Burun Ucu İnceltme Ameliyatı
4.2
(5)

Yapısal olarak birçok kişinin burun deliğinde kalınlık olabilir. Bu durumda deri kalınsa burun daha dolgun ve büyük görünür. Bu  görünüm de kişileri rahatsız edebilir. Derin kalınsa burun kemik yapısı küçük olsa da istenmeyen görüntü vardır.

Burun ucu inceltme ameliyatı; burun ucundaki derinin inceltilmesi adına yapılan bir müdahaledir. Bu işlem sırasında çeşitli yöntemlerle burun ucundaki deri inceltilir.  Ülkemizde yoğun olarak burun ucu inceltme ameliyatı tercih edilir.

Burun Ucu İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon: Burun Ucu Estetiği
Operasyon Süresi: 1 Saat
Hastanede Kalma: Aynı Gün Taburcu
Anestezi: Genel anestezi
İyileşme Zamanı: 5 Gün
İşe Dönüş: 7 Gün

Burun ucu inceltme ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Doktor ve hasta birlikte en uygun burun ucu şeklini belirtir. Yüz yapısına da uygun olacak şekilde burun ucunda gerekli inceltme işlemi gerçekleştirilir. Ameliyat 2-3 saat gibi bir sürede tamamlanır. 

Burun bölgesi kişilerin en belirgin noktaları arasında olduğu için estetik bir değeri vardır. Ağrısız bir şekilde cerrahınız çeşitli yöntemlerle burun ucu estetiği sürecini tamamlar.

Burun ucu ameliyatı sonrasında istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Bu ameliyatta cerrah burun ucundaki deriyi mümkün olacak en çok şekilde traşlar ve istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlar.

Burun Ucu İnceltme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği sonrasında iyileşme süreci vardır.  İlk bir ay işlem bölgesi iyileşme sürecine girer. Bu süreçte tam sonuç alabilmek için 6 ay kadar beklemeli ve sabırlı olmalısınız.

Burun ucu ameliyatı sonrasında aynı gün taburcu olabileceğiniz gibi bir gün bekleyebilirsiniz.  Sulu gıdalar tüketerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ameliyattan sonra 4-5 gün morluk ve şişlik olabilir.  Bir süre sızlama olsa da kısa süre içinde geçecektir.

Ortalama bir hafta sonra günlük rutin hayatınıza ve iş hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak bu süreçte burun bölgesine aldığınız bir darbe iyileşme sürecini geciktirebilir. Bu yüzden burnu gelecek darbelerden olabildiğince uzak tutmaya odaklanın.

Sportif aktiviteleri için de en az 15 gün kadar bekleyin ve doktor tavsiyesiyle sportif aktivitelere başlayın.

Ne Zaman Duş Alabilirim?

  • Operasyon bitiminin hemen ardından burun ucunu muhafazaya almak ve enfeksiyon risklerini minimal seviyelere indirgemek için burun ucu kalıpları yerleştirilmektedir. Burnunuzu korumak için 7 gün duş almamanızı öneriyoruz. Duş alınacaksa burun dışında kalan tüm vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü de hafifçe ıslatarak ovalama yapmadan yıkamanızda bir sakınca yoktur. Ama her halükarda ilk 3 gün yüzünüzü de yıkamamanız gereklidir. Çok gerekli ise silebilirsiniz.

Ne Zaman Spor Yapabilirim?

  • Koşu, ağır fiziksel hareketlilik, ağır yük taşıma gibi pek çok kas grubunu birden çalıştırabilecek tüm spor aktiviteleri 30 gün süre ile yapılmamalıdır. Yürüyüş ve hızlı adım yürüyüş yapılmasında herhangi bir sakınca olmamakla birlikte ilk 7 gün hızlı yürüyüşten de uzak durulmalıdır.

Kişisel Yüz Bakımımı Yapabilir miyim?

  • Maalesef 6 – 7 gün burun ucu kalıbınız çıkartılana dek kişisel bakım ürünlerinizi kullanamazsınız. Bu durum düşük ihtimal de olsa enfeksiyonlara neden olabilir. Bakım ürünlerinizi kullanmak için en az 7 gün beklemelisiniz. İlk 7 günün ardından kişisel bakımlarınıza başlamanızda bir sakınca olmamakla birlikte ilk 30 gün mümkün olduğu kadar bakım ürünü kullanmayınız ve makyaj yapmayınız.

Burnumu Nasıl Temizleyeceğim? Ne Zaman Temizleyeceğim?

  • Burun temizliği için doktorunuzdan uygun görülen burun temizleyici sıvı ya da spreyler verilecektir. Bunun dışında onaylanmayan herhangi bir ürünü kullanmayınız. Normal burun temizliğinize 7. Günün ardından başlayabilirsiniz.

Burnumu Darbelerden Korumam Gerekir mi? Ne Kadar Gereklidir?

  • İlk 7 gün kesinlikle yüz üstü yatmamalısınız. Önerilen ise ilk 30 gün yüzüstü yatmamaktır. Burnunuzu ilk yedi gün çok önemli olarak ilk 30 gün boyunca gelebilecek tüm darbelere karşı korumalısınız. 

Burun Ucu İnceltme Ameliyatı Fiyatları

Burun ucu inceltme ameliyatı fiyatları için tek yapmanız gereken bize ulaşarak bilgi almaktır. Bizimle iletişime geçerek operasyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/narrowing-a-wide-nose

https://baaps.org.uk/patients/procedures/10/rhinoplasty_reduction

4.2 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir