Boyun Yağ Aldırma
5
(1)

Boyun bölgesinden yağ aldırma işlemleri; çok eski zamanlardan bu yana uygulanan estetik operasyonlar arasında yer alır.

Ancak son yıllarda tıp alanında önemli gelişmelerin yaşanması, teknolojik alanda tıbbi uygulamaları kolaylaştıran gelişmelerin yaşanması, fiyat bakımından da her bütçeye uygun boyun yağ aldırma fiyatlarının olması gibi nedenlerden dolayı; bu operasyonların uygulanırlığı daha da yaygınlaştı.

İnsan vücudunda yüz, boyun, omuz bölümü hem fotoğraflarda hem yüz yüze görüşmelerde ilk dikkat çeken bölgedir. Bu nedenle bu bölgelerde oluşan sarkma, yağlanma, şişlik gibi sorunlar kişinin günlük yaşamını, ikili ilişkilerini olumsuz etkiler.

Boyun bölgesinde ortaya çıkan yağlanma ve sarkma problemleri, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça görülen bir problemdir.

Sağlık açısından da çeşitli sorunlara neden olabileceği gibi; boyun bölgesindeki yağlanma problemleri, aynı zamanda kişileri olduğu yaştan daha fazla görünmesine neden olur. Daha genç, sağlıklı, fit bir görünüm için boyun bölgesi bu nedenle büyük önem taşır.

Yağ aldırma gibi estetik uygulamalar, ileri yaşlarda uygulanabilecek yöntemler algısı oluşsa da; son yıllarda bu algı yıkıldı.

Günümüzde boyun bölgesinde yağlanma, gıdı çıkması problemi yaşayan her yaştan hem kadın hem erkekler uzmana başvurarak; çok kısa bir süre içerisinde bu probleminden kurtularak hayalinde boyun bölgesi görünümüne kavuşmaktadır.

Boyun Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Boyun yağlanmasının pek çok sebebi olabilir. En çok karşılaşılan nedenler aşağıda sıralanmakta olup boyun yağlanmasının ciddiye alınması gerektiğini ifade edebiliriz.

  • Şok diyetler uygulamak boyun yağlanmaya sebep olabilir. Hızlı kilo kayıpları için inşa edilmiş bir – dört haftalık yapılan bu tür diyetler diyetisyen onayı olmadan yapılmamalıdır. Şok diyetlerde genelde bir, birkaç tür besin odak olarak tüketilir ancak geriye kalan ve tüketilmesi gereken besinlere yer verilmez. Bu da genel sağlığı bozduğu gibi bölgesel yağlanmaya neden olabilir. Elbette en düşük riski budur. Şok diyetler pek çok ek hastalığa neden olabilir. Kendi başınıza şok diyetler uygulamamalısınız.
  • Yağlı – tuzlu tüketimi ağırlık olarak devam etmemelidir. Bu beslenme alışkanlıkları boyun yağlanmasına sebep olabilir. tereyağı, tuzlu peynirler, kızartılmış gıda maddeleri, şok soğutma ve dondurma tekniğine dayalı paket gıdalar, aşırı tuzlu yemek yeme alışkanlıkları sonlandırılmalıdır.
  • Obezite ve aşamaları da boyun yağlanmasının sebebidir. 
  • Hipotiroidzm, Polikistik over sendromları gibi hastalıklar da neden olabilmektedir.
  • Çeşitli kromozom hastalıkları neden olabilir.

Boyun Yağ Aldırma İşlemi Acı Verir Mi?

Basit, kısa sürede uygulanan bir operasyon olsa da; kişilerin boyun yağ aldırma öncesinde zihninde yüzlerce soru oluşur.

Her uygulama ve operasyonda olduğu gibi; boyun yağ aldırma yani liposuction işlemi sırasında acı, ağrı hissedilip hissedilmediği de en çok ve ilk sıralarda sorulan soruların arasında yer alıyor.

Liposuction  tekniği ile yağ aldırma esnasında, oldukça ince kanüller sayesinde boyun bölgesine giriş yapılır ve vakumlama ile kişi, boyun bölgesindeki fazla yağlardan kurtulur. İşlem esnasında, kişiye uzmanın tavsiyesine uygun olarak; genel veya lokal anestezi uygulanır.

Herhangi bir ağrı veya acı şikayeti söz konusu değildir. Fakat anestezinin etkisinin geçtiği uygulama sonrasındaki birkaç gün, hafif ağrı problemleri görülebilir.

Bu nedenle, uzmanlar kişilere uygulama sonrasında bazı ağrı kesiciler önerebilmektedir. 3 ila 10 gün içerisinde, bandajlar açılır; baş korsesi kullanma ihtiyacı kalmaz ve kişi işine gidebilecek, normal hayatına yeni görünümü ile devam eder.

Boyun Yağ Aldırma İşlemi Kimler İçin Uygun?

Ani kilo verme, yaş ilerlemesi, obezite gibi sorunlar; boyun bölgesinde yağlanma, çift çene görünümü, hindi çene sorunu denilen problemlere yol açar. Boyun yağ aldırma işlemi, uygulayan uzmanlar öncelikli olarak bu kişilerin boyun yağ aldırma işlemini tavsiye etmektedir.

Bazı boyun yağlanma problemleri basit düzeydedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme programı, boyun bölgesine özel egzersiz önerileri ile; bir süre içerisinde boyun bölgesindeki yağlanma sorunu halledilebilir.

Bundan dolayı da basit boyun yağlanması problemlerinde yağ aldırma işlemi, tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-neck-lift

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/face/neck-contouring-guide/

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir