Kalçadan Yağ Aldırma

5
(1)

Kalça bölgesindeki yağlanma; pek çok insanın şikâyet ettiği bir durumdur. Spor sayesinde; sıkılaştırma bazen mümkün olsa da çoğu zaman kalçadan yağ aldırma operasyonu tercih edilir. Eğer siz de spor ve diyete rağmen kalça bölgenizdeki yağlardan kurtulamıyorsanız; kalçadan yağ aldırma operasyonu yaptırabilirsiniz.

  • Kalça Yağ Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kalçadan yağ aldırma operasyonunda, liposuction uygulanır. Bölgesel yağ aldırma operasyonlarında en çok kullanılan liposuction yönteminde, yağlar vakum yardımıyla alınır ve bölgenin yeni bir şekil alması sağlanır. Bazı gerekli durumlarda başka estetik işlemlerle birlikte yapılabilir.

  • Kalçadan Yağ Aldırma Operasyonunda Acı Hissedilir Mi?

Liposuction yönteminde, çoğunlukla lokal anestezi uygulanır ancak bazı durumlarda genel anestezi uygulanabilir. Her iki yöntemde de hasta herhangi bir acı ya da sızı hissetmez.

  • Kalçadan Yağ Aldırma Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Kalçadan alınacak yağ miktarına bağlı olarak; operasyon 1-3 saat arası sürebilir. Operasyon öncesinde, doktorunuz sizi muayene ederek işlem süresiyle ilgili bilgilendirme yapacaktır.

  • Kalçadan Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Vücudun her bölgesinden alınabilecek yağ miktarı farklıdır. Kalça bölgesinden 4 litreye kadar yağ alınabilir. Az yağ alındığında hasta aynı gün eve gidebilir ancak fazla yağ alınırsa; hastanede kalınması gerekebilir.

Doktor Muayenesi Sırasında Doktoru Bilgilendirme

Hastanın operasyon öncesi yapması gereken en önemli şeylerden biri de; doktoru bilgilendirmektir. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa; operasyon sonrasında bir sorun yaşamamak için doktorunuza sağlık durumunuzla ilgili doğru bilgi vermelisiniz. Özellikle kalp, tansiyon ve şeker gibi hastalıklarınız varsa doktorunuzun mutlaka bilgisi olmalı.

Kimlere Liposuction Uygulanmaz

Kalp damar hastalıkları, kronik hastalıkları olan kişilerde liposuction pek önerilmez. Doktorunuz sizi muayene ettikten ve tahlillerinizi inceledikten sonra operasyon için uygun olup olmadığınız hakkında sizi bilgilendirecektir.

Kalçadan Yağ Aldırma Operasyonu Öncesi Sigara Kullanımı

Liposuction öncesinde sigarayı bırakmalı ya da kullanmaya ara vermelisiniz. Ayrıca operasyondan sonra iyileşme sürecinde de sigara kullanmamanız iyileşmenizi hızlandıracak ve sigarayla alakalı oluşabilecek komplikasyonların önüne geçecektir.

  • Ameliyattan Sonra Hastanede Kalınır Mı?

Liposuction sonrasında genellikle aynı gün hastaneden taburcu olunur. Ancak bazı durumlarda doktorunuz 1 gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Buna genellikle operasyon öncesinde muayene sırasında karar verilir ve durumla ilgili size bilgilendirme yapılır.

 

Operasyon Sonrasında İyileşme

Operasyondan hemen sonra yürümeniz önerilir. Eğer lokal anestezi yapıldıysa; işlemden hemen sonra yürüyebilirsiniz. Genel anestezi uygulandıysa da; işlemden 1-2 saat sonra yürümelisiniz. Bu, kalça bölgenizdeki uyuşma problemini ortadan kaldırmanız için de gereklidir.

Operasyon Sonrası Korse Kullanımı

Operasyon sonrasında, hem şişlik ve morlukları en aza indirmek hem de kalça bölgenizi şekillendirmek için korse giymeniz gerekir. Genellikle 4 hafta korse kullanmanız gerekebilir. Bu korseler, büyük çoğunlukla dışarıdan belli olmayan incelikte ve sizi çok rahatsız etmeyecek yapıdadır. Doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca korse kullanmalısınız.

Şişlik ve Morlukların İyileşmesi

Korse kullanmanıza rağmen vücudunuzda şişlik ve morluk olması çok doğaldır. Operasyon sonrasında, 1-2 hafta bu sorunları yaşayabilirsiniz. Ödem atmayı kolaylaştırmak için, bol su içebilirsiniz. Herhangi bir ağrı hissederseniz; doktorunuzun size verdiği ilaçları içebilirsiniz.

Operasyon Sonrası Spor Yapmak

Vücut şeklinizi korumak ve sıkılaştırmak için spor yapmanız gerekir ancak operasyon sonrasında 3 hafta ağır sporlar yapmaktan kaçınmalısınız. Doktorunuzun size belirttiği şekilde spor yaparsanız ve hareketlerinize özen gösterirseniz; spor yapmaya devam edebilirsiniz.

  • Operasyon Sonrasında Sonuç Hemen Anlaşılır Mı?

Operasyon sonrasında şişlikler olacağı için liposuction yönteminin kalçanızı ne kadar değiştirdiğinin farkına varamazsınız. Şişlikler ve morluklar indikten ve korse kullanımı tamamlandıktan sonra, kalçanızdaki değişikliği gözlemleyebilirsiniz. Bu da genelde operasyondan sonra 4-6. haftalarda mümkün olacaktır.

  • Liposuction Kalıcı Bir Yöntem Midir?

Kalçadan yağ aldırma operasyonu, kalçayı şekillendirmek için yapılır. İyileşme döneminden sonra belirgin bir kalıcılık görülür. Eğer liposuction uygulamasının kalıcı olmasını istiyorsanız; diyetinize dikkat etmeli ve spor yapmayı aksatmamalısınız. Aksi takdirde liposuction yapılan bölgelerde zamanla yağlanma olacaktır.

  • Kalçadan Yağ Aldırma Fiyatları Ne Kadardır?

Kalçadan yağ aldırma operasyonu fiyatları, uygulamayı yapacak doktorun tecrübesi, ünü, uygulama yapılacak hastanenin konumu ve donanımı, kalça bölgesinden alınacak yağ miktarı, uygulanacak anestezi türü gibi verilere göre değişiklik gösterir. Doktor muayenesi sonrasında kalçadan yağ aldırma operasyonunun fiyatını öğrenebilirsiniz.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı