Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatları 2022
3.2
(6)

Özellikle son zamanlarda artan estetik ve ameliyatlar beraberinde insanların daha da çeşitli bu serüvende doğru karar verebilmesine olanak sağlıyor. Göz kapağı estetiği (Blepharoplasty) de bu ameliyatlardan sadece bir tanesi. 

Hal böyle de olunca, akıllara: “Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nedir?” “Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nasıl yapılır?” soruları gelmektedir. 

İnsanda yaşlanma belirtileri gözüktükten sonra en çok göze çarpan kısım göz kapağıdır. Zaten bunu çevrede insanların da sohbetlerinden ve varmak istediği konudan kestirebiliriz.

Yapısına bağlı olarak da çok hareketli olup aynı seviyede hassas bir organ olan göze bağlı göz kapağı çevresinde gelen kırışıklıklar da daha erken bir süreç içerisinde gelmektedir. 

Göz ve yüz çevresinde özellikle başlayan ve yüzü etkilemeye başlayan sarkmalar göz kapağını da etkilemektedir.

Hem yaşın ilerlemesine yani yaşlılığa bağlı olarak da ki en çok bu sebepten hem de kalıtımsal sebeplerden ötürü ki bu genç yaşlarda da meydana gelebilmektedir gözlerin çok yorulmasına da bağlayabiliriz torbalanma meydana gelebilmektedir ya da bollaşabilir. 

Böyle göz kapağı çevresinde meydana gelen durumlar göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ile de çözüme kavuşabilir.

Genel olarak alt göz altında meydana gelen ve bariz bir biçimde görülmekte olan sarkmalar; gözaltı torbasıyla birlikte değerlendirildiğinde dış bakımdan da hiç güzel olmayan; yorgun ve stresli bir görüntü verebilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatları Nelerdir?

 • Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Genç yaşlarda, elmacık kemiklerinde yer alan yağ yastıkçıları, hem ilerleyen yaşa bağlı olarak hem de yer çekiminin etkileriyle aşağı yönde yer değiştirmektedirler. Bu değişiklik göz kapaklarının alt bölgelerinde çökmeye ve ağız kenarlarında yer alan gülme çizgilerinde daha derin bir görünüme sebep olmaktadır.

Dolayısıyla yaşlanma belirtilerinde şiddete sebep olmaktadır. Yağ yastıkçıkları endoskopik yöntemler kullanılarak olması gereken konumlarına asılabilmektedirler.

 • Üst Göz Kapağı Ameliyatı

Yaşlılık etkileri, genetik etkiler, hastalıklar ve yer çekiminin katkılarının birleşimiyle üst kapaklarda sarkma, kas zayıflaması, deri sarkmaları meydana gelebilmektedir.

Öyle ki uyanıkken dahi göz kapaklarının düşüklüğü nedeniyle görmede yetersizlik yaşanabilmekte, bakışlarda uykusuzluk  – halsizlik gibi olumsuz tepkimeler var olabilmektedir.

Üst göz kapağı ameliyatları ile bu görüntüye neden olan fazlalık deriler ve kar dokuları çıkartılabilmektedir. Operasyon izinin görünmemesi için göz kapağının katlandığı noktadan cerrahi kesik yapılmaktadır.

 • Düşük Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı

Birden fazla sebeple göz kapaklarında düşüklük meydana gelebilmektedir. En belirgin sebepler ilerleyen yaş ve genetik faktörlerdir.

Göz kapağı, gözün renkli bölgesini bir mm’den daha fazla örtüyorsa bu düşüklük olarak tanımlanır. Her iki gözde ya da tek gözde olabilmektedir. Hem estetik görüntüyü bozabilir hem de bireyin görüş açısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kimler Göz Kapağı Ameliyatı Olabilir?

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapaklarında yaşa bağlı olarak gelişen kırışıklıklar, göz kapağı sarkmaları, göz kapağı derisinde oluşabilen hastalıklar ve torbalanmalarda yapılabilen bir yöntemdir. Alt göz kapağı estetiği ve üst göz kapağı estetiği olarak iki alt gruba ayrılmaktadır.

Ameliyata karar vermeden önce alın ve kaşların da muayenesi yapılmaktadır. Kal – alın seviyeleri de dahil edilerek çeşitli hesaplamalar yapılır.

Göz kapaklarında yer alan kas grupları yaşa bağlı olarak zayıflayarak kapaklarda düşüklük sergilemektedir. Genelde 50’li yaşlarda başlayan bu durum bazen daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat ortalama 1 saat sürmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:
Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)
Operasyon Süresi: 30-45 Dakika
Hastanede Kalma: Aynı Gün Taburcu
Anestezi: Genel anestezi
İyileşme Zamanı: 5 Gün
İşe Dönüş: 7 Gün

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı süresi boyunca göz çevresine hakim olan ve vücutta, yüzde hoş olmayan görüntüye sebep veren; fazla deri ve yağ dokuları çıkarılmaktadır. 

Ayrıca göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ele alındığında; göz çevresinin de önemli oranda gerginleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu da fiziki olarak daha güzel ve estetik bir görüntü oluşmasına sebep vermektedir. 

Aynı zamanda bazı öneriler arasında bulunan bir durumu da size izah etmek isteriz. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ve botoks tedavisi aynı zaman zarfında meydana getirilirse ortak cevap vermeleri daha kısa bir süre içinde olacaktır. 

Eğer sadece üst göz kapağı düşüklüğü için ameliyat yapılacaksa; lokal anestezi uygulanarak da işlem gerçekleşebilir. Ameliyat süresi en fazla 45 dakika olabilmektedir.

O bölgeden ne kadar kas ve yağ çıkarılacağına ise söz konusu ameliyat olacak kişinin oturarak karara bağlanmaktadır. 

Alt göz kapağı düşüklüğü ameliyatı incelendiğinde ise; kirpiğin hemen alt bölgesinden uygulanan kesi aracılığıyla alt göz kapağının derisi kasları birlikte yukarı kaldırılmaktadır.

Ama genel olarak ele aldığımızda ise; göz kapaklığı ameliyatının 1 saat gibi süreyi geçmeyeceğinden hem fikir olabiliriz.

göz kapağı estetiği sonrası

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Riskleri Nedir?

 • Yüzeysel morluk ve şişkinlik: Morarma göz kapağı ameliyatının yaygın bir yan etkisidir ve bu ameliyatı olan birçok hasta tarafından gözlemlendiği bilinmektedir. Bu nedenle aslında bir komplikasyon değil, beklenen bir yan etkidir. Morarmayı en aza indirmek için hasta antikoagülan ilaçlar kullanmaktan kaçınmalı, varsa hipertansiyonunu kontrol etmeli ve operasyon sonrası ameliyatın yapıldığı bölge ile temastan kaçınmalıdır. Aşırı morarma, iyileşmenin uzun sürmesine, enfeksiyona, ve cilt pigmentasyonuna neden olabilir.
 • Geçici görme sorunları: Göz kapağı ameliyatı geçirdikten sonra, hastalarda olası olarak çift veya bulanık görme oluşabilir. Bu genellikle ameliyattan sonra sadece birkaç gün sürer. Daha uzun sürmesi yahut diğer yan etkiler ile birlikte gözlemlenmesi halinde doktorunuzu arayın ve en yakın sağlık merkezine danışın.
 • Göz kapatma sorunları: Bazı hastalar uyurken gözlerini kapatmakta zorlanabilirler; çoğunlukla geçici olarak görülmekle beraber, nadiren de olsa bu durum kalıcı olabilir. Bu sorunu ameliyat sonrası uzun süreli bir şekilde yaşıyorsanız doktorunuz ile iletişime geçin.
 • Asimetri değişiklikleri: İyileşme veya yara izi süreci sırasında geçici şişlik ve buna bağlı olarak bir gözün diğerine göre hafif bir dengesizliği meydana gelebilir. Şişlik sonucu oluşan asimetri şişliğin geçmesi ile birlikte düzelecektir.
 • Sivilce: Dikişler alındıktan sonra küçük beyaz noktalar görünebilir. Doktorunuzun size uygulayacağı küçük bir cerrahi müdahale sonucu, bu beyaz noktalar küçük bir iğne yardımı ile temizlenebilir.
 • Göz kapaklarının dışa dönmesi (Ektropion): Son derece nadir olarak gözlemlenen bu yan etki, alt göz kapaklarının aşağı çekilmesidir. Bu semptomun düzeltilmesi için cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat sonrası gözünüzde böyle bir durum gözlemlerseniz doktorunuzla iletişime geçin ve en yakın sağlık merkezine danışın.
 • Enfeksiyon: Uygulaması sonrası deri enfeksiyonlarının görünmesi çok nadirdir fakat yine de görülebilir. Deri altında oluşabilecek ciddi bir cilt enfeksiyonu yaşamı tehdit edebilir. Operasyon sonrası cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat sonrası enfeksiyona bağlı olarak; yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, baygınlık gibi belirtiler gösteriyorsanız derhal doktorunuzu arayın ve en yakın sağlık merkezine gidin.

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Göz kapağı estetiği, yani blefaroplasti, belirli koşulları taşıyan bireyler için ideal bir tedavi yöntemidir. Öncelikle, yaşlanma sürecine bağlı olarak göz kapaklarında meydana gelen sarkmalar bu estetik işlemin uygulanma nedenlerinden biridir. Yaş ilerledikçe cilt elastikiyetini kaybeder ve bu durum göz kapaklarının sarkmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra, genetik faktörler de göz kapağı sarkmalarında önemli bir rol oynar. Aile geçmişinde benzer problemler yaşayan kişiler, genetik yatkınlık nedeniyle bu sorunu yaşayabilirler. Ayrıca, kazalar sonucu meydana gelen travmalar veya enfeksiyonlar da göz kapaklarında deformasyona sebep olabilir. Bu tür durumlar, bireyin göz kapağı estetiği operasyonuna ihtiyaç duymasına neden olur. İşte blefaroplastiye başvurabilecek kişiler:

 • Yaşlanma etkisiyle göz kapaklarında sarkma yaşayanlar
 • Genetik faktörler nedeniyle göz kapaklarında sarkma problemi olanlar
 • Kazalar, travmalar veya enfeksiyonlar sonucu göz kapaklarında deformasyona uğrayanlar

Bu tedavi yöntemi, göz bölgesindeki estetik ve fonksiyonel sorunları gidermekte etkilidir. Blefaroplasti ile bireyler, hem görünüşlerini iyileştirebilir hem de göz kapaklarındaki ağırlık hissi gibi problemlerden kurtulabilirler.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle de yukarıda da bahsettiğimiz gibi olası bir ameliyat esnasında ve göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası meydana gelebilecek kanamanın önüne geçmek adına önceden sizin de yapmanız gereken birkaç durum bulunmaktadır. 

Aspirin, e vitamini, bazı ağrı kesiciler dahil olmak üzere kullanmayarak kanın pıhtılaşmasına engel olarak kanama riskini azaltabilirsiniz. Aksi takdirde saydıklarımızdan birini kullanmanız kanın daha akışkan bir hal almasına olanak sağlamaktadır. 

Ameliyat sonrasında ise kesinlikle özellikle 2 gün bandında gözü yoracak eylemlerden kaçınmalıdır. Göz pomadı ve damlalar sizlere verilecektir. Bunları düzenli bir şekilde vaktinde ve uygulanacak kadar damlatmalısınız. 

Çünkü ameliyattan sonra da yapılanlar asıl ameliyatın sonuç vermesi adına önemlidir. Özellikle de bayanlar hassas olan yüzeyde; enfeksiyon olma ihtimalini ortadan kaldırmak adına 1 hafta, 10 gün süre ile boyunca makyaj yapmamaları önerilir. 

Yüze sert olarak vurabilecek güneşten korunmak amaçlı güneş gözlüğü takılması da yararlı olacaktır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası meydana şişlik veya ödem gelmesi son derece normaldir. Bölgeye soğuk pres yapma veya yüksek yastık ile uyku yapmak yararlı olacaktır. 

Bunun da yanında ameliyat sonrası bireyde yüksek dozda ağrının görülmediği gözlemlenmiştir. Göz için ameliyat etkisi ile; yaş gelmesi, sulanması veyahut kuruluk olması ise normaldir. Zaten sizlere damlalar verilecektir. 

Dikişler ise 4 ya da 5 gün içerisinde alınırken işe dönmek 1 hafta gibi bir süreyi almaktadır. Göz kapaklarında bulunan minimal ödem komple gerilip düzün bir hal alması için ise 15-20 günlük bir süreye ihtiyaç duyuluyor.

İlk haftadan itibaren ise makyaj sayesinde ameliyat izleri en azından izler gidene kadar göstermek istemeyenler için gizlenebilir. 

İstanbul’da Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Her birey daha canlı ve daha çekici yüz hatlarına sahip olmak ister. Ama yüz bölgesinde yaşlanma belirtilerinin ve pek çok bozulmaların en erken görüldüğü bölge göz çevresi oluyor. Bu durumda canlılığını yitirmiş ve yorgun bakışlar meydana geliyor.

Kısacası net bir tanım ile göz çevresi ile alakalı estetik açıdan gözle görülen bütün sorunlar, yani üst göz kapağında sarkma, kat oluşumlarının çoğalması, gözaltı torbalarında şişkinlik, göz çevresinde bulunan derinin sarkmaları gibi sorunların ortadan kaldırılması için yapılan her türlü cerrahi müdahaleyi göz kapağı estetiği olarak isimlendirilir.

Genel olarak 30 yaş ve üzeri hastalarımız için ideal görülen göz kapağı estetiği, özel durumlarda daha genç yaşlarda da uygulanabiliyor. 2023 Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatları, yapılacak işleme göre değişiklik gösterir. Sağlık alanında ilan şeklinde fiyat paylaşımı kanuni  değildir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Süreç

 • Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Cilt dokularına cerrahi müdahale gerçekleşmiştir. Vücut dokuları doğal bir tepkime sonucu ilk 2 gün boyunca şişmelerle cevap verecektir.

Şişlik görüntüsü genellikle üçüncü gün yavaş yavaş düzelmeye başlayacaktır. Lakin şişliklerin tamamen inmesi bir haftayı bulacaktır. Sizi rahatsız edecek şişlik görüntüsü genelde dördüncü günün sonunda düzelmektedir.

 • Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Morluk

Morarma da tıpkı şişme gibi bir tepkimedir. İlk iki gün yavaş yavaş morluklar artar ve üçüncü günden itibaren düzelmeye başlar.

Operasyonun kapsamına ve hastanın dikkat edilmesi gerekenlere uymasına göre iyileşme evresi bir hafta ile on gün arasında değişir. Sigara tüketmeyen hastaların morlukları genelde bir haftada sonlanabilmektedir.

 • Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Banyo

Operasyondan beş gün sonra banyo – duş almanızda herhangi bir sakınca yoktur. İki haftalık süreç boyunca çok sıcak suyla duş almamaya özen gösteriniz. Mümkün mertebe organik şampuanlar tercih ediniz. İki hafta sonunda normal banyo ritüelinize dönüş yapabilirsiniz.

 • Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Ödem

Operasyondan sonra ödem etkileriyle mücadele için soğuk uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Ödemin azalmasına yardımcı olmak için istirahat esnasında başınızı yüksek tutmanızı öneririz. Ödem şikayetleri genellikle üçüncü günden itibaren azalmaya başlayacaktır.

Ödem etkilerinden uzak durmak için tuz tüketimini sonlandırabilir ya da minimalize edebilirsiniz. Ayrıca operasyondan sonra ilk altı haftalık süreçte güneş banyosu, buhar banyosu gibi aktivitelerden kaçınmanız gereklidir.

 • Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Bakım

İlk gün başta olmak üzere ilk bir haftalık süreçte kesinlikle gözlerinizi ovuşturmamalısınız. Görüş açınızı olumsuz etkilemeyen ancak sizi bir miktar da olsa rahatsız edebilecek tüm pansumanlarınız operasyondan 4 – 5 gün sonra çıkartılmaktadır.

İlk üç gün uyurken başınıza fazladan bir adet yastık yerleştirmeniz önerilmektedir. İlk iki gün hekim tarafından tavsiye edilen soğuk uygulamaları aksatmayınız. İlk iki gün kitap okumayınız. Lens kullanıyorsanız operasyondan yedi gün sonra lens takabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/types-of-eyelid-surgery

https://www.healthdirect.gov.au/surgery/ptosis-surgery

3.2 / 5. 6

2 cevaplar
 1. Hayriye
  Hayriye says:

  Sorum şu eğer yanıtlarsanız çok memnun kalırım. Bu arada yaşım 19. Oldum olası yani küçüklüğümden beri Asyalı kadınlara ve bakışlarına, yüzlerine hayran kalmışımdır. Oldukça minyon tipliyim. Aslında çok olmasa da hafif Asyalı kadın görüntüsü de taşıyorum diyebilirim. Ama göz kapağı düşüklüğüm de var. Hem göz kapağı düşüklüğünden kurtulup hem de daha çekik bir göze kavuşabilir miyim? Bunun için iki ayrı ameliyat mı olmam lazım yoksa tek işlem yeterli mi?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir