Meme Dikleştirme Ameliyatı
5
(2)

Meme dikleştirme ameliyatı; yaygın yapılan estetik cerrahi operasyonlarından bir tanesidir. Meme dikleştirme (mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı ) ile ilgili en çok merak edilen soruların başında göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları gelir. Bununla birlikte meme dikleştirme ameliyatı riskleri, ameliyat çeşitleri, ameliyat sonrası süreç gibi hususlar merak edilir.

Sarkık göğüs problemi yaşayanların, dikleştirme operasyonu nasıl yapılır? Sorusuna bu sayfada cevap veriyoruz. Temel bilgilerle birlikte, meme dikleştirme ücretleri hakkında genel bir fikre sahip olmanızı sağlayamaya çalışacağız.

Her ne kadar estetik cerrahi operasyonları tıbbi operasyonlar olup, fiyatlarının arzı mümkün olmasa da, dikleştirme ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir ve fiyatlar hangi kriterlere göre değişir gibi sorularınıza cevaplar arayacağız. Uzman cerrahlar tarafından yapılan operasyonlar hakkında bilgi edinmek için bu sayfayı okumaya devam ediniz.

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatı için whatsapp üzerinden iletişime geçebilir, diğer cerrahi operasyonlar hakkında bilgileri, sitemizdeki sayfaları ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Göğüs Sarkması Nedenleri Nelerdir ?

Gögüs sarkmasi nedenleri içerisinde en başta yaşın ilerlemesine bağlı olarak dokunun zayıflaması gelir. Tabi  herkes her zaman dik göğüs sahibi olmayabilir. Kimi durumlarda sarkık göğüsler doğuştan getirilen bir özellik olabilir. Bu durumda göğüs sarkması için ameliyat tercih edilerek estetik bir görünüm kazanılabilir.

Göğüs sarmasının diğer nedenleri ise, kilo alıp verme ve emzirme süreçleridir. Emziren annelerin göğüsleri gerilen doku nedeniyle bir miktar sarkabilir. Aynı şekilde kilo alındığında yağ dokusu miktarı değişeceğinden yine belli ölçüde sarkma meydana gelebilir. Vücudumuzun diğer her noktasında gördüğümüz gibi; kilo aldıktan sonra deri dokusu gerilir ve kilo verildiğinde bu doku sarkar. Aynı durum memeler için de geçerlidir.

Yani meme sarkması genellikle doğal bir süreçtir ve estetik uygulamalarla güzel bir görünüm arz etmeleri sağlanabilir.

Memenin Sarkık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sarkık göğüslere sahip olup olmadığınızı anlamak çok kolaydır. Meme başınızın orantısal konumu eğer meme alt çizgisinden 4 – 5 cm yukarısında değil ise memeleriniz sarkık demektir. Meme başı, alt göğüs çizgisine ne kadar yakınsa sarkıklık da o denli fazla demektir. Göğüs alt çizgisinden kasıt, genel göğüs dokunuzun sonlandığı çizgidir. Halk arasında yaygın olan kalemi göğüs altınıza koyun ifadesinde olan bölgedir. Ancak kalem olgusu bu iş için yetersizdir. Dediğimiz gibi eğer meme başınız, göğüs alt çizgisine ne kadar yakınsa o kadar sarkıklık problemi yaşıyorsunuzdur. Sarkıklık meme estetiği operasyonlarıyla düzeltilebilmektedir. Herhangi bir bitkisel ya da egzersiz seçeneği yoktur.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Egzersizleri Çözüm mü?

Ameliyatsız meme dikleştirme yöntemleri olarak bilinen yöntemlerle göğüs dikleştirme bir şehir efsanesidir. Göğüs dikleştirme kremi ve benzeri ürünler ile kırışıklık gidermek ne kadar mümkün ise göğüs dikleştirme de o kadar mümkündür. Bunun gibi masaj yapılması, çeşitli araç ve alet kullanımı ile göğüs dikleştirici sütyen de, tam anlamıyla efektif değildir. 

Meme dikleştirme; tıbbi prosedürler kapsamında estetik cerrahi yöntemleri ile mümkündür. Bunun dışında kalan yöntemler tıbbi uygulamalar olmayıp, hekim tarafından önerilen uygulamalar dışında verimli bir sonuç elde etmek çoğunlukla mümkün değildir. Ancak önleyici tedbir olarak, sütyen kullanmak uzun vadeli meme sarkmalarının önüne geçebilir veya süreci yavaşlatabilir.

Özet olarak sarkmaları gidermek için herhangi bir tıbbi çözüm dışında tercih edilebilecek yöntem söz konusu değildir. BU gibi çabalar zaman ve para kaybından öte olmayacaktır. Kaldı ki, zaten majör kozmetik markalarının bu iddia ile ürettikleri bir ürün yoktur ve yine medikal firmaları da bu isimle bir ürünü üretmez. Belirttiğimiz gibi, özel amaçlarla kullanılan ürünler ve koruma için kullanılan ürünler dışında bu ürünlerin faydasının olmadığını söylemek gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Yöntemleri

Göğüs dikleştirme ( kaldırma ) için ameliyat olmak isteyenler bu operasyon hakkında doğal olarak bilgi edinmek ister. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uygulama alanına giren bu uygulama; meme kaldırma operasyonu olarak da bilinir. Bu uygulamaya ihtiyacınız olup olmadığını anlamak ise yoruma bağlıdır. Kimi kaynaklarda göğüs uçlarının katlama noktasının üzerine olması gerektiğini belirtiyor olsa da, bu durumda da belli bir sarkma söz konusu olabilir. 

Kat hattı olmayan, dik ve dolgun göğüslerin uzun vadedeki değişimi farklı olabileceği gibi, daha küçük ebatlı göğüsler sarkma olsa dahi, bu durumda dikkat çekmeyebilir. En çok şikayet edilen sorun ise meme uçlarının aşağıya bakması durumudur. Yaygın olarak tedavi ihtiyacı duyulan bu durumun tespiti için ise kat noktasına bakma gereksinimi çoğu zaman yoktur.

Kimi durumlarda, meme dolgusu yaptırmak, meme dikleşmesi sonucunu ortaya çıkarabilir. Göğüs uçları sarkmamış ancak memenin dokusu sarkmış ise meme içine dolgu uygulanarak hem daha büyük, hem de daha sarkma sorunu giderilmiş memelere ulaşılabilir. Bunun için hekiminizle görüşmeli ve size uygun tedavi yöntemine birlikte karar vermelisiniz.

 • Parsiyel Mastopexy (Kısmi Meme Dikleştirme)

Yalancı sarkmaların yaşandığı hastalar için geliştirilmiş bir meme dikleştirme tekniğidir. Yalancı sarkmalarda, meme foldunun aşağıya istikametle hafif veya orta şiddette rastlanan kısmi sarkmalar olarak da bilinir. Kısmi yani yalancı sarkmalara sahip hastaların memelerinin alt kısmında yer alan fazla doku alınarak daha dik bir görüntü oluşturmak mümkündür. Bu tür hastaların meme ucu durum, pozisyonlarında herhangi bir sıkıntı olmamaktadır. Kresentik eksizyon kullanılarak fazla doku kolayca çıkartılır ve hem meme başının hem de meme altının toparlanarak daha dik bir görüntüye ulaşması sağlanabilmektedir. Bu operasyon için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için muayene olmanız yeterli olacaktır.

 • Meme Başı Çevresinden Yapılan Dikleştirme (Benelli Yöntemi Meme Dikleştirme)

Bu tekniğin kullanılabilmesinde en uygun hastalar; meme başı sarkmasını hafif ya da orta düzey yaşayan hastalardır. Buna ek olarak meme başı sarkmasının meme folduna doğru sarkmış olması gerekmektedir. Bu ameliyat yönteminde meme başı oval olarak estetik kesiye maruz bırakılır. Ardından atılan keşiden doğru ilerleyerek memenin uç kısmında yer alan fazla dokular çıkartılarak sarkan meme altı dokusu meme ucu kısmına doğru taşınmaktadır. Operasyon sonrasında tam iyileşme tamamlansa dahi hafif de olsa meme başı kısmına atılan yuvarlak kesinin izinden eserler kalacaktır. Teknikte meme başı harici herhangi bir alandan kesi atılmamaktadır.

 • Lolipop Meme Dikleştirme

Lolipop meme dikleştirme tekniğinin ilk iki teknikten ayıran bir özellik vardır ki o da, anılan diğer iki teknikte sadece hafif ve orta şiddetli sarkmalar söz konusudur. Ancak lolipop meme dikleştirme ameliyatı hafif ve orta şiddet sarkmanın yanı sıra ileri düzey sarkmayı da kapsamaktadır. Özete hafif, orta ve ileri düzey sarkma yaşanan tüm memelerde kullanılabilen bir meme dikleştirme tekniğidir. Benelli meme dikleştirme tekniğinde olduğu gibi giriş kısmı meme başı çevresindendir. Meme başının çevresinden estetik kesi atılır. Bu kesiye ek olarak ikinci kesi de atılır. İkinci kesi birinci kesiyle birleştirilir. İkinci kesi meme başından aşağı doğru ve düz olarak ilerletilir. Meme dokusunun şekillendirilmesi, daha genç – daha diri ve daha dik bir meme görüntüsü oluşturmada kullanılan yöntemlerdendir.

 • Meme Küçültme ve Dikleştirme

Bu yöntem hem memelerde sarkma yaşayan hastalarda hem de aynı zamanda meme dokusunda fazlalık olan kadınlarda kullanılabilmektedir. Genellikle Lolipop meme dikleştirme estetiği ile benzer süreçleri barındırır. Tıpkı lolipop meme dikleştirme cerrahisinde olduğu gibi atılan kesilere ilave yapılır. İlave kesi atılırken meme altına da uygulama yapılır. Atılan bu kesiye ters T kesiği adı verilmektedir. Bu kesi meme dokusu ile kaburga arasındaki dokuların tam tespitini gerçekleştirerek memenin erken dönemlerde sarkmasının engellenmesinde aktif rol almaktadır. Özetle büyük memeli, sarkık memelerin hem küçültülmesi hem de daha dik görünmesinde uygulanan bir tekniği yansıtmaktadır.

 • Meme Büyütme ve Dikleştirme

Meme dikleştirme operasyonları her zaman sarkma problemlerinde ya da büyük memelerde yaşanmaz. Normalden daha küçük memelerde ya da sonradan hacim kaybeden memelerde de yapılır. Hem meme büyütme hem de meme dikleştirme operasyonları yukarıda anlattığımız teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Ancak bir fark vardır. O fark ise hacim kazandırmak için meme dokusuna meme protezi eklenme işlemidir. Hastanın istekleri dinlenilir ve elde etmek istediği büyüklük, elde edilmek istenen göğüs şekli ile ilgili karşılıklı mütabakat yapılır. Hekim yapılabilecek maksimum oranları belirtir. Buna göre karar alındıktan sonra meme protezi yerleştirilerek dikleşme için gerekli bölge ya da bölgelere kesi atılır. Protez genelde meme başından yerleştirilir. Ancak duruma göre işlem detaylandırılır.

Meme Toparlama Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Tıbbi ismi mastokpeksi olan meme dikleştirme ameliyatı birkaç farklı teknikle yapılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kimi durumlarda, memenin boyutlarının değiştirilmesi durumu söz konusu olacağından, dolgu türüne karar verilmesi ve nihai görüntüye hekimle birlikte kişinin kendisi karar vermesi gerekir. 

Bu uygulamalar isteğe bağlı uygulamaları olduğundan çoğunlukla zorlayıcı durumlar söz konusu değildir. Ancak bazı durumlarda imkansızlıklar söz konusu olabilir ki, bu konuda hekiminiz sizi uyaracaktır. Lakin günümüz teknoloji ve tıbbi deneyim noktasında imkansız vaka yoktur denebilecek kadar prosedürler gelişmiştir. 

Göğüs dikleştirme ameliyatı; temel prensip itibariyle meme ucunun veya memenin bütününün sarkmasına yol açan fazla derin alınması ve göğsün dik bir forma kavuşturulması biçiminde uygulanan cerrahi bir operasyondur. Operasyonun silikon protez destekli yapılabileceği gibi büyütme istemenler için meme dikleştirme ameliyatı boyut değişmeden de yapılabilir.

İleri düzey sarkmalarda, meme dikleştirme ameliyatı hem meme altına hem de meme başına ayrı ayrı uygulama gerektirir. Yaygın biçimde merak edilen bir başka soru olan göğüs sarkması için ameliyat sonrası iz kalır mı? Sorusuna değinecek olursak;  tercih edilecek göğüs dikleştirme yöntemi kapsamında herhangi bir iz kalmayacağını veya görünür alanda bir izin söz konusu olmayacağını söyleyebiliriz. En ileri düze dikiş yönteminde dahi belli bir iz riski bulunabileceğinden, göğüs kaldırma ve diğer göğüs estetiği uygulamalarında da belli belirsiz izler olabilir. Ancak bu izler zaman içerisinde neredeyse bütünüyle yok olacaktır. 

Bu noktada sarkmış meme ile yaşamak yerine küçük izleri kabul edebiliyorsak, operasyonu tercih edebiliriz.

Ameliyat riskleri nelerdir?

Göğüs dikleştirme uygulaması; göğüs toparlamak için kullanılan ve sarkmış meme durumunu ortadan kaldırıp, göğüsleri dikleştirmek için tercih edilen bir uygulamadır. Her ne kadar haricen gerçekleşen bir uygulama olsa da, bu bir cerrahi operasyondur ve elbette minimum düzeyde de olsa riskleri vardır. 

Enfeksiyon ve kanama riskleri, yaygın ameliyat riskleridir. Estetik olarak ortaya çıkabilecek sorunlar ise rötuş veya operasyonun tekrarlanması ile sonuçlanabilir. Sarkan göğsü toparlama sürecinden sonra ortaya çıkabilecek asimetri sorunları maalesef ortaya çıkabilmektedir. Hanımlar dik göğüs veya diri göğüs arayışı içerisindeyken, olumsuzluklar yaşamamak için hangi operasyonu olacaklarını dikkatle analiz etmeli ve değerlendirmelerini derinlemesine yaptıktan sonra uygun seçimi yapmalıdır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Sarkık göğüsler ortadan kalktıktan sonra sıra elbette iyileşme sürecine geliyor. Meme dikleştirme operasyonu; nispeten kolay bir uygulamadır. İleri düzey sarkmış göğüsler söz konusu değilse, operasyonun süresi son derece kısadır. İki saat kadar süren ameliyattan sonra hasta, hastanede hiç yatmayabilir ve aynı gün taburcu olabilir.

Taburcu oluşunu takip eden 3.gün banyo yapabilen kişi, üçüncü günden itibaren hekimin onayına bağlı olarak işe dönebilir. 7-10 gün arasında ise kişinin dikişleri alınarak, tam anlamıyla gündelik hayatına dönmesi sağlanıyor. 

Ameliyat sonrasında elbette bazı komplikasyonlar doğal olarak yaşanıyor. Örneğin, şişme ve morarma, meme dikleştirme ameliyatını doğal olarak ortaya çıkardığı durumlar olarak biliniyor ve 3-6 gün arasında bu durum tamamen ortadan kalkıyor. Ameliyat sonrası ağrı ise 2-4 gün kadar sürebiliyor. Daha uzun süren ağrı veya morarma durumunda hekimle bağlantıya geçmek gerekiyor.

Göğüs dikleştirme ameliyatında sora 2 hafta spor ve ani hareketler yasak. Kol ve üst beden hareketlerine dikkat etmek gerekiyor. İki haftadan sonra hafif sporlar yapılmaya başlanabilir. Ancak bunun için özel olarak üretilmiş olan sütyenleri tercih etmek faydalıdır.

Her şeye rağmen, meme sarkmalarını gideren bu operasyon sonrası normalleşme süresinin 6 ay kadar süreceğini unutmamak gerekir. Ameliyat izlerinin silinmesi ve sınırlamaların kalkması 6-12 ay arasında olacaktır.

Sarkık Göğüs Dikleştirme Öncesi Sonrası Süreç

Sarkık göğüs dikleştirme operasyonlarından önce aspirin türevi ilaçların en az iki hafta öncesinden bırakılması gereklidir. Bunun yanı sıra bazı antienflamatuar ilaçların da sonlandırılması gereklidir. Bazı hastalarımız bitkisel takviye edici gıdalar, hayvansal gıda takviyeleri, vitaminler, mineraller kullanmaktadır. Bu takviyelerinde aynı şekilde kullanılmasına ara verilmelidir. Kan sulandırma özeliğine sahip olan tüm bitki çayları da kesilmelidir. Genetik ya da sonradan sahip olunan tüm hastalıklarınız ve hastalıklarınız için kullanılan ilaçlarınız var ise hekiminize hepsini söylemelisiniz. Aksi halde operasyon sırası ve sonrasında pek çok komplikasyon gelişebilir. İfade edilen bırakma süreçleri ameliyat sonrasında da hekiminiz tarafından belirtildiği süre zarfında devam ettirilmelidir.

Sarkık göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonraki süreçte de ifade edilen süre boyunca kesilen ilaçlar kullanılmamalıdır. Hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında en az iki hafta boyunca sigara ve alkol türü zararlı maddeleri tüketmemelisiniz bu tür alışkanlıklar enfeksiyon ve komplikasyon gelişmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda iyileşme evresini uzatabilmekte – hasta ve doktor açısından zorlaştırmaktadır. Ek tedavilere neden olabilmektedir. Ameliyattan sonra yerleştirilen direnler yaklaşık on beş gün sonra alınmakta ve oluşan ödemler yavaş yavaş iyileşmektedir. Memelerinizde gözlemlenen sarkıkların giderildiğini tam olarak görebilmeniz için yaklaşık 2 aya ihtiyacınız vardır. Operasyondan iki gün sonra dış almanızda sakınca yoktur. İlk bir ay boyunca tüm ağır hareketlerden ve spor aktivitelerinden uzak durmalısınız. 1 haftadan önce cinsel birleşim yaşamayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra en az bir ay boyunca sporcu sütyeni kullanmalısınız. Sporcu sütyeni dışında başka bir sütyen ya da tamamen sütyensiz kalmamalısınız. En az bir aylık sürecin ardından balenli sütyenler kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak push up yani memeyi ortalayarak yukarı çeken sütyenleri kullanmamalısınız. Toplam iki ay geçtikten sonra dilediğiniz sütyeni kullanmakta özgürsünüz. Zaman zaman sütyensiz de kalabilirsiniz lakin tamamen sütyensiz kalmak uzun vadede önerilmemektedir. Operasyonun ardından ilk üç gün boyunca sırt üstü yatmalısınız. Üç – dört gün geçtikten sonra yan yatmanızda bir sakınca yoktur. Yan yatarken hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrılar genelde bir haftaya kadar sonlanmaktadır. Duş almak için ise doktorunuz aksini belirtmediyse iki gün beklemeniz gerekmektedir. Ameliyattan sonra en az bir ay boyunca ağır hareketler, sporlar, egzersizler, kol ya da göğüs kaslarını zorlayıcı her türlü fiziksel etkiden kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra cinsel birleşim için bekleme süresi ise 7 – 10 gündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyat Ne Kadar ?

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları; bir ok farklı faktöre göre değişiklik arz eder. İstanbul’da meme dikleştirme operasyonu yapan birçok hekim ve klinik bulunmakta ve her kuruluşun ve hekimin farklı bir fiyatı benimseyebildiği görülmektedir. Göğüs sarkması ameliyatı fiyatı, göğsün sarkma oranına göre de farklılık arz edeceğinden, herkes için aynı fiyat ile bir uygulama yapılacağını söylemek doğru olmaz. Hekiminizle bağlantıya geçerek ihtiyaçlarınız ölçeğinde size gerekli olan operasyona karar verebilir, kesin fiyatlar için hekiminizden destek alabilirsiniz. Bunun yanında tıbbi operasyon fiyatlarını açık kaynaklarda ilan etmek yasak olduğundan, kural ve prosedürlere uygun iş yapan hekim ve kuruluşlar, sizi muayene etmeden bir fiyat beyan etmezler zira bu yasaktır.

Sarkık göğüs problemi ile yaşamak zorunda değilsiniz. Şimdi bir estetik cerrahla kontak kurup, hemen muayene olabilir ve istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

En çok sorulardan biri de göğüs dikleştirme kremlerinin işe yarayıp yaramadığı ya da neden işe yaramadığıdır. İnternet dünyasında dolaşan “göğüsleri dikleştiren krem” vaatlerinin hepsi asılsızdır. Organik formül adı altında reklamları yürütülmekte, fake hesaplarla fake yorumlar atılmaktadır. Yorumların tamamı o tür ürünleri satarak insanların umudu ve cebiyle oynamaya çalışan dolandırıcılardır. Göğüs dikleştirme kremleri gerçek değildir. Bu tür kremler bir fayda sağlamayacağı gibi zarar da verebilir. Kremler ödem oluşturarak göğüslerin daha büyük görünmesine az da olsa katkı sunar. Ancak adı üstünde ödem. Hiç de yararlı değil. Büyük hastalıklara neden olabilir. Lütfen bu tür ürünlere aldanmayınız.

Doğal bitkiler pek çok zengin mineralleri ve vitaminleri barındırmaktadır. Her biri ilaç sektöründe ve besin takviyesi sektöründe değerli olduğu gibi kozmetik dahil pek çok alanda kullanılmaktadır. Ancak hiçbir doğal bitki göğüsleri dikleştiremez. Genel sağlık açısından faydalı olan bitkilerin göğüsleri dikleştirme, göğüsleri büyütme gibi özellikleri yoktur. Günümüz modern tıbbında dahi tek seçenek estetik girişimlerdir. Bir tablet, bir krem, bir bitki göğüsleri dikleştirmeyi sağlayabilecek kudrete ve özelliğe sahip değildir.

Hiçbir egzersiz, bir besin maddesi ya da kür göğüsleri dikleştirememektedir. İnternette dolaşan bu tür egzersizler kas gruplarını çalıştırarak daha kuvvetli olmasını sağlayabilmektedir. Ancak daha güçlü bir kas yapısı sağlığa olumlu faydalar sunabilir, lakin göğüsleri dikleştiremez. Modern tıp ve alternatif tıp maalesef günümüz teknolojisinde estetik dışı göğüsleri dikleştirebilecek bir yönteme sahip değildir. Göğüs dikleştirme egzersizleri, göğüslerin daha geç sarkmasına katkı sunabilir ancak sarkmış göğüsleri dikleştiremez.

Limon; Sodyum, Potasyum, A Vitamini, Karbonhidrat, Kalori, C Vitamini, Demir minerali, Şeker ve Diyet Lifi, B6 Vitamini ve Magnezyum barındırmaktadır. Bu maddeler genel vücut sağlığı, organ ve dokuların işleyişinde yararlı maddelerdir. Ancak Limon’un barındırdığı hiçbir madde göğüs dikleştirme imkanı sunamaz. Bu tür kürler ve tarifler göz aldatmacası yaparak göğsün daha dik görünmesine çok az da olsa katkı sunabilir. Ama sağladığı göz aldatmacası dahi göğüsleri dikleştiremez. Kalıcılık hiç sağlayamaz. Günümüz teknolojisinde hiçbir gıda, krem, ürün vb göğüs dikleştirici etki sunamamaktadır.

Kaynakça:

1 Anastasatos, John M. (2010). “Medial Pedicle and Mastopexy Breast Reduction”. Retrieved August 4, 2012.

2 Grassley JS. (2002). “Breast Reduction Surgery: What every Woman Needs to Know”. Lifelines. 6 (3): 244–249. doi:10.1111/j.1552-6356.2002.tb00088.x. PMID 12078570.

3 Regnault P. (1974). “Reduction Mammaplasty by the B technique”. Plastic and Reconstructive Surgery. 53 (1): 19–25. doi:10.1097/00006534-197401000-00002. PMID 4588595.

4 Baran CN, Pecker F, Ortak T, Sensoz, Baran NK (2001). “Unsatisfactory Results of Periareolar Mastopexy with or without Augmentation, and Reduction Mammoplasty: Enlarged Areola with Flattened Nipple”. Aesthetic Plastic Surgery. 25 (4): 286–289. doi:10.1007/s002660010138. PMID 11568833.

5 Handel N. (2006). “Secondary Mastopexy in the Augmented Patient: a Recipe for Disaster”. Plastic and Reconstructive Surgery. 118 (7 Suppl): 152S–163S, discussion 164S–165S, 166S–167S. doi:10.1097/01.prs.0000246106.85435.74. PMID 17099496.

6 Regnault P (1976). “Breast ptosis: Definition and Treatment”. Clinics in Plastic Surgery. 3 (2): 193–203. PMID 1261176

7 Giovanoli P, Meuli-Simmen C, Meyer VE, Frey M (1999). “Which Technique for which Breast? A Prospective Study of Different Techniques of Reduction Mammaplasty”. British Journal of Plastic Surgery. 52 (1): 52–59. doi:10.1054/bjps.1998.3014. PMID 10343591

8 Frey M (1999). “A New Technique of Reduction Mammoplasty: Dermis Suspension and Elimination of Medial Scars”. British Journal of Plastic Surgery. 52 (1): 45–51. doi:10.1054/bjps.1998.3015. PMID 10343590.

5 / 5. 2

12 cevaplar
 1. Hacer
  Hacer says:

  42 yaşındayım. 6 yıl arayla 22 ay olmak üzere 2 çocuk emzirdim. Belki kalıtımsal olabilir ama göğüslerim çok sarktı. Nedenini de anlayamıyorum. Meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyim? Kaç günde toparlarım?

  Cevapla
 2. Selin
  Selin says:

  Merhaba bende göğüs sarkması mevcut ama anesteziden korkuyorum internetten göğüs dikleştirme kremi gördüm ama tabikii etkisine hiç ihtimal vermiyorum,göğüs dikleştirme ameliyatsız yapılaibliyor mu?

  Cevapla
 3. Şule
  Şule says:

  Ameliyatsız göğüs dikleştirme yöntemleri neler yada mümkün mü?göğüs estetiği hakkında genel bilgi almak istiyorum,özellike mümkünse ameliyatsız meme dikleştirme hakkında dönüş sağlarmısınız lüften

  Cevapla
 4. Füsun
  Füsun says:

  iple göğüs kaldırma nedir,etkili bir işlem mi askı mı yapılıyor hocam?göğüs toparlama ameliyatı olmak istiyorum ama bikaç yerde iple göğüs kaldırma gördüm bilgi almak istedim ama yine cerrahi teknik gibi anlatıldı iyice kafam karıştı,böyle bir işlem mümkün mü

  Cevapla
 5. Sıla
  Sıla says:

  Tayfun hocam Almanyadan selamlar , benim göğüslerim emzirme sonrası biraz deforme oldu, meme dikleştirme yaptırmak istiyorum normalde yaza doğru düşünüyordum ama meme dikleştirme ameliyatı yaptıranların yorumları içinde kimisi yazın önermiş kimisi kışın, bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 6. Sevilay
  Sevilay says:

  Hocam merhaba,sizi uzun zamandır takip ediyorum ve olumlu yorumlar sonucu ulaşmak istedim,göğü dikleştirme ameliyatına ihtiyacım var ama göğüslerim küçük ve sarkık,cevaplarınızdan küçük sarkık göğüslerde büyük kesi izine gerek olmadan protez ile de dikleşebildiğini okudum,nasıl oluyor bilgi alabilirmiyim,göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları nedir

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir