Meme Dikleştirme Ameliyatı 1
5
(1)

Meme dikleştirme ameliyatı zamanla sarkan memelerin veya kilo verme doğum yapma gibi nedenlerden dolayı sarkan memelerin eski formuna dönmesine yarayan bir ameliyat yöntemidir. Bu yöntemin diğer adları mastopexy ve meme kaldırma ameliyatı olarak bilinmektedir. Estetik açıdan da hoş durmayan bu sarkan memeler küçük bir operasyon ile dikleştirilir. Bu ameliyattan sonra memeleri dikleşen kadınlara özgüven gelir. İstediği kıyafetleri giyerken sorun yaşamazlar. Ağrısı çok olmayan bu ameliyat türünün iyileşme bakımından da zaman süresi gayet kısadır. Bu ameliyatı olan kişiler hastanede 1 gün kalırlar. Daha sonra yaklaşık olarak 5 ila 7 gün içerisinde normal hayatlarına geri dönerler. Ameliyattan sonra hafif şişlikler ve morarmalar oluşabilmektedir.

Meme Dikleştirme Neden Yapılır ?

  • İlk olarak ani kilo veren kadınlar da sarkmalar gözükmektedir. Bu sarkmalar sonucunda kişinin fiziği hoş bir görüntüde gözükmez. Bu ameliyatı olarak estetik bakımından hoş bir görüntüye kavuşurlar.
  • Aynı zaman da doğum yapan emziren kadınların da bir süre sonra memeleri sarkmaya başlar. Sarkan memeler kişinin özgüvenini zedelemektedir. Bu nedenden dolayı hastalar bu ameliyatı olurlar.
  • Aynı zaman da meme küçülttürme ameliyatı olan kadınlar da bu ameliyat türünü olmak zorunda kalabilirler. Yanlış doktor seçimi ile bir süre sonra küçülen memeleri düşme yapabilir. Bu da kişinin formunda hoş bir görüntüye sebep olmamaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı olarak istedikleri görüntüye ulaşabilmektedirler.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı, göğüslerin sarkması, memede oluşan deformasyon, sık kilo alıp verme gibi sorunlar nedeniyle tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Göğüsler kadınlar için oldukça önemli bir bölgedir ve görüntüsüne ekstra dikkat edilir. Eğer sizin de göğüs bölgenizde pek çok farklı nedenden dolayı çeşitli deformasyonlar meydana geldiyse, meme dikleştirme ameliyatı ile hem dik hem sıkı bir göğüs formuna kavuşabilirsiniz. Sarkan memeler, gerektiği zamanlarda protez takımı ile ameliyata alınır. Meme dikleştirme hakkında daha fazla bilgi için ilerleme şu şekilde seyretmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hazırlık Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde hasta estetik cerrah ile görüşür ve şikayet ettiği noktaları dile getirir. Hastanın muayenesi ayakta gerçekleşir. Böylece sarkma miktarı net olarak saptanır. Estetik cerrah kalem ile meme çevresine yapılacak şeyleri çizer ve kullanılacak tekniği hasta ile beraber karar verir.

Bu işlemin ardından bir ameliyat tarihi belirlenir. Eğer meme de hafif bir sarkma varsa meme bezine müdahale edilmez. Yalnızca meme bezinin altına silikon meme protezi konulur. Eğer meme çok fazla sarkmış ise yani meme bezi yetersizse memeye öncelikle meme silikon protezi yerleştirilir. Bu aşamanın ardından ise meme küçültme tekniklerinde kullanılan toparlama işlemine başlanır. Sonuç olarak daha dik ve toparlanmış bir meme oluşturulur.

Adım Adım Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatında kullanılacak tekniklere karar verildikten sonra hasta ile ameliyat günü için sözleşilir. Ameliyat günü hasta son kez muayene olur ve memenin toparlanacak olan bölgelerine kalem ile çizim yapılır. Bu aşamanın ardından hastaya genel anestezi verilir. Lokal anestezi ile yapılabilecek bir ameliyat değildir. Hafif bir sarkması olan memelerin altına ihtiyaç duyulan boyutlarda silikon protez koyulur.

Eğer sarkma göbeğe kadar ciddi bir miktardaysa silikon yerleştirme sonrasında ekstra olarak meme toparlama işlemine geçilir. Tüm bu işlemler toplamda 2 ila 4 saat aralığında sürebilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastanın iki memesine de dren yerleştirilir. Böylece fazla ödemin vücuttan dışarı çıkması sağlanır. Ameliyatın ardından muhakkak göğüs toparlayıcı sütyen takılır. Korse işlevi gören bu sütyen doktor tavsiyesine göre uzun süre çıkartılmamalıdır.

Meme Dikleştirme Yöntemleri

  • İlk olarak neredeyse herkesin denediği yöntem egzersiz yöntemidir. Memelere masaj teknikleri ile egzersiz yapılır. Bu yöntemde sonuç almak biraz zor ve zahmetlidir. Çok uzun uğraşlar sonucunda memeleriniz bir tık dikleşir. Ama bunun sonucu kalıcı değildir. Yanlış beslenme veya yapılan egzersizlere devam edilmediği sürece memeler eski haline geri dönecektir.
  • Diğer bir yöntem ise meme dikleştirme ameliyatıdır. Bu yöntem de oluşacak olan memeler kalıcı olacaktır. Eskisinden daha formda gözükeceği için kişiye özgüvende gelmektedir. Ameliyat yaklaşık olarak 1-2 saat sürmektedir. Hastanın 1 gece boyunca hastanede kalması önerilir. Hastaneden çıktıktan sonra hasta 5 ila 7 gün sonra günlük hayatına devam edebilmektedir.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı