Sarkan Göbek Nasıl Giderilir?
5
(1)

Özellikle birden fazla normal doğum yapan kadınların bir numaralı sorunları göbek sarkması olabilir.

Hamilelik sırasında bebeğin gelişimi için kadının ulaşması gereken belirli bir kilo vardır. Bebeğin büyümesi ile birlikte annenin göbeği de giderek büyüyecek ve genişleyecektir.

Doğumdan sonra bebek emzirilirken anne aldığı kiloların büyük çoğunluğunu verse de yine de geriye fazla deri ve yağ kalacaktır. Genişleyip esneyen fazla deri birden yapılan doğum sonrasında genişleyerek sarkacaktır.

Modern hastalıklardan olan obezite sorunu ile karşı karşıya olan insanların diyet, egzersiz, ameliyat yardımı ile kilo verdikten sonra göbekleri, kolları ve farklı bölgelerinde de sarkmalar meydana gelebilir.

Buna tüp mide ameliyatı örnek verilebilir. Bu operasyondan sonra kişi ciddi anlamda hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşar. Bunu egzersiz ile desteklemediği zaman göbek sarkması sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca kol ve yüz gibi vücudun başka bölgelerinde de sarkmalar görülebilir.

Aşırı hızlı kilo vermek ve kişinin aşırı hareketsiz olması ile karın kaslarının tonusunu kaybetmesi de göbek sarkmasına neden olan sorunlar arasında yer almaktadır.  

Alınan şeker miktarı, hareketsiz yaşam vücudun bütün dengelerinin bozulmasına sebep olacaktır. Kilo aldırmasının yanı sıra şeker hastalığı, göbek sarkması gibi sorunları da beraberinde getirir.

Kişinin sağlığını koruması için fazla paketlenmiş gıda tüketmemesi, fast food tarzı gıdalar tüketmemesi ve egzersiz yapmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Göbek sarkması problemi yaşayan insanların bu günlerde internette sıklıkla arattıkları ‘’Sarkan göbek nasıl giderilir?’’ sorusunun birkaç tane yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Diyet,
  • Egzersiz,
  • Karın germe operasyonu olarak sıralanabilir.

Diyet

Alınan fazla kaloriler vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Kişi yaşadığı göbek sarkması problemini giderebilmek için öncelikle fazla kilolarından kurtulmalıdır. 

  • Aşırı karbonhidrat içeren yiyecek ve içecek tüketimi en aza indirilmelidir. Daha çok karbonhidrat miktarı düşük olan meyve ve sebzeler tüketilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca kişi paket gıdalar, hazır şeker ve unlu mamulleri (ekmek, poğaça, pasta gibi) yemeye, içmeye ara vermelidir.
  • Protein ağırlıklı besinler (kırmızı et, beyaz et, ızgara balık gibi) tüketilmelidir. Artan protein tüketimi ile kişinin kasları güçlenir ve daha sağlıklı hale gelir. Cildin esnekleşmesini sağlayan kolajen ve elastin proteinlerinin üretimi de arttırıldığından sarkmalarda azalmalar meydana gelir.
  •  Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir. Su tüketimi hücreleri canlandıracağından ve toksinlerin atılmasına yardımcı olacağından cilde canlılık, renk gelecektir.
  • Kişi kesinlikle ‘’Hızlı kilo vermek ve sarkmalarımdan biran önce kurtulmak istiyorum.’’ diye düşünerek şok diyetlere başvurmamalıdır. Şok diyetler kişinin vücudundaki sıvının atılmasına sebep olur ve kasları eritir. Kişinin vücudundaki yağ oranı artarken kas oranında düşme meydana gelir. Bu da derinin daha da sarkmasına yol açar.

Egzersiz

Egzersiz yardımı ile kişi genel olarak fazla yağlarından kurtulur. Yapılan egzersiz bütün vücudu çalıştırır ve vücudun yağ oranı düşmeye başlar.

Ancak egzersiz yapılırken yenilen yemeğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı yenen yemek kilo alımına sebep olacağından diyet ile birlikte uygulanması gerekmektedir.

Kişi göbek bölgesinde sarkma yaşıyor ise spor yaparak bu durumu daha minimalize edebilir. Karın germe hareketlerini günlük olarak yapmalı ve zamanla karın derisinin daha gergin bir yapıya ulaşmasına yardımcı olmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı göbek sarkması problemi yaşayan bireylerde problemin nedeni ne olursa olsun sorunun çözüme ulaştırılmasına yardımcı olacaktır.

Bu nedenle karın germe operasyonu öncesinde kişinin neden bu sorunu yaşadığından ziyade vücudunun operasyona elverişli bir yapıda olup olmadığı konusunda gerekli tüm tetkikler yapılır.

Bu tetkikler sonucunda genel anestezi altında kişinin karnı gerdirilir.

Karın gerilirken, problemi yoğun şiddette yaşayan bireylerde fazla kısım kesilebilir. Ayrıca germe işlemi sonrasında göbek deliğinin yeri estetik olmayan bir şekilde değişebilir.

Bu durumda kişiye yeniden bir göbek deliği de operasyon sırasında yapılır.

Ardından düz ve estetik görünen bir karın elde edilir ve işlem kendiliğinden eriyen ameliyat ipliği ile dikilerek sonlandırılır.

Kişiye dikiş atılırken estetik cerrahi teknikleri uygulandığından operasyon sonrası dönemde gözle görülür bir ameliyat izi kalmamaktadır.

Ayrıca operasyonun dikiş izi kişinin iç çamaşırının içerisinde gizlenecek şekilde ayarlandığından dışarıdan kesinlikle belli olmaz.

Sarkan Göbeği Sıkılaştırmada Etkili Yöntemler

Sarkan göbek sorunu, pek çok kişinin karşılaştığı estetik bir meseledir. Öncelikle, fazla kilolarından kurtularak bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Fazla yağın azalması, hem görsel bir iyileşme sağlar hem de organ sağlığı açısından faydalıdır. İkinci olarak, karın bölgesi için özel egzersizler büyük önem taşır. Bu egzersizler, üst karın kaslarının gelişimine katkıda bulunurken, sarkan deri problemini tamamen çözmez. Dolayısıyla, alt karın bölgesindeki deriyi sıkılaştırmak ve gergin bir görünüm elde etmek için;

  • Tüm vücudu hedef alan egzersizlere yönelmek gerekir.
  • Pilates ve yoga gibi disiplinler, vücut esnekliğini ve kas gücünü artırarak bu konuda yardımcı olabilir.

Bu yöntemler, sarkan göbek derisini sıkılaştırmada etkili olacaktır. Egzersizlerin düzenli yapılması ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi, sıkı bir karın bölgesine kavuşmak için olmazsa olmazlardır. Bu süreç, zaman ve sabır gerektirse de sonuçları itibarıyla kişiyi memnun edecektir.

Kaynakça:

https://www.verywellfit.com/how-to-get-rid-of-belly-fat-1231607

https://www.verywellhealth.com/tummy-tuck-surgery-what-you-need-to-know-2709990

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir