Dudak Dolgusu

5
(1)

Dudak dolgusu son zamanlarda cerrahi müdahaleden herhangi bir nedenle çekinen hastaların dudaklarını büyütmek için yaptırdıkları bir işlemdir. 

Günümüzde giderek popülerleşen bir işlemdir ve özellikle kadınlar arasında oldukça yaygın bir yere sahiptir. Ancak her iki cinsiyette de uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dudak yapımızın cinsiyetimiz ile bir ilgisi olmadığından dudakları konusunda rahatsız olan herkes bu işlem hakkında bilgi almak veya işlemi uygulatmak için dilediği hekime başvurabilir.

İşlem kısaca; dudakların içine ve çevresine dermal dolgu denilen malzemenin estetik uzmanları tarafından enjekte edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu dolgunun içerisinde hyaluronik asit denilen vücudumuzda da bulunan bir madde bulunmaktadır.

Dudak dolgusu işlemini dudaklarının şeklinden ve inceliğinden memnun olmayan kadın hastalara yapılan bir işlemdir. Ancak erkek hastalara da uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yalnızca bu konudaki erkek hasta sayısı oldukça az olduğundan dolayı kadınlara yönelikmiş gibi görünebilir.

 

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudak dolgusunun uygulanma biçimi hastanın talebine yönelik geçici ve kalıcı şekilde uygulanmaktadır. Daha kısa süreli ve çoğu zaman nasıl bir yüz görünümü elde edileceğini merak eden kadın hastalarda sıklıkla geçici şekilde uygulanan dudak dolgusunun kalıcı uygulama biçimi de bulunmaktadır.

  • Geçici Dudak Dolgusu: 

Geçici dudak dolgusu uygulamasında hastanın dudak içine ve çevresine hyaluronik asit içeren bir dolgu malzemesi enjekte edilmektedir. 

Yaklaşık olarak 1 yıl süre ile hastanın dudaklarında sağlanan şekillendirme vücut tarafından korunmaktadır. Sonrasında dudak yavaş yavaş eski şekline döner.

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinde en korunaklı yöntem geçici dudak dolgusudur. Bunun nedeni elde edilen görüntünün hastanın beğenmeme durumunda ve öncesinde yaşadığı birtakım endişelerin bir süre sonra kendi haline döneceği veya sadece kısa bir süreliğine değişiklik yapmak istenmesi gibi pek çok avantaj sağlamasıdır.

Bu işlemin ana maddesi hyaluronik asittir. Bu asit vücudumuzun içerisinde de bulunan bir madde olma özelliği bulunmaktadır. Yani, hyaluronik asit vücudumuza girdiğinde yabancı bir madde gibi algılanmayacaktır ve vücut kolaylıkla bu maddeye uyum sağlayacaktır.

  • Kalıcı Dudak Dolgusu:

Kalıcı dudak dolgusu dudak şeklinden ciddi derecede memnun olmayan hastalara daha sık uygulanmaktadır. Yüz görünümü ile ilgili geçici bir çözüm değil; daha kalıcı ve ömür boyu sürecek bir görünüm elde edilmek istendiğinde tercih edilmelidir.

Özellikle birkaç defa geçici dolgu yaptırmış hastalar bunu daha ekonomik hale getirmek için de tercih edilebilir.

Kalıcı dudak dolguları cerrahi müdahale içermektedir. 

Genellikle bu ameliyatlarda yağ enjeksiyonu ya da dermofat greft isimli yağ dokusu dudak içerisine eklenerek yapılır.

Ancak uzmanlar tarafından geçici dudak dolgu yöntemleri herhangi bir anestezi içermediğinden daha çok önerilmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dudak dolgusu nasıl uygulanır sorusu bu işlemin ameliyatsız yapılmasından dolayı oldukça merak edilmektedir. Herhangi bir cerrahi işlem olmadan dudaklara verilen bu görüntü son yıllarda hızla ülkemizde popüler hale geldiğinden kişilerde işlemin yapılışı oldukça merak uyandırmaktadır.

İşlemin ekonomik olması ve çok sayıda kadın tarafından denenmek istenmesi de akıllara sıklıkla 

‘’ Dudak dolgusu nasıl uygulanır?’’ sorusunu getirmektedir.

İşlem sırasında ilk olarak kişinin dudağı üzerine ve yakın çevresine lokal anestezi özellikte krem uygulanır. 

Dolgu maddesi daha sonra dudağın çevresine ve iç kısmına enjekte edilir. Enjekte etme işlemi sırasında işlemi uygulayan sağlık profesyoneli dudağın şeklini anında görerek müdahalede bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir istenmeyen sonuç elde edilmesi durumu söz konusu değildir.

Dolgunun içerisinde kullanılan maddenin doğal olması ve insan vücudunun içerisinde de bulunmasından dolayı işlem sırasında da herhangi bir komplikasyon gelişme riski oldukça düşük bir ihtimaldir.

İşlem sırasında iğne uçlu enjeksiyonu adı verilen bir enjektör kullanılmaktadır. Enjeksiyon sırasında istenilen şekilde hacim verilmektedir.

İşlem yaklaşık olarak 20 dakika kadar zaman almaktadır.

İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı veya acı duymamaktadır.

Kişinin vücut yapısına bağlı olarak işlem sırasında verilen şekil en çok 12 ay kadar kalıcı olmaktadır.

Dolgunun kalıcılık miktarını hastanın mimik yapma alışkanlığı, tükettiği besinler ve dolgu maddesinde kullanılan içeriğe göre de farklılık gösterebilmektedir.

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem ve Şişlik Meydana Gelir mi?

Dudak dolgusu her bireyin dudak yapısına göre farklı bölgelere uygulanmaktadır. Uygulama noktaları uygulama sırasında dudağın yapısı göz önünde bulundurularak işlemi uygulayan kişi tarafından sağlanmaktadır.

Dudak dolgusu sonrası ödem ve şişlik meydana gelir ve bu işlemden kaynaklanan, korkulmaması gereken son derece normal bir durumdur. 

Uygulama sonrası dönemde meydana gelen şişlik ve ödemin iyileşme süresi yaklaşık 3 gündür. 3 gün sonunda şişlikler yavaş yavaş inmeye başlar ve yaklaşık 15 gün sonra tamamen ortadan kalkar. 

Bu süreyi de aşan veya hassasiyet gibi bir durum meydana gelirse altında yatan nedenin araştırılması için mutlaka hekiminize başvuruda bulunmalısınız.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dudak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir ve işlem sonrasında hekiminizin uyardığı konularda mutlaka özenle davranılması gerektiğini de bilmeniz gerekir. 

Bu hem herhangi bir problem yaşamamak adına hem de işlemin kalıcılık süresini arttırmak adına oldukça önemlidir.

İşlemi uygulayan sağlık profesyoneli bu konuda doğru teknik ve kaliteli malzemeler kullanmışsa dudak dolgusu işleminde herhangi bir sorun çıkması olanaksızdır. Ancak uygulamayı yapan kişinin üzerine düşenler olduğu gibi hastaların üzerine düşen şeyler de vardır. Hastaların üzerine düşen uygulama sonrasında yapması gerekenleri dikkatli bir şekilde uygulamaktır.

Uygulama bittikten sonra en az 2 saat hiçbir şey yiyip içmemek gerekmektedir. Ayrıca yine bu süre içerisinde dudak üzerine herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir.

İşlem sonrası 2 saatlik zaman diliminde zorlayıcı mimikler de yapılmamalı ve dudak kaslarının işleme adapte olabilmesi için zaman tanınmalıdır.

Dudak dolgusunun yapıldığı tüm bölgeye (dudak üzeri ve çevresi) buz uygulaması yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

İşlem sonrasında buz uygulaması ödem ve şişliğe de iyi gelecektir.

Dudak ve çevresinde yaklaşık 2 gün süren hassasiyet için uygulamayı yapan hekim tarafından uygun görülen bir krem ya da jel kullanılabilir. Bu ürünlerin içerisinde K vitamini olmasına da dikkat edebilir ve varsa K vitamini bakımından zengin olan seçeneklere yönelebilirsiniz. Çünkü K vitamini ödem ve hafif morlukları giderici özellik taşımaktadır.

Dudak dolgusu sonrası ödem giderici krem ile dudağınıza hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Alkol ödem arttırma özelliği taşır. Bu nedenle hem işlem öncesindeki birkaç gün hem de uygulama sonrasındaki birkaç gün alkol tüketiminden özellikle kaçınmalısınız.

Uygulama sonrasında birkaç gün çok sıcak ve çok sıcak içecek ve yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Dudağa çok soğuk ve çok sıcak şeyler değdirmek ödeme ve kızarıklıkların kötüleşmesine neden olabilir. Aynı zamanda dudak kaslarını zorlayıcı şekilde besinler çiğnenmemelidir.

Hafifçe sakız çiğnenebilir ancak daha uygun olanı dudağın zorlanmaması açısından sakız çiğnemekten bir süre kaçınmak daha faydalı olacaktır.

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında hamam ve sauna gibi sıcak buhar uygulamasının yoğun olduğu yerlerden kaçınmalısınız. Buharın ısısı dudaktaki ödemi arttırabilir.

Eğer normalde düzenli olarak dudak dolgusu yapılan hasta ağır egzersiz yapıyorsa buna da işlemden sonraki birkaç gün ara vermesi ve yüz kaslarını yoracak herhangi bir faaliyetten kaçınması gerekmektedir.

Dudak Dolgusu Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Dudak dolgusu uygulamasının yaygınlaşması ve zararsız olduğunun anlaşılması giderek onu daha da popüler hale getirmektedir. İşlem herhangi bir cerrahi müdahale içermediğinden sağlığa da zararı dokunmamaktadır.

1 yıla kadar kalıcılık garantisinin olması da kalıcı dudak dolgusuna göre geçici dudak dolgusunu daha da önemli bir konuma getirmektedir.

İşlem oldukça ekonomik olması ile de dikkat çekmektedir.

Dudak dolgusu fiyatları nasıl belirlenir, sorusuna ise net bir yanıt verilememektedir. Fiyatlar işlemi uygulayan kurumlar arasında farklılık arz etmektedir.

Aynı zamanda herkesin dudak yapısı farklı olduğundan işlemin süresi ve kullanılacak dolgu miktarı da bireyler arasında farklılık göstermektedir. 

Dudak dolgusu standart bir işlem olmadığından ve bireylerde farklılık arz ettiğinden dudak dolgusu fiyatları nasıl belirlenir, sorusuna da net bir yanıt verilememektedir.

Ancak oldukça ekonomik olduğunu ve her bütçeden kişilerin bu uygulamayı rahatlıkla esnek ödeme seçenekleri ile uygulayabildiğini belirtmek gerekmektedir.

Ödeme konusunda zorluk çekmemek adına uygulamayı yaptırmak istediğiniz yerdeki kişiler ile işlem öncesi iletişim kurarak taksitlendirme seçenekleri hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Aynı zamanda muayene sırasında hekiminiz de bu konuda nasıl bir yol izleneceğini dudak yapınıza bakarak size bilgilendirme sağlayabilmektedir. 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı