Meme Küçültme Estetiği Sonrası İyileşme İpuçları
5
(2)

Meme küçültme ameliyatı sonrası, omuzlarınızdan bir ağırlık kaldırılmış gibi hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz yeterince büyükse, boyun ve sırt ağrısına neden olabilirler.

Büyük göğüsler aynı zamanda doğru şekilde uyumanızı ve fiziksel aktivitelerinizi engellemektedir. Eğer bu tip sorunlar yaşıyorsanız meme estetiği sizin için doğru seçim olabilir.

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, rahat bir iyileşme ve başarılı bir sonuç için işlemden önce ve sonra yaşamınızda, alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Diğer yandan iyileşme sürecini mümkün olduğunca rahat hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey de mevcuttur.

Doğru Pozisyonda Uyuyun ve Oturun

Meme küçültme estetiğinin ardından şişlik görülmesi oldukça yaygındır ve birkaç ay sürebilir. İşlem göğüslerinizin boyutunu gözle görülür ölçüde küçültülse de, iyileşme süreci sırasında yapılan herhangi bir yanlış tam sonuçları görmenizi engelleyebilir.

Ameliyattan sonra şişmeyi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmazken, şişliği en aza indirmek için birkaç şey yapabilirsiniz.

Oturduğunuz ve uyuduğunuz pozisyon, şişliği azaltmada size yardımcı olmaktadır.  Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca göğüslerinizi mümkün olduğunca dik pozisyonda tutmak iyi bir fikirdir.

Sırt üstü ya da yan yatmak için düz uzanmak yerine, vücudunuzun altına birkaç yastık koyun ve göğüslerinizin dik pozisyonda olmasını sağlayın.

Doğru Şekilde Sutyen Kullanın

Ameliyattan sonra şişliği azaltmanın bir başka yolu da sıkı kıyafetler giymektir. İşlemden hemen sonra, cerrahi alan büyük olasılıkla bandajlanır ve gazlı bezle sarılır. Ancak bandajlar çıkarıldıktan sonra, spor sutyeni gibi yumuşak ama destekleyici bir sutyen giymeniz önerilir.

Destekleyici sutyen memeleri doğru pozisyonda tutmaya yardımcı olacak, şişliği ve morarmayı azaltacaktır.

Balenli sutyene geçmek iyi bir fikir gibi görünse de, genellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ay içinde önerilmemektedir. Sutyendeki tel, insizyonları tahriş edebilir veya yaralar oluşturabilir.

Ağrı ve Rahatsızlık

Tipik olarak, meme küçültme estetiği sonrası ağrı ve rahatsızlık minimal bir düzeydedir, ancak her hasta ağrıyı farklı şekilde değerlendirir. Ağrıyı azaltmak için doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlar rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bol Bol Su İçin

Ameliyattan sonra ne yediğiniz iyileşmenizde büyük rol oynar. Ameliyat sonrası, karmaşık beslenmelerin zamanı değildir. Bunun yerine, üşük sodyum içeren yiyecekler yemeye çalışın. Ameliyattan sonra çok fazla sodyum şişliği artırabilir.

Ameliyattan sonra yeterli miktarda besin alınması uygun iyileşme için gereklidir. Aynı zamanda bol su tüketimi de iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327355#recovery

hse.ie/eng/health/az/b/breast-reduction/recovering-from-a-breast-reduction.html

5 / 5. 2