Göğüs Küçültme Ameliyatı
5
(1)

Meme küçültme vücuduna göre göğüsleri büyük olan ve bundan kaynaklı olarak hem görsel hem de fiziksel olarak rahatsız olan kişilerin yaptırdığı cerrahi işlemdir. Teknik olarak göğüs dikleştirme operasyonları ile çok benzer özelliklere sahiptir.

Hatta genel olarak meme küçültme operasyonlarında göğüste bir miktar dikleşme de sağlanır. Göğsün küçültülmesi için cerrahi operasyon dışında herhangi bir yöntem veya yol yoktur. Bu yüzden de cerrahi yöntemler hakkında bilgi alınması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Tedavi Detayları
Operasyon: Meme Küçültme Ameliyatı
Operasyon Süresi: 2-3 Saat
Hastanede Kalma: 1 Gece
Anestezi: Genel Aneztezi
İyileşme Zamanı: 7 Gün
İşe Dönüş: 10 Gün

Meme küçültme ameliyatı göğüs bölgesindeki fazla yağ dokusunun ve deri fazlalığının alınmasına yönelik yapılan cerrahi işlemdir. Bu cerrahi operasyon, göğsün küçültülmesinde etkili olan tek işlemdir. Kilo alıp verme süreci ile birlikte de göğüste büyüme ve küçülme olur.

Ancak bu büyüme ve küçülme yeterli seviyede değildir. Hatta bu durumlarda istenemeyen sarkma durumu da yaşanır. Bu durumun yaşanmaması ve göğüslerin sağlıklı bir şekilde küçültülmesi için mutlaka cerrahi operasyonlara gereksinim duyulur.

Meme küçültme estetiği yapılırken kişilerin göğüs bölgesinde küçük bir kesi oluşturulur ve bu kesi sayesinde de yağ dokusu kolayca çıkarılabilir.

Operasyon sırasında en az iz kalması için büyük çaba sarf edilir ve bu sayede de kişilerin rahatsız olmayacağı boyutlarda iz durumu söz konusu olur.

Meme Küçültülebilir Mi?

Meme küçültülebilir mi veya bu nasıl mümkün olabilir konusu çok önemlidir. Birçok kişi, göğüslerinin boyutundan memnun olmadığı için ve büyük göğüsler sırt ve boyun ağrısı yarattığı için göğüslerini küçültmek için operasyona başvurmaktadır.

Göğüs bölgesi, yağ dokusu ile dolu olduğu için buradaki yağ dokuları çıkarılarak aslında göğüslerde hacim eksikliği yaratılır. Burada kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta göğüs küçültme operasyonlarında bölgeden yağ alınmasına karşın sarkma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Meme kucultme ameliyati ile bölgedeki fazla yağ dokusu alınır ve fazla deri toparlanarak, kişilerin hem küçük hem de daha dik göğüslere sahip olması sağlanır.

Göğüs Neden Küçültmek İstenir?

Göğüs küçültmek aslında göğüs büyütme operasyonlarına oranla daha az tercih edilen bir işlemdir. Bunun nedeni her zaman dolgun ve hacimli göğüslerin daha çekici bulunmasıdır. Ancak bazı kişilerde vücut yapısına göre göğüsler çok büyük olur.

Bu da görsel olarak kişilerin kendini kötü hissetmesine neden olur. Görselliğin ötesinde, büyük göğüslerin en önemli problemi kişinin sırt ve boyun kaslarına çok fazla yük binmesidir. Bu kişilerde en çok görülen sorunların başında kamburluk gelir.

Göğüslerdeki fazla hacim kişinin öne doğru eğilmesine ve vücudunda yükün öne doğru gitmesine sebep olur. Bu yüzden kişilerde fiziksel olarak sorunlar yaşanır ve buna bağlı olarak omurga ve sırt sorunları yaşanmaya başlar. Bu yüzden de göğüslerin küçültülmesi bir noktada da sağlık için gerekli olur.

Kimler Göğüs Küçültme Operasyonu Geçirebilir?

Meme küçültme operasyonu genel olarak göğüslerinin görüntüsünden ve büyük olmasından kaynaklı olarak yaşanılan fiziksel sorunlardan rahatsız olan, kişiler için uygundur.

Genel olarak bakıldığında yüksek riskleri olan bir operasyon değildir ve bundan dolayı da isteyen herkes göğüs küçültme operasyonu geçirebilir. Bunların yanı sıra bazı kişiler için ise işlem uygun değildir. Bu kişiler:

 • 18 yaşından küçük olan kişiler
 • Hamile kişiler
 • Sağlık durumu, operasyon için uygun olmayan kişiler

Meme Küçültme Ameliyatına Uygun Adaylar Kimlerdir?

Meme küçültme operasyonu, hastanın fiziksel ve psikolojik rahatlığı için önem taşır. Bu operasyon öncesinde, bireyin sağlık durumu ve beklentileri dikkatle değerlendirilmelidir. İşlem, genel olarak aşağıdaki durumlarda önerilmemektedir:

 • Obezite durumunda, vücut ağırlığının fazla olması göğüs dokusunda yağ miktarını artırır. Bu sebeple, kilo verilmesi tavsiye edilir.
 • Ergenlik çağında, meme dokusunun gelişimi devam ettiğinden, ameliyat önerilmez. Meme dokusu olgunlaşana kadar beklenmesi daha sağlıklı sonuçlar doğurur.
 • Gebelik planlayan ya da hamile olan kadınlarda, hormonların etkisiyle meme dokusu büyür ve değişir. Ameliyat, süt üretimini etkileyebileceğinden dolayı ertelenmelidir.
 • Kronik hastalıkları olan bireylerde, operasyon sonrası komplikasyon riski artar. Kalp yetmezliği, diyabet gibi durumlar, detaylı bir sağlık incelemesi gerektirir.
 • Sigara ve alkol kullanımı, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu alışkanlıkların bırakılması ameliyat öncesi şarttır.

Bu kriterler, hastanın ameliyat için uygun olup olmadığının belirlenmesinde kritik rol oynar. Her hastanın durumu farklıdır ve bu sebeple kişiye özel bir değerlendirme yapılması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı öncesi hastalar bazı önemli noktalara dikkat ettiklerinde, operasyon çok daha başarılı ve sorunsuz geçecektir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:

 • Ameliyat öncesinde operasyon hakkında mutlaka aklınızdaki tüm soruların cevabını doktorunuzdan almalısınız.
 • Operasyon öncesinde herhangi bir sağlık probleminiz varsa mutlaka bu konuda doktorunuza bilgi verin.
 • Hastalardan, operasyon öncesinde gerekli tüm tetkiklere ek olarak meme ultrasonografisi ve bazı durumlarda mamografi de çekilebilir.
 • Operasyondan 1 hafta kadar öncesinde aspirin ve benzeri etkiye sahip ilaçların kullanımının bırakılması gerekir.
 • Çinko tabletleri, E Vitamini ve bazı multivitamin etkiye sahip maddelerin kullanımı da 3-4 gün öncesinde bırakılmalıdır.
 • Sigara kullanımı, kanda bulunan oksijen miktarını azalttığı ve iyileşme sürecini yavaşlattığı için bu süreçte kullanılmamalıdır. Mutlaka operasyondan bir süre önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 • Sigara ile birlikte alkol kullanımının da bir süre önce bırakılması gerekir.
 • Her cerrahi müdahalede olduğu gibi hastaların operasyondan önceki gece uykusunu iyi alması ve duşa alması gerekir. Bunlara ek olarak ameliyattan 6 saat önce yemeyi ve içmeyi de bırakması gerekir.
 • Operasyondan en az 2 saat önce hastanede olduğunuz zaman gerekli tetkikler rahat rahat yapılacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı sonrası operasyondan önce olduğu gibi hastanın bazı önemli detaylara dikkat etmesi gerekir.

Sonuç olarak operasyondan sonra bir iyileşme süreci vardır ve iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesi için de hastaların bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Bu önemli noktalar şöyledir:

 • Operasyonun ardından hastalar bir gün hastanede kalabilir. Hasta bu süreçte izlenir ve herhangi bir problem olmazsa da taburcu edilir.
 • Operasyonun hemen ardından hastaların ağır egzersizlerden kaçınması ve ağır işler yapmaması gerekir. Mümkün olduğunca hastaların yatak istirahati yapması önemlidir.
 • Hasta ayrıca 4 hafta süresince mutlaka sırtüstü yatmalıdır. Bu dönemde yüzüstü yatılması oldukça sakıncalı olabilir.
 • Yapılan ilk kontrollerde hastaya ameliyat sırasında uygulanan pansumanlar gerek görülürse değiştirilebilir.
 • Hastaların operasyondan hemen sonra özel sutyen kullanması gerekir. Bu sutyeni 6 ila 8 hafta arasında kullanmaya devam ederler.
 • Operasyondan önce olduğu gibi sonra da hastanın kan sulandırıcı etkisi bulunan aspirin gibi ilaçları kullanmaması gerekir.
 • Aynı şekilde alkol ve sigara kullanımı, operasyondan sonra da bir süre kullanılmamalıdır. Böylece iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Zor Mu?

Meme küçültme ameliyatı zor mu sorusu pek çok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. İnsanların meme küçültme operasyonlarına karşı çok ciddi bir ön yargısı vardır. Bunun nedeni internette veya arkadaş çevrelerinde duydukları yanlış bilgilerdir.

Birçok kişi operasyonun ardından uzun süre çok acı çekildiğini, hareket etmekte zorlanıldığını vesaire iddia eder. Ancak yapılan işlemler bu kadar ağır bir iyileşme süreci gerektiren işlemler değildir.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bir iyileşme süreci vardır. Ancak sanılanın aksine çok acılı ve zor bir süre değildir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında doktorunuzun önerilerine kulak verir ve harfiyen uygularsanız, hiçbir sorun yaşamadan kısa sürede normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Operasyon sizlere aktarıldığı gibi zor ve sıkıntılı değildir.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskli Mi?

Göğüs küçültme ameliyatı her cerrahi operasyonda olduğu gibi birtakım riskleri barındırmaktadır;

 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında nadiren de olsa kanama görülebilmektedir. Kanamaların bu ameliyat sonrası yaşanabilmesinin normal olduğunu ve birkaç gün sonra eski haline döneceğini söylemek yanlış olmaz. Elbette ki birkaç günden daha uzun süre devam eden kanamalar için doktorla görüşülmesi daha doğru olacaktır.
 • Göğüs küçültme ameliyatı sırasında göğüs ucu duyusu olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu durum sonucunda his kaybı ya da doku kaybı gibi durumların yaşanması her ne kadar yaygın olmasa da nadiren görülebilmektedir. Bu sebeple ameliyat öncesinde bu riskin varlığını bilmek gerekmektedir.
 • Göğüs küçültme ameliyatında meydana gelen ve pek çok kişide görülebilen en yaygın risk süt kanallarıdır. Ameliyat sırasında süt kanallarının zedelenme ihtimali oldukça yüksektir. Yetkin ve uzman bir hekim tarafından yapılmayan ameliyatlarda zedelenen süt kanalları, süt verme potansiyelinin düşmesine sebep olacaktır. Bu sebeple hekim seçimi bu süreçte oldukça mühimdir.
 • Göğüs küçültme ameliyatının uygun şartlarda yapılmaması durumunda pek çok farklı risk faktörünün de mevcut olduğu bilinmelidir. Steril bir ameliyathane ortamında yapılmayan göğüs küçültme ameliyatlarında enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Göğüs bölgesinin enfeksiyon kapması durumunda süt akışını tamamen keseceği ve göğüste dinmeyen acıların oluşacağı bilinmelidir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında göğsün etrafında yumru şeklinde bazı şişlikler meydana gelebilir. Bu şişliklerin ameliyat sonrasında vücudun tepkimesi olduğunu bilmek ve bu durumu doğal karşılamak gerekmektedir. Ancak tüm bu şişlikler ve yumrular birkaç günden daha fazla görülmeye başlanırsa bazı problemlerin yaşanması olasıdır. Bu sebeple olağandışı olarak gördüğünüz her şeyi doktora raporlamanız elzemdir.
 • Göğüs küçültme ameliyatının beraberinde getirdiği riskler arasında iz de vardır. Göğüs küçültme ameliyatı göğüs bölgesine kesi açılarak yapıldığı için dikiş atılan bölgelerde iz kalması olasıdır. Ancak bu izlerin uzaktan görülmesi mümkün olmadığı için yeniden bir cerrahi müdahale genellikle tavsiye edilmemektedir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında göğüs bölgesinin kanaması gibi yan etkiler de vardır. Kanamanın kesilmemesi ve şiddetini arttırarak devam etmesi durumunda doktorla görüşmek en sağlıklısı olacaktır.

Ameliyatsız Meme Küçültme Mümkün Mü?

Meme küçültme ameliyatsız düşük ihtimalle mümkün olan bir durumdur. Daha doğrusu bazı kişilerde kilo alıp vermeye bağlı olarak göğüslerde de büyüme ve küçülme görülebilir. Ancak bunun önemli bir olumsuz tarafı vardır.

Bu şekilde göğüs ölçüsü sürekli değişen kişilerde sıklıkla sarkma meydana gelir. Bunlara ek olarak sporla veya çeşitli kozmetik ürünlerle göğüslerin küçültülmesi mümkün değildir. Bu amaçla satılan ürünleri kesinlikle almamanızı öneririz.

Meme küçültme ameliyatları büyük göğüslerden kurtulmanın tek ve en etkili yoludur. Alanında uzman bir cerrahtan destek alarak, sizler de göğüslerinizin istediğiniz gibi küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bu operasyonlar son derece rahat ve risksizdir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla operasyonları tercih edebilirsiniz.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı

Erkek meme küçültme çok sık tercih edilen operasyonlardan biridir. Erkeklerde östrojen hormonunun fazla olması ve aşırı kilo almaya bağlı olarak göğüs bölgesinde büyüme yaşanır.

Genel olarak ergenlik döneminde ortaya çıkan ve ismine jinekomasti adı verilen bu durum birçok kişi de geçici olur. Ancak erkeklerin %10-15’inde kalıcı olarak göğüslerde büyüme yaşanır. Bunun nedeni:

 • Kişilerin beslenme şekli
 • Alışkanlıklar
 • Çeşitli ilaçlar
 • Çeşitli hastalıklar

Erkeklerde meme büyüme sorununun en önemli nedeni yukarıdaki durumlardır. Erkeklerde operasyon yapılmadan önce göğüs büyüme sorununun nedeninin bulunması ve ona göre müdahale edilmesi gerekir.

Jinekomasti ameliyatı olarak bilinen cerrahi müdahale ile birlikte erkeklerde görülen göğüs büyüme sorunu düzeltilebilir. Yapılacak olan işlem, kişinin cilt yapısına ve ne kadar yağ dokusu olduğuna göre belirlenir.

Erkeklerin göğüs bölgesindeki fazla yağ dokusu, liposuction yöntemi ile alınır ve daha sonrasında meme başı altında yer alan sert doku için göğüs bölgesinde kesi oluşturulur. Erkeklerde yapılan jinekomasti operasyonlarında, kadınlarda olduğu gibi iz görülmez.

Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar

Memeleri küçültme ameliyatı kadınlar kulübü gibi platformlarda sürekli olarak konuşulan konulardan biridir. Daha önce bu ameliyatı olan veya da olmayı düşünen kişiler deneyimlerini paylaşır. Bu tarz platformlar, operasyonlara ilişkin detaylı bilgi almanız için önemlidir.

Ancak aynı zamanda birçok yanlış ve çöp bilginin de burada olduğunu belirtmemiz gerekir. Öncelikle birçok kişi operasyon hakkında bilgi sahibi olmadı, operasyonu geçirmediği halde burada fikrini belirtebilir. Bunlara karşı çok dikkatli olmanız gerekir.

Meme küçültme işlemleri ile ilgili olarak detaylı bilgi almak istediğinizde bu platformlar yerine, direkt olarak doktorunuzla görüşebilir ve ondan merak ettiğiniz tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Göğüs küçültme ameliyatı ile ilgili kişilerin sahip olduğu en önemli yanılgı da operasyon sonrası emzirmedir. Birçok kişi operasyonun ardından tekrar bebek emziremeyeceğini düşünerek, vazgeçmektedir.

Başta küçültme ameliyatları olmak üzere diğer tüm göğüs estetiği işlemlerinde de süt kanallarına ve süt bezlerine zarar verilmez. Yani aslında bebeğinizi emzirme noktasında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Gögüs küçültmek için cerrahi müdahaleden bu yüzden endişe ediyorsanız, hiç tereddüt etmeden istediğiniz zaman operasyonu geçirebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatında Göğüs Dikleşir Mi?

Göğüs küçültme ameliyatları sayesinde az da olsa göğüslerde dikleşme sağlanır. Alınan fazla yağ dokusu sonrasında ayrıca fazla deri de alındığı için göğüs ister istemez toparlanır. Sonuç olarak hem küçük hem de dik göğüslere sahip olabilirsiniz.

Gögüs diklestirme ameliyati ek olarak birlikte de uygulanabilir. Eğer göğsünüzdeki deformeler fazla ise bunun toparlanması için ekstra olarak dikleştirme işlemi de yapılır.

Böylece daha güzel görünen ve gündelik yaşamınızda hayat kalitenizi olumsuz etkilemeyen göğüslere çok rahat sahip olabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatında İz Kalır Mı?

Meme ameliyatı sonrasında hastaların göğüs bölgesinde maalesef ki iz kalmaktadır. Göğüs dokusunun içindeki yağların çıkarılması için hastaların göğsünde kesi oluşturulur. Bu kesi göğüs altına, meme ucu çevresine ve göğse boydan boya yapılır.

Göğüs altında açılan kesi, konumu itibari ile çok fazla belli olmaz. Ancak göğüsteki ve meme ucu çevresindeki kesilerin yarattığı iz belli olmaktadır. Bu yüzden görsel olarak çekiniyorsanız, bir kez daha düşünmeniz ve iyice karar vermeniz gerekir.

Günümüzde göğüs estetik operasyonları için iz kalma durumunu tamamen engelleyen bir cerrahi işlem yoktur. Ancak bunun minimum seviyede olması ve hastaları rahatsız etmemesi için çok daha gelişmiş teknikler uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Gögüs kucultme ameliyati fiyat konusu pek çok etmene göre değişiklik gösterebilir. Her şeyden önce kişiye uygulanacak olan işlemlerin neler olduğuna göre fiyat konusu belirlenir. Bazen göğüs küçültme operasyonuna ek olarak hastalara dikleştirme gibi işlemler de uygulanır.

Bu durumda da fiyat konusu değişir. Ayrıca hastanın göğüs bölgesinden alınması gereken yağ miktarına göre de fiyat değişir. Bazı hastalardan daha yüksek oranda yağ alınması gerekebilir. Bu da operasyonu zorlaştırdığı için operasyonun fiyatını değiştirir.

Memeleri küçültme ameliyatı fiyat 2021 yılı ile 2022 yılı arasında da değişim söz konusu olacaktır. Operasyona ilişkin fiyat bilgisi almak için doktorunuzla görüşmeniz ve muayene olmanız gerekir. Nasıl bir yol izleneceğine göre doktorunuz sizlere bilgi verecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı için doktor seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Meme küçültme, dikleştirme ve birçok estetik operasyonda doktor seçimi çok önemlidir. Ne kadar tecrübeli ve başarılı bir doktor tercih ederseniz, yapılan işlem o kadar başarılı olacaktır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası tekrar büyüme ve sarkma yaşar mıyım?

Meme küçültme ameliyatları sonrasında nadir olarak da olsa tekrar az bir miktar büyüme mümkün olabilir. Operasyon sonrası çok kilo alan bireylerde tekrar göğüs bölgesinde yağlanma olacağı için büyüme de yaşanır.

Meme küçültme, meme kanseri açısından riskli midir?

Meme küçültme operasyonlarının, meme kanserine yol açabileceğine dair düşünceler tamamen yanılgıdır. Çünkü bu operasyon sırasında, göğüs bölgesindeki fazla dokular alındığı için aksine meme kanseri riskini düşürür.

Özellikle alanında uzman bir cerrah tarafından yapılan meme küçültme işlemi ile risk faktörleri çok daha az olacaktır.

Göğüs estetiği operasyonu süt kanallarına zarar verir mi?

Her türlü göğüs estetiği operasyonlarında süt kanallarının korunması için uygun teknikler uygulanır. Bu sayede de süt bezleri ve kanalları korunuz. Yani operasyon sonrasında rahatlıkla bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

İzler beni ne kadar rahatsız eder?

Göğüs küçültme estetiği operasyonlarında mecburen ameliyat izleri kalır. Ancak operasyon sonrasında o kadar rahat edecek ve görsel olarak da daha iyi bir görünüme sahip olacaksanız ki iz sizleri rahatsız bile etmeyecektir.

18 yaşından küçüklerin meme küçültme ameliyatı geçirmesi mümkün mü?

Normal koşullarda 18 yaşından küçük kişilerin bu cerrahi operasyonu geçirmesi mümkün değildir. Ancak bazen zorunlu ve kişilerin hayatını tehlikeye atan durum söz konusu olduğunda istisna durumlar söz konusu olabilir.

5 / 5. 1

6 cevaplar
 1. Melike
  Melike says:

  Merhaba, ben kızım için size danışmak istiyorum. Göğüsleri çok büyük olduğu için sürekli bel ağrısı şikayeti var. Bu evinin neşesini de bozuyor. Maddi olarak ben yardımcı olacağım, meme küçültme için fiyat öğrenebilir miyim? Ameliyat sonrası kesin bel ağrısı şikayeti geçer mi?

  Cevapla
 2. deniz
  deniz says:

  Merhaba Tayfun bey, kendimi bilgim bileli göğüslerim büyüktü emzirdikten sonra hem deforme oldu hem gözüme daha büyük gelmeye başladı meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdim ama kesi nasıl oluyor iz ne kadar kalıyoru bu konuda kafam çok karıştı ,meme küçültme yaptıranların yorumlarını okudum kimisinde nerdeyse kalmamış kimisi %25-30 civarı kaldığını ama rahatsız etmediğini yazmış, İstanbul dışında olduğum için muayeneye gelmem çok zor, bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Doç. Dr. Tayfun Türkaslan
   Doç. Dr. Tayfun Türkaslan says:

   Merhaba, kesi izi için %100 gider diyebileceğimiz bir yöntem maalesef yok, estetik dikiş de olsa %100 gitmiyor ,iz konusu hastanın yeme içme alışkanlığı, alkol-sigara tüketimi gibi birçok sebebe göre de değişebiliyor ama genellikle 1 yıl içinde %20-30 civarı kalıyor ve iç çamaşırı içinde kaldığı için hastayı rahatsız etmiyor, detaylı bilgi için size en kısa sürede ulaşacağız

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir