık zarı için tehlike içerir. 

Kızlık zarı vajina ağzının çok az altında bulunduğu için penisin ucunun bile girmesi yeterli olacaktır. Kadınların ilişki esnasında oldukça gergin olmalarının nedeni bu konuya bağlanır. Ancak ilişki esnasında bu durumun yaşanma ihtimali sevişirken gerçekten çok azdır. 

Aksine ilişki haricinde mastürbasyon yaparken bu durumun yüksek oranda yaşanma ihtimali olduğu bilinir. Kadınların cinsel ilişki esnasında birlikte oldukları kişileri bu konuda uyarmaları ve vajinaya fazla baskı uygulanması durumunda kızlık zarının yırtılabileceği konusunda karşısındakini bilgilendirmesi gerekir. 

İki tarafında bu konuda bilinçli davranması oldukça önemlidir. Bozulmuş kızlık zarı belirtileri arasında kanamanın gerçekleşmeme ihtimalinden dolayı iki tarafta kızlık zarının bozulmadığını anlamayabilir. Bu oldukça doğal bir durumdur. Tarafların karşılıklı olarak yaşanabilecek olan durumları konuşmaları gerekir.

Call Now Button
× Bilgi ve Fiyat Alın