Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme
4.7
(3)

Kalçanın şekli kadınsı bir görünüme sahip olmak adına çok önemli bir ayrıntıdır. Günümüzde sosyal medyanın da etkisi ile bu konuda hassaslaşma ve poponun estetik görünümü oldukça ön plana çıkan konulardan biridir.

Kadınların istedikleri estetik bir popo görünümüne kavuşmaları için de yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme imdadına yetişiyor.

Kalçaya yağ enjeksiyonu, sizin vücudunuzdan alınan fazla yağların popo bölgesine enjeksiyonu ile kalçanızın hacmini arttırıp şekillendirmek amacıyla uygulanan bir işlemdir.

Bu yöntem kullanılarak vücutta belirli bölgeler vaser liposuction sayesinde şekillendirilmiş ve elde edilen doğal yağların kalçayı  şekillendirme ve büyütme amacı ile kullanımı gerçekleştirilmiş oluyor. Kalça hacminiz artarak daha belirgin ve çıkıntılı bir kalçaya sahip oluyorsunuz.

Çok hızlı ve çok az riskleri barındıran bir işlem olan yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işlemi bu avantajları nedeniyle günümüzde oldukça tercih edilen estetik uygulamalardan biri haline gelmiştir.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme, kişideki yağ dokusunun yoğun olduğu genellikle karın, kalça ve bel bölgesinden yağ hücrelerinin liposuction ile alındığı bir işlemdir.

Enjeksiyon veya ince kanül yardımıyla bu yağların popo bölgesine enjekte edilmesi sonucu işlem tamamlanır ve arzu edilen bir görünüme kavuşulur. Operasyon ortalama 45 dakika ile 1,5 saat arası sürer.

Lokal anestezi uygulanarak hastane ortamında gerçekleştirilir.  Uygulama sonrası kişi ağrı ve acı hissetmez. İşlem sonrası   aynı gün normal hayatına dönebilir.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Yağ Enjeksiyonu ile popo büyütme  ve popo şekillendirme ameliyatı ortalama 45 dakika ile 90 dakika arası bir süren bir ameliyattır. Kişi uygulamanın hemen sorasında taburcu edilir.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme pratik bir işlem olduğundan çok fazla ağrı hissetmezsiniz. İşlemden sonra hemen evinize gidebilirsiniz. İlk gün biraz ağrı hissederseniz hafif ağrı kesicilerle bunu da önlemiş olursunuz.

Kalçanızın forma girmesi amacıyla 3 haftalık süre boyunca doktorunuzun tavsiye ettiği korseyi kullanmanız gerekecektir. İşlemden sonraki 3.günden itibaren günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

 • Tedavi Günü

Uygulamadan bir-iki saat sonra evinize gidebilirsiniz. Hastanede kalmayı gerektirecek bir durum yoktur. İşlemden sonra ödem oluşumu genellikle rastlanılan bir durumdur.. Bu yüzden bir gün evde istirahat etmeniz önerilir. Daha sonra şişlikler azalacaktır.

 • Pansuman-Kontrol

Yağ enjeksiyonu uygulamasında kesi açılmadığı için yara izi de yoktur. Bu yüzden pansuman yapmayı gerektirecek bir durum yoktur.

 • İlaç Kullanımı

İşlem öncesi bıraktırılan ilaçlar var ise bu ilaçlara doktor kontrolünde tekrar başlanır. Yapılan işleme yönelik kullanılması gereken ilaçları doktor reçete eder. İlaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

 • Gözetim Süresi

Uygulama sonrası hasta taburcu edilmeden  bölgede meydana gelebilecek şişlikleri kontrol altına almak amacıyla birkaç saati geçmeyecek soğuk uygulaması ile birlikte gerekli kontroller yapılır. Sonrasında taburcu edilir.

 • Duş Alma

İşlemin uygulandığı gün bölgeye su değdirilmeyiniz.  Bir sonraki gün duş alma veya yıkanma da bir sakınca yoktur.

 • Ovalama

İşlemden sonraki ilk 5 gün süresince bölgeye masaj uygulanmamalı. Bu süre sonrası ödemin hızlı geçmesini sağlamak amacıyla masaj yapılabilir.

 • Güneşlenme

 Yoğun sıcağa maruz kalmak bölgedeki ödemi arttırabileceğinden Bu yüzden ilk günlerde güneşlenme tavsiye edilmez.

 • Solaryum

İşlemin sonrası ödem, morluk görülebileceğinden etkiler geçene kadar solaryum da önerilmeyen bir durumdur.

 • Hamam-Sauna

Sıcağın ödem ve şişliklerin geçmesini  yavaşlatacağından ödem atılana dek hamam ve sauna önerilmez.

 • İlaç Kullanımı

İşlem sorası oluşabilecek enfeksiyon ihtimaline karşı reçete edilen antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır.

 • Hijyen

İlk gün bölgenin yıkanmaması ve gerekir. Sonraki günlerde  yıkanmaya veya duş almaya başlanabilir. Bölgenin hijyenine dikkat etmek enfeksiyon oluşmaması açısından da önem taşır. Bu yüzden bölge temiz tutulmalıdır.

 • Tedavi Sonrası Beslenme ve Diyet

İşlemden sonra uygulanması gereken zorunlu bir diyet programına gerek yoktur. 

 • Doktor Kontrolleri

İşlem sonrası  bir hafta sonrasında genel olarak bir kontrol yapılır. Bunun sonrasında kişiye ve sonuca göre kontrol planı oluşturulur.

 • İyileşme Süreci

İyileşme süreci çok hızlı olan bir işlemdir. İlk günlerde ödem ve morluklar görüldüğünden  enjeksiyonun etkileri daha sonra görülür. Şişlikler azaldıkça istenilen görüntü ortaya çıkmaya başlar. İlk zamanlarda ağır spor aktivitelerinden uzak durmak gerekir.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Riskleri Nelerdir?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütmenin yan etkileri ve ameliyat sonrasında oluşabilecek riskleri her ne kadar sık görülmese de aşağıdaki gibidir;

 • Kalça büyütme ameliyatı öncesinde hastanın ağrı ve acı hissetmemesi amacıyla lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulanan lokal anestezi işleminin etkilerinin geçmesiyle birlikte kısmi ağrılar ve buna benzer semptomlar görülebilmektedir. Tüm bu semptomlar ve ağrılar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecek ve bir süre sonra normale dönmeye başlayacaktır.
 • Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı için gerekli bölgeye uygulanan lokal anesteziye bağlı olarak genellikle ameliyattan sonraki ilk gün bölgede geçici hissizlik oluşabilmektedir. Bu tip bir durumla karşılaşılması durumunda endişeye kapılmaya gerek yoktur.
 • Kalça büyütme ameliyatı sonrasında karşılaşılan en yaygın yan etkilerden biri de bölgede oluşan morluklardır. Morluklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçeceği için endişeye kapılmaya gerek yoktur. Morlukların geçmemesi durumunda bölgeye buz tedavisi uygulanabilir.
 • Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı kesi açılmadan iğnelerle yapıldığı için bölgenin enfeksiyon kapma riski oldukça düşüktür. İstisnai durumlarda doktora başvurmak gerekir. 
 • Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün boyunca ödem oluşması çok normaldir. 2-3 gün sonra kendiliğinden geçecek olan ödemleri daha hızlı atmak için istirahat etmek gereklidir. Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonu sonrasında istirahat etmek oldukça önemlidir.
 • Yağ enjekte edilirken enjeksiyonun gerçekleştirildiği bölgelerde kızarıklıkların oluşumu görülebilir. Genellikle ilk günden sonra iyileşmektedir. 
 • İşlem sonrasında bölgede kan birikiminin oluşması oldukça normaldir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir aksi durumda doktorunuzla görüşmek çok daha sağlıklı olacaktır.
 • Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme sırasında damarlara ve dokulara hiçbir temasta bulunulmadığı için bölgenin kanama ihtimali oldukça düşüktür. Olası bir kanama durumunda gerekli önlemlerin alınması ve kanamanın durdurulması için müdahale etmek gerekebilir.
 • Yağ enjeksiyonuyla kalça büyütme sırasında oluşabilecek risklerden biri de küçük toplar halinde şişliklerin meydana gelmesidir. Bu durum için uygulanan en yaygın teknik genellikle masaj işlemidir. Bölgeye yapılacak masaj doğrultusunda küçük topların yavaş yavaş inmeye başladığını ve şişliklerin ortadan kalktığını görmek mümkün olacaktır.

Kalça Büyütme Estetiği Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

 • Operasyondan sonra en az 2 – 3 hafta kalça üstüne oturmaması gereklidir.
 • Uyurken yüz üstü yatma pozisyonuna 2 – 3 hafta ara verilmelidir.
 • Ani her türlü fiziksel eylemden 2 – 3 hafta boyunca uzak durulmalıdır.
 • Operasyondan 15 gün sonra aksatmadan kontrol muayenesine katılmalıdır.
 • 15 gün araç kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyattan 90 gün sonra eski yaşam tarzına tamamen dönebilir.
 • Periyodik kontrollerin her üç ayda bir düzenli yapılması gereklidir.
 • Operasyondan 6 hafta sonra eski aktivitelere geri dönüş sağlanabilir ancak tam dönüş için önerilen süre 90 gündür.
 • Reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaç – ürünlerin düzenli kullanımına itina edilmelidir.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme işlemi, belli kriterlere sahip bireyler için uygundur. İlk olarak, adayların vücut kitle indeksi normal ya da buna yakın olmalıdır. Zira bu, işlemin başarısını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca, ince yapıdaki kişilerde yeterli miktarda yağ dokusunun bulunması gerekmektedir. Bu, popo bölgesine yeterli hacmi sağlayacak yağın transferi için şarttır. Öte yandan, aşırı kilolu ya da obez bireyler bu işlem için uygun adaylar değildir.

 • Yağın alınacağı bölge, kişinin vücut yapısına ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.
 • Karın ve sırt bölgesi ya da basenler, yağ alımı için uygun alanlar arasındadır.

Sigara kullanımı, yağın yeni yerinde beslenmesini olumsuz etkileyebileceğinden, aşırı sigara tüketimi olanlar için de bu işlem önerilmez. Vaser liposakşın yöntemi ile yağın alınması, travmayı minimize eder ve yağın kalıcılığını artırır. İşlem genellikle genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir ve hastalar bir gece hastanede kalırlar. Bu süreçte yapılan küçük kesiler, işlemin minimal invaziv olmasını sağlar.

Kalça Büyütme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Kalça büyütme operasyonlarında da tıpkı diğer cerrahi adımlarda olduğu gibi olası komplikasyon ve riskler vardır.

Ancak alanında deneyimli bir hekim, uygun ameliyat ortamı ve hastane ortamında uzman ekiple gerçekleştirildiğinde tüm risk ve komplikasyon olasılıkları “nadir” olarak tabir edilen riskleri barındırmaktadır.

Bu riskler şu şekilde sıralanabilir; yara açılma durumları, implantların yerinden çıkması ya da dönmesi, enfeksiyon olasılıkları, hematom yaşanma olasılığı. Risk iri bedenli hastalarda daha fazla olasılık barındırır.

İri beden demek daha iri implant demektir ve iri implant yerleştirme de daha uzun iyileşme evresini temsil etmektedir.

Ameliyat öncesinde ve sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken unsurları da yerine getirmesi gereklidir. Böylece nadir çıkan riskler daha da indirgenebilmektedir.

Kalçaya Yağ Enjeksi̇yonu Ne Kadar Kalıcı?

Kalçaya yağ enjeksiyonu vücudumuzdan alınıp saflaştırılan yağlarla şekilli ve büyük bir popo oluşturma yöntemidir. Yağ enjeksiyonu eğer uygun bir teknikle yapılırsa %60-%80 oranında kalıcılık sağlamaktadır.

Ayrıca ameliyat sonrası bakımda kalıcılık yönünden önem taşımaktadır. İşlem sonrası doktorumuzun önerilerine uymamız gerekmektedir.

Ameliyatın ilk haftası aralıklarla soğuk uygulama yapmak, doktorumuzun verdiği korseyi uygun şekillerde kullanmak ve verilen ilaçları düzenli kullanmak olumlu sonuçlar almamızı sağlar. Ameliyat sonrası ödemler azaldıkça şekillenmeyi yaklaşık 1 ay içerisinde görebiliriz.

Özellikle doktorunuzun önerdiği gibi masaj yapmakta ödemlerin hızlıca azalmasını ve güzel şekil almasını sağlamaktadır. Bunların dışında ameliyat bölgesinin hijyenine de dikkat etmeliyiz.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yağ enjeksiyonu fiyatlarının belirlenmesinde birçok faktör etkili olabilir. İşlemin uygulanacak bölgenin büyüklüğü, doktorun ve  sağlık kurumun fiyat politikası fiyatları etkilemede değişkenlik sebebi olan faktörledir.

Ancak unutmayalım ki etkili ve istediğiniz bir görünüme kavuşmak için işlem yapacak hekimin tecrübeli olması ve donanımlı bir sağlık kuruluşunda bu işlemi gerçekleştirmesi son derece önem taşıyan bir konudur.

Bunlar da doğal olarak işlem fiyatlarında farklılıklar oluşmasına neden olabilir. Amaç estetik bir görünüme kavuşmak ve sağlıklı bir işlem ve işlem sonrası süreç yaşanması olduğundan kişilerin alanında tecrübeli ve donanımlı bir hekim tercihi öncelikli olması gereken bir konudur.

İstanbul’da Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Ameliyatı Ne Kadar?

İstanbul’da Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme, klinik ortamda ve estetik merkezlerinde yapılabilmektedir. Bu İstanbul’da Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme fiyatı ise kliniğe göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda kesin bilgilere erişebilmek ve “İstanbul’da Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme ne kadar” sorunuza cevap alabilmek için kliniklerle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca sizin için uygun olan işlemlerin fiyatları, duruma göre değişebileceğinden, bu fiyatları öğrenebilmek için muayene de gerekli olabilir. Estetik cerrahi işlemleri kişiye has işlemler olduğundan, doktorun sizin için gerekli olan koşulları ortaya koyması gereklidir. Sonuç olarak fiyatlar hakkında bilgi hekimden ve/veya klinikten alınabilir.

S.S.S

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme kimler için uygundur?

Günümüzde kalça bölgesinde güzellik algısında büyük değişimler ortaya çıktı. Kalçası küçük olan, kalçasının görüntüsünden memnun olmayan, estetik bir görünüme kavuşmak isteyen herkes için uygulanabilecek bir işlemdir.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonu 45 dakika ile 2 saat arasında tamamlanabilir. Ameliyatın süresi enjekte edilecek yağ oranı, yapılacak ek estetik uygulamalar ve işlemi yapan doktorun profesyonelliğine göre değişir.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütmeyi SSK karşılar mı?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme estetik bir operasyon olduğu için SSK tarafından karşılanmaz. Bu ameliyat kişinin tamamen kendi isteği ve tercihiyle yapılır. SSK kişisel tercihle yapılan estetik operasyonlarda bir destek vermez.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme özel sigorta kapsamında yapılır mı?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı standart özel sigortalar kapsamında yapılmaz. Ancak bazı özel sigortalarda estetik paketleri vardır. Estetik sigortası yaptıran hastalar yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işlemi konusunda profesyonel bir destek alabilirler.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme fiyatı nedir?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonu estetik bir uygulamadır. Estetik uygulamalar hakkında fiyat bilgisi internet sitesinde yer almaz. Estetik uygulamaları fiyatlarına yer verilmesi Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Fiyat bilgisi alabilmek için doktorunuza bir ön muayene olmanız gerekiyor. Muayene sonrasında doktorunuz size net bir fiyat verecektir.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatında ağrı yaşanır mı?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı lokal anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Gerekli önlemler alındığı için hasta operasyon sırasında hiçbir ağrı, acı ve sızı hissetmez. Operasyondan sonra işlem yapılan bölgede anestezi etkisi geçerse hafif bir ağrı olabilir. Bu ağrı geçmezse doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatından sonra işe ne zaman dönerim?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı basit bir estetik uygulamadır. Bu yüzden çok kısa bir süre içinde çalışmaya geri dönebilirsiniz. Ortalama 4-5 gün içinde gündelik aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Operasyon bölgesinde oluşan ödem ve morluklar 1-2 gün içinde geçecektir.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı sonrası görünüm nasıl olur?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işlemi sonrasında istediğiniz kalça görünümüne kavuşabilirsiniz. Ancak operasyondan hemen sonra istediğiniz görünüme kavuşmayı beklemeyin. Net bir sonuç alabilmek için birkaç ay beklemek gerekir. 3-6 ay sonra kalçanız istediğiniz dolgunlukta belli olmaya başlayacaktır. İstediğiniz dolgunluğu elde edemezseniz ek enjeksiyon yaptırabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatından sonra oturmak zor olur mu?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonu estetik bir operasyondur. Ameliyattan sonra hemen taburcu olabilirsiniz. Hiçbir şekilde oturma konusunda zorluk yaşamazsınız. Bu ameliyat konforlu ve yaşamınızı etkilemeyecek bir operasyondur.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme sonrası ne zaman taburcu olurum?

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Bu yüzden ameliyat sonrasında birkaç saat gözetim altında tutulmanız yeterlidir. Büyük bir problem olmadıkça aynı gün taburcu edilip eve gidebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body-procedures/brazilian-butt-lift/

https://www.researchgate.net/publication/331780717_Creating_the_Ideal_Buttock_Lifting_Implanting_or_Fat_Grafting

4.7 / 5. 3

2 cevaplar
 1. ceyda
  ceyda says:

  Merhaba hocam. Benim sorum şu pek çok estetik girişimde yağ enjeksiyonu kullanmak kalıcılık sunamıyor. Acaba kalça estetiğinde de yağ enjeksiyonuyla kalça büyütebilmek geçici mi yoksa kalıcı mı? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir