Meme Küçültme Nedir ?

5
(1)

Meme küçültme ameliyatı ;memelerinin büyük olmasından kaynaklı başvurduğu bir ameliyat yöntemdir. Büyük memeli kadınlar yaşları ilerledikçe kronik boyun ağrıları ve sırt ağrıları çekerler.

Bu ağrıların bir ilerisi seviyesi de kamburluktur. Ağrıları olmasa bile sütyenin kol sinirine baskı yapmasından dolayı kolda uyuşmalar gözükmektedir. Yaz aylarında ise meme altında yara veya pişik oluşur. Bu da her kadını rahatsız etmektedir. Bu gibi durumlardan rahatsız olan kadınlar meme küçültme ameliyatına başvururlar. Ameliyattan sonra memelerin büyüklüğüne göre fazlalıkları alınır. Bu sayede oluşan sorunlar minimum seviyeye indirilir. Meme küçültme ameliyatından sonra ki dönemde hasta kendini hafiflemiş gibi hissedecektir. Oluşan sorunlar da ortadan kalkacağı için kendini daha sağlıklı ve daha form da hissecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedenleri 

Meme küçültme ameliyatının birçok sebebi vardır. Şimdi gelin isterseniz bu nedenleri anlatalım.

 • Büyük memeli kadınlar baskıları çok olduğu için boyun ağrıları çekmektedir. Bu boyun ağrıları giderek şiddetini arttırabilir. Bu durumda kişiler daha fazla ağrıya dayanamamakta ve soluğu hastane de almaktadır.
 • Aynı zaman da hastalar boyun ağrılarının yanında sırt ağrıları da çekerler. Bu sırt ağrıları kişiyi bir süre sonra bıktırır. Ve meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdirir.
 • Diğer bir ağrı türü ise omuz ağrılarıdır. Omuzlar büyük memeleri bir süre sonra taşımakta güçlük çekecektir. Çok fazla yük taşıdıkları için bir süre sonra ağrıları daha da çok güçlenecektir.
 • Kamburlukta bu sorunların en büyüklerindendir. Memeler büyük olduğundan dolayı bir süre sonra omuzlar eğrilecektir. Bu da kamburluk durumuna sebep olacaktır.
 • Özellikle yaz aylarında oluşan pişikte ameliyat olmanın sebeplerinden birisidir. Bu pişik yaz aylarında kadınların canını çok yakmaktadır.
 • Aynı zamanda pişikle birlikte gelen koku da kadınların büyük dertlerinden biridir. Sürekli duş almak zorunda kalan kadınlar bu durumdan çok şikâyetçidirler.
 • Fiziksel hareketler bakımından da hayat onlar için çok zordur. İstediği sporu yapamamakta ve istediği hayatı yaşayamamaktadırlar. 
 • Kadınlar için en büyük sorunlardan biri de istediği kıyafeti giyememe durumudur. Çok dekolteli kıyafetler kişilerde hoş bir görüntüye sebep olmamaktadır. Bu durumda kapalı kıyafetlere yönlenirler.
 • Sürekli sütyen taktıkları için ve bu sütyenler küçültücü sütyen olduğu için bir süre sonra omuzlarında çukurumsu bir görüntü oluşur. Kişiler bu defa da o görüntüden rahatsız olabilirler.

Meme Küçültme Ameliyatı Yöntemleri

 • İlk yöntemlerden birisi doğal olarak egzersizlerle meme küçültme işlemidir. Bu yöntemde memelerinin istediğiniz boyutta küçülmeyebilir. Ya da gözle görülür bir fark olmayabilir. Ayrıca bu yöntemde küçülen memeler kalıcı değildir. Ani bir kilo almayla birlikte memeler eski boyutuna geri dönebilmektedir.
 • Diğer bir yöntem ise lazerle meme küçültme işlemidir. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha acısız ve daha ağrısızdır. Lazer ile yağlar eritilerek göğüsler istenilen şekle gelir ve dikleştirilir. Hastanın iyileşme süresi de diğer türlere göre daha kısadır. Bu uygulama yaklaşık olarak 35-45 dakika arası sürmektedir.
 • Diğer bir yöntem ise liposuction yöntemidir. Bu yöntem de genellikle memeler %30 ila %50 arasında küçültülür. Bu tür de ise bir süre sonra göğüsler sarkabilir. İyileşme süresi daha kısadır. Uygulama tahmini olarak 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.
 • Diğer bir yöntem ise meme küçültme ameliyatıdır. Bu yöntemde göğüslerden istenildiği kadar yağ alınır. Göğüsler birbirine göre eşitlenir. Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Hasta 1 gece hastane de yatırılır. Yaklaşık olarak 1 hafta sonra hasta günlük yaşamana devam edebilir. Lakin unutmaması gereken şey ise bu ameliyatta sonra hasta yaklaşık olarak 1 ay boyunca ağır yük kaldırmamalı ve ellerini çok fazla yukarıya doğru kaldırmaması gerekmektedir.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı