Erkeklerde Memede Yağlanma Nedenleri
4.3
(58)

Erkeklerde memede yağlanma problemi görülmesi özellikle önceden atletik bir vücuda sahip olan ancak daha sonra bir anda, hızla kilo almaya başlayan bireylerde rastlanan bir durumdur.

Erkeklerde memede yağlanma probleminin ortaya çıkması kişinin kas kütlesinin azaldığını ve yağ oranının giderek arttığını göstermektedir. Ardından kişi kilo vermeye başlasa bile birtakım hormonal bozuklukları önceden tetiklediğinden dolayı göğüslerindeki yağlardan kurtulamayabilir.

Ayrıca erkeklerde bu problemin ortaya çıkmasına bazı hastalıklar da neden olabilir ve genetik yatkınlık da problemin daha yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olabilir.

Erkeklerin bu problemine tıp dilince jinekomasti denilir. Bu durumun görülmesi için genel bir yaş aralığı yoktur, her yaştan bireyde karşılaşılabilir.

Ancak daha sıklıkla gelişme çağında olan ve ileri yaşta olan erkeklerde karşılaşılan bir durumdur.

Peki, erkeklerde memede yağlanma nedenleri nedir?

Erkeklerde ergenlik çağında alınan kilolar ile östrojen seviyesinde artış ve testosteron seviyesinde azalma kaynaklı meme büyümesi sorunu oluşabilir.

Ergenlik döneminde hormonların seviyesinde dalgalanmaların olması sık rastlanan bir durum. Bu dönemde vücut hormon değişimlerine yatkın haldedir.

Ergenlik döneminde alınan kontrolsüz ve hızlı kilolar dişilik hormonu seviyesini arttırarak erkekte süt bezlerinin gelişerek aktif hale gelmesine neden olur.

Eğer bu durum uzun süreli gerçekleşirse kalıcı göğüs büyümesi sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Eğer birey yeme içme alışkanlıklarında değişiklik yapmazsa ve kötü beslenme alışkanlığını devamlı olarak sürdürürse hormon dengesini yeniden normal seviyeye çekemez.

Sonucunda meme yağlanması kalıcı bir hale gelebiliyor. Kişi bu probleminden 20li yaşlarında kurtulmaz ise problem kalıcı hale gelir. Bu dönemde artık kişi egzersiz ile bile bu problemi düzeltemez ve cerrahi müdahale gerekli olur.

Erkeklerde Memede Yağlanma Nasıl Giderilir?

Erkeklerde memede yağlanma problemi yaşayan bireylerin akıllarına sıklıkla gelen sorulardan biri de erkeklerde memede yağlanma nasıl giderilir, şeklinde karşımıza çıkar.

Erkeklerde memede yağlanma sorununu giderebilmek için kişinin kendi başına bir önlem alması ancak 20li yaşların sonuna kadar mümkündür. 20li yaşlar tamamlandıktan sonra veya son dönemlerinde yapılan meme yağlarını giderme çalışmaları artık işe yaramaz.

Bu nedenle ilk olarak bu sorunu yaşarken hangi yaş aralığında olduğunuza dikkat etmelisiniz.

20li yaşlardan sonra tek çözüm cerrahi müdahale edilmesidir. 

 • Dengeli ve Yeterli Beslenmek

Dengeli ve yeterli beslenmek bu sorunun çözüme ulaştırılmasında oldukça yardımcıdır. Kişinin yapabileceği en doğru eylem kilo aldığını fark ettiği zamanlarda meme yağlanması sorunu yaşamadan önce beslenme stilini düzeltmektir.

Bu yapılmadığı zaman meme yağlanması sorunu ortaya çıkacaktır. Bu sorunun beslenme ile çözülebilmesi için ortaya çıktığını fark ettiğinizde mümkün olan en kısa sürede sağlıklı bir yaşam stilini benimsemektir.

Erkeklerde uzun süreli kilo alımı ve fazla kilolu halin korunması meme yağlanması nedeni ile memenin derisinin de sarkmasına neden olabilir. Sarkmış bir deriyi cerrahi müdahale olmadan düzeltmeniz mümkün değildir.

 • Düzenli Spor Yapmak

Erkeklerde memede yağlanma sorunu düzenli spor yaparak giderilebilir. Ancak sorunun bu yolla giderilebilmesi için mümkün olan en kısa sürede egzersize başlamaktır.

Kişide normal egzersiz düzenine ek olarak göğüs kaslarını kuvvetlendirici hareketleri arttırarak yapmak durumun giderilmesine oldukça yardımcı olur.

Ayrıca bu durumu gidermek adına yapılan egzersizler diyet ile de desteklenmelidir. Kişi ne kadar hareket ederse etsin kötü beslenme tarzına devam ettiği sürece meme bölgesindeki yağlanma sorunundan kurtulamaz.

 • Meme Küçültme Operasyonu

Erkeklerde meme küçültme operasyonu her yaşta yapılabilir. Kişide 20li yaşların sonlarında ve bundan sonraki dönemlerden yaşlılık dönemine kadar bu operasyonun yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kişinin operasyon için uygun bir sağlık durumunun olması aranan tek şarttır.

Operasyon bir estetik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Bunun dışında yapılması söz konusu bile olamaz.

Erkeklerde meme küçültme operasyonu yaklaşık olarak 20 dakika kadar zaman alan kolay bir operasyondur. 

Operasyon sırasında sedasyon anestezisi ya da genel anestezi uygulanabilir. Hangi tekniğin daha uygun olacağına hasta ile hekim ön değerlendirme sırasında birlikte karar verir.

Operasyon sonrasında düz bir meme görünümü elde edilir. Kişide herhangi bir iz kalmaz.

 • Altta Yatan Neden Araştırılır

Erkeklerde meme yağlanması sorununu opere etmeye gerek duymadan önce hekim tarafından altta yatan nedenin araştırması yapılır.

Kişide bu durum bazen tiroit hormonunun dengesini kaybetmesi ya da böbreklerin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkabilir. Bu durumda kişinin altta yatan sorunun tedavisinin yapılması sorunu ortadan kaldırabilir.

Ancak yine de yaş faktörü oldukça önemlidir.

 • İlaç Kullanımına Dikkat Etmek

Erkeklerde meme yağlanması sorununun ortaya çıkması ve memelerin kadınlarınkine benzer şekilde büyümesi sorunu bazı ilaçların yan etkisi şeklinde de ortaya çıkabilir.

Bu durumda ilaç başka bir muadil ile değiştirilebilir ya da dozunda ayarlamalar yapılabilir. Bu durumda karar tamamen hastanın sağlık durumunun nasıl ilerleyeceğine göre hekimin karar vermesi gereken bir durumdur.

 • Östrojen ve Prolaktin Arttırıcı Besinlerden Kaçınmak

Erkeklerde meme yağlanması ve memenin büyümesinin en büyük nedeni aslına yapılan yanlışların östrojen hormonunu arttırmasından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle nar, hurma, soya içeren ürünler gibi östrojen içeren tüm besinlerden uzak durmak bu sorunun önlenmesine ve daha da ilerlememesine yardımcı olacaktır.

Prolaktin, memelerde anne sütünü arttıran bir hormondur. Normal şartlarda anne adayı olan kadınlarda bebeğin doğumuna yakın salgılanmaya başlar ve emzirme döneminde iyice artar. Bu nedenle bu dönemde kadınların göğüslerinde bir miktar büyüme olur.

Erkeklerde de memede yağlanma ve memelerin büyümesi problemi prolaktin hormonunu arttırmaya yardımcı olan dere otu gibi besinlerin fazla miktarda tüketilmesinden ileri gelebilir.

Hangi besinlerden uzak durmanız ve hangilerini daha sık tüketmeniz gerektiği hakkında bir beslenme uzmanından yardım alabilir ve bu sorununuzu gidermek için diyetisyen kontrolünde tedavi olabilirsiniz.

 • Lahana Turşusu Tüketmek

Lahana turşusu ev yapımı olduğunda meme yağlanması sorununa karşı savaşmada oldukça yardımcı bir besindir. Ancak mide problemi olan bireylerin tüketmesi mide sorunlarının artmasına neden olabilir. 

Bu nedenle kontrollü bir şekilde tüketilmesi daha doğru olacaktır.

 • Kaliteli Yağ Tüketimini Arttırın

Kaliteli yağlar vücudumuzun hormon dengesini koruyan ve düzene sokmaya yardımcı olan yağlardır. Bu yağlar kavrulmamış ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuru yemişlerde bulunur.

Aynı zamanda zeytinyağı da kaliteli ve oldukça sağlıklı bir yağdır.

Ayrıca haşlama, ızgara ya da buğulama şeklinde balık tüketmek de Omega 3 yağının vücutta artmasına yardımcı olur.

Tüm bu yağların aşırıya kaçmadan tüketilmesi erkeklerdeki meme yağlanması sorununa çözüm olabilir.

 • Şekerden Uzak Durmak

Şeker ve şekerin bol miktarda olduğu tüm besinler kişinin hormon dengesini ve metabolizmasını kötü yönde etkiler. 

Eğer meme yağlanması sorunu ile karşı karşıya kalmış iseniz şekeri vücudunuzdan uzak tutumak uzun vadede bu probleminizin çözülmesine yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda metabolizmanın kendini yenilemesi ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini de sağlamış olursunuz.

Şeker kişinin sağlık sorunu olsun ya da olmasın tüketildiğinde kişiye sinsice zarar vermeye başlar. Bu bazen şeker hastalığı bazen de erkeklerin göğüslerinde yağlanma sorunu gibi kişiye olumsuz geri dönüşü olan bir eylemdir.

Erkeklerde Memeleri Eritme Hareketleri

Göğüs yağlarını doğrudan yakabilmek için ona uygun özel bir egzersiz hareketi bulunmamaktadır. İlk önce meme alanındaki yağlanmanın sebebi araştırılmalıdır.

Yağlanmanın sebebi yağ dokularından da kaynaklanabilir kadınsı meme sorunu olarak adlandırılan meme dokusundan da kaynaklanabilir.

Hemen hemen her erkek ergenliğin ilk süreçlerinde kadınsı meme dokusuna sahip olur. Meme başı ve çevresi büyür. Çok fazla sürmeden yavaş yavaş kaybolur. Nadiren de olsa bazı erkeklerde bu süreçlerde ya da daha sonrasında kadınsı meme dokusu meydana gelebilir.

Bunun tespitini yapmak gereklidir. Jinekomasti muayenesi ile tespit sağlandıktan sonra eğer sorun kadınsı meme dokusu vakası ise kozmetik – estetik cerrahi yapılabilir.

Sorun kadınsı meme dokusu değil de aşırı yağlanmadan kaynaklanıyorsa o zaman da vücuttan yağ yakım hareketleri, egzersiz ve fiziksel aktivitelerin başlatılarak düzene sokulması gereklidir.

 • Göğüs Yağını Alttan Sonlandırmak için Hangi Egzersizler Yapılır?

Bunun için tavsiye edilen iki ana hareket vardır. Bunlardan birincisi Decline DB Fly, diğeri ise Cable Cross Over hareketleridir.

 • Göğüsleri Kare Şekle Sokmak İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Kare göğüs görünümüne ulaşabilmek için öncelikle dikkat etmeniz gereken şey alt göğüslerinizi çok fazla büyütecek hareketlerden kaçınmaktadır.

Bu nedenle ilk etapta üst göğüslere yoğunlaşmak elzemdir. Bunun için de ilgili hareket; Flat DB FLY ve benzeri hareketlerdir.  Bu egzersizler göğüsleri yanlara doğru yayabilen hareketlerden oluşmaktadır.

 • Göğsün Arasındaki Kanalın Daha Belirgin Hale Sokulması için Gerekli Egzersiz Nedir?

Bu kanalın belirginliğini sağlayabilecek en etkili yöntem Butterfly yani uçan kelebek hareketidir. DB FLY hareketlerini düzenli olarak gerçekleştirerek kanal üzerindeki etkileri yoğunlaştırabilirsiniz.

Sonuç kısmında şunları belirtebiliriz;

 1. Erkeklerde memeleri eritme hareketleri diye bir seçim yoktur. Önceliği vücut yağ dokularının tamamına yönlendirici hareketler uygulanmalıdır. (Eğer Jinekomasti yani kadınsı meme görünümü sorunu yok ise)
 2. Ardından Flat Bench Db Fly, Cable Cross Over, Incline Db Fly, Around The Worlds, Polaris gibi meme eritme, şekillendirme hareketleri düzene sokularak ve düzende kalınarak devam ettirilmelidir.

Erkek Göğüs Eritme Egzersizleri İşe Yaramazsa Ne Yapılabilir?

Erkek göğüs eritme egzersizleri gözle görülür derecede işe yaramamaktadır. Üstelik uzun dönemli egzersizler gerçekleştirilmeli, uygun diyetler düzenli olarak devam ettirilmelidir. Egzersizlerin yeterince işe yaramadığı durumlarda tek seçenek erkek meme yağ aldırma ameliyatıdır.

Doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir. Büyümenin nedeni hormonal sistemde yaşanan bir hastalık, genetik faktörlü etkiler, çeşitli hastalıklar ya da ilaç kullanımları olabilir.

Detaylı ön muayenenin ardından gerekli tahlilleriniz gerçekleştirilecek ve meme yağ aldırma ameliyatınız yapılacaktır. Bu işlemler genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Eğer meme büyüme sadece aşırı yağ dokularından kaynaklanan bir durumsa yalnızca Liposuction yöntemi aracılığı ile gerekli müdahale yapılır. Ek işlem gerektiriyorsa kesip çıkarma adımları da uygulanabilir. Detaylı veri muayene neticesinde verilecektir.

Kaynakça:

https://www.okanhastanesi.com.tr/erkekte-meme-buyumesinin-tedavi-yontemleri-

https://www.medipol.com.tr/bilgi-kosesi/roportajlar/erkeklerde-meme-buyumesinin-jinekomasti-nedenleri

http://www.metesports.com/gogusleri-gelistirmek-ve-kasli-hale-getirmek.html

4.3 / 5. 58

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir