Meme Estetiği Sonrası Görülebilecek Komplikasyonlar
5
(1)

Meme estetiği genel anestezi altında yapılmaktadır ve her ne kadar genellikle kozmetik nedenlerden ötürü gerçekleştirilse de cerrahi bir işlem olması nedeniyle komplikasyon riski bulunmaktadır. Meme estetiği sonrasında görülebilecek komplikasyonlar şu şekildedir;

Kanama: Kanama nadir görülen bir komplikasyondur ve hasta ameliyat sonrasında bakımına dikkat etmediğinde veya ameliyat sırasında işlemler doğru yapılmadığında ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon: İşlem bölgesi iyileşme sürecinde çok iyi korunmalıdır. Hijyen açısından sorun yaşanırsa bölgenin enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir.

His Kaybı: Göğüs estetiği sonrasında bir süre için göğüslerde his kaybı yaşanması normaldir. Ancak bu durum çoğu zaman kalıcı değildir.

Deformasyon: Ameliyatta hatalar olması durumunda göğüslerde deformasyon görülebilir.

Kalıcı Şekil Bozukluğu: Kalıcı şekil bozukluğu ciddi bir komplikasyondur ve tamamen ameliyatın doğru yapılmaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kanser: Meme estetiği ameliyatı sonrasında kanser olmak estetik işlemle alakalı değildir. Ancak eğer göğüslere silikon takılmışsa herhangi bir kanser belirtisinin görüntülenmesi için çok daha titiz çalışılması gerekir.

Sarkma: Hasta ameliyatın ardından çok fazla kilo alıp verirse göğüslerde sarkma oluşabilir.

Psikolojik Komplikasyonlar: Hasta göğüs estetiği sonrasında yeni göğüslerine alışmakta zorlanabileceği gibi pişmanlık da duyabilir. Tüm bu durumlar hastanın psikolojik olarak çöküntü yaşamasına neden olmaktadır. Bu dönemde hastanın çok fazla yalnız kalmaması ve moralini yüksek tutması önemlidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere meme estetiği söz konusu olduğunda bazı komplikasyon riskleri mevcuttur. Bu nedenle hastanın estetik olma kararı vermeden önce bilgi sahibi olması önemlidir.

5 / 5. 1