Kaş Kaldırma Estetiği

5
(1)

Kaşlar insan yüzünde dikkat çekici ve önemli yere sahip yapılardır. Yüzümüzdeki ifadeyi doğrudan etkileyerek bakışlarımıza ve mimiklerimize anlam verir. Kaş yapısı yorgun, mutlu, üzgün ve şaşkın ifadelerimizi ortaya çıkarır.

Kaş yapısı, bakışları ve yüz ifadesini direkt etkiler. Pozisyon ve şekli itibariyle mimiklerimizde etkili bir duruşa sahip yüzümüzün önemli bir bölgesidir. Yüzü mutlu ve enerjik gösteren kaşlarımız üzgün ve yorgun ifadelere de neden olur.

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisiyle kaş bölgesi sarkarak üst göz kapağının üzerine düşerek yüzdeki estetiği bozar. Yüzün duruşunda yaşlı bir görünüm oluşturur. Yüzde oluşan tümörler ve yüzde geçirilen felç de sarkmalara neden olmaktadır. Genç ve orta yaşlı kişilerde sadece kaş kaldırma estetiği yeterli olurken, ilerleyen yaştaki hastalara bu operasyonla birlikte alın ve şakak germe estetiği de yapılmaktadır.

İdeal kaş nasıl olmalıdır?

İdeal kaş denildiğinde genellikle akla kaş ortasının kalkıklığı gelir. Kaş, yüzdeki göz, burun, şakak gibi yerlerle kombin haldedir. Burnun üst yan çizgisinde, kaşın iç köşesinin olması gereken bu kombinlerden biridir. Dış köşesinin olması gereken kısım ise gözün dış köşesinin bittiği yer olmalıdır. Gözün dışında kalan köşe bölgesiyle yuvarlak olan göz çerçevesi arasında kalan çizgisel bölgenin tam ortasından, yukarıya doğru olan kısım kaşın en yüksek bölgesidir.

Kaş kaldırma estetiği yapılırken bütün yüz yapılarının farklı olmasından dolayı, her yüz için farklı model uygulanmalıdır. Kaş kaldırma estetiği kişinin yüz yapısına özel yapılmalıdır. Örnek verilecek olursa; genç ve enerjik bir yüz ifadesine sahip olmak isteyen hasta için iç köşesi aşağıda, dış köşesine doğru ufak dokunuş eğimleriyle yükselen planlamayla gerçekleştirilir.

 

Kaş kaldırma estetiğinde yöntem seçimi

Kaş kaldırma estetiğinde yöntem seçimi kaşın durumu, deformasyonun boyutu ve hastanın yaşı gibi kriterler belirler. Kaş kaldırma yöntemlerini 2 başlık olarak sıralayabiliriz. Bunlar; askı yöntemi ve botoks yöntemidir.

Kaş Kaldırma Estetiği Yöntemleri;

  • Botoks ile kaş kaldırma estetiği

Bu yöntem basit ve ağrısız bir uygulamadır. Pratik bir enjeksiyon yöntemiyle işlem yapılır. Operasyondaki amaç; kaş bölgesindeki sarkık derileri sıkılaştırarak genç bir görünüm elde etmektir. Alındaki kırışıklıklar ve göz kenarlarındaki derin kaz ayakları deformelerden kurtarılırsa kaş yapısı canlı ve çekici bir şekil alır. İşlem 5-6 dakikada biter. Oluşan hafif morluk ve şişlikler buz tedavisiyle kısa sürede geçer. Botoksun ardından hasta normal hayatına devam eder. İşlemin net sonuç vermesi 7-10 gün arası sürer.

Kaş kaldırma bazı durumlarda tek başına yapılmaz. Bu durumlardan biride üst göz kapağının düşerek bölgede deformeler oluşmasıdır. Bu deformeler kaş kaldırma ameliyatıyla birlikte yapılır.

  • Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe işlemi

Son dönemlerde gelişen hızlı teknolojilerden, kaş kaldırma estetiği de nasibini almıştır. Operasyonlar bu teknolojiler sayesinde etkili ve istenilen sonuçları verir. Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe uygulamaları da son yıllarda popüler olan estetik yöntemlerdendir.

Endoskopik operasyonla alnın üstünden yani saçlı deriden kesiler açılarak deri altına mikro mini kameralarla girilir. Açılan kesilerin birinden deri altına indirilen video kamera gezdirilirken, cerrahi aletlerle germe işlemi de diğer kesilerden yapılmaktadır. Başta alın kırışıklıklarının deformasyondan kurtarılmasıyla düzgün bir şekilde kaşlar yukarı asılır. Bu işlemde kesiler diğerlerine göre daha azdır. Bu yüzden de ameliyat süresi ve hastanın iyileşme dönemi daha kısadır. İşlem sonrası hasta konforlu bir süreç geçirir.

  • Askılama ile kaş kaldırma estetiği

Bu yöntemle 2 yönlü germe operasyonu uygulanır. Bunlar saç içinden ve kaş üzerinden yapılan askılama işlemleridir. Anestezi olarak lokal tercih edilir. Askılama ile kaş kaldırma estetiği basit bir operasyondur. İşlem için özel erimeyen ipler tercih edilir. Yukarı çekilen kaşlar estetik bir görüntü oluşturur. Kişi gün içinde normal hayatına döner. Saçlı derinin altına gizlenen izler belli olmaz. Kullanılan özel ipe bağlı olarak 8-24 ay arası kalıcılık sağlanır.

  • Germe yöntemiyle kaş kaldırma

Bu yöntemde kaşın üst kısmından kesiler yapılarak istenilen şekil verilir. Kaşın üst sınırındaki fazla deri alınır ve kaş yukarıda kalan deri dokusuyla birleştirilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyon oldukça pratiktir. Bu deformasyona maruz kalmış genç ve orta yaşlı hastaların uygulayacağı işlem olup sonuçları kalıcılık gösterir.

 

Şakak bölgesinden kaş kaldırma yöntemi

Şakaktaki saçlı deriden birkaç cm’lik kesiler açılarak yapılan bir uygulamadır. Bölgedeki fazla deri alınarak kaş yukarı çekilir ve istenilen estetik görünüm sağlanır. Kesiler saçlı bölgede yapıldığı için izler görünmez. Bu estetik işlemin sonuçları kalıcılık gösterir.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı