0
(0)

Evlilik hayatında vajinanın zevk kaybına uğraması kadınlarda cinsel isteksizlik nedeni olabilmektedir. Bu durum bir süre sonra çatışmalara ve aile yaşamının kötüye doğru ilerlemesine neden olabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenlerinin arasında vajinal genişleme en büyük sıkıntılardan biridir. Bu nedenle hem aile yaşamını korumak hem de kadınlarda cinsel doyuma ulaşabilmenin ihtimalini arttırmak için vajina daraltma ya da vajinoplasti operasyonu yapılmaktadır.

Vajinanın asıl varlık amacı doğum değildir. Her kadın doğum yapma zorunluluğu da taşımaz. Lakin eşler arasındaki fiziksel ve duygusal yakınlaşma büyük ölçüde vajina ve penis tarafından sağlandığı için ilişkide büyük önem taşımaktadır.

Genellikle doğum sonrası gerçekleşen vajina sıkılığını kaybetmesi ve cinsel ilişkideki fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi eşler arasında zamanla sorunlara neden olur. Kadınlar tekrar eskisi gibi bir vajinaya sahip olmak için (vajinayı sıkılaştırmak için) vajinoplasti veya vajina daraltma ameliyatı yaptırırlar.

Evlilikte çok önemli bir yeri olan cinsel ilişki kişiler için bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaç giderilmezse kişiler arasında gerginlikler yaşanabilir. Doğum sonrası vajinada enseme yaşayan kadınlar mutlu ve sağlıklı bir evlilik için vajina daraltma operasyonu geçirmelidirler.

Vajinalarının esnekliğindeki problemi daha net anlamak için mutlaka jinekolojik muayeneden geçirilmeleri gerekir.

Vajina daraltma ameliyatı, genişlemiş olan vajinanın sıkılaştırılması ve vajinal kanalın daraltılması işlemidir. Vajinada yaşanan genişleme görsel olarak değildir, vajinanın iç kısmında gerçekleşir. Bu sayede vajina artık penisi daha iyi kavrar ve hisseder hale gelir.

En sık vajina genişlemesi birden fazla doğum yapmaktır ama bazı kadınlarda doğum olmadan da vajina sıkılığını, darlığını hızlı kilo alıp verme, servikal kasların güçsüzleşmesi ile de kaybedilebilmektedir.

Yani, vajina kasları güçsüz olan kadınlarda da vajina genişlemesi görülmektedir. Vajina kaslarını güçlendirmek için birkaç kegel egzersizinin faydası dokunabilir.

Normal yapılan çoklu doğum sonrası vajinadaki kaslar oldukça zayıflar. Doğum sırasında bebeğin daha rahat geçmesini sağlamak için vajina ağzına atılan kesiler vajina kaslarını daha da zayıflatır. Ne kadar çok doğum yapılırsa vajina o kadar esner ve eski formuna kavuşması bir o kadar zorlaşır.

Genişleyen vajina sadece cinsel açıdan rahatsızlık oluşturmaz. Vajina bölgesindeki kasların zayıflamasına bağlı olarak idrar kaçırma gibi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.

Ameliyatla Vajina Nasıl Daraltılır ?

Cinsel açıdan oldukça fazla önem taşıyan vajina, sıkılığını kaybettiğinde birçok sorun yaşamanıza sebep olacaktır.

Asıl görevi doğum olmayan vajina eşler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Normal doğumun birden fazla olması sonrası sıkılığını kaybeden vajina ilişkideki fonksiyonunu eskisi gibi yerine getiremeyebilir. Bir evlilikte cinsel tatminlik yoksa bu durum çiftler arasında gerilimler, sorunlar yaşanmasına sebep olabilir.

Kadınlar yaşadıkları cinsel sıkıntıyı ya da genişlemeye bağlı olarak yaşadıkları idrar kaçırma sorunlarını gidermek için vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) olmaktadırlar.

Kadınlar ne kadar çok doğum yaparlarsa vajina kasları da o kadar zayıflar ve genişler. Bazı kadınlar doğum yapmadan da yapısal olarak gevşeme yaşamaktadırlar. Vajina kasları güçsüz olan kadınlar birkaç kegel egzersizi ile vajina kaslarını yeniden güçlendirebilirler.

Kötü iyileşmiş olan doğum dikişleri kadınlarda ağrılı cinsel ilişkiye sebep olmaktadır.  Vajina daraltma operasyonu ile bu durum mümkün olabildiğince en aza indirgenir.

Estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonu ortalama olarak 40-45 dakika kadar zaman almaktadır.

Vajina daraltma ameliyatında kişiye lokal anestezi uygulanır. Yani sadece ameliyat edilecek olan bölge uyuşturulmaktadır. Ancak eğer kişi talep ederse genel anestezi ile de nadiren de olsa uygulanabilmektedir.

Operasyon sonrası kişiler 2-3 gün içerisinde işlerinin başına dönebilirler.

Dikişler 10-15 gün içerisinde kendiliğinden erir ya da düşer.

Ameliyat sonrası 1-1,5 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Vajina daraltması ameliyatı sonrasında çiftlerin yaşayacağı cinsel ilişki daha tatmin edici olacaktır. Kadınların ilişki sırasında yaşadığı hissizlik yerini zevke bırakacaktır.

Vajina Daraltma Kimlere Uygulanabilir?

Kişilerin hayatının önemli bir yerini kaplayan cinsel ilişki için vajina darlığı ayrıca önemli bir detaydır.

Çiftlerin, özellikle evli çiftlerin cinsel tatmin yaşaması çok önemlidir. Yaşanacak cinsel tatminlik çiftler arasında gerileme sebep olmaktadır. Bunu önlemek için kadınlar vajina daraltma ameliyatı olmak ister.

Normal doğum sonrası yaşanan vajina genişlemesi kişilerde cinsel tatminsizliğe yol açmaktadır. Kadınların doğum sonrası vajina kasları zayıflar. Kegel adı verilen egzersizler ile vajina kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Egzersizler de sıkılaşma sağlamıyor ise vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) olmalısınız.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında kişi tekrar normal doğum yapmadığı sürece vajinada genişleme görülmez.

Vajina daraltma ameliyatı; vajinanın anatomik, fonksiyonel ve estetik iyiliğini sağlamaya yönelik bir ameliyattır.

Vajina Daraltma Sonrası İyileşme Süreci

Özellikle doğum sonrası vajina da yaşanan gevşemeler sonucu kadınlar vajina daraltma ameliyatı olmak isterler.

Cinsel birliktelikte iki tarafında eskisi gibi tatmin olamaması çiftler arasında gerginliklere, sorunlara yol açar.

Azı kadınlar doğum yapmadan da yapısal olarak vajina gevşemesi yaşamaktadır. Cinsel hayatı oldukça etkileyen bu durum egzersiz yaparak ya da ameliyat ile giderilebilir. Güçsüz vajina kaslarına sahip kadınlar kegel egzersizleri yaparak vajina kaslarını güçlendirebilirler.

Normal doğum sonrası vajinadaki kaslar oldukça zayıflar. Doğum sayısı arttıkça vajinanın eski formuna dönmesi zorlaşır. Yapılan kegel egzersizleri ile sıkılaşma sağlanamaz ise kişi vajinoplasti ameliyatı yaptırmalıdır.

Vajina genişlemesi yalnızca cinsel hayatı etkilemez, o bölgedeki kasların zayıflaması sonucu kişide idrar kaçırma gibi sorunlara yol açar.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında vajina normal doğum yapılmadıkça genişlemez. Yaşa bağlı vajina genişlemesi de neredeyse yok denecek kadar az gerçekleşir.

Ameliyat sonrasında;

 • Ertesi gün pansuman yapılmalıdır.
 • Pansumanlar doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli yapılmalıdır.
 • Dikişler kendiliğinden düşerler ya da erirler.
 • Ameliyattan 3 gün sonra ılık su ile duş almanızda bir sakınca yoktur.
 • 3 hafta kadar bir süre küvette uzanma, havza girme keyfi yapılmamalıdır.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Dikiş izi kalmayacaktır.
 • Kişi yaklaşık 8 hafta boyunca tampon kullanmamalıdır.
 • 1-1,5 ay kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi zaman kadın hastalıklarından kaynaklanan, kimi zaman hormonal sistemde beliren yüksek değişimler neticesinde vajinanın aşırı genişlemesine etki eden değişimler ya da tamamen bireyin talep üzerine gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler adımlarına dair aşamaları aşağıda açıklamaya çalıştık. Yazılanlara dikkat edilerek bu süreci olabildiğince kısa sürede atlatabileceksiniz diyoruz ve madde madde sıralamaya geçiyoruz.

 • Enfeksiyon risklerinin engellenebilmesi için reçete edilen antibiyotik ilaç türevlerinin yine belirtildiği düzen ve zamanda tüketilmesi gereklidir. Bu hususa azami özeni göstermelisiniz. 
 • Aksi belirtilmedikçe 24 saat içerisinde toplam 3 adete kadar ağrı kesici niteliği barındıran ilaçları kullanmanızda bir sakınca yoktur. Vajina daraltma operasyonundan sonra ağrı gelişimi oldukça nadir ve hafif şiddette olup ilk 48 saat sonra ise hiçbir şekilde acı duyulmamaktadır. 
 • Ameliyatın ardından 3 gün geçtikten sonra duş almanızda bir sakınca yoktur. Ancak 7 gün geçmeden önce küvete girme, deniz – havuza girme gibi toplu su birikintilerinin olduğu alanlarda kalmamalısınız. 
 • Vajina daraltma ameliyatının ardından cinsel ilişkiye girmek için ortalama 45 gün beklemeniz gerekmektedir. Durumunuza göre net tarihin verilebilmesi için 7.günün ardından doktorunuza danışabilirsiniz. 
 • Vajina daraltma uygulamasından sonra ilk ay boyunca maksimum tuvalet hijyeni gerçekleştirmelisiniz. Lüzumlu olduğu durumlarda batikon gibi materyaller kullanarak tuvalet hijyeninizi destekleyebilirsiniz. 
 • İlk 30 günü atlatana dek katı gıdaları aşamalı olarak hayatınıza katabilirsiniz. Ancak ilk günlerden son otuzuncu güne ulaşana dek adım adım katı gıdaya geçmeli, adım adım katı gıda tüketimini arttırmanız önerilir. Mümkün olduğunca fazla sıvı gıdalara geçmelisiniz. Dengeli – sağlıklı beslenme ile yeterli mineral – vitamin alımını gerçekleştirmeli ve böylece kabız riskini en aza indirmelisiniz. Katı gıdalardan kaynaklanan ve tuvalet giderme ihtiyacı sırasında aşırı kas kullanımının engellenmesi gereklidir. 
 • Ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki adımınız sırasında kayganlaştırıcılar kullanmalısınız. Buna ek olarak önerilen kegel egzersizlerini de önerildiği zaman – aşama – adım takibinden düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Vajina daraltma işleminin fiyatı nasıl belirlenir sorusu oldukça kişi tarafından merak edilmektedir. İşlemin fiyatlandırma sistemi hastaneler arasında farklılık arz edebilmektedir. Bu nedenle bu konu hakkında net bir sayı belirtmek ne yazık ki mümkün olamamaktadır.

Her işlemde olduğu gibi bu işlemde de hastaneler arasında farklı fiyatlandırmalara tabi tutulabilir.

Vajinal daraltma ya da tıptaki ismi ile vajinoplasti işlemi kadınlarda sıklıkla uygulanan bir işlemdir ve fiyatının oldukça ekonomik olduğu söylenebilir. İşlemin mutlaka ameliyathane koşullarında ve hastane ortamında yapılması gerektiğine dikkat çekelim.

İşlemin ücreti konusunda net bir bilgi verilememesinin bir nedeni de kişinin vajinal muayene sonrası bulgularıdır. Her birey kendine özgü bir vücut yapısına sahip olduğundan kişilerin muayene bulguları da bazen işlem üzerinde zaman bakımından ve gerekebilecek ek uygulamalar bakımından farklılık gösterebilir.

Örneğin, bir kişi hem vajinoplasti hem labioplasti işlemlerini aynı operasyon içerisinde alabilir. Bu da doğal olarak fiyata yansıyacak bir durumdur.

S.S.S

 

Lazerle vajina daraltma yan etkileri var mıdır?

 • Lazer yöntemi ile vajina daraltma işlemi, ameliyatla vajina daraltma yönteminden farklı olarak, ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez. Bu yüzden tedavi sonrası, uzun soluklu bir iyileşme süreci yok. Ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 gün kadar kızarıklık ve ağrı oluşabilir, buna bağlı olarak da bölgenin hijyenik durumu yan etki oluşturacak durumları engelleyecek şekilde sağlanmalıdır. İşlemin sonrasında oluşan ödem, kızarıklık ve yanma hissi lazerle vajina daraltmanın yan etkisi değil, doğal bir sonucudur. Lokal olarak uygulanan kremlerle iyileşme sağlamak mümkündür.

Lazerle vajina daraltma zararları var mıdır?

 • Her kadının tercih edebileceği kolay ve etkili bir yöntem olan lazerle vajina daraltma ameliyatının herhangi bir zararı yok ve komplikasyon yaşama riski çok düşüktür. Bu ameliyatın zararlarını ameliyattan sonra ki süreçte dikkat edilmeyen prospektüslerle karıştırmamak gerekli. Ameliyat sağlıksal ve estetik açıdan gerekli ve zararı olmayan bir işlemdir.

Doğum sonrası vajina daraltma yapılır mı?

 • Vajina daraltma işlemi doğum öncesi ve sonrasında yapılabilir. Hiçbir engel teşkili yoktur. Doğum sonrası tercih edilmesi, aynı problemin tekrarlamaması açısından sizlere daha fazla kolaylık sağlayacaktır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası cinsel ilişki

 • Ameliyatın seyrine ve doktor direktifine göre iyileşme sürecine girmenizle beraber cinsel ilişkiye başlamak mümkündür. İlk 6 haftalık süreçte cinsel ilişki diyeti yapmakta fayda var. Oluşabilecek tüm reaksiyonlar da doktor kontrolü ertelenmemelidir.

Vajina daraltma sonrası dikişler kalır mı?

 • Vajina daraltma işleminden yaklaşık bir ay sonra dikişler tamamen eriyip gidecektir. Vajina insan vücudunda kendini yenilemeye en uygun bölge olduğundan dolayı kısa süre de dikişler görülemez hale gelir. Dikiş izi kalmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası kanama ne kadar sürer?

 • Vajina daraltma ameliyatından sonra ilk beş gün oluşan sızıntı ve kanama normal sürece dahildir. Ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki de vajinayı zorlamaya dayalı hafif kanamalar da gözlemlenebilir. Bu doğal bir sonuçtur. Bir haftayı geçen kanamalar risk teşkil edebileceğinden doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası kaşıntı ne zaman geçer?

 • Bölgenin temizliğinin, kuruluğunun ve bakımının rutin olarak sağlanması dikişlerden kurtulduktan sonra kaşınma problemini de ortadan kaldıracaktır. Tam olarak kaşıntı sorunu dikişlerden tamamen kurtulunca ortadan kalkacaktır. Bu da 2-4 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası bakım nasıl yapılır?

 • Bölgede ki şişi, morlukları ve kaşıntıları azaltmak amaçlı doktor reçetesinde verilen özel kremler, yağlar ve bakım malzemelerini düzenli kullanmak; dikişlerin rutin bakımını yapmak ve bölgeyi nemlendirip iyileşme sürecini kısaltmak doğru olacaktır.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrasında en önemli bakım iç çamaşırı temizliğine ve çeşidine dikkat etmek olacaktır. Özel tercihlere bir süre ara verip ipeksi, pamuksu hijyenik iç çamaşırları kullanıp, bölgeyi steril muhafaza etmek ana bakımdır.

 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 0 / 5. Toplam oylama 0

Henüz puanlayan olmadı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir