lazer lipoliz uygulanması
4.1
(19)

Sürekli diyet ve spor yapan ancak fazla yağlarından kurtulmak isteyenler için yağ aldırma ameliyatları başvurulan bir yöntemdir.  Liposuction olarak adlandırılan yağ aldırma ameliyatları sağlık kuruluşları tarafından farklı yöntemlerle yapılmaktadır.  Klasik yağ aldırma ameliyatı yaptırabileceğiniz gibi bu yöntemdeki bazı olumsuz özellikleri avantajlara çevirmek istiyorsanız daha teknolojik tedaviler de yaptırabilirsiniz.

Klasik yağ aldırma ameliyatlarına göre daha iyi sonuç almak ve iyileşme süresini daha kısa tutmak isteyenler Lazer liposuction gibi yağ eritme operasyonlarını da tercih edebilirler. Özellikle  göğüs, kol, gıdı gibi farklı bölgelerde inatçı yağlanmalara karşı lazer yağ aldırma yöntemini tercih edebilirsiniz. Kesiksiz ameliyat yaptırmak isteyenler için Lazer Liposuction doğru bir seçim olabilir.

Lazerli Liposuction Nedir?

Lazer liposuction;  operasyon yapılacak bölgedeki yağların lazer ışınları yardımıyla parçalanarak, kanama ya da morluk ortaya çıkaracak ince damarların ortamdan uzaklaştırdıktan sonra yağların alınması yöntemidir.  Lazer yağ aldırma ile vücudunuzda estetik açıdan sizleri rahatsız eden yağ depolarını eritebilirsiniz.  

Lazer liposuction yönteminde yağ dokusu eritilir ve sıvı hale getirildikten sonra vakum sisteminde yer alan ince metal borularla sıvı hale gelen yağlar vücuttan alınır. Böylece fazla yağlardan kurtulan vücudun sıkılaşması sağlanır. Bu yöntemi birçok bölgede kullanabilirsiniz.  Belli bölgelerde yapılırken yağ hücrelerine sadece hasar verilir. Bu bölgelerden vakumla alma yapılmaz.  

Lazer liposuction yöntemi diyetisyen eşliğinde tüm uygun diyetleri ve egzersizleri yaptıktan sonra dahi lokal olarak bazı yağ fazlalıklarını atamadıysanız başvurabileceğiniz bir  ameliyat seçeneğidir. Lokal bazlı inatçı, fazlalık yağların alınmasında çok etkili bir yöntemdir.

Lazer Liposuction Tarihçesi

Lazer Liposuction 1970’li yıllarda ilk olarak Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan bir uygulamadır. Daha sonra farklı teknik ve cihazlarla daha etkili sonuçlar alınmaya başlamıştır. Tıp alanında yaşanan ilerlemeler sayesinde lazer yağ aldırma uygulamaları da gelişmeye başlamıştır.

Lazer liposuction  uygulamasında lazer fiber sayesinde bölgesel olarak bazı yağlar sıvı hale getirilerek bir tüp yardımıyla vücuttan atılır. Böylece ciltte sıkılaşma görülür. Lazer yağ aldırma işlemi daha genç olan bir uygulamadır. 2006 yılında Amerikan İlaç ve Yiyecek Derneği FDA’nın onay vermesinden sonra yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Ülkemizde de bir süredir birçok  sağlık kuruluşu ve estetik cerrah tarafından kullanılmaktadır.

Lazer Liposuction Nasıl Uygulanır?

Lazer liposuction tedavisi kol içi, gıdı gibi bazı sınırlı bölgeler dışında genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bir işlemdir. İlk olarak lazer ışınları istenen bölgeye yollanır. Daha sonra 3 mm kadar kalınlığı olan bir fiberkanül yardımıyla tüm yağlar parçalanır.  Bu işlem boyunca katı halde olan yağlar sıvılaştırılır.  Daha sonra klasik liposuction uygulamasına göre çok daha ince olan 3-4 mm boyutundaki kanüller yardımıyla  negatif basınç kullanılarak yağlar çekilir.

Bu uygulama belli bölgelerde de lokal anestezi ile yapılır. Bu karar yaptıracağınız bölgeye ve hekiminizin tavsiyesine göre değişir. Klasik yağ aldırmaya göre  daha küçük kesiler yapıldığı için iz kalma korkusu ortadan kalkar. Hastaların ameliyat sonrası alınan yağ miktarına ve durumuna bakarak hastane 1 gece kalıp kalmayacağına karar verilir. İlk gece ağrı azdır.  Daha sonra hastalar hemen sosyal hayatına dönebilirler.

Uygulama sonrasında bir süre korse giymeniz önerilir.  Parçalanan yağları vücudunuz ortalama 2 ay içinde emer. Yani hastada 2 ay süre boyunca yağ parçalanması sürer. Üçüncü ay geldiğinde vücudunuz istediğiniz son haline oldukça yaklaşmıştır. 6 ayın sonunda ödemler tamamen iyileşecektir.

Teknik olarak bu uygulamada işlem yapılan bölgede üç etki hissedilir. Lazer yağ yakımı uygulamasında lazerin kanülden çıktığı bölgede Fotomekanik etkiyle yağ hücrelerinin zar bütünlüğünü bozar. Böylece hücrelerdeki yağ hücrelerin arasına akar. Bu yağı tercihe bağlı olarak vücudun doğal yollarla atması beklenebilir ya da ince bir kanül yardımıyla düşük bir basınçla alınabilir. 

Fotomekanik etki ortaya çıkan alanda bölgedeki ince damarlarda pıhtılaşma oluşur.  Bu etkiye bağlı ameliyatta ya da daha sonra kanama  görülmesi engellenir ve morarma olmaması sağlanır.  Fototermal etki görülen alanın hemen dış kısmında ise Fotostimülasyon etkisi ortaya çıkar. bu etkilerin olduğu alanlarda kollajen sentezi uyarılır ve yeni bağ dokusu oluşumu gerçekleştirilir. Böylece yağ aldırma işlemine giren ciltte gözle görülür bir gerilme ve toparlanma sağlanır.

Lazer Liposuction Kimler ve Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Lazerle yağ aldırma ameliyatı, diyet ve spor yardımıyla giderilmeyen lokal yağ fazlalıklarını düzeltmek isteyenler için vücut şekillendirme ameliyatıdır.  16 yaşını geçmiş her kişi liposuction ameliyatı olabilir.  Yağ aldırma işlemi bir kilo verme yöntemi olarak algılanmamalıdır. Bu işlembir kontur düzeltme operasyonudur.  

Kişinin vücudunda beslenme, kalıtsal sebepler, yapısal sebepler ya da hamilelik gibi sorunlara bağlı olarak bölgesel orantısız yağlanma görülebilir.   Klasik yağ aldırma işlemlerinde hastalardan belli bir oranda kilo vermeleri isteniyordu. Ancak lazer operasyon sayesinde bu sorun ortadan kalktı. Bölgesel olarak yağlanma sorunu yaşayan kişiler psikolojik olarak yıpranır ve daha fazla yemek yiyerek daha çok kilo alırlar.  Lazer yağ aldırmada kullanılan güvenli teknikler ve son teknoloji cihazlarla yapılan güvenli operasyonlar hastalar için yeni bir başlangıç ve motivasyon kaynağıdır.  Yapılan araştırmalar estetik bir vücuda kavuşan hastaların lazerle yağ aldırma işlemleri sonucunda diyet uyguladığı, spora başladığı ve kendiyle barışık bir yaşam sürmeye başladığı görülür.

Lazer liposuction uygulaması insan vücudunda yağ bulunan her bölgede uygulanabilir. Bu uygulama daha çok karın, sırt, bel, basen, bacak, diz çevresi, boyun, kol gibi bölgelerde yapılmaktadır. Daha geniş bir bölgede yağ alımı uygulanacaksa aynı anda farklı yöntemlerle daha etkili sonuçlar alınabilir.

Lazer Liposuction Riskleri Nelerdir?

Lazer liposuction da tüm yağ aldırma işlemleri gibi sonrasında belli riskleri barındıran bir uygulamadır.  Lazer yağ aldırma ameliyatı sonrası görülebilecek riskleri inceleyelim;

 • Morluk

Lazer Lazer liposuction yağ aldırma çok başarılı bir yağ aldırma teknolojidir. Her cerrahi işlemde operasyon sonrası morluk olur. Ancak lazer liposuction vücutta bir kesi oluşturulmadığı için ya da çok ince kanüller kullanıdığı için morarma en az seviyede olmaktadır. Hastaların önemli bir bölümünde morluk gibi şikayetler yoktur. Ayrıca kısa süre için oluşan morluklar gözle görülmeyecek kadar küçük olacaktır. Morluk alınan yağ miktarına göre değişir.

 • Kalıcı İz

Lazer yağ aldırma sonrası ilk 30 dakika kadar devam edebilecek kızarıklıklar oluşması çok normaldir. Ancak lazer yağ aldırma genel olarak işlem sonrasında kalıcı iz olmayacaktır.  Ancak işlem yaptırdığınız lazer cihazlarının soğutma  teknolojisi sayesinde izlerin önüne geçilebilecektir.

 • Kanama

Lazer yağ aldırma işlemi lazerler yapıldığı için işlem sonrasında bir kanama görülmez.  Hastalar operasyon sırasında ya da sonrasın da bir kanama sorunu yaşamaz. Lazerle sıvı haline getirilen yağlar kanül yardımıyla alınsa bile kanüller çok küçük olduğu için kanama riski yoktur.

 • Ağrı

Lazer liposuction uygulaması sonrasında ağrı yok denecek kadar azdır.  Görülecek ağrılar minimal düzeyde olacaktır. Minimal ağrılar doktorun verdiği ağrı kesiciler sayesinde yaşam konforunu etkilemeyecektir.

 • Doku

Lazer yağ aldırma işlemi sonrasında vücuda sadece lazer değdiği ve kullanılan kanüller çok ince olduğu için hiçbir şekilde dokuya zarar verilmez. Vücuda baskı yapılmadığından dokunuz sorun görmeden yağlarınızı aldırabilirsiniz.

 • Ödem

Lazer liposuction uygulamasından sonra çok az da olsa ödem görülecektir. Normal olarak görülebilecek az seviyedeki ödem çok kısa bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Ortaya çıkan şişlikler 10-15 gün içinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Lazer Liposuction Sonrası Süreç

Lazer liposucition sonrası süreç çok rahattır. İnsanlar sınırlı bir bölgeye işlem yapılması durumunda ertesi gün işine devam edebilmektedir.  Daha geniş bir bölgeye işlem yapıldıysa da birkaç gün içinde sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.  Lazer yağ aldırmadan sonra;

 • Bakım

Lazer epilasyon sonrasında da doktorunuz size özel bir korse verecektir. Bu korseyi doktorunuzun önerisi üzerine en az 15 gün giymelisiniz. Korse sayesinde sonuçların daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Beslenme

Lazer  liposuction uygulamasından sonra özel bir beslenme programı uygulamanıza gerek yoktur.  Ancak doktorunuz belirli bir diyet uygulamanızı isteyebilir.  Ameliyat sırasında bazı ilaçlar yorgunluk hissi verebilir. Bu yüzden operasyondan 2-3 saat sonra sizi güçlendirecek bazı yiyecekler tüketebilirsiniz.  Ayrıca bol su tüketmelisiniz. Bol su tüketerek oluşacak ödem riskini en aza indirebilirsiniz.

 • Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer yağ aldırma ameliyatından sonra bir şeyler yedikten sonra kalkıp dolaşmanız tavsiye edilmektedir. Erken hareket ve hemen ayağa kalkma hızlı bir iyileşme süreci için önemlidir.  Doktorunuz antibiyotik ya da ağrı kesici yazdıysa belirttiği şekilde başlayabilirsiniz.  Ayrıca operasyon bölgesine baskı yapmayacak bol kıyafetler giyerek alacağınız sonucu daha etkili hale getirebilirsiniz. 

 • Fiziki Aktiviteler

Lazer yağ aldırma işlemleri sonrasında en kısa süre içinde sosyal yaşama geri dönebilirsiniz. Aktivitelerle birlikte hafif düzeyde egzersizlere doktorunuzun onayıyla kısa bir süre içinde başlayabilirsiniz. Ağır spor aktiviteleri için vücudunuzun biraz kendini toplamasını ve enerjisini geri kazanmasını beklemelisiniz. Doktorunuz ağır spor aktiviteleri için de sizlere gerekli tavsiyeleri verecektir.

Lazer Liposuction Fiyatlarına Neler Etki Eder?

Lazer liposuction uygulaması en yaygın yağ aldırma uygulamalarından biridir. Özel merkezlerde, profesyonel ekipler tarafından yapılan bir uygulamadır. Lazer liposuction fiyatları belirlerken birçok etken vardır. Fiyat üzerinde etkili olan durumlar şöyledir;

 • Cihazın  Gücü ve Kalitesi

Lazer yağ aldırma ameliyatı için farklı cihazlar kullanılabilir. İşlemin kalitesini cihazın gücü ve dalga boyu belirler. Bu özellikler cihazın teknolojisi ve kalitesine göre değişir.  Profesyonel cihazlara yapılan uygulamalar daha etkili olduğu için maliyeti daha yüksek olabilmektedir. Doktorunuzun kullandığı teknoloji fiyatlarda belirleyicidir.

 • Doktor Tecrübesi

Lazer liposuction her doktor tarafından uygulanmayan bir teknolojidir. Cihazlar maliyetli olduğu için daha az sayıda merkezde uygulanmaktadır.  Doktorun tecrübesi de fiyatlar üzerinde etkilidir. Kaliteli cihazlarla çalışan tecrübeli bir doktor size istediğiniz sonuçları verecektir. Ancak bu seçim fiyatları etkileyecektir.

 • Çalışma Yapılacak Bölge

Lazerle işlem yapılacak bölgenin yapısı da fiyatlar üzerinde etkilidir. Tek bir bölgeye yapılan lazer yağ aldırma operasyonları daha uygun maliyetlidir. Ancak birden fazla bölgeye yapılacaksa fiyatlar artacaktır. Ayrıca çalışılacak bölgenin yapısı ve genişliği de fiyatları değiştiren bir unsurdur.

 • Ameliyatı Yapacak Kuruluş

Sağlık kuruluşları birbirinden farklı fiyatlarla operasyonlar yapabilir. Lazer yağ aldırma cerrahi bir işlem olduğu için her donanımı barındıran bir ameliyathane ortamı olmalıdır. Bu ortamı sağlayan sağlık kuruluşlarının fiyatları diğerlerine göre daha farklı olacaktır.

 • Hastanın Durumu

Lazer liposuction uygulamasından sonra hastaların önemli bir bölümü birkaç saat içinde taburcu edilmektedir. Ancak işlem yapılan bölge sayısı çoksa ve alınan yağ miktarı fazlaysa hastanın 1 gün müşahede altında tutulması gerekebilir. Bu durumda hastanın bir gün  kalma maliyeti fiyatları etkileyecektir.

 • Ek İşlemler

Bazı hastalar lazer yağ aldırmayla birlikte bazı ek işlemler istemektedir. Mesela erkeklerde meme büyümesi tedavisinde ek işlemler yapılmaktadır. Bunun için yapılacak ek işlemlerle beraber lazer yağ aldırma işlemi için fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

S.S.S

Lazer Liposuction Ücretlerini SSK Karşılıyor mu?

Halk arasında yağ aldırma ameliyatı olan liposuction işleminin yöntemlerinden biri de lazer liposuctiondur. Bu işlem estetik ameliyatlar arasında gösterilmektedir. Lazer liposuction estetik bir müdahale olduğundan SSK tarafından karşılanmayan bir işlemdir. Bu işlemi özel sağlık kuruluşlarında ya da devlet hastanelerinde ücretli olarak yaptırabilirsiniz.

Lazer Liposuction Ücretleri Özel Sigorta Kapsamında mıdır?

Genel Sağlık Sigortası sadece sağlık konusunda işlem yaptırmak isteyen hastaların ücretlerini karşılar. Ayrıca özel sigortalar da önemli bir bölümü estetik ameliyatları karşılamaz. Lazer liposuction birçok özel sağlık sigortası tarafından karşılanmaz. Ancak bazı sigortalar estetik ameliyatlar için yapılmaktadır. Özel estetik sigortaları yaptırarak anlaşmalı olan kurumlarda lazer liposuction yaptırabilirsiniz.

Lazer Liposuction Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Lazer liposuction fiyatlarını öğrenmek için tek yöntem cerrahınıza muayene olmanızdır. Çünkü yağ miktarı, yağ alınacak bölge, kişinin yapısı farklı olacağı için net bir fiyat vermek zordur. Lazer işlemi öncesinde doktorunuz muayenede uygunluk durumunuza bakar, yağ alınacak bölgeyi inceler ve estetik operasyon için net bir fiyat verir.

Neden Kaç TL Olduğu Yazılmıyor?

Estetik cerrahlar ya da özel hastaneler lazer liposuction için web sitelerinde fiyat yazmazlar. Ayrıca ortalama bir fiyat da birçok kuruluşta bulamazsınız. Lazer liposuction işleminin kaç TL olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığı için yazılmamaktadır. Bu yüzden net fiyatı web sitesinden öğrenemezsiniz.

Nerede Yapılır?

Lazer liposuction işlemleri estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Estetik cerrahların kendi kliniklerinde yapılabilen bir estetik operasyondur. Ayrıca lazer yağ aldırma işlemi özel hastanelerde de yapılabilecek bir işlemdir. Devlet hastanelerinde özel cihazlar gerektirdiğinden yapılması çok düşük bir ihtimaldir. Özel hastane ve kliniklerde lazer liposuction ameliyatı olabilirsiniz.

Ne Kadar Sürer?

Lazer liposuction işlemi 1-2 saat süren bir cerrahi operasyondur. Ancak lazer yağ aldırma işleminde ek bazı işlemler yapılabilir. Bu işlemde yapılan müdahale sonrasında yağ alınan bölgeden başka bir bölgeye yağ enjeksiyonu da olabilir. Liposuction işlemi lazerle yapılacaksa süresi ek işlemlere göre uzayabilir. Ayrıca doktorunuz işlem sonrasında hastanede kalmanızı isteyebilir. Bu durumda genel anestezi sonrası bir gün kontrol altında tutulabilirsiniz.

Kaynakça:

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 4.1 / 5. Toplam oylama 19

Henüz puanlayan olmadı

4 cevaplar
 1. Ceren
  Ceren says:

  Tayfun Bey Merhaba, göbeğimdeki yağları eritmek istiyorum. lazer liposakşın mı daha iyi sonuç verir yoksa klasik liposuction mı ? İkisinin farkını tam bilmiyorum, fiyatları hakkında da bilgi alablr miyim ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir