3.3
(15)

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları 2024

Burun Estetiği ( Rinoplasti ) Fiyatları 2022

Burun estetiği (nazoplasti ya da rinoplasti gibi isimlerde verilir.); burun üstünde ortaya çıkan tüm sorunların bazı operasyonlarla çözüme kavuşturulması ve iyileştirilmesi için yapılan müdahalelerdir.

Burun estetiği erkek ve kadınlar taratından plastik cerrahi alanında en çok tercih edilen operasyonlar arasında yer alır. Araştırmalar her yıl on binlerce hastanın burun estetiği için cerrahi bir müdahale talebinde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Burun estetiği (rinoplasti) fiyatları ne kadar, nasıl yapılır ve ameliyattan sonrası süreç en çok sorulan ve merak edilen konular olduğunu söyleyebiliriz. Burun estetiği ameliyatı fiyatı için hemen iletişime geçebilir ya da burun estetiği ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Burun Estetiği Nedir? 

Burun estetiği, estetik açıdan kaygı veren bölgeye hastanın istekleri doğrultusunda müdahale edildiği veya edileceği anlamını taşımaktadır. Burun estetiği, hastanın burun yapısına, nasıl görünmesini istediğine, aldığı darbelere ve hatta sağlık sorunu olup olmadığına göre değişebilir.

Genellikle estetik kaygılardan dolayı tercih edilir. Burnun yüze uygun olmaması, fazla büyük veya fazla küçük olması, eğri olması, kanatlarının fazla açık olması, burun ucunun düşük olması gibi çok farklı sebeplerden uygulanabilmekte olan bir estetik türüdür. 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun, yüzümüzün en dikkat çeken parçasıdır. Bu sebeple çoğu insan burun estetiği olmak istemekte ama aslında nasıl yapıldığını bilmiyor olmalarından ötürü cesaret edememektedir. Burun estetiği öncelikle, estetik kaygılar sebebiyle tercih edilmektedir.

Lakin tercih edilmesinin bir başka sebebi daha vardır, sağlık sorunları. Burun estetiği olmak isteyen hastaya gerekli tetkikler uygulandıktan sonra ameliyata alınmasıyla operasyon başlar.

Ameliyat, açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti tekniklerinden biri ile uygulanmaktadır. Açık rinoplasti, burun kenarlarına atılan kesikler sayesinde burun üstü derisinin kaldırılmasını tabir eder.

Kapalı rinoplasti ise, operasyon sırasında burun derisinin kaldırılmaması ve içeriden müdahale edildiği anlamını taşımaktadır. Genellikle kapalı rinoplasti uygulanarak yapılan ameliyatlar 1,5 veya 2 saat sürerken, açık rinoplasti tercih edilen ameliyatların süresi 3 saate çıkabilir. 

Burun estetiği, her zaman ameliyat gerektirmemektedir. Ameliyatsız burun estetiği çeşitleri, burun ucu kaldırma, burun dolgusu ( likit rinoplasti ) gibi küçük operasyonlardan oluşmaktadır.

1 saati bile almayan bu operasyonlarda estetik başlığı altında değerlendirilir. Lakin estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir kalıcılığı bulunmamaktadır.

İdeal Burun Nasıl Olmalıdır ?

Diğer burun estetiği video açıklamaları için youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Burun Estetik Ameliyat Çeşitleri

 • Burun ucu dolgusu estetiği

Burun ucu estetiği (tip rinoplasti), çoğunlukla düşen burun ucunu kaldırmak amacı güdülerek yapılmaktadır. Estetiğin her gün daha fazla kullanıldığı bu zamanda burun ucu düşüklüğü büyük bir özgüven problemi haline gelmektedir.

Kişinin öz saygısını kazanmasından tutun çevre ile olan iletişimine kadar etkileyebilecek bu operasyon kaliteli bir yaşamı da beraberinde getirmektedir.

Gerek alınan darbeler gerekse yaşlanma durdurulamaz ve burun ucu gittikçe dikliğini kaybederek düşer. Böyle durumlarda başvurulan burun ucu kaldırma ameliyatı, doğuştan gelen burun ucu düşüklüğüne de çözüm olmaktadır.

Burun ucu kaldırma estetiği olmak isteyen kişi öncelikle bir estetisyene başvurarak hayal ettiği görüntüsüne adım adım yaklaşabilir. Estetisyene tarif edilen görüntü sonrası, burun ucu ameliyatsız dolgu ile istenildiği ölçülerde kaldırılır, kalınlaştırılır, inceltilir veya ek alabilir.

Burun düşüklüğü ameliyatı sonrası iyileşme süreci sanıldığının aksine çokça uzun değildir. Burun ucunda bulunan şişlik 3 veya 5 gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Burunda bulunan tüm şişliklerin ortadan kalkması birkaç hafta alabilmektedir. 

 • Kemerli burun ameliyatı

Çoğumuz burnumuzun göze hoş ve kusursuz görünmesini dileriz. Bazı burun şekilleri göze hoş hitap etmemekle birlikte kişilerin özgüvenini ve topluluk içerisindeki kusursuz ve profesyonel görünümünü zedelemektedir.

Bu burun şekillerinden en yaygını diyebileceğimiz kemerli burun (veya Roma’lı burnu), burun üzerindeki hafif veya büyük kavisli durum olarak adlandırılır.

Gelişen teknolojik imkanlar ve uzun zamandır elde edilen tıbbi birikim ile kemerli burun estetiği ameliyatı olmak ve istenen sağlıklı burun görünümünü elde etmek mümkündür.

Kemerli burun ameliyatı (Burun törpüleme ya da burun kemeri törpüleme ) olmaya karar veren kişilere gerekli tetkikler yetkili kişiler tarafından ayrıntıları ile yapılır ve kişinin ameliyata hazırlık süreci başlar.

Ameliyatta kullanılacak yöntemler ve ameliyatın sonucunda beklenen görüntü kişi ile konuşulur ve karara bağlanır. Kullanılacak yöntem ve burun yapısı fiyatı değiştirebilir.

Burun törpüleme ameliyatı esnasında yapılacak işlemin amacı burundaki kemer yani kavisi yok ederek, buna neden olan kemikli kısmın törpülenmesidir.

Bu işlem ile aynı anda, burun ucu kaldırma estetiği işlemi de aynı ameliyatta uygulanabilir. Ameliyat süresi, ameliyatı yapan hekimlere ve ameliyat olan kişiye değişmekle birlikte ortalama 2-4 saat sürmektedir.

 • Eğri burun ameliyatı
eğri burun estetiği ameliyatı

eğri burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlık

Burun eğriliği ( septum deviasyonu – burun kemiği aldırma  olarak ta bilinir )genetik yollarla geçebilmektedir bunun yanı sıra ise burun alınan darbelerle doğru orantılı olarak da eğrilebilir. Eğrilik seviyesi ve kıkırdak yapısı fiyatı belirleyebilir.

Burnu eğri olan hasta büyük bir özgüven kaybı yaşamasının yanı sıra nefes almakta güçlükte yaşıyor olmaktadır.

En belirgin biçimde uyku esnasında ortaya çıkan nefes almakta güçlük yaşamak hastanın gecesini kabusa çevirmekte ve buna bağlı olarak uykusuzluğun bir getirisinde, günlük yaşantısında da etkili bir birey olamamaktadır.

Düzgün ve yeterli nefes alamamak kalpte ritim bozukluklarının oluşmasına kadar gidebilecek önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Nefes alamamaya bağlı olarak burun kanalları tıkanır ve sinüsler çıkabilecekleri kanallardan çıkamaz. Bu da kuvvetli sinüzit ataklarına ve beraberinde getirilen şiddetli ağrılara yol açar.

Eğri burun ameliyatı ( yamuk burun kemiği/düzeltme ameliyatı- septoplasti ) hastaya istediği uyku düzenini verebilmektedir. Düzgün nefes almaya başlayan hasta günlük yaşantısında daha aktif bir birey olmaktadır. Eğri burun estetiği olmak isteyen hastaya lokal veya genel anestezi uygulanabilmektedir. 

Ameliyat süresi 1 ila 1,5 saat arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ise burundaki şişliklerin inmesi 1 ile 2 hafta arasındadır. Genel olarak ameliyattan birkaç gün sonrasında düzgün nefes almaya başlayan hastanın vücudu yeterli oksijeni alacaktır.

 • Burun küçültme ameliyatı

Burun ile ilgili sıklıkla rastlanan şikayetlerden bir diğeri de burnun yüz şekline ve ebatına göre büyük yerleşimidir. Burun küçültme estetiği sırasında başka operasyonların da uygulanması yüksek olasılık içermektedir.

Burun delikleri büyük ve kemerli buruna sahip olan hastaya hem kemerli burun ameliyatı hem de burun deliği küçültme operasyonu uygulanabilmektedir.  Burun ve yüz şeklinin birbirine olan uyumunu sağlamak için burun küçültme ameliyatı yöntemine başvurulmaktadır.

Burun kanatlarını küçültme operasyonu  planlanan kişi uygun şartlarda muayene edilir ve burnunun yüz şekline uyumlu olması açısından gerekli simülasyonlar günümüz teknolojisi ile üç boyutlu olarak resmedilir. En doğru uyum ve burun şekli simüle edildikten sonra ameliyat hazırlıklarına başlanır ve süreç başlar.

Burun kısaltma ameliyatı açık şekilde gerçekleşir ve hastaya genel anestezi uygulanır.  Yaklaşık olarak 2 ila 2,5 saat süren bu ameliyat sonrası hasta kendine güvenen ve yüzüne uyumlu bir buruna kavuşmuş olacaktır.

Gereken tetkikler uygulanan hasta ameliyat öncesinde estetisyenin söylediği kurallara uygun biçimde beslenmeli ve dikkat etmelidir.

 • Burun büyütme operasyonu

Burun büyütme operasyonu genellikle doğuştan aşırı küçük buruna sahip hastalar tarafından tercih edilmektedir. Doğuştan küçük buruna sahip hastaların genel şikayetleri, burun deliklerinin küçüklüğü dolayısıyla rahat nefes alamıyor oluşlarıdır.

Burun büyütme estetiği olmak isteyen hasta geçireceği operasyon sayesinde rahatlıkla nefes alıp vermeye başlayabilecektir.

Bunun yanı sıra burun büyütme ameliyatı olmak isteyen hastanın bir diğer ameliyat olma sebebi önceden burun küçültme ameliyatı olmuş ve sonrasında beğenmemiş olması olabilmektedir.

Hastanın öncelikli olarak hangi boyutlarda bir burun istediğini estetisyenine net bir biçimde ifade etmesi beklenmektedir. Bu ameliyatın uygulamasında açık ameliyat tercih edilmektedir. Burun derisi yukarıya doğru kaldırılır ve buruna direkt müdahale yapılabilir.

Müdahale sonrası iyileşme süreci kapalı burun ameliyatlarına oranla daha uzun sürmektedir. Şişlik ve morluklar da, açık ameliyat olması dolayısıyla kapalı ameliyatlara göre fazla olacaktır.

Aşırı küçük burun şikâyeti olan hastalar 2 ila 2,5 saat içerisinde yüzüne uyumlu bir buruna merhaba diyecekler.  Bir yıl boyunca iyileşme sürecini kötü etkilememek adına hastanın doktorunun söylediklerini harfiyen yerine getirmesi beklenmektedir. 

 • Düşük burun ucu estetiği

Doğuştan veya sonradan burnun üzerindeki derinin kalınlığına ve derinin burnun ucuna yaptığı baskı dolayısı ile burnun ucunda düşme durumu gözlenebilmektedir. Bu durumda düşük burun estetiği ile burnun ucunu, anatomik yapısında radikal bir değişime uğratmadan kaldırmak mümkündür.

Burun ucu kısaltma estetiğinde kapalı rinoplasti tercih edilir çünkü burun kemiği bir işleme uğramaz. Burun ucundaki düşmeye neden olan kıkırdaklı yapı üzerinde oynamalar yapılarak burun ucunun düşmesi düzeltilir.

Operasyon sonrasına burun üzerindeki deri, burnu zaman ile yerçekimi yardımı ile aşağı yönde ittirmek isteyecektir.

Buna fırsat vermemek için ameliyatı gerçekleştiren doktor, derinin ağırlığını ve ameliyat sonrası oluşması muhtemel sarkmayı göz önünde bulundurur, düşük burun ameliyatını gerekli koşullar altında gerçekleştirir.

Düşük burun ucu estetiği sonrasında burun ucu zaman içerisinde mutlaka çok az da olsa dikliğini kaybeder. Bunu en aza indirgemek, operasyonu gerçekleştiren hekimin ve kurumun gerekli tetkikleri yaparak, burun üzerindeki deri ve kıkırdak baskılarını göz önünde bulundurması ile mümkündür.

Operasyon genellikle kapalı gerçekleştiğinden, aynı gün taburcu edilir ve 6-7 gün içerisinde burun üzerindeki bandajlar çıkarılır.

Bir ay sonucunda burundaki dikleşme ve yeni şeklinin oturması tamamlanmaya başlar. Fakat tam anlamı ile iyileşme sürecini olumlu atlatmak açısından kişiye bağlı olarak 6-12 ay dikkat edilmesi kişinin yararına olacaktır.

 • Kapalı burun estetiği

Kapalı burun estetiği ( kapalı rinoplasti )olup olmamak elbette hastanın keyfine göre karar verilen bir süreç değildir. Genelde ameliyatın hangi burun ameliyatı olup olmadığına göre değişir.

Burun ucu kaldırma gibi küçük çaplı operasyonlar kapalı burun estetiği başlığı altına alınabilirken, burun büyütme veya küçültme gibi ameliyatlar ise açık burun ameliyatı başlığı altına alınmaktadır.

Kapalı burun ameliyatının açıktan en temel farkı içeriden müdahale ile istenen sonuca ulaşılması ve dışarıdan herhangi bir cerrahi müdahale yapılmamasıdır.

Kapalı rinoplasti fiyatı için hemen whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Burunun iç taraflarına açılan kesikler sayesinde onarılmak istenen yer onarılır ve yine içeriden dikilerek kapatılır. Bu sistemin kullanılmasının en belirgin özelliği izsiz olmasıdır. 

Kapalı burun ameliyatı açık burun ameliyatına göre iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kullanıldığı burun ameliyatı türleri, burun ucu kaldırma estetiği, burun kanatları küçültme estetiği vb. estetiklerdir.

Doktorların hastalara oranla daha çok zorlandığı bu türde doktorun oldukça dikkatli olması ve uzmanlaşmış olması beklenmektedir.

Hastaların kapalı ameliyat tercih etmelerinin temel sebebi ise ameliyatın daha kısa sürmesi, iyileşme sürecinin daha hızlı olması , naturel görünüşlü bir burun istiyor oluşları ve buna ek olarak dikiş izi kalma ihtimalinin hiç olmayışı olabilmektedir.

 • Açık burun estetiği

Açık burun estetiği (açık rinoplasti ) doktorlara daha büyük bir çalışma imkânı sunmaktadır. Burunun iki kanadına atılan kesikler ile burun derisi komple yukarı kaldırılarak, buruna direk müdahale şansı sunar.

Açık burun estetiğinin kapalıya göre daha az tercih ediliyor olmasının belli başlı sebepleri şunlardır, açılan deri dikim sonrasında daha fazla ödem oluşturacaktır, daha fazla morluk ve ağrıyı beraberinde getirecektir.

Açık burun estetiği fiyatı için hemen whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Açık burun ameliyatı kapalıya göre daha uzun ve sancılı bir iyileşme süreci gerektirmektedir. Lakin hastanın daha profesyonel bir sonuç elde edeceğini unutmamasında fayda var.

Açık burun ameliyatı sonrasında oldukça dikkat etmeli ve burnun hassasiyeti iyileşene kadar zarar verecek hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Eğilmek, ağır kaldırmak, yüzüstü yatmak, sümkürmek ve dikkatsiz davranışlar ameliyatlı burnu çok daha kötü bir duruma sokabilir.

Doktorunuzun size önermediği ilaçları kullanmamalı ve iyileşme süreci bitene kadar doktorunuzun tavsiyelerinin dışına çıkmamalısınız.

Ameliyat sonrası söylenenler yerine getirildiği ve iyileşme süreci tamamlanana kadar burun ve çevresine hassas davranıldığı takdirde 3-6 ay içerisinde burun istenen şekli alır ve son derece sağlıklı olarak işlevini yerine getirmeye devam eder.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği sonrası hastaları neler beklemektedir sorusu, estetik olmayı düşünen herkesin en az bir kez kulaklarında yankılanmıştır. Bu sorunu cevabı aslında sizde gizli. Burun operasyonu sonrası kendinize ne kadar iyi baktığınız bu sürecin nasıl geçeceğini belirler. 

 • Tam İyileşme 

Tam iyileşme süreci, ameliyattan ameliyata göre değişse de genel olarak toplam 12 ayı bulmaktadır. İyileşme sürecini ameliyatın hangi teknikler baz alınarak yapılmış olması belirler.

Açık rinoplasti şeklinde gerçekleşen ameliyatların tam olarak iyileşmesi daha uzun sürmekteyken, kapalı rinoplasti uygulanarak yapılan ameliyatların iyileşme süresi daha hızlı ve sancısız olmaktadır.

Uzmanların belirttiğine göre, küçük operasyonların iyileşmesi 3 ile 6 ay, kapalı ameliyatların iyileşmesi 6 ile 12 ay, açık olarak uygulanan ameliyatın ise iyileşme süresi bir komplikasyon olmadığı takdirde 12 ayı bulabilmektedir.

 • Şişlik

Burun estetiği ameliyatlarında hastaların en büyük korkularından birisi şişlikler ve iyileşme sürecidir. Burun estetiği sonrası yapılan operasyon, farkına bağlı olsa da illaki şişlik oluşmaktadır. Çok küçük ve ameliyatsız bir operasyonun bile küçük bir şişliği olacaktır. Lakin korkmanıza gerek yok.

En belirgin şişlikler bile 6 aydan sonra neredeyse tamamen yok olmaktadır. Tam olarak geçmesi 12 ayı bulabilmektedir.

Şişliklerin azalması hastanın dikkatine göre kolaylaşmakta veya zorlaşmaktadır. Hasta kendisine iyi bakar ve burun şişliklerinin üzerine düzenli olarak buz kompresi uygularsa şişlik hızla yok olur. 

 • Ödem ve Morluklar 

Burun estetiği ameliyatları sonrası ortaya çıkan morlukların iyileşme süresi, şişliklerden daha kısa bir süreyi kapsamaktadır. Ödem oluşumu ameliyat sonrası izlenen yola bağımlı olarak değişir.

Çoğu doktorun önerisi, aşırı soğuk olmayan buz jellerini saat başı operasyonlu olan bölgenin yan taraflarına uygulamaları yönündedir. Morluk oluşmasının temel sebebi cerrahi operasyonun vücudumuz için bir travma oluşundan kaynaklanır.

Morluklar genellikle 2 hafta içerisinde neredeyse yok olma seviyesine iner. Ödemin iyileşmeye başlaması ilk haftada başlasa da bir minik kısmının geçmesi aylar alabilir. Hastadan beklenen sabırlı olması ve düzenli aralıklarla buz kompresi yapmasıdır.

 • Bakım

Ameliyat sonrası bakım, ameliyat anı kadar önem taşımaktadır. Ameliyattan sonra hastanın kendisine karşı takındığı tavır bütün bir iyileşme sürecini derinden etkiler. Bu süreçte hastadan beklenen kendisine verilen kurallar tablosunu harfiyen uygulamasıdır.

İyileşme sürecinde, doktorun verdiği burun içi ve dışı kremleri saati saatine sürülmeli, uyuma önerileri uygulanmalı, beslenme düzeninde kan sulandıran sebze ve meyve tüketilememeli ve ilk birkaç gün burun suya değdirilmemelidir.

Burun darbelere karşı korunmalı ve travmadan kaçılmalıdır. Harfiyen uygulanan bu bakım teknikleri sayesinde hasta hızla iyileşecektir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları 2024 Yılında Kaç Para?

Burun estetiğinde kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Bu yüzden doktorunuz öncelikle fiziki muayene yapar. Fiziki muayene sonrasında sizin de isteklerinize göre doktorunuz operasyon yöntemini belirler.

Operasyon yöntemi belirlendikten sonra burun estetiği (rinoplasti) fiyatları ortaya çıkacaktır. Operasyon fiyatları yönteme göre değişecektir.

Operasyon Sayısı

Burun bölgesinde istediğiniz estetik bölgeyi oluşturabilmek için bir işlem yeterli olmayabilir. Bu yüzden doktorunuz arzuladığınız estetik görünüme kavuşmak için birden fazla operasyon gerçekleştirebilir. Bu yüzden operasyon sayısı arttıkça burun estetiği fiyatları yükselecektir.

Doktor

Burun estetiğinde aradığınız sonuçları almanız için cerrahınızı çok iyi seçmelisiniz. Her cerrah başarılı operasyon yapamaz. Burun estetiği büyük bir uzmanlık gerektirir. Estetik cerrahlar ve kbb uzmanları tarafından yapılır

Burun Estetiği Tedavi Süreci

Burun estetiği  genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Genel anestezi olan operasyonlarda bir süre hastanede kalmanız gerekiyor. Bu durum da ameliyat ücretinin artmasına yol açar.

Ayrıca doktorunuz pansumanı bir süre profesyonel şekilde gerçekleştirir. Sizi tedavi sürecinde kontrol atında tutmak ister. Burun estetiği sonrasında tedavi süreci fiyatı etkiler.

Burun Estetiği İlave Uygulamalar

Burun estetiğine ilave uygulamalar çok yapılır. Burun estetiğiyle birlikte yüz bölgesinde gerdirme,  ağız bölgesinde bazı işlemler yapılabilir. Burun estetiğinin yanında yapılan ilave uygulamalar fiyatların değişmesine yol açacaktır.

Anestezi Şekli

Estetik operasyonlarda anestezi şekli önemlidir. Burun ameliyatı genel anesteziyle yapılır. Genel anestezi sonrası iyileşme süreci için bir gün hastanede kalırsınız. Bu durumda da burun estetiği fiyatları da artacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sırasında Kullanılacak Malzemeler

Burun estetiği yaparken belli malzemeler kullanılır.  Kullanılan malzemelerin markası, kalitesi fiyatı etkiler. Ayrıca yapılan kombine estetik işlemlerdeki ilave malzemeler fiyatınızı değiştirebilir. 

Ödeme Türü

Burun estetiği yapan doktorların önemli bölümü Dolar ya da Euro para biriminde ücret isterler. Bu yüzden Türk Lirası değişken olacağı için kur durumu da fiyatları etkiler. Ayrıca kredi kartıyla ödemek istediğinizde bazı merkezlerde ek ücret alınabilmektedir.

Sağlık Merkezi

Operasyonun yapıldığı hastane ve  merkez çok önemlidir. Çünkü her sağlık kuruluşunda profesyonel ekip ya da donanımlı ameliyathane olmayabilir. Bu durumda da operasyonun yapıldığı sağlık kuruluşu ya da klinikte fiyatlar farklı olacaktır. Her kurumun fiyat politikası değişik olacaktır.

Yapılacak Olan Operasyon

Burun estetikleri; burun ucu, kemerli ya da eğri burun ameliyatı, burun deliği küçültme ya da büyütme, sekonder yada septum deviasyonu ameliyatı, burun kemeri törpüleme gibi teknikler burun estetiği yani rinoplasti fiyatları üzerinde belirleyici olacaktır.

Operasyon Yapılacak İl

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yapılacak  burun estetiği ile Adana, Gaziantep gibi büyük şehirlerde yapılacak burun ameliyatı fiyatı farklılık gösterebilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Cerrahi olmayan burun ucu estetik girişimlerinde fiyata etki eden en önemli faktör dolgu maddelerinin ne kadar kullanılacağıdır.

Hyaluronik Asit enjekte yöntemiyle gerçekleştirilen bu tekniklerle burun ucu daha düzgün bir görünüme ulaştırılabilmekte, burun ucu düşüklük problemi gibi sorunlar giderilebilmektedir.

Ancak bazı hastalarda bir ampul Hyaluronik Asit yeterliyken bazı hastalarda daha fazla kullanılması gereklidir. Bu da ameliyatsız burun ucu estetiklerinde fiyatın değişmesine neden olur.

Bunun yanı sıra estetik uygulama kapsamı sadece burun ucuna yönelik olsa da burun ucuna yakın bölgelerde de ek girişimler gerekebilir. Eğiklik, bir tarafın diğer tarafa oranla daha zayıf olması gibi durumlar buna birer örnek olabilir.

Burun ucu estetiklerinde yapılan dolgu maddeleri vücut tarafından eriyebilen türdedir. Lakin burun ucu çok hareketli ve çok dokunulan bir bölge olmadığı için ikinci – üçüncü enjekte işleminin ardından çok daha kalıcı özellikler sunabilmektedir.

İstanbul Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları Neden Farklı?

Ortalama burun estetiği (rinoplasti) fiyatları farklıdır çünkü burun estetiğinin sağlanılabilmesi için çok çeşitli burun estetiği girişimleri vardır. Bazı estetikler lokal anesteziyle, bazıları da genel anesteziyle yürütülmelidir. Sadece anestezi seçimleri dahi fiyat farkının yaşanmasında oldukça etkilidir.

Burun estetiği için iki ayrı yöntem vardır. Bunlar ameliyatlı burun estetiği ve ameliyatsız burun estetiğidir. Ameliyatsız estetikler burun dolgusu tekniklerine dayalıdır. Bu işlemler aynı zamanda enjektasyon tekniğinin etkin olarak kullanıldığı girişimler içindir.

En basit örnek olarak; burun ucu kaldırma işlemlerini ameliyatsız tercih eden hastalar için, burun ucu dolgu uygulamasının gerçekleştirilmesidir.

Burun ucuna dolgu verilerek kaldırılması ve şekillendirilmesi sağlanır. Cerrahi girişimleri tercih etmeyen hastaların sıklıkla başvurdukları yöntemi ifade eder.

Burun etinin alınması, burun konka ameliyatı, burun tıkanıklığı, kemerli burun estetiği, septum deviasyonu, burun törpüleme gibi işlemler ise sadece cerrahi adımlarla gerçekleştirilebilir. Dolgu işlemleri ya da yüzeysel burun estetikleriyle aynı oranda fiyatlara sahip olamazlar.

Bu işlemler daha fazla uzmanlık, daha fazla ekipman, deneyim ve süre istemektedirler. Özetle burun estetik fiyatlarının farklı olması tamamen doğaldır.

Yapılan işlem, işlemin kapsamı, kullanılacak ekipman, seçilecek yönteme göre fiyatlar değişiklik arz eder. En uygun fiyatlı burun estetikleri lokal anestezi altında yürütülen dolgu işlemleridir. Burun botoksu, burun dolgu uygulamaları buna örnek verilebilir.

Öte yandan cerrahi işlem gerektirecek burun eti alma operasyonuyla burun törpüleme işlemleri de ayrı fiyatlara sahiptirler. Burun eti ameliyatları daha kısa sürmekte, burun törpüleme uygulamaları ise daha uzun sürmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları Üzerinde Belirleyici Olan Diğer Etkenler Nelerdir?

Erkek ve kadın, genetik faktörler gibi sebeplerden dolayı burun yapısı kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden burun yapısında ortaya çıkan sorun için her kişinin farklı bir operasyon ihtiyacı ortaya çıkar. 

Herkes için farklı operasyonlar olduğu için burun estetiği maliyeti de çok değişken olacaktır dolayısıyla ortalama estetik burun fiyatları yanıltıcı olabilir.

Revizyon burun ameliyatı ( revizyon rinoplasti ) olarak yapılan ikinci ya da üçüncü estetik müdahale düzelme adına gerçekleştirilir. Bu süreç daha zaman alıcı olduğu için fiyatı da daha yüksek olabilir.

Estetik sürecinde işlem uygulanacak bölge sayısı fiyatı etkiler.  Burun estetiği için fiyatlarda cerrahın tecrübesi de  önemlidir. 

Devlet Hastanesi Burun Estetiği Fiyatları SGK Tarafından Karşılanıyor Mu?

2024 yılında SGK tarafından zorunlu olan durumlarda burun estetiği ameliyatı fiyatı karşılanıyor. Ancak, kişinin kendi isteği ile yaptırdığı operasyonları karşılamaz.

Burun Estetiği Kaç Para Neden Yazmıyor ?

Yasalar gereği halka açık ortalama burun estetiği (rinoplasti) fiyatları belirtemiyoruz. Ücretler hakkında bilgi almak için muayene olmanız gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyatsız estetiğin mümkün olup olmadığı hastalar tarafından merak edilen en önemli hususlardan biridir. Ameliyatsız burun estetiği mümkün değil gibi görünmesine karşın aslında mümkündür. Ciddi cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ameliyatsız burun estetiği tekniği kullanılamamaktadır. Ameliyatsız uygulanabilecek burun estetik operasyonları, Burun ucu dolgusu: Estetik operasyon çeşidi burun ucu düşüklüğü yaşayan çoğu hasta tarafından cerrahi müdahaleye göre daha çok tercih edilmektedir. Burun ucu dolgusunda kullanılmakta olan dolgu enjeksiyonu sayesinde birkaç gün içerisinde burun ucundaki değişim gözlenir. Burun dolgusu: bu operasyon daha çok kemerli buruna sahip hastalar tarafından tercih edilmektedir. Kemerli burunlar, yapılan dolgu sonrasında kemersiz bir görünüme kavuşmaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik ve Morluklar Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği sonrası hastaları en çok tedirgin eden şey morlukların çok fazla olması ve geç iyileşmesi korkusudur. Burun ameliyatları, açık ve kapalı burun ameliyatı şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Açık burun ameliyatının kapalı olandan temel farkı burun derisinin tamamen kaldırılıyor ve müdahalenin bu şekilde gerçekleşiyor olmasıdır. Açık burun ameliyatlarında şişlik ve morluklar kapalı burun ameliyatına göre daha fazladır. Bu husus göz önünde bulundurulduğunda açık ameliyat olan hastanın morluklarının tamamen geçmesi 1 ayı bulmakta iken, kapalı ameliyat olan hastanın morlukları haftalar içerisinde neredeyse tamamen kaybolur. Şişlikler ise morluklardan bir tık daha zor iyileşir. Açık burun ameliyatı olan hastanın şişlikleri (operasyona göre değişir) 6 ila 7 ayı bulmaktadır. Şişliklerin tamamen geçmesi içinse en az 1 yıl gerekmektedir. Kapalı burun ameliyatı olan hastanın şişliklerinin inmeye başlama hızı yüksek olduğundan operasyona göre değişse de 1 veya 2 ayı bulur.

Burun estetiği için yaş sınırı var mı?

Burun estetiği, estetik kaygılar sebebiyle yapılmasının yanında sağlık sorunları dolayısıyla da yapılabilmektedir. Doğuştan eğri burun sahibi olan hastaların hem nefes alamıyor oluşları hem de görünüşün bozuk durması ameliyat sebebi olabilmektedir. Bu gibi sağlık sorunlarının baş gösterdiği durumlarda yaş sınırlaması bulunmaz. Lakin sadece estetik kaygı gözetilerek yaptırılacak ameliyatta ise yaş sınırı elbette bulunmaktadır. Kadın hastalar erkek hastalar için 18’dir. 18 yaş altı için için aile onayı gerekmektedir.

Burun Estetiği İçin Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği yaptırmadan önce akıllardaki en büyük soru doktor seçiminin nasıl olması gerektiğidir. Türkiye’de kulak burun boğaz doktorları ve plastik cerrahlar tarafından uygulanır. Burada önemli olan husus doktorun estetik operasyon deneyimidir. Estetik operasyon konusunda el becerileri gelişmiş olan doktor tercih edilmelidir. İyi bir araştırma sonucunda, alanında uzman, estetik alanında el becerilerini geliştirmiş, güvenilir doktorları tercih ederek pişmanlık yaşamadan ve korkularınızı gün yüzüne çıkarmadan atlatabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği genellikle burun ucu düşük veya yamuk olan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu estetik çeşidi için genellikle kapalı ameliyat türü kullanılır. Kapalı burun ameliyatı buruna içeriden atılan kesikler sayesinde gerçekleşir ve yine içeriden dikiş atılır. Bu tekniğin daha çok kullanılıyor olmasının temel sebebi yaraların daha hızlı iyileşmesi ve şişliklerin minimum seviyede olmasıdır. Bir diğer ameliyat türü açık ameliyattır. Bu tür daha kusursuz sonuçlar için tercih edilmektedir. Açık ameliyat çeşidinin faydaları ve zararları bulunmaktadır. Açık yapılan ameliyatlarda, doktorun alanında daha uzman olması beklenmektedir.

Burun estetiği olanlar nelere dikkat etmelidir?

Burun, insan yüzünde en çıkıntılı olan organ olması dolayısıyla bir yerlere çarpma veya birilerinin çarpması açısından en kolay erişilebilen organdır. Özellikle ameliyat sonrası hassaslaşan burnu bir yere çarpmak ikincil bir ameliyatı beraberinde getirebilir. Operasyon sonrasında dikkat etmeniz gerekenler, kan sulandırıcı içecekler içmemek, yüksek yastıklarda uyumak, darbelere karşı burnu ve kendinizi korumak, yüzüstü yatmamak (tercihen sırt üstü yatılmalıdır), ameliyat sonrasında burun bir süre suya değdirmemek ve en az 2 veyahut 3 ay gözlük kullanmamak önerilmektedir. Bunlara dikkat eden hastanın iyileşme süreci mükemmelleşecek ve sorunsuz geçecektir. Ameliyat sonrasında ayrıntılı ve daha doğru bilgi almak için doktorunuza danışmak doğru olacaktır. Çünkü kurallar operasyondan operasyona değişebilir veyahut eklenebilir.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Nedir?

Her iki yönteminde kendi içerisinde avantajları da vardır dezavantajları da.Açık Rinoplasti yönteminde burun deliklerinin alt bölgesinden ufak çaplı bir cerrahi kesi atılarak yapılmaktadır. Cerrahi kesiyle hekim, daha kapsamlı bir görüş alanına sahip olması ve müdahalenin gerçekleşmesi sağlanmış olur. Kıkırdak veya kemik ile ilgili tüm işlem adımları genellikle Kapalı Rinoplasti ile aynı izlenmektedir. İleri seviyede deformitesi olan hastalarda ya da daha önce burun için gerçekleştirilmiş estetik cerrahisi yaşamış hastalarda tercih edilen yöntem sadece Açık Rinoplasti’dir. Kapalı rinoplasti, deformitesi daha düşük ve estetik cerrahi geçmişi olmayan ya da küçük operasyonlar geçirmiş hastalar için uygundur. Bir diğer fark ise Kapalı Rinoplasti’de açılan cerrahi kesinin burun deliklerinin iç kısmına yerleşke edilmesidir. Böylece dikiş kaynaklı izler burun deliklerinin iç kısmında kalmaktadır.

3.3 / 5. 15