Burun Estetiği Nedir, Çeşitleri Nelerdir ?

5
(1)

Burnu konusunda şikayetçi olan çok sayıda hasta bulunmaktadır. Burnun yüz güzelliği bakımından oldukça önemli bir organ olması bu duruma yol açmaktadır. Çok sayıda hasta sadece burun estetiği ile oldukça güzel bir yüze sahip olabilmektedir.

Burun bazı durumlarda özgüveni zedeleyici de olabilmektedir. Özellikle kemerli ve büyük burnu olan kişiler toplum tarafından daha çocukluk çağlarında iken okuldaki arkadaşlarından bile dışlanmalar ve alay edilmelere maruz kalabilmektedir. Kişilerin ruh sağlığı açısından ve kişiliği açısından zararlı olan bu durum operasyon sayesinde ileriki yaşamında yaşayabileceği sorunların önüne geçmek adına da yapılmaktadır.

Ancak burun estetiği zannedildiği gibi sadece estetik kaygılarla yapılan bir operasyon değildir. Burun eğriliği gibi bazı sağlık durumlarında ameliyat sırasında açılan burnun daha rahat nefes alması için de yapılabilmektedir.

Burun Estetiğinin Çeşitleri

Burun estetiğini tıpta farklı türleri bulunmaktadır. Burada hangi burun estetiği çeşidinin tercih edileceği tamamen hastanın istekleri ve ihtiyaçlarına bakılarak karar verilen bir durumdur. 

Piezo Burun Estetiği

Geleneksel burun estetiği operasyonlarında hastaların burun kemikleri kırılıp sonrasında yeniden şekillendirmeye tabi tutulur. Bu işlemler sonrasında da hastanın göz çevresinde morluklar ve küçük şişlikler meydana gelmektedir.

Ancak Piezo burun estetiği göz çevresinde herhangi bir problem oluşmamaktadır. Piezo tekniği sayesinde burun kemikleri daha düzenli ve kontrollü bir şekilde kesildiğinden istenmeyen bir kırık hattı ile uğraşılmak zorunda kalınmaz. Bu sayede buruna şekil vermek daha kolay hale gelir.

Diğer burun estetiği türlerine göre piezo burun estetiği daha hızlı iyileşme sağlanır.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği

Burun ucu kaldırma estetiği kapalı bir operasyondur. Yani, burunda herhangi bir iz olmadan direk burun deliklerinden girmek suretiyle işlem uygulanmaktadır.

Burun ucu kaldırma işleminde hastanın burun kemiklerine herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Yalnızca hastanın burun uç yapısını oluşturan kıkırdak ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir.

Kemerli Burun Estetiği

Kemerli burun estetiği ameliyatı burun kemiği aldırma olarak da bilinmektedir. 

Operasyon genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ancak hasta kendisi açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtirse lokal anestezi ile de yapılabilir. 

Operasyon sırasında hastanın burun içine girilir ve fazla olan kıkırdak dokusu alınır. Kemiğin alındığı boşluk kısma da tampon yerleştirilir. 

Daha sonra bir kalıp ile tampon sabitlenir ve desteklenir.

Operasyonun süresi hastadan alınan kemik miktarı ile doğru orantılı olarak 1 veya 2 saat kadar zaman almaktadır.

Tamponlar 2 gün içerisinde çıkartılır.

Burundan Et Aldırma Estetiği

Burunda et büyümesi olduğunda bu durum burun tıkanıklığına yol açar ve bu da burnu şişirir. 

Bu durum hastanın nefes alıp vermesini güçleştirir.

Eski dönemlerde ameliyat ile daha uzun sürede yapılan bu işlem günümüzde lazer sayesinde herhangi bir sorun yaşanmadan kolayca uygulanabilmektedir.

İşlem burun etinin büyüklüğüne bağlı olarak tek veya birkaç seans şeklinde uygulanmaktadır.

Kırık Burun Estetiği

Burun kırıldığında acil olarak estetik operasyon gerekmektedir. Burada özellikle hastanın solunumunda ileriki dönemlerinde herhangi bir sorun yaşamaması adına özen gösterilmektedir.

Kırık meydana geldikten sonra ilk 2 veya 3 saat içerisinde hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Erken müdahale mümkün değil ise en geç bir hafta beklenebilir. Ancak solunum problemleri yaşanmaması adına beklemek çok da tavsiye edilen bir durum değildir.

Kırık burun estetiği ameliyatı sırasında hangi anestezi yönteminin tercih edileceği hastanın yapısı ve taleplerine göre değişiklik gösterebilir. 

Kapalı burun ameliyatı ile burnun içine girilerek kırıklar düzenlenir. Sonra burun içine tampon uygulaması yapılır ve dış kısmından alçı kalıp konularak burun desteklenir.

Alçının ve tamponların ne zaman çıkarılacağı hastanın durumuna göre hekim tarafından kararlaştırılır.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı burnun içinde bulunan kıkırdak dokunun eğimini ayarlamak amacı ile yapılmaktadır. 

Burun eğriliği hastada uyku problemleri, nefes alma güçlükleri ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar yaratmaktadır. 

Bu operasyon sonrasında kişilerin yaşam kalitesinde ciddi anlamda artış gözlemlenmektedir.

Sürekli olarak devam eden burun tıkanıklığı, horlama, geniz akıntısı, çabuk yorulma, uyku verimsizliği, yetersiz soluk alıp verme gibi sorunlar burun eğriliği ameliyatı sayesinde kolayca ortadan kaldırılmaktadır.

Operasyon sırasında genel anestezi uygulaması yapılır ve işlem kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştirilir. Burun derisi kesilmeden burnun delikleri kullanılarak eğri olan kıkırdak doku düzeltilir.

İşlem hastadan hastaya göre değişim göstermekle beraber 30 dakika ile 60 dakika arasında zaman alır.

Cerrahi Olmayan Burun Estetiği 

Cerrahi olmadan burnun şekline müdahale edilebilmektedir. Ancak her zaman değil. 

Cerrahi olmayan burun estetiği müdahaleleri burnun şeklinde herhangi bir değişime neden olan işlemleri kapsamaz. Yalnızca burun ameliyatı sonrasında burun şeklinden memnun kalmamış veya herhangi bir hafif hasar sonucunda burun şeklinde problem meydana gelmiş olan hastalarda uygulanan işlemleri içine alır.

Dolgu malzemesi kullanılarak burun şeklinde ufak düzeltmeler yapmamızı sağlamaktadır.

Burun Estetiği Sonrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu süreç içerisinde hasta, plastik cerrahı tarafından yapılan tüm uyarıları dikkate almalıdır. Aksi halde herhangi bir sorun görülebilir. Sorun yaşamamak adına hekim ile iletişim halinde olmak en doğru seçim olacaktır.

Kişi burnunu operasyon sonrası dönemde çarpma ve darbelere karşı korumalıdır. Ufak bir burun sıkma şakası bile burnun şekli tam oturmadığından operasyonun başarısını düşürebilir.

Alkol ve sigara tüketimi hekim izin verene kadar bırakılmalıdır.

Burunda ödem ve şişlikler meydana gelmemesi için bir süre yüksek yastık kullanımı ve kafadan geçirilirken burnu sıkmayan yakası açık kıyafetlerin giyilmesi önerilmektedir.

Doktorunuzun bilgisi olmadan kesinlikle operasyon sonrası yakın dönemde herhangi bir kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaç kullanılmamalıdır.

Operasyonu takiben ilk hafta içerisinde burun üzerine yatılmamalı, duş alırken de buruna su değdirilmemesi gerekmektedir. Kişi bu süreçte yalnızca vücudunu yıkayabilir.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı