göbekte yağlanma nedenleri
4.8
(5)

Göbek bölgesinde yağlanma probleminin görülmesi bireyleri ciddi anlamda rahatsız eden sorunlardan biridir. Ayrıca bu sorun bireyde yalnızca estetik bir probleme de neden olmaz.

Polikistik over sendromu, tip 2 diyabet problemi gibi sorunların görülmesi kişide göbek yağlanması sorunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Bu nedenle bu problemin görülmesi aslında ortaya çıkar çıkmaz ve hatta önlenme aşamasında ele alınmalıdır. Aksi halde kişide metabolik sendrom gibi daha ciddi ve metabolizmaya önemli zararları dokunabilecek bir etki de görülebilir.

Göbekte yağlanma nedenleri:

  • Genetik Yatkınlık

Göbek bölgesinde yağlanma görülmesi problemi kişilerde genellikle genetik yatkınlık sonucunda ortaya çıkar. 

Her bireyin kendi aile yapısına göre bölgesel yağlanma problemi birbirinden farklı bölgelerde karşımıza çıkabilir. Bazı bireylerde bel bölgesi, bazı bireylerde basen ve kalçalar ve bazı bireylerde de göbek bölgesinde yağlanma sorunu ortaya çıkar.

Bu durumdan yalnızca ve kesinlikle yaşam tarzınızı düzene sokarak kurtulabilirsiniz.

  • Şeker Tüketimi

Şeker tüketiminde aşırıya kaçılmasa bile sürekli olarak bir bireyin şekerli gıdalar tüketmesi göbekte yağlanma sorununun meydana gelmesine yol açar.

Ayrıca tüketilen şeker miktarından kast edilen yalnızca şekerin beyaz toz veya kahverengi vb. şekli ile tüketilmesi değildir.

Patates, ekmek, pirinç ve buğday içeriği gibi karbonhidrat ağırlıklı olan tüm besinlerin içerisinde şeker bulunur. 

  • Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler midede gaz ve sarkmaya yol açabilir. Bu içeceklerin sürekli veya aşırı miktarda tüketilmesi durumları alınan fazla ve kontrolsüz kalorilerin göbekte yağlanma sorununu oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle bu tür besinleri azaltmak yerine tamamen hayatınızdan çıkarmak daha doğru olacaktır.

  • Yeterince Egzersiz Yapmamak

Bireyde göbek yağlanmasının en büyük nedenlerinden biri de yeterince egzersiz yapmamak sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

Özellikle karın egzersizlerini mutlaka düzenli bir şekilde yapmalı ve yediğimiz besinlerin içerisinde yer alan fazla enerjiyi depolanmasına izin vermeden vücudumuzdan uzaklaştırmalıyız.

Eğer kişi ağır egzersizlerden hoşlanmıyorsa yürüyüş yapmak bile düzenli şekilde gerçekleştirildiği takdirde kişinin göbek yağlarından kurtulmasına yardımcı olabilir.

Yeterince egzersiz yapmamak göbekte yağlanma sorununun ortaya çıkmasına neden olan en büyük ve en sık gözlenen nedenlerden biridir.

  • Kaliteli Uykudan Yoksun Olmak

Kaliteli uyku almak vücudumuzda birtakım hormonların çalışmasına yol açarak bizi bölgesel yağlanma sorunundan kurtarabilir.

Leptin hormonu adlı vücutta yağ yakımını sağlayan bazı hormonlar gece uykusu sırasında salgılanır. Bu hormonların salgılanabilmesi için kişinin gece 12 dolaylarında mutlaka uyumuş olması gerekir.

Ayrıca göbekte yağlanma sorununun uyku ile ilişkisinde bir başka etken de gece yemek yeme sorunu olarak karşımıza çıkar.

Geceleri yemek yiyen ve düzensiz uyuyan bireylerde göbek bölgesi alınan kalorileri direkt olarak depolar. Bunun nedeni metabolizmamızın geceleri ve gündüzleri farklı şekilde enerji depolamasından ileri gelir.

  • Stres

Stres kişide bölgesel yağlanma problemlerinden biri olan göbekte yağlanma sorununun görülmesine katkı sağlayan en büyük etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Stres altında olan birey yediklerini doğru bir şekilde seçemeyebilir.

Yediklerini doğru düzene koyamayabilir ve öğünlerini planlayamayabilir.

Yiyecek seçimlerinde genellikle kendisini daha iyi hissetmek amacı ile karbonhidrat ve trans yağ ağırlıklı içerikleri olan paket gıdalardan yana yapar.

Ayrıca stres nedeni ile öğün atlanması da göbekte yağlanma sorununu ortaya çıkarır. Bunun nedeni vücudun uzun süreler aç kalması ve bunun sürekli bir alışkanlığa dönüşmesi sonucunda vücutta birtakım savunma mekanizmasını tetiklemektir.

Savunma mekanizması alınan kalorilerin bir sonraki açlık durumunda kullanılmasını öngörerek kişinin yediklerini depolamaya başlar. Bu metabolizma hızına zarar verildiğini gösteren işaretlerden biridir.

Göbekte Yağlanma Nasıl Giderilir?

Göbekte yağlanma problemi yaşayan bireylerin göbekte deri sarkması sorunu olmadan ve şeker hastalığı, polikistik over sendromu gibi durumları tetiklememesi için fark edilir edilmez ele alınması gereken ciddi bir konudur.

Peki, göbekte yağlanma nasıl giderilir?

  • Egzersiz

Egzersiz yaparak göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için normal egzersiz planınız ya da günlük yapacağınız 45 dakikalık yürüyüşünüze ek olarak karın kaslarınızı çalıştıran kardiyo egzersizlerini spor planınıza ekleyebilirsiniz.

  • Düzenli Uyku

Düzenli uyumak hormon dengemizi yeniden bulmamıza ve vücudumuzdaki stres seviyesini azaltmamıza yardımcı olan bir uygulamadır. 

Göbekte yağlanmayı gidermek için akşamları saat 23.00 ile 02.00 arasında gece uykusu alınarak leptin hormonunun çalışması tetiklenebilir. Ancak bunun olabilmesi için akşam saat 20.00 sonrasında yemek yeme eyleminin kesinlikle bitmiş olması gereklidir.

  • Doğru Öğün Planlaması

Doğru öğün planlaması yaparak göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir beslenme uzmanından yardım almak ve hangi besinleri günlük diyetinizden çıkarmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekebilir.

Kişinin öğün planlaması yaparken dikkat etmesi gereken en önemli olay da göbek yağlarından kurtulmak için az az ve sık sık yemesidir. 

Bunu yapabilmek için de sabahları erken kalkmalı ve ana öğünleriniz ile ara öğünlerinizi hangi saatlerde yiyeceğinize karar vermelisiniz.

Bu sayede bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz. 

  • Liposuction

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için yaptırabileceğiniz operasyonlar da vardır. Eğer yaptığınız diyetlerin bir sonucunu alamadıysanız tüp mide ameliyatı, mideye kelepçe takılması ya da daha küçül çaplı problemler için liposuction uygulaması yaptırabilirsiniz.

Ancak bu operasyonların kendi içinde bazı kuralları vardır. Bu kriterleri taşıyıp taşımadığınız işlem öncesinde hekiminiz tarafından kontrol edilir.

Eğer kontrollerin sonucunda herhangi bir problem görülmezse kısa sürede göbek yağlanması probleminizden kurtularak daha estetik ve daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Yalnız, operasyon sonrası dönemde sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Önceden yaptığınız hataları artık tekrarlamamalı ve sağlıklı beslenmeye, sağlıklı ve kaliteli bir şekilde gece uykusu almaya, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmalısınız.

Aksi halde yeniden kilo alabilir ve aldığınız kilolarınızı göbek bölgesinde toplayabilirsiniz. 

Göbek – Karın Bölgesinin Yağlanma Sebepleri Nelerdir?

Genetik; aile – ataların fiziksel yapıları, İnsülin dirençlerinde değişimlere neden olan her türlü beslenme alışkanlığı, hastalık ya da ilaçlar, Polikistik Over ve benzeri hastalıklar, Menopoz süreci yaşamak, Andropoz süreci yaşamak, Cinsel yaşamın sağlayıcısı olan hormonlarda yaşanan azalmalar, Dengesiz beslenme.

Göbek – Karın Bölgesindeki Yağlanma Şiddetini Nasıl Ölçebilirim?

En kolay – en net hesaplaması için aşağıdaki adımları takip ediniz; Mezure ile bel ve kalça oranınızı ölçümleyiniz. Belinizin ölçümünü kalça oranınıza bölünüz. Buna göre çıkan sonuç; Kadınlarda 0.8 ve daha düşük ise, erkeklerde 1 ya da daha düşük ise normal ölçü – oranlara sahipsiniz demektir. Yukarıda anılan değerlerden daha fazla saptama yaptıysanız ve yukarıdaki orandan ne kadar çok fazla iseniz o kadar şiddetli bir yağlanmaya sahipsiniz demektir.

Göbekte – Karında Yağlanmayı Engelleyecek Besinler Nelerdir?

Hiçbir besin – besin türü yağlanmayı gideremez. Sadece önleyici özellikler sunar. Diyet – spor ile birlikte önlem alınması gereklidir. Göbekte yağlanma yaşanıyorsa öncelikle protein ağırlıklı yani kırmızı et ve yoğun karbonhidrat ağırlıklı besin alışkanlıklarından vazgeçilmelidir. Sebze – meyve ve sağlıklı ama komplex karbonhidrat görüşlü beslenme türüne geçilmelidir.

Göbek Oluşumu Genetik Geçiş midir?

Hem evet hem hayır… Genetiğin büyük ölçüde katkısı vardır. Ancak genetik geçişli olmasına rağmen göbekli olmayan bireylerin sayısı da oldukça fazladır. Göbekte yağlanmanın en belirgin kriteri genetik olarak saptanmış olsa da beslenme alışkanlıkları – hareketsizlik en az genetik etkiler kadar belirleyici olmaktadır.

Göbek Yağlarının Eritilmesinde Etkili, Yenmesi – Yenmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

En net veri doktor – diyetisyen aracılığı ile verilecektir. Ancak kırmızı et, yumurtanın sarısı gibi protein odaklı gıda tüketmekten mümkün mertebe kaçınmalı ve tavuk – balık gibi beyaz etlerle bu ihtiyacınızı gidermeye başlamalısınız. Bu sırada sebze – meyve alışkanlıklarınızı güçlendirerek derhal diyete başlamalı – spor yapmalısınız. Badem, turşu, yoğurt, yeşil çay gibi besinlere her gün mutlaka yer vermelisiniz.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/liposuction-vs-tummy-tuck#candidates

https://www.plasticsurgery.org/reconstructive-procedures/panniculectomy

4.8 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir