3.png

Kulağın işlevsel yapısı çok önemlidir. Bunun yanı sıra estetik olarak yüzle bir uyum içerisindedir. Sonradan ve doğuştan ortaya çıkabilen kulak estetiği bozuklukları, psikolojik ve fiziksel sorunlara neden olabilir.

İşitme organımız olan kulak,yaşama kalitemizi sağlayan, sosyal ve iş hayatındaki ilişkilerimizi düzenleyen çok büyük işlevsel bir özelliğe sahiptir. Yüzdeki diğer organlarla uyum içerisinde olması da estetik değerler açısından önemlidir. Kulaktaki estetik bozukluğu sonradan veya doğuştan ortaya çıkabilir. Bunun sonucu olarak psikolojik ve fiziksel sorunlara neden olur.

 

Kepçe Kulak

Kepçe kulak deformesi kulakta en sık görülen şekil bozukluğudur. Kulakların olması gerektiği şeklinin aksine dışa doğru açık olması durumuna kepçe kulak denir. Bu sorunda kulakların dışa doğru açık olmasıyla kulak kıvrımları ya az gelişir ya da hiç gelişmez. Bunun sonucunda kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüme sahip olur. Kepçe kulak sorununun hamilelik dönemindeki anne karnında duruşuyla veya bebeklik dönemindeki yatış pozisyonlarıyla hiçbir alakası yoktur. Genellikle bebeklik döneminde kulak sargıyla sarılarak bebek yatırılır. Ancak bunun için bir etkisi yoktur.

 

Kepçe kulak estetik yöntemi

Kepçe kulak estetiği için uygulanan tek yöntem, kulağa geriye doğru yatırıcı işlem uygulamak ve kulakta kıvrım yoksa bu kıvrımları oluşturmaktır. Tedavi okul çağından önce 5-6 yaşındaki çocuklarda uygulanmalıdır. Okula başlamadan önce kepçe kulak ameliyatı yaptırılmalıdır. Eğer ameliyat yapılmazsa çocuk arkadaşları arasında alay ve dalga konusu olabilir. Bunun sonucunda çocuk ruhen bunalıma girip aşağılık kompleksi duyarken aynı zamanda da psikolojik sorunlar da yaşar. Her ebeveynin çocuğu kendisi için dünyanın en güzel ve kusursuz çocuğudur. Aileler çocuklarını koşulsuz sevdiği için kusurlarını görmezden gelirler. Bu yüzden kepçe kulak problemi olan çocuk için gerekli görmediklerinden arayışa girmezler. Daha sonra kişi ilerleyen yaşlarda bu operasyonu geçirmek zorunda kalır. Kepçe kulak estetiği her yaşta yapılabilen bir operasyondur.

 

İple kepçe kulak estetiği

İple kepçe kulak estetiği ameliyat sayılmayacak kadar küçük bir girişimdir. Kepçe kulak düzeltme tekniklerinden birisidir. Kulakların arka yüzü iple kepçe kulak operasyonu sırasında uyuşturulur, ipler deri altında geçirilerek kulak arkaya doğru sabitlenir. Yüz güldürücü sonuçlar alabilmek için kıkırdak şekillendirme ile yapılmalıdır.Kulak kıvrımları zayıf hastalarda kıvrımları oluşturmak için kıkırdağın yeniden şekillendirilmesi gerektiğinden çeşitli kombinler yapılabilir. Bu ameliyata uygun olan hasta, doktor muayenesinden sonra belirlenir.

Kepçe kulak estetiği

Kepçe kulak estetiği genel anestezi ile yapılır. Hastanın yaşı dikkate alınarak yapılan bir estetik operasyondur. Yetişkin hastalar için lokal anestezi uygulanır. Ancak çocuk hastalar hırçın davranabilecekleri için genel anestezi uygulanır. Kepçe kulak estetiği toplamda 1-1.5 saat arasında sürmektedir. Operasyon sonrası kulakta 3 gün kalan bandaj uygulanır. Operasyondan onra ağrı hissedilir ancak bu ağrı şiddetli değildir. İlk bir kaç gün süren ağrılar için ağrı kesici kullanmanız tedavi için yeterli olacaktır. Işlemden 3 gün sonra hasta kontrole gitmelidir. Kontrol sırasında bandajlar açılır, morluk ve şişlikler görülebilir. Bunlar olağandır. 1 hafta içinde düzelir. Banyo yapmaya bandajların açıldığı günden itibaren başlayabilirsiniz. Dikişler kendi kendine kaybolacağı için dikiş aldırmanıza gerek olmayacaktır. İlk üç ay kulaklarınızı darbelerden ve öne katlama hareketlerden korumanız gerekir. Kepçe kulak estetiğinde ilk üç ay çok önemlidir. Bu aylarda ters hareketlerden kaçınılmalıdır. Eğer kaçınılmazsa iç dikişlerin atmasına neden olunarak kulak eski halini alır. Sağlık açısından herhangi bir tehlikesi yoktur. İlk üç ay dikkat edildiği taktirde kulak kıkırdakları kaynamış olacağından darbe gelse de bozulma olmaz.

Kepçe kulak estetiği sadece şekil bozukluklarını düzeltmez aynı zamanda psikolojik durumu da düzeltir. Kulaklarınızı kapatmak için saçlarınızı uzatmanıza gerek kalmaz.

İlginizi çekebilir:

Şakak Germe Estetiği

Kol Germe Estetiği

 

Tayfun Türkaslan

Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladıktan sonra, Türkiye’de ve İngiltere’de dışında çeşitli çalışmalar ve eğitimlere katılmış, hali hazırda ülkemizde hekimlik faaliyetini sürdürmektedir. Meme Estetiği, Badem Göz Estetiği, Penis Büyütme, Yanık Tedavi, Vaser Liposuction, Saç Ekimi alanlarında kliniğinde ve hastane ortamında çalışmakta olan hekimin, çok sayıda başarılı operasyonu bulunmakta, hastalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için, modern teknolojinin tüm imkanlarını en iyi şekilde kullanmaktadır.


Yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Call Now Button
WhatsApp Hemen fiyat alın