kol germe ameliyatı brachioplasty
3.9
(8)

Kol germe estetiği ( brachioplasty ) deri ve deri altı bölgesi olarak vücudun diğer bölgelerine göre daha gevşek bir deriye sahip olan kol derisine uygulanan bir cerrahi operasyondur ve koltuk altı sarkması ve kol inceltme ameliyatı olarak bilinir. Bu bölgede deri sarkmaları çoğu zaman yağ birikmesi ve sarkmalar ile ortaya çıkmaktadır. Kol bölgesinde oluşan sarkmayı tetikleyen pek çok sebep bulunmaktadır.

Genlerden gelen yatkınlık, yaş ilerlemesi, kilo alma ya da kilo verme, fazla güneş ışınlarına maruz kalma ve önlenemeyecek etki olan yer çekimi bu sebepler arasında yer almaktadır. Bir süre sonra sorun haline gelen ve kişiye rahatsızlık yaşatan bu durum için en etkili çözüm estetik operasyonlar olmaktadır.

Kol Sarkması Sebepleri Nelerdir ?

Kork germe ameliyatları için bazı nedenlerin oluşması gerekmektedir. Estetik açıdan kötü bir görüntüye sahip olan kol sarkması nedenleri arasında şunlar gösterilebilir.

Derinin Yapısal Özelliği: Kol derisinin sarkık olması gündelik hayatımızın içerisinde bize motivasyon yönünden zarar verip özgüven kaybı yaşamamıza sebep olabilir. Sarkmanın nedenlerinden bir tanesi derinin yapısal ve genetik özelliğidir. Kimi insanlar düzenli sporuna ve beslenmesine dikkat etse de bu durum meydana gelebilir. Bu da derinin yapısal şeklindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Aşırı Ve Hızlı Kilo Değişiklikleri: Aşırı hızlı kilo değişimleri insan bedenini tümüyle yorar ancak kollar üzerinde kalıcı etikler bırakabilir. Bilindiği üzere deri esnek bir yapıya sahiptir. Kilo alındığında bir genişleme gösterir. Bu kilo almalar veya vermeler pik noktalarda gerçekleşirse derinin yapısında bozulmalar meydana gelecektir. Bu da üst kol derisinde sarkmalara neden olacaktır.

Sigara: Sigara insan bedeninin tamamına zarardır desek çokta yanılmış olmayız her halde. Bunun sebebi de sigara dumanının insan vücudundaki sağlıklı hücreleri yok ediyor olması. Kol bölgesi hücrelerinin de ölmesi derinin dinç ve enerjik olamamasına sebebiyet verecektir.

Sağlıksız Beslenme: Bu neden de aslında aşırı kilo değişiklikleri maddesi ile aynı yola çıkıyor. O maddenin tetikleyicisi de diyebiliriz. Özellikle fastfood tarzında gıdaların tüketilmesi bu nedeninin gerçekleşme oranını her geçen yıl daha da yukarıya çekiyor.

Yağlanma: Üst kol bölgesinde sık kilo değişikleri ile orantılı olarak belli miktarda yağlanma gerçekleşir. Bu sorunda kollarda sarkmaya neden olur ve ortaya pek de estetik olmayan bir görüntü çıkar. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli egzersiz yapılması önerilmektedir. Düzenli hareket etmek bu bölgedeki kas ve hücrelerin uyanmasını sağlayacaktır. Düzenli egzersiz yaparak daha dinç ve dinamik bir üst kol derisine sahip olabilirsiniz.

Yaşlanma: Aslında kol derisinin sarkma sebepleri arasında en geneli olarak yaşlanmayı sayabiliriz. Bu sorun da zaten çoğunlukla yaşça yüksek bireylerde görülür. Aslında bunun tamamen önüne geçmek mümkün değildir. Yaşlanma ile beraberinde vücut sıkılığının kaybolması geldiği için kesin bir çözüm yoktur. Lakin süreci uzatmak da gayet mümkün. Bunun için kol derisini sıkı ve dinç tutacak egzersizler yapmanız ve bu sorunla karşılaşmadan önce yapmaya başlamanız oldukça işe yarayacaktır.

Kol Sarkması için Egzersizler İşe Yarar mı?

İnternette dolaşan pek çok makaleden biri de kol sarkması için egzersiz programlarıdır. Bu tür egzersizlerin işe yarama olasılıkları vardır. Ancak sarkma yaşanan kollarda hiçbir etkisi yoktur. Kol sarkması yaşandığı takdirde tek etkili ve kalıcı olabilen yöntem estetik girişimlerdir. Aşırı ve hızlı kilo alma, aşırı ve hızlı kilo verme odaklı kolda sarkma yaşanma olasılıkları oldukça yaygın olmakla beraber ilerleyen yaşa bağlı sarkmalar da oluşabilmektedir. Genetik varyasyonlar, sağlıksız beslenme gibi etkileri de yok saymamak gerekir. Ayrıca hareketsiz bir yaşam da kol sarkmalarında sıklıkla karşılaşılan durumlardandır. 

Kol sarkması için egzersizler işe yaramamaktadır. Hali hazırda kol sarkması mevcut iken yapılan bu çalışmaların elbette genel vücut sağlığı için faydaları vardır. Ancak tahrip olmuş, gevşemiş, sarkmış doku ve derileri eskiye döndürmesi umut edilemez. Bu tür egzersizleri yaşam boyu ve düzenli olarak yaparak hem zinde kalabilir, hem zayıflayabilir hem de deri sarkmalarının oluşma olasılıklarını minimum seviyeleri indirgeyebilirsiniz. Ne var ki kollarınızda deri sarkması oluştuktan sonra yapmanız, deri sarkmasını gideremeyecektir.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Özellikle kadınların çok rahatsız olduğu estetik konularından bir tanesi yaşa veya kiloya bağlı olan kol sarkmalarıdır. Bu durumlarda ilk olarak düzenli beslenme ve spor önerilse de bu yöntemlerin kesin sonuç vermesi beklenemez. Bu sonuçların alınamadığı hastalarda da kol germe ameliyatı yapılabilir.

Kol germe ameliyatı, koltuk altı ve dirsek arasında ki fazla deri ve yağ tabakalarının alınarak kol bölgesinin daha estetik bir görünüme getirilmesi işlemidir. Üst kol konturları bu şekilde güzel bir görünüme getirilirken büyük ölçekli operasyonlarda kesik izi kalabilir.

Kol germe ameliyatı sonrası üst kollar daha genç ve dinamik görüneceği için hastalar gündelik hayatlarında çok daha rahat hareket edip özgüven kazanabilir. Ve en çok çekinilen konu olan kısa kollu giysiler de artık sıkılmadan giyilebilir olacaktır.

Kol İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

 • Kol bölgelerinde meydana gelen sarkmalar estetik açıdan istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine sebep olmaktadır.
 • Özellikle orta yaş üzeri kadınlarda görülen kol sarkmaları, kişileri özellikle psikolojik açıdan son derece olumsuz etkilemektedir.
 • Gelişen estetik cerrahi bilimi ile kol germe ameliyatları ile kollarınızda oluşan istenmeyen sarkma ve gevşemelerden kurtularak istediğiniz estetik ve hoş görünüme sahip olmanız son derece kolay.
 • Kol germe ameliyatları genel olarak 1 saat içerisinde tamamlanan operasyonlardır. Operasyonlar genel anestezi altında yapılabileceği gibi sedasyon işlemi ile de yürütülebilir.
 • Kol germe ameliyatlarının ilk aşamasında hastanın kol altı bölgesinden başlayan ve dirseğe kadar uzanan “L” harfi şeklinde bir kesik oluşturulur.
 • Bölgede bulunan deri dışarı alınır ve kolun gerginliği arttırılmış olur.
 • Bu işlem çerçevesinde kollarında aşırı kalınlık bulunan hastalara liposhaping işlemi de uygulanabilir. Bunun kararı, hekim tarafından gerekli muayeneler yapıldıktan sonra verilir. 
 • Kol germe ameliyatına giren hastalar genel olarak operasyon sonrası ilk gün taburcu edilmektedir. Hastaların, operasyonun ardından iki gün sonra banyo yapmalarına izin verilmektedir.
 • Kol germe ameliyatlarında dikişler cildin altına uygulanır ve ayrıca bir dikiş alma operasyonuna ihtiyaç yoktur.
 • Operasyon sonrası ilk üç hafta iyileşme sürecinde değerlendirilir ve hastaların aşırı kol hareketlerinden kaçınmaları gerekmektedir. Üç haftalık sürecin ardında kol hareketleri yapmadan spor yapabilecek olan hastalar altı haftalık süreç sonunda istedikleri her hareketi yapabilirler.

Kol Sarkması Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Kol germe ( kol inceltme ) ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler hakkında size verilen talimatlara harfiyen uymanız gerekmektedir.

Kol Germe Ameliyatı uygulanacak kişi ameliyat öncesinde en az 6 saat gibi bir süre aç kalmalı ve normal şartlarda kullandığı kanamayı tetikleyecek ilaçlarını 10 gün öncesinden bırakmalıdır. Kanamayı artıracak aspirin gibi ilaçların haricinde kullanılan ilaçlar da ameliyat öncesinde hekime bildirilmelidir. Alkol ve sigara kullanımı da bu sürelerde bırakılması gerekmektedir.

Tüketilecek olan yiyecek ve içecek sınırlaması hekiminizin talimatları doğrultusunda dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 1,5 ve 3 saat aralığında ameliyat tamamlanmaktadır. Kol Germe Ameliyatı Fiyatları tüm bu aşamalar öncesinde belirlenmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?

Kol gerdirme ameliyatını genelde kadınlar, dirseklerinin üstünden itibaren deride oluşan gevşeme sebebiyle olurlar. 

Genelde bu ameliyat 40 yaşına ulaşmış kadınlara yapılır.  Ameliyatta kolda oluşan fazla deri çıkartılarak sarkmalar gerginleştirilir. Genel anestezi altındayken ameliyat yapılır, yaklaşık 60 dakika süren bir ameliyattır. 

Peki, kol germe ameliyatı sonrası izler ne zaman geçer?

Ameliyattan sonra koltuk altınızdan uzanan ince bir çizgi şeklinde dirseğe kadar yara iziniz olur. Bu yara izi 6. Ayı geçtiğiniz de silikleşmeye ve kaybolmaya başlar. Ancak dürüst olmak gerekirse kişinin ten rengine ve deri yapısına göre hafif belirgin bir yara izi de kalma riski vardır.

Kol Gerdirme Ameliyatı Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Kol sarkmaları için kol germe ameliyatı korkulacak bir ameliyat değildir, yaklaşık 1 saat süren genel anestezi altında yapılan kolay bir cerrahi operasyondur. Bu ameliyattan sonra sadece bir gün hastane de yatmanız gerekmektedir. Hastanede yatış sonrasında kolunuzda da bir süre kol korsesi ile günlük hayatınıza devam etmeniz istenmektedir. Kol gerdirme ameliyatı olduktan sonra tabi ki birkaç gün ameliyat edilen bölge de ödem birikir. 

Peki, kol germe ameliyatı sonrası ödem ne zaman geçer? Bu ödemi atmak için, normal zamanda da vücudunuzda oluşan ödem için yaptığınız gibi bol bol su içmeyi deneyebilirsiniz. Ancak ödem attırıcı ve kan sulandırıcı ilaç / bitki çaylarından kaçınmanız gerekmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Kol germe ameliyatı ( kol inceltme ya da kol sarkması ameliyatı olarak ta bilinir ) fiyatları kişiye ve uygulama kapsamına göre değişkenlik göstermektedir. Operasyon uygulanma şekli kişiye ve sarkma derecesine göre farklılık gösterebilir. Deri çıkartma ile yapılan yöntemin yanı sıra bölgede yer alan yağları alarak da uygulanmaktadır.

Her hasta için farklı ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Kimi durumda ise bu iki farklı işlem aynı anda yapılmaktadır. Gereken durumlarda liposuction uygulaması da işlemler arasında yer almaktadır ve ameliyat fiyatını bu uygulama etkilemektedir.

Koltuk altı gerdirme ameliyatı fiyatları kişiye ve uygulanacak işlem farklılıklarına göre değişiklik göstermektedir. Muayene öncesinde net bir rakam belirlemek imkansızdır. Kesin bir fiyat bilgisi edinmeden önce muayene olmanız ve kol bölgesinde olan sarkma durumunun belirlenmesi gerekmektedir.

Kaynaklar:

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

S.S.S

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol Germe Ameliyatı genellikle 40 yaş ve üstü kadınların tercih ettikleri estetik operasyonlar olarak geçmektedir. Bu estetik operasyonların ise temel amacı fazla kilo alıp verme süreçlerinden sonra kol yağları, etlerinin sarkması ve kötü bir görünüm oluşturmasıdır. Kol Germe Ameliyatları genellikle kilo sorunu ve sıkılaşma sorunu yaşayan kadınların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Bu ameliyatlarda sarkan yağ tabakası ve ölü hücreler alınmakta ve bölgenin sıkı, sağlıklı bir görünüm alması amaçlanmaktadır. Kol Germe Ameliyatlarında yapılan işlemler ve tedavi süreçleri oldukça önem taşımaktadır. Kol kasları ve eklemleri olumsuz etkilememesi ve ameliyat sonrası tekrar eski sağlığına kolaylıkla kavuşabilmesi için uzman hekimlerden yardım alınarak tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kol Germe Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kol Germe Ameliyatı olanların dikkat etmesi gereken en önemli şey öncelikle uygun ortamda yer almak ve hijyendir. Ameliyat yapılmış olan kol altı ve dirsek bölgesinin en az 6 haftaya kadar dikkatli biçimde korunması gerekmektedir. Dokuların sağlıklı ve kendini daha hızlı yenileyebilmesi için dikiş yerlerinin devamlı olarak temizlenmesi hastada hızlı bir iyileşme süreci sağlayacaktır. Kol Germe Ameliyatı yapıldıktan sonra hastaların 3 haftaya kadar kesinlikle ağırlık taşımamaları ve kol kaslarını hareket ettirmemeleri gerekmektedir. Koltuk altından dirsek altına uzanan dikişlere ise çıplak elle müdahalelerin yapılmaması önerilmektedir. Hastalar dikişlerini ve kol bölgesi izlerini sıkılaştırmak amacıyla bu süreçte korse kullanabilirler. Korseler sayesinde sıkılaşma ve doku yenilemesi daha hızlı biçimde ilerleyecektir. Ameliyat sonrası süreçlerde yüzmek spor yapmak gibi faaliyetler hastalarda olumsuz etkiler sağlayabilir.

Kol Sarkması Neden Olur?

Kol Sarkması Neden Olur? Sorusunun pek çok cevabı ve sebepleri bulunmaktadır. Bu sorunun en temel nedeni vücudu oluşturan hücrelerin çalışma sistemleridir. Zaman içerisinde az çalışan ve yahut hasar almış hücreler sayesinde Kol Sarkmaları gibi vücutta oluşan sarkmalar bulunabilmektedir. Kol hücreleri ve dokularını tetikleyen diğer nedenlerde bulunmaktadır. Bu nedenler arasında Kalıtım ve Gen özellikleri de önem teşkil etmektedir. Kol Sarkmalarını tetikleyen bir diğer önemli neden ise vücutta devamlı olarak kilo alıp verme hareketlerinden kaynaklanan yağ birikmeleri olarak bilinmektedir. Özellikle 30 yaş üstü kadın nüfusunda kilo değişimlerinden dolayı Kol Sarkmaları gibi duruş bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Kol Sarkması Ameliyat ile Düzelir mi?

Kol Sarkması düzelir mi? Sorusunun cevabı uzun süredir merak edilen ve sıklıkla araştırılan bir konudur. Kol Sarkması yaş, cinsiyet kalıtımsal özellikler ve kilo alıp vermek gibi unsurların sonucunda ortaya çıkan bir estetik olmayan duruş halidir. Bu sorunu erkeklere nazaran kadınlar çok fazla araştırmakta ve sıkılaştırma yöntemlerine başvurmaktadır. Kol sarkmalarının temelinde oluşan yağ miktarları fazla ise spor ve egzersizler sayesinde sıkılaşıp sarkmalar düzelebilmektedir. Fakat yağ miktarının az olduğu ölü hücre ve dokuların yer aldığı durumlarda estetik operasyonlar yapılabilmektedir. Bu operasyonlar ile Kol Sarkması problemleri düzelmekte ve daha estetik görünüm kazanmaktadır.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/36/2/193/2589260

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S235258781930021X

3.9 / 5. 8

9 cevaplar
 1. Sevin
  Sevin says:

  hocam merhaba, kol altı sarkmaları için ameliyat olmak istiyorum. Fiyatı ve süreç hakkında bilgi alabilir miyim. teşekkürler

  Cevapla
 2. emine
  emine says:

  Merhaba Tayfun bey. Adım Emine. 36 yaşındayım. Birkaç sene önce hızlı bir zayıflama diyetine girdim. Ama keşke hızlı kilo vermeseydim diyorum şimdi. Neyse bu hızlı kilo vermeden kaynaklı her ne kadar epey güzelleşsem de kollarımda deri sarkması oluştu. Miktar olarak çok olmasa da kolsuz bir şey giyemiyorum artık. Kol germe ameliyatının fiyatını merak ediyordum.

  Cevapla
 3. Çiğdem
  Çiğdem says:

  Selam hocam. Benim kol altımda da sarkmalar var. Çok değil ama var. Sorum ise şu internette kol altı sarkmaları için egzersiz makaleleri var. Hepsini denedim ama hiç bir işe yaramadı. Ameliyat sarkmaya kesin çözüm sağlayabilir mi?

  Cevapla
 4. Leyla
  Leyla says:

  Merhaba hocam, benim kollarım kalın ve yanlara açıp hareket ettirince sallanıyor, sanırım hem yağ alımı hem germe gerekiyor, kol germe yaptıranların yorumlarını okudum ve videolarını izledim, genel bilgim var, fiyatlar hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir