Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
4.6
(5)

Meme büyütme operasyonları, vücut yapısına göre göğüsleri yeterince dolgun olmayan kişilerin tercih ettiği bir cerrahi işlemdir. Geçmişten günümüze göğüs, fiziksel güzelliğin en önemli simgelerinden biri olduğu için, bu bölgede dolgunluk çok önemlidir.

Fiziksel olarak daha çekici ve orantılı görünmek isteyen kişiler için, göğüs büyütme ve buna ek olarak yapılan dikleştirme işlemi son derece uygun ve etkilidir. Çok rahat bir operasyon olması sebebiyle, cerrahi olarak gerçekleştirilen göğüs büyütme işlemleri çok fazla tercih edilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen kadınların tercih ettiği cerrahi müdahaleye verilen isimdir. Kişilerde fizyolojik yapı itibari ile göğüsler yeterince gelişmeyebilir, yapıya göre göğüsler küçük kalabilir, göğüslerden biri veya ikisi gelişmeyebilir.

Bunlara ek olarak kilo alıp verme ve emzirme gibi durumlardan dolayı göğüslerde sarkma olabilir. Sarkma durumunda da göğüs büyütme operasyonları yapılır. Göğsün büyütülmesine yönelik yapılan meme estetiği işlemlerinde meme protezi ve silikon uygulaması yapılır.

Göğüs büyütme operasyonlarında ne kadar dolgunluk sağlanacağı hem kişinin tercihlerine hem de göğüs kafesine ve meme derisinin esnekliğine göre uygulama yapılır. İşlem öncesinde aşağı yukarı nasıl bir yol izleneceğine karar verilse asıl büyüklüğe işlem sırasında karar verilir.

Kişinin göğüs kafesinden daha büyük bir protez kullanılması mümkün olmadığı için ancak yine anatomik yapısına göre göğüs yeterince büyütülebilir. Göğüs büyütme operasyonlarında ayrıca kişinin meme başı yukarıya çekildiği için dikleştirme de sağlanır.

Neden Meme Büyütme Estetiği Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon: Meme Büyütme Ameliyatı
Operasyon Süresi: 1-2 Saat
Hastanede Kalma: 1 Gece
Anestezi: Genel Aneztezi
İyileşme Zamanı: 5 Gün
İşe Dönüş: 7 Gün

Meme estetiği işlemleri arasında yer alan büyütme operasyonları, kişinin daha dolgun göğüsler istemesi halinde başvurduğu bir yöntemdir. Fiziksel güzelliğin yanı sıra bazen kişilerin iki göğsü arasında dengesizlikte olabilir.

Geçirilen cerrahi operasyonlar sonucunda kişinin göğüs dokuları alındığında da yine bu işleme başvurulur. Yani kısacası göğüs estetiği genel olarak kişinin fiziksel görünümünü çok daha güzel hale getirmek ve daha orantılı bir vücuda sahip olmak için tercih edilir.

Sağlığı bozulan kişiler veya da talihsiz bir kaza geçiren bireylerde bazen göğsün biri veya ikisinin alınma durumu olur. Göğüs büyütme işlemine bu amaçla da başvurulur.

Tamamen göğsü alınmış birine silikon protez uygulanarak gerçek bir göğüs görünümü oluşturulabilir. Aynı şekilde göğüsler arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi için de göğüsler cerrahi müdahale ile büyütülebilir.

Kimler Meme Büyütme Estetiği Yaptırabilir?

Göğüs estetiği son yıllarda en çok tercih edilen operasyonlardan biridir. Pek çok kişi bu cerrahi müdahale için uygun adaydır. Göğüslerinin boyutunu yeterli bulmayan ve göğüs gelişimini tamamlamış herkes için uygundur.

İki memesi arasında orantısızlık olan kişiler, bu operasyon sayesinde iki göğsünün de eşit oranda olması sağlanır. Göğüs büyütme operasyonu yalnızca aşağıda belirteceğimiz kişiler için uygun değildir:

 • 18 yaşından küçük olan kişiler
 • Hamileler
 • Göğüs gelişimi tamamlanmamış kişiler
 • Yakın zamanda hamile kalmayı planlayanlar
 • Sağlık durumu, cerrahi müdahale için uygun olmayanlar

Emziren anneler göğüs büyütme operasyonu geçirebilir ancak bu süreçte biraz zorlanacağı ve belirli bir süre bebeğini emziremeyeceği için sıkıntı yaşayabilir. Bu yüzden emziren annelerin, işlemi daha sonrasına ertelemesi önerilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme nasıl yapılır konusu hangi tekniğin tercih edileceğine göre değişiklik gösterir. Meme protezi takılarak, göğüslerde istenilen oranda büyütme sağlanır. Bu operasyon için kişilere genel anestezi uygulanır.

Kişinin meme ve göğüs kafesine yapısına göre uygun protez tercih edilir. Bu noktada özellikle gerçekçi bir protez tercih edilmelidir. Kişinin göğüs altından oluşturulan kesilerden protez yerleştirilir. Bu sayede daha kalıcı olarak göğüslerde büyüme sağlanır.

Meme altındaki bölümde açılan 4-5 cm’lik kesilere protez silikon yerleştirilir. İşlem sırasında kullanılacak olan silikon protezler, dünya genelinde pek çok firma tarafından üretilir.

Meme silikon protezleri ile ilgili olarak en çok kafa karıştıran konulardan biri, bu protezlerin kanser riski oluşturup oluşturmadığıdır.

Öncelikle bu silikonlar birçok teste tabi tutulur ve tamamen güvenilir olarak üretilir. Bu yüzden de herhangi bir riski olmadığını söyleyebiliriz. Meme silikonları, genellikle kişinin meme altından yerleştirilir. Ayrıca meme ucundan ve koltuk altından da yerleştirilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı öncesi hastalar doktorun önerdiği bazı noktalara dikkat ettiklerinde operasyon çok daha başarılı ve risksiz geçer. Genel olarak riskli bir cerrahi müdahale olmasa da yine de bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu önemli noktalar:

 • Operasyondan önce her cerrahi müdahale de olduğu gibi kişilerin aspirin kullanmayı bırakması gerekir. En az 7-8 gün öncesinde aspirin ve benzeri etkiye sahip ilaçlar bırakılmalıdır.
 • Öncesinde doktor ile detaylı bir görüşme yapılmalı ve beklentilerin konuşulması gerekir. Nasıl bir protez konulacağına ve ne kadar büyüme sağlanacağı gibi konuların netleştirilmesi gerekir.
 • Hastanın operasyondan en az 10 gün önce sigara kullanımını bırakması gerekir. Sigara kullanımı, kan akışını yavaşlattığı için hastanın iyileşmesini de geciktirir.
 • Operasyon öncesinde doktorunuzun önerilerine ne kadar kulak verir ve harfiyen uyarsanız, o kadar az komplikasyon ile karşı karşıya kalma riskiniz olur.

Göğüs büyütme işlemi öncesinde, bu operasyona tam olarak hazır olmalı ve mutlaka iyi bir uzman doktor bulmalısınız. Alanında ne kadar uzman bir doktor ile görüşür ve onun uyarılarını dikkate alırsanız, süreç sizler için o kadar rahat geçecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrası da hastaların birkaç noktaya dikkat etmesi gerekir. Bu süreçte ne kadar dikkatli ve özneli olursanız, süreç sizler için o kadar rahat geçecektir. Bu süreçte hastaların dikkat etmesi gerekenler şöyledir:

 • Operasyondan sonra hastalarda genel olarak ağrı hissi çok fazla olmaz. Çok hafif bir gerginlik hissi olur ki bu da çok normaldir.
 • Göğüslerde hemen büyüme görülür.
 • Göğüs üzerinde belirli bir baskı yaratılması gerekir. Bunun için de operasyonun ardından özel bir sargı uygulaması yapılır.
 • Operasyonun ardından protezlerin olduğu bölgelerde sızıntı olabilir ve bunun için de dren uygulanır. Operasyondan birkaç gün sonra direnler çıkarılacaktır.
 • Operasyondan 6 saat sonra hastalar sıvı alımına başlayabilir.
 • Kişiler hemen taburcu olabildiği gibi bazı durumlarda bir gün hastanede kalma durumu da söz konusu olabilir.
 • Hastaların ilk bir hafta sırt üstü yatması önerilir. Ayrıca yana dönerken vesaire kişilerin temkinli olması gerekir.
 • Ameliyattan 2 gün kadar sonra hasta duş alabilir. Bu süre zarfında ayrıca hastanın pansumanı yapılır ve sargısı da değiştirilir.
 • Sargılar çıkarıldıktan sonra hastanın özel sutyen giymesi gerekir. Bu sutyenin 3 hafta geze gündüz hastaların üzerinde olması gerekir.
 • Operasyonda sonra ilk 4 gün çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Gerginlik, ödem, şişlik ce morluk bunlar arasındadır. Bunların kısa sürede geçmesi için bol bol dinlenmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir.
 • Birkaç hafta sonra sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz. 8 hafta kadar sonra da yüzme, tenis ve fitness gibi sporlar yapılabilir.
 • Zamanla ödemler gittiğinde göğsünüzün şekli tamamen oturacak ve doğal görünümünü alacaktır.
 • Meme büyütme operasyonu sırasında genel olarak emzirme ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaz. Hastalar işlemden 3 gün kadar sonra bebeğini emzirebilir.

Genel olarak bakıldığında göğüs büyütme operasyonlarında herhangi bir risk veya komplikasyon görülmez. Ancak yine de sorunsuz bir süreç geçirmek isteyen hastaların bazı önemli noktalara dikkat etmesi önemlidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Riskli Mi?

Meme büyütme ameliyatları özellikle son dönemde ilgi gören ameliyatlardan biridir. Fakat ne yazık ki her estetik ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatı da birçok risk taşımaktadır. Meme büyütme ameliyatı riskleri şu şekildedir;

 • Meme büyütme ameliyatı kadınlar arasında oldukça yaygındır. Genel olarak bakıldığında görünüşte olumluluk yaratsa da yanlış yapılması gibi durumlarda ne yazık ki oldukça kötü sonuçlar olabilir. Bir meme diğerinden daha büyük olabilir ya da istediğiniz ölçüde olmayabilir.
 • Meme büyütme ameliyatında karşılaşan en büyük risklerden biri kesinlikle memede kan birikmesiyle oluşan kapsüllerdir. Meme ameliyatından sonra belli başlı sızıntılar olur. Bu sızıntıların sağlıklı bir şekilde dışarıya atılması gerekmektedir. Bunu sağlamak için ise göğüslere dren takılır. Dren takılmadığı sürece sızıntılar vücuttan çıkamaz ve memede kapsül oluşur
 • Meme büyütme operasyonunda korkulan en büyük şey kesinlikle ağrı olup olmamasıdır. Vücudunuza belli başlı bir silikon girdiği için kesinlikle ağrı meydana gelecektir. Yani dikişiniz olduğu için değil de vücudunuza silikon girdiği için ağrı olacaktır.
 • Ağrılar kesinlikle geçicidir. Ama geçmesi için biraz zaman geçmelidir. Özellikle protez hareket ettikçe ağrınız şiddetlenir ve katlanılmaz bir hale gelebilir.
 • Meme büyütme ameliyatında en büyük risk kesinlikle kayma problemidir. Yatma şeklinde ya da büyük bir darbede silikonunuz kayabilir. Bu hem sizin canınızı yakar hem de yamuk ve orantısız görüntü oluşturur. Bu yüzden yatarken bile dikkatli yatmalı hatta belli bir süre yan bile yatmamalısınız. 
 • Ameliyattan sonra en az 3 gün banyo yapılmamalıdır. Daha sonrasında yara izine bağlı olarak alınabilir ya da tekrardan alınmamaya karar verilebilir. 
 • Enfeksiyon riski her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da olabilir. Bunun için olabildiğince enfeksiyondan korunmaya çalışmalısınız. Göğüs bölgenize fazla temas etmemeli ve etrafınızı olabildiğince temiz tutmalı ve düzenli pansiyon yapmalısınız. Enfeksiyon oluşması ile karşı karşıya kalırsanız doğru antibiyotik ile bu sorunun üstünden gelebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra meme bölgenizde hissizlik olabilir. Dokunma gibi etkenleri hissetmeyebilirsiniz. Bu durumlar genellikle geçici olduğu için bir sorun teşkil etmemektedir.

Silikon Meme Protezi Çeşitleri

Silikon meme protezleri, estetik ameliyatların vazgeçilmez bir parçasıdır. Genel olarak, bu protezler iki ana kategoride incelenir. İlk olarak, şekillerine göre sınıflandırılmışlardır:

 • Yuvarlak
 • Damla (Anatomik)

Her iki tip de belirli estetik ihtiyaçları karşılar. Örneğin, yuvarlak protezler dolgun bir görünüm sağlarken, damla şeklindeki protezler daha doğal bir kontur sunar. İkinci olarak, yüzey özelliklerine göre ayrım yapılır. Bu özellikler, protezin doku ile etkileşimini belirler ve uzun vadede sonuçların kalıcılığını etkileyebilir. Sonrasında, protezlerin göğüs duvarına uyum sağlayan taban ebatları ve verdiği yükseklik önem kazanır. Bu özellikler, kişinin vücut yapısına göre özelleştirilmiş bir seçim yapılmasını sağlar. Böylelikle, her birey için en uygun protez tipi belirlenebilir. Bu ayrımlar sayesinde, hastaların ihtiyaç ve beklentilerine en uygun çözümler sunulabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Acı Hissedilir Mi?

Göğüs silikon operasyonlarında kişilere anestezi uygulandığı için acı hissi oluşmaz. Genel anestezi altında yapılan bu işlem sırasında sizler hiç farkında olmadan işlem tamamlanır.

Operasyonun ardından birkaç gün bölgede ağrı ve sızı olabilir. Bu ağrı hissi dayanılmaz bir acı değildir ve birkaç gün sonra zaten geçecektir. Bu süreçte reçeteli ağrı kesiciler kullanabilir ve acı hissini minimuma indirebilirsiniz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Meme ameliyati genel olarak uzun süren bir operasyon değildir. Tabi hastanın göğüs bölgesine nasıl ve ne miktarda protez yerleştirileceğine göre de değişir.

Ortalama 45 ila 60 dakika arasında tamamlanan bir işlemdir. Hasta operasyondan sonra, sağlık durumuna göre bir gün hastanede kalabilir.

Eğer genel olarak bir sorun yoksa da hemen aynı gün taburcu edilir. Evde geçireceği 3-4 günlük istirahat sonrasında da hasta gündelik hayatına geri dönebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kalıcı Mı?

Meme büyütme ameliyati kalıcı olarak göğüslerde büyüklük sağlar. Özellikle kilo alıp verme durumlarında göğüs bu durumdan çok fazla etkilenmez. Sadece kullanılan protezlerin belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Operasyon sırasında kullanılan protezlerin 10-15 yıl kadar ömrü vardır. Mutlaka bu aralıklarla protezlerin değiştirilmesi gerekir. Aksi durumda sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Tabi bu kalıcılık cerrahi müdahale için söylenebilir.

Eğer tercihiniz yağ enjeksiyonu veya dolgu gibi işlemler olursa kalıcılık asla bu kadar olmayacaktır. Dolgu ve yağ enjeksiyonu yaptıranların daha sık aralıklarla işlemi tekrarlatması gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Olanlar

Meme büyütmek için cerrahi operasyon geçiren kişiler, işlemden sonra rahat bir süreç yaşadığını ve cerrahi müdahaleden başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtmektedir. Zaten genel olarak bakıldığında başarısız olması için hiçbir neden yoktur.

Tabi işlemden maksimum başarının elde edilmesi, doktor ve klinik seçimine bağlıdır. İyi bir klinikte veya hastanede, alanında uzman bir doktordan yardım aldığınızda, işlemin hem komplikasyonlarını önleyebilecek hem de çok daha başarılı sonuçlar elde edebileceksiniz.

Meme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Göğüslerinizi büyütmek için yaptıracağınız cerrahi işlemlerde, iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Acı hissi ve operasyonun yarattığı komplikasyonlar birkaç gün içinde geçecektir. Ancak tam iyileşme için hastanın bir hafta 10 gün dinlenmesi gerekir.

Normal hayatına tamamen geri dönmesi için ise 2 ya da 3 hafta gibi bir süre gereklidir. O zaman sorunsuz bir şekilde hasta normal hayatına geri dönebilecek ve operasyondan en iyi sonuçlar elde edilecektir.

Ameliyatsız Meme Büyütme Mümkün Mü?

Gögus buyutme doğal yollarla çok mümkün olan bir durum değildir. Fizyolojik yapımız gereği bazı dönemler göğüslerimizde büyüme ve küçülme görülebilir. Ancak bunların oranı hem azdır hem de kalıcı değildir.

Bazen kişilere doğal yöntemlerle göğsün büyütülebileceğine dair vaatlerde bulunulabilir. Ancak bunların birçoğu işe yaramayan ve herhangi bir etkisi olmayan şeylerdir. Gerçek bir büyüme için en ideali cerrahi müdahaledir.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme

Ameliyatsiz meme büyütme yöntemleri arasında genel olarak yağ enjeksiyonu, dolgu ve Aquafilling yöntemleri gösterilir. Bu yöntemler, cerrahi müdahaleden korkan hastalar için uygundur. Ancak protez ve silikon uygulamaları gibi kalıcı değildir.

Bu işlemlerde enjekte edilen yağlar veya dolgu malzemeleri bir süre sonra kendiliğinde eriyecektir. Ayrıca o bölgede erime süreci yaşandığı için deri genişleyecek ve sonrasında da sarkma gibi durumlar yaşanacaktır. Daha kalıcı ve etkili çözümler istiyorsanız, protez silikon uygulamaları çok daha iyi olacaktır.

Meme Estetiği Fiyatları

Göğüs estetiği fiyat durumu kullanılan tekniklere ve ayrıca kullanılan protez silikonların kalitesine göre değişir. Bu noktada nasıl bir protez silikon kullanıldığı çok önemlidir.

Ne kadar kaliteli bir protez tercih edilirse hem o kadar uzun süre bu protezler kullanılabilecek hem de proteze bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar engellenecektir. Kişilerin göğsünde ne kadar bir büyütme sağlanacaksa veya ekstra olarak göğüs dikleştirme işlemi vesaire de yapılacaksa yine fiyatta değişiklik olabilir.

Meme estetiği fiyatları hakkında net bir bilgi alınabilmesi için öncelikle kişilerin muayene olması ve nasıl bir yol izleneceğine karar verilmesi gerekir. Sonrasında hastaya hem operasyona ilişkin detaylı bilgi hem de fiyat bilgisi verilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler güvenli mi?

Meme estetik operasyonları arasında büyütme çok yaygın bir işlemdir. Bu işlem sırasında kullanılan protezlerde en çok tercih edilen ürünler arasında bulunur. Tamamen bu amaçla üretilen protezler, piyasada farklı kalitelerde bulunur.

Genel olarak FDA onaylı olan protezler güvenlidir. Bu konuda sorun yaşamamak için mutlaka nasıl bir protez kullanılacağını öğrenmeniz gerekir.

Meme büyütme operasyonu için yaş sınırı var mı?

Meme büyütmeye yönelik yapılan işlemler bir cerrahi müdahale olduğu için 18 yaşından daha küçük kişilere uygulama yapılmamaktadır. Kişinin operasyona uygun olması için ayrıca göğüs kafesinin de gelişimini tamamlamış olması gerekir.

Zorunlu bir durum söz konusu olmadığı sürece meme gelişimi tamamlanmayan kişilere bu işlem uygulanmaz. Üst yaş sınırı olarak ise bir sınır yoktur. Kişinin sağlık durumu elverdiği sürece her yaş grubu için uygulanabilir.

Meme estetiği sonrasında emzirebilir miyim?

Meme estetiğinde kullanılan protez, memenin alt yapısına yerleştirildiği için süt kanallarına herhangi bir zarar gelmez. Bu sebeple operasyondan hemen 3 gün sonra bebeğinizi tekrar emzirmeye devam edebilirsiniz.

Meme büyütme estetiğini kim yapar?

Göğüs büyütme estetiği, uzman estetik ve plastik cerrahlarının alanına giren bir işlemdir. Klinikte veya hastanede uygulanabilir ancak mutlaka tam donanımlı bir ameliyathane de yapılmalıdır. Bu konuda sorun yaşamamak ve sonucun problemsiz olması için mutlaka iyi bir uzman doktor seçilmesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikiş aldırılır mı?

Göğüs büyütme ameliyatında kesiler göğüs altında kalır. Estetik olarak görünümün bozulmaması için genel anlamda estetik dikişler kullanıldığı için dikiş alma işlemi yapılmaz. Bu dikişler, zamanla kendiliğinden eriyecektir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası korse kullanılması gerekli mi?

Meme estetiği sonrasında hem hızlı iyileşme hem de göğüslerin istenildiği gibi şekillenmesi için korse kullanılır. Göğüs için kullanılan korseler, standart vücut korseleri ile aynı değildir. Daha çok sıkı bir sutyen gibidir ve göğüslerin hem toparlanmasını hem de hızlı iyileşmeyi sağlar.

4.6 / 5. 5

2 cevaplar
 1. Derya
  Derya says:

  Merhaba, eşim göğüslerim küçük olduğu için benimle ilgilenmiyor, bazen şaka ile de olsa ağzından kaçırıyor. Bu da benim motivasyonumu bozuyor. En kısa zamanda paramı biriktirip meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. Ücreti nedir?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir