Penil Protez Fiyatları 2022
3.6
(22)

Penil protez, penis protezi veya halk arasında bilinen ismi ile mutluluk çubuğu; diğer tedavi yöntemleri ile sonuca ulaşılamayan durumlarda, penisin erekte olmasını ve cinsel birleşmenin gerçekleşmesini sağlayan protezdir.

Son yıllarda gelişen tıbbi teknolojilerin de yardımı ile mutluluk çubuğu taktıranlar, minimum komplikasyon seviyesinde fayda elde edebilmektedir.

Cerrahi bir işlem olan penis protezi takılması işlemi; uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Zevk çubuğu operasyonunun kişiye uygulanıp, uygulanamayacağına dair bilgiye ancak bu hekimler aracılığı ile ulaşılabilmektedir.

Mutluluk çubuğu nedir, ne işe yarar?

Mutluluk çubuğu taktırmak, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ereksiyon, yani sertleşme sorununun ekarte edilmesi için tercih edilir.

Diğer tıbbi tedavi yöntemleri ile sonuç elde edilemediğinde, hekimin onayı ile gerçekleşebilen uygulama, yan etkisi olmayan ve komplikasyon riski düşük bir operasyon türüdür.

Protez vücudun dışından görülmez ve hastanın günlük yaşantısına etkisi yoktur. Penil implant veya diğer ismi ile penis implantı; farklı türlere sahiptir. Kişinin ihtiyacına ve tercihlerine göre farklı türler tercih edilebilir.

Penis protezlerinin tamamında maksat, gerçekleşmeyen sertleşmeyi, protez yolu ile gerçekleştirmektir. Bu esnada herhangi bir kimyasal veya ilaç kullanımı söz konusu değildir.

Atık çok nadir kullanılan sert protez için herhangi bir müdahale gerekmezken, yarı sert mutluluk çubuğunun kullanılabilmesi için kişinin penisi eliyle dik konuma getirmesi yeterlidir. 

Şişirilebilir penil protez için ise pompa aracılığı ile şişirme ve cinsel birleşme sonrasında şişkinliği indirme valfini kullanma yeterlidir. Üç durumda da, penis hissiyatını kaybetmeksizin cinsel birleşme mümkün olacaktır.

Penis protezi, cinsel isteği artırmaz, boşalmayı erken öne çekmek veya geciktirmez. Alınan hazla ilgili herhangi bir etkisi olmadığı gibi sadece ereksiyon fonksiyonunun elde edilmesini sağlar. 

Penis protezi taktıranlar, önceden olduğu gibi boşalabilir ve dilerlerse çocuk sahibi olabilir.

Yalnızca prostat kanseri tedavisi nedeniyle sperm yolları bağlı olan kişilerin boşalma hazzını almalarına karşılık, spermi kadına aktaramaması nedeniyle çocuk yapması mümkün olmayabilir. Bunun dışında tüm cinsel fonksiyonlar, olması gerektiği gibi olacaktır.

Mutluluk Çubuğu Türleri

 • Sabit Penil Protez (Malleable)
 • Yarı Sert Penil Protez
 • Şişirilebilir Penil Protez

Sabit Penil Protez

Sabit protez türünde penis; devamlı ereksiyon konumunda kalır. Kullanılan materyali bükülme durumu olmadığından, bu protez türü, gündelik yaşantıyı etkileyebilecek özelliklere sahiptir. Nitelikleri gereği bu protez türü nadir kullanılır.

Yarı Sert Penil Protez

Sabit protez ile hemen hemen aynı materyalden üretilen bu araç, bükülebilen özelliğe sahiptir. Bu sayede cinsel birleşme sonrasında bükülerek görülmez hale getirilebilir.

Gündelik hayatı daha az etkilemesi ve kullanım süresinin çok uzun olması sebebi ile bu protez türü yaygın biçimde tercih edilir.

Şişirilebilir Penil Protez

Şişirilebilir protez, sert ve yarı sert protezlerden oldukça farklı bir yapıya sahiptir.

Penis içerisine yerleştirilen iki şişirilebilir tüp, bir sıvı haznesi, bir pompa ve bir valften oluşan araç, cinsel birleşme öncesinde yumurtalıklarda bulunan pompa aracılığı ile şişirilir ve aynı noktada yer alan boşaltma valfi ile birleşme sonrası indirilir.

Bu donanım dışarıdan anlaşılma durumu hiç olmayan bir protez türüdür. Penil protez fiyatı en yüksek uygulama olan şişirilebilir penil protez; özellikleri nedeniyle en yaygın tercih edilen araçtır.

Penil Protez Fiyatları 2023 1

Kimlere Penil Protez Takılabilir?

Halk arasında “Mutluluk Çubuğu” olarak tanınan Penil Protez penise takılabilen ve dıştan penis sertleşmesine sağlayabilen bir tür aparat – protezdir. Penil Protezlerin takılabileceği hasta sayısı oldukça sınırlıdır. Sertleşme – ereksiyon problemi yaşayan her erkeğe takılmamaktadır.

Ereksiyon sorununun derecesinin ilerlemiş olması ilk şarttır. Aynı zamanda sertleşme problemine yönelik gerçekleştirilen pek çok tedaviyi denemiş ancak hiç ya da yeterli sonuç alamamış hastalara takılabilmektedir. 

Sertleşme problemi penil protez yardımıyla tedavi edilebilmektedir. Ancak sertleşme için gerçekleştirilen bu işlemin yapılabilmesi için hastanın öncelikle diğer sertleşme tedavilerine katılması ve katıldığı halde hiç fayda alamaması – yeterli fayda alamaması gereklidir.

İlaçla sertleşme tedavisi, Tether sertleşme tedavisi, idrar kanalı bölgesinin iç kısmına yönlendirilen ilaçlarla sertleşme tedavisi, doğrudan penisin iç alanlarına sıkılan ilaçlarla yürütülen sertleşme tedavileri, vakum terapi cihazları kullanılarak yapılan sertleşme tedavileri gibi tüm tedavi teknikleri denendiği halde sertleşme problemine bir çözüm bulunamadıysa Penil Protez yani mutluluk çubuğu takılabilmektedir.

Özetle sertleşme probleminiz var ise doğrudan Penil Protez takılamaz. Öncelikle diğer tedavi seçeneklerini denemeniz gereklidir.

Mutluluk çubuğu nasıl çalışır?

Zevk çubuğu türüne bağlı olarak farklı şekillerde çalışır. Tüm protez türleri penisin ereksiyon konumuna gelebilmesi için kullanılırken, bu protezlerin kullanım şekilleri türüne göre farklılık arz etmektedir.

Mutluluk çubuğu taktırmak, kişinin talebi ile hekimin onayına bağlı olarak mümkündür. Bu işleme ancak diğer yöntemler denendikten sonra başvurulabilir. Yapılacak muayene ile kişinin bu uygulama için uygun olmadığına karar verilir.

Sabit protez türünde kişinin hiçbir müdahalede bulunmasına gerek yoktur. Bu protez türünde penis devamlı erekte konumda kalır ve cinse birleşme her an mümkündür.

Yarı sabit protezde kişinin protezi dik konuma getirmesi yine birleşme için yeterli olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir işlem gerekmez.

Şişirilebilir protezde ise kişinin cinsel birleşme öncesinde birkaç saniyeli bir şişirme işlemi uygulaması gerekir. Yumurtalıklarda bulunan pompayı, birkaç kez sıkmak, penisin erekte olması için yeterli olmaktadır. 

Penil protez; cinsel istek, boşalma ve diğer fonksiyonlar üzerinde etkili değildir. Kişinin erken boşalma veya cinsel isteksizlik gibi sorunları üzerinde protezin etkisi yoktur.

Penis üzerindeki sinir hatlarına herhangi bir müdahalede bulunmuyor olduğundan, cinsel haz normal seviyede olacaktır. Ancak elbette erekte olamayan bireyin vajina içerisine giremiyor olması haz almayı engellediğinden, protez sonrasında elde edilecek haz seviyesi farklı olacaktır.

Penil protez ameliyatı nasıl yapılır?

Penil Protez ameliyatı, anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyondur. Operasyon yapılmadan önce kişinin, standart cerrahi operasyon ilkelerine göre hazırlanması gerekir. Bunun yanında, operasyon öncesinde bazı tetkikler yapılarak, kişinin operasyona uygun olup olmadığına karar verilir.

Diyabet hastaları, kan sulandırıcı kullananlar, kal ve damar hastaları için operasyon öncesinde ciddi bir konsültasyon gerekli olabilir. Bu noktada hekiminizi mevcut hastalıklarınız noktasında eksiksiz bir şekilde bilgilendirmeniz son derece önemlidir.

Seçilecek protez çeşidine karar verildikten sonra, uygulamanın neticesinde hangi görünüme sahip olunacağına dair projeksiyon yapılabilir. Penis boyunda bu uygulama neticesinde negatif veya pozitf bir değişiklik olmaz. Yani bu uygulama bir penis büyütme operasyonu değildir.

Penisin doğal büyüklüğü ile erekte konuma gelebilmesi gerekir. Ereksiyon neticesinde sahip olunacak boyut ie operasyon öncesinde yapılan ölçümle kararlaştırılabilir.

Penil protezler, kişinin penis kalınlığına göre farklı ebatlarda tedarik edilir. Şişirilebilir protezler dışında kalan silikon, sert ve yarı sert protezlerin kişinin penis boyuna göre operasyon anında tercihi söz konusudur.

En doğru ereksiyon için en uygun tübülar protez kesi yapıldıktan sonra hekim tarafından tercih edilerek yerleştirilir. 

Operasyon, yumurtalık ve penisin birleştiği noktada açılacak küçük bir kesi ile yapılır. Bu kesi, kısa zamanda iyileşir ve dışarıdan görülmesi mümkün değildir. Kısa süren bir operasyon olan penil protez taktırma işlemi, kolay iyileşen ve kişinin kısa zamanda hayatına döndüğü bir uygulama türüdür.

Penil Protez Riskleri

Penil protez operasyonundan sonra meydana gelebilecek bir takım riskler aşağıdaki gibidir;

 • Penil protezin bölgeye yerleştirilmesiyle birlikte doğal ereksiyon reflekslerinin ortadan kalkacağı bilinmelidir. 
 • Penil protez işlemi sonrasında meydana gelen yan etkiler ve risklerden biri de penis boyunda kısalma görülmesidir. Penil protez işlemi sonrasında penis boyunda görülebilecek olan kısalma gayet normaldir ve işlemin yan etkileri arasında yer alır. Bu sebeple penil protez operasyonu öncesinde bu yan etki iyi bilinmelidir.
 • Penil protez işlemiyle birlikte meydana gelebilecek bazı enfeksiyon riskleri vardır. Açık ameliyat olarak gerçekleştirildiği için ameliyat öncesi ya da sonrasında bazı komplikasyonlar sebebiyle enfeksiyon kapabilir. Penil protezle birlikte kapılan enfeksiyon için en kısa sürede bir doktora görünmek gerekebilir. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak ya da azaltmak için bazı önlemler almak mümkündür.
 • Penil protez operasyonlarında en sık karşılaşılan problemlerden biri de yapısal implant problemlerinin meydana gelmesidir. İmplant materyalleri her ne kadar son derece güvenilir bir şekilde üretilse de bazı durumlarda arızalanma ya da bozulma ihtimalleri vardır. 
 • Penil protez operasyonu sonrası implantın bozulması ya da arızalanması durumunda hiçbir müdahalede bulunmadan doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü bu tip durumlarda yeniden bir cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. 
 • Penil protez, kronik rahatsızlıklara sahip erkeklerin kullanımına uygun değildir. Bu tip durumlar oldukça riskli olduğu gibi tedavisinin mümkün olmadığı sonuçlar da doğurabilir. Bu sebeple kronik rahatsızlıklara sahip bireyler penil protezleri tercih etmemelidir.
 • Penil protezlerin tercih edilmesindeki en yaygın sebeplerden biri penis boyunu büyütüldüğünün sanılmasıdır. Ancak durum tam tersidir ve penis boyuna hiçbir şekilde etki etmemektedir. 
 • Protez takıldıktan sonra fiziksel olarak hiçbir değişim olmayacağı gibi zihinsel olarak da bir değişim meydana gelmez. Penil protezler, bireyin cinsel arzusunu ve isteğini olumlu ya da olumsuz yönde etkilememektedir.
 • Penil protezlerin takılmasının tek etkisi ereksiyon fonksiyonunun tam olarak yerine getirilmesini sağlamaktır. Bu sebeple yalnızca ereksiyon fonksiyonları eksik çalışan ya da çalışmayan bireyler tarafından tercih edilmesi gerekmektedir aksi durumda pek çok riski de beraberinde taşıdığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Penil protez ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Mutluluk çubuğu takan doktorlar, kişilerin iyileşme sürecinde uyması gereken kurallar noktasında gerekli bilgilendirmeyi yaparlar.

Bu operasyonda da her operasyonda olduğu gibi, ameliyat sonrasındaki ilk günler oldukça önemlidir. Enfeksiyon riskinin olabileceği bir kesi noktası söz konusu olduğundan, hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. 

Mutluluk çubuğu taktıranlar, bir veya iki günlük yatış süresinin ardından hastaneden taburcu olurlar. İlk 3 aylık periyotta; küçük şiddetli ağrılar, ilk haftalarda ödem gibi sorunlarla karşılaşılabilmesi mümkündür.

Ancak hekim kontrollerinin aksatılmaması durumunda 6-10 haftalık süreçte enfeksiyon riski dahil olmak üzere hemen her risk atlatılmış olur.

6 Aydan Önce Cinsel birleşme maalesef mümkün değildir. Penis protezi ameliyatından sonraki 4 ay sonunda operasyon komplikasyon riskleri tamamen ekarte edilmiş ve hasta iyileşmiş sayılabilir.

Ancak cinsel birleşme için beklenmesi gereken süre 6 aydır. Altı aylık periyot içerisinde protez tam olarak vücuda yerleşir ve fonksiyonel hale gelir.

6 Aylık süreyi takip eden zaman dilimi içerisinde ise kişi tamamen iyileşmiş olacak ve cinsel hayatına da bütünüyle özgür biçimde devam edebilecektir. 

Nadir de ola penil protez ameliyatı sonrasında vücudun protezi kabul etmemesi veya şişirilebilir protezler için yapısal problemlerin ortaya çıkabilmesi mümkündür.

İyileşme sürecinde yapılacak takip ile bu konuda kesin veri elde edilir ve kişinin operasyonu tekrarlanabilir veya mutluluk çubuğu takma işlemi geri alınabilir. Geri alma durumunda herhangi bir ahraz söz konusu olmaz.

Mutluluk Çubuğu Taktıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

 • Yaşınız, genel sağlığınız, penis durumu, mutluluk çubuğu türüne göre ilk cinsel birleşim için; 4 – 6 – 8 hafta kadar beklemeniz gerekir. Doktorunuz tarafından net süre verilecektir. Bu süreden önce cinsel aktivite gerçekleştirmeyiniz.
 • Mutluluk çubuğu taktırdıktan sonra yaklaşık bir ay süren ağrılarınız olabilir. Bunun için doktorunuz tarafından reçete edilecek ilaçları kullanabilirsiniz.
 • İyileşme evresi için ortalama 6 – 8 hafta gereklidir.
 • Penisin çalışma şeklini ve kabiliyetlerini tam olarak öğrenmeden girişimde bulunmayınız. Bu bilgiler hekiminizce sağlanacaktır.
 • Mutluluk çubuğu taktıranlar normal ereksiyon ve normal orgazm süreci yaşayabilirler. Bu konuda endişe edilmemelidir.
 • Penil protezi gizlidir, siz söylemedikçe dışarıdan kimse göremez.

Penil protez ameliyatı fiyatları 2023

Penil protez fiyatı; elbette en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Klinik ortamda yapılan bu operasyon, farklı fiyat seviyelerinde arz edilebilir. Bununla birlikte batı meşeili ithal ürünler olduklarından, Penil protez fiyatları 2022 yılında, önceki yıllara göre bir miktar değişiklik arz edebilecektir.

Mutluluk çubuğu maliyeti; tercih edilecek protezin türüne göre değişiklik arz edebilir. Elbette burada hekim ve klinik faktörlerini de dikkate almak gerekir. Protezin menşei ve bunun yanında birçok faktör fiyatlar üzerinde etkilidir.

Mutluluk çubuğu takan doktorlar, estetik cerrahlar olup, bu işlemi klinik ortamında yaparlar. 2023 Penis protezi fiyatı; kliniğin standartlarına ve hekimin kim olduğuna bağlı olarak farklılık arz edebilir.

Zevk çubuğu ücretleri, örneğin şişirilebilir penil protez tercih edilmiş ise farklı bir seviyeye ulaşabilirken, diğer protez türlerinde klinikler arasında büyük fiyat farkları görülmeyebilir. Zevk çubuğu fiyat bilgisi; ancak yapılacak muayene ile ulaşılabilecek bir bilgidir.

Zira kişi için kullanılacak protez, ön muayene ile dahi tam olarak tespit edilemeyebilmekte, operasyon esnasında protezin kalınlığının değişmesine bağlı olarak protez maliyeti de değişebilmektedir.

Ancak hekim yapacağı analiz neticesinde sizin için maksimum bir fiyat seviyesini elbette dile getirebilir. Bu noktada bir hususun altı da özel olarak çizilmelidir.

Hekimlerin veya kliniklerin penil protez 2023 fiyat listesi gibi bir bilgiyi paylaşmaları yasal değildir. Hastanın muayene olması ihtiyacı ve rekabet kuralları gereğince bu bilgi ancak birebir aktarılabilen bir bilgidir.

Fiyat bilgisi, ödeme koşulları ve diğer her konuda hekiminize ulaşabilir, zevk çubuğu taktıranlar ile görüşerek, operasyon neticesinde elde ettikleri faydayı öğrenebilirsiniz.

Bu işlemden önce detaylı bilgi almanız faydanıza olacağından, mutlaka doğrudan hekimle görüşmeniz çok daha faydalı olacaktır.

İstanbul’da Penil Protez (Mutluluk çubuğu) Ameliyatı Ne Kadar?

Penis protezleri ithal ürünler olduğundan dolayı  ücretleri de sabit kalmamakta, zaman içinde değişmektedir. Ancak tek parçalı veya malleable protez denen bu protezlerin fiyatı üç parçalı nazaran daha uygundur.

2023 Protez ameliyatı fiyatını etkileyen faktörlerden birisi de ameliyatın yapıldığı kliniktir. Ayrıca hastanın hastanede yatış süresi ve başka ciddi bir hastalığı bulunması (kalp hastalığı gibi) ve bunlara yönelik tedavilerin yapılması da fiyatı etkilemektedir.

Üç parçalı protez de ithal ürün olduğundan ücretleri değişmektedir.  Aynı şekilde bunda da hastanın başka hastalıkları olması fiyatı etkiler. ‘’İstanbul’da Penil Protez (Mutluluk çubuğu) Ameliyatı ne kadar’’ sorusunun cevabını muayene olarak doğru şekilde alabilirsiniz.

Penil Protezle İlgili Sık Sorulan Sorular

Penil protez ile ilgili bir çok soru sorulur. Cinsel hayatın sorunsuz devamını sağlayan bu araç hakkında en yaygın sorulan sorular ve cevapları, aşağıdaki gibidir.

Mutluluk çubuğu nasıl takılır?

Mutluluk çubuğu takılma işlemi, ameliyat biçiminde gerçekleştirilir. Seçilen protez, penis ile yumurtalıkları birleştiği noktada açılan bir kesikten ereksiyon anında şişmesi gereken ancak işlevsiz olan tüplere yerleştirilir. İşlem sonrasında kesi dikilir ve operasyon tamamlanır. Bu işlem cerrahi bir işlem olup, mutlaka klinik ortamda gerçekleşmesi gerekir. Cerrahlar tarafından yapılan işlemden önce ve sonra gerçekleşmesi gereken bir dizi konsültasyon söz konusu olduğundan, klinik şartların tam anlamıyla sağlanmış olması gerekir. Operasyon sonrasında vücutta herhangi bir görünen araç olmayacaktır.

Mutluluk çubuğu nasıl çalışır?

Mutluluk çubuğu, ereksiyon sağlamak için kullanılan bir araçtır. Ancak bu protezlerin çeşidine göre fonksiyonları da farklıdır. Örneğin; sabit protez, sürekli ereksiyon konumunda kalırken, yarı sert penil protez bükülebilir. Bu iki protezin kullanımı elbette farklı olacaktır. Ancak her ikisi de çalışma prensibi bakımından aynı özelliklere sahiptir. Burada farklı çalışan yapı, şişirilebilir protezdir. Sahip olduğu pompa aracılığı ile şişirilen bu protez, cinsel birleşme sonrasında valf ile boşaltılarak, penis ereksiyon öncesi konumuna geri döndürülür. Yani bu protez komplike olmasının yanı sıra gelişmiş ve kullanışlı bir araçtır.

Mutluluk çubuğu nasıl kullanılır?

Mutluluk çubuğu kullanımı; yine çubuğun türüne göre farklı şekillerde gerçekleşir. Sabit protezlerde kullanım için herhangi bir eylem gerekmezken, yarı sert (yarı sabit penil protez) protezlerde ise penisin elle dik konuma getirilmesi gerekir. Her iki protezde de penisin boyu küçülmemekte sürekli ereksiyon büyüklüğünde kalmaktadır. Ancak şişirilebilir penil protez; cinsel ilişki öncesinde şişirilen ve sonrasında indirilen bir protez türü olduğundan, kullanımı farklıdır. Yumurtalık içerisine şişirme yerleştirilen bir pompa ve indirme için konulan bir valfe sahip bu araca sahip kişilerde, normal koşullarda penis boyu protezsiz boy kadardır. Birleşme öncesinde pompa ile şişirilen penis ereksiyon boyutuna ulaşır ve yine birleşme sonrasında tamamen indirilebilir.

Mutluluk çubuğunun zararları var mıdır?

Mutluluk çubuğu veya zevk çubuğu; normal koşullarda herhangi bir yan etkisi olmayan bir üründür. Kullanılan materyal insan sağlığı üzerinden etkili değildir. Doğrudan herhangi bir yan etkisi olmayan ürün, yalnızca nadir durumlarda vücut tarafından kabul edilmeyebilir. Bu durumda işlemin geri alınması mümkün olup, yine sağlık üzerinde bir etkisi yoktur. Penil protez veya zevk çubuğu, herhangi bir ereksiyon fonksiyonu olmayan penise uygulanır. Bu kapsamda, penise bir zarar verme veya fonksiyonu engelleme-bozma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Kişinin cinsel hayatının normalleşmesini sağlamak için kullanılan bu aracın, sahip olduğu minör komplikasyon risklerinin, sağladığı faydaya kıyasla düşük olduğu söylenebilir.

Penil Protez Takan Hastaneler

Penil protezi takan hastane sayısı çok fazla değildir. Genelde büyük şehirlerde mevcuttur. Büyükşehir niteliği taşımayan pek çok ilde de vardır. Penil protezler sadece uygun hastane ve uygun ameliyat koşullarında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle penil protezi yapacak hastanenin yeterli teknolojik donanıma, tıp cihazlarına ve ekipmanlarına sahip olması elzemdir. Bunun yanı sıra donanımlı, deneyimli bir hekimin var olup olmaması, daha önce kaç kez başarılı operasyon geçirdiği araştırılmalıdır. Penil protezler sadece uygun ameliyat koşullarına ve yeterli deneyime sahip hekimler aracılığı ile tamamlanabilir.

Kaynakça:

https://www.nature.com/articles/ijir200811

3.6 / 5. 22

24 cevaplar
 1. Ibrahim
  Ibrahim says:

  Merhaba 6 yıl önce venöz kacak ameliayti oldum tekrarladı protez önerdiler. Fiat bilgisi alabilirmiyim. 34 yasındayım bu yüzden evlenmedim

  Cevapla
 2. Muhammet
  Muhammet says:

  Merhaba sayın hocam ben üç parçalı penil protez ameliyatı olacağım fiyatı nedir skk karşılıyormu devlet tarafından bu tür ameliyat yapılyormu

  Cevapla
 3. Ali
  Ali says:

  Cok parcali penil protez implantasyonu icin fiyat verebilirmisiniz! Ben insuline bağlı Tip1 diyabet hastasıyım SGK nekadarini karsiliyor.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir