Sezeryan Doğum Sonrası Sarkan Göbek Nasıl Toparlanır?
4.3
(43)

Hayatınızın anlamı, en mutlu gününü yaşadınız. Bebeğinizi kucağınıza alıp kokladınız. Bir süre sonra ortalama 1 – 2 ay sonra vücudunuzun hızla toparlandığına şahit olacaksınız.

Her kadında olmasa da pek çok kadının, sezeryan sonrası göbek ve sarkan deri nasıl düzelir sorusu ile aklınızın muhatap olduğunu fark edeceksiniz.

Ardından; sarkan göbek nasıl toplanır, sarkmış göbek ameliyatsız nasıl toparlanır, sezeryan doğum sonrası sarkan göbek nasıl toparlanır, hamilelikten sonra göbek sarkması doğal çözüm, doğumdan sonra sarkan göbek egzersizleri ile ilgili bilgiler araştıracaksınız.

Bu yazımızda aklınıza takılan tüm soruları ve yanıtları tek tek inceleyerek sizler için hazırladık diyoruz ve hemen konumuza geçiyoruz.

Önce en önemli uyarımızı yapalım; aşağıda sıraladığımız tavsiyeler, beslenme türleri, egzersizleri vb yapmadan önce kadın doğum uzmanınıza, diğer uzman hekimlere( hastalığınız- doğum sonrası göbek sıkılaştırma estetiğiniz – ilaçlarınız vb varsa) ve diyetisyene danışmalısınız.

Doğum Sonrası Göbek Sarkması Neden Oluşur?

İlerleyen Yaş – Cilt – Deri – Genetik – Homornal Etkiler

 • İlerleyen yaşlarda gebe kalanlarda; cilt – deri odaklı sarkma oluşma olasılığı ya da sarkma oranı daha fazla görülebilmektedir.
 • Genetik faktörlerden kaynaklanan sebeplerle göbek sarkması oluşma riski ya da oranı artabilmektedir.
 • Hormonal sistemde yaşanan aksaklıklar, hormonların azlığı, fazlalığı, dengesizliği gibi durumlar göbek sarkması yaşanma olasılığını ya da oranını arttırabilmektedir.

Kilo Alma, Doğumun Normal Yan Etkileri

 • En çok karşılaşılan durumdur. Özetle göbek sarkması yaşanması doğal bir süreci temsil eder. Pek çok kadın doğumdan sonra göbek sarkması sorunu yaşayabilir. Kimi kısa sürede kimi uzun sürede göbek sarkmasından doğal olarak kurtulur. Kiminde ise tamamı gitmez küçük bir kısmı kalır ve görüntü – estetik bakımından rahatsız etmeyecek düzeydedir. Doğumun normal süreci – normal yan etkilerinden biri olan göbek sarkması yoğun kadınlarda normal yolarla çözüm sağlanamazsa ameliyat yapılabilmektedir. Aynı şekilde normal bir süreç olan doğum ve doğum sırasında alınan fazla kilolarda göbek sarkmasının oluşmasının en büyük nedenlerinden biridir. Doğumdan sonra uygun diyet, spor, egzersizlerle giderilebildiği durumlar olabilmektedir. Pek çok kadının göbeği doğum sonrasında ilk bir yıl tamamlanana dek tamamen ya da büyük oranda sonlanmaktadır. Giderilemediği durumlarda estetik operasyonlar tercih edilebilir. Estetik müdahale için alanında uzman bir doktora danışmalısınız.

Göbek Sıkılaştırma Diyetiyle Başlayalım

 • Şeker gereksinimini abur cubur dediğimiz market gıdalarından almaya son verelim. Bunun yerine taze – doğal meyve ve kuru meyveleri tüketmeye özen gösterelim.
 • Beyaz un – beyaz ekmeği hayatımızdan tamamen çıkartalım. Çünkü beyaz ekmek geçici doygunluk sağlar ve kısa sürede yeniden beyaz ekme tüketme sinyalleri ulaştırır. Kısacası daha fazla yemek yemek isteyeceksiniz. Mutlaka tam tahıllı ekmek türlerine geçmelisiniz.
 • Hazır çorba alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı sonlandırmalısınız. İçerisinde çok fazla kimyasal, koruyucular ve kıvam arttırıcı bileşenler var. Bu maddeler hem size hem bebeğinize zarar verecektir.
 • Tuz tüketimini en aza indirgeyin. Tuz tüketmek demek ödem oluşması demektir. Vücudunuzun toparlanmasını geciktirecektir. Göbek sarkmasını gidermenizi de engelleyecektir.

Göbek Eritici Doğal Tarif Verelim

Doğumdan sonra bu ve buna benzer tarifleri hayatınıza yavaş yavaş alın. İlk tarifimizi verelim;

Gerekli Malzemeler;

 • Taze lahanadan alacağınız dört adet yaprak.
 • Doğal bir demet maydanoz
 • Bir adet limon
 • Yaklaşık 500 ml arıtıcıdan geçmiş su

Tarifimizi Yapalım

 • Önce suyumuzu iyice kaynatalım.
 • Söndürelim.
 • Suya lahanaları koyalım.
 • Tekrar yakalım ve üç dakika kadar daha kaynatalım ve yine söndürelim.
 • Yarım saat soğumaya alalım. Sonra limonumuzu sıkalım.

Bu kürü yani yarım litrelik hazırladığımız suyu üç hafta kesintisiz her gün yeniden yaparak içelim. İster açken ister tokken hiç fark etmez. Yeter ki düzenli tüketmeye özen gösterelim. Hazırlanan kür her gün yeniden hazırlanmalı aynı gün tüketilmelidir.21 gün bu kürü kullandıktan sonra yeniden yapmayalım.

Doğumdan Sonra Göbek Sarkması Doğal Çözüm

Bu alanda doğumdan sonra oluşan sezeryan göbeği eritmeyi destekleyici besin maddelerinden en çok işe yarayanları ve faydalarını sıralayacağız. Bu gıdaları hayatınızın tam ortasına yerleştirin ve her gün az da olsa tüketmeye başlayın.

 • Karnabahar

Hem lif deposu hem de antioksidan açısından oldukça zengin bir sebze türüdür. Aynı zamanda açlık hissinin bastırılmasında da etkilidir. Bu nedenle de göbek eritmeye maksimum fayda sağlayacaktır. Özetle her gün bir lokma da olsa karnabahar tüketmeye özen gösteriniz.

 • Brokoli

Muhteşem bir Kalsiyum hazinesi sunar. Ayrıca metabolik faaliyetleri hızlandırıcı etkileri nedeniyle zayıflama çalışmalarını maksimum destek sunacaktır.

 • Yumurta

Doğal – köy yumurtasını tercih etmelisiniz. Tok tutucu yegane gıdalardan biri olan yumurta aynı zamanda harikulade bir protein kaynağıdır. Anne sütünüzü de yardımcı olacağını hatırlatalım.

Göbek Toparlayan Emziren Anne Diyeti Örneği

Konumuza devam ederken bir ara verelim ve kilo vermenize, göbek sıkılaştırmaya, sezeryan göbeğini eritmeye katkı sunabilecek örnek bir emziren anne diyeti sunalım.

 • Kahvaltı

Doğal süt. Market ürünü olmasa iyi olur. Taze taze yeni sağılmış bir inek sütü güzel gider. Haşlanmış ya da az yağ kullanılarak kızarttığınız bir yumurta veya omlet de olabilir. Hatta omlet içerisinde ıspanak gibi bir sebze de atabilirsiniz. Ortalama 5 adet siyah zeytin, 5 adet yeşil zeytin, tam tahıllı ekmek gruplarından bir adet dilim, yaklaşık 50 gram kadar peynir.

 • Ara Öğün

Elma, yoğurt, kuru meyvelerden herhangi biri yeterli olacaktır. Hatta yoğurdunuza kuru incir gibi bir meyve bile ekleyebilirsiniz.

 • Öğle Yemeği

Minimal yağ kullanarak pişirdiğiniz etli ve sebzeli yemek türlerinden herhangi biri. Sadece sebze ya da sadece et değil. Hem et hem sebze olan bir yemek çeşidi. Bol bol sebze salatası tüketebilirsiniz.

 • Ara Öğün

Bir kase meyveli ya da sebzeli yoğurt tüketebilirsiniz.

 • Akşam Yemeği

Tahıllı ya da tavuklu bir kase çorba. Izgara, haşlama ya da fırın kullanılarak elde ettiğiniz et – tavuk – balık türlerinden biri. Bol salata.

 • Ara Öğün

Süt ya da isteğe göre herhangi bir meyve.

Sezeryan Sonrası Göbek Eritme Hareketleri

Yüzmeye Ne Dersiniz

Başlamadan söyleyelim. Yüzme için doğumdan sonra iki ay geçmesini beklemelisiniz. Yüzmenin artısı ise tüm kas gruplarını çalıştırabiliyor olmasıdır. Ne kadar çok yüzerseniz o kadar iyidir. Harika bir kalori yakıcı ve harika bir karın kası çalıştırıcıdır.

Pilates’le Devam Diyelim

Pilates hareketlerinin her biri vücudun belirli bölgelerini çalıştırmak içindir. Siz özellikle karın kaslarını çalıştıran hareketleri seçmelisiniz.

Pilates aynı zamanda harika bir vücut esnekleştiricidir. Pilates hareketleri yaparken olabildiğince sessiz bir ortam seçmelisiniz. Sert zemin üzerine bir mat alabilir ya da ince yapıda bir minder koyabilirsiniz. Kesinlikle yumuşak ve kaba yerlerde pilates yapmayınız. Hafif hareketlerle başlayın.

Yoga ile Hız Kesmeden Devam

Yoga doğum sonrası birikmiş karın yağlarının eritilmesinde etkili egzersiz yöntemlerinden biridir. Zihniniz için de harika bir sakinleştiricidir. Her gün en az on dakika yoga hareketleri yaparak zayıflamanıza ve göbek toparlanmasına destek olabilirsiniz.

Mekik: En Büyük Etkendir

Sarkan göbeğin toparlanmasında şüphesiz mekik kadar faydalı bir egzersiz yoktur. Mekik hareketlerine başlamadan önce 3 ay beklemelisiniz.

Doğum yapıp üç ay bekledikten sonra ilk birkaç gün mekik hareketlerini olabildiğince narin yapınız. Ardından standart yapılışına geçiniz. Sert zemine uzanınız, her iki ellerinizi baş altına yerleştiriniz ve başınızı kaldırırken destekleyici olarak kullanınız.

Asıl amaç dizleri bükmek, ellerle başı desteklemek ve yukarı doğru kalkıp inmektir. İlk gün 5, sonraki gün 10, sonraki gün 15 mekik çekiniz. İkinci hafta ise sabah, öğle, akşam beşer ya da onar mekik ile bozmadan devam ediniz.

Önemli olan nokta devamlılıktır. Mekiğe devam edecek olursanız çok daha sağlıklı ve hızlı göbek toparlamasını gözlemleyeceksiniz. Elbette hem yukarıda hem de aşağıda yazılan diğer uygulamaları da hayatınıza sokarak.

Alt Göbek İçin Kalça Egzersizleri

Kalça sıkılaştırma, toparlama için geliştirilen bu hareket aynı zamanda alt karın egzersizlerine de destek olacaktır. Sert zemine yan uzanmalı, bir elinizi başınızın altına koymalı diğer elinizle destek almalısınız. Ardından bacaklarınızı ne yavaş ne hızlı olacak şekilde on defa yukarı kaldırıp indiriniz.

Unutmayınız dizlerden bükülmüş bacaklarınızı kaldırıp indirmelisiniz. Ardından diğer yanınıza yatınız ve diğer bacağınızı da on defa kaldırıp indiriniz. Bu hareketleri günde bir defa yapmanız yeterlidir. Yeter ki diğer hareket ve egzersizleri de hayatınıza yerleştirin.

Köprü Egzersizleri ile Son Noktayı Koyun

Yukarıda yazdığımız tüm adımları hayatınıza yerleştirdiniz. Her anlatılanı tatbik etmeye başladınız. Sırada köprü egzersizleri var.

Yukarıda anılan her bir hareket ile bu hareketleri de yapmaya başlarsanız ne denli hızlı göbek erittiğinizi ve göbek sarkmasını toparladığınızı gözlemleyebileceksiniz.

Bunu yapmak için sırt üstü sert bir zemine uzanın. Bacaklarınızı düz açın. Kollarınızı düz açın. Ellerinizi – kollarınızı yerden destek almak için kullanacaksınız. Şimdi ellerinizden ve ayaklarınızdan destek alarak karnınızı yukarı doğru hareket ettirin ve iç karnınızı sıkın.

Yere indirirken gevşetin. Hareketi on kez tekrarlayın. Ardından bir bacağınız yerde bir bacağınız havada tekrar on kez yapın. Son olarak diğer bacağınızı yer atın, diğer bacağınızı kaldırın ve on kez daha yapın.

Sezeryan Göbeği Korseyle Gider Mi?

Her kadında olmasa da pek çok kadının sezeryan sonrası göbekte sarkma kalıcı olabilir. Her ne kadar diyet ve egzersizle giderilmeye çalışsa da bazı etkenler sebebiyle inatçı olur. Bu etkenler ileri yaşlarda hamile kalma, cilt ve deri yapısı, hormonal etkiler veya genetik olabilir.

Sezeryan sonrası korse yardımıyla biraz toparlanma yaşansa da tam olarak eski haline dönmez. Bunun için estetik cerrahlar tarafından karın germe operasyonu önerilmektedir. Karın ve göbek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Ayrıca doğum sırasında oluşan çatlaklar ve selülitler açısından da oldukça faydalıdır. Karın germe operasyonları doğru estetik cerrah ve uygun klinik seçimiyle olumlu sonuçlar alabileceğimiz bir işlem türüdür.

Gebelik sürecinde oluşan yağlanmalar da operasyon sırasında liposuction işlemi de eklenerek bölgesel yağlarda alınabilir.

Doğumdan Sonra Sarkan Göbek Ameliyat İle Nasıl Toparlanır ?

Bunun için karın germe ameliyatları yapılabilmektedir. Abdominoplastı adı verilen bu ameliyatlar cerrahi aşamalar kullanılarak uygulanır. Karın ve göbek bölgeleri adına oldukça etkili sonuçları vardır. Çatlak ve selülitlerde de etkili süreçlere sahiptir.

Doğumun sonlanmasıyla birlikte; doğum sırasında oluşan gerginlik – kilo alımları, karın bölgesindeki deride deformasyonlara neden olur. Başarılı karın germe ameliyatları ile bu tür sorunlarla mücadele edilebilmektedir.

Karın kaslarında yaşanan – karın duvarı kas grupları gevşemesi, kilo alma, karın şişmesi, sarkma görüntüsü göbekte yağlanmaya kısacası göbek bağlamaya sebep olur. Bu durumların her biri selülit ve çatlak oluşumunda da olumsuz etkiler sunar.

Karın germe ameliyatlarıyla bu görüntülerden kurtulmaya yönelik işlemler yapılabilmektedir. Doktorun ön muayenesi ve çeşitli tahlilleri ile analizler yapılır. Hasta – doktor görüşmesi ile operasyon anlatılır. Operasyon esnasında ek operasyonlar da istenirse bilgilendirilir.

Ameliyat için hasta genel anestezi altına alınmadan önce uygulama sahasının hijyeni sağlanır. Hijyenin ardından uygulama için doğru noktalardan işaretlemeler gerçekleştirilir. Göbek deliği alanına dek gözlemlenen sarkmalar ve çatlamalar için dokular gerdirilir.

Göbek üstünde kalan sarkma ve çatlamalar içinde aşağı doğru germeler uygulanır. Bu esnada alt karın bölgesinde fazla yağ birikimi varsa Liposuction yöntemleri ile alınır.

Karın duvarlarına estetik tipte dikişler gerçekleştirilerek karın toparlaması sonuçlandırılır. Uygulanan dikişler karın kaslarının sıkılaştırılmasında da etkilidir.

Abdominoplasti olarak bilinen bu operasyon bir tür cerrahi girişimdir. Karın ve göbek estetiği bakımından etkili sonuçlara sahiptir. Çatlak ve selülitleri de gideren bir estetik operasyondur. Doğum sonrası oluşan tüm deformasyon etkileri ile mücadelede oldukça etkili ve başarı yüzdesi yüksektir.

Gebelik sürecinde karın kaslarında ve karın duvarında oluşan bağ dokulardaki gevşeklik; karında şişkinlik, sarkma, göbek bağlamaya neden olmaktadır.  Aynı zamanda çatlama ve selülit görüntüsünün oluşmasına da uygun zemin hazırlamaktadır.

Karın germe ameliyatı ile bu etkiler sonlandırılabilmektedir. Öncelikle ön muayene ve gerekirse radyolojik tahliller yapılır. Ardından karın bölgesi hijyen altına alınarak uygun işaretlemeler yapılır.

Göbek deliği kısmına kadar sarkmış ve çatlamış dokular giderilerek göbek deliğinin üst kısmında yer alan deri dokuları aşağı kısma doğru germe hareketleri uygulanır. Eğer aşırı yağlanmalar mevcutsa liposuction uygulanır.

Karın duvarı alanlarına dikişler atılır ve toparlama sağlanır. Bu dikişler aynı zamanda gevşemeye yüz tutmuş tüm karın kaslarının da sıkılaştırılmasını sağlamaktadır.

Tüm kesiler estetik kesi türleri olduğu için operasyon sonrası bedende kesi – dikiş izi kalmaz. Karın Germe ameliyatı en az 1 en fazla 3,5 saat sürmektedir.

Doğum sonrası göbek sıkılaştırma estetiği için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2764284-dogum-sonrasi-gobek-en-hizli-nasil-eritilir-gobek-sarkmasi-cozumu-ve-zayiflatan-besinler

https://www.gebe.com/dogumdan-sonra-gobek-sarkmasi-sarkan-gobek-nasil-sikilasir

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/tuzun/2008/01/09/sezaryen_gobek_yapar_tedavisi_ise_alti_ay_surer

https://hthayat.haberturk.com/yazarlar/ozge-taskin/1031572-dogum-sonrasi-karin-toparlama

4.3 / 5. 43

4 cevaplar
 1. ceylan
  ceylan says:

  tayfun bey merhaba, sezaryen sonrası karın sarkmaları yaşadım ve geçirmek için egzersiz, diyet denedim ama fayda etmedi. Karın germe mi yapılacak yoksa yağ aldırma mı ? bilgi alabilir miyim ?

  Cevapla
  • Doç. Dr. Tayfun Türkaslan
   Doç. Dr. Tayfun Türkaslan says:

   Genel olarak sarkmalar kas ve deri deformasyonuna bağlı olduğu için sporla çok fazla toparlanamaz. Sarkma oranına bağlı olarak ya liposuction ya karın germe ya da iki işlem kombine bir şekilde uygulanabilir. Fiyat bilgisini mail attım.

   Cevapla
 2. Didem
  Didem says:

  Merhabalar,

  3 sene onceki dogumumdan sonra gobek kismimdaki derinin burusuk ve sarkıklıgı cok canımı sıkıyor. Cok fazla kilom yok acikcasi cok sarkma da yok ama bikini giydigimde rahatsız oluyorum. Yapılacak islem ve fiyat bilgisi rica edebilir miyim lutfen

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir