Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti)

5.png

Erkek meme küçültme diğer adıyla jinekomasti çoğunlukla erkeklerde hormonal dengesizlikler olarak ortaya çıkar. Alınan psikolojik ilaçlar da erkeklerde memelerin doğal olmayan şekilde büyümesine neden olabilir. Bu işlem göğüs kaslarının gelişmesi için yapılmaz.

Jinekomasti erkeklerin hormonal ve yağlanma sonucu yaptırdıkları işlemlerdir. Göğüs kasları oluşturulmak için bu operasyon uygulanmaz. Bu işlem çoğu zaman hormonal bozulmalar sonucu oluşmaz. Kullanılan psikolojik ilaçların yan etkileri de bu oluşuma neden olur. % 40 lık hormonal değişime 10-16 yaşları arasında rastlanır, büyümenin en hızlı olduğu dönemde bu oran %65 olur. Ergenlikte oluşan jinekomastinin %75lik kısmı iki yılda, %90lık kısmı ise üç yıl içinde kendiliğinden düzelir. Bu dönem sonunda hormonal denge kendiliğinden sağlanır. Bazı hastalarda çok az kısmı düzelmeyebilir. Göğüste yağların birikimi genelde ilerleyen yaşlarda oluşur.

Erkek meme küçültme nedenleri nedir?

Erkek meme küçültme nedenleri 3 yaşam döneminde normal olarak kabul edilir. Bu dönemler; yenidoğan dönemi,ergenlik dönemi, ileri yaşlılık dönemi olarak sıralanır. Bu dönemlerde oluşumun nedeni kanda kadın hormon değerinin daha fazla olmasıdır. Jinekomastinin yenidoğanlarda olmasının nedeni anne karnındayken anneden kadınlık hormonlarının kana geçmesidir. Yaşlılık döneminde erkeklerde erkeklik hormonu düzeyi kanda düşerken ergenlik dönemindeyse kadın hormonu kanda daha fazladır.

Yağ dokusu ve meme bezleri memede 2 ana dokuyu oluştururken bu uygulamada dokulardaki artış göz önüne alınarak tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tipin jinekomastideki büyüme nedeni meme bezleridir. Adipoz tipin jinekomastide yağ dokusundaki artıştan dolayı büyüdüğü bilinmektedir. İkisinin aynı anda büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak bilinir.

Erkekte Meme Küçültme

Erkekte meme küçültme yaşam dönemine göre ihtiyaç olarak nitelendirilebilir. Ergenlik döneminde jinekomati kendi kendine düzeldiği için herhangi bir tedavi gerektirmeden düzelir. Kendiliğinden düzelmeyen jinekomastiye 3-4 sene içinde ameliyatla meme estetiği uygulanır.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı dokudaki büyümeye göre değişir. Meme bezlerinin büyümüş kısmı bu operasyonla çıkarılır, fazlalıkları alınarak operasyon tamamlanır. Liposuction ile yağ aldırma işlemi bu bölgedeki fazla yağ dokusunun alınma işleminde de uygulanır. Yağ alma işlemi sonunda göğsü büyük kişilerde oluşan bolluk kısmı da gerdirilir.

Bu operasyon lokal ya da genel anesteziyle yapılabilir. Doktor hangi tip anestezinin uygulanacağına göğüs büyüklüğüne ve yaşa bakarak karar verir. 1-1.5 saat arası süren bir ameliyattır. İşlemden sonra hastanede ya bir gece kalınır ya da aynı gün çıkılır. Fazla ağrı olmaz. Bu yüzden normal hayata dönüş kolaydır. 2-3 gün sonra hasta banyo yapabilir ve normal hayatına döner.

İlginizi çekebilir:

Meme Büyütme

Meme Küçültme

Tayfun Türkaslan

Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladıktan sonra, Türkiye’de ve İngiltere’de dışında çeşitli çalışmalar ve eğitimlere katılmış, hali hazırda ülkemizde hekimlik faaliyetini sürdürmektedir. Meme Estetiği, Badem Göz Estetiği, Penis Büyütme, Yanık Tedavi, Vaser Liposuction, Saç Ekimi alanlarında kliniğinde ve hastane ortamında çalışmakta olan hekimin, çok sayıda başarılı operasyonu bulunmakta, hastalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için, modern teknolojinin tüm imkanlarını en iyi şekilde kullanmaktadır.


Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Call Now Button
WhatsApp Hemen fiyat alın