Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

0
(0)

Kepçe kulak problemi yeni doğan döneminde fark edildiğinde ameliyata gereksinim duyulmadan bandaj uygulaması sayesinde kolaylıkla çözülen bir durumdur.

Ancak bu dönemlerde fark edilmediğinde ve tedavi edilmediğinde en erken olarak 5 yaşındaki ameliyat koşullarına uygun vücut yapısına sahip olan çocuklardan tüm yaş gruplarındaki kişilere kepçe kulak ameliyatı uygulanmaktadır.

Kepçe kulak problemi okul çağında ve ileriki dönemlerde de kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkisi bulunan bir durumdur. Özellikle okul döneminde ve iş yerlerinde maruz kalınan kötü şakalar ve alay etmeler bu durumu meydana getirmektedir.

Bunlardan kişinin kurtulması adına en makbulü çocuğun herhangi bir problem yaşamaması için henüz çocukken kepçe kulak ameliyatı sayesinde bu sorundan kurtularak ileriki yaşamında özgüvenini zedeleyici bu etkeni elimine etmektir.

Kepçe kulak genetik nedenlerle ortaya çıkan bir durumdur ve bir hastalık değildir. Ancak kulak çeperinde meydana gelen anatomik bozukluklar da yine kepçe kulak ameliyatı sayesinde çözülebilmektedir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Süreci

Kulağın şekli, pozisyonu ve boyutunu ayarlamak için kulak şekillendirme ve küçültme amacı ile kepçe kulak ameliyatı uygulanmaktadır. 

Kulak olması gereken boyuta ulaştıktan sonra her yaşta kişi gönül rahatlığı ile kepçe kulak operasyonu geçirebilir. Genellikle 5 yaş ve üzeri hastalarda uygulansa da hekim muayenesi sırasında kulağın oluşumunu tamamlamış 3 yaşındaki bireylerde de uygulaması zaman zaman yapılmaktadır.

Tıp dilinde kepçe kulak ameliyatına otoplasti denilmektedir.

Otoplasti operasyonu sırasında kulağın arka kısmı kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrasında oluşan dikiş izleri kişinin kulağının arkasında gizlenir ve dışarıdan bakıldığında belli olmaz.

Ameliyat sırasında kulağın arka kısmından ufak kesiler açılır ve kıkırdak doku zayıflatılır. Kalıcı sütunlar ile kulağın yeniden şekillendirilmesi sağlanır.

Ameliyat süresi ortalama olarak 1 buçuk saat kadar zaman almaktadır.

İşlem çocuk hastalarda genel anestezi altında yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Ameliyat sonrasında hasta ortalama 4 saat gözlem altında tutulur ve sonrasında aynı gün taburcu işlemleri yapılır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu süreç hakkında herhangi bir sorun yaşanmaması adına hasta, hekim tarafından yapılan uyarıların tamamına dikkatli bir şekilde uyulmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında hekim iyileşmenin tamamlandığına karar verene kadar kalaklar sargı içerisinde kalır.

Sargılar genel olarak 2 – 4 gün boyunca kalır. 

Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmamış ise bir hafta içerisinde dikişler alınır.

Sargı çıkarıldıktan sonra hastanın 6 – 8 hafta boyunca özellikle gece yatarken bant kullanması gerekmektedir.

Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca hasta kafanın ani hareketlerinden kaçınmalıdır. Hatta kafasından geçirirken zorlandığı dar boğazlı kıyafetlerini giymeyi bile bu süreç geçene kadar bırakmalıdır.

Ameliyattan 5 – 6 gün sonra banyo yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 0 / 5. Toplam oylama 0

Henüz puanlayan olmadı