Yağ Aldırma Ameliyatı
5
(3)

Yağ aldırma ameliyatı, topumda ağızdan ağza sıklıkla duyulan liposuction teriminin operasyonudur.

Kişiler yağ aldırma ameliyatlarını, genellikle bölgesel zayıflama amacı ile talep etmektedir. Ancak her doku üzerinde yağ aldırma işleminin mümkün olmadığı bilinmelidir. 

Örneğin, bir hasta vücut kitle indeksi dediğimiz BMI tablosunda 30 ve üzeri bir kiloya sahip ise; o kişiye yağ aldırma ameliyatı uygulanamamaktadır.

Bir başka hastada da endokrin bozukluklarına bağlı olarak kilo kontrolü sağlanamıyorsa; hekimler bu kişilere de yağ aldırma ameliyatını önermemektedir. Bunun nedeni sonuçta kişilerin bir ameliyat geçirmesi ve bunun boşu boşuna yapılmaması gereken bir işlem olduğudur.

Bütün ameliyatların, tıpta her zaman aşırı düşük ihtimalle bile olsa riski bulunmaktadır; 

 • Eğer bir kişide endokrin bozukluğu var ise; bu kişinin operasyonu başarılı dahi olsa tekrar kilo alımı gerçekleşeceğinden boşu boşuna ameliyat geçirmiş gibi olmaktadır. 
 • Bunların yanı sıra sağlıklı ve normal kilonun bir miktar üzerinde ve obez kabul edilmeyen her birey, yağ aldırma işlemi için uzman bir hekime danışabilir. 

Bu danışma sürecinde zaten hekiminiz size bu işlem için uygun bir vücut yapınızın olup olmadığını belirtecektir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

Yağ aldırma ameliyatı nedir diye baktığımızda; bunun basit bir işlem olduğunu görmekteyiz. Özellikle bölgesel zayıflama amacı ile kişinin tek bir kısmı olan karın bölgesi, kalça bölgesi, bel bölgesi ve meme bölgesinden yapılabilmektedir. 

Bu işlemler sayesinde kişi uzun süre yoğun egzersiz ve diyet yapmadan yağ dokusunun büyük bir kısmından kurtulabilmektedir.

Özellikle diyet yapmakta zorluk çeken ve karın yağları nedeni ile şeker hastalığı gibi metabolizma bozukluklarına yol açabilecek yağlardan kurtulmak isteyen kişilere uygulanabilmektedir.

Yağ aldırma ameliyatına sadece estetik anlamda da bakılmamalıdır.

Özellikle karın bölgesine uygulandığında bu işlem sayesinde; kişiler karaciğer yağlanması, kadınlarda yumurtalıkların yağlanması yüzünden ortaya çıkan polikistik over sendromu gibi durumların önlenmesi veya durdurulması açısından da önemli bir işlemdir.

Aynı zamanda hipertansiyon hastalarına da karın yağları tansiyon yüksekliği bakımından iyi gelmektedir. 

Bir başka faydası da karın bölgesindeki yağların nefes almayı zorlaştırması, kalbe yük bindirmesi ve merdiven inip çıkarken nefes nefese kalma gibi şikayetleri de azalttığı gözlemlenmiştir.

Yağ Aldırma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Yağ aldırma işlemi veya liposuction ne yazık ki her vücut yapısından bireye uygulanmamaktadır. Bunun en büyük nedeni bölgesel yağlanma sağlaması ve tüm vücudu zayıflatmak amacı ile kullanılamamasıdır.

Vücut kitle indeksi (BMI) çok kilolu gruplarda ve obez gruplarında yer alan bireylerde yağ aldırma işlemi uygulanamaz.

Bunun nedeni kişiden alınabilecek olan yağın miktarı 5 litreyi geçemediğinden ya bu işlem kendini yeterince belli edemeyecektir ya kişi beslenme düzenine dikkat etmeden yaşadığı için gereksiz yere operasyon geçirip ileriki dönemlerde kilo alımına devam ederek bölgeyi yeniden yağlandıracaktır.

Kişinin örneğin kasık bölgesinden yoğun şekilde yağın çekilip alınması göbek bölgesinde sarkıklık veya şekil bozukluğuna neden olabilmektedir.

Bu kişilerin zaman kazanmak adına diyetine dikkat ederek kendilerini belirli bir kilo seviyesine getirdikten sonra opere edilmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Genel anlamda operasyon geçirmesinde herhangi bir engeli bulunmayan (kanama bozuklukları, hemofili hastalığı vb.) kişilerin tamamı 18 yaşını doldurduktan sonra yağ aldırma işlemi yaptırabilirler.

Cinsiyet konusunda da herhangi bir ayrım bulunmamaktadır. Hem erkek hem de kadın bireylerde yağ aldırma işlemi aynı şekilde uygulanmaktadır.

Her iki cinsiyetten bireylere de operasyon edilebilirlik kontrolleri de aynı şekilde yapılmaktadır. Çok nadir farklılıklar farklı yağ aldırma işlemlerinde görülebilir. Böyle durumları hekim ön muayene sırasında kişinin kendisine bildirilecektir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır sorusuna maddeler halinde cevap vermek gerekmektedir. Bu maddeler ile operasyonun aşamaları hakkında bilgi verilmelidir:

 • Yağ aldırma ameliyatında ilk önemli nokta, yağın alınacağı bölgenin veya bölgelerin seçilmesidir.
 • İşlem uzunluğu, bölge sayısına göre artış gösterebilmektedir.
 • Sedasyon anestezisi ve genel anestezi, işlemin sürecine bağlı olarak hekim tarafından seçilir.
 • İşlemde, küçük bir veya birkaç minik kesiden hastanın özel bir alet yardımı ile cilt dokusunun altında bulunan yağları çekilerek alınır.
 • Daha sonra fazla deri var ise; bu deri düzenlenerek görünüm düzeltilir. Fazla deri söz konusu değil ve hastanın ciddi yağlanma problemi yok ise; işlem sonlandırılır.
 • Daha sonra hastanın anesteziden uyandırılması işlemlerine geçilir ve hasta uyandırılır.
 • Uyanma sonrası, işlem yoğunluğuna bağlı olarak; aynı gün veya ertesi gün hastaneden çıkışı yapılır.


Yağ Aldırma Ameliyatı Olanlar Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Yağ aldırma ameliyatı olanlar ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeli gibi sorular ile sıklıkla karşılaşmaktayız;

 • Öncelikle operasyon sonrası, kesinlikle tüm hastaların artık fazla kiloları gittiğinden kötü beslenme alışkanlığını değiştirmesi gerekmektedir. Önceki vücuduna oranla daha az dikkatli olması yeterlidir. Sıkı diyetlere ve ciddi kurallara gerek yoktur.
 • Operasyon sonrasında, uygulama bölgesin bağlı olarak bandaj takılması gerekebilir. Belirli bir süre sonra çıkarılacak olan bu bandaj, bölgedeki dokunun onarılması açısından önemlidir.
 • Hasta günlük hayatına kısa bir süre içerisinde dönebilir. Burada süre hakkında en net bilgiyi, uygulamayı yapan hekiminizden talep etmeniz en doğrusu olacaktır.
 • Kişilerde yağ alımına bağı olarak ameliyat sonrası dönemde, baş dönmesi olabilmektedir. Bu nedenle ilk hafta bunun normal bir durum olduğunu bilmelisiniz. Baş dönmelerini azaltmak için; sakinleştirici özellikleri olan ıhlamur, ada çayı gibi bitki çayları tüketerek şikayetlerinizi daha aza indirgeyebilirsiniz.

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Yağ aldırma ameliyatı,  hakkında birçok yanlış bilginin olduğu bir uygulamadır.  Yağ aldırma ameliyatı ile ilgili halk arasında birçok yanlış bilgi duyabilirsiniz. 

Liposuction olarak da bilinen yağ aldırma ameliyatı en büyüğü kurşun kalem kalınlığında olacak şekilde içi boş borucuklar yardımıyla derinizin altındaki yağ dokusunun emilmesidir. Kanüller deriye milimetrik kesiklerle uygulandığı için kalacak iz yok denecek kadar azdır. 

 Tüm ameliyatlarda belli bir risk vardır. Yağ aldırma ameliyatı riskleri ve bazı yan etkileri olan bir operasyondur. Ameliyat sonrasında ortaya çıkacak riskler kısa sürelidir.  En büyük risk ise istenen sonucu alamamak olabilir.  Ancak doktorunuz ek tedavilerle istediğiniz sonucu almada  sizlere yardımcı olabilir.

Yağ aldırma ameliyatı sonrası riskler şöyle sıralanabilir;

 • Sarkma Riski

Vücudunuzda yağlanmanın sebebi yağlar değildir. Yağ hücreleri sürekli çalışır. Yağ hücreleri çok daha fazla çalıştığında yağlanma ve sarkma sorunu yaşayabilirsiniz. 

Yağ aldırma ameliyatında bilinenin aksine yağlar yerine yağ hücreleri alınmaktadır. Doktorlar yağ hücrelerinizin tamamını almaz. Vücudunuzda şikayetçi olduğunuz bölgede yer alan yağlar alınmaktadır.

Bu hücrelerin etkinliği azaldığında yağ üretimi düşer. Yağ aldırma ameliyatı sonrasında tekrar yağlanma problemi yaşamazsınız.

Vücudunuzda kalan yağ hücreleriniz çalışmayı sürdürür. Bu durum belli oranda sarkma ya da yağlanmaya yol açabilir.  Sarkma görülme ihtimali çok düşüktür. Profesyonel bir cerrah ile sarkmaları engelleyebilirsiniz.

 • Morluk Oluşma Riski

Yağ aldırma ameliyatının uygulandığı bölgelerde ameliyat sonrası morluklar ortaya çıkabilir. Morlukların oluşmasını doğal karşılamak gerekir. 

Hastaların deri yapısı gevşekse, korse kullanım alışkanlığı yoksa, kanama eğilimi varsa ya da kullanılan bazı ilaçlar morlukların fazla olmasına yol açabilir.  Morluk oluşumu tamamen hastaya göre değişmektedir.  Morluklar birçok hastada 15 gün içinde geçecektir.

 • Ödem Oluşma Riski

Ameliyat sonrası morlukların normal olması gibi cerrahi müdahalelerde ödemler de oluşabilir. Yağ aldırma ameliyatı sonrasında şişlikler 1 ay ile 3 ay arasında azalacaktır. Ayrıca 6 ay ila 1 yıl arasında oluşan ödemler tamamen gidecektir.

 • Enfeksiyon Riski

Yağ aldırma ameliyatı riskleri arasında enfeksiyon çok az hastada ortaya çıkar. Operasyon sonrasında yara temiz tutulursa ve doktorunuzun antibiyotik kullanımına uyulursa enfeksiyonla karşılaşılmaz. 

Yara olan bölgede hassasiyet artarsa ya da sıcaklık yükselirse enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Enfeksiyon riski varsa hemen hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

 • Alerjik Reaksiyon Riski

Yağ aldırmadan sonra alerjik olarak ortaya çıkan reaksiyonlar da nadir riskler arasındadır. Cerrahi uygulama sırasında kullanılan materyaller sebebiyle lokal bazı reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca operasyon sırasında kullanılan bazı ilaçlara karşı sistematik alerjik reaksiyonlarınız da görülebilir.  Alerjik reaksiyon yaşarsanız hekiminiz ek tedaviler uygulayacaktır.

 • Anesteziye Bağlı Riskler

Yağ aldırma cerrahi bir operasyon olduğu için lokal ya da genel anestezi yapılabilir. Anestezilere bağlı olarak bazı riskler görülebilir. Ancak anestezi riskleri çok ufak çaplı olacaktır.

En çok karşılaşılan risklerden biri akciğerin küçük alanlarında kapanmalar olmasıdır. Bu durumda akciğer enfeksiyonu riski yaşayabilirsiniz. Hekimleriniz bu risklerde antibiyotik tedavisiyle birlikte solunum fizyoterapisi önerecektir.

 • Kan Birikebilir

Yağ aldırma operasyonu sırasında Seroma olarak da bilinen kan ve sıvı birikimi olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına da  ameliyat sonrası korse kullanılmalıdır.  Kan ve sıvı biriktiğinde hekiminiz sıvıyı boşaltmak adına gerekli önlemleri alacaktır.

 • Vücut Konturlarında Eşitsizlik Olabilir

Yağ aldırma operasyonlarından sonra vücut konturları arasında eşitsizlik ortaya çıkabilir. İstediğiniz sonuçları alamadığınızda tekrar cerrahi işlem yapılmasını isteyebilirsiniz.

 • Cilt veya Sinir Hasarı Ortaya Çıkabilir

Yap aldırma ameliyatında güvenli ve kısa süre içinde yağlar alınacaktır. Operasyonun ardından düşük ihtimalleri olan riskler vardır. Cilt veya sinir hasarı oluşması da çok az da olsa bir ihtimaldir.

 • Pigmentasyon Dengesizliği Yaşayabilirsiniz

Yağ aldırma ameliyatından sonra pigmentasyon dengesizliği de ortaya çıkabilir. Ancak bu sorun düşük ihtimallidir ve ek tedavilerle düzeltilebilir.

 • Yağ ve Kan Pıhtıları Oluşabilir

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında yağ ve kan pıhtıları oluşabilir. Bu durumda yağ aldırma işlemiyle beraber başka bir ameliyat yapılırsa ortaya çıkabilir. Bacaklarınızda kan pıhtılaşması oluşursa ağrı ya da şişmeyle karşılaşabilirsiniz.

Bazı durumlarda ortaya çıkan pıhtılar kan dolaşımıyla birlikte akciğerlere ulaşabilir. Çok düşük bir ihtimal olan bu süreçte hayati tehlike olabilir.  Doktorunuz bu tarz sorunlarda gerekli önlemleri alacaktır.

 • Kanama Olabilir

Yağ aldırma ameliyatı riskleri arasında kanama da vardır. Ancak kullanılan modern yöntemler sayesinde ince kanüller kullanılır ve kanama riski azaltılmıştır.  Ancak operasyondan sonra ilk gün her hastada bazı sızıntılar yaşanabilir.

 • Isı ve Termal Yaralanmalar

Yağ aldırma ameliyatında kullanılan yönteme göre ısı ya da termal yaralanmalar ortaya çıkabilir.  Ultrasonik yağ aldırma ameliyatı olanlarda ultrason sebebiyle yaralanma görülme ihtimali vardır.

 • Renk Değişimleri

Yağ aldırma ameliyatlarınızdan sonra  işlem bölgesinde renk değişimleri yaşanabilir. Renk değişimlerinin sebebi cildinizin içindeki kanamadır. Kısa bir süre sonra renk değişimleri ortadan kalkacaktır.

 • Asimetri Riski Vardır

Yağ aldırma ameliyatından sonra bazı kişilerde asimetri riski vardır. Bu durumda deri düzeni bozulur ve asimetri sorunu ortaya çıkar. Bu sorun daha çok yaşlı hastalarda görülür. Bazı durumlarda hasta ameliyatın ardından kilo alıp verirse de asimetri riski vardır. Asimetrileri de ek işlemlerle ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Sıvı Kaybı ve Sıvı Toplanması Yaşayabilirsiniz

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında yağ kaybına ek olarak sıvı kaybı da yaşayabilirsiniz. Sıvı kaybı hastaya şok yaşatacak şiddette olmamalıdır. Fazla sıvı kaybederseniz damar yoluyla sıvı ve kan transfüzyonu yapılacaktır. Sıvı toplanması durumunda da sıvıyı boşaltıcı işlemler yapılır.

 • Pürüzlü ve  Esnek Cilt Ortaya Çıkabilir

Estetik uygulamalardan sonra sonuçlar hastalara göre değişir. Ameliyattan sonra kesin sonuçlar için bir süre beklemelisiniz. İşlemlerden sonra pürüzlü bir cilt görürseniz cerrah rötuş yaparak durumu düzeltecektir. Ancak bu düzeltme işlemi için en az 5-6 ay beklemelisiniz.

 • Uzun Dönemli Sorunlar

Yağ aldırma ameliyatı riskleri arasında bazı uzun dönemli riskler de olabilir. Ameliyattan sonra uzun dönemli olan sorunlarda tatminkar olamayacağınız sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ameliyat sonrasında bu durum yaygın olarak ortaya çıkabilir.  Sonuçtan memnun kalmazsanız cerrahınız ek işlemler yaparak istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlayabilir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yağ aldırma ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir sorusu, aklına takılan çok sayıda hasta bulunmaktadır. Bu hastalarımıza kesin ve net bir fiyattan bahsedemediğimiz gibi; herkesin vücut yapısına göre kabul görmüş standart bir yağ aldırma işleminden de söz edemeyiz. 

Bunun nedeni, sağlık konularının pek çoğunda olduğu gibi bu işlemlerin uygulamasının bireyden bireye farklılık göstermesidir.

Bu farklılıklar hakkında, kişinin bilgi sahibi olabilmesi ve hekimin net bir fiyat söyleyebilmesi için; kişinin mutlaka bir hekim muayenesinden geçmesi gerekmektedir. 

Hekim muayenesi sırasında istediği görünümden bahsederken; hekimi vücut yapısına göre uygulayacağı her şeyden söz eder.

Burada vücut yapınıza uygun olarak da hem anestezi türü hem işlem süresi hem de işlemlerin miktarına bağlı olarak; hastanenin belirlediği fiyatlar üzerinden size bilgilendirme sağlayacaktır.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825130/

https://www.ccjm.org/content/87/6/367

5 / 5. 3

2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] kilo alma gibi herhangi bir nedenle göbek bölgesi yağlanmaktadır. Karın yağ aldırma işlemi; bu kişilerde egzersiz ve sıkı diyetlerin uzun zaman alması nedeni ile daha sık tercih […]

 2. […] çok insan yağ aldırma işlemleri yaptırmaktadır. En çok tercih edilen işlemlerden birisi de basen yağ aldırma […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir