doğum sonrası karın sarkması
3
(2)

Doğum; doğal bir durum olsa da, kadınlarda kalıcı veya etkileri uzun süre devam eden deformasyonlara neden olabilir. Doğum sonrası karın sarkması da bunlardan birisidir.

Günümüzde tıp biliminin bulunduğu seviye itibariyle pek çok doku deformasyonu tedavi edilebilmektedir. Aynı durum, doğum sarkmaları için de geçerlidir. Uzman hekim tarafından verilecek hizmet kapsamında bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Elbette doğum deformasyonlarının iyileştirilmesi için uzman hekimi tercih etmeli, kesinlikle cerrahi işlemler için başka bir kaynağa başvurmamalısınız. Aksi halde kalıcı hasarlarla karşılaşabilir, en iyi ihtimalle uygulamadan hiçbir fayda elde edemezsiniz.

Uygulamanın ne zaman yapılacağı, kime yapılabileceği ve etkilerinin hangi seviyede olacağı gibi bilgileri hekiminizden alabilirsiniz.

Her kadın belli bir yaşa geldiğinde aile kurup çocuk sahibi olmak ister. Ancak kadınları doğum sonrası sıkıntılar biraz korkutuyor olabilir. Günümüzde artık doğum sonrası sıkıntılarının birçoğu ameliyat, diyet, egzersiz gibi kolay ama etkili yollarla giderilebilmektedir.

Doğumdan sonra neredeyse her kadında karın bölgesinde sarkmalar meydana geliyor. Peki, doğum sonrası karın sarkması neden olur, sebepleri nelerdir?

Hamilelik sırasında her ne kadar kilo artışına dikkat edilse de bebeğin gelişiminin düzgün olabilmesi için annenin belli bir kiloya ulaşması gereklidir. Doğumdan sonra çoğu kişi hamilelik sürecinde almış olduğu kilolardan kolayca kurtulur ancak karın sarkmasından kurtulamazlar. 

Hamilelik sonrası karın sarkmasının sebepleri; karın kaslarının gevşemesi, yağ, fazla deri olarak sıralanabilir.

Hamilelik sırasında kişi kilo almaya ve bebekte büyümeye devam ederken karın bölgesinde gittikçe genişleme yaşanır. Bu da doğumdan sonra karın kaslarının gevşemesine ve fazla deri oluşumuna sebep olur.  

Doğum Sonrası Karın Nasıl Toplanır?

Doğum sırasında alınan kilo ve bebeğin de büyümeye devam etmesi sebebi ile doğum sonrasında annenin karın bölgesinde kasların gevşemesine bağlı olarak sarkmalar meydana gelir.

Ancak karın bölgesinde yaşanan sarkmalar günümüzde artık bir sorun değil. Kişi birçok yöntemle bu durumdan kurtulabilmekte. Bu yöntemler:

 1. Karın germe ameliyatı; kişinin karın bölgesindeki fazla yağlardan ve sarkmalardan kurtulabilmesi için etkili bir yöntemdir. Ayrıca bu ameliyatla karın kaslarında yaşanan gevşeme de onarılır. Daha sıkı bir karın, daha ince bir bel istiyorsanız bu ameliyat ile hedeflerinize kolayca ve uğraşmadan ulaşabilirsiniz.
 2. Doğum sonrası hemen karın egzersizleri çalışıp fazla kilolarımdan kurtulup karın bölgemi sıkılaştırayım ve düz bir karına sahip olayım diye düşünmeyin. Doğumdan sonra yaklaşık 6 hafta boyunca egzersiz yapmamalısınız. Vücudun kendini düzene sokması için yaklaşık bir buçuk ay geçmelidir. Doğumdan 6 hafta kadar sonra kegel egzersizleri ve karın bölgesi için ola egzersizlerden yapmaya başlayarak karın bölgenizi sıkılaştırabilirsiniz.
 3. Doğum sonrası kişi bebeğini emzirdiği için sağlıklı ve bebeğe dokunmayacak besinler tüketmelidir. Sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz. Ancak sadece sağlıklı beslenmek olmaz yanında kesin olarak egzersizlerde yapmanız gerekmektedir. 

Doğum Sonrası Karın Toparlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doğum sırasında aldığınız kilolar sebebi ile yaşadığınız karın bölgesindeki sarkmalardan, fazla derilerden ve yağlanmadan ameliyat yardımı ile kolayca kurtulabilirsiniz. 

Ameliyat süreci:

 • İşlem ortalama olarak 1,5 – 2 saat kadar zaman alır.
 • Doğum sonrası karın toparlama ameliyatı sonrasında kişi bir gün boyunca hastanede kontrol altında tutulur. Bu süre nadiren birkaç gün daha uzatılabilir.
 • Doğum sonrası karın toparlama ameliyatında gerekli hissizliği sağlamak adına hastaya genel anestezi tekniği uygulanır.
 • Ameliyattan sonra kişinin vücudunda az da olsa iz kalır. Ancak bu izler hekim tarafından iç çamaşırın altında kalacak şekilde ayarlandığından diğer kişiler tarafından fark edilemez. İzler giderek belirsiz hale gelir ve en son şeklini 1 yıl içinde alır.
 • Ameliyat sonrası kişinin bol bol yürüyüş yapması önerilir. Kişinin ağır egzersiz yapabilmesi için ameliyat üzerinden en az 3 ay geçmiş olması gerekmektedir. Eğer ağır egzersizler daha erken dönemde yapılırsa karın bölgesinde komplikasyon gelişebilir. Bu nedenle eğer düzenli bir spor hayatınız varsa hekiminize danışmadan bu rutininize geri dönmemenizi tavsiye ederiz.
 • Operasyondan 3 gün sonra kişinin kontrole gitmesi gerekmektedir. 
 • Dikişler estetik dikiş ile atılır ve hoş görünmeyen izlerin oluşumu bir parça önlenmiş olur. Ayrıca işlemde kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu sayede kişinin tekrardan hastaneye gitmesine gerek kalmaz.
 • Operasyonun fiyatı ameliyatı yapan ekibe göre değişiklik göstermektedir.

Karın germe ameliyatında uygulanacak olan teknik ve derinin alınacağı bölge doktor tarafından detaylı ve dikkatli bir şekilde incelendikten sonra karar verilir.

Genellikle sezaryen izi seviyesinde ki bölgeden yanlara doğru çizilecek bir çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan kısımdaki sarkan kısım ve çatlamış olan deri alınır ve çıkarılır.

Daha sonra kişinin göbek deliğinin üzerinde kalan kısım aşağı doğru gerdirilerek dikilir. Bu ameliyat ile kişinin karın kasları yeniden sıkılaşır ve eski sertliğine kavuşur.  

Kaynakça:

https://www.gebe.com/dogumdan-sonra-gobek-sarkmasi-sarkan-gobek-nasil-sikilasir

https://www.myplasticsurgeon.ca/cosmetic-procedures/surgery/abdominoplasty/tummy-tuck-after-baby.html

3 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir