Liposuction Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
5
(1)

Liposuction ameliyatı öncesinde doktorunuz tarafından hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler paylaşılacaktır.

Liposuction ameliyatının kapsam, risk ve sağladığı faydalardan sonra en fazla soru gelen konu da bu ameliyatların hemen öncesi ve hemen sonrasını kapsamaktadır.

Bu yazımızda aklınıza takılan Liposuction ameliyatına dair dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirmeler sunmaya özen göstereceğiz.

Liposuction Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction yöntemi ile ameliyat olacak tüm hastalar sağlık durumlarıyla ilgili hiçbir konuyu atlamadan uzman cerraha bildirmelidir.

Genetik ve kalıtsal hastalıkları, doğum sonrası oluşan geçici ya da kalıcı hastalıklar, geçirdiği ameliyatlar, kullandığı ilaçlar başta olmak üzere sağlık geçmişi ve durumuna dair tüm bilgileri paylaşınız.

Eğer kullandığınız ilaçlar arasında aspirin türevi kan sulandırma hedefli reçete edilen ilaç ya da besin takviyeleri, meyveler, sebzeler var ise ameliyattan en az on gün önce tüketmeyi sonlandırmanız gereklidir.

Aksi halde hem Liposuction ameliyatı esnasında hem de sonrasında kanama riskleri maksimum değerlere ulaşır ve hem doktor hem de hasta açısından önemli riskler meydana gelebilir.

Sigara – alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bu tüketimleri tamamen ortadan kaldırmalı ve en az on gün öncesinden başlatmalısınız. Bu alışkanlıklar ameliyat sonrasında da iyileşme gerçekleşene dek kesinlikle aynı özenle devam ettirilmelidir.

Aksi halde iyileşme sürecinizin uzayacağını ve riskler meydana gelebileceğini unutmamalısınız.  Şekerli, çikolatalı, hamur işine giren tüm gıdalardan uzak durmalısınız. Tuzlu – yağlı beslenme alışkanlıklarınızı minimize ederek bu süreci daha rahat atlatabileceğinizi bilmelisiniz.

Et, tavuk, balık gibi gıdaları almanızda herhangi bir sakınca yoktur ancak sebze – meyve tüketimini de unutmamalı ve şeker – tuzdan mümkün mertebe uzak durmalısınız.

Liposuction Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında da öncesinde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken ve önerilen tüm hususlar aynı özenle ilerlemeye zorlanmalıdır. Tam iyileşme evresi sonlanana dek bu konularda dikkatli olunmalıdır. Süreç 2 – 4 ay devam ettirilmelidir.

Liposuction ameliyatının ardından cerrahınız tarafından önerilen korsenin düzenli olarak kullanılması gereklidir. Kullanım süresi ameliyatın derecesine göre değişir. Bu konu hakkında cerrahınız ilgili bilgilendirmeyi yapacaktır.

Ameliyattan bir – iki saat geçer geçmez az da olsa klinik – hastane içerisinde yavaş hareketlerle yürümeye odaklandırılacaksınız.

Ameliyattan sonra ilk 7 gün boyunca hafif şiddette baş dönmeleri gerçekleşebilir. Sersemleme, enerjisiz hissetme gibi durumlar geçicidir. Önerilere dikkat ettiğiniz sürece kısa sürede atlatabileceksiniz. Alkol – sigara tüketimini iyileşme tamamlanana dek kesmeye devam etmelisiniz.

Bol su, sebze suyu, meyve suyu tüketmeye çalışınız. İlk günler tamamen sıvı odaklı beslenmeye alışınız. Ardından kademeli olarak ve azar azara katı gıdaları hayatınıza sokmaya yönelebilirsiniz. İlk üç hafta ağır hareketler, spor faaliyetleri, egzersizlerden kaçınınız.

Aynı konu cinsel aktivitede de geçerlidir. Bu nedenle ilk üç hafta cinsel perhiz önerilmektedir. Elbette Liposuction uygulama oranı ve kullanıldığı bölgeye göre bu süreç azalabilir ya da artabilir.

Doktorunuz tarafından eğer ihtiyaç duyduğunuz tespit edilirse; C vitamini, B vitamin kompleksi, Demir minerali gibi besin takviyeleri – ilaçlar önerilebilir. Bu durumda verilenleri kesmeden düzenli olarak kullanınız.

Ameliyat sonrasında doymuş yağ içerikli beslenmeyi minimize etmeye özen gösteriniz. Mümkün mertebe az yağlı, sebze ağırlıklı, meyve ağırlıklı beslenme modeline geçiniz.

İyileşmeniz devam ettikçe ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş olmak kaydı ile beslenme alışkanlıklarınıza dönmenizde bir sakınca yoktur. Tam tahıllı gıdaları da beslenme alışkanlıklarınıza katmaya ve porsiyonlarınızı küçültmeye özen gösteriniz.

Omega 3-6-9 yağ asitlerini içeren besin takviyelerini ve gıdalarını almaya çalışınız. Kuruyemiş türleri ve kan sulandırıcı özelliği olmayan bitki çaylarından tüketmenize bir engel yoktur.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/liposuction-what-you-need-to-know-2709987

https://www.insider.com/what-not-to-do-after-liposuction#:~:text=After%20liposuction%2C%20avoid%20staying%20stationary,garment%20as%20often%20as%20possible.

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir