Yanık Yarası Tedavisi
5
(1)

Yanık yarası ve tedavisinde ilk etapta hasta yanmanın gerçekleştiği noktadan uzaklaştırılmalıdır. Bu tedavilerin başlangıç noktası yapılan ilk yardımlardır.

Tedaviden önce dikkate alınması gerek 2 madde vardır. İlki oluşan yanığın genişliği ve hangi bölgeyi kapladığı, ikincisi ise meydana gelen yanığın derinliğidir.

1.derecede olarak adlandırdığımız yüzeysel yanıklar ortalama 3 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Diğer yanıklar ise daha uzun sürede iyileşerek cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yanık tedavisinde yapılacak olan ilk müdahale herhangi soğuk akan bir musluğa bölge yaklaşık 10-20 dakika arası tutularak sonrasında temiz bir beze sarılır. Hasta bu şekilde hastaneye ulaştırılır. Herhangi bir şey takılmaz(yüzük,küpe vb) ve sürülmez.

Cerrahi müdahale gerektiren derin yanıklar iz bırakır. Hafif yanıklarda böyle birşey söz konusu değildir. Bazı derin yanıklar tedavi edilmeden kendi kendine kabararak iyileşme gösterebilir.

Katlantılı boyundaki tedavi şeklinde bölgeye pozisyon verici ateller uygulanabilir. Silikon içeren pomatlar meydana gelen yanıkların kabarmasını engeller. Yanık alanının hesaplanmasında dokuzlar kuralı uygulanır.

İlginizi çekebilir:

Yanık Erken Dönem Tedavisi

Yüz Yanıkları Nedir?

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/dicletip/issue/4693/63995

https://dergipark.org.tr/uutfd/issue/35255/391136

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir