Göz Kapağı Estetiği
5
(1)

Özellikle son zamanlarda artan estetik ve ameliyatlar beraberinde insanların daha da çeşitli bu serüvende doğru karar verebilmesine olanak sağlıyor. Göz kapağı estetiği ( blepharoplasty ) de bu ameliyatlardan sadece bir tanesi. 

Hal böyle de olunca, akıllara: “Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nedir?” “Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nasıl yapılır?” soruları gelmektedir. 

İnsanda yaşlanma belirtileri gözüktükten sonra en çok göze çarpan kısım göz kapağıdır. Zaten bunu çevrede insanların da sohbetlerinden ve varmak istediği konudan kestirebiliriz. Yapısına bağlı olarak da çok hareketli olup aynı seviyede hassas bir organ olan göze bağlı göz kapağı çevresinde gelen kırışıklıklar da daha erken bir süreç içerisinde gelmektedir. 

Göz ve yüz çevresinde özellikle başlayan ve yüzü etkilemeye başlayan sarkmalar göz kapağını da etkilemektedir. Hem yaşın ilerlemesine yani yaşlılığa bağlı olarak da ki en çok bu sebepten hem de kalıtımsal sebeplerden ötürü ki bu genç yaşlarda da meydana gelebilmektedir gözlerin çok yorulmasına da bağlayabiliriz torbalanma meydana gelebilmektedir ya da bollaşabilir. 

Böyle göz kapağı çevresinde meydana gelen durumlar göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ile de çözüme kavuşabilir. Genel olarak alt göz altında meydana gelen ve bariz bir biçimde görülmekte olan sarkmalar; gözaltı torbasıyla birlikte değerlendirildiğinde dış bakımdan da hiç güzel olmayan; yorgun ve stresli bir görüntü verebilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Bir diğer adı ki tıpta blefaroplasti olarak bilinen göz kapağı düşüklüğü ameliyatı üst ve alt göz kapaklarına uygulanan bir çeşit ameliyattır. 

Sarkmış deri buna bağlı olarak da fazla kas dokusunun çıkarılması, göz çevresinde bulunan dokuların gerdirilmesi için yapılan uygulamadır. İnsan cildi normalde elastik bir yapıya sahiptir. Fakat hem yaş ilerledikçe hem de insanın maruz kaldığı stres sonucu elastikiyeti düşüşe geçmektedir.

Bu kayıp sonucu biriken deri de bölge bölge toplanmaktadır ki bu en çok ve ilkin göz altında meydana gelmektedir. Hem ilerleyen yaş hem de yer çekimi etkisi ile birlikte insanda sarkmaların meydana gelmesi gayet normal olarak karşılanacak bir durumdur ki bu durum göz kapağı için de aynı şekildedir. 

Bu sürecin de doğrultusunda; cilt üzerinde bollaşma gibi görüntü, göz kapakları ve çevresinde torbalanma, renk değişmesi, kırışma ve gevşeme gibi durumlar görülebilmektedir. Ayrıca bu süreci hızlandıran bazı etmenlerde bulunmaktadır. 

Bunlara örnek vermek gerekirse; gereğinden fazla olarak güneş ışınlarına maruz kalmak, havanın kirli olduğu yerlerde bulunmak, düzensiz ve az bir şekilde uyumak, aşırı bir biçimde alkollü içecekleri ve sigarayı içmek bunlardan bazılarıdır. 

Şayet bu durumlar uygulandığı takdirde bireylerde göz kapağı düşüklüğü ameliyatına gereksinim çok daha kısa bir evrede gereksinim duyulur. Siz de cildinizin erken yaşlarda yaşlanmasını ve sarkıp hoş olmayan bir görüntü vermesini istemiyorsanız bu hususlara dikkat etmenizde büyük yarar vardır. 

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı süresi boyunca göz çevresine hakim olan ve vücutta, yüzde hoş olmayan görüntüye sebep veren; fazla deri ve yağ dokuları çıkarılmaktadır. 

Ayrıca göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ele alındığında; göz çevresinin de önemli oranda gerginleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu da fiziki olarak daha güzel ve estetik bir görüntü oluşmasına sebep vermektedir. 

Aynı zamanda bazı öneriler arasında bulunan bir durumu da size izah etmek isteriz. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ve botoks tedavisi aynı zaman zarfında meydana getirilirse ortak cevap vermeleri daha kısa bir süre içinde olacaktır. 

Eğer sadece üst göz kapağı düşüklüğü için ameliyat yapılacaksa; lokal anestezi uygulanarak da işlem gerçekleşebilir. Ameliyat süresi en fazla 45 dakika olabilmektedir. O bölgeden ne kadar kas ve yağ çıkarılacağına ise söz konusu ameliyat olacak kişinin oturarak karara bağlanmaktadır. 

Alt göz kapağı düşüklüğü ameliyatı incelendiğinde ise; kirpiğin hemen alt bölgesinden uygulanan kesi aracılığıyla alt göz kapağının derisi kasları birlikte yukarı kaldırılmaktadır. Ama genel olarak ele aldığımızda ise; göz kapaklığı ameliyatının 1 saat gibi süreyi geçmeyeceğinden hem fikir olabiliriz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Riskleri Nedir?

Çok nadir olsa bile göz kapağı düşüklüğü ameliyatı esnasında veyahut ameliyat sonrasında kanama görülme riskinin olduğunu belirtmekte yarar var. Ameliyat yapıldıktan sonra eğer kanama meydana gelirse acil olarak drenaj tedavisinin uygulanması sağlanır. 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı esnası ve sonrasında oluşabilecek kanamayı arttıran durumlar da söz konusudur. Genel olarak doktorlar hastaları ameliyattan önce uyararak bu uyarıları harfiyen yerine getirmelerini söylemektedir. Kanamayı arttırabilecek bir seviyede olan antiinflamatuar ve aspirin gibi ilaçların tüketilmemesi kesinlikle önerilir. 

Kontrol altında olmayan bir diğer durum olan hipertansiyon gibi durumda ameliyat esnasında veyahut ameliyat sonrasında kanamaya sebebiyet verebilmekte. Kanama olması; iyileşme sürecini geciktirebildiği gibi, skar olarak adlandırılan hoş olmayan izlerin de kalmasına neden olabilmekte. Genel olarak ameliyat sonrasında enfeksiyon beklenmemektedir. 

Olası çok esnek de olsa enfeksiyon görülürse bile bu hafif antibiyotikler ile çözüme kavuşturulabilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası körlük gibi durumunun ihtimalinin en minimum seviyede olduğunu belirtmek isteriz. 

Yalnız sonrasında veya ameliyat esnasında gelen kanama böyle bir duruma sebebiyet verebilmekte. Göz içine kanama olması durumunda dahi; drenaj ve de erken teşhis uygulaması ile birlikte bu durumun da üstesinden gelinmektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz bunu da bilmenizde fayda var daha önceki süreç içerisinde meydana gelmiş olan yağ ve sarkmalar için derman olmaktadır. 

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle de yukarıda da bahsettiğimiz gibi olası bir ameliyat esnasında ve göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası meydana gelebilecek kanamanın önüne geçmek adına önceden sizin de yapmanız gereken birkaç durum bulunmaktadır. 

Aspirin, e vitamini, bazı ağrı kesiciler dahil olmak üzere kullanmayarak kanın pıhtılaşmasına engel olarak kanama riskini azaltabilirsiniz. Aksi takdirde saydıklarımızdan birini kullanmanız kanın daha akışkan bir hal almasına olanak sağlamaktadır. 

Ameliyat sonrasında ise kesinlikle özellikle 2 gün bandında gözü yoracak eylemlerden kaçınmalıdır. Göz pomadı ve damlalar sizlere verilecektir. Bunları düzenli bir şekilde vaktinde ve uygulanacak kadar damlatmalısınız. 

Çünkü ameliyattan sonra da yapılanlar asıl ameliyatın sonuç vermesi adına önemlidir. Özellikle de bayanlar hassas olan yüzeyde; enfeksiyon olma ihtimalini ortadan kaldırmak adına 1 hafta, 10 gün süre ile boyunca makyaj yapmamaları önerilir. 

Yüze sert olarak vurabilecek güneşten korunmak amaçlı güneş gözlüğü takılması da yararlı olacaktır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası meydana şişlik veya ödem gelmesi son derece normaldir. Bölgeye soğuk pres yapma veya yüksek yastık ile uyku yapmak yararlı olacaktır. 

Bunun da yanında ameliyat sonrası bireyde yüksek dozda ağrının görülmediği gözlemlenmiştir. Göz için ameliyat etkisi ile; yaş gelmesi, sulanması veyahut kuruluk olması ise normaldir. Zaten sizlere damlalar verilecektir. 

Dikişler ise 4 ya da 5 gün içerisinde alınırken işe dönmek 1 hafta gibi bir süreyi almaktadır. Göz kapaklarında bulunan minimal ödem komple gerilip düzün bir hal alması için ise 15-20 günlük bir süreye ihtiyaç duyuluyor. İlk haftadan itibaren ise makyaj sayesinde ameliyat izleri en azından izler gidene kadar göstermek istemeyenler için gizlenebilir. 

5 / 5. 1

2 cevaplar
 1. Hayriye
  Hayriye says:

  Sorum şu eğer yanıtlarsanız çok memnun kalırım. Bu arada yaşım 19. Oldum olası yani küçüklüğümden beri Asyalı kadınlara ve bakışlarına, yüzlerine hayran kalmışımdır. Oldukça minyon tipliyim. Aslında çok olmasa da hafif Asyalı kadın görüntüsü de taşıyorum diyebilirim. Ama göz kapağı düşüklüğüm de var. Hem göz kapağı düşüklüğünden kurtulup hem de daha çekik bir göze kavuşabilir miyim? Bunun için iki ayrı ameliyat mı olmam lazım yoksa tek işlem yeterli mi?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

  Cevapla

  Want to join the discussion?
  Feel free to contribute!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir