Meme Büyütme Estetiği
5
(2)

Meme büyütme memelerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınların tercih etmiş olduğu ameliyatlardan birisidir. Ameliyat dışında 3 yöntemi de vardır.

Eğer memelerinin büyüklüğünün kalıcı olmasını istiyorlarsa protez yöntemini tercih ederler. Bu yönteme göre memelere uygun protezler yerleştirilir. Ve kişiler protezleri çıkartmak istemedikleri sürece memelerinde protezler takılı kalır. Gayet basit ve kolay olan bu işlem sayesinde insanlar istedikleri fiziksel görüntüye sahip olurlar.

Eğer memelerinin büyüklüğünün bir süre sonra geçmesini istiyorlarsa yağ enjeksiyonu yöntemine başvurmaları gerekmektedir. Bu yöntemde ise hastadan alınan yağ memeye enjekte edilir. Ve memeler büyür. Bu tür ise kalıcı değildir. Bir süre sonra yağlar eriyecek ve memeler eski haline geri dönecektir. Lakin bilmeniz gereken şudur ki sporla büyütülen memelere göre bu yöntem daha kalıcıdır.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır ?

 • Öncelikli olarak ergenlik döneminde memeler birbirinden farklı bir oranda büyüyebilir. Bu da bir memenin ufak bir memenin büyük olmasına sebep olabilir. Bu ameliyat ile iki meme de aynı oranda büyük olur.
 • Kilo kaybına uğrayan kadınların memeleri küçülür. Bu da sarkma gibi nedenlere yol açmaktadır. Küçülen göğüslerinden memnun olmayan kadınlarda meme büyütme ameliyatını tercih etmektedir.
 • Aynı şekilde kişinin doğurup emzirmesiyle birlikte memeler küçülür. Ve deformasyona uğrar. Bu gibi durumlarda da kişiler meme büyütme ameliyatına başvurmaktadır.
 • Başka bir neden ise kişi doğuştan küçük memelidir. Bu da onu bazen özgüvensiz yapabilmektedir. Giydiği kıyafetin ona yakışmadığını düşünebilir. Bu nedenden dolayı da hastalar meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duyabilirler.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, yalnızca son dönem modasında değil, genel olarak bakıldığı zaman estetik camiasında kadınların en fazla tercih ettiği estetik müdahale olmaktadır.

Genellikle göğüsleri küçük, sarkık vb. olan kadınlara hitap eden meme büyütme işlemi, bir ihtiyaçtan ziyade dış görünüm açısından kendisini tatmin etmek isteyen kadınların tercihi olmaktadır. Meme büyütme estetiği, göğsü büyüttüğü gibi daha gergin ve dik bir şekle de sokmaktadır. Üstelik yalnızca küçük memeli kadınlar değil, büyük memeli olup yine de daha toplu ve yuvarlak hatlara sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatı tercih edebilir. Eğer siz de meme büyütme ameliyatına sıcak bakıyor ve ne tür yöntemler ile meydana geldiğini merak ediyorsanız, işte tüm detaylar…

Göğüs Büyütme Estetiğine Genel Bakış

Meme büyütme estetiği, çok sayıda sebep ile başvurulan estetik yöntemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu işlem öncesinde ilk olarak estetik cerrahın kontrol ve muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Bu kontrol esnasında doktora memeniz hakkındaki şikayetleri ve düzelmesini istediğiniz yerleri söyleyebilirsiniz. Meme boyutunda doktorunuz ile belirli bir oranda anlaşma sağladıktan sonra operasyon için tarih alabilirsiniz.

Meme büyütme estetiği yapılabilmesi için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Eğer ameliyat desteği alınacaksa bunun için iki farklı yöntem kullanılır. Doktorunuz sizin için en uygun olan yöntemi seçerek kısa süre içerisinde işleme başlar.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Yöntemleri ve Yapılış Aşamaları

Meme büyütme ameliyatı için ilk yöntem oldukça pratik olan protez yerleştirme olmaktadır. Bu oldukça kalıcıdır da! Meme başından meme altına kadar olan bir keşiden içeriye yerleştirilen protez, dikilir ve göğüs son şeklini alır. En çok kullanılan yöntem olan protezin tek kötü yanı ameliyat sonrası oluşan izler olmaktadır.

Eğer memeniz zaten büyükse ve hafif desteklere ihtiyacı varsa yağ enjeksiyonu önerilen bir diğer seçenek olmaktadır. Bu işlemde lokal anestezi yeterli gelecektir. Vücutta yer alan fazla yağların alınıp, kök hücre bakımından zenginleştirilip memeye enjekte edilmesi ile meydana gelen yağ enjeksiyonunda, hem meme büyütme hem de bölgesel incelme bir arada bulunmaktadır. Bu nedenle sıklıkla başvurulan yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meme ölçünüz ciddi anlamda küçükse ve gözle görülür bir değişim istiyorsanız, protez yerleştirilmesi ile gerçekleşen meme ameliyatı en doğru seçenek olacaktır.

Gögüs Büyütme Ameliyatı Riskleri

 • Drensiz kontrol riski; operasyon sırasında meme içlerine dren yerleştirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Aksi halde operasyon sonrasında meydana gelebilecek sızıntılar dışarıya yönlendirilemez ve meme içinde kapsül gelişme risklerini oluşturabilir. Bazı hekimler dren kullanmamaktadır, lakin kullanılması gerekir.
 • Operasyonun ardından en az 3 – 4 gün sırt üstü yatma pozisyonu tercih edilmelidir. Aksi halde silikonlar kayabilir ve asimetrik görüntü meydana gelebilir. 3 – 4 günün ardından kademe kademe yan dönme pozisyonunun uygulanmasında bir sakınca yoktur.
 • Operasyon sonrasında kullanılması gereken antibiyotikler kullanılmalıdır. Kullanılmadığı durumlarda kanama ve enfeksiyon olasılıklarına dair riskler meydana gelebilir.
 • Meme büyütme ameliyatları da diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi nadir düzeylerde; enfeksiyon, kanama, anestezi kaynaklı ek sorunlar, nefes problemleri gibi çeşitli riskleri barındırmaktadır.

Memeleri Büyütmek için Ameliyat Seçenekleri

 

Yağ Enjeksiyonuyla Meme Büyütme

 

Bel – karın bölgeleri başta olmak üzere vücudun diğer bölgelerindeki fazla yağın alınarak göğüs bölgesine enjekte edilmesine dayanan bir yöntemdir. Belirli meme dokusu ve meme yağ oranına sahip bayanlarda yapılabilir. Özellikle meme asimetrisi olan hastalar için idealdir. Ameliyat – cerrahi aşamaları tercih etmeyen bayanlar içindir ancak her meme için uygulanamaz ya da uygulanması bir sonuç getirmez. Yağ enjeksiyonu şu durumlarda yapılabilir;

 • Meme asimetrisini gidermek için
 • Memeleri daha dolgun hale getirmek için
 • Silikonla meme büyütme ameliyatı olmuş ancak çok zayıf olduğu için silikonun belirginliğini düşürerek çok daha doğal bir meme görüntüsü oluşturmak için
 • Tüberöz meme gibi çeşitli meme şekil bozukluklarını gidermek için

Yaü enjeksiyonuyla meme büyütme uygulamasının en büyük dezavantajı, enjekte edilen yağın tamamının kalıcı olmamasıdır. Özetle tekrar uygulama gerektirir.

 

Silikon Protezle Meme Büyütme 

Kalıcı meme büyütme operasyonudur. Memeye cerrahi kesik atılarak yuvarlak ya da damla silikon protezler yerleştirilir. İstenilen boyutlar ve istenilen meme görüntüsü ortaya çıkartılabilir. İmplantların dayanıklılık süresi ortalama 10 yıl olup daha fazla ömre sahip türleri vardır. Doğal meme görüntüsü için hem yuvarlak silikonlar hem de damla silikonlar tercih edilebilir. Damla silikonlar yuvarlak silikonlardan daha sonra geliştirilmişlerdir. Damla silikonlar normal meme görüntüsüne en yakın olanıdır ancak oval olan da tercih edilmektedir. Oval silikonlar daha çok sütyen kullanmak istemeyen, dolgulu sütyen kullanmak istemeyen ya da dekolte giyimi seven bayanlarca tercih edilmektedir. Vücut yapısı, boy oranı, omuz meme başı orantısı hesaplanarak hastaya en uygun silikon türü önerilir, karar hastaya bırakılır.

Göğüs Silikonu Modelleri Nelerdir?

Göğüs silikonu modelleri iki ana grupta incelenir. Bunlardan ilki en çok tercih edilen damla modeldir. Damla model göğüs silikonları normal göğüs görüntüsünü ifade eder. Meme başından itibaren meme altına doğru daha fazla dolgunluğun elde edilmesinde etkilidir. Damla şeklinde olması sebebiyle damla silikon modeli olarak anılır. Damla silikonlar yapı ve üretim aşamaları olarak diğer model ile aynı özelliklere sahiptir. Tek farkı şeklidir. Normal göğüs şeklindedir. Diğer çeşit ise yuvarlak göğüs silikonudur. Bu model de çok fazla tercih edilmektedir. Genellikle dekolteli giyimden hoşlanan kadınlar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda tenis, yüzme gibi çeşitli fiziksel aktivitelerde bulunan bayanlar için de oldukça idealdir.

Damla model göğüs protezleri anatomik göğüs silikonu olarak da anılmaktadır. Normal bir meme görüntüsünü ve şeklini çok daha iyi taklit edebilmektedir. Normal meme görüntüsünden vazgeçmek isteyemeyen hastalar için tercih sebebidir. Damla modeller meme dokusunun az olduğu kadınlar için de uygun bir seçimdir. Hastanın ölçülerine özel üretilirler. Özetle ihtiyaca uygun farklı ebatları vardır. Ebat değişimleri her iki model için de geçerlidir. Yuvarlak model silikonlar aynı zamanda meme toparlama ve meme büyütme operasyonlarında memenin üst kısmında da kullanılabilmektedir. Memenin üst kısmında yer alan boşlukların doldurulması için idealdir. Her iki model de tercih edilebilir. Her ikisi de dışarıdan bakıldığında anlaşılmamaktadır.

Kas Altı ve Kas Üstü Göğüs Silikon Ameliyatı İyileşme Farkı Var mıdır?

Silikon protezlerin yerleştirilmesi kas altı ya da kas üstüne göre yapılabilir. Hangi tekniğin seçileceği; hastanın genel sağlığı, hastanın mevcut meme dokusu, yerleştirilecek silikonun tipi, silikonun büyüklüğü ve vücut tipinize göre belirlenmektedir. Her iki yerleştirme tekniği de bu kriterlerle bağlıdır. Kas üstü tekniğinin seçilmesindeki en büyük etken, yerleştirilecek silikon implantının büyüklüğü ve memenin genel yapısına göre değişir. Meme yapısı uygun ve tercih edilen silikon da büyük ise genelde kas üstü yerleştirme tekniği uygulanır.

Kas altı tekniğinin en büyük avantajı ise göğüs bölgesindeki cilt dokuları ve kas gruplarının yerleştirilecek olan silikonun yerleşimini desteklemede belirleyici olmasındandır. Öte yandan hem kas üstü hem de kas altı iyileşme süreçleri birbirine benzerdir. Her iki teknikte de yerleştirilen silikondan kaynaklanan basınç gerginliği ilk birkaç gün yoğun şekilde hissedilir. Kas altı silikon yerleştirme tekniğinin tek dezavantajı ise kas üstü tekniğe göre ağrının biraz daha şiddetli ve uzun sürmesidir. Kas altı silikon yerleştirmede 3 – 4 gün biraz daha yoğun ağrı hissedilebilir. Her iki seçenekte de basit ağrı kesiciler kullanılarak, söz konusu ağrının hafifletilmesinde etkili olmaktadır.

Meme Protezi – Silikonu Dışarıdan Belli Olur mu?

Dışarıdan bakıldığında; çok yakın dahi olsa belli olmamaktadır. Hatta dokunulduğunda dahi belli olmaz.

Süt Kanallarına Zararı Olur mu? Bebek Emzirebilir miyim?

Bebek emzirmede de süt oluşumunda da engelleyici nitelikler barındırmaz. Ancak bebek emziriyorsanız emzirme dönemi sonrasında bu operasyonu olmalısınız. Ayrıca operasyon yapıldıktan hemen sonra gebe kalmanız önerilmez. Gebelik için operasyondan sonra birkaç ay beklemeniz tavsiye edilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

İzler memelerin alt kısımlarında yer almaktadır. Operasyon sonrası birkaç ay boyunca tüm izler görünür halde olacaktır. Ancak zamanla izlerin tamamı fark edilemeyecek kadar silik bir forma bürünmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatında Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?

10 – 15 yılın üzerinde bir kullanım ömrüne sahiptir. Ancak teknolojinin gelişimi ile beraber yeni nesil protez uygulamalarındaki kullanım ömrü gittikçe uzamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

18 yaşını tamamlamış her vatandaş bu operasyonu yaptırmakta özgürdür. Buna ek olarak fiziksel gelişimini tamamlamamış olması gereklidir. Ayrıca tıbbi bir şart gerektiği takdirde meme büyütme – meme küçültme gibi tüm operasyonlar 18 yaş sınırının altında da yapılabilmektedir.

Meme İmplantları Sarkmayı Giderebilir mi?

İmplantların hiç biri göğüslerin sarkmasını önleyecek özellikler sunamaz. Sarkma için meme büyütme operasyonlarına ek olarak Mastopekti adı verilen dikleştirme operasyonları önerilmektedir.

Meme İmplantı – Meme Protezi – Göğüs Büyütme Ameliyatları SGK Tarafından Karşılanır mı?

Bu tür estetik operasyonlar devlet tarafından karşılanmamaktadır. Kozmetik türe giren hiçbir müdahale devlet tarafından ödenmez. Tıbbi zorunluluk doğurtan meme kanseri, meme alınması gibi durumlar devlet tarafından karşılanmaktadır.

Anestezi Uygulanır mı? Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Tüm operasyonlar genel anestezi altında yürütülür. Nadiren Sedatif etkili ilaçlara ek olarak lokal anestezi altında da uygulama yapılabilmektedir. Operasyonlar en az 1 en fazla 2 saat sürmektedir.

Kaynakça:

https://www.medicalpark.com.tr/meme-buyutme/hg-2302

https://www.acibademhayat.com/meme-estetigi-hakkindaki-gercekler

5 / 5. 2

2 cevaplar
 1. Derya
  Derya says:

  Merhaba, eşim göğüslerim küçük olduğu için benimle ilgilenmiyor, bazen şaka ile de olsa ağzından kaçırıyor. Bu da benim motivasyonumu bozuyor. En kısa zamanda paramı biriktirip meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Ücreti nedir?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir