Meme İmplantları Ne Zaman Değiştirilmeli?
5
(1)

Her yıl binlerce kadın meme estetiği olmakta ve aynı şekilde daha fazla oranda kadın ise meme estetiği ile alakalı birçok soru sormaktadır. Meme estetiği işlemleri meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarını içermektedir.

Meme estetiği söz konusu olduğunda meme büyütme ameliyatı sonrasında göğüsler ne kadar doğal görünür, meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme sorunu yaşanabilir mi ya da meme dikleştirme ameliyatı için implant kullanılır mı gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Tüm soruların yanı sıra en önemli olan şey meme büyütme ameliyatı sonrasında yeniden cerrahi işlem gerekip gerekmeyeceğinin bilinmesidir.

Çoğu zaman birçok meme büyütme ameliyatı hastası ikincil bir işleme tabi tutulur. İmplantlar zamanla sorunlar yaşanmasına neden olabilir, memelerin etrafındaki deri yaşlanmaya devam eder ve birçok kadın ilk estetik işlemden yıllar sonra bile görünümünü korumak ister.

Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarında kullanılan implantların kullanım süreleri ömür boyu değildir.  Hem silikon hem de salin implantlar sonunda değiştirilmelidir.

Yaygın implant endişeleri arasında rüptür ve kapsül kontraktürü (implantın etrafındaki doku sertleşmesi) yer alır. Ayrıca şekillerini kaybetmeleri de mümkündür.

FDA’ya göre, cerrahi işlem sırasında meme implantı kullanılmış olan beş kadından bir tanesinin, 8 ile 10 yıl içinde implantları değiştirmeleri gerekmektedir.

En çok kullanılan implantlar silikondan yapılmıştır. Bununla birlikte, bir silikon implant hasar alabilir ve fark etmeyebilirsiniz. Silikon implantların içindeki jel benzeri madde, hasarın tespit edilmesini daha zor hale getirebilir.

Eğer bir salin implant kullanılmışsa ve patlarsa bu hemen anlaşılmaktadır. Çünkü implantın içi boşalacak ve göğüsler şeklini kaybedecektir. Salin implantların içinde tuzlu su vardır ve bu dışarıya çıktığında vücut tarafından emilir.

Bazen zorunlu olarak yeni bir cerrahi işlem gerekmesinin nedeni yaşlanma süreci olabilir. Vücut yaşlandıkça değişir ve yerçekimi implantları etkiler.

Sarkma başlayabilir veya bir asimetri oluşabilir. Bu nedenle meme büyütme ya da meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yeni bir cerrahi işlem gerekebileceğini bilmek önemlidir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/how-long-do-implants-last

https://www.webmd.com/beauty/breast-implant-safety

5 / 5. 1