Vakum Tedavisi Nedir?
3.5
(16)

Vakum tedavisi riskli ve imkanlar açısında kısıtlı olan ya da narkoz kullanılması olanaksız olan sorunlar için uygulanan bir yöntemdir.

İyileşme dönemi uzun sürecek yaralar için kullanılır. Bu yaraların başlıcaları yatak yarası, şeker yarası ve tekrarlayan yaraların tedavileridir. Bu işlem yalnızca oyuk ya da çukur şeklinde oluşan yaralar için uygulanır.

Vakum tedavisinde özel cihazlarla hastaya Subatmosferik basınç uygulanır. Yara bölgesinin dış ortamla olan ilişkisi tamamen kesilir.

Kan akımının bozulmuş olması iyileşmeyi engeller. Tedaviyle kan akımı 4 kat artırılır. Bu sayede hem antibakteriyel etki sağlanmakta hemde doku iyileştirilmektedir.

Aynı zamanda işlemden sonraki 2.gün yarada gözle görülür bir küçülme olur. Bu tedavi yöntemi tek başına kullanılabileceği gibi diğer ameliyatlarda da operasyon öncesi yarayı iyileştirmek içinde kullanılabilir.

Bunların dışında trafik kazalarına bağlı yaralanmalar, silahlı saldırada meydana gelen yaralar gibi durumlarda da bu tedavi uygulanır.

Operasyondan sonraki ilk bir ay bölge korunarak üzerine yatılmaması gerekir. Hasta pozisyonlarını 2 saatte bir değiştirmelidir.

Vakum Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vakum tedavisi riskli ve anestezi verilmesi imkansız olan hastalarda iyileşme süresi normalden uzun olan yaralarda kullanılmaktadır. Başlıca olarak yatak yarası, diyabetik yaralar veya tekrarlayan oyuk ve çukur yaralarda kullanılır.

Tedavi süresi yaranın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Daha az deforme olan bölgelerin tedavisi daha kısa sürerken büyük bölgelerin tedavileri daha zor ve uzun sürer. Bu yöntem ile bakteri sayısı azalır, iyileşme süresi kısalır ve yara oluşumunu engeller.

Vakum ile yara iyileştirme işlemi elektrikli pompa yardımıyla yaraya sürekli ya da aralıklı olarak kontrollü negatif basınç uygular. İşlem bir süre bu şekilde devam ederek yara iyileşme gözle görülür hale gelmektedir.

S.S.S

Vakum tedavisi nedir?

Vakum tedavisi nedir sorusunu şu şekilde tam olarak açıklayabiliriz: Vakum tedavisi riskli ve narkoz kullanılması imkansız olan hastalıklar için kullanılır. İyileşme dönemi normalden daha uzun süren yaralar da kullanılır. Bu yaraların başlıcaları yatak yarası, şeker yarası ve tekrarlayan yaralardır. Bu uygulama yalnızca oyuk ya da çukur şeklinde oluşan yaralarda kullanılır.

Vakum tedavisi ne kadar sürer?

Vakum tedavisi ne kadar sürer diye merak ediyorsanız, vakum tedavisi uygulama yapılacak olanın alanın durumuna göre değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Daha az deforme olmuş cilt alanlarında bu işlem ve seanslar daha kısayken, aşırı deforme olmuş ve travmatik yaralar üzerinde uygulanan vakum tedavisi daha uzun süreli ve daha zor olabilir.

Vakum tedavisi ne işe yarar?

Vakum tedavisi ne işe yarar diye sorarsanız vakum tedavisi yaraları iyileştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Çalışmalar 50 yıl öncesine kadar dayanır. Uzun yıllardan beri bu yöntem kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda vakum tedavisinin ilerlemiş yaraları bile tedavi ettiği ortaya koyulmuştur. Vakum tedavisi yöntemi ile bakteri sayısı azalır, iyileşme süreci kısalır ve sıkar doku oluşumu engellenir.

Vakum tedavisi nasıl yapılır?

Vakum tedavisi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, öncelikle yara iyileştirme işlemi normal atmosfer basıncının altındaki basınçlarda gerçekleştirilir. Özellikli yara örtüsü ve bir bağlantı tüpü ile elektrikli pompa kullanarak yaraya sürekli ya da aralıklı olarak kontrollü negatif basınç uygulanır. İşlem belirli bir süre devam eder. Vakum bağlı kalır ve iyileşme sağlanana kadar birkaç günde bir değişir.

Vakum tedavisi fiyatları nelerdir?

Vakum tedavisi fiyatları nelerdir yaranın ve dokunun durumu, iyileşme süreci, hastanın genel durumuna ve yara iyileşmesini etkileyen ek hastalıkların bulunup bulunmamasına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Buna bağlı olarak süresi de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle vakum pompası ya da diğer gereçlerin fiyatları olmak üzere tedavi fiyatı hastaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İlginizi çekebilir:

Doğum Sonrası Botoks Tedavisi

3.5 / 5. 16

2 cevaplar
  1. Hayrettin
    Hayrettin says:

    Tayfun Bey, annemde yatak yaraları oluştu, vakum tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Ortalama ne kadar sürer ve fiyatlarınız ne kadar ?

    Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir