Şakak Germe Ameliyatı Fiyatları 2022
4.2
(9)

Yaşın ilerlemesiyle birlikte şakak bölgesinde deformeler oluşur. Oluşum genellikle 40 li yaşlardan sonra görülmeye başlar. Bölgede sarkmalar ve gevşemeler oluşur. Kaş ve gözün dış kısmına baskı yaparak aşağı düşmesine neden olur.

Sonuç olarak şakak bölgesinde oluşan deformeler göz çevresinde de problemlere yol açar. Yaşın ilerlemesine rağmen şakak germe estetiği genç ve sıkı bir görünüm kazandırır.

Şakak Germe Estetiği Nedir ?

Şakak germe estetiği mini bir operasyondur ve risk söz konusu değildir. Cerrah tarafından gerçekleştirilen ameliyat sayesinde etkili sonuçlara ulaşılır. Lokal anestezi tercih edilir.

İşlem süresi 30 dakika ve 1 saat arasında değişir. Saç bölgesinden kesiler oluşturulur ve şakak yukarı çekilir. Bölgedeki fazlalıklar alınarak özel dikiş malzemeleriyle dikilir. Operasyonda kasların da yukarı kaldırılması estetik olarak bir bütünlük sunar ve ihtiyaçtır.

Şakak germe estetiği kişiyi olduğundan daha genç gösterirken kaşlara uygulanan işlemlerle bir bütünlük oluşturur. Şakak germe estetiği göz çevresi ameliyatlarından biridir. Şakak, kaş ve göz kapağı estetiğini ayrılmaz bir bütün olarak düşünebiliriz.

Şakak Germe Estetiğini Gerektiren Faktörler

Şakak germe estetiğini gerektiren faktörleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Sağlıksız Beslenme: Sağlıksız beslenme hayatın her alanında olduğu gibi burada da olumsuz bir şekilde karşımıza çıkıyor. Özellikle öğünlerin düzensiz olması, aşırı yağlı ürünlerin tüketimi, trans-yağ içeren gıdaların tüketimi ve fastfood alışkanlığı gibi meseleler şakaklarda sarkmanın bir numaralı nedenleri olarak sayılabilir. Sadece şakak bölgesi de değil. Üst kol, bacak bölgesi, bel bölgesi ve alın gibi yerlerde de sarkmalara neden olabilir.
 • Sigara: Sigara içmek aslında hayatımızın tümüne zarar. Şakaklarda etkisi ise hücrelerin yenilenememesi üzerinden gerçekleşiyor. Sigara dumanı hücrelerimize karıştığı an zarar görmeye başlıyor ve yenilenme yavaşlıyor. Bu da beraberinde güçsüz veya sarkık derileri getiriyor.
 • Az Su Tüketimi: Su yaşam kaynağımız olduğu kadar vücudumuzun estetik görüntüsü açısından da önemli bir yere sahiptir. Sigaranın tam aksine günde yeterince su tüketmek hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlar. Bu da tabi doğal olarak daha diri ve sıkı bir deriyi beraberinde getirir.
 • Stres: Stres şakak bölgelerinde sarkmalar meydana getirebilir. Bu psikolojik bir etki olabileceği gibi stres yeme alışkanlıklarını değiştireceği için sağlıksız beslenme kaynaklı da meydana gelebilir.
 • Hareketsizlik: Hareketsizlik insanın enerji harcamamasını sağlar. Enerji harcayamayan vücutta kalori yakamaz ve yağ birikmelerine sebep olabilir. Kısacası hareketsizlik şakak başta olmak üzere vücudumuzun her bölgesinde yağlanma meydana getirebilir.
 • Sık Mimik Kullanımı: Hayatımızda mimiklerini oldukça fazla kullanan insanlar olmuştur. İleriki yaşlarda bu tip insanlarda şakak bölgesinde sarkmalar görülebilir. Bunun nedeni de bu bölgelerde ki kasların hayat içerisinde belli bir yorgunluğa ulaşıyor olmasıdır.
 • Yaşlılık: Ve son olarak geldik en genel olan nedene. Yaşlanmaya bağlı estetik bozuklukları vücudumuzun her bölgesinde görülebilir. Bunun önüne geçmek mümkün müdür? Belli bir yaştan sonra tabi ki değildir ancak düzenli spor ve düzenli beslenme ile geçirilmiş bir hayata sahip olan kişilerde yaşlılığa bağlı sarkma oranı daha düşüktür.

Şakak Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Şakak germe estetiği operasyonu sırasında estetik cerrah tarafından:

 • Alındaki derin çizgilerin tamamı giderilir
 • Aşağı doğru inik olan kaşlar yukarı kaldırılır
 • Yorgun, mutsuz görünen bir yüz yerine daha canlı daha keskin bakan bir yüz elde edilir
 • İnik olan göz kapakları kaldırılır
 • Kaşlar kavisli ve ciddi bir hale gelir
 • İşlem öncesinde hastanın ameliyat olmasını ve anestezi almasını engelleyecek herhangi bir durumun varlığını tespit etmek için tüm tetkikler yapılır.
 • Herhangi bir sorun tespit edilmediğinde hastanın işlem öncesi 12 saat aç kalması, bu süreçte sigara içmemesi ve lavmanının yapılması sağlanır.
 • Hastanın operasyona girmeden önce mutlaka izninin alındığını gösteren bir belge imzalatılır. (Bütün ameliyat prosedürlerinde olduğu gibi)
 • Hastanın kan basıncı operasyondan önce takip altına alınır ve çok yüksek ya da çok düşük olduğunda işlem tansiyonun düzelmesine kadar ertelenir.
 • Tansiyonu 120 / 80 düzeyinde olan hasta ameliyathaneye alınır.
 • Burada saçlı deriden girilerek şakak kısmında gerdirme işlemi uygulanır. Uygulama esnasında yüz bölgesinde bulunan sinirlere mümkün olduğunca hasar verilmemeye çalışılır.
 • Fazla olan deri estetik cerrahi yöntemlerine göre kesilir ve zımba şeklinde ya da kendiliğinden eriyen dikişler ile kapatılır.
 • Daha sonra hastanın ağzı ve burnu açık kalacak şekilde yüzü sargıya alınır.
 • Hasta uyandırma birimine getirilir.
 • Uyandıktan sonra servise çıkarılır ve sıvı takviyesi, ağrı kesici uygulaması ve tansiyon kontrolleri yapılır.
 • Sargı süreci boyunca hastanede tutulur ve hekim gerekli gördüğünde 1-2 gün içerisinde taburcu edilir.

Şakak Gerdirme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

 • Anestezi Komplikasyonları: Operasyon sırasında verilen anestezi sonucu, bulantı ve kusma gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Bunlara ek olarak boğaz ağrısı, kas ağrıları, tansiyon düşüklüğü ya da yükselmesi, kalp ritim bozuklukları ve geçici bilinç kaybı da genel anestezi uygulaması esnasında ve operasyon sonrasında gözlemlenebilen yan etkilerdir.
 • Morarma: Morarma, şakak gerdirme estetiği operasyonunun çok yaygın bir riskidir. Ağrıya benzer şekilde, morarmanın şiddeti, şakak çevrenizde yapılan değişikliklerin derecesi ile doğrudan bağlantılıdır. Morarma fark ederseniz, muhtemelen göz çevrenizdeki alanlarla sınırlı olacak ve iyileşmesi yaklaşık bir hafta sürecektir. Belirtilen süreden uzun sürme ya da diğer yan etkiler ile birlikte gözlemlenme durumunda en yakın sağlık merkezine başvurmanız önerilir.
 • Enfeksiyon: Enfeksiyon herhangi bir ameliyatta bir risktir; bu nedenle, ameliyat sonrasında oral antibiyotik alınması yaygın olarak gözlemlenir. Enfeksiyonlar ortaya çıktıklarında genellikle nispeten hafiftir ve birkaç dikişin alınması veya antibiyotik alınması veya her ikisi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Nadiren, kalıcı dikişlerden biri, genellikle yakınlardaki küçük bir enfeksiyon nedeniyle ameliyattan yıllar sonra yeniden enfekte olur. Genellikle bu durum, mevzubahis dikişin alınmasıyla kolayca çözülür ve bu, ameliyatın nihai sonucunu değiştirmez. Ameliyat sonrası enfeksiyonlara bağlı olarak yüksek ateş, mide bulantısı, kusma gibi durumlar gözlemlenebilir. Eğer kendinizde bunları gözlemliyorsanız doktorunuzu arayın ve en yakın sağlık merkezine gidin.
 • Ciltte oluşabilecek mavimsi renk, şişlik, uyuşma ve ağrı: Şişlik ameliyattan 1 hafta sonra en ağır seviyede gözlemlenir ve genellikle 2 hafta içinde geçmektedir. Eğer varsa mavimsi renk genellikle 10-12 gün içinde kaybolur. 2 hafta içinde işinize ve günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.
 • Baş Ağrısı: Şakak germe ameliyatı sonrasında, operasyon bölgesi civarlarında baş ağrısı gözlemlenebilir. Bu durumda doktorunuza danışarak ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Eğer ağrı yayılıyorsa ve uzun süreli ise, doktorunuz ile görüşmeniz ve en yakın sağlık merkezine gitmeniz gerekebilir.

Şakak Germe Ameliyat İyileşme dönemi

Şakak germe ameliyatı iyileşme sürecinden bahsetmeden önce işlemin sürecinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Çevresel faktörler ya da yaşın ilerlemesi sonucu olarak alın ve çevresinde kırışıklıklar meydana gelebilmektedir. Bunu gidermek için de yapılan birtakım cerrahi işlemler vardır. 

Bu operasyona tıpta şakak germe ameliyatı veya alın germe ameliyatı denilmektedir. Vücudunuzda, özellikle de alnınızda böyle kırışıklıklar ile karşılaştığınızda korkmamanızı öneririz.

Çünkü bu sadece sizlerde meydana gelen ya da kesin bir hastalık sonucu meydana gelen bir durum değildir. Bu gibi gevşeme ve sarkmalar özellikle de yaşı ilerlemiş insanlarda sıklık ile meydana gelen bir durumdur. 

Şakak germe operasyonu geçirmek isteyen bireylerin karşı tarafa yansıyan yüz ifadelerinden mutsuzluk ve sinirlilik sezgisi oluşmaktadır. 

Kırışıklıkların meydana gelme nedenleri genellikle düzensiz bir beslenme, stres ve üzüntü, sigara kullanımı, havanın kirli olması ve de yapılan cilt bakımının yetersiz olması gibi sonuçlardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bu sorun yaşanıp ilerlemeye de devam ederse doktorlar tarafından şakak germe ameliyatı önerilmektedir.

Endoskopik germe, deri altından germe, koronal germe olarak üç şekilde adlandırdığımız biçimde şakak (alın) germe işlemi gerçekleştirilir. Bu tekniği ise gerekli tetkikler yapıldıktan sonra doktorunuz belli edecektir. Ayrıca bazen birden fazla tekniğin de bir arada kullanıldığına şahit olabiliriz.

Bu tamamen doktorun gözlemleri sonucunda ortaya çıkacak bir durumdur. Ameliyat lokal veya genel anestezi verilerek yapılabilmektedir. Uzman doktorların genel olarak başvurduğu yönteme baktığımızda çoğunlukla genel anestezinin tercih edildiğini görürüz. 

Şakak germe ameliyatı başarılı bir biçimde uzmanınız tarafından yapıldıktan sonra aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olmanıza imkan verilmektedir. Çünkü hastanede yatmayı, kalmayı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. 

Şakak germe ameliyatı iyileşme süreci genel olarak iki hafta sürüldüğü öngörülmektedir. Şakak (alın), kaş ve de gözlerinizi zorlayabilecek uygulamalardan bu süreçte uzak durmanız en çok önerilen tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Ayrıca iyileşme sürecinde bir diğer önerilen durum ise; mimikleri çok fazla derin kullanmamaya özen göstermektir. 

Genel olarak hastaların hepsinde ameliyat sonrası yüzün çevresinde morarma veya şişme meydana gelebilmektedir. Ameliyattan sonra yüz çevresine buz ile masaj yapmak da önerilen bir durumdur.

Tüm bunların da yanında bu süreçte, doktorunuz ile iletişim halinde olmanız büyük fayda sağlayacaktır. 

Morarma ve şişmeler belirli bir süreç işlendikten sonra kendiliğinden ortadan kaybolurken. Kesi izi de çok hafif kalmasına rağmen genellikle saçlı deri altındadır.

Aksi durumda ise ten rengi ile birleştiğini söylemek isteriz. Ayrıca bu önerilenlerin dışında, şakak germe ameliyatı sonrasında doktorunuzun da önerileri olacaktır. 

Bu öneriler içerisinde yer alacak olan uygulama ve ilaçları muhakkak zamanında yapmanızı öneririz. Çünkü böylelikle hem iyileşme süreciniz hızlandırmış olur hem de ağrıların etkisini en aza indirgemiş olursunuz. 

Şakak Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Darbelerden ve ani temaslardan kaçınılmalı
 • Sigara tüketimine ara verilmeli hatta bırakılmalı
 • Nikotin, kafein ve benzeri uyarıcılara ara verilmeli
 • Şakak germe estetik ameliyatı sonrasında; hastanın normal yaşantıya dönmesi için 1 hafta ve kontrollü süre ile istirahat etmesi uygun olacaktır.
 • Bandaj ve pansuman kontrolleri doktor tarafından yapılmalı, iyileşme sürecine bağlı pansuman ve bandaj değişikliği kişiler tarafında da dikkatlice yapılabilir.
 • Baş ağrısını ya da varsa migreni tetikleyecek tüm etkenlerden korunmak gerekir.
 • Doktorun reçete ettiği veya önerdiği cilt bakım ürünler ve kremlerle ameliyat sonrası bakım özenle yapılmalıdır. İz kalmasını ve benzeri estetik ameliyat sonrası sürecini etkileyecek deri görünümünü önemli ölçüde etkiler.
 • Yüzde ki estetik ameliyatlar için ön görülen yirmi gün kuralı şakak germe ameliyatı içinde geçerlidir. Öncesi ve sonrasında ki yirmi günlük süreç kontrol süreci. Oluşacak şişme, ödem ve morlukların geçmesi kişiye göre değişiklik gösterse de 3-4 haftalık zaman alacaktır.
 • Düzenli cilt egzersizleri aksamadan yapılmalıdır. Yüz egzersizleri profesyonel desteklerle yapılmalıdır. Ani ve zorlayıcı yapılan herhangi bir egzersiz, sonrası için olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Ameliyat sonrası ödem birikimine engellemek adına bolca su tüketilmelidir. Aksi taktir de vücutta tuzun ve çeşitli gıdaların bırakacağı ödem iyileşme sürecinin seyrini değiştirebilir.
 • Şakak germe ameliyat sonrasında normalleşme sürecini uzman kişi onaylamadığı sürece, yüzükoyun pozisyonda uyumak tehlikeli olacaktır. Boyun yastıkları tercih edilmelidir. Süreç boyunca sırt üstü uyumak gerekir.
 • Tüm yüz estetik operasyonları gibi, şakak ameliyatı sonrasında aşırı güneşe maruz kalmamak ve güneş kremi kullanmak gerekir.

Şakak Germe Estetiği Sonrası Ağrı Durumu

Alın ya da şakak germe ameliyatını takiben hastalar bazı deneyimler yaşarlar. İlk olarak, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca uygulanan sargılı bandaj, kişinin iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar. Özellikle ameliyatın üçüncü veya dördüncü gününden itibaren hastaların banyo yapmalarına izin verilir. Bu süreçte ağrılar genelde minimaldir ve şayet mevcutsa, bunlar çoğunlukla gerginlik kaynaklı hafif baş ağrıları şeklinde kendini gösterir. Bu tür ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla hafifletilebilir.

 • İşlem sonrasında, özellikle üçüncü ve beşinci günler arasında, alın ve şakak bölgesinde bir miktar şişlik meydana gelebilir.
 • Ancak bu şişlikler, genellikle on gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Böylece, ameliyat sonrası dönemde rahatsız edici veya şiddetli ağrıların yaşanmadığı görülür. Hastaların deneyimi, genel olarak, yönetilebilir ve beklenen sürecin bir parçası olarak kabul edilir. Bu bilgiler ışığında, şakak germe estetiği sonrası ağrıların ciddi bir endişe kaynağı olmadığı söylenebilir.

Şakak Germe Ameliyatı Kalıcı Mı?

Alın bölgesinde oluşan kırışıklıkların derinliği kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu kırışıklıklar yaş ilerledikçe rahatsızlık vermeye başlayabilir. Bu sebeple kişiler estetik cerrahlara başvurabilirler.

İşlemi anlatıp karar verilmesi durumunda şakak germe operasyonu gerçekleştirilir. Bu işlemle birlikte alındaki çizgiler düzleştirilir ve kaşlar daha dik bir görünüme sahip olur. Şakak germe, klasik ve endoskopik olarak ikiye ayrılır.

Estetik cerrahlar tarafından endoskopik olan yöntem daha çok tercih edilmektedir. Komplikasyonların az olması, yara izlerinin gözle görülmeyecek şekilde küçük olması ve iyileşme sürecinin daha kısa olması sebebiyle daha avantajlı bir operasyon süreci oluşturur.

Ameliyat sonrası dönemde şişlikler ve morluklar görülebilir ancak 1 ay içinde hepsinin kaybolması beklenir. Doğru estetik cerrah tarafından uygun teknik ile yapılan bu işlem kesinlikle kalıcılık sağlamaktadır.

İstanbul’da Şakak Germe Ameliyatı 2023 Fiyatları Ne Kadar?

Yaşımızın ilerlemesi ile beraber özellikle de 40 yaşından sonraki dönemde bazı belirleyici etkenlerden ötürü şakak bölgesinde estetik açıdan bazı bozulmalar gözlenmektedir. Bu dönemde bu bölgede gevşemeler ve sarkmalar meydana gelir. Bu da kaş ve gözün dış bölgelerine baskı yaparak aşağı düşmesine ve şekil bozulmasına sebep olmaktadır.

Yani şakak bölgesinde oluşacak estetik sorunlar, göz çevresi estetiğini de direkt olumsuzluk gösterir. Yüzdeki kırışıkların, sarkmaların ve sorunların giderilmesine yarayan yüz gerdirme operasyonları birçok farklı teknikle yapılmaktadır. 2023 Şakak germe ameliyatı fiyatları operasyonun yapılacağı hastaneye ve doktorun bu konudaki tecrübesine göre farklılık göstermektedir.

S.S.S

Şakak Germe Ameliyatının Avantajı Nedir?

Yaşlılık etkilerinden biri olan alın – şakak düşüklüğü ve neticesindeki yorgun – mutsuz yüz ifadesinin giderilmesini sağlamak en belirgin avantajıdır.

Kimler Şakak Germe Ameliyatı Olabilir?

40+ yaşa sahip her erkek ya da kadın bu operasyonu tercih edebilir. Genetik sorunlar, fiziksel sorunlar, cilt bozuklukları gibi nedenlerle ameliyat olunmak gerekiyorsa daha genç yaştaki bireylerde bu operasyonu tercih edebilir.

Anestezi Uygulanır mı?

Genelde lokal anestezi tercih edilir. İşlem yoğunluğu ya da diğer sebepler kontrol edilerek genel anestezi altında da yapılabilir.

Ne Kadar Sürer?

90 – 120 dakika ortalama işlem aralığıdır.

Ameliyattan Sonra Neler Beklemeliyim?

Operasyon sonrası morarma, şişme, hissizlik, gerginlik hisleri tamamen doğal cilt tepkileridir. Bu belirtilerin yok olması 10 – 15 gün sürebilmektedir. Sargınız 2 gün sonra, dikişleriniz 7 gün sonra çıkartılacaktır. Aynı gün taburcu olmanızda bir sakınca yoktur. Operasyondan 2 hafta geçtikten sonra standart hayatınızdaki tüm aktivitelere dönebilirsiniz. Ancak 3 ay boyunca güneşe doğrudan maruz kalmaktan, ağır fiziksel aktivitelerden ve yüzünüze gelebilecek her türlü darbelerden uzak durmalısınız.

Ameliyatın Etki Süresi Ne Kadar?

Net bir süre söylemek yanlış olur. Bazı bireylerde etkiler en az 5 en fazla 10 yıl sürerken, bazı bireylerde etkiler ömür boyu sürer.

Kaynakça:

https://www.acibademhayat.com/alin-ve-sakak-germe-ameliyati-nasil-yapilir

https://www.puritybridge.co.uk/procedure/cosmetic-surgery/lateral-temporal-brow-lift/

4.2 / 5. 9

6 cevaplar
 1. Defne
  Defne says:

  Tayfun Bey Merhaba, şakak germe ameliyatı yaptırmak istiyorum. Fiyatlar, iyileşme süresi ve varsa öncesi sonrası fotoğrafları atabilir misiniz ?

  Cevapla
 2. Songül
  Songül says:

  hocam merhaba, şakak germe öncesi sonrası fotoğraflarını instagram hesabınızda göremedim atabilir misiniz ?

  Cevapla
 3. Meltem
  Meltem says:

  Merhaba, 33 yaşındayım. Yani 40ıma bile girmeden yaşlılık belirtileri son gaza bastı gidiyor. Bakışlarımdaki derinlik dibe vurmaya başladı. Sanki böyle daha çökük daha yorgun bakışlarım var gibi. Şakak germe ameliyatı ile bu gözlerimdeki bakışlara da etki eder mi?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir