Endoskopik Şakak Germe
4.3
(8)

Alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıkların derinliği bireyden bireye farklılık göstermektedir. Bu çizgiler daha da yaşlandıkça iyice belirginleşerek kişiyi estetik anlamda rahatsız edebilmektedir. Çünkü kişide ciddi, yorgun ve mutsuz bir imaj çizmektedir.

Bu durumda endoskopik şakak germe operasyonu gerçekleştirilir.

Operasyon bir estetik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilmektedir.

Endoskopik şakak germe işlemi genellikle 40lı yaşlarda olan kişiler için yapılmaktadır. Ancak kötü beslenme alışkanlığı, sigara ve alkol kullanımı ve genetik faktörler nedeni ile daha erken yıllarda da uygulanması bulunmaktadır.

Endoskopik şakak germe ameliyatında kişinin alın bölgesi düzleştirilir ve kaşları daha dik bir hale getirilir. Kaşlarda meydana gelen bu değişim düşük göz kapağı sorununun çözülmesinde de kullanılabilmektedir.

İşlem estetik cerrahlar arasında klasik şakak germe operasyonuna göre daha fazla önerilmektedir. Bunun nedeni komplikasyonlarının daha az olması, izlerin daha küçük şekilde ve gözle anlaşılmayacak tarzda olması ve iyileşme sürecinin çok kısa olması bakımından daha avantajlı bir süreç sunmaktadır.

Endoskopik şakak germe ameliyatında uygulama sırasında meydana gelme ihtimali bulunan sinir hasarları en az düzeye indirgenmiştir. Bu nedenlerle daha sık tercih edilmektedir.

Bu kişilerde işlem sonrasında daha canlı, daha parlak ve daha genç bir görünüm elde etmesi sağlanmaktadır. Sanki hiç yaşlanma olmamış da eski genç hallerine yeniden kavuşmuşlar gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

Endoskopik Şakak Germe Nasıl Yapılır?

Endoskopik şakak germe ameliyatı veya tıbbi ismi ile temporal lifting operasyonu; yüzde kaşı kaldıran çeneden yanağa kadar sarkıklığı gidererek elmacık kemiklerini daha da belirgin hale getiren bir işlemdir.

Endoskopik şakak germe ameliyatı uygulanan hastada:

 • Kaşlar yukarı ve yana doğru uzar
 • Göz kenarları yanlara doğru açılır
 • Alt ve üst göz kapakları yanlara doğru uzar
 • Badem göz görüntüsü elde edilir
 • Göz kapaklarındaki düşüklük sorunu ortadan kalkar
 • Göz bölgesinde meydana gelmiş yaşlılık etkileri ortadan kalkar
 • İlk olarak kişiden operasyon için her ameliyatta olduğu gibi risklerin belirtildiği bir belgeyi imzalaması istenir ve daha sonra anestezi için gerekli tansiyon takipleri yapıldıktan sonra ameliyathaneye alınır.
 • İşlem sırasında saçlı deri içerisinden girilerek deri minik kesiler sayesinde yukarı yüzden başa doğru gerdirilir. Fazlalık oluşturan deri bazı teknikler sayesinde kesilerek dikilir ve bu sayede kişide saç kaybı veya belli bir bölgede kellik gibi durumlar asla söz konusu olmaz.
 • Saçlı derinin kullanımı sayesinde kişide izler saçın içerisinde kaldığından dışarıdan bakıldığında kesinlikle anlaşılmaz.
 • İşlem her iki şakak / temporal bölgede uygulanmaktadır ve toplamda yaklaşık olarak 1 saat kadar zaman almaktadır. Bu süre hastadan hastaya göre birkaç dakika fark edebilir.
 • Hastada operasyon tamamlandıktan sonra gerekli kontrolleri yapılır ve herhangi bir problem tespit edilmediğinde aynı gün içerisinde taburcu işlemi gerçekleştirilir.

Endoskopik Şakak Germe Sonrası İyileşme Nasıldır?

Endoskopik şakak germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin nasıl geçirildiği işlemin gerçekleştirildiği hastalar bakımından oldukça önemli bir konudur.

Hastada genellikle bir operasyon sonrası başka durumlara bağlı bir komplikasyon gelişmediğinde (tansiyon kaynaklı vb.) aynı gün içerisinde taburcu işlemi yapılmaktadır.

Bu günü takiben kişi 1 hafta gibi bir süre içerisinde sosyal hayatına, okuluna, işine vb. gönül rahatlığı ile dönebilir.

Ameliyat sonrası dönemde kişide ilk günler ödem, şişlik, hafif kızarıklıklar, morarmalar ameliyat bölgesinde meydana gelebilir. Bunlar son derece normal bulgulardır. Ancak kişiyi rahatsız edecek ciddi boyutlarda ise mutlaka hekimine kişi bu durumları bildirmelidir.

Endoskopik şakak germe sonrası iyileşme döneminde kişiye ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanabilir. Kişi bu ilaçlarını aksatmadan kullandığı takdirde herhangi bir ağrı problemi genellikle oluşmaz. Ciddi derecede ağrı sorununuz varsa bunu da işleminizi uygulayan estetik cerrahınıza bildirmelisiniz.

Hasta operasyonu takiben 1 ay kadar süre içerisinde güneşe uzun süre maruz kalmaya karşı ve darbelere karşı yüzünü korumalıdır.

Aynı zamanda kaslarının bu gerginliğe adapte olabilmesi için hekimi tarafından kendisine öğretilen yüz egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulamalıdır. Bu sayede yüzü yavaş yavaş oturur ve daha doğal bir hale gelir.

Operasyon sonucunda elde edilen yüz şekli bazı bünyelerde 5-10 yıl bazı bünyelerde ömür boyu kalıcı şekildedir.

Endoskopik Şakak Germe Yöntemiyle Yenilenme

Endoskopik şakak germe yöntemi, yaşlanma etkilerini azaltmada önemli bir rol oynar. Alın bölgesindeki çizgilenmeler ve kırışıklıkların giderilmesi genellikle yeterli olmaz. Öyle ki, şakak bölgesinin de gerdirilmesi gerekliliği ortaya çıkar. Zira bu alan, yaşlanma ve yerçekimi etkilerine maruz kaldıkça sarkabilir. Endoskopik cerrahi teknikleri sayesinde, minimal invaziv müdahalelerle büyük başarılar elde edilir.

 • Kas ve deri yapısının eski haline getirilmesi,
 • Dokuların sabitlenmesi,

gibi işlemler küçük kesiler aracılığıyla gerçekleştirilir. Böylece, cildin daha sıkı ve genç bir görünüm kazanması sağlanır. Endoskopik şakak germe işlemi sırasında, ciddi izler bırakmayan yöntemler tercih edilir. Bu, hastaların iyileşme sürecini hızlandırır ve estetik sonuçlar üzerinde olumlu bir etki yaratır. İşlem, yüz germe ile birlikte veya bağımsız olarak uygulanabilir. Sonuç olarak, endoskopik şakak germe yöntemi, alın ve şakak bölgesindeki yaşlanma belirtilerini azaltmada etkili bir çözüm sunar. Bu yöntemle, daha dinamik ve genç bir ifade elde etmek mümkündür.

İstanbul’da Endoskopik Şakak Germe Ameliyatı Ne Kadar?

Endoskopik şakak germe(Temporal lift) ve kaş kaldırma ameliyatını, adından da anlaşılacağı üzere bir endoskopik kamera aracılığı ile  saçlı deri içinde yaptığımız 2 adet kesiden girerek gerçekleşmektedir.

Bu kesilerden girip, deri altında ilerleyerek, kaşın kuyruğunu kemiğe, şakak(temporal) bölgesindeki deriyi  tabana ve  göz küresinin dış kenarında bulunan yere sabitlenmektedir.

Böylece bu bölgede bulunan  ve aşağı yönde sarktığı için yorgun bir görünüm oluşturan şakak bölgesini, kaş kuyruğunu ve göz kenarını yukarı yönde rahatlıkla çekip sabitlenebiliyor ki operasyonun etkili ve kalıcı olmasını sağlayan da bu serbestleştirme işlemidir. Bu sebeple iple ile yapılan askılama işlemleri geçicidir.

“İstanbul’da Edoskopik Şakak Germe Ameliyatı ne kadar?” diye merak ediyorsanız hastane, doktor ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Endoskopik Şakak Germe Ameliyatında Kesikler Nereye Atılır? İz Kalır mı ya da İz Görünür mü?

Saçlı deriye atılır. Saçlı deride olduğu için iz görünmez. Zaten kesikler minimal düzeydedir. Dolayısıyla çok yüksek başarı oranı yani iz kalması minimal düzeydedir.

Endoskopik Şakak Germe Neden Yapılır?

Yorgun göz – şakak – alın – kaş bölgesinden kurtulmak için yapılmaktadır. Operasyon sonrası daha canlı – diri yüz görüntüsü ve bakışlar elde edilir.

İp Askılı Şakak Germeden Farkı Nedir?

İp askılı şakak germe geçicidir, endoskopik şakak germe kalıcı etkiler sunar.

Ameliyatta Anestezi Şart mı?

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi şarttır. Böylece yüz kasları sabit kalır ve işlem için uygun hale gelir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

90 – 120 dakika aralığında sürer.

Şişlik, Morluk Oluşur mu? Oluşursa Ne Zaman Geçer?

Cilde bir cerrahi işlem gerçekleşmiştir. Dolayısıyla cilt tepki vererek yapılan işlemlerden sonra kendisini iyileştirmeye yönelecektir. Operasyondan sonra şişme – morarma belirmesi normal bir tepkimedir ve en geç 10 günde bu görünüm sonlanacaktır.

Kaynakça:

http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/13/alin-ve-sakak-germe

4.3 / 5. 8

2 cevaplar
 1. Kerime
  Kerime says:

  Merhaba, hiç uzatmadan konuya gireyim. Cevaplarsanız sevinirim efendim. Endoskopik şakak germe ameliyatının göz ve çevresindeki mimik kaynaklı çizgilere de yararı olduğunu işittim? Bu gerçekten doğru mu efendim?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir