Göz-Kapağı-Estetiği.png

Göz kapağı estetiğindeki amaç alt-üst göz kapaklarından torbalanmış yağ dokusunu almak ve kırışıklıkları gidermektir. Bu sayede canlı bakışlara ve genç görünen bir yüz ifadesine sahip olunur. Göz çevresindeki diğer ek işlem kaşın gözle kombin edilerek kaldırılmasıdır. Yüzün gençleşmesi için göz kapağı estetiğiyle birçok işlem yapılabilir. Bunlar; lazer tedavisi, botoks, burun estetiği, kaş kaldırma, yağ enjeksiyonu, elmacık kemiklerine dolgu yerleştirilmesi gibi işlemlerdir.

Göz kapağı estetiği için kimler uygundur?

Göz kapağı estetiği için 35-70 yaş arasındaki kişiler uygundur. Ptoz olarakta bilinen göz kapağı düşüklüğü doğuştan olan bir durumdur. Göz kapağı gözün renkli kısmına kadar inmişse kör olma riski büyüktür. Bu yüzden hastanın hemen ameliyata alınması gerekir. Çocuklarda görülen bu sorunun okula başlamadan önce giderilmesi gerekir. Fazla derinin alınması ve göz kapağındaki kasın kaldırılması gerekir.

 

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği göz derisinin ince olmasından dolayı yüzde ilk olarak deforme olan bölge göz çevresidir. Genellikle orta yaş ve üzerinde görülüyor olsa da bazen gençlerde de görülebilir. Bu durum kişide yaşlı ve yorgun bir surat ifadesi oluşturur. Göz kapağı estetiği sonrası bakışlar canlılık kazanır. Göz çevresinde ve kapağında oluşan gevşeme, sarkma, torbalanma gibi sorunların düzeltilmesine göz kapağı estetiği denmektedir.

Göz kapağı estetiğinde herhangi bir risk söz konusu değildir. Kişi bu operason sonunda etkileyici bir göz yapısına sahip olur. Bu sorundan kurtulan hasta uzun yıllar genç bir görünüme sahip olur.

Üst-Alt göz kapağındaki bozukluklar nasıl ortaya çıkar?

Yüzdeki yaşlanma belirtilerinin ilk olarak ortaya çıktığı yer üst-alt göz kapağıdır. Başlayan deformeler zamanla gözü etkileyecek kadar sarkar. Gözün bütün çevresi bundan etkilenir. Şişme ve torbalanmalarda kendin gösterir. Kaz ayakları denilen derin çizgilerde göz kağaklarının bozulmasına neden olur.

Değişik kişilik yapılarının göz kapağı bozulmalarına etkisi nedir?

Bilindiği gibi Anadolu’da yaşayan insanlar duygusal bir yapıya sahiptir. Mutluluk, sevinç, öfke gibi bütün duygularını yüzlerine yansıtırlar. Bu durum mimik oluşumuna neden olur. Çok fazla kullandıkları mimik hareketleri yüzde deformasyonlara neden olur. Göz çevresindeki bozuklukları büyük ölçüde etkiler. Çok fazla ağlamak ve gülmek de deformasyonlara yol açar.

Göz Kapağı nasıl bozulur?

Göz kapağı nasıl bozulur sıralayacak olursak; sigara, mimikler, alkol, uyku düzensizlikleri, genetik problemler ve çevresel faktörler olarak sayabiliriz.

Göz kapağı estetiğinin yapılma yaşı

35-70 yaş aralığında göz kapağı estetiği sorunsuz olarak yapılır. 20 yaşından sonra da genetik nedenlerden dolayı ameliyat olunur. Doğuştan sorunu olan çocuklarda 6 yaşından sonra işlem yapılır.

Doğuştan sorunu olan hastalarda göz kapağı estetiği

Bu durum bir sağlık problemidir ve hastanın hemen tedavi edilmesi gerekir. Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilmediği taktirde hasta kör olma riski taşır. Yöntem olarak fazla derinin alınması işlemi uygulanır.

Göz kapağı estetiğiyle yaptırılan diğer işlemler

Yüzdeki diğer bölgelerle kombine edilerek yapılan diğer işlemlerdir. Kişinin durumuna göre burun estetiği,kaz ayağı estetiği,yüz germe,yüz gençleştirme gibi operasyonlarla yapılır.

Göz kapağı esttetiğinin planlanması

İlk önce hasta muayene edilir. Üst ve alt göz kapağındaki yağ miktarı,cilt fazlalığı ve kas dokusundaki deformeye göre ameliyat planlanması belirlenir. Operasyon öncesinde bölgede şişlik varsa nedeni araştırılıp sorun giderilir. Göz tansiyonu olanlar göz doktoru tarafından operasyon öncesi muayene edilmelidir. Estetik cerrah tarafından kalp damar hastası olanlar değerlendirilerek operasyona alınır.

Göz kapağı estetiği yapılışı nasıl olmalıdır, acı hissedilir mi?

Göz kapağı estetiği 1-3 saatleri arasında gerçekleşir. İşlem sırasında kişi ağrı ve acı hissetmez. Üst göz kapağı çizgisinde ve alt göz kapağı kirpik altından kesiler açılır ve işlem buradan gerçekleşir. Üst göz kapağında oluşan gevşek yapı giderilir. Fazla yağ ve deri alınarak kas dokusu tedavi edilir. Operasyon tamamlandıktan sonra kesi yerleri iz bırakmayacak şekilde dikilir. Hafif bir pansuman uygulanır.

Göz kapağı estetiğinin iyileşme süreci

Göz kapağı estetiğinin iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişen bir süreçtir. Anestezinin etkisi geçince hafif ağrılar olabilir. Basit ağrı kesiciler yardımıyla ağrılar giderilir. 1 gün süreyle gözler ovuşturulmamalıdır. 4-5 gün içerisinde gözdeki pansumanlar cerrahlar tarafından çıkarılır. Şişliklerin ve morlukların kontrol altında tutulması için hastanın 30-40 derecelik açıyla uyuması gerekir. 1-2 gün boyunca göze soğuk ugulama yapılmalıdır. İlk hafta içinde morluk ve şişlikler kaybolur. Oluşan kanlanma enfeksiyonu en aza indirir. Ameliyattan sonra kişinin kendini zorlayacak hareketlerden kaçınması gerekir. Eğer kişi kendini zorlayıcı hareketler yaparsa gözde kanlanma oluşur ve şişlikler artar. 2 gün boyunca kitap, gazete okumak gibi gözü yoracak şeylerden kaçınılmalıdır.

Göz kapağı estetiğinin 5. gününden sonra araba kullanılabilir. Göz pomatları araba kullanıldıktan sonra sürülmelidir. Saçlar 2. günden sonra yüze su değmeyecek şekilde yıkanabilir. 4-5 gün sonunda banyo yapılır. Suni ışık ve güneşten gözler korunmalıdır. Güneş gözlüğü bu durum için ideal olacaktır. Lensler ameliyattan sonraki hafta kullanılabilir. 2 haftada göz kapakları iyileşir. Hasta kendine özen gösterdiği taktirde uzun yıllar estetik formunu koruyabilir.

İlginizi çekebilir:

Kepçe Kulak Estetiği

Şakak Germe Estetiği

Tayfun Türkaslan

Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladıktan sonra, Türkiye’de ve İngiltere’de dışında çeşitli çalışmalar ve eğitimlere katılmış, hali hazırda ülkemizde hekimlik faaliyetini sürdürmektedir. Meme Estetiği, Badem Göz Estetiği, Penis Büyütme, Yanık Tedavi, Vaser Liposuction, Saç Ekimi alanlarında kliniğinde ve hastane ortamında çalışmakta olan hekimin, çok sayıda başarılı operasyonu bulunmakta, hastalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için, modern teknolojinin tüm imkanlarını en iyi şekilde kullanmaktadır.


Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Call Now Button
WhatsApp Hemen fiyat alın