Vajina Estetiği (Genital Estetik) Fiyatları 202
5
(1)

Vajina estetiği bir estetik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilen, kişiyi rahatsız eden ve cinsel yaşamında ya da özgüveninde sorun yaşamasına neden olan problemleri çözmek adına yapılan işlemleri kapsar.

Vajina estetiğinde vajina ile ilgili birden fazla sorun aynı operasyon içerisinde ele alınabilir. İşlem hızlı ve kolay bir şekilde kişiye bazen lokal anestezi bazen de genel anestezi uygulanarak yapılır.

Vajina estetiğinde önemli olan kişinin cinsel hazzından kayıp yaşamaması ve his kaybına uğramamasına dikkat edilirken hem psikolojik hem de cinsel hazzına daha çok katkı sağlamaktır.

Vajina Estetiği (Genital Estetik) Nedir?

Vajina estetiği; vajinanın estetik görüntü açıdan en olası görünümde olma durumu – normal bir görüntüye sahip olması durumudur. Bununla beraber vajina estetiği sadece vajinanın dış görünümünü kapsamaz. Aynı zamanda vajinanın iç dudakları gibi iç bölgelerini de kapsar.

Bir travma – kaza – darbe ve benzeri nedenler neticesinde vajina estetiği dıştan ya da içten zarar görebilir. Bu durumda zorunluluk odaklı estetik girişimler gerçekleştirilebilir.

Vajinanın iç ve dış fonksiyonlarında herhangi bir engel olmasa da, bireyin kendisine daha fazla güven duyması – kendisini veya partnerini memnun etmesi gibi nedenlerle, vajina estetiğinin iç ve dış bölge bakımından daha iyi bir hale getirilmesi de sağlanabilir.

Vajina Estetik Ameliyat Çeşitleri

 • Labioplasti Ameliyatı: Vajina İç Dudak Estetiği

Labium Minus adlı iç dudak yapısının; genetik geçişli – doğum itibariyle ya da doğum yapma, sık doğum yapma gibi nedenlerden dolayı sarkması neticesinde yapılan estetik ameliyat işlemidir.

Vajina iç dudakları kararmış, uzamış, sarkmış ya da düzensiz bir formda olabilir. Gereksinime göre; V plasti, Parsiyel Rezeksiyon, Delaminasyon şeklinde yürütülür. 

 • Büyük Dudak Estetiği Ameliyatı: Majoraplasti 

Vajina dış dudaklarının normalden daha belirgin hatlara sahip olması, daha büyük durması, daha şişkin ve kabarık durmasıdır. Vajina dış dudaklarının küçültülerek şekil verme işlemine verilen estetik ameliyat girişimidir.

 • Klitoral Hudoplasti Estetiği

Klitoris üzerinde bulunan doku fazlalıklarının estetik cerrahi ile alınma işlemidir. Klitoris üzerindeki fazla cilt dokuları hem görüntü açısından estetik değildir hem de cinsel deneyiminde olumsuzluklar yaşatabilmektedir.

Labioplasti ameliyatı ile aynı anda gerçekleştirilebilir. Kadınlardaki orgazm etkilerine olumlu katkılar sunabilir. 

Vajinoplasti adı verilir. Doğum yapma, sık doğum yapma, vajinal doğum yapma, cinsel birleşimin sürekliliği, ilerleyen yaşa bağlı genişleme, farklı hastalık ya da travma neticesinde oluşan genişleme, genetik odaklı genişleme gibi nedenlerden dolayı yapılır.

Cinsel birleşimden alınan hazzın arttırılmasına yönelik taleplerle de gerçekleştirilen cerrahi girişimin adıdır. Hem erkeğin hem de kadının cinsel birliktelikten aldığı zevkin katlanmasına yönelik isteklerle de yapılabilmektedir. 

 • Perine – Perineoplasti Estetiği: Doğum İzleri için Yapılan Ameliyat

Normal doğumda atılabilen kesik ve kesiğe yapılan dikiş izlerinin giderilebilmesi için yapılan ameliyattır. Vajina ile makat arasındaki alanın adıdır. Perine bölgesine kesik atılması sadece normal doğumlarda yapılır. Bebeğin baş kısmının daha rahat çıkışının sağlanması gerçekleştirilir. 

 • Vajinal Rejuvenation Ameliyatı

Vaninoplasti estetiğidir. Vajinadaki fazla dokuların çıkartılması, vajinanın daraltılması, vajina kaslarının daha sıkı olmasının sağlanabildiği ameliyattır. Duyarsızlaşmış, genişlemiş vajinalarda hem erkeğin hem de kadının cinsel birliktelikten haz almalarına yönelik yapılır.

Vajina genişlemeleri genelde doğum yapma, sık doğum yapma, iri bebekli doğum, düzensiz – dengesiz beslenme sonucu cilt kolajenlerinin bozulması, ilerleyen yaşa bağlı kolajen yapıda elastikiyet kaybı gibi nedenlerle olur. 

 • Mons Pubis Estetik Ameliyatı

Kasığın hemen alt kısmı, vajinanın hemen üst kısmındaki belirginlik – şişlik durumudur. Mayo giyme, iç çamaşırı giyme sırasında görüntüden duyulan rahatsızlık neticesinde talep gören bir estetik işlemi yansıtır. Bu bölgenin düzeltilmesi için her zaman cerrahi girişim gerekmeyebilir.

Liposuction ile fazla yağ doku çıkartılabilir, Lipoliz tekniği kullanılarak aşırı yağların eritilmesi sağlanabilir. 

 • Labia Externa Ameliyatı: Büyük Dudak ve Sarkması

Yaşlılık etkileri, genetik nedenler, doğum gibi sebeplerle dış dudaklarda sarkma, gevşemeler gerçekleşebilir. Bu sarkmaların gerçekleştirilmesine yönelik yapılan ameliyatlara verilen isimdir. Labia Majora Ogmestasyonu olarak da anılır.

 • Genital Bleaching Estetiği – Lazer

Lazer ekipmanlarla Labia Majora, Anüs, Perine bölgelerinin renk açılma işlemi, vajina beyazlatma uygulamasıdır.

 • Lazerle Vajina Daraltma

Vajina daraltma cerrahisini tercih etmeyen kadınlar için geliştirilmiş bir uygulamadır. Cerrahi kesikler olmadığı için ağrı olmaz.

 • İnkontinans Tedavisi: İdrar Kaçırma

Lazerle yapılan bir uygulamadır. Ağır kaldırma, gülme aktiviteleri, hapşırma ya da öksürme gibi durumlar neticesinde idrar kaçıran bireyler içindir. 

 • Menopozal Sendrom Tedavisi

Lazerle tedavi yöntemidir. Menopoz süreçlerinde, kanser tedavisine yönelik alınan ilaçlar ve işlemler neticesinde, östrojen seviyelerinin azaldığında, dökülmeler yaşandığında, vajinal kayganlığın azaldığında, enfeksiyon ya da ağrı gibi süreçler için yürütülen lazerli tedavilerdir.

İlişki sırasında yaşanan kaşıntı ya da ağrı durumlarında da gerçekleştirilebilmektedir.

Vajina Estetiği Ameliyatı Öncesi Süreç

Vajina estetiği ameliyatı öncesi  süreçte dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunur. Bu unsurlara dikkat edildiğinde kişinin herhangi bir komplikasyon yaşama olasılığı mümkün olan en az düzeye indirgenmiş olur.

 • Kişi işlemden 1 – 2 gün önce alkol tüketmemeye özen göstermelidir. Alkol kan sulandırıcı ve ödem arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle herhangi bir cerrahi işlem öncesinde alkol tüketmek doğru değildir. 
 • İşlemden önce kullanıla kan sulandırıcı özellikli ilaçların hekim kontrolünde bırakılmaları ve bir süre alınmamaları gerekir. Bu ilaçlara ara verilmesi uygun olmadığı durumlarda cerrahi müdahale yapılamaz. Aksi halde hastanın yoğun derecede kan kaybı yaşaması ihtimali olduğundan mecburi olmayan hiçbir cerrahi müdahale uygulanmaz. Ancak bu oldukça nadir kalp rahatsızlığı vb. durumlarda karşılaşılan bir durumdur.
 • İşlem sırasında hastaya genel anestezi uygulanacağından bu anestezi tekniğine uygun şekilde beslenilmesi ve hastaneye hekimin belirttiği saat aralığında yeme içme kesilerek aç şekilde gelinmesi önemlidir. Mide ve bağırsaklar operasyon sırasında boş olmalıdır. Gerekli görülürse hastaya lavman uygulaması da servis hemşireleri tarafından uygulanır.

Genital Estetik Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Genital estetik ameliyatlarının ardından iz kalıp kalmayacağı, birçok faktöre bağlıdır. İlk olarak, cerrahın deneyimi ve ameliyatı uyguladığı teknikler önemlidir. Ameliyat sırasında kullanılan dikiş materyalleri ve dikiş tipleri, iyileşme sürecinde büyük rol oynar. Ayrıca, ameliyat sonrası bakımın doğru bir şekilde yapılması, enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Özenle seçilmiş dikiş materyalleri ve modern cerrahi teknikler, iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler.

 • Cerrahın deneyimi ve uyguladığı teknikler
 • Kullanılan dikiş materyalleri ve dikiş tipleri
 • Ameliyat sonrası bakımın doğru yapılması

Doğru cerrahi prensiplerle yapılan ameliyatlar, genellikle iz bırakmaz. Bunun yanı sıra, ameliyat sırasında ve sonrasında alınan önlemler, olası komplikasyonların önlenmesinde kritik öneme sahiptir. Sonuç olarak, tüm bu faktörler dikkate alındığında, genital estetik ameliyatları sonrasında iz kalmaması mümkündür. Bu sürecin başarısı, hem cerrahın becerisine hem de hastanın ameliyat sonrası talimatlara uyumuna bağlıdır.

Vajina Estetiği Operasyon Süreci

Vajina estetiği denildiği zaman akla birçok operasyon türü gelebilir. Vajina bölgesinde yer alan birçok anatomik yapıya işlem yapılabilmektedir.

Dış genital bölgede en çok şikayet edilen durumlar iç dudaklarda sarkma ve uzama olabiliyor, bu kadınlarda büyük dudakların altında saklanacak şekilde iç dudaklar küçültülebilir.

İşlem yapılırken sinir dokulara gereken hassasiyet gösterildiğinden hastanın cinsel hayatına zarar vermemeye dikkat edilir.

Bir başka durumda da ileri yaşa gelmiş, deri yapısı elastikiyetini kaybetmiş, birden fazla doğum yapmış kadınlarda büyük dudaklarda pörsümüş gibi bir görünüm oluşabiliyor. Yani bu bölge bollaşarak büzülebiliyor. Bu durumda derinin alt kısımdaki yağ dokusu arttırılarak estetik bir vajina görünümü elde edilebiliyor.

Bir başka vajina estetiği ile çözüme ulaştırılan durumda da mons pubis denilen vajinanın üstünde kalan tüylü bölgenin çeşitli nedenlerden dolayı karın sarkması sonucunda düşüklük ya da aşırı yağlanma sorunu meydana gelebiliyor.

Bu durumda da karın sarkıklığı ile birlikte kişinin anatomik yapısına uygun vajinanın üstünde kalan deri de yukarı doğru çekilebilir. Bu esnada vajinanın da daha sıkı ve estetik bir deriye sahip olması işlemi ele alınabilir.

Vajina estetiğinde ele alınan durumlardan biri de vajina daraltma ya da diğer ismi ile vajinoplasti operasyondur. Bazı bireylerde vajina duvarında yer alan kas dokusu ani kilo değişimleri ya da doğum sonrasında zayıflayarak vajinayı daha da gevşetebiliyor.

Bu durumda cinsel ilişki sırasında rahatsız edici ses çıkması ve vajinanın penisi yeterince kavrayamamasından dolayı hem erkek hem de kadında cinsel hazzın azalması sorunları görülebiliyor.

Aynı zamanda bu bireylerde idrar kaçırma sorunu da gözlemlenebiliyor ve kişinin ciddi anlamda hayat kalitesi düşebiliyor.

Vajinası genişlemiş kadınlarda yapılan işlem sırasında vajinanın arka duvarından bir miktar dış doku alınarak içerdeki doku iki kat dikilerek kalınlaştırılır ve vajinanın boşluk kısmı daha dar bir hale getirilir.

Bu operasyon yapılırken yalnızca vajinanın uç kısmındaki iç bölgeye değil, rahime kadar uzanan tüm yol boyunca daraltma uygulanmaktadır.

Vajina Estetiği Riskleri

Vajina estetiği kadınlar arasında en yaygın olan operasyonlardan biridir. Bu operasyon beraberinde aşağıda yer alan riskleri de taşımaktadır;

 • Vajina estetiğinde riskler oldukça düşük seviyede olsa da en sık karşılaşılan problemlerden biri kanamadır. Ameliyat sonrasında belirli aralıklarla meydana gelen kanamalar genellikle regl dönemine denk geldiği için fark edilmese de oldukça büyük risk taşır. Kanama, operasyon sebebiyle meydana geliyorsa ve bu durum fark edilmiyorsa ileride ciddi sıkıntıları da beraberinde getirebilir.
 • Kanama sürekli olarak devam ediyor ve durmuyorsa enfeksiyon kapma ihtimali oldukça yüksektir. Vajina bölgesinin enfeksiyon kapması da pek çok cinsel hastalığa davetiye çıkaracağı için bu durumun erkenden teşhis edilerek tedaviye başlanması gerekmektedir.
 • Vajina estetiğinde yaygın olarak karşılaşılan risklerden biri de bağırsak zedelenmelerinin meydana gelmesidir. Vajina estetiği operasyonu sırasında yanlış bir hareketin yapılması doğrudan bağırsağı etkilemektedir. Bu sebeple vajina estetiği operasyonunun yeterliliği olan bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.
 • Vajina estetiğinde yapılan en büyük hatalardan biri de vajinanın gereğinden fazla daraltılmasıdır. Bu durum cinsel ilişki sırasında oldukça büyük sorunlar yaratacaktır. Cinsel ilişki sırasında birleşimin gerçekleşememesi sebebiyle vajina ve çevresinde oluşacak ağrılar bu ameliyatın en büyük riskleri arasında yer almaktadır.
 • Vajina estetiği sonrası operasyonu beğenmeme ya da ameliyat sonrasında ortaya çıkacak olan sonuçtan memnun kalmamak bu ameliyatın en büyük riskidir. Hasta tarafından planlandığı gibi olmayan sonuçlara ulaşmak oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak ne yazık ki böyle bir durumun geri dönüşü olmayacağı için ameliyat öncesinde iyi düşünmek gerekir.
 • Vajina estetiği operasyonu sonrasında meydana gelebilecek risklerden biri de yanma hissidir. Vajina ve çevresinin yanması hissi bir süre sonra geçeceği için endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bu yanma hissi birkaç günden daha uzun sürerse doktorla görüşmek ve gerekli önlemleri en kısa sürede almak gerekebilir.
 • Vajina bölgesine ve direkt olarak vajinaya estetik yaptırmadan önce iyi düşünmek ve bu konu hakkındaki risklerden haberdar olmak gerekir. İlerleyen teknolojiyle birlikte ameliyat sonrası oluşacak görünüm bilgisayar ekranından gösterilebilse de riskler her zaman vardır.

Vajina Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina estetik ameliyatı yaptıranların dikkat etmesi gereken birtakım durumlar vardır. Kişinin iyileşme sürecini daha kolay ve sağlıklı atlatabilmesi bakımından bu süreçte dikkatli olması ve hekiminin önerilerinin dışına çıkmaması önemlidir.

 • Vajina estetiği sonrası iyileşme sürecinde kişiye uygulanan işleme göre birkaç hafta cinsel perhiz uygulanması ve dokuların toparlanmasına izin vermek gerekir.
 • Operasyon sonrası dönemde vajina ve etrafındaki dokularda birkaç gün morluk, kızarıklık ve ödem görülebilir. Bunun operasyon kaynaklı bir durum olduğu, endişelenmesi gereken bir durum olmadığı ve kendiliğinden geçeceği bilinmelidir.
 • Operasyon sonrasında ciddi anlamda vajinada yanma, sancı, ağrı, batma tarzında acı, akıntı ve kötü koku gibi durumlar fark edilirse vakit kaybetmeden hekime bildirmek gereklidir. Bu durumlar genellikle enfeksiyon kaynaklı durumlardır. Hekiminiz uygun bir antibiyotik tedavisine başlayabilir.
 • Vajina estetiği sonrası dönemde hekim tarafından hastaya ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu ağrı kesicinin dışında başka bir ilaç kullanılmamalıdır. Bazı farklı ilaç türleri ağrıya iyi gelse bile komplikasyon gelişmesi riskini arttırabilir.
 • Operasyon sonrasında dokuların kendini daha hızlı toparlamasına yardımcı olabilmek için beslenme ve uyku düzenine, beslenmenin öğünlerde dengeli şekilde olmasına dikkat edilebilir. 
 • Operasyon sonrası dönemde ödem oluşumunu arttırmamak için alkolden uzak durulmalıdır. Bunun dışında tuz kullanımını kısıtlamak ve ödem söktürücü bitki çayların çok abartılmadan, ölçülü şekilde tüketilmesi ödem konusuna yardımcı olur.
 • İşlem sonrasında bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Su içmek vücudumuzdaki yapım ve yıkım olaylarının daha düzgün şekilde yapılabilmesi için önemlidir. Vücut ağırlığınıza oranladığınızda günde kaç bardak su içmeniz gerektiğini mobil uygulamalar üzerinden öğrenebilirsiniz.
 • İşlem sonrasında ilk aylarda ağır egzersiz yapılması doğru değildir. Çok aşırı dar kıyafetler giymemek de doku toparlanma sürecini atlatana kadar kişinin kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. 

İstanbul’ da Vajina Estetiği Ameliyatı Ne Kadar?

İstanbul’da Vajina estetiği, vajinada gelişen anormal durumların varlığında uygulanan bir operasyon çeşididir. Vajinal bölgede oluşan durumların varlığına göre uygulanan birçok vajinal estetik operasyon çeşidi mevcuttur. 

Vajina estetik ameliyatının fiyatları, vajinada oluşan anormal durumların çeşidine ve hangi durumda hangi operasyon çeşidinin kullanılacağına göre değişmekte ve ona göre belirlenmektedir.

Vajinal bölgede uygulanan estetik operasyonlardan en çok kullanılanları klitoropeksi, labioplasti, himenoplasti ve vajina daraltma olarak bilinen vajinoplasti operasyonlarıdır.

Bu operasyonların her birinin yapılış yöntemi, uygulanacak tedaviler değişiklik gösterdiğinden dolayı operasyon fiyatı belirleme kriterleri de farklılık göstermektedir. Bu sebeple tek bir vajina estetiği fiyatı vermek mümkün değildir bunun için muayene olmak gerekir.

S.S.S

Vajina Estetiği Ardından Vajinada Yeniden Genişleme Olur mu?

Normal doğum harici belirgin bir vajinal genişleme söz konusu değildir. Ancak 10 – 15 sene sonra ilerleyen yaşlılık nedenleriyle, dokularda oluşabilecek gevşemelerden kaynaklanan ve aşırı olmayan genişlemeler yaşanabilir.

Vajina Daraltmanın Riskleri Var mıdır?

Çok nadir de olsa vajinada; kanama – bağırsak zedelenmeleri ve çeşitli enfeksiyonlar oluşması söz konusudur. Buna ek olarak vajinanın normalden daha fazla daraltılması cinsel aktivitelerde yaşanabilecek eziyetlere sebebiyet verebilir. Bu durumda da yeniden ameliyat olarak biraz genişletilmesi sağlanmalıdır.

Vajina Daraltma Operasyonundan Sonra İşe Dönüş Ne Zaman Olur?

Vajina estetiği – vajina ameliyatının türü fark etmeksizin tüm operasyonlardan 3 ya da 4 gün geçtikten sonra rutin yaşamlarına dönebilirler.

Vajina Daraltma İşleminden Sonra İlk Duşumu Ne Zaman Alabilirim?

Operasyondan 24 saat geçer geçmez duş almanızda herhangi bir sakınca olmamakla beraber ilk 7 gün; havuz, deniz, küvete girmek gibi yoğun sulardan uzak durmanız gereklidir.

Vajina Daraltma İşlemi Kaç Cm Daralma Sağlayabilir?

Daraltma oranı (cm cinsinden) kişiden kişiye göre farklılık arz etmektedir. Örneğin 3 doğum yapmış bir kadında ortalama daraltma 4 – 5 cm’yi bulabilirken, hiç doğum yapmamış bir kadında yapılan daraltma 2 – 3 cm’dir. Daraltma oranı hastanın talebine göre ve doktorun muayene neticesine göre; hasta – doktor isteği – bilgilendirmeleri verilerek ortaklaşa kararla alınır. En uygun daraltma miktarı doktorunuz tarafından verilecektir.

Vajina Daraltma İşlemlerinden Sonra Dikiş Aldırmak Lazım mı?

Operasyon esnasında kullanılan dikiş türleri vücut dokuları tarafından emilime uğramaktadır. Özetle dikiş aldırmaya gerek yoktur. Vücudunuz tarafından kendi kendine eritilecektir ve bu erime sırasında herhangi bir enfeksiyona – zarara meydan vermeyecektir.

Ameliyat Olmadan Vajina Daraltılması Yapılabilir mi?

Lazer teknolojileri ve Radyo Frekans teknolojileri kullanılarak vajina daraltma, vajina sıkılaştırma, vajina gençleştirme estetiklerinin tamamı kolayca yapılabilmektedir.

Doğuştan – Genetik Vajina Genişliği Var mıdır?

Genetik olarak – doğuştan, yapısal vajina genişlikleri olabilir. Çok sık rastlanılan bir durum değildir. Bu durumlarda genelde cinsel ilişki esnasında hatta yukarı – aşağı, oturup – kalkmada dahi vajinadan hava çıkışı ve sesler gelebilmektedir. Vajinal genişlemenin en belirgin teşhisidir. Vajina estetiği ile durum giderilebilmektedir.

Kaynakça:

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/genital-estetik-hakkinda-bilinmesi-gereken-her-sey/

5 / 5. 1

1 cevap
 1. Filiz
  Filiz says:

  Selam Tayfun Bey vajina estetiğiyle vajinamı daraltmak istiyorum. 2 kere normal doğum yaptırdım. son doğumumun üzerinden 2 yıl geçti. Ameliyat fiyatları ne kadar?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir