Cinsel İlişki Vajina Genişlemesine Neden Olur mu?
5
(2)

Cinsel hayat bütün insanların duygu dünyasını ve bedensel sağlığını yakından ilgilendiren en önemli konulardan biridir.

Bu durum kadın ve erkek taraf için de aynı derecede önemlidir. Cinsel hayatın yetersiz olması eşler arasında, evlilik içi problemlerin görülmesine ve eşlerin birbirlerine olan bağlılığının zarar görmesine de neden olabilir.

Çiftlerin hem daha huzurlu hem de birbirlerine daha bağlı kalabilmeleri için birbirlerini tatmin edebilmeleri oldukça önemlidir.

Cinsel ilişkiler konusu ülkemizde hala tabu olma konumunu koruduğundan akıllara gelen sorular ve kişilerin endişeleri hakkında hekime danışma fikri rahatsız edici olabilir.

Ancak bu konulardaki en doğru yargılara hekimlere danışarak ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Çevrenizdeki insanlardan bilgi almaya çalıştığınızda abartılı ve gerçeği yansıtmayan ifadelerle daha sık karşılaşırsınız.

Bu sorulardan biri de cinsel ilişki vajina genişlemesine neden olur mu, sorusudur.

Toplumumuzda özellikle erkekler arasında çok fazla cinsel ilişkiye girmiş olan kadınların vajinalarının genişlediklerine dair bir inanış vardır.

Bu yaygın inanış kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Ne uzun süreli cinsel birliktelikte ne de çok eşlilik durumlarında vajina genişlemez.

Vajina yapısı gereği cinsel ilişki esnasında genişler ve daha sonra daralarak eski halini alır. Bu durum ilişki sırasında penisin geçişini kolaylaştırmak için yaşanır. Ancak genişleme kadın doyuma ulaştıktan sonra yavaş yavaş eski haline döner.

Kadınların vajinalarında genişleme olması durumunun gerçekleşmesi için vajina kaslarının zarar görmesi gereklidir.

Bu kaslar aşırı kilo almaya bağlı zayıflayabilir, ani kilo kaybı sırasında kas dokusu kaybı yaşanabilir, birden fazla doğum yapıldığında gerçekleşebilir; ancak cinsel ilişki ile bu durumun gerçekleşmesi olası değildir.

Vajina Genişlemesi Nasıl Anlaşılır?

Vajina genişlemesi olan kadınlarda rahatsız edici birtakım durumlar meydana gelebilir. Bu durumlar kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebilmektedir.

Vajina genişlemesi problemini zaman içerisinde hem kadın hem de erkek anlayabilir. Bunun için birtakım belirtiler vardır:

  • Kişide cinsel haz azalır ve özgüvensizlik sorunu nedeni ile cinsel isteksizlik görülebilir.
  • Kişide idrar kaçırma sorunu görülebilir ve bu yüzden sık sık gün içerisinde çamaşır değiştirmek zorunda kalabilir. Bu da iş hayatında zorluk yaratabilir.
  • Bikini ve dar giysiler giyildiğinde kadınlarda kendini rahatsız hissetme görülebilir. 
  • Vajina içerisine hava kaçtığından dolayı oturup kalkarken gaz kaçırmaya benzer sesler çıkabilir. Bu da özellikle dışarıda vakit geçirirken kişinin kendini oldukça kötü hissetmesine ve utanmasına neden olabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında vajinaya hava kaçması ya da penisin hareketi sırasında her iki tarafı da rahatsız edebilecek sesler çıkabilir. Bu da her iki tarafında yeterli konsantrasyonu sağlayamaması ve cinsel hayatlarının sorunlu bir hale gelmesine neden olabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Vajina Genişlemesi Nasıl Geçer?

Vajina genişlemesi sorunu olduğunu fark eden veya partnerinde böyle bir durum olduğunu düşünen bireylerin akıllarına gelen sorulardan biri cinsel ilişki sonrası vajina genişlemesi nasıl geçer, sorusudur.

Cinsel ilişki sonrası vajina genişlemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sağlıklı bir vajina yalnızca cinsel ilişki sırasında penisin geçebileceği kadar esner ve sonrasında kendiliğinden yavaş yavaş daralarak eski haline döner.

Ancak vajina genişlemesi sorunu yaşayan kadınlarda cinsel ilişki sırasında penisin geçebileceğinden bir miktar daha fazla açılma olur. Bu da penisi yeterince kavramayan ve her iki tarafında yeterince haz duymadığı bir cinsel birlikteliğin yaşanmasına yol açar.

Bu sorunun çözümü eğer kilo kaynaklı ise kegel egzersizini denemek, eğer bununla da halledilememişse veya doğum kaynaklı sonradan oluşmuş ise cerrahi müdahale ile vajinoplasti operasyonu geçirmektir.

Cinsel İlişki Sonrası Vajina Genişlemesi Kalıcı mıdır?

Vajinanın genişlemesi sorunu kalıcı olarak görülen sorunlardan biridir. Bazı bireyler uzun süre cinsel birliktelik yaşamadıklarında vajinalarının daha da daralacağını ve bir süre sonra bu sorunun ortadan kalkacağını düşünür. 

Ancak cinsel hayat yeniden eski aktif haline geldiğinde vajinada aynı oranda açılma olacaktır.

Vajina Genişlemesi Sorunu Nasıl Çözülebilir?

Vajina genişlemesi sorunu yaşayan kadınların bu sorunları için kegel egzersizi önerilebilir. Kegel egzersizini daha kolay yapmak için aparatlar da bulunur. 

Bu aparatlar sayesinde vajinadaki kasların kütlesinde artış olması sağlanabilir. Ancak bazı kadınlarda genişleme oldukça fazla olduğundan ya da kegel uygulamak için yeterli zamanı ayıramadığından egzersiz çözüm olamayabilir.

Bu kadınlarda yapılabilecek en hızlı, pratik ve kolay çözüm yolu estetik cerrahi müdahalesidir. 

Vajinoplasti olarak da adlandırılan bu durum en etkili şekilde yalnızca estetik cerrahi operasyonu ile çözüme ulaştırılabilir.

Hastanın vajinasının iç kısmı, vajina girişinden rahim ağzına kadar uzanan tüm yolda daraltma işlemi uygulanır.

Bunun için genel anestezi veya sedasyon anestezi tekniği uygulanır ve hasta uyutulur. 

Operasyon sırasında vajinanın iç kısmı arka duvarından katlanarak dikilir ve böylece boşluk alanın hacmi daraltılmış olur.

Kişi sonrasında penisi daha rahat kavrar ve hem partnerinin daha çok haz almasını sağlar hem de kendisi penisi daha çok hissederek hazzında artış yaşanır.

Aynı zamanda vajina daraltma işlemi sonrasında hem kadınların hem de cinsel partnerlerinin orgazma ulaşması daha da kolay hale gelir.

Vajina Genişlemesi İçin Ameliyat Olmak Güvenilir mi?

Vajina genişlemesi sorunu yaşayan ve operasyon geçirmek isteyen bireylerin akıllarına sıklıkla takılan sorulardan biri vajina genişlemesi için ameliyat olmak güvenilir mi, sorusudur.

Vajina genişlemesi için yapılan operasyonlarda hekimler kişinin sinir ağlarının bulunduğu noktalardan uzak durmaya dikkat ederler.

Kişinin sinir dokularından uzak durulduğu için haz kaybı olması, his kaybı olması ve dokuların zarar görmesi durumları söz konusu değildir.

Bu nedenle vajina genişlemesi için ameliyat olmak güvenilir bir işlemdir. 

Kaynakça:

https://medium.com/dose/can-sex-affect-the-size-of-your-vagina-d3743c722512

https://www.thesun.co.uk/fabulous/7065292/too-much-sex-changes-its-shape-and-five-other-myths-about-the-vagina-busted/

5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir