Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti) Ameliyatı

5
(1)

Jinekomasti, en basit haliyle erkeklerde görülen anormal meme büyümesi problemine verilen tıp adıdır. Ergenlik dönemindeki erkeklerde hormonal değişimlere bağlı olarak görülebilen meme büyümesi problemi hem yetişkin erkeklerde hem de ileri yaşlardaki erkeklerde yaygın olarak görülebilir.

Jinekomasti genel olarak incelendiğinde altında hormonal sebepler yattığı fark edilir. Bundan dolayı da hormon testlerinin yapılması büyük önem taşır. Bazen hormon ilacı kullanan, vücut geliştirme ile uğraşan erkekler yaygın olarak memelerde meydana gelen büyümeden şikayet etmektedir.

Memelerde görülen büyüme altında tümör gibi ciddi sağlık problemleri yatmadığı sürece kişinin sağlık durumunu etkilemez. Sadece görüntü olarak rahatsızlık verir. Bundan dolayı tamamen estetik kaygılar nedeniyle kişiler jinekomasti ameliyatı yoluna gitmektedir. 

 

Jinekomasti ameliyatı, günümüzde erkeklerin en sık olduğu estetik ameliyatların başında gelmektedir. Meme dokusunda biriken fazla yağ dokusunun liposuction yöntemi yani yağların vakumla çekilmesi yöntemi ile alınmasından ibaret olan bu ameliyat sonrasında iyileşme süreci tamamlanır ve kişi, hayalindeki ideal meme görünümüne bu ameliyat sayesinde kavuşmaktadır. Jinekomasti ameliyatı, kişinin meme dokusunda biriken yağ oranına ve büyümenin şekline bağlı olarak deri germe ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Bundan dolayı birçok kişinin korktuğu gibi ameliyat sonrasında meme ve çevresinde herhangi bir sarkma problemi ortaya çıkmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı artık hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde estetik uzmanları tarafından uygulanmaktadır. 

Yaklaşık bir buçuk saat süren bir ameliyatın ardından kişinin meme bölgesinde şişkinlik, memede gelişen anormal büyümeye sebep olan doku tamamen bölgeden çıkarılmaktadır. Böylece kişinin ameliyat önceki süreçleri ortadan kalkmaktadır. Ameliyat sonrasında kesi izleri de iyileşme sürecinin ardından görülmez hale gelmektedir. Bu nedenle birçok kişi, meme büyüme probleminde jinekomasti ameliyatı ile bu sorundan kurtulmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Halk arasında meme büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti, erkeklerde görülen bu anormal meme büyümesinin tıptaki adıdır. Bazı kişiler, hangi meme büyümesi probleminin jinekomasti sınıfında değerlendirildiğini merak etmektedir. Erkek meme dokusunda 2 cm ve üzerinde gerçekleşen büyümelerin hepsi jinekomasti sorunu kapsamında değerlendirilmektedir.

  • Birinci evrede bulunan kişilerde çok ciddi boyutlarda bulunmayan büyüme, oldukça küçük bir büyüme şeklinde kendini hissettirir.
  • İkinci evreye geçildiğinde ise erkek meme dokusundaki büyüme, daha gözle görülür bir hale gelmektedir.
  • Üçüncü evrede irice bir kadın memesini andıran görüntü, dördüncü evreye gelindiğinde ise artık gerçek bir kadın memesinden ayırt edilemeyecek şekilde ciddi bir büyümeye ulaşılmıştır. 

Jinekomasti sorunu bazen tek memede görülebilir. Normal şartlarda hayati bir tehlike barındırmayan ve kişinin sağlık durumunu olumsuz etkilemeyen meme büyümesi problemi, tek memede görüldüğünde daha ciddiye alınır. Çünkü kadınlarda daha yaygın olsa da erkeklerde de meme kanseri vb. tümörlerden kaynaklı olarak tek memede büyüme görülüyor olabilir. Önce bu tür rahatsızlıkların araştırılması daha sonrasında jinekomasti tanısı konulması gerekmektedir.

Jinekomastiye bağlı olarak gelişen orantısız meme büyümesi problemi, vücutta salgılanan hormon dengesinin vücuttaki dağılım şekline bağlı olarak memelerin birinde daha fazla bir büyümeye neden olabilir. 

Jinekomasti şikayeti olan kişiler, bunun nedeni kadar tedavisini de çok merak etmektedir. İlk evrelerde meme dokusu içerisinde vakumlama gerektirecek kadar yağ birikmemiş 1. Evre olarak kabul edilen kişiler, bunu ameliyat olmadan da tedavi edebilmektedir. Bazı egzersiz programları, doğru beslenme şekli ile çözülebilen bu sorun üçüncü evreden sonra deride sarkmaya yol açacak derecede bir büyüme yol açmaktadır. Bundan dolayı da ameliyatsız bir küçülme sağlanamaz. 

Meme büyüme sorunu yaşayan erkekler, bu durumu ilk fark ettikleri anda diyet ve egzersizlere yönelerek bir uzman desteği almadan bu sorunu kendi başlarına çözmeye çalışmaktadır. Ancak bazı yanlış yapılan egzersiz hareketleri de meme dokusunda büyümeye yol açmaktadır. Bundan dolayı da kişilerin bu şikayetleri söz konusu olduğunda bir uzman denetiminde doğru tedavi şekilleri ile ilerlemeleri daha kalıcı sonuç almalarına yardımcı olmaktadır. 

 Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde görülen meme büyümesi genellikle jinekomasti kaynaklı olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda erkeklerde meme kanseri nedeniyle de erkek meme dokusunda büyüme görülebilmektedir. Jinekomasti belirtilerine bakıldığı zaman, erkeklerdeki meme kanseri belirtileri ile benzerlik taşımaktadır. Bu nedenle genel bir doktor muayenesi ile jinekomasti tanısının konulması önemlidir. Kişilerin, belirtilere bakarak kendilerine jinekomasti tanısı koymaması ve gerekli testleri yaptırmadan yağ aldırma, deri gerdirme operasyonları yaptırmaması tavsiye edilmektedir. 

  • Jinekomasti belirtileri bazen tek göğüste büyüme şeklinde kendini hissettirebilir. Bazı kişilerde ise iki memede de büyüme jinekomasti belirtisi olarak kabul edilir. 
  • Jinekomasti sorunu, meme başının çevresine yerleşen bir büyüme tipi olarak bilinmektedir. O nedenle ilk belirtileri arasında meme başında görülen yumru sayılmaktadır. Yumru, his olarak kişiye kendini hissettirdiği gibi meme başı ve çevresi elle kontrol edildiğinde sertlik şeklinde yumru hissedilecektir. Bir diğer yandan da yaygın olarak bu yumru durum genellikle tek memede görülmektedir. Nadir olarak iki memede de görülen yumru görülebilir. 
  • Bir diğer belirti ise meme dokusunda meydana gelmeye başlayan büyümeye kaynaklı olarak hassasiyet şikayeti de ortaya çıkmaya başlamaktadır.
  • Büyüme sürecine girildiğinde hassasiyet ile birlikte memelerde ağrı ve acı şikayetleri de beraberinde görülmektedir. 
  •  Memede görülen şişkinlik de jinekomastinin ilk belirtileri arasında görülmektedir. Memede görülen bu şişlik en önemli ve ciddiye alınması gereken bir belirti olarak kabul edilebilir. Bazı kişilerde tek memede görülen şişlik durumu, bazı kişilerde iki memede de görülebilmektedir. Meme dokusunda görülen şişlik, aynı zamanda meme kanserinde görülen en önemli belirtilerin de başında gelmektedir. Bundan dolayı özellikle erkekler, meme şeklinde anormal bir şişlik fark edip hissettiğinde mutlaka bir uzman kontrolünden geçmeli ve bu şişliğin nedenini araştırdıktan sonra uygun tedavi yöntemini belirlemelidir. Memede görülen şişlik problemi, jinekomastinin en yaygın belirtileri arasında yer almaktadır. 
  • Erkeklerde meme büyümesi ile birlikte meme başında akıntı da meydana gelen belirtilerden bir tanesidir. Meme ucunda erkeklerde meme büyümesine bağlı olarak gelişen akıntı genellikle koyu renklidir. Yaygın olarak kanlı akıntı şeklinde de görülebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir? 

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde görülen meme büyümesinin bazen tek çözümü olabilmektedir. Özellikle üçüncü ve dördüncü evrelere ulaşan meme büyüme problemlerinde jinekomasti ameliyatı şart olarak kabul edilir. Kişiler, ilk kez jinekomasti ameliyatı olmaya karar verdikleri zaman ameliyat sürecine ve sonrasında kendilerini ne beklediklerine ilişkin birçok konuyu merak etmektedir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde kişiye gerekli testler, ultrason görüntülemeleri ve gerekli görülürse mamagrofi ile tanı konulur. Uzman doktor tarafından meme dokusundan ne oranda yağ çıkarılacağına karar verilir. Ardından ameliyat günü belirlenir. Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında hasta, uyutularak gerçekleştirilen bir operasyondur. Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat öncesinde damar yolu açılır ve operasyon yaklaşık bir buçuk saat içerisinde sona ererek kişi uyandırılıp odasına alınır. 

Jinekomasti ameliyatına ilişkin genellikle sorular daha sonrasındaki sürece ilişkin gelmektedir. Kişiler, ameliyat sonrasında nelerin ve nasıl bir yaşamın onları beklediğini merak etmektedir. Jinekomasti ameliyatı sona erdiğinde kişi odasına alınır. İlk gün oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem almak için hasta bir gün hastanede kalır, ertesi gün her şey beklendiği gibi ilerlediğinde evine taburcu edilebilir.

Ameliyatta kişiye dren takılmaktadır. Eve taburcu olduktan bir süre sonra doktor sizlere kontrol için gün verecektir. Bu kontrol sonrasında durumunuza bağlı olarak drenler çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrasında sizlere özel bir korse giydirilmektedir. Bu kas ve deri dokusu için büyük önem taşır. Bu korse sayesinde vücudunuz yeni şekline alışarak uyum gösterecektir. Bundan dolayı doktorun tavsiye ettiği kullanım süresince kullanılması önemlidir. 

Ameliyat sonrasına ilişkin en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de kişi ne zaman normal yaşamına dönebilir? Yaklaşık iki ay içerisinde tamamen iyileşme gerçekleşmektedir. Yatak istirahati, korse kullanımı, kontrol gibi durumlar göz önüne alındığında yaklaşık iki hafta sonra normal hayata dönüş mümkün olmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Jinekomasti ameliyatına girecek olan kişiler, ameliyat boyunca uygulanacak işlemleri ve ağrı, acı duyulup duyulmayacağı gibi detayları merak etmektedir. Birçok uzman, uygulama öncesinde gerek görseller üzerinde gerek sözlü olarak ameliyat süreci, meme dokusundan ne kadar yağ kütlesinin çıkarılması gerektiği, iz kalıp kalmayacağı, nereden girileceği gibi birçok farklı ve hastanın merak ettiği konularda kişiyi bilgilendirmeye özen göstermektedir.

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında uygulanan bir ameliyat olmasından dolayı kişiler işlem boyunca hiçbir ağrı vb. his hissetmezler ve ameliyat anını hatırlamazlar. Genel anestezinin etkisinin geçmesi ve ayılmaya başlamayla birlikte göğüs çevresinde hafif bir sızı hissi oluşabilir. Ancak uyanma gerçekleştikten ve anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hastanede kaldığınız sürece bu hissi hafifletmek için ağrı kesiciler verilmektedir. 

Jinekomasti ameliyatında kullanılan yaygın teknik yağ alma tekniğidir. Yani vücudun çeşitli bölgelerine uygulanabilen liposuction tekniği, meme büyümesi şikayetinde de tercih edilir. Kişi damar yolu açılıp genel anestezi uygulaması tamamlandıktan sonra ameliyata alınır. Meme dokusunun içerisine özel yöntemler ile girilir. Ardından vakumlama ile meme dokusunda biriken fazla yağ dokusu çekilerek alınır ve ameliyat bitirilir. 

Jinekomasti genellikle hormonal ve memelerde meydana gelen yağlanma nedeniyle oluşsa da bazı durumlarda meme bezi dokusundan kaynaklı olarak da bir büyüme gerçekleştirilebilir.

Meme bezi dokusundan kaynaklı olduğu tespit edilen jinekomasti probleminde ise herhangi bir yağlanma söz konusu olmadığı için yağ aldırma tekniği yerine mastektomi adı verilen teknik kullanılarak meme dokusundaki büyüme giderilmeye çalışılır. Mastektomi tekniğinde ise meme bezi dokusunun alınması sonucunda memede meydana gelen büyüme giderilmektedir. 

Detaylı bilgi için: Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır ?

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Jinekomasti ameliyatı sonrasındaki süreç, her hastanın kendi durumuna özel olarak farklı bir şekilde ilerler. Genel uygulamalar incelendiğinde neredeyse tüm jinekomasti ameliyatlarının genel anestezi altında gerçekleştiği görülür. Ancak bazı durumlarda ameliyatın ciddiyetine ve uygulanacak tekniğe bağlı olarak lokal anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat sonrasındaki sürecin nasıl ilerleyeceği de anestezi türüne göre değişkenlik gösterebilir. Hemen taburcu olma durumu genellikle tüm hastaların ortak isteği… Ancak doktor gerekli görüyorsa mutlaka operasyonu takip eden gün, hastanede müşahede altında kalmaya özen gösterilmelidir. 

Ameliyat sonrasında doktor kontrollerine düzenli gidilmesi iyileşme süreci ve ameliyatın başarılı geçip geçmediğini anlamak için önemlidir. Genellikle ilk üç gün bölge şişlik ve ödem tutabilir. Üçüncü günden sonra iyileşme sürecinin hızlanmaya başlanması ile birlikte kişi banyo yapabilir. Korse kullanımı da oldukça hassas konulardan bir tanesidir. Yaklaşık bir ay boyunca düzenli şekilde korse kullanmaya dikkat edilmesi iyileşme için oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Ameliyat sonrasında kaçınılması gerekenler ise sauna, termal havuz, buhar banyosu, jakuzi gibi mekanlarda bulunmaktan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü bu tür mekanların kullanılması bölgenin ödem toplamasına yol açabilmektedir. Ödeme bağlı enfeksiyon gelişme riski çok yüksek olduğundan dolayı tam iyileşmenin gerçekleşeceği yaklaşık iki ay bu tür mekanlardan uzak durulması doktorlar tarafından özellikle belirtilmektedir. 

Düzenli egzersiz yapan biriyseniz egzersiz programınıza başlamak için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bir hafta on gün içerisinde doktorunuzun da görüşlerine başvurarak jinekomasti sonrasında hafif egzersiz hareketleri ile yavaş yavaş tekrar spor hayatınıza geri dönebilir. Ancak yorucu antrenmanlardan, ağırlık kaldırma vb. ağır sporlardan belli bir süre kaçınmanız gerekmektedir. Genellikle bir ay içerisinde eski egzersiz programınıza rahatlıkla başlayabileceğiniz söylenebilmektedir. 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı