0
(0)

Liposuction, oldukça kişiselleştirilmiş bir işlemdir. Başkasının arzularını yerine getirmek veya herhangi bir ideal imaja uymaya çalışmak için değil, kendiniz için yapmalısınız.

Liposuction için kimler iyi bir adaydır?

Genel olarak, liposuction için iyi adaylar şunları içerir:

  • Sıkı, elastik bir cilde ve iyi kas tonusuna sahip ideal kilosunun% 30’u içinde olan yetişkinler
  • Hayati tehlike arz eden bir hastalığı olmayan veya iyileşmeyi bozabilecek tıbbi durumları olmayan sağlıklı bireyler
  • Sigara içmeyenler
  • Vücut şekillendirme için olumlu bir bakış açısı ve belirli hedefleri olan bireyler

Vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan ve diyet veya egzersize cevap vermeyen fazla yağ birikimlerinden rahatsızsanız, liposuction sizin için doğru olabilir.

Liposuction, Amerika ve Avrupa’da inanılmaz derecede popüler ve daha da büyüyor. 2018 yılında, 258.000 kişi prosedür için başvurdu, bir önceki yıla göre% 5 daha fazla.

İnsanlar genellikle liposuction’ı hızlı ve kolay bir işlem olarak görürler, ancak her ameliyat gibi hafife alınmamalıdır. Nispeten güvenli olmasına rağmen, liposuction, özellikle belirli sağlık sorunları olan kişiler için riskler taşır.

Kilo vermek istiyorsanız diyet ve egzersiz en iyisidir. Liposuction, karın, üst kollar ve uyluklar gibi belirli bölgelerdeki inatçı yağları azaltmanın bir yoludur. Burada liposuction yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri ve risk faktörlerini gözden geçiriyoruz.

Liposuction yaptırmadan önce doktorunuz kilonuz, cilt kaliteniz ve genel sağlığınız gibi faktörlere göre ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınıza karar verecektir.

Hamile veya ciddi kalp sorunları veya kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler, aşırı kan kaybı gibi tehlikeli, yaşamı tehdit eden komplikasyonlar açısından risk altında olabileceğinden liposuction yaptırmamalıdır.

Bunun ötesinde, aşağıdaki faktörler liposuction’dan kaynaklanan komplikasyon riskinizi artırabilir:

18 yaşın üzerindeki herkes liposuction yaptırabilir, ancak 45 yaşın üzerindeki kişiler hematom (kan damarı dışında kanın şişmesi), enfeksiyon ve venöz tromboembolizm (pelviste olduğu gibi derin bir damarda kan pıhtısı) gibi biraz daha yüksek komplikasyon riskiyle karşı karşıya kalabilir. alt bacak veya uyluk).

Aesthetic Surgery Journal’da 2017 yılında yayınlanan 31.000’den fazla liposuction prosedürünü içeren büyük bir çalışmada, komplikasyonlardan muzdarip kişilerin% 2.6’sı 45 yaşın üzerindeyken, 45 yaş ve altı olanların% 2.3’ü.

Daha yüksek VKİ’ye sahip kişilerin ameliyat sonrası kan pıhtıları gibi komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Uzmanlar, liposuction yaptırmadan önce ideal kilonuzun% 30’u içinde olmanızı tavsiye ediyor. Yani, örneğin, sağlıklı bir vücut ağırlığı sizin için 150 pound ise, 195 pound’u geçmemelisiniz.

Kronik sigara içenler, liposuction sonrası cilt nekrozu adı verilen ciddi bir enfeksiyon türü geliştirme riski daha yüksektir. Derhal tedavi edilmezse cilt nekrozu ölümcül olabilir.

Ve aslında, bir tür cilt nekrozu geliştiren kişilerin tahminen% 30’u – illa liposuction nedeniyle değil – ya yeterince erken tedavi görmedikleri ya da daha yaşlı oldukları ya da başka tıbbi durumları olduğu için ölüyor.

Bu nedenle cerrahlar, sigara içenlere liposuction yaptırmadan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmalarını önermektedir.

Ayrıca cerrahlar cildinizin esnek olduğu bölgelerde liposuction yaptırmanızı önerir. Cildin çok elastik olmadığı ve zaten gevşek olduğu bölgelerde liposuction yaptıran kişiler, derinin altındaki yağları aldıktan sonra daha da gevşek göründüğünü görebilirler.

Fazla yağı almak için liposuction kullanılsa da, çok obezseniz iyi sonuçlar alamazsınız.

Liposuction yaptırmak için en yaygın alanlar gövde, kollar ve bacaklar, göğüsler, kalçalar ve çene çevresi veya çene hattınızdır.

Bunlar, deri altı yağ bölgelerinin tümü, cildinizin hemen altında, kaslarınızın ve iç organlarınızın üzerinde bulunan çalkantılı yağlardır.

Doktorlar,, diğer yağ türünün organlarınızı çevreleyen ve büyük “bira göbeği” şeklini oluşturan viseral yağ olduğunu söylüyor. Bu tip yağlar liposuction ile alınamaz ancak diyet ve egzersizle azaltabilirsiniz.

Doktorlar, kilo verme ameliyatının aksine, liposuction’ın sizi daha sağlıklı hale getirmeyeceğini veya herhangi bir tıbbi sorunu tersine çevirmeyeceğini söylüyor. Çünkü aşırı yağa sahip olmak riskinizi artırır.

Kalp hastalığı, bazı araştırmacılar liposuction yaptırmanın kalp sağlığını iyileştirip iyileştiremeyeceğini ve şeker hastalarında kan şekerini iyileştirmeye yardımcı olup olmadığını araştırdılar. Bu araştırmaların sonucunda kesin bir kanıya varılamasa da çalışmalar ve araştırmalar hala devam ediyor. 

Kaynakça: Housman, T. S., Lawrence, N., Mellen, B. G., George, M. N., Filippo, J. S., Cerveny Jr, K. A., … & Fleischer Jr, A. B. (2002). The safety of liposuction: results of a national survey. Dermatologic surgery, 28(11), 971-978.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir