Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022
5
(5)

Jinekomasti, en basit haliyle erkeklerde görülen anormal meme büyümesi problemine verilen tıp adıdır. Ergenlik dönemindeki erkeklerde hormonal değişimlere bağlı olarak görülebilen meme büyümesi problemi hem yetişkin erkeklerde hem de ileri yaşlardaki erkeklerde yaygın olarak görülebilir.

Jinekomasti genel olarak incelendiğinde altında hormonal sebepler yattığı fark edilir. Bundan dolayı da hormon testlerinin yapılması büyük önem taşır. Bazen hormon ilacı kullanan, vücut geliştirme ile uğraşan erkekler yaygın olarak memelerde meydana gelen büyümeden şikayet etmektedir.

Memelerde görülen büyüme altında tümör gibi ciddi sağlık problemleri yatmadığı sürece kişinin sağlık durumunu etkilemez. Sadece görüntü olarak rahatsızlık verir. Bundan dolayı tamamen estetik kaygılar nedeniyle kişiler jinekomasti ameliyatı yoluna gitmektedir. 

 

Jinekomasti ameliyatı, günümüzde erkeklerin en sık olduğu estetik ameliyatların başında gelmektedir.

Meme dokusunda biriken fazla yağ dokusunun liposuction yöntemi yani yağların vakumla çekilmesi yöntemi ile alınmasından ibaret olan bu ameliyat sonrasında iyileşme süreci tamamlanır ve kişi, hayalindeki ideal meme görünümüne bu ameliyat sayesinde kavuşmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı, kişinin meme dokusunda biriken yağ oranına ve büyümenin şekline bağlı olarak deri germe ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Bundan dolayı birçok kişinin korktuğu gibi ameliyat sonrasında meme ve çevresinde herhangi bir sarkma problemi ortaya çıkmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı artık hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde estetik uzmanları tarafından uygulanmaktadır. 

Yaklaşık bir buçuk saat süren bir ameliyatın ardından kişinin meme bölgesinde şişkinlik, memede gelişen anormal büyümeye sebep olan doku tamamen bölgeden çıkarılmaktadır. Böylece kişinin ameliyat önceki süreçleri ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat sonrasında kesi izleri de iyileşme sürecinin ardından görülmez hale gelmektedir. Bu nedenle birçok kişi, meme büyüme probleminde jinekomasti ameliyatı ile bu sorundan kurtulmaktadır.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı 

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde görülen meme büyümesinin bazen tek çözümü olabilmektedir. Özellikle üçüncü ve dördüncü evrelere ulaşan meme büyüme problemlerinde jinekomasti ameliyatı şart olarak kabul edilir.

Kişiler, ilk kez jinekomasti ameliyatı olmaya karar verdikleri zaman ameliyat sürecine ve sonrasında kendilerini ne beklediklerine ilişkin birçok konuyu merak etmektedir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde kişiye gerekli testler, ultrason görüntülemeleri ve gerekli görülürse mamagrofi ile tanı konulur. Uzman doktor tarafından meme dokusundan ne oranda yağ çıkarılacağına karar verilir. Ardından ameliyat günü belirlenir.

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında hasta, uyutularak gerçekleştirilen bir operasyondur. Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat öncesinde damar yolu açılır ve operasyon yaklaşık bir buçuk saat içerisinde sona ererek kişi uyandırılıp odasına alınır. 

Jinekomasti ameliyatına ilişkin genellikle sorular daha sonrasındaki sürece ilişkin gelmektedir. Kişiler, ameliyat sonrasında nelerin ve nasıl bir yaşamın onları beklediğini merak etmektedir. Jinekomasti ameliyatı sona erdiğinde kişi odasına alınır.

İlk gün oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem almak için hasta bir gün hastanede kalır, ertesi gün her şey beklendiği gibi ilerlediğinde evine taburcu edilebilir.

Ameliyatta kişiye dren takılmaktadır. Eve taburcu olduktan bir süre sonra doktor sizlere kontrol için gün verecektir. Bu kontrol sonrasında durumunuza bağlı olarak drenler çıkarılmaktadır.

Ameliyat sonrasında sizlere özel bir korse giydirilmektedir. Bu kas ve deri dokusu için büyük önem taşır. Bu korse sayesinde vücudunuz yeni şekline alışarak uyum gösterecektir. Bundan dolayı doktorun tavsiye ettiği kullanım süresince kullanılması önemlidir. 

Ameliyat sonrasına ilişkin en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de kişi ne zaman normal yaşamına dönebilir? Yaklaşık iki ay içerisinde tamamen iyileşme gerçekleşmektedir.

Yatak istirahati, korse kullanımı, kontrol gibi durumlar göz önüne alındığında yaklaşık iki hafta sonra normal hayata dönüş mümkün olmaktadır.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Tedavi Detayları
Operasyon:
Jinekomasti (Erkekte Göğüs Estetiği)
Operasyon Süresi: 1 Saat
Hastanede Kalma: Aynı Gün Taburcu
Anestezi: Genel anestezi
İyileşme Zamanı: 3 Gün
İşe Dönüş: 5 Gün

Jinekomasti ameliyatına girecek olan kişiler, ameliyat boyunca uygulanacak işlemleri ve ağrı, acı duyulup duyulmayacağı gibi detayları merak etmektedir.

Birçok uzman, uygulama öncesinde gerek görseller üzerinde gerek sözlü olarak ameliyat süreci, meme dokusundan ne kadar yağ kütlesinin çıkarılması gerektiği, iz kalıp kalmayacağı, nereden girileceği gibi birçok farklı ve hastanın merak ettiği konularda kişiyi bilgilendirmeye özen göstermektedir.

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında uygulanan bir ameliyat olmasından dolayı kişiler işlem boyunca hiçbir ağrı vb. his hissetmezler ve ameliyat anını hatırlamazlar.

Genel anestezinin etkisinin geçmesi ve ayılmaya başlamayla birlikte göğüs çevresinde hafif bir sızı hissi oluşabilir. Ancak uyanma gerçekleştikten ve anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hastanede kaldığınız sürece bu hissi hafifletmek için ağrı kesiciler verilmektedir. 

Jinekomasti ameliyatında kullanılan yaygın teknik yağ alma tekniğidir. Yani vücudun çeşitli bölgelerine uygulanabilen liposuction tekniği, meme büyümesi şikayetinde de tercih edilir. Kişi damar yolu açılıp genel anestezi uygulaması tamamlandıktan sonra ameliyata alınır.

Meme dokusunun içerisine özel yöntemler ile girilir. Ardından vakumlama ile meme dokusunda biriken fazla yağ dokusu çekilerek alınır ve ameliyat bitirilir. 

Jinekomasti genellikle hormonal ve memelerde meydana gelen yağlanma nedeniyle oluşsa da bazı durumlarda meme bezi dokusundan kaynaklı olarak da bir büyüme gerçekleştirilebilir.

Meme bezi dokusundan kaynaklı olduğu tespit edilen jinekomasti probleminde ise herhangi bir yağlanma söz konusu olmadığı için yağ aldırma tekniği yerine mastektomi adı verilen teknik kullanılarak meme dokusundaki büyüme giderilmeye çalışılır.

Mastektomi tekniğinde ise meme bezi dokusunun alınması sonucunda memede meydana gelen büyüme giderilmektedir. 

Detaylı bilgi için: Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır ?

Jinekomasti Ergenlik ve Erişkinlikte İyileşme Süreci

Ergenlik dönemindeki erkeklerde görülen jinekomasti, genellikle geçici bir durumdur. Bu evrede, hastaların büyük bir çoğunluğu, yaklaşık %90’ı, üç yıl içinde kendiliğinden iyileşme sergiler. Dolayısıyla, bu dönemdeki bireyler için düzenli doktor kontrolü çoğu zaman yeterli olabilmektedir. Ancak erişkinlik dönemine gelindiğinde, durum biraz daha karmaşık hale gelebilir. Öncelikle, bu dönemde jinekomastiye neden olan altta yatan bir sorunun varlığı araştırılmalıdır.

  • Altta yatan bir neden tespit edilirse, bu durumun tedavi edilmesi gerekmektedir.

Eğer belirli bir neden bulunamaz ya da altta yatan sorun tedavi edilmesine rağmen iyileşme gözlenmezse, cerrahi müdahale gündeme gelebilir. Bu süreçte, hastaların durumları yakından izlenir ve en uygun tedavi yöntemi belirlenmekte. Erişkinlerde jinekomasti tedavisi, genellikle daha münhasıran ele alınır ve bireyin yaşam kalitesini artırmak için en etkili çözüm yolları araştırılır.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Jinekomasti ameliyatı sonrasındaki süreç, her hastanın kendi durumuna özel olarak farklı bir şekilde ilerler. Genel uygulamalar incelendiğinde neredeyse tüm jinekomasti ameliyatlarının genel anestezi altında gerçekleştiği görülür.

Bazı durumlarda ameliyatın ciddiyetine ve uygulanacak tekniğe bağlı olarak lokal anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat sonrasındaki sürecin nasıl ilerleyeceği de anestezi türüne göre değişkenlik gösterebilir. Hemen taburcu olma durumu genellikle tüm hastaların ortak isteği…

Doktor gerekli görüyorsa mutlaka operasyonu takip eden gün, hastanede müşahede altında kalmaya özen gösterilmelidir. 

Ameliyat sonrasında doktor kontrollerine düzenli gidilmesi iyileşme süreci ve ameliyatın başarılı geçip geçmediğini anlamak için önemlidir. Genellikle ilk üç gün bölge şişlik ve ödem tutabilir.

Üçüncü günden sonra iyileşme sürecinin hızlanmaya başlanması ile birlikte kişi banyo yapabilir. Korse kullanımı da oldukça hassas konulardan bir tanesidir. Yaklaşık bir ay boyunca düzenli şekilde korse kullanmaya dikkat edilmesi iyileşme için oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Ameliyat sonrasında kaçınılması gerekenler ise sauna, termal havuz, buhar banyosu, jakuzi gibi mekanlarda bulunmaktan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü bu tür mekanların kullanılması bölgenin ödem toplamasına yol açabilmektedir.

Ödeme bağlı enfeksiyon gelişme riski çok yüksek olduğundan dolayı tam iyileşmenin gerçekleşeceği yaklaşık iki ay bu tür mekanlardan uzak durulması doktorlar tarafından özellikle belirtilmektedir. 

Düzenli egzersiz yapan biriyseniz egzersiz programınıza başlamak için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bir hafta on gün içerisinde doktorunuzun da görüşlerine başvurarak jinekomasti sonrasında hafif egzersiz hareketleri ile yavaş yavaş tekrar spor hayatınıza geri dönebilir.

Yorucu antrenmanlardan, ağırlık kaldırma vb. ağır sporlardan belli bir süre kaçınmanız gerekmektedir. Genellikle bir ay içerisinde eski egzersiz programınıza rahatlıkla başlayabileceğiniz söylenebilmektedir. 

İstanbul’da Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı fiyatları 2023, hastane seçimi ve meme deki büyümeye göre seçilen uygulamaya göre belirlenir. Hastane seçimine göre fiyatlarda da değişiklik olabilmektedir.

Ayrıca meme de sadece yağ fazlalığı var ise eğer sadece liposuction yapılarak işlem tamamlanıyor. Bu işlem kısa ve kolaydır. Bazı durumlarda ise, yağ alma işlemi yeterli olmayabilir.

Böyle bir durumda meme dokusu çıkartma ve deri germe gibi işlemler de yapıldığında fiyat da değişiklik olacaktır. Fiyatın netleşmesi için doktora muayene olmak tedavi yöntemini kesinleştirmek gerekiyor. 

Muayene sonrasında net fiyat belirlenebilir. Ayrıca meme muayene olacağından teknik seçilir ve memeye ne kadar bir müdahale olacağı da doktor tarafından hesaplanır.

Kaynakça:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/gynecomastia-surgery-guide/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/breast-reduction-for-men

5 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir