Karın Germe ( Abdominoplasti, Tummy tuck) Fiyatları 2022
4.3
(10)

Karın bölgesi vücudun sarkmalara ve yağlanmaya en müsait olan bölgelerinden biridir. Bu bölgede karaciğer, mide, yumurtalıklar vb. hayati organlar yer almaktadır.

Hayati organların yağlanması ve karın bölgesinde deri sarkması bu bölgede yer alan iç organların da fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirememesi anlamına gelmektedir.

Özellikle metabolik olayların kontrolünü sağlayan karaciğerin bu bölgede yer alması durumu bazen kritik hale sokabilir. Kişide göbek yağlanması ve sarkması problemleri şeker hastalığı, tansiyon, polikistik over sendromu gibi problemlerin meydana gelmesine neden olabilir.

Peki, karın germe (abdominoplasti , tummy tuck)  ameliyatı nedir ve göbek bölgesindeki yağlar estetik cerrahi yöntemleri ile nasıl giderilir?

Karın bölgesindeki yağları gidermede estetik operasyonların yapılabilmesi için kişinin belirli bir kilonun üzerinde olmaması gerekmektedir. Aksi halde işlem yapılmamaktadır.

Karın yağlarını aldırmak karaciğerin ve bu bölgede yer alan hayati organların daha rahat bir şekilde çalışmalarını sağlarken olası hastalıklardan da kişiyi korumuş olur.

Kişide kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkmış olan sarmış göbek de karın estetiği ameliyatı ile fazla derinin alınması ile çözüme kavuşturulur.

Karın germe ameliyatları küçük karın germe ameliyatı ve tam karın germe estetiği şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

İşlemde hangi tip ameliyatın kullanılacağı göbeğin sarkma derecesi ve yağlanma oranına göre değişiklik göstermektedir. Bazı bireylerde liposuction ile şekillendirme yapılması da gerekebilmektedir.

Karın Derisi Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Obezite ameliyatları sonrası karın derisi sarkması yaşanması muhtemeldir. Aynı zamanda ameliyat olmadan karın derisinde sarkmalar da oluşabilir.

Örneğin bir ya da birden fazla doğum yapmış bir kadın, gebelik sürecinde aldığı kiloları hızlı bir şekilde verirse karın derisinde sarkma oluşabilir. Hızlı kilo vermese bile elastikiyet kaybından dolayı az oranlarda bile olsa sarkma meydana gelebilir.

Karın derisinin sarkmasında pek çok etken vardır. Çoğu durumda sarkma nedeni tam olarak tespit edilebilir düzeyde olsa da bazı durumlarda bu tespit neredeyse imkansız olur. Karın derisi sarkma nedenlerinin başlıca şu şekildedir;

 • Bireyin yaşı: İlerleyen yaş ile beraber cilt dokuları için hayati öneme sahip olan Kolajen üretim seviyeleri azalabilmektedir. Kolajenler cilt elastikiyetinde etkilidirler. Az olan seviyeler doku esnekliğinin korunmasına destek olamaz.
 • Bireyin Obezite olarak (aşırı kilolu olarak) geçirmiş olduğu zaman: Birey ne kadar uzun süre kilolu kalırsa deri de o kadar süre gevşemiş – büyümüş olabilir. Dolayısıyla obezite tedavisi görüp zayıfladıktan sonra derinin toparlanma süreci de o kadar uzun ve zor olur.
 • Aşırı kiloların ne kadar sürede alındığı: Hızlı kilo almak demek derinin de hızlı gevşemesi ve kiloları (yağları) hızlı kaplaması demektir. 
 • Genetik geçişler: Soyaçekim de deri sarkmasında ve oranlarında etkili olabilmektedir.
 • Beslenme türü, alışkanlıkları: Bireyin hangi sıklıkla, ne tür gıdalardan ne kadar yediği de deri sarkmasını tetikleyebilecek etkilerdendir.

Karın Sıkılaştırma Egzersizleri Neden İşe Yaramayabilir?

Gebelik sürecinde karın kasları, karın duvarı ve karın derisi gevşemektedir. Aşırı gevşemeleri neticesinde doğum sonrasında sarkma oluşması muhtemeldir. Her gebelik sürecinde, her bireyde farklı düzeylerdedir.

Gebelik süresince alınan kilo oranı arttıkça kas, duvar ve deri daha fazla elastikiyet göstererek gevşer. Doğum sonrasında gevşeyen kaslar, karın duvarları ve karın derisi bir miktar da olsa eski haline gelebilmektedir. Ancak tamamen doğum öncesi durumuna dönmesi imkanlar dahilinde değildir.

Doğum sonrası sarkan derinin egzersiz hareketleri ile geçmesi mümkün olmamaktadır. Bakım ve egzersizler bir nebze de olsa katkı sunabilir, ancak gözle görülür ve başarılı düzeyde değildir. Karın sıkılaştırma operasyonları tek başarılı ve kalıcı yöntemi temsil etmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir, Neden Yapılır?

Abdominoplasti cerrahisi adı verilen bu teknik; karın orta ve karın alt bölgelerinde ısrarcı yağ dokularının alınması ve cilt derilerinde yaşanan sarkma problemlerinin düzeltilerek, gevşeyen – zayıflayan karın kası gruplarının daha sağlam hale getirildiği bir ameliyatı temsil eder.

Tam karın germe, mini karın germe gibi çeşitleri ve kapsamları vardır. Karın germe ameliyatlarında aynı anda üç sorunla ilgilenilmektedir; aşırı yağlar, cilt sarkmaları ve karın kasları.

Operasyon neticesinde verilmesi güç ya da imkansız karın yağları alınır ve deri sarkma problemleri giderilerek zarar görmüş karın kaslarında da sağlamlaştırma uygulamaları gerçekleştirilir.

Bu ameliyatın yapılabilmesi için sıklıkla iç çamaşırı altında gizli kalması sağlanacak ince bir kesik atılır. İkinci kesik ise göbek deliği bölgesindedir. Bu işlem tam karın germe operasyonlarında yapılır.

Mini, kısmi karın germe ameliyatlarında atılan kesikler çok daha kısadır ve bazen de göbek deliği alanlarına kesik atılmayabilir. Kesiklerden öncelikle karın kasları gerdirilir ve sağlamlaştırılır. Ardından deri gerdirilir, fazlalıkları alınır ve dikilir.

Karın germe ameliyatı için en uygun adaylar; çatlak problemi yaşayanlar, karın kasları zayıflamış bireyler, deri sarkması yaşayanlar, yağları diyetlerle – sporlarla yeterli oranda azalmayan bireylerdir.

Genelde doğum sonrası sıklıkla yaşanan bir problem olup hem erkekler hem de kadınların en çok talep ettiği uygulamalar arasındadır.

Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı 

Kadın vücudu gebelik dönemi boyunca bebeğin besinlerini yeterli olarak verebilmek üzere yağ depolaması yapar. Alınan gıda oranı ve fazlalığı da yağın oranını etkiler. Yeni yağ doku ve yağ hücresi oluşumları insanın gelişim çağlarında artış gösterir. Ancak hamilelik sürecinde yoğunlaşma yaşar.

Gebelik dönemi boyunca alınan yağların büyük kısmı diyetler ve spor programlarıyla giderilebilmektedir. Ancak doğum sonundan itibaren alınan kiloları vermek oldukça güç ve uzun sürelere ihtiyaç duyan bir süreci temsil eder.

Bunun yanı sıra pek çok kadında doğumdan sonra kilo alma – verme sonrasında deri sarkması problemleri yaşanabilmektedir.

Sarkma yaşayan karın derileri, gebelik süresinde gerginleşen deri neticesinde ortaya çıkan gebelik çatlakları, gebelik döneminde alınan aşırı yağların geri verilmesiyle doğum sonrası karın germe ameliyatlarına ihtiyaç olunabilmektedir.

Ameliyat sayesinde karın derisindeki fazla deriler alınır ve sarkma giderilebilir. Bunun yanı sıra deride gözlemlenen çatlakların da giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Hamilelik sürecince karın derisi gerginleşir ve doğum sonunda birden bire gevşer.

Bu durum da karın kaslarının zayıflamasına ve kasların birbirinden ayrılmasına neden olmaktadır. Doğum sonrası karın germe ameliyatlarının yapılma nedenlerinden biri de karın alanlarında birikmiş – toplanmış fazla yağların giderilmesini sağlayabilmesidir.

Özetle karın germe sadece sarkık derinin toparlanması demek değildir. Çatlak deri görünümüne neden olan deri fazlalılığı alınabilir, aşırı yağlar alınabilir ve deri son aşamada gerginleştirilerek en iyi haline geri döndürülür.

Doğum Sonrası Karın Sarkması Neden Olur?

Gebelik sürecinin başlangıcından – sonlanmasına dek alınan her bir gram ve bebeğin doğal gelişiminde sergilediği büyüme neticesinde karın dokuları elastikiyet sergileyerek kilo alımına ve bebeğin gelişimine engel olmaz.

Alınan her gram ve bebek gelişimi sırasında her geçen gün elastikiyetini arttırarak gevşeyen karın kasları, karın duvarları ve artan deri dokusuyla doğum sonrası karın sarkmasının oluşmasına engel olunamamaktadır.

Karın kaslarının gevşemesi, aşırı yağlanma, pelvik kemerinde yaşanan gevşemeler, deri fazlalıkları neticesinde oluşan sarkmaların bir kısmı diyet, bakım ve spor aktiviteleri ile geri dönmektedir.

Bunun yanı sıra gebelikten sonra sağlıklı ve dengeli zayıflama ile de bir kısım sarkma giderilebilmektedir. Ancak sarkma problemleri için tek kalıcı, gözle görülür, başarılı uygulama karın germe ameliyatlarıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası hastaların karşılaştırma yapabilmeleri ve yorumlarını belirtebilmeleri için fotoğraf çekimi yapılır ve operasyon sürecine başlanır.

Kişide karın yağlarını aldırma işlemi ve karın germe ameliyatı nasıl yapılır? Karın yağlarını alırken kişide genellikle günümüzde bölgesel yağlardan kurtulmada en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olan liposuction yöntemi kullanılmaktadır.

Liposuction ile göbek bölgesi düzleştirildikten ve beklenilen şekillendirme sağlandıktan sonra kişide belirli bir miktar karın sarkması da oluşabilir.

Oluşan bu sarkık deri aşağıdan yukarı doğru gerilir ve kesilir. Kalan kısım da toparlanarak mümkün olduğunca az belirgin olacak şekilde dikilir. Minik kesiler kullanılarak işlem yapıldığından kişide çok fazla skar dokusu oluşmayacaktır.

Ayrıca karnı çok fazla sarkmış olan bireylerde göbek deliğinin yerini değiştirmek de gerekebilir. Kişide böyle bir durumda işlem sırasında yeniden olması gereken yerde bir göbek deliği oluşturulmaktadır.

Karın germe operasyonunu geçirmek yalnızca karın yağları alınan bireylerde yapılmaz. Hızlı kilo alıp veren veya doğum sırasında gereğinden fazla kilo alımı olan ve gebelik gerçekleştikten sonra aniden bu kilolarını kaybeden bireylerde de karın germe operasyonu yapılmaktadır.

Bu bireylerde yapılan işlemlerde yalnızca liposuction adımı yer almamaktadır.

Operasyon sedasyon anestezisi ve genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu konuda hekim ile hasta birlikte operasyon öncesinde karar verirler.

İşlemde hangi anestezi türü seçilirse operasyon öncesi ve sonrasında ona göre prosedürler uygulanır. Örneğin sedasyon anestezisi alan bir birey işlemden 1 – 2 saat sonra evine rahatlıkla gönderilebilirken genel anestezi sonrasında 1 veya 2 gün hastanede kalmak gerekebilir.

Aynı durum beslenme saatlerinde de farklılık göstermektedir. Genel anesteziden uyanan bir hasta ile sedasyon anestezisinin etkisi altından çıkarılan hasta aynı süre içerisinde yemek yemez.

Estetik operasyonlarda işlem çok uzun sürmediğinden genellikle sedasyon anestezisi tercih edilmektedir.

Karın Gerdirme Yöntemleri

Mini Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatlarının genel adı Abdominoplasti olup karın bölgesinde yaşanan aşırı yağlanma, sarkan derinin toparlanması, karın çatlağı bulunan alanların giderilmesi ve karın duvarında yerleşke olan kasların gerilmesine yönelik işlemlerin bütününü yansıtmaktadır.

Mini Karın Germe Nedir?

Standart karın germe cerrahisinde bütünsel olarak tüm karın bölgesi hedeflenir. Ancak mini abdominoplasti cerrahisi tüm karında işlem yapmaya gerek olmayan hastalar için daha uygundur. Bu cerrahi girişimde daha sınırlı bir alan söz konusudur.

Ameliyat esnasında göbek deliğinin pozisyonu değişmemektedir. Göbek alanındaki standart kesi uygulaması tam karın germe cerrahisine nazaran çok daha kısa olmaktadır. Mini karın germe adımında kesinlikle göbek deliği ve yakın etrafında herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

İşlem esnasında sarkmaya uğrayan deri daha düzgün bir forma büründürülerek aşağı doğru gerdirilmesi sağlanır. Aynı zamanda karın alanlarında yer alan fazla yağ da Liposuction yöntemi ile çıkartılır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Standart karın germe yani tam karın germe adımında olduğu gibi uzun iyileşme süreleri yoktur. Hasta çok daha kısa sürede toparlanabilir ve iyileşebilir. Mini karın germe cerrahisinde kasık bölgesinde estetik ve küçük bir kesik atılır.

Atılan kesik izi tam olarak iyileşmez ancak bikini – iç çamaşırının alt kısmında kalacağı için kimse tarafından görülmez. Operasyon esnasında önce kesikten kasların sıkıştırılması sağlanır. Aynı zamanda fazla deri kısımları da alınır. Mümkün mertebede kasların sıkı tutulması hedeflenir.

Tam Karın Germe Ameliyatı

Abdominoplasti olarak bilinir. Estetik cerrahi yöntemlerinden biridir. Karın – göbel bölgelerinde en çok kullanılan estetik ameliyat tekniğini yansıtmaktadır. Oldukça etkili ve başarı oranı yüksektir. Bilhassa gebelik süreçlerini tamamlayan kadınlarca çok tercih edilmektedir.

Doğum sonrası karın bölgesi eski haline tam olarak dönemez. Kas ve deri gruplarında deformeler oluşur ve bu da estetik görüntü açısından hoş olmayan izlenimlere neden olur.

Normalden daha fazla kilo almak karın bölgesinde yağlanmayı arttırır. Çatlaklar da gebelik sürecinde yaşanan bir başka olumsuz etkidir.

Karın germe ameliyatı da oluşan bu değişimler, kilo alıp verme gibi nedenlerle meydana gelen deri sarkmalarının giderilmesinde kullanılan bir cerrahi girişimdir. Fazla yağlar abdominoplasti ameliyatı ile alınarak karın derisinin gerginleştirilmesi sağlanır.

Nasıl Yapılır?

Uygulanacak teknik öncesi hekim tarafından detaylı muayene yapılır. Muayeneden sonra radyolojik bulgular için tahlil ve testler yapılır. İncelemeler neticesinde işlemlere başlanır.

İlk işlem sırası sezaryen kesi bölgesi adı verilen alandan başlatılır. Bölgeden yanlara doğru uygun yönlendirme işaretleri ve çiziklerle belirlenir. Ardından göbek deliğine doğru sarkan deri tespit edilerek işaretlenir. Sarkmış olan deri ve çatlamış dokular yukardan aşağıya doğru gerdirme işlemi başlatılır.

Bu adım sırasında göbek deliği pozisyonu yer değiştirecektir. Bu nedende göbek deliği en uygun pozisyonuna yeniden döndürülür ve tüm sarkıklar, gevşek deriler giderilir. İşlem esnasında liposuction uygulamalarıyla fazla olan yağlar alınır.

Post-Bariatrik Cerrahi Uygulanabilecek Bireyler

Bariatrik cerrahi sonrası, birçok hasta ciltlerinde çatlaklar ve sarkmalar gibi deformasyonlarla karşı karşıya kalır. Bu durum, estetik ve psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Post-bariatrik cerrahi, bu sorunları gidermek amacıyla devreye girer. İdeal adaylar, kilo verme sürecini tamamlamış ve son altı aya kadar sabit bir kiloda kalmayı başarmış kişilerdir.

 • Öncelikle, hastanın kilo verme sürecinin tamamen durmuş olması gerekir.
 • Ayrıca, hastanın ideal kilosuna ulaşmış ve bu kiloyu son üç ile altı ay arasında korumuş olması şarttır.
 • Kilo kaybının stabil olduğu ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır.

Bu şartlar altında, post-bariatrik cerrahi, bireyin sarkık deri ve çatlaklardan kurtularak daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşmasına olanak tanır. Dolayısıyla, bu işlem, estetik kaygıların yanı sıra kişinin özgüvenini de artırarak yaşam kalitesini yükseltir. Bu cerrahi müdahale, adayın hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olduğu bir dönemde gerçekleştirilmelidir.

Yağ Aldırma ve Karın Gerdirme Neden Birlikte Tercih Edilir?

Yağ aldırma ve karın gerdirme birlikte tercih edilmelidir. Çünkü aşırı yağ birikimi alındıktan sonra deri de sarkma meydana gelir. Üstelik aşırı yağlara sahip bölgelerde karın kaslarında gevşeme de olmaktadır. Karın gerdirme sadece deri fazlalığının alınması ve gerdirilmesi değildir.

Gevşeyen kasların da düzenlenmesi anlamına gelir. Eğer yağ miktarı az ve sarkma yok ise karın gerdirmeye gerek yoktur.

Ancak yağ fazla, alınacak yağ oranı fazla, deri sarkması var ve fazlaysa hem karın gerdirme hem de yağ aldırma operasyonu aynı anda yapılmalı ya da tek tek sırayla gerçekleştirilmelidir. Hasta ve doktor açısından en uygun olanı aynı anda yapılmasıdır.

Karın Derisi Aldırma Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi karın germe ameliyatlarında da birtakım riskler vardır. Karın germe operasyonuyla ilgili tüm riskler ve belirsizlikler aşağıdaki gibidir;

 • Karın germe ameliyatı diğer ameliyatlara göre oldukça komplike bir süreçtir. Bu sebeple yara yerinin enfeksiyon kapması oldukça sık karşılaşılan bir risktir. Ameliyat sonrasında bölgeye uygulanacak bakımın son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda yara yeri enfeksiyonu kapmak kaçınılmazdır. Bu tarz durumlarda yapılması gereken şey doktorla iletişime geçerek yeniden tedavi sürecine başlamaktır.
 • Ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek risklerden biri de kan pıhtısı atması ve vücut sıvı birikimidir. Ameliyat sırasında meydana gelen kan birikimi oldukça nadir görülmektedir. Ancak yine de böyle bir riskin olduğunu bilmek gerekir. İkinci müdahale sayesinde tüm bu problemler ortadan kaldırılabilir. 
 • Kan pıhtısı genellikle ileri yaşta hastalarda oluşabilecek sorunlardan biridir. Karın germe ameliyatı özelinde değil de her ameliyatta meydana gelebilecek komplikasyonlardan biri olarak bilinmektedir. Bu sebeple endişeye mahal vermeye gerek kalmadan doğru tedavi yöntemiyle kan pıhtısı problemi çözülebilmektedir. Hastanın sık sık yürütülmesi ve varis çorabı giymesi sayesinde bu problem ortadan kalkmaktadır. 
 • Ameliyat sırasında veya sonrasında oluşabilecek problemlerden biri de şişliktir. Karın bölgesinde oluşabilecek şişlikler belirli bir süre sonra ortadan kaybolmaktadır. Şişlikler son derece doğal olduğu için doğru masaj tekniklerinin düzenli olarak uygulanması durumunda daha hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. 
 • Karın germe, yağlanmış ve sarkmış karınların toparlanması için gerçekleştirilen bir ameliyattır ve bu ameliyatın en büyük risklerinden biri enfeksiyondur. Yukarıda da belirtildiği üzere enfeksiyon kapılması halinde pek çok problemle karşılaşabilmek mümkündür. Enfeksiyondan korunmak için doktorun belirttiği şekilde bölgeyi temizlemek ve bakım yapmak çok önemlidir. 
 • Karın germe operasyonu sonrasında derideki sarkıklığın derecesi, karın derisinin elastikiyeti istediğiniz şekilde sonuç vermeyebilir. Bu tip durumlarda en kısa sürede ikinci bir karın germe operasyonuna girmek hayati tehlikeler taşımaktadır. Vücudun ve karnın bir süre toparlanmasına izin verdikten sonra doktorun da onayıyla birlikte yeniden karın gerdirme operasyonu için hazırlıklara başlanılabilir. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Riskler ve Komplikasyonlar

Karın germe ameliyatlarının ardından en çok korkulan komplikasyon nadir de olsa Akciğer Embolisidir. Bu risk genellikle şeker hastalığı olanlarda, sigara tüketenlerde, yaşlı hastalarda ve kilolu bireylerde olmaktadır.

Bu özelliklerden biri olması yeterli olduğu gibi,  birden fazla özelliğin aynı hastada toplanmış olması da riski arttırabilmektedir. Bu nedenle kilolu hastaların ameliyat olmadan önce bir miktar kilo kaybetmeleri gereklidir.

Karın germe ameliyatlarından sonra görülen bir diğer risk ise deri dokularında yaşanan kayıplar ve yara iyileşmelerinde yaşanan zorluklardır. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan hekimlerce yapılan ameliyat öncesi planlama hatalarından kaynaklanmaktadır.

Plan hatasıyla olması gerekenden daha fazla deri dokusu çıkartılırsa komplikasyon oluşması muhtemeldir. Ayrıca olası kanama denetimleri de iyi yapılmalıdır.

Bu sebeple sigara tüketilmesi karın germe gibi operasyonlar için başlı başına komplikasyon riski içerir. Sigara kanama riskini de arttırmakta ve her türlü komplikasyonun gelişim olasılığını yükseltmektedir.

Karın germe ameliyatlarının hemen ardından olmasa da birkaç hafta sonda deri dokusunun alt bölgesinde serum birikmesi gibi problemler de çıkabilmektedir. Serumun enjektasyon tekniği ile boşaltılması lazımdır.

Normal gerginlik oranıyla kapatılmayan, daha gergin deri kapatması yapılan karınlarda yara iyileşmesinde sorunlar çıkabiliyor ya da yara izi kalması problemleri baş gösterebiliyor. Bu sorun da ek tedavi gerektirmektedir.

Ek tedavi için karın germe ameliyatından bir yıl sonra küçük bir revizyon işlemi gerçekleştirilebilir.Revizyon işlemleri lokal anestezi altında yürütülmekte olup yara izini inceltmek için yapılır.

Risk ve komplikasyonlar alanında uzman hekimlerce ve kesinlikle deneyimli hekimlerce yapıldığı takdirde oldukça nadir görülmektedir. Bu ameliyat öncesinde aranacak ilk şart kesinlikle yetkin bir hastane ve yetkin bir hekim ile çalışmaktan geçer.

Ardından hekiminizin belirteceği kriterleri, dikkat edilmesi gerekenleri hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında tam tatbik etmelisiniz. Size verilecek kriterler her türlü komplikasyon ve risk oluşumlarını en nadir seviyelere ulaştırmak için gereklidir.

Aksi halde enfeksiyon problemleri ortaya çıkabilir, yara iyileşmesi uzun sürebilir, yara izi kalma oranı ve şiddeti normalden daha fazla olabilir, kanama ortaya çıkabilir ve tüm bu sorunlar hastanede yatarak tedavi etme sürecinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu tür olumsuz etkiler ek tedavilerle çözümlenebilmektedir ancak daha rahat bir iyileşme süreci geçirmenize engel olacaktır.

Ameliyat öncesinde ve sonrasında; sigara tüketimi, alkol tüketimini belirli dönemler içinde sonlandırınız, bakım, kontrol, muayene aralıklarınıza özem gösteriniz.

Spor hareketlerinden – ağır hareketlerden ve yük kaldırma gibi eylemlerden belirtilen süre içerisinde uzak durunuz. Özetle size bildirilecek “dikkat edilecek listesi” kriterlerine riayet ederek her türlü komplikasyon ve riskleri minimize edebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Karın germe işlemi uygulanan bireyler genellikle kadınlardır ancak erkek hastalarda da uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İşlem genellikle hızlı kilo alıp verme sonrasında sarkan deriyi toparlamak için yapılmaktadır. Bu gibi durumlar da kadın vücudu kilo alıp vermeye daha yatkın olduğundan kadın hastalarda daha sıklıklar karşılaşılan durumlardır.

Kişinin vücut yapısına göre yaşlanma nedenli kırışıklık ve sarkık göbek toparlanması veya doğum sonrası ortaya çıkmış olan sarkıklığı gidermek için de yine karın germe ameliyatları uygulanmaktadır.

Aynı zamanda karın bölgesinde bölgesel yağlanma problemi olan ve bu bölgesinden yağ aldırma işlemi uygulandıktan sonra deri sarkması yaşayan bireyler için de uygulanan bir operasyondur.

Hangi nedenden dolayı olursa olsun karın bölgesi herhangi bir nedenden dolayı sarkık ve fazla derili (buruşuluk) şekilde görünen bireylerde karın germe operasyonu gönül rahatlığı ile uygulanabilir.

İşlem çok fazla zaman almadığından ve aşırı komplike, zahmetli bir işlem olmadığından kişinin endişelenmesi gereken bir durum yoktur.

Karın germe işleminin her hastaya yapılamadığının da altını çizmek gerekmektedir. Özellikle belirli bir kilonun üstünde olan hastalarda karın ve göbek gerdirme ameliyatı işlemi yapılamaz.

Kişi kilo alıp vermeye devam ettikçe karın bölgesinde yırtıklar oluşabilir veya yeniden kilo alıp verme operasyonun hiç yapılmamış gibi olmasına da neden olabilir. Bunun anlamı da boşu boşuna bir ameliyat geçirmektir. Hekimler böyle durumlara asla müsaade etmezler.

Ancak kişinin kilosu her ne olursa olsun estetik cerraha bu işlem hakkında bilgi almak için gittiğinde hekimi onu muayene ederek bulgularına bakar ve neler yapabileceği hakkında bilgilendirme sağlar.

Örneğin kişiye belirli bir kiloya inmek için diyet yapmasını ve daha sonrasında tekrar muayeneye gelmesini önerebilir.

Karın Estetiği Faydaları 

Karın Germe Ameliyatı Ayrılmış Karın Kasları Onarır;

Karın kasları eski haline bir sürece dayalı olarak ve durağan bir halde gelmesi mümkün olmayan kas bölgesidir. Bunu ancak cerrahi bir müdahale ile başarmak mümkündür. Karın germe estetiği ile göbek bölgesindeki gevşek ve ayrılmış olan karın kaslarını onarımını sağlar.

Hamilelik sırasında gerilmeye dayalı yırtılma ve çatlaklar Karın germe estetik operasyonu sayesinde büyük ölçüde giderilir. Hakimiyetini kaybeden deriden kurtulan bölge daha kısa süre de onarılır ve eski dinamizmine kavuşur.

Karın Germe Ameliyatı Gereksiz Cildi Giderir

Kendi genetik özelliklerine bağlı olarak, ciltte gevşeklik sizi tartıdaki sayıdan daha kilolu gösterebilir. Sarkmış bir cilt kişinin kendisini güzel hissetmemesine neden olur.

Karın germe estetiği ile fazla cildi çıkarmak ve germek mümkün. Bu sayede vücutta ki görüntü bütünlüğünü bozan kısımlar giderilir. Bollaşan ve sarkan deri yerine sıkı ve düz bir karın görünümü elde edilir. Öz güven, psikolojik ve fiziksel tatmin artar.

Karın Germe Ameliyatı Çatlak -Yırtılma İzlerini Yok Eder

Plastik cerrahınız, kesilen deride varsa, karında gerginlik izlerini azaltabilir. Genetik, çatlama izlerinin ciddiyeti açısından da geçerlidir. Bu nedenle, bu çirkin izlerden dolayı bedenlerinden rahatsız olan kişiler, karın germe estetiğinin bu ek yararını dikkate almalılar.

Hamilelik ve aşırı kilo alımı durumunda karında ki artan gerginlik derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kolajen iplikçiklerini yırtmaya başlar.

Özellikle karın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak gözlemlenir. Bu problemler,  Karın Germe Estetik Operasyonu sayesinde ortadan kaldırılır. Düz ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Karın Germe Ameliyatı Kozmetik Faydaları

Bu ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru bir yörünge üzerinden göbek deliğine kadar uzanan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan ölü deri alınıyor. Göbek deliği yukarısında bulunan boş deri gerilerek aşağıya indiriliyor. Göbek deliği ise yeniden toparlanıyor.

Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da bu işlem sırasında vaser liposuction yöntemi sayesinde alınabilir. Kozmetik bir sonuç elde etmek isteyenler için mantıklı bir seçim olacaktır.

Hamilelik sonrası Karın ve Bel Germe Ameliyatı

 • Karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışıyorlar ama doğum sonrası eski performansa dönemiyorlar. Dolayısı ile karın duvarında bir esneklik ve öne doğru çıkıntılaşıyor ve şişkinlik görüntüsü oluşuyor.
 • Ciltte, özellikle alt karında oluşan çatlaklar ve bel bölgesine doğru uzanan yırtılmalar karın germe ameliyatı sayesinde gideriliyor.
 • Birçok kadın doğum sonrası eski kiloya dönemiyor. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın bölgesi, bel, basen, kalça ve üst bacaklarda birikiyor. Bu yağlanma sonucu sadece göbek deliği ve etrafında değil ve belde ve kasıklarda da sarkma, buruşma, yırtılma gözlemleniyor. Karın germe ameliyatı sayesinde giderilir.

Doğumdan sonra Karın Germe Ne Zaman Yapılır ?

Doğum sonrası karın germe ameliyatı için ideal zaman doğumdan sonra ki birinci yıl sonu. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak belirlenip, buna göre müdahale ediliyor.

Bu ameliyat daha sonraki hamilelikler için bir sorun oluşturmuyor. Fakat hemen sonrasında her hangi bir gebelik söz konusu olacaksa ertelenmesi daha doğrudur. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşur bu yüzden tekrarlamaması adına doğru karar vermek, zamanlama ve kararlılık önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı, derinin sarkması nedeniyle ortaya çıkan fiziksel deformasyonun giderilmesi için tercih edilen estetik cerrahi / medikal estetik uygulamasıdır.

Operasyonu geçiren kişilerin sıkça sordukları soruların başında; karın germe sonrası ödem ne zaman geçer? sorusu gelir.

Operasyon sonrası sıvı birikimini engellemek için dren kullanılıyor olsa da, operasyon neticesinde kesiye bağlı ödemler bir hafta ile 10 günlük periyotlarda azalacaktır. Tabii komplikasyon riskini azaltmak için operasyon sonrası yatış pozisyonu gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Hekimin tavsiyelerine uyulması halinde germe ameliyatı sonrası şişlik minimum düzeyde olacak ve germe ameliyatı sonrası şikayetler ciddi şekilde azalacaktır.

Sarkma ameliyatı sonrası ödem olağan bir durum olsa da, karın germe ameliyatı sonrası komplikasyonlar hekimin tavsiyelerine uyulması halinde yaşam kalitesini azaltmayacak nitelikte olacaktır.

İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci, genellikle sancılı bir süreç değildir. Operasyon geçirenlerin bir kısmı ameliyat sonrası giyilen korse konusunda şikayetçi olsa da, bu araç, toparlanmanın daha efektif olmasını sağlamaya yöneliktir. Bu ve Bunun gibi detaylara uyulması halinde risk ve komplikasyonlar en aza inebilir.

Ameliyat yatış gerektiren bir işlemdir ve bir karın germe ameliyatı olanlar, kendi durumları ile operasyonun komplikasyonuna bağlı olarak değişen sürelerde bu işlem için yatış yapabilirler. Ameliyatın durumuna göre, aynı gün taburcu olma durumu olabileceği gibi, 2-3 gün hastanede yatma durumu da olabilir.

Operasyondan bir hafta sonra yüzey dikişleri alınır. Takip eden 3 ila 3 hafta içerisinde tüm dikişler alınarak işlem tamamlanır.

Bu süreçten sonraki 3 aylık periyotta zaman zaman dikiş izleri kötü görünüm alabilir, bu geçici süreç bunu takip eden birkaç hafta içerisinde geçecek ve bir yıllık süreçte tüm riskler ortadan kalkacaktır. Bu süreçte hekimin tavsiyelerine harfiyen uymak elbette çok önemlidir.

Karın germe ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Karın germe ameliyatı sonrası beslenme koşulları ile ilgili çok ciddi sınırlamalar yoktur.

Elbette eğer bir diyet sonrasında sarkan derinin toparlanmasına yönelik olarak bu operasyonu yaptırdıysanız, diyetinize dikkat etmeli ve hekimin tavsiyelerine ayrıca uymalısınız.

Ameliyat sonrasında uyulması gereken genel şartlara uymanız yeterli olacaktır.

Beslenme, tüm ameliyatlardan sonra özel bir süreç olarak planlanır. Bir dahili operasyon olmasa da, kişinin ameliyattan sonraki süreçte dikkatli beslenmesi elzemdir. Kimi durumlarda sonda uygulaması da tercih edilebileceğinden, özellikle ilk birkaç gün dikkatli olunmalıdır.

Yatış süresince beslenme düzeni klinik tarafından uygun şekilde sağlanıyor olacağından bu süreçte bir problem yaşamazsınız. Ancak taburcu olduktan sonra, evdeki beslenme düzeniniz hekimin uygun gördüğü şekilde olmalıdır.

Karın gerdirme ameliyatı sonrası hamilelik mümkün mü?

Elbette. Ancak operasyonun üzerinden ortalama bir yıllık sürenin geçmesi, daha uygun olacaktır. Operasyon kesi yapılarak gerçekleştirilen bir işlem olduğundan, karın derisinin bu ölçekte zorlanması risk oluşturabilir. Bir yıl genellikle uygun süreç olsa da, hekiminizle bu konuyu görüşmenizde fayda vardır.

Ameliyat sonrası süreçte, hamilelik dahil olmak üzere hayatınızı negatif yönde sınırlandıracak bir durumdan bahsetmek oldukça zordur.

Hamilelik gibi vücudun ciddi değişiklikler yaşadığı bir sürece girmek için, ameliyat sonrası tam iyileşme sürecini beklemek gereklidir. Bu süreç sonrasında bu operasyon hamilelikle ilgili bir risk barındırmaz.

Karın germe ameliyatı sonrası izler ne zaman geçer?

Karın germe ameliyatı sonrası izler, bazı durumlarda kalıcı olabilir. Ancak opere edilen bölge, iç çamaşır ile gizlenebilir noktalarda olduğundan, kolaylıkla görünmez hale getirilebilir.

Bazı dikiş yöntemlerinde ise bu izler belli belirsiz olabilir ve neredeyse hiç görünmeyebilir. Bu izlerin daha az görünmesi için hekiminizden bilgi ve destek alabilirsiniz.

Karın ameliyatı izi gidermek için kullanılan bant ve kremler, bu izlerin ciddi oranda azalmasını sağlayabilir. Hekiminizin önereceği şekilde bu ürünleri kullanarak, fayda elde edebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi karın ameliyatı sonra izler ortaya çıkabilir, bu operasyonun doğası gereğidir.

Karın germe ameliyatı sonrası korse kullanmak şart mıdır?

Sarkan derinin toparlanması için gerçekleştirilen operasyon sonrasında, derinin uygun şekli alarak iyileşmesi için değişen sürelerde korse kullanılması gerekir.

İyileşme sürecine bağlı olarak ve hekimin vereceği talimatlara göre, bu süre zarfında hayatınız negatif etkilenmez. Bu ürün vücut ölçülerinize uyumlu olduğunda, aşırı strese sebep olmaz.

Karın germe ameliyatı sonrası spor nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı sonrası spor, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler başlığının en önemli konusudur.

Her ne kadar operasyon kaslar üzerinde yoğun etkiye sahip olmasa da, yapılacak sporun türü; derinin gerilmesine yol açabilir ve ameliyat sonrası komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle; germe / sarkma ameliyatı sonrasında hekiminizin uygun göreceği süre zarfında ağır sporlardan kaçınmanız büyük öneme sahiptir. Ağırlık sporları; karın kaslarını aşırı zorlayan sporlar ve koşma gibi sporları belli bir süre ertelemeniz ve daha ok düşük tempolu sporları tercih etmeniz daha uygun olabilir.

Elbette bu durum hekiminizin tavsiyesine bağlı olarak değişiklik arz eder. Örneğin mini karın germe ameliyatlarında sınırlamalar daha az olabilir. Her uygulama kişiye özel olacağından, sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar da buna bağlı olarak değişiklik arz edecektir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Karın germe işleminin kişinin göbek bölgesine göre mini karın germe ( mini abdominoplasti ) ve tam karın germe şeklinde farklı uygulama şekilleri mevcuttur. Hangi işlemin yapılacağı tamamen kişinin karın bölgesinde toplanmış olan yağın yoğunluk miktarıdır.

Ameliyat fiyatları yapılacak işlem ve kişinin göbeğinden alınacak deri miktarı v.b gibi değişkenler etkili olduğu gibi , İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi şehirlerde işletme farklı olacağı için ameliyat fiyatı değişebilir.

Bunun yanı sıra , yağ aldırma, yağ transferi gibi işlemler de kişinin ihtiyacına ve taleplerine bağlı olarak operasyona eklenmektedir.

Bu işlemler eklendikten sonra kişide ortaya çıkan tablonun nasıl olduğu, hangi anesteziyi talep ettiği, operasyon sonrasında hastanede kalış süresinin nasıl şekilleneceği bir pek çok faktör üzerinde durulabilmektedir.

2023 Karın gerdirme yani abdominoplasti ameliyatı fiyatları ne kadar sorusunun yanıtını net bir şekilde burada belirtmek pek mümkün olamamaktadır.

Ancak işlemin ekonomik ve pratik olduğundan bahsetmek mümkündür. Ayrıca pek çok kliniğin taksitlendirme seçeneği sunması da işlemi daha cep dostu hale getirebilmektedir.

Operasyonun fiyatından bahsederken farklı kliniklerin farklı şekillerde ücretlerle çalıştıkları da göz önünde bulundurulabilir.

Ancak fiyat belirlenmesi konusunda en önemli unsurun kişinin muayene bulgularının olduğu unutulmamalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Ücretlerini Devlet Karşılıyor mu?

Öncelikle şunu belirtelim; karın germe ameliyatı devlet hastanelerinde de yapılabilmektedir. Ancak tüm devlet hastaneleri için geçerli değildir.

Devlet hastanesinde Plastik ve Rekontsüktif Cerrahisi bölümü var ise yapılabilir. Burada bir önemli nokta daha vardır. Bu bölüm çok az devlet hastanesinde vardır ve bölümün olduğu her hastanede de karın germe gibi estetik girişimler yapılmamaktadır.

Kısacası karın germe ameliyatı devlet tarafından karşılanabilmekte, devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Devlet tarafından karşılanması %100 değildir. Özele kıyasla 10/2 oranında bir ücret alınmaktadır.

Plastik ve Rekontsüktif Cerrahisinde görev yapan her doktor estetik ameliyat yapmamaktadır. Ancak bazı doktorlar ve bazı hastaneler kendilerini estetik cerrahide de geliştirmek istemektedir. Devlet hastanesine çok sık estetik başvurusu yapılmamaktadır.

Yoğunluğun yaşandığı devlet hastanelerinde de uzman hekim sayısı az olduğu için sıra oluşmaktadır. Karın germe ameliyatı olmak istiyorsanız ve bu ameliyatı devlet hastanelerinde yaptırmak istiyorsanız, size en yakın devlet hastanelerini arayarak ilgili bölümün ve ilgili hizmetin yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz.

Hastanenin birim ve yaptığı uygulamalara dair detaylı bilgilere ulaşmak için Sağlık Bakanlığı’nın veri tabanında online olarak bir tarama – araştırma gerçekleştirebilirsiniz.

Özel hastane ve kliniklerde yapılan karın germe ameliyatları devlet tarafından karşılanmamaktadır. Hastanenin yetkinliği, hekimin deneyimi fiyatları değiştirmektedir.

S.S.S

Karın Gerdirmenin Zararları Var mıdır?

Karın germe ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve önceden konuşulması gereken doğal riskleri barındırır. Ameliyat sonrası oluşan iz bikini içinde kalır ve dikkat çekmez. İnce beyaz bir çizgi olarak görünecektir. Doktorunuzun size verecek olduğu iz kremi ve silikon bantları ile karın germe ameliyatı izi minimuma inecektir. Sarkık ve çatlaklar ile dolu bir karın yerine bu kolaylıkla tercih edilebilecek bir durum.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Genel anestezi altında yapılan operasyona bağlı olarak 1-8 saat sürebilmektedir. Mini karın germe ameliyatı sürer yaklaşık olarak 1 buçuk saatte tamamlanırken, diğer karın germe ameliyatları da 2-8 arası sürebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Zayıflatır mı?

Karın germe ameliyatından önce sabit kiloda olunması gerekir. Etkili bir karın germe ameliyatı ve hastanın tedavi sürecine aktif katılımının sağlanması durumunda hastaların 30 kilo ve üzeri zayıflamaları, bel çevresinde ise 4- 6 beden incelmeleri mümkündür.

Karın Gerdirme Ameliyatı Caiz midir?

Karın germe ameliyatının caiz olup olmadığı hakkında yapılan dini yorumlar birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı din adamları caiz olduğunu söylerken, kimisi ise caiz olmadığını belirtmektedir. Bu durumda ele alınması gereken konu ameliyatın neden olunduğudur. Var olan güzel görünümü daha güzel görünüme kavuşturmak için ameliyat olmak dinen caiz bulunmamaktadır. Fakat karın bölgesinde yadırganan fazladan derinin alınması kişinin psikolojisinin düzelmesini sağlayacağı için caiz sayılır. Bu durum fıtratı bozmaktan ziyade bir tedavidir. Tedavi amaçlı olarak bir ameliyata girmek de dinen caizdir.

Karın Germe Ameliyatı Yaptıranlar Ağrı Çeker Mi ?

Karın germedirme operasyonu sonrası şişlik ve ağrı gözlemlenmesi gayet normaldir. Bu durum birkaç gün devam edebilmektedir. Ağrının giderilmesi için doktorunuzun tavsiyelerini ve ilaç önerilerini uygulamak önemlidir.

Deri Gerdirme ve Yağ Aldırma Ameliyatı Aynı Anda Yapılır mı?

Bu sorunun cevabı doktorunuzun kullanacak olduğu tekniğe bağlıdır. Klasik teknikler ile yağ aldırma işlemi aynı anda yapılamaz. Ama bazı durumlarda belli miktarda yağ da alınabilir. Bu durumu doktorunuz şartlara göre değerlendirerek belirler.

Karın Germe Ameliyatında Sonra Kaç Kilo Gider ?

Liposuction ile birlikte göbek küçültme için yapılırsa karın bölgesindeki yağın ortalama %70-%90 yağı gider, 1-5 kilogram aralığında deri alınır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Ameliyatı olan hastalar sırt üstü, yüz üstü uyumamalıdırlar. En uygun yatış pozisyonu karın bölgesinin hafifçe içeri yönelecek biçimde yan yatma pozisyonudur. Böylece karında yer alan dikişlerin yapısal ve fonksiyonel olarak korunmuş olması da sağlanabilmektedir. Hasta açısından da en rahat edici pozisyonu temsil eder.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Karın Germe ameliyatlarından sonra cildin şişmesi doğal bir tepkimedir. Kontrol altına alınması için korse kullanılır. Şişlik drenler alınana kadar azalarak devam eder. Drenler alındıktan sonra kısa sürede geçmektedir. Drenler operasyonun kapsamına göre en az 1 en fazla 3 gün sonra alınmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Spor Ne Zaman Yapılır?

Ameliyattan 45 gün geçtikten sonra ağır spor aktiviteleri hariç her türlü spora başlayabilirsiniz. Karın germe operasyonunuzun kapsamına göre bu sürelerde uzama olabilir. Unutulmamalıdır ki ilk altı hafta boyunca hafif yürüyüşler dışında spor faaliyetlerinden kaçınılmalıdır. Doktorunuza danışmadan 45 gün geçse dahi spora başlamayınız.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Açılan cerrahi kesiklerin ardından ödem oluşması cildin sunduğu doğal bir tepkime olarak karşımıza çıkar. Drenler çıkartıldıktan sonra ödemlerin iyileşme süreci daha hızlı olur. Bunun yanı sıra ödemlerin iyileşmesini destekleyici ilaçlar da verilmektedir. Tuz tüketimini sonlandırarak – minimize ederek ve bol su tüketerek ödem etkilerinin geçmesine katkı sunabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Öncelikle her türlü gaz yapıcı gıdadan uzak durmanız gereklidir. Bir şey tüketmeden önce gaz yapıcı olup olmadığını araştırınız. Kuru baklagiller, yapay tatlandırıcılar, süt bu grupta yer alır. Öğünlerinize ara vermeyiniz, her öğünü zamanında yapınız ancak porsiyonlarınızı küçültünüz. Gıdaları bol çiğnemeye dikkat ediniz. Günlük su tüketiminizin 2,5 litreden aşağı olmamasına özen gösteriniz. Ödem yapıcı gıdalardan kaçınınız.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Korse Kullanımı Ne Kadar Sürer?

Korse kullanımı en önemli faktörlerden biridir. Ödem ve şişliğin geçmesine destek olur. Yağ doku ve derilerin kaynaşmasını sağlar, kaynaşma süresini kısaltır. Karnın daha düz görünmesi ve iyileşme sürecini destekler. Bu ve buna benzer pek çok nedenden dolayı; sıkıyor, terletiyor vb gibi şikayetlerle çıkartılmamalıdır. Aksi halde çok ağır bedelleri olabilmektedir. Korse kullanımı 3 haftadır ve ara verilemez.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı Nasıl Önlenir?

Bunun için uzman bir diyetisyene danışmalısınız. Yaş, kilo, genel sağlığınız ve geçirdiğiniz ameliyat gibi detayları sunarak size uygun bir beslenme programı talep ediniz. Ameliyat sonrasında kilo almak da kilo kaybetmek de ek operasyonların yapılmasını tetikleyebilir. Günlük ihtiyacınız olan sağlıklı kalori alımını desteklemelisiniz. Ne daha az ne daha fazla. Bu konuda doktorunuz ve diyetisyeniniz gerekli bilgileri verecektir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?Karın Germe Ameliyatı Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrasında kalan iz iç çamaşırınızın altında gizlenmektedir. Görünür değildir. Kişisel bakım ve hijyeninizi düzenli devam ettiriniz, hekiminizin önerilerine uyunuz, dikkat edilmesi gerekenlere özen gösteriniz. Hekiminiz tarafından ameliyat iziniz için kremler ve silikon bantlar da verilecektir. Ameliyat izi 6 aya kadar hafif pembe bir renge ulaşacaktır. 1 yıla kadar da çok yakından bakılmadıkça görünür olmayacaktır. Özetle sizi rahatsız edecek bir iz kalmayacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsellik için Ne Kadar Beklenmeli?

Cinsel aktivite yaşamak için yaralarınızın iyileşme sürecini mümkün mertebe tamamlamasını beklemelisiniz. Bu konuda tam bir tarih verilemez. Ancak ilk 3 hafta kesinlikle cinsel ilişkiye girmeyiniz. Unutmayınız cinsel ilişki pek çok vücut kaslarının kullanılması anlamına gelir. Ayrıca kan basıncını da yükseltir. Bu da yaraların açılması, dikişlerin açılması, enfeksiyon kapması, ağrı gibi pek çok olasılığı da beraberinde getirir. Özetle yara iyileşmesini beklemeniz gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

İlk 7 gün kesinlikle banyo yapılmamalıdır. 7. Günün ardından sık sık banyo yapılması tavsiye edilmektedir. Göbek ve meme bölgelerinin hijyenine dikkat etmelisiniz. Zaman zaman korsenizi çıkartarak bu alanların hijyenini sağlamalısınız. Gerekli direktifler doktorunuz tarafından verilecektir. Banyo, yıkanma ve hijyen konularını tek başınıza ele almayınız.

Karın Gerdirme Ameliyatı Sonrası Hamilelik Mümkün mü?

Karın germe operasyonlarından sonra gebe kalmanızda bir sakınca yoktur. Ancak birkaç yıl beklemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra gebelik esnasında alınacak aşırı kiloları kontrol etmeniz lazımdır. Bu nedenle gebelik sürecinizde aşırı kilo almaktan kaçınmak için uzman bir diyetisyene danışmalısınız. Ayrıca gebelikte karın egzersizlerinizi de yapmalısınız.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hissizlik Ne Zaman Geçer?

Operasyonun ardından hissizlik oluşması olağandır. Birkaç ay boyunca belirgin olarak hissizlik yaşanabilir. Ardından zaman geçtikçe hafifleyecektir. Lakin tamamen geçmesi olasılık dahilinde değildir. Hissizlik sadece kesi atılan çizgi ve yakın çevresindedir. Ancak zamanla minimize olacaktır.

 

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck/preparation

https://www.healthline.com/health/tummy-tuck-recovery

4.3 / 5. 10

22 cevaplar
 1. Mehtap
  Mehtap says:

  Merhaba hocam,mide küçültme sonrası sarkmalarım var,vücut gerdirme istiyorum,kombine ameliyat yapıyorusunuz aynı anda kaç bögleye işlem yapılabiliyor?

  Cevapla
 2. nebahat
  nebahat says:

  ciddi bir sarkık karın şikayetim var hocam yaşım 53 , sarkan göbek hangi işlem ile düzeltilir, genel süreç ne şekilde oluyor?

  Cevapla
  • Doç. Dr. Tayfun Türkaslan
   Doç. Dr. Tayfun Türkaslan says:

   Merhaba,sarkan deri ameliyatı için germe operasyonları ile tedavi edebiliyoruz,karın bölgenizde olduğunda karın germe-abdominoplasti işlemiyle tedavi ediyoruz,sarkmanın boyutuna göre daha minimal sarkmalarda mini karın germe-mini abdominoplasti seceneği de var,detalı bilgi için en kısa sürede size ulaşarak bilgi vereceğiz

   Cevapla
 3. Şevval
  Şevval says:

  göbek estetiği için hangi uygulamalar var, benim kilom biraz fazla göbek gerdirme amelyatı için kilo sınırı var mı? fiyat hakkında da bilgi almak istiyorum.

  Cevapla
  • Doç. Dr. Tayfun Türkaslan
   Doç. Dr. Tayfun Türkaslan says:

   Merhaba,boy/kilonuza göre vücut kitle indeksinizi kontrol edebilir,bu oran için belli sınırlar var,yüksek olduğunda obezite cerrahisi olarak değerlendirmek gerekebiliyor,obezite cerrahisi sonrası kilo verme süreci bitince sarkma durumuna göre estetik cerrahi ile çözüm önerebiliriz, detaylı bilgi için en kısa sürede size ulaşacağız

   Cevapla
 4. şule
  şule says:

  Merhaba, doğum sonrası sarkma ve çatlaklarım oldu abdominoplasti işlemi yaptırmak istiyorum ama ileride tekrar çocuk düşünüyorum,nasıl bir yol önerirsiniz doğum olayını bitirdikten sonramı yapılmalı,abdominoplasti fiyatları nedir?

  Cevapla
 5. fatma
  fatma says:

  doğum sonrası bir türlü toparlayamadığım bir göbeğim var, göbek deri aldırma işlemi nasıl yapılıyor, İstanbul dışından geleceğim kaç gün kalmam gerekir?ü

  Cevapla
 6. Hatice
  Hatice says:

  deri ameliyatı sadece karındamı oluyor,genel bir sarkmam var ama fiyatları hiç bilmiyorum,deri aldırma ameliyatı fiyatları nedir,kombine olarak nasıl oluyor?

  Cevapla
 7. Pınar
  Pınar says:

  ben daha önce karın germe ameliyatı oldum sonrasında tekrar kilo aldım, tekrar germe yapılabilinir mi fiyatlarınız ne kadar ? teşekkürler

  Cevapla
 8. Hande
  Hande says:

  Merhaba Tayfun hocam, benim doğum sonrası karnımda sarkma oldu hem karnımı gerdirmek hemde popomu da dikleştirmek istiyorum ikisini birden yapabiliyor muyu? Karın germe ameliyatı yaptıranların yorumları içinde popo estetiği ile yatış pozisyonu zor olduğunu okudum bu konu hakkında da bilgi alabilir miyim

  Cevapla
 9. Gülsüm
  Gülsüm says:

  Merhaba Tayfun hocam, karın germe ameliyatı olmak istiyorum ama korkularım var ,karın germe ameliyatı olanların yorumlarını okudum ve iyice kafam karıştı ,detaylı bilgi almak istiyorum, karın germe ameliyatının zararları var mı, çalışan biriyim karın germe öncesi ve sonrası nelere dikkat etmek gerekir kafamda çok soru var

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir