Meme Küçültme Estetiği: Bilinmesi Gerekenler

gg.jpg

Kadınlarda göğüslerin aşırı büyüklükte olması estetik problemlerin yanı sıra sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Normalden büyük olan göğüslerin cerrahi işlem ile küçültülmesi işlemine meme küçültme denmektedir. Meme küçültme ameliyatı ile kişinin sağlığını ve estetik görünümünü olumsuz etkileyen göğüsler normal ve vücutla orantılı bir boyuta getirilmektedir.

İriliğe bağlı sarkmış memeler kadınlarda boyun ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Genç yaştaki kadınlarda meme büyüklüğü genetik olmakla beraber polikistik over sendromu gibi homonal nedenlere bağlı da oluşabilmektedir. Büyük memeler meme altı cilt tahrişleri, ileri dönemde boyun fıtığı ve sinir sıkışmasına bağlı kol uyuşması gibi sorunlara neden olabilmektedir. Meme estetiği ile bu sorunlar ortadan kaldırılarak hem estetik açıdan daha güzel bir görünüm sağlanır hem de kişinin sağlığının düzelmesi için zemin hazırlanır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Meme küçültme ameliyatıyla alakalı bilinmesi gereken ön önemli konu süt salgılama fonksiyonunun çok büyük memelerde kaybedilebileceğidir. Fazla büyük memelerde süt salgılama fonksiyonu kaybedilirken, daha küçük memelerin meme küçültme operasyonunda uygulanan tekniğe göre süt salgılama fonksiyonu kalabilir. Ancak bu net bir durum değildir. Diğer yandan ameliyat sonrasında kalıcı izlerin oluşacağının bilinmesi de önemlidir. Bu izler zamanla soluklaşacak olsa da kalıcılığı değişmeyecektir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmektedir. Fazla meme dokusu ve üzerinde bulunan deri ameliyat esnasında çıkartılarak meme başı olması gereken yere taşınır. Ardından ise meme birleştirilerek ameliyat tamamlanır. Genel anestezi altında yapılan işlem 2,5-4 saat arasında sürebilmektedir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI

Meme küçültme ameliyatının ardından 1 hafta sonra kişi işine dönebilir. 8 hafta boyunca ağır işlerden veya sporlardan uzak kalması gerekmektedir. meme küçültme ameliyatının ardından şişkinlik ve morluklar birkaç hafta içinde kaybolurken, memenin gerçek formuna ulaşması 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Şekillendirilmiş olan meme uzun süre aynı formda kalabilir. Ancak hamilelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlardan dolayı meme yeniden sarkabilir. Bu nedenle kişinin sağlığına dikkat etmesi önemlidir.

İlginizi çekebilir:

Meme Küçültme Cerrahisinin Faydaları

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

 

Tayfun Türkaslan

Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladıktan sonra, Türkiye’de ve İngiltere’de dışında çeşitli çalışmalar ve eğitimlere katılmış, hali hazırda ülkemizde hekimlik faaliyetini sürdürmektedir. Meme Estetiği, Badem Göz Estetiği, Penis Büyütme, Yanık Tedavi, Vaser Liposuction, Saç Ekimi alanlarında kliniğinde ve hastane ortamında çalışmakta olan hekimin, çok sayıda başarılı operasyonu bulunmakta, hastalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için, modern teknolojinin tüm imkanlarını en iyi şekilde kullanmaktadır.

Call Now Button
WhatsApp Hemen fiyat alın