karın germe ameliyatı
5
(4)

Karın bölgesi vücudun sarkmalara ve yağlanmaya en müsait olan bölgelerinden biridir. Bu bölgede karaciğer, mide, yumurtalıklar vb. hayati organlar yer almaktadır. Hayati organların yağlanması ve karın bölgesinin sarkması bu bölgede yer alan iç organların da fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirememesi anlamına gelmektedir.

Özellikle metabolik olayların kontrolünü sağlayan karaciğerin bu bölgede yer alması durumu bazen kritik hale sokabilir. Kişide göbek yağlanması ve sarkması problemleri şeker hastalığı, tansiyon, polikistik over sendromu gibi problemlerin meydana gelmesine neden olabilir.

Peki, karın germe nedir ve karın bölgesindeki yağlar estetik cerrahi yöntemleri ile nasıl giderilir?

Karın bölgesindeki yağları gidermede estetik operasyonların yapılabilmesi için kişinin belirli bir kilonun üzerinde olmaması gerekmektedir. Aksi halde işlem yapılmamaktadır.

Karın yağlarını aldırmak karaciğerin ve bu bölgede yer alan hayati organların daha rahat bir şekilde çalışmalarını sağlarken olası hastalıklardan da kişiyi korumuş olur.

Kişide kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkmış olan karın sarkması da karın germe operasyonu ile fazla derinin alınması ile çözüme kavuşturulur.

Karın germe ameliyatları küçük karın germe ameliyatı ve tam karın germe ameliyatı şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

İşlemde hangi tip ameliyatın kullanılacağı göbeğin sarkma derecesi ve yağlanma oranına göre değişiklik göstermektedir. Bazı bireylerde liposuction ile şekillendirme yapılması da gerekebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kişide karın yağlarını aldırma işlemi ve karın germe nasıl yapılır? Karın yağlarını alırken kişide genellikle günümüzde bölgesel yağlardan kurtulmada en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olan liposuction yöntemi kullanılmaktadır.

Liposuction ile göbek bölgesi düzleştirildikten ve beklenilen şekillendirme sağlandıktan sonra kişide belirli bir miktar karın sarkması da oluşabilir. Oluşan bu sarkık deri aşağıdan yukarı doğru gerilir ve kesilir. Kalan kısım da toparlanarak mümkün olduğunca az belirgin olacak şekilde dikilir. Minik kesiler kullanılarak işlem yapıldığından kişide çok fazla skar dokusu oluşmayacaktır.

Ayrıca karnı çok fazla sarkmış olan bireylerde göbek deliğinin yerini değiştirmek de gerekebilir. Kişide böyle bir durumda işlem sırasında yeniden olması gereken yerde bir göbek deliği oluşturulmaktadır.

Karın germe operasyonunu geçirmek yalnızca karın yağları alınan bireylerde yapılmaz. Hızlı kilo alıp veren veya doğum sırasında gereğinden fazla kilo alımı olan ve gebelik gerçekleştikten sonra aniden bu kilolarını kaybeden bireylerde de karın germe operasyonu yapılmaktadır.

Bu bireylerde yapılan işlemlerde yalnızca liposuction adımı yer almamaktadır.

Operasyon sedasyon anestezisi ve genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu konuda hekim ile hasta birlikte operasyon öncesinde karar verirler.

İşlemde hangi anestezi türü seçilirse operasyon öncesi ve sonrasında ona göre prosedürler uygulanır. Örneğin sedasyon anestezisi alan bir birey işlemden 1 – 2 saat sonra evine rahatlıkla gönderilebilirken genel anestezi sonrasında 1 veya 2 gün hastanede kalmak gerekebilir. Aynı durum beslenme saatlerinde de farklılık göstermektedir. Genel anesteziden uyanan bir hasta ile sedasyon anestezisinin etkisi altından çıkarılan hasta aynı süre içerisinde yemek yemez.

Estetik operasyonlarda işlem çok uzun sürmediğinden genellikle sedasyon anestezisi tercih edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Karın germe işlemi uygulanan bireyler genellikle kadınlardır ancak erkek hastalarda da uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İşlem genellikle hızlı kilo alıp verme sonrasında sarkan deriyi toparlamak için yapılmaktadır. Bu gibi durumlar da kadın vücudu kilo alıp vermeye daha yatkın olduğundan kadın hastalarda daha sıklıklar karşılaşılan durumlardır.

Kişinin vücut yapısına göre yaşlanma nedenli kırışıklık ve sarkıklıkları toparlamak veya doğum sonrası ortaya çıkmış olan sarkıklığı gidermek için de yine karın germe ameliyatları uygulanmaktadır.

Aynı zamanda karın bölgesinde bölgesel yağlanma problemi olan ve bu bölgesinden yağ aldırma işlemi uygulandıktan sonra sarkma yaşayan bireyler için de uygulanan bir operasyondur.

Hangi nedenden dolayı olursa olsun karın bölgesi herhangi bir nedenden dolayı sarkık ve fazla derili (buruşuluk) şekilde görünen bireylerde karın germe operasyonu gönül rahatlığı ile uygulanabilir. İşlem çok fazla zaman almadığından ve aşırı komplike, zahmetli bir işlem olmadığından kişinin endişelenmesi gereken bir durum yoktur.

Karın germe işleminin her hastaya yapılamadığının da altını çizmek gerekmektedir. Özellikle belirli bir kilonun üstünde olan hastalarda karın germe ameliyatı işlemi yapılamaz. Çünkü kişi kilo alıp vermeye devam ettikçe karın bölgesinde yırtıklar oluşabilir veya yeniden kilo alıp verme operasyonun hiç yapılmamış gibi olmasına da neden olabilir. Bunun anlamı da boşu boşuna bir ameliyat geçirmektir. Hekimler böyle durumlara asla müsaade etmezler.

Ancak kişinin kilosu her ne olursa olsun estetik cerraha bu işlem hakkında bilgi almak için gittiğinde hekimi onu muayene ederek bulgularına bakar ve neler yapabileceği hakkında bilgilendirme sağlar.

Örneğin kişiye belirli bir kiloya inmek için diyet yapmasını ve daha sonrasında tekrar muayeneye gelmesini önerebilir.

Karın Germe Ameliyatının Faydaları

Karın Germe Ameliyatı Ayrılmış Karın Kasları Onarır;

Karın kasları eski haline bir sürece dayalı olarak ve durağan bir halde gelmesi mümkün olmayan kas bölgesidir. Bunu ancak cerrahi bir müdahale ile başarmak mümkündür. Karın germe estetiği gevşek ve ayrılmış olan karın kaslarını onarımını sağlar. Hamilelik sırasında gerilmeye dayalı yırtılma ve çatlaklar Karın germe estetik operasyonu sayesinde büyük ölçüde giderilir. Hakimiyetini kaybeden deriden kurtulan bölge daha kısa süre de onarılır ve eski dinamizmine kavuşur.

Karın Germe Ameliyatı Gereksiz Cildi Giderir

Kendi genetik özelliklerine bağlı olarak, ciltte gevşeklik sizi tartıdaki sayıdan daha kilolu gösterebilir. Sarkmış bir cilt kişinin kendisini güzel hissetmemesine neden olur. Karın germe estetiği ile fazla cildi çıkarmak ve germek mümkün. Bu sayede vücutta ki görüntü bütünlüğünü bozan kısımlar giderilir. Bollaşan ve sarkan deri yerine sıkı ve düz bir karın görünümü elde edilir. Öz güven, psikolojik ve fiziksel tatmin artar.

Karın Germe Ameliyatı Çatlak -Yırtılma İzlerini Yok Eder

Plastik cerrahınız, kesilen deride varsa, karında gerginlik izlerini azaltabilir. Genetik, çatlama izlerinin ciddiyeti açısından da geçerlidir. Bu nedenle, bu çirkin izlerden dolayı bedenlerinden rahatsız olan kişiler, karın germe estetiğinin bu ek yararını dikkate almalılar.

Hamilelik ve aşırı kilo alımı durumunda karında ki artan gerginlik derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kolajen iplikçiklerini yırtmaya başlar. Özellikle karın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak gözlemlenir. Bu problemler,  Karın Germe Estetik Operasyonu sayesinde ortadan kaldırılır. Düz ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Karın Germe Ameliyatı Kozmetik Faydaları

Bu ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru bir yörünge üzerinden göbek deliğine kadar uzanan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan ölü deri alınıyor. Göbek deliği yukarısında bulunan boş deri gerilerek aşağıya indiriliyor. Göbek deliği ise yeniden toparlanıyor. Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da bu işlem sırasında liposuction yöntemi sayesinde alınabilir. Kozmetik bir sonuç elde etmek isteyenler için mantıklı bir seçim olacaktır.

Hamilelik sonrası Karın ve Bel Germe Ameliyatı

  • Karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışıyorlar ama doğum sonrası eski performansa dönemiyorlar. Dolayısı ile karın duvarında bir esneklik ve öne doğru çıkıntılaşıyor ve şişkinlik görüntüsü oluşuyor.
  • Ciltte, özellikle alt karında oluşan çatlaklar ve bel bölgesine doğru uzanan yırtılmalar karın germe ameliyatı sayesinde gideriliyor.
  • Birçok kadın doğum sonrası eski kiloya dönemiyor. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın bölgesi, bel, basen, kalça ve üst bacaklarda birikiyor. Bu yağlanma sonucu sadece göbek deliği ve etrafında değil ve belde ve kasıklarda da sarkma, buruşma, yırtılma gözlemleniyor. Karın germe ameliyatı sayesinde giderilir.

Karın germe ameliyatı için doğru zaman

Doğum sonrası için ideal zaman doğumdan sonra ki birinci yıl sonu. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak belirlenip, buna göre müdahale ediliyor. Bu ameliyat daha sonraki hamilelikler için bir sorun oluşturmuyor. Fakat hemen sonrasında her hangi bir gebelik söz konusu olacaksa ertelenmesi daha doğrudur. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşur bu yüzden tekrarlamaması adına doğru karar vermek, zamanlama ve kararlılık önemlidir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe operasyonu sonrası iyileşme süreci göbek bölgesinin toparlanması adına oldukça kritiktir. Bu dönemde kişinin ağır nesneler kaldırmaması veya egzersizlerine bir süre ara vermesi gerekmektedir. Kişi bu dönemde ağır sporlar yaparak göbek bölgesinde yırtılmalara neden olabilir. Çünkü göbek bölgesindeki kas ve deri dokusunun kendini yeni hallerine adapte edebilmeleri için biraz zamana ihtiyaçları vardır.

Düzenli bir şekilde spor yapan bireylerin bu alışkanlıklarına devam edebilmeleri için gereken süre genellikle 1 aydır; ancak kişi hekimine danışarak bu süreç hakkında net bilgi sahibi olmalıdır.

Kişinin karın germe operasyonu sonrası iyileşme sürecinde dikkat etmesi gereken bir diğer husus da sıvı alımı ve ağrı kesici kullanımıdır.

Operasyon edilmiş kişiler bazı ağrı kesicileri (kan sulandırıcı özelliği olan vb.) kullanamazlar. Bu nedenle ağrı kesici kullanımında hekimin önerilerinin dışına çıkmamak gerekir.

Bu dönemde sıvı alımına da bireyin dikkat etmesi göbek bölgesinde meydana gelmiş olan ödem ve şişliklerin daha kolay giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca tuz kullanımında kısıtlamaya gitmek de yine vücudun su tutumunu azaltacağından ödem ve şişliğin giderilmesine katkıda bulunacak bir eylemdir.

Kişilerin bu dönemde korse kullanması da önerilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Karın germe işleminin kişinin göbek bölgesine göre mini karın germe ve tam karın germe şeklinde farklı uygulama şekilleri mevcuttur. Hangi işlemin yapılacağı tamamen kişinin karın bölgesinde toplanmış olan yağın yoğunluk miktarıdır.

Bunun yanı sıra yağ aldırma, yağ transferi gibi işlemler de kişinin ihtiyacına ve taleplerine bağlı olarak operasyona eklenmektedir.

Bu işlemler eklendikten sonra kişide ortaya çıkan tablonun nasıl olduğu, hangi anesteziyi talep ettiği, operasyon sonrasında hastanede kalış süresinin nasıl şekilleneceği bir pek çok faktör üzerinde durulabilmektedir.

Bu nedenle karın germe işleminin fiyatları nedir sorusunun yanıtını net bir şekilde burada belirtmek pek mümkün olamamaktadır.

Ancak işlemin ekonomik ve pratik olduğundan bahsetmek mümkündür. Ayrıca pek çok kliniğin taksitlendirme seçeneği sunması da işlemi daha cep dostu hale getirebilmektedir.

Operasyonun fiyatından bahsederken farklı kliniklerin farklı şekillerde ücretlerle çalıştıkları da göz önünde bulundurulabilir.

Ancak fiyat belirlenmesi konusunda en önemli unsurun kişinin muayene bulgularının olduğu unutulmamalıdır.

 

S.S.S

 

Karın Germe Ameliyatının Zararları Var mıdır?

Karın germe ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve önceden konuşulması gereken doğal riskleri barındırır.

Ameliyat sonrası oluşan iz bikini içinde kalır ve dikkat çekmez. İnce beyaz bir çizgi olarak görünecektir. Doktorunuzun size verecek olduğu iz kremi ve silikon bantları ile karın germe ameliyatı izi minimuma inecektir. Sarkık ve çatlaklar ile dolu bir karın yerine bu kolaylıkla tercih edilebilecek bir durum.

Karın Germe İzleri Ne Zaman Geçer?

Karın germe ameliyatı işleminden sonra 1 veya 2 hafta içerisinde düz ve sıkı bir görünüme kavuşulabilir.

Ameliyattan sonra ortalama 1 ay içerisinde karındaki izler solmaya başlayarak daha beyaz bir görünüm almaya başlayacaktır. Operasyon sonrasında doktorunuzun size vereceği talimatları uygulayarak iyileşme hızının artmasını sağlamalısınız.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Genel anestezi altında yapılan operasyona bağlı olarak 1-8 saat sürebilmektedir. Mini karın germe ameliyatı sürer yaklaşık olarak 1 buçuk saatte tamamlanırken, diğer karın germe ameliyatları da 2-8 arası sürebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Zayıflatır mı?

Karın germe ameliyatından önce sabit kiloda olunması gerekir. Etkili bir karın germe ameliyatı ve hastanın tedavi sürecine aktif katılımının sağlanması durumunda hastaların 30 kilo ve üzeri zayıflamaları, bel çevresinde ise 4- 6 beden incelmeleri mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı Caiz midir?

Karın germe ameliyatının caiz olup olmadığı hakkında yapılan dini yorumlar birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı din adamları caiz olduğunu söylerken, kimisi ise caiz olmadığını belirtmektedir. Bu durumda ele alınması gereken konu ameliyatın neden olunduğudur. Var olan güzel görünümü daha güzel görünüme kavuşturmak için ameliyat olmak dinen caiz bulunmamaktadır. Fakat karın bölgesinde yadırganan fazladan derinin alınması kişinin psikolojisinin düzelmesini sağlayacağı için caiz sayılır. Bu durum fıtratı bozmaktan ziyade bir tedavidir. Tedavi amaçlı olarak bir ameliyata girmek de dinen caizdir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Karın germe ameliyatı sonrasında şişlik ve ağrı gözlemlenmesi gayet normaldir. Bu durum birkaç gün devam edebilmektedir. Ağrının giderilmesi için doktorunuzun tavsiyelerini ve ilaç önerilerini uygulamak önemlidir.

Karın Germe ve Yağ Aldırma Ameliyatı Aynı Anda Yapılır mı?

Bu sorunun cevabı doktorunuzun kullanacak olduğu tekniğe bağlıdır. Klasik teknikler ile yağ aldırma işlemi aynı anda yapılamaz. Ama bazı durumlarda belli miktarda yağ da alınabilir. Bu durumu doktorunuz şartlara göre değerlendirerek belirler.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck/preparation

https://www.healthline.com/health/tummy-tuck-recovery

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 4

Henüz puanlayan olmadı

1 cevap
  1. Feride
    Feride says:

    selam tayfun bey doğum sonrası sarkmaları için germe ameliyatı yaptırmak istiyorum. biraz doğum sonrası yağlanması da var. Yağ aldırma yaptırmam da gerekir mi ?

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir