liposuction sonrası vücut
0
(0)

İstenmeyen yağlardan şikayetçi olanlar kurtulmak için egzersiz ve diyet programı uygular. Ancak  bazı inatçı yağlar vardır ki, tüm spor ve diyet uygulamalarına rağmen kurtulmak mümkün olmaz. Bu yağlar genelde bölgesel olarak birikmiş yağlardır. Bölgesel yağ birikimi sorunları birçok insanı rahatsız eden sorunlardır. Bu problem hem estetik hem de sağlık açısından bazı sorunlar doğurur. Yağ aldırma ameliyatı ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. 

Yağ aldırma ameliyatları zayıflamaya yönelik yaptırılmaz.  Bu şekilde bölgesel olarak zayıflama gerçekleşse de asıl amaç yağlardan rahatsız olduğunuz bölgede estetik bir görünüm ortaya koymaktır. Günümüzde birçok sağlık kuruluşu ve estetik merkezinde çok sayıda yağ aldırma yöntemiyle işlem yapılmaktadır.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

Yağ aldırma ameliyatı, vücudun belli bir bölgesinde birikmiş olan ve tüm önlemlere rağmen kurtulmanın mümkün olmadığı yağların cerrahi bir operasyonla alınmasıdır.  Genel sağlığı iyi olan, bununla birlikte profesyonel diyet ve egzersizi yeterli oranda yapan kişilerde belli bölgelerdeki inatçı yağların eritilememesi sonucunda uygulanır.  Bu işlem sayesinde vücuttaki orantısız görüntüler kolayca düzeltilebilir ve kişinin belli bölgelerdeki normal dışı yağ birikimlerinden kurtulması sağlanır.

Yağ aldırma ameliyatı birçok yöntemle yapılan bir operasyondur.  Hastalar 1-3 saat arasında yapılacak bir operasyonla istedikleri bölgelerdeki istenmeyen yağlardan kolayca kurtulabilirler.  Üstelik klasik yöntemlerle ameliyat olabileceğiniz gibi daha modern yöntemleri de tercih edebilirsiniz.  Genel olarak lokal anesteziyle yapılan yağ aldırma ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilebilir ve birkaç gün içinde günlük hayatlarına devam edebilirler.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatı ile vücudunuzda kurtulmak istediğiniz bölgedeki inatçı yağların vakum cihazı yardımıyla çekilmesidir. Vakum cihazında yer alan ince kanüller yardımıyla bölgesel olarak istemediğiniz yağlar kolayca çekilir. Bu işlem sırasında vücuda küçük bir delik açılıyor.  Delikten giren kanüllerle istenmeyen yağlardan kurtulmak mümkün oluyor.  Bu işlem sırasında kaslara, damarlara ya da sinirlere bir sorun oluşturmadan yağ çekme işlemi yapılır.

Yağ aldırma ameliyatında birçok hastada lokal anestezi uygulanır. Ancak alınacak yağ miktarı fazlaysa ve hasta tercih ediyorsa genel anestezi de uygulanır.  Belirlediğiniz bölgelerde açılan küçük kesiler üzerinden yağ alındıktan sonra bu bölgelere dikiş atılır. İşlem yapılacak bölgeye açılan kesiler çok küçük olduğu için doktorunuz bu bölgeyi açık da bırakabilir.  Dikiş atıldıktan sonra bölgeye pansuman yapılır. Pansumanın değişimine ve bölgenin hijyenine iyileşme sürecini kısa tutmak adına dikkat etmelisiniz.

Doktorunuz yağ aldırma operasyonu sonrasında siz özel bir korse ya da bandaj da verebilmektedir.  Yağ aldırma ameliyatı farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Şimdi sizlere bu yöntemlerden genel olarak bahsedelim;

 • Lazer Lipoliz

Yağ aldırma ameliyatı olacak kişilerin en çok kullandığı teknikler arasındadır.  Klasik yağ aldırma işlemlerinden daha farklı uygulanır.  Pratik ve basit bir yağ aldırma tekniğidir.  Bu işlem sırasında yağ olan bölgeye lazer uygulanır ve yağlar eritilir. Ardından eriyen ve sıvı hale gelen yağlar küçük kesiler üzerinden boşaltılır.

 • Lazer Liposuction

Lipoliz işlemi ile farklı bir yağ aldırma yöntemidir.  Bu yöntemde lazer enerjisiyle dalgalar yayılır ve yağlar bu şekilde parçalanır. Parçalanmış olan yağlar kanüller yardımıyla vücudun dışına atılır. 

 • Vaser (Ultrasonik) Liposuction

Bu işlemde en güvenli, hızlı yağ aldırma yöntemleri arasındadır.  Vücudun tüm bölümlerinde yapılabilecek bir yağ aldırma tekniğidir.  Yüz bölgesinde dahi kullanılabilir.  Vaser tekniğinin en avantajlı yanı ise tek bir seansta tüm işlemin bitirilebilmesidir. Bu yöntemler bir seansta 10 litreye kadar yağ yakılabilir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Kimler ve Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Yağ aldırma ameliyatı,  bir sağlık sorunu olmadığı  ve kilo verebildiği halde, vücudunda belli bölgelerde biriken ve göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturan yağlardan kurtulmak isteyen hastaların başvurabileceği bir operasyondur. Sistematik bir problemi olmayan herkes yağ aldırma ameliyatı olabilir. Hamileyseniz ya da hamilelik riskiniz varsa bu işlemi doğum sonrasına bırakmalısınız. Bir sağlık ve yaş engeliniz olmadığı sürece bölgesel olarak yağlarından kurtulmak isteyen herkes bu işlemi tercih edebilir.

Bu operasyon vücudun yağ fazlalığı olan her bölgesinde uygulanabilir. Yağ aldırma ameliyatı uygulanacak bölgeler şöyledir;

 • Karın

Özellikle doğum sonrası, kilo değişimleri sonrası karın bölgesinde kurtulamadığınız yağlardan yağ aldırma işlemiyle kurtulabilirsiniz. Karın bölgesinde yağ aldırma ameliyatı sayesinde karın bölgesindeki estetik görünümü sağlayabilir ve karın gerdirme operasyonlarını ek olarak yaptırdığınızda daha estetik bir karın bölgesine kavuşabilirsiniz. Karından alınan yağlar kalça dikleştirme gibi ameliyatlarda da kullanılabilir.

 • Sırt

Sırt bölgesinde inatçı yağlar daha az görülür. Bu bölgedeki yağlardan egzersiz yaptıkça sıkılaşarak kurtulmanız mümkündür. Ancak bazı sırt yağları egzersizle de kurtulmanın mümkün olmadığı yağlardır. Bu durumda sırttan sınırlı bir bölgeden yağ aldırabilirsiniz.

 • Bel

Bel bölgesindeki yağlar oldukça inatçıdır. Özellikle beden küçültmek için uğraşan hastalar yoğun bir egzersizde bile burada istediği sonuçları almakta zorlanabilir.  Bu bölgedeki yağlar inatçı olduğu için yağ aldırma işlemlerinde bel bölgesi sıklıkla tercih edilebilir. Bel bölgesinden yağ aldırarak beden olarak küçültebilirsiniz.

 • Basen

Basen bölgelerinde inatçı yağlar biriktiğinde sarkma görülme olasılığı yüksektir. Egzersizle sıkılaşarak sarkmaları belli oranda azaltabilirsiniz. Ancak basen bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yağ aldırma ameliyatına ihtiyaç duyacaksınız.   Bu bölgede sarkmalar selülit şikayetlerini de beraberinde getirecektir. Basen bölgesinde şikayetçi olduğunuz yağlardan kurtulmak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

 • Diz Çevresi

Diz çevresinde yağ birikimi az görülen bir durumdur.  Bu bölgedeki yağlardan doğru egzersizlerle kurtulabilirsiniz. Ancak estetik açıdan kusursuza yakın bir dize sahip olmak isteyenler bu bölgedeki inatçı yağlarından ameliyatla kurtulabilir.

 • Boyun

Kilo sorunu olanlar ya da hızlı kilo değişimleri boyun bölgesinde yağ birikimi olmasına yol açabilir. Boyun bölgesinde yağ birikimi orantısız bir vücut görünümü ortaya çıkartır. Orantısız görünümden kurtulmak için boyun bölgesindeki inatçı yağları cerrahi operasyonla uzaklaştırabilirsiniz.

 • Kol

Kilo değişimleri, fitness bırakma gibi durumlarda kol bölgesinde de yağ birikimi ve sarkmalar olabilir. Bu durum göze hoş gelmeyecektir. Egzersizle kol bölgesinde gideremediğiniz yağ yakımı işlemini ameliyat sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Yağ Aldırma Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Her diyet ve spor egzersizleri kilo vermeyi sağlar. Ancak belli bölgelerde yer alan yağlar spor ve diyetle gitmez Bu durumlarda yağ aldırma işlemi doğru bir tercih olacaktır.  Hastanın deri kalitesi yüksekse yağ aldırma ameliyatında başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Deride sarkma ya da çatlama varsa germe ameliyatı da tercih edilebilir.
Yağ aldırma ameliyatı öncesinde hastanın psikolojik durumu da dikkate alınır.  Ancak hastanın beklentileri de dinlenmelidir. Hastanın beklentilerinin karşılanmasının zor olacağı zamanlarda operasyon yapılmamalıdır. 

Yağ aldırma ameliyatında başarı oranını arttırmak için operasyon öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken bir süreç vardır. Ameliyat öncesindeki süreci şöyle anlatalım;

 • Hekimin Fiziki Muayene ve Tetkik Yapması

Yağ aldırma ameliyatından önce bazı tetkikler yapılması gerekir.  Fiziki muayenede elde edilen sonuçlara göre hastanın genel durumu öğrenilir ve ameliyat süreci planlanır. Ayrıca ameliyat öncesinde hasta için en uygun anestezi yöntemi belirlenir.  Bu durumda alerji durumu, ilaç kullanımı gibi detaylar analiz edilir.

Yağ aldırma ameliyatından önce hastanın kan tahlili de yapılır. Kan tahlili anestezi değerlendirmesinde önemlidir.  Doktorunuz fiziki muayenede  işlem yapılacak bölgeyi belirledikten sonra belli ölçümler yapar.  Ayrıca böbrek fonksiyonları ve enfeksiyon riski için idrar tahlili de yapılmalıdır.

 • Ameliyat Öncesinde Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Yağ aldırma ameliyatından önce hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Hastalar operasyonun başarılı olabilmesi adına sigara ve alkol tüketimine dikkat etmelidir.  Sigara kullanan hastalar operasyondan en az 2 hafta önce sigarayı ve alkolü bırakmalıdır. Sigara ve alkolü bırakmazsanız doku iyileşmesi gecikebilir. Ayrıca yağ aldırma operasyonundan alacağınız sonuçların başarısı düşecektir. Sigara ve alkol bırakma anestezi için de geçerli bir durumdur.

Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuz bunu bilmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç, vitamin ya da bitkisel ilaçlarınız varsa operasyondan önce bırakmanız önerilmektedir. Daha önce geçirdiğiniz bir operasyon ya da ameliyat varsa doktorunuz  gerekli incelemeleri yapar.

Ameliyat öncesinde doktorunuzun tavsiyesiyle diyetisyen sizlere bir beslenme ya da diyet programı verebilir.  Diyet programınız varsa buna mutlaka uyum sağlamalısınız. Düzenli ve dengeli beslenme yağ aldırma ameliyatı öncesinde çok önemlidir. Ayrıca ameliyat sırasında sıvı kaybı olacağı için bol su tüketmelisiniz.

 • Ameliyatın Planlanması

Tüm tetkikler yapıldıktan sonra bir sorun yoksa operasyon planı yapılır. Ameliyatın nasıl yapılacağı, hangi anestezi yönteminin kullanılacağı,  ameliyat günü ve saati de belirlenir. Kullanılacak yöntemle ilgili hastayla detaylı bilgi paylaşılır. 

Hasta ameliyat için fiziki olarak da hazır olmalıdır. Bu süreçte hastanın psikolojik olarak da hazır olması sağlanmalıdır.   Ameliyata hasta psikolojik olarak ne kadar güçlü girerse başarı oranı o kadar yüksek olur. 

Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası Süreç

Yağ aldırma işlemi genelde lokal anestezi ile yapılır. Bu sayede hastanın ayağa kalkma süresi daha kısa olur.  Hasta ameliyattan sonra aynı gün taburcu edilir. Yağ aldırma işlemi daha geniş bir bölgeden ya da daha yüksek oranda yapıldıysa genel anestezi etkisi uzayacaktır. Hasta bu durumda bir gün hastanede kontrol altında kalabilir.  Yağ aldırma ameliyatından sonraki süreçte hastaya bazı sorumluluklar düşmektedir;

 • Bakım

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında ameliyat bölgesine iyi bakılmalıdır. Bu bölgede yapılan pansuman önemlidir. Pansuman değişimleri için doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız.  Doktorunuz enfeksiyon kapma riskine karşı bölgede hijyene önem vermektedir. 

Ameliyat bölgesinde korse kullanımı önemlidir. İstenen sonucu alabilmeniz için hastanın işlem sonrasında verilen korseyi en az 1-2 ay kullanmalıdır. Bu sayede yağ aldırma işleminden istediğiniz başarılı sonuçları alma olasılığınızı yükseltebilirsiniz.

 • Beslenme

Yağ aldırma işlemi sonrasında doktorunuz sizlere belli bir beslenme ve diyet programı verecektir. Bu programa göre alacağınız sonucu daha başarılı kılabilirsiniz. İşlem sonrasında yağlı besinlerden kaçınmalısınız. Ayrıca bol sıvı tüketmelisiniz. Doktorunuzun yağ aldırma öncesi verdiği beslenme ve diyet programına uymaya devam edebilirsiniz. Doktorunuz işlem öncesinde sizlere özel beslenme programı da verebilir.

 • Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağ aldırma operasyonundan sonra hastaya verilen ilaçlar sebebiyle hafif ağrı ortaya çıkabilir. Ancak doktorlar ortaya çıkan ağrıları önleyebilmek adına ağrı kesici verecektir. Farklı bir ağrı kesici kullanmaya kalkmayın. Çünkü bazı ağrı kesiciler kanın sulanmasına neden olabilir.  Ağrılar birkaç gün sürecektir.

Yağ aldırma ameliyatı lokal anestezi ile yapıldıysa hemen ayağa kalkabilirsiniz. Ameliyattan sonra 2-3 saat dinlenin ve sonra yardım alarak yürüyün. Genel anestezi yapıldıysa da 1 gün müşahede altında kaldıktan sonra işlemlerinize dikkat etmelisiniz.  Yağ aldırma operasyonu hareket kabiliyetinizi büyük oranda kısıtlamaz. Bu durumda ilk birkaç gün ani hareketten kaçının. Ameliyattan sonra 2-3 saat geçince yürümeye başlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler arasında düzenli ilaç kullanımı da vardır. Kafanıza göre bilinçsiz ilaç kullanırsanız yan etkiler görebilirsiniz. Doktorunuz enfeksiyon için ilaç verdiyse antibiyotikleri doğru şekilde kullanmalısınız. Ayrıca  ağrı kesicileri de bir tek ağrınız olduğu zamanlarda kullanın. Ameliyattan sonra delikler çok küçükse dikiş gerekmez. Dikiş atıldığında 10 gün içinde dikişler alınır. Pansuman konusunda sağlık merkezindeki kontrol çizelgesine göre hareket etmeyi ihmal etmeyin. Yağ aldırma sonrası aynı gün duş almayın. Sonraki gün doktorunuzun tavsiyesiyle ılık suyla duş alabilirsiniz.

 • Fiziki Aktiviteler

Yağ aldırma ameliyatından sonra spor ve egzersiz konusunda da dikkatli olmalısınız. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde hafif egzersiz ve yürüyüşlere başlayabilirsiniz.  Profesyonel spor yapıyorsanız rutin spor ve egzersizler için doktorunuzdan tavsiye almalısınız. Ameliyattan sonra ağır spor ve egzersizler için en az 30 gün beklemelisiniz. Süreçte hareket kabiliyeti bakımından hassas olacağınız için ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Fitness yapacak hastalar hemen bu etkinliklerine başlayamazlar.  Ağır sporlar için tam iyileşmeyi beklemelisiniz. Yani fitness için en az 1 ay beklemelisiniz. Pilates yapacaklar için de bir süre verilir.   Hastalar yağ aldırmadan sonra en az 20 gün pilates için beklerler.  Yüzme aktivitesi yağ aldırmadan sonra hastayı zorlayacaktır. Bu yüzden ameliyattan sonra 10-15 gün beklemelisiniz. Bu süre geçince kısa süreli ve yavaş yüzme aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.  Bu konuda doktorunuz size gerekli tavsiyeleri verecektir.

Liposuction Riskleri Nelerdir?

Liposuction ameliyatı belli riskleri olan bi problemdir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi yağ aldırma ameliyatlarında da bazı riskler olması söz konusudur. Kişilerin yağ fazlası olan bölgelerde uygulanan yağ aldırma operasyonları istenen vücuda kavuşmanız için tercih edilebilir. Klasik liposuction uygulamalarının bazı riskleri söz konusudur. Daha Vazer Liposuction ya da Lazer Liposuction gibi yüksek teknolojiye sahip yağ aldırma işlemleriyle bu riskler en aza indirilebilir ya da ortadan kaldırılabilir.  Liposuction riskleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sarkma

Vücutta istenmeyen bazı bölgelerde ortaya çıkan yağlar yağ hücrelerinin fazla çalışması sonucu oluşmaktadır.  Liposuction uygulaması ile yağ hücrelerine müdahale edilir. Cerrahi işlemde lokal olarak yağlanmalara karşı işlem yapılır.  Yağ aldırma ameliyatlarından sonra az bir ihtimal olsa da sarkma ve yağlanma yeniden görülebilir. Bunun için ek uygulamalar yapılarak süreç kontrol altına alınabilir.

 • Morluklar

Yağ aldırma işlemi sonrasında cerrahi bir operasyon olduğu için morluklar olacaktır. Ancak bu morluklar kısa bir süre içinde geçecektir. Bazı hastalarda da hiç morluk oluşumu gözlenmez.  Doktorunuzun verdiği korseyi yeterli kullanmazsanız ya da kullanılan ilaçlar morluğa sebep olabilir.

 • Ödem

Vücudunuzdan kanüller yardımıyla yağ çekildiği için işlem sonrası şişlik oluşabilir. Kanüller 6 mm’ye kadar çıkabildiği için diğer teknolojik yöntemlere göre ödem oluşumu daha fazladır. Ortaya çıkan ödemler ortalama 2-3 ay içinde geçer. 6 ay kadar sonra da hiçbir şişlik kalmaz.

 • Enfeksiyon

Liposuction uygulamasının ardından enfeksiyon riski çok az hastada görülebilmektedir. Operasyon sonrası oluşan yarayı temiz tutarsanız ve doktorunuzun verdiği antibiyotikleri düzenli kullanırsanız enfeksiyon riskini ortadan kaldırırsınız. Yaralı bölgede hassasiyet varsa ya da enfeksiyon belirtileri görüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

 • Alerjik Reaksiyon

Yağ aldırma operasyonu sonrasında çok düşük ihtimalle de olsa  kullanılan malzemeler ya da farklı sebeplere bağlı olarak lokal alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden operasyon öncesinde alerjiniz olan maddeler konusunda doktorunuza bilgi vermelisiniz.  Reaksiyon durumda doktorunuz gerekli önlemleri alacaktır.

 • Anestezi Komplikasyonları

Liposuction operasyonlarında lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Bu uyuşturma işlemleri çok az da olsa bir risk ı. Bazı durumlarda ufak akciğer kapanmalarına bağlı enfeksiyon riski oluşabilir. Doktorunuz bu durumda gerekli yönlendirmeleri ve ilaçları size verecektir.

 • Kan Birikimi

Liposuction uygulaması sırasında kan ve sıvı birikimi sorunu yaşanabilir. Doktorunuzun verdiği operasyon sonrası korseyi kullanarak kan ve sıvı birikimini önleyebilirsiniz.  Kan ve sıvı birikmesi durumunda gerekli boşaltma işlemi cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

 • Vücut Konturlarında Eşitsizlik

Yağ aldırma ameliyatında en büyük sorunlardan biri vücut konturlarında eşitsizlik yaratmasıdır. Bu durumda istediğiniz estetik görünümü elde edemeyebilirsiniz. Tam istenilen sonucu alabilmek için başka cerrahi uygulamalar da yapılabilir. Ancak klasik yağ aldırma ameliyatları başarılı sonuçları olan bir operasyon türüdür.

 • Cilt ya da Sinir Hasarı

Liposuction uygulamasıyla güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde yağ alımı gerçekleşir.  Çok az bir olasılıkla olsa da cilt ya da sinir hasarı görülebilir. Başarılı ekiplerin elinde cilt ya da sinir hasarı yaşamazsınız.

 • Pigmentasyon Dengesizliği

Ameliyattan sonra pigmentasyon dengesizliği de ortaya çıkabilir. Çok düşük bir ihtimal olsa da görüldükten sonra korkmayın, hemen doktorunuz gerekli ek tedavileri uygulayacaktır.

 • Yağ ve Kan Pıhtılarının Oluşması

Yağ ya da kan pıhtıları oluşması durumunda yağ aldırma operasyonuyla birlikte ek müdahaleler yapılabilir.  Bu oluşum genelde de bacaklarda ortaya çıkar. Buna bağlı olarak ağrı ve şişme yaşayabilirsiniz.   Kan pıhtısı oluşumuna hekiminiz müdahale ederek önemli sorunların önüne geçebilir.

 • Kanama

En son teknoloji yağ aldırma uygulamalarında kullanılan kanüller çok incedir. Bu yüzden kanama sorunu yaşamazsınız. Klasik yağ aldırma ameliyatlarında da kanama olasılığı çok azdır. Unutulmamalıdır ki,  yağ aldırma sonrasında ilk gün birçok hastada sızıntılar olabilmektedir.

 • Renk Değişimleri

Ameliyat yapılan bölgede renk değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu durum cildinizin kanama durumuna göre değişir. Renk değişimleri en kısa sürede ortadan kalkar.

 • Asimetri Komplikasyonu

Bazı hastalar yağ aldırma işlemi sonrasında asimetri sorunu yaşayabilirler. Ancak asimetri sorunu daha çok yaşlı hastalarda ortaya çıkacaktır.  Ameliyattan sonra kilo değişimleri de asimetriye yol açabilir. Ek işlemlerle ortaya çıkan asimetri durumlar ortadan kaldırılabilir.

 • Sıvı Kaybı, Sıvı Toplanması

Liposuction yapılırken yağ kaybıyla birlikte sıvı kaybı da yaşanır. Sıvı kaybı hastayı şoka sokmayacak oranda olmalıdır.  Fazla sıvı kaybı olursa doktorunuz sıvı transfüzyonu yapacaktır.  Bazı durumlarda uygulama bölgelerinde sıvı toplanması da görülebilir.  Sıvı toplanması olduğunda sıvı boşaltımı için gerekli ek işlemler yapılacaktır.

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında birçok hasta istediği sonuca ulaşabilir. Ancak istediğiniz sonucu tam olarak görebilmeniz biraz zaman alabilir. Süreç içinde vücudunuz kendini topladıkça etkiyi görebilirsiniz. Etki istediğiniz gibi olmayabilir. Bu durumda ek uygulamalar yaptırarak yağ aldırma ameliyatı sonunda istediğiniz estetiğe sahip vücuda kavuşabilirsiniz.  Doktorunuz sizleri bu konuda yönlendirecektir.

Yağ Aldırma Fiyatlarına Neler Etki Eder ?

Yağ aldırma ameliyatında kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Bu işlem sırasında yağ aldırma uygulamasının fiyatları belli durumlara göre değişiklik gösterecektir. Yağ aldırma ameliyatı fiyatları için doktorunuz sizlere fiziki muayene sonunda bir fiyat verir. Fiziki muayenede istekleriniz, beklentileriniz ve sağlık durumunuz dikkate alınır ve sonrasında fiyat verilir.  Fiyatı etkileyecek etkenleri belirtelim;

 • Ameliyat Yapılacak Bölge

Yağ aldırma ameliyatı birden fazla bölgeye yapılabilir. Koyun, bol, sırt, popo, karın ve daha birçok bölgeye yağ aldırma işlemi yaptırabilirsiniz. Bu işlemde ameliyat yapılacak bölge sayısı önemlidir. Aynı anda birden fazla bölgede ameliyat yaptırabilirsiniz. Bölge sayısı arttıkça fiyat da artar. Ayrıca ameliyat yapılacak bölgenin alanı da etkilidir. Geniş alana sahip bir bölgede işlem yapılacaksa maliyet artabilir. 

 • Cihaz Gücü ve Modeli

Yağ aldırma operasyonları farklı yöntemler ve cihazlarla yapılır. Profesyonel ekipler ve sağlık kuruluşları çok daha kaliteli cihazlarla çalışır. Cihazın gücü ve dalga boyu arttıkça işlemin başarı oranı da yükselecektir. Bu yüzden işlemin yapılacağı cihazın gücü  ve modeli de fiyatta belirleyicidir.

 • Doktorun Tecrübesi ve Sağlık Kuruluşu

Yağ aldırma ameliyatı birçok doktor tarafından yapılan bir işlemdir.   Ancak işlemdeki başarı oranının yüksek olması tüm etkenlerin yanında doktor tecrübesine ve işlemin yapılacağı kuruluşun donanımına bağlıdır. Profesyonel bir ekiple, uzman bir cerrah elinde, tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda yapılan yağ aldırma ameliyatının sonuçları olumlu olacaktır.  Tecrübeli ekip, uzun yıllardır tecrübe kazanan doktor ve tam donanımlı ameliyathanelerdeki operasyonların ücreti daha fazladır.

 • Hastanın Sağlık Durumu

Hastanın sağlık durumu da yağ aldırma işlemlerinde çok önemlidir. Yağ aldırma işlemlerinde genelde lokal anestezi uygulanır. Ancak bazı hastalarda genel anestezi de uygulanabilir. Alınacak yağ oranı çok olduğunda ve işlem yapılacak bölgenin çok sayıda olması genel anestezi yapılmasını gerektirir. Genel anestezi durumunda hasta bir gün kalabilir. Bu durumda hastanın bir günlük kalma maliyeti de süreçte etkilidir.

 • Ek İşlemler

Yağ aldırma işlemleriyle birlikte birçok ek estetik operasyon yapılabilir. İnsanlar genel olarak yağ aldırma işlemiyle birlikte yağ transferi, karın gerdirme, popo dikleştirme gibi ek ameliyatlara da girebilir. Ameliyatla birlikte yapılacak ek işlemler için doktorunuzdan fiyat teklifi alabilirsiniz.

İyileşme süreci ne kadar sürüyor ?

Yağ aldırma ameliyatlarından sonra genelde iyileşme süresi hastaya göre değişir. Ancak bu operasyonlarda iyileşme süreci kısadır. Genelde birkaç gün sonra hasta normal aktivitelerine döneye başlayabilir. Ancak iyileşme sürecinde bölgeye iyi bakmak çok önemlidir. Sizler ne kadar iyi bakarsanız bölgede iyileşme süreci o kadar hızlı olacaktır. İyileşme sürecinde doktor tavsiyelerine uyma süreci hızlandırır.

Liposuctionda ne kadar yağ alınabilir?

Yağ aldırma işlemleri arasında en kaliteli ve başarılı sonuçları veren uygulama liposuction yöntemleridir. Bu yöntemle bir seansta vücuttan 7-9 kilo arası yağ alınabilir. Daha fazla yağ alınacaksa ve farklı bölgelerden yağ alınması gerekliyse seanslar halinde 9 kilodan da fazla alınma olabilir. Yağ aldırma ameliyatında alınacak yağ oranını belirleyen temel faktör hastanın kas ve yağ oranı, sağlık durumu ve fiziki kondisyonudur. Hastalarda kas-yağ oranı %17’ye yaklaştığında doktorunuz yağ alımını durduracaktır.

Liposuction ile kilo verilir mi?

Liposuction ameliyatı bir kilo verme yöntemi olarak uygulanmaz. Yani obezite sorunu olanlar için tedavi şekli değildir. Bu ameliyat sadece spor ve egzersizle kurtulamadığınız yağ dokularınızı şekillendirmek adına yapılan bir müdahaledir. Ameliyattan sonra hastalarda belli bir oranda kilo azalması olur. Ancak çok az olduğu için operasyonun sonrasında belirgin bir kilo verme olmaz. Yağ aldırma işlemi etkili bir kilo verme yöntemi olsa da hasta devam ettirmezse yeniden kilolar fazlasıyla geri alınır.

Ameliyat sonrası ağrı olur mu?

Liposuction yağ aldırma işlemi ağrı olmadan geçirilen konforlu bir estetik müdahaledir. Ameliyat sırasında anestezi yapıldığı için hasta hiçbir ağrı duymaz. Ancak ameliyattan sonra anestezi etkisi geçtiğinde ameliyatın yapıldığı bölgede hafif düzeyde ağrı normaldir. Doktorunuz bu ağrıları engellemek adına ağrı kesici ilaçlar reçete eder. Ağrılar zaman içinde hafifler ancak bir süre sürmesi çok normaldir. Bu ağrılar bazen hissedilmeyecek derecede az olabilir.

Ameliyatın kalıcılığı var mıdır?

Yağ aldırma ameliyatından başarılı sonuçlar almanız çok olasıdır. Ancak ameliyat sonrasında kalıcılık garantisi verilmez. Liposuction sonrasında kalıcılık tamamen hastanın elindedir. Hasta beslenmesine ve egzersizlerine dikkat ederse yağ aldırma yöntemiyle şekillendirdiği bölgeleri uzun süre koruyabilir. Bu işlem sonrasında başarılı bakarsanız uzun yıllar kalıcılık olabilir.

Ameliyattan sonra spora ne zaman başlarım?

Liposuction sonrasında spor ve egzersizlere ne zaman başlayabileceğiniz doktor tarafından belirlenir. Hafif sporlar ilk andan itibaren başlanabilir. Doktorunuz özellikle ilk 1 ay ağır sporlardan uzak durmanızı isteyecektir. Bu dönemde hafif düzeyde yürüyüşler yapabilirsiniz. Yağ aldırma sonrasında fitness yapmak için de en az 30 gün bekleyin. Pilatese bir hafta sonra başlayabilirsiniz. Yüzmeye de on gün sonra hafif düzeyde başlayabilirsiniz. Bu süreçte spora başlama zamanını doktorunuz belirler.

Ameliyattan sonra gündelik hayatıma ne zaman dönerim?

Ameliyattan sonra hastalar birkaç gün içinde gündelik hayata dönebilir. Bu durum tamamen hastanın kendini nasıl hissettiğiyle ilgilidir. Bu durum da doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Doktorunuz sizlere döneceğiniz zamanı bildirecektir. Ortalama 1 hafta içinde işe başlamış ve normal sosyal hayatınıza dönmüş olursunuz. Tabii her ne kadar kolay bir süreç olsa da belli gündelik hayat alışkanlıkları için beklemeniz gerekebilir.

Liposuction işleminden önce diyet yapıp kilo vermeme gerek var mı?

Liposuction ameliyatından önce dengeli ve sağlıklı beslenmeniz doktorunuzu önemsediği bir konudur. Bu yüzden doktorunuz size beslenme ve diyet programı verebilir. Bu program kilo vermeden ziyade sonucu daha etkili hale getirmek için sağlıklı beslenme sürecidir. Size verilen diyet programı kilo vermeye değil sağlıklı beslenmeye odaklı olacaktır.

Liposuction işleminden sonra yağ alınan yerlerde sarkma olur mu?

Liposuction ameliyatlarında doğru yağ oranı çok önemlidir. Başarılı bir cerrah tarafından yapılmayan yağ aldırma işlemlerinde sarkma görülebilir. Operasyon bölgesinden alınacak yağ oranı çok iyi belirlenmelidir. Doğru şekilde belirlenen yağ oranı ile sarkma görülmez. Liposuction sonrası sarkma çok az rastlanan bir sorundur. Tabii sarkma oluşmaması adına doktor tecrübesi, hastanın bölgeye bakımı da önemldiir.

Liposuction işleminden sonra yağ alınan yerlerde çöküntüler olur mu?

Liposuction uygulaması son derece profesyonel yöntemlerle yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu işlemle birlikte hiçbir şekilde hastanın yağ alınan bölgesinde çöküntüler oluşmaz. Tabii bu durum doktorunuzun kararında yağ almasına bağlıdır. Ne az ne de çok yağ alınmamalıdır. Doktorunuz bölgeden kararında yağ almalıdır. Çöküntü sorunları yaşamayacağınız bir estetik operasyondur.

Liposuction ile doğum sonrası çatlaklar da gider mi?

Doğum sonrasında karın bölgesinde çatlaklar oluşması çok rastlanan bir durumdur. Ancak bu durum kalıcı olmaz. Yapılacak estetik uygulamalar sayesinde doğum sonrasında çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında liposuction gelir. Karın gerdirme yanında yağ aldırma ameliyatıyla da doğum sonrası çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Liposuction yapılan bölgede tekrar yağlanma olur mu?

Liposuction uygulaması vücudun birçok bölgesindeki inatçı yağlanmalardan kurtulmak için yapılır. Bu işlem sonrasında vücut bölgesinde ortaya çıkan yağlanmalar tekrar görülebilir. Bu süreçte yağlanmanın önüne geçebilmeniz için yapmanız gereken spor yapmak , egzersizleri bırakmamak ve beslenmenize dikkat etmektir. Bu süreçte beslenmesine dikkat etmeyen hastalarda tekrar yağ alınan bölgede yağlanma görülmesi çok normaldir.

Liposuction sonrası morarma olur mu?

Liposuction sonrasında morarma olması çok doğal bir durumdur. Yağ aldırma işleminin yapıldığı bölgede kesinlikle morarma ortaya çıkacaktır. Bu süreçte morarma 10-15 gün içinde kendiliğinden geçecektir. Bu yüzden morarma görülmeyecek düşüncesi yanlıştır. Morluklar işlem olduğu için doğaldır ancak morarmalar geçicidir. Başka hastalarda ise morarma daha az görülür ya da görülmeyebilir.

Liposuction sonrası hemen sonucu görür müyüz?

Liposuction sonrasında sonucu hemen görme düşüncesi yanlıştır. Yağ alınan bölgenin iyileşme süreci vardır. Yağ aldırdığınız bölgeden tam etki görebilmek için en az 6 ay geçmeli ve tam iyileşme olmalıdır. Vücut yağ aldırma işlemi sonrasında zayıf düşer. Bu yüzden yağ aldırma işleminin yapıldığı bölgenin iyileşme sürecinde kendini toparlaması gerekir. 3-6 ay arasında net sonuçları görmeye başlayabilirsiniz. Hemen ameliyat ardından sonuç gözle görülmez.

Liposuction ilerde zararı olur mu bana?

Liposuction ilerleyen zamanda da hastada hiçbir soruna yol açmayacak bir operasyondur. Yağ aldırma işleminden sonra ne kadar zaman geçse de sağlık, görünüm ya da estetik anlamda bir zarar görmezsiniz.

Liposuction sağlığa zararı var mı?

Liposuction uygulamasının sağlığa hiçbir zararı yoktur. Bu uygulama birçok hasta tarafından tercih edilebilir. Bir estetik müdahale olduğu için yağ aldırma işlemi tamamen sağlığa zarar vermeden yapılan bir uygulamadır. Hiçbir sağlık sorunu yaşamadan liposuction olabilirsiniz.

Liposuction sonrası korse ne zaman takılır ?

Liposuction uygulamasından sonra doktorunuz bölgeden net sonuçlar alabilmek adına korse takmanızı önerir. Bölgeye korse operasyondan sonra dikişler alındığında takılır. Korseyi mutlaka doktorunuzun belirttiği süreç boyunca takmalısınız. Liposuction sonrası korse kullanımı genelde 1-2 ay kadar olmalıdır.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 0 / 5. Toplam oylama 0

Henüz puanlayan olmadı

4 cevaplar
 1. Ayhan
  Ayhan says:

  Hocam merhaba, 26 yaşındayım bilgisayar üzerinden çalıştığım için iyice göbeğim çıktı. Göbek yağlarını aldırmak istiyorum, koronavirüsten sonra istanbula gelebilirim. Muayene olmadan fiyat bilgisi alabilir miyim ? 145 kiloyum

  Cevapla
 2. Cenk
  Cenk says:

  Merhaba, ben de göbek yağlarından şikayetçiyim. Erkekler için liposakşın kalıcı bir çözüm veriyor mu yoksa bir kaç yılda bir yaptırmam mı gerekiyor?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir