ynk2.jpg

Yanık yarası ve tedavisinde ilk etapta hasta yanmanın gerçekleştiği noktadan uzaklaştırılmalıdır. Bu tedavilerin başlangıç noktası yapılan ilk yardımlardır. Tedaviden önce dikkate alınması gerek 2 madde vardır. İlki oluşan yanığın genişliği ve hangi bölgeyi kapladığı, ikincisi ise meydana gelen yanığın derinliğidir. 1.derecede olarak adlandırdığımız yüzeysel yanıklar ortalama 3 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Diğer yanıklar ise daha uzun sürede iyileşerek cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yanık tedavisinde yapılacak olan ilk müdahale herhangi soğuk akan bir musluğa bölge yaklaşık 10-20 dakika arası tutularak sonrasında temiz bir beze sarılır. Hasta bu şekilde hastaneye ulaştırılır. Herhangi bir şey takılmaz(yüzük,küpe vb) ve sürülmez. Cerrahi müdahale gerektiren derin yanıklar iz bırakır. Hafif yanıklarda böyle birşey söz konusu değildir. Bazı derin yanıklar tedavi edilmeden kendi kendine kabararakk iyileşme gösterebilir. Katlantılı boyundaki tedavi şeklinde bölgeye pozisyon verici ateller uygulanabilir. Silikon içeren pomatlar meydana gelen yanıkların kabarmasını engeller. Yanık alanının hesaplanmasında dokuzlar kuralı uygulanır.

İlginizi çekebilir:

Yanık Erken Dönem Tedavisi

Yüz Yanıkları Nedir?

Kaynakça:

  1. https://dergipark.org.tr/dicletip/issue/4693/63995
  2. https://dergipark.org.tr/uutfd/issue/35255/391136
  3. http://turkplastsurg.org/index.php/tprecd/article/download/433/1124

Tayfun Türkaslan

Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladıktan sonra, Türkiye’de ve İngiltere’de dışında çeşitli çalışmalar ve eğitimlere katılmış, hali hazırda ülkemizde hekimlik faaliyetini sürdürmektedir. Meme Estetiği, Badem Göz Estetiği, Penis Büyütme, Yanık Tedavi, Vaser Liposuction, Saç Ekimi alanlarında kliniğinde ve hastane ortamında çalışmakta olan hekimin, çok sayıda başarılı operasyonu bulunmakta, hastalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için, modern teknolojinin tüm imkanlarını en iyi şekilde kullanmaktadır.


Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Call Now Button
WhatsApp Hemen fiyat alın