Meme Estetiği Türleri Nelerdir?
5
(1)

Meme estetiği kadınların ideal göğüs ölçülerine sahip olmasını, göğüslerdeki sorunların çözümlenmesini sağlayan cerrahi bir tedavi biçimidir. Meme estetiği birçok farklı tedaviden oluşmaktadır ve her biri farklı sorunlar için kullanılır.

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği göğüslerin küçük olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Hasta hayatı boyunca küçük göğüslere sahip olabildiği gibi, daha sonra gebelik, kilo alıp verme gibi durumlardan dolayı da göğüslerindeki hacmi kaybedebilir.

Bu gibi bir durumda göğüs büyütme estetiği yapılır. göğüs büyütme estetiğinde memelerin büyümesi için silikon implantlar kullanılmaktadır.

Silikon implantlar hastanın vücuduna uyacak şekildeki boyutlardadır ve ameliyat ile göğüs dokusunun altına yerleştirilir. Böylelikle hasta istediği göğüs ölçüsüne de kavuşmuş olur.

Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme ameliyatı çok büyük göğüslere sahip olan, göğüslerinin büyük olması nedeniyle sırt ve bel ağrıları yaşayan, estetik kaygıları bulunan kişiler için ideal bir ameliyattır.

Meme küçültme estetiğinde fazla meme dokusu çıkartılır ve meme yeniden şekillendirilerek ideal ölçülere ulaştırılır. Eğer gerekliyse meme ucu da yeniden konumlandırılabilir.

Jinekomasti

Jinekomasti erkekler için uygulanan bir göğüs estetiğidir. Erkeklerde kadın tipi meme büyümesinin görülmesi durumunda jinekomasti ameliyatı uygulanarak meme boyutu küçültülmekte ve hastanın şikayetleri giderilmektedir. Jinekomasti ameliyatı meme küçültme ameliyatına benzer şekilde uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Estetiği

Meme dikleştirme estetiği göğüslerin hamilelik, yaşlanma, yer çekimi etkisi veya kilo alıp verme gibi durumlarda sarkması nedeniyle oluşan estetik kaygının giderilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında eğer varsa göğüsteki fazla doku çıkarılır ve memeler dikleştirilerek gerekli görülürse meme ucu yeniden konumlandırılır.

Asimetri Onarımı

Meme asimetrisi her iki göğüsteki orantısız gelişim nedeniyle görülen bir durumdur. Memelerden biri veya ikisi belirgin bir şekilde orantısız durmakta ve kolaylıkla fark edilmektedir.

Estetik açıdan ve psikolojik olarak hastanın etkilenmesine neden olan bu durum asimetri onarımı ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Bu ameliyat sırasında memeler birbirlerine hizalanacak şekilde düzeltilir ve asimetrinin yok edilmesi sağlanır.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-surgery-mammoplasty

https://www.healthywomen.org/your-health/breast-augmentation-and-reduction/breast-lift

5 / 5. 1