Yağ Aldırma Ameliyatı

5
(1)

Yağ aldırma ameliyatı, topumda ağızdan ağza sıklıkla duyulan liposuction teriminin operasyonudur.

Kişiler yağ aldırma ameliyatlarını, genellikle bölgesel zayıflama amacı ile talep etmektedir. Ancak her doku üzerinde yağ aldırma işleminin mümkün olmadığı bilinmelidir. 

Örneğin, bir hasta vücut kitle indeksi dediğimiz BMI tablosunda 30 ve üzeri bir kiloya sahip ise; o kişiye yağ aldırma ameliyatı uygulanamamaktadır.

Bir başka hastada da endokrin bozukluklarına bağlı olarak kilo kontrolü sağlanamıyorsa; hekimler bu kişilere de yağ aldırma ameliyatını önermemektedir. Bunun nedeni sonuçta kişilerin bir ameliyat geçirmesi ve bunun boşu boşuna yapılmaması gereken bir işlem olduğudur.

Bütün ameliyatların, tıpta her zaman aşırı düşük ihtimalle bile olsa riski bulunmaktadır; 

 • Eğer bir kişide endokrin bozukluğu var ise; bu kişinin operasyonu başarılı dahi olsa tekrar kilo alımı gerçekleşeceğinden boşu boşuna ameliyat geçirmiş gibi olmaktadır. 
 • Bunların yanı sıra sağlıklı ve normal kilonun bir miktar üzerinde ve obez kabul edilmeyen her birey, yağ aldırma işlemi için uzman bir hekime danışabilir. 

Bu danışma sürecinde zaten hekiminiz size bu işlem için uygun bir vücut yapınızın olup olmadığını belirtecektir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

Yağ aldırma ameliyatı nedir diye baktığımızda; bunun basit bir işlem olduğunu görmekteyiz. Özellikle bölgesel zayıflama amacı ile kişinin tek bir kısmı olan karın bölgesi, kalça bölgesi, bel bölgesi ve meme bölgesinden yapılabilmektedir. 

Bu işlemler sayesinde kişi uzun süre yoğun egzersiz ve diyet yapmadan yağ dokusunun büyük bir kısmından kurtulabilmektedir. Özellikle diyet yapmakta zorluk çeken ve karın yağları nedeni ile şeker hastalığı gibi metabolizma bozukluklarına yol açabilecek yağlardan kurtulmak isteyen kişilere uygulanabilmektedir.

Yağ aldırma ameliyatına sadece estetik anlamda da bakılmamalıdır. Aynı zamanda özellikle karın bölgesine uygulandığında bu işlem sayesinde; kişiler karaciğer yağlanması, kadınlarda yumurtalıkların yağlanması yüzünden ortaya çıkan polikistik over sendromu gibi durumların önlenmesi veya durdurulması açısından da önemli bir işlemdir. Aynı zamanda hipertansiyon hastalarına da karın yağları tansiyon yüksekliği bakımından iyi gelmektedir. 

Bir başka faydası da karın bölgesindeki yağların nefes almayı zorlaştırması, kalbe yük bindirmesi ve merdiven inip çıkarken nefes nefese kalma gibi şikayetleri de azalttığı gözlemlenmiştir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır sorusuna maddeler halinde cevap vermek gerekmektedir. Bu maddeler ile operasyonun aşamaları hakkında bilgi verilmelidir:

 • Yağ aldırma ameliyatında ilk önemli nokta, yağın alınacağı bölgenin veya bölgelerin seçilmesidir.
 • İşlem uzunluğu, bölge sayısına göre artış gösterebilmektedir.
 • Sedasyon anestezisi ve genel anestezi, işlemin sürecine bağlı olarak hekim tarafından seçilir.
 • İşlemde, küçük bir veya birkaç minik kesiden hastanın özel bir alet yardımı ile cilt dokusunun altında bulunan yağları çekilerek alınır.
 • Daha sonra fazla deri var ise; bu deri düzenlenerek görünüm düzeltilir. Fazla deri söz konusu değil ve hastanın ciddi yağlanma problemi yok ise; işlem sonlandırılır.
 • Daha sonra hastanın anesteziden uyandırılması işlemlerine geçilir ve hasta uyandırılır.
 • Uyanma sonrası, işlem yoğunluğuna bağlı olarak; aynı gün veya ertesi gün hastaneden çıkışı yapılır.


Yağ Aldırma Ameliyatı Olanlar Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Yağ aldırma ameliyatı olanlar ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeli gibi sorular ile sıklıkla karşılaşmaktayız;

 • Öncelikle operasyon sonrası, kesinlikle tüm hastaların artık fazla kiloları gittiğinden kötü beslenme alışkanlığını değiştirmesi gerekmektedir. Önceki vücuduna oranla daha az dikkatli olması yeterlidir. Sıkı diyetlere ve ciddi kurallara gerek yoktur.
 • Operasyon sonrasında, uygulama bölgesin bağlı olarak bandaj takılması gerekebilir. Belirli bir süre sonra çıkarılacak olan bu bandaj, bölgedeki dokunun onarılması açısından önemlidir.
 • Hasta günlük hayatına kısa bir süre içerisinde dönebilir. Burada süre hakkında en net bilgiyi, uygulamayı yapan hekiminizden talep etmeniz en doğrusu olacaktır.
 • Kişilerde yağ alımına bağı olarak ameliyat sonrası dönemde, baş dönmesi olabilmektedir. Bu nedenle ilk hafta bunun normal bir durum olduğunu bilmelisiniz. Baş dönmelerini azaltmak için; sakinleştirici özellikleri olan ıhlamur, ada çayı gibi bitki çayları tüketerek şikayetlerinizi daha aza indirgeyebilirsiniz.

Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yağ aldırma ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir sorusu, aklına takılan çok sayıda hasta bulunmaktadır. Bu hastalarımıza kesin ve net bir fiyattan bahsedemediğimiz gibi; herkesin vücut yapısına göre kabul görmüş standart bir yağ aldırma işleminden de söz edemeyiz. 

Bunun nedeni, sağlık konularının pek çoğunda olduğu gibi bu işlemlerin uygulamasının bireyden bireye farklılık göstermesidir. Bu farklılıklar hakkında, kişinin bilgi sahibi olabilmesi ve hekimin net bir fiyat söyleyebilmesi için; kişinin mutlaka bir hekim muayenesinden geçmesi gerekmektedir. 

Hekim muayenesi sırasında istediği görünümden bahsederken; hekimi vücut yapısına göre uygulayacağı her şeyden söz eder. Burada vücut yapınıza uygun olarak da hem anestezi türü hem işlem süresi hem de işlemlerin miktarına bağlı olarak; hastanenin belirlediği fiyatlar üzerinden size bilgilendirme sağlayacaktır.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı