Kepçe Kulak Estetiği
5
(1)

Kepçe kulak problemi yeni doğan döneminde fark edildiğinde ameliyata gereksinim duyulmadan bandaj uygulaması sayesinde kolaylıkla çözülen bir durumdur.

Ancak bu dönemlerde fark edilmediğinde ve tedavi edilmediğinde en erken olarak 5 yaşındaki ameliyat koşullarına uygun vücut yapısına sahip olan çocuklardan tüm yaş gruplarındaki kişilere kepçe kulak ameliyatı uygulanmaktadır.

Kepçe kulak problemi okul çağında ve ileriki dönemlerde de kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkisi bulunan bir durumdur. Özellikle okul döneminde ve iş yerlerinde maruz kalınan kötü şakalar ve alay etmeler bu durumu meydana getirmektedir.

Bunlardan kişinin kurtulması adına en makbulü çocuğun herhangi bir problem yaşamaması için henüz çocukken kepçe kulak ameliyatı sayesinde bu sorundan kurtularak ileriki yaşamında özgüvenini zedeleyici bu etkeni elimine etmektir.

Kepçe kulak genetik nedenlerle ortaya çıkan bir durumdur ve bir hastalık değildir. Ancak kulak çeperinde meydana gelen anatomik bozukluklar da yine kepçe kulak ameliyatı sayesinde çözülebilmektedir.

Kepçe Kulak Operasyonu Nedir ?

Kepçe kulak operasyonu, otoplasti veya kulak estetiği şeklinde adlandırılmaktadır. İşlemin ana amacı kişinin sosyal yaşamında karşısına çıkabilecek problemlerin önüne geçmektir. Ayrıca vücudumuzun en önemli kısmı olan yüz bölgesinin güzelliği her insan için önemli bir konudur.

Kepçe kulak problemi genel olarak normalde olması gereken kulak boyutundan daha büyük olan kulak olarak algılanır. Ancak bu sanı genel olarak bir yanılgıdır.

Kepçe kulak olarak nitelendirilen kulak yapısına sahip olan bir birey ile normal boyutlarda kulaklarsa sahip olan bir bireyin aslındaki fark kulak büyüklüğü şeklinde değildir. Sorunun asıl kaynağı kıkırdak şeklidir.

Kepçe kulak sorununun kıkırdak yapısında iki farklı problem olabilmektedir:

  • Kulak ile kafa arasında olması gereken açının olması gerekenden daha geniş olduğu bir durum meydana gelmiş olabilir. Bu da kulağı dışa dönük görmemize neden olur. Özellikle kişinin arka tarafından bakıldığında açıklık daha net fark edilmektedir.
  • Kulağın üst kısmında yer alması gereken kıvrımlı kısımlar kişide olması gerekenden daha farklı şekle sahip olabilir. Bu nedenle de kulak dümdüz gözükür.

Operasyon Ne Zaman Yapılabilir?

Operasyonun uygun olan yapılış sürecinde yaş konusunda 6 yaş üstü kişilerde herhangi bir sınırlandırma yoktur. Yani, birey en az 6 yaşında olmalıdır. Bunun dışında her yaş grubuna ait birey bu ameliyatı olabilir.

Vücut yapısı operasyona elverişli olan her birey kepçe kulak ameliyatını herhangi bir problem yaşamadan geçirebilmektedir.

Ayrıca kepçe kulak sorunu yaşayan kişilerin bu sorunu yeni doğan dönemlerinde fark edilmiş ise bandaj uygulaması sayesinde tedavi edilebilmektedir. Ancak bu ilk maddenin problemini yaşayan kişilerde geçerlidir. Kıvrım yokluğu sorunu olanlarda operasyona uygun olan yaşı beklemek daha uygundur.

Bandaj uygulaması dönemini kaçırmış olan bebeklerde de yine uygun yaşı beklemek daha doğru olacaktır.

Kişi ister operasyon geçirsin ister bandaj uygulaması ile zamanında tedavi olsun kepçe kulak sorunu ortadan kalkacaktır.

Kepçe Kulak Operasyonu Nasıl Yapılır?


Kepçe kulak operasyonu esnasında yapılan işlem temelde kulağın şeklini değiştirmek anlamına gelmektedir.

Yukarıda bahsi geçen farklı durumlara göre kişide kulak şekillendirmesi iki farklı yöntem ile opere edilmektedir.

Belirtilen ilk probleme sahip olan kişilerde yapılan işlem açı daraltma işlemidir. Açı daraltılırken kulak arkası kısım ile (dışarıdan bakıldığında anlaşılmayan bölge seçilir) kafa ile birleşim yeri sağlam dikişler ile daraltılmaktadır. Dikişler daha sonra alınan türden değil; kendiliğinden eriyen türdendir.

İkinci maddede bahsi geçen duruma sahip olan kişilerde de kıkırdağın güçlü dikişler sayesinde olması gereken kıvrımların kulağa kazandırılması işlemi uygulanmaktadır.

Kepçe Kulak Operasyonu Sonrası Dönem

Operasyondan sonra dokuların toparlanma döneminde kulakları korumak adına bandaj uygulaması yapılabilmektedir. Hekim tarafından önerilen bu bandaj kullanımı her hekim tavsiye etmemektedir.

Önemli olan bu dönemde darbelere karşı kulaklarınızı korumaktır.

Operasyon kısa süreli bir işlemdir. Uzun süre hastanede kalmayı gerektirmemektedir. Yetişkin hastalarda lokal veya genel anestezi yöntemlerinden biri ile operasyon yapılmaktadır.

Operasyonda hangi anestezi türü seçilmiş ise ona uygun şekilde prosedürler takip edilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dönemde birkaç gün sonra hekiminize danışarak banyo yapabilirsiniz. Ancak operasyondan sonraki ilk günlerde dokuları ıslatmamak daha iyi olacaktır.

Operasyon sırasında kendiliğinden erime özelliği bulunan dikişler kullanıldığından bu dönemde dikiş aldırma amaçlı bir sağlık kuruluşuna gitmenize gerek yoktur.

Operasyondan sonra kişi en geç 7 gün sonra günlük normal yaşantısına geri dönebilir. Ancak darbelere karşı özellikle ilk günlerde oldukça dikkatli olmalıdır. Bu nedenle işe geri dönmede kişinin meslek yapısı da büyük rol oynamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu süreç hakkında herhangi bir sorun yaşanmaması adına hasta, hekim tarafından yapılan uyarıların tamamına dikkatli bir şekilde uyulmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında hekim iyileşmenin tamamlandığına karar verene kadar kalaklar sargı içerisinde kalır.

Sargılar genel olarak 2 – 4 gün boyunca kalır. 

Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmamış ise bir hafta içerisinde dikişler alınır.

Sargı çıkarıldıktan sonra hastanın 6 – 8 hafta boyunca özellikle gece yatarken bant kullanması gerekmektedir.

Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca hasta kafanın ani hareketlerinden kaçınmalıdır. Hatta kafasından geçirirken zorlandığı dar boğazlı kıyafetlerini giymeyi bile bu süreç geçene kadar bırakmalıdır.

Ameliyattan 5 – 6 gün sonra banyo yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatını Devlet Karşılar mı?

Estetik operasyonlar sınıfına girdiği için SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşındayken Yapılmalıdır?

En başarılı sonuçları alabilmek için 5 – 8 yaş aralığında yapılması uygundur. Gelişim tamamlandıktan sonra başarı oranlarında azalma görülebilmektedir. Özellikle erkeklerdeki kıkırdak yapıları daha kalın olduğu için %100 başarı sergilenmesi sağlanamayabilir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşirim?

7 – 15 gün arasında tam iyileşme sağlanır.

Kepçe Kulak Büyüdükten Sonra da Olabilir mi?

Kepçe kulak doğuştan gelir. İlk yaşlarda görüntüsü belli olur. En belirgin yaşlar 5 – 8’dir. Gelişim tamamlandıktan sonra kişi önceden kepçe kulak değilse sonradan olması imkansızdır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

90 – 120 dakika arasında sürmektedir.

Kepçe Kulak Zamanla Düzelir mi?

Genetik geçişlidir. Genelde üç yaşında net olarak gözlemlenir. En az 3 en fazla 8 yaşına kadar operasyonla düzeltilmesi önerilir. Böylece %100 başarı sağlanabilir.

Kepçe Kulak Genetik mi?

Anne – baba geçişli genetik bir sorundur. Hastalık değildir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Ne Zaman Duş Alabilirim?

Operasyonun ardından üç gün geçtikten sonra banyo yapılmasında sakınca yoktur. Kullanılan su çok sıcak – çok soğuk su olmamalı, ılık su tercih edilmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Belli – belirsiz bir iz kalır ancak bu iz kulağın tam arkasındadır. Görünecek bir yerde değildir.

Kaynakça:

 

5 / 5. 1

2 cevaplar
  1. Zeynep
    Zeynep says:

    Benim oğlum 6 yaşında. Okula başlamadan önce kepçe kulaklarından kurtulmasını istiyorum. Malum okul çağında ve arkadaşları tarafından dalga konusu olabilir bu da canını sıkabilir diye düşünüyorum. Ama şöyle bir sorun var oğlum geçen sene mide ameliyatı geçirdi. Tekrar anestezi olması ona zarar verir mi diye endişeliyim? Bir sakıncası var mı acaba? Bir de güncel kepçe kulak operasyonu fiyatları hakkında da aydınlatabilirseniz memnun kalırım. Teşekkürler şimdiden.

    Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir