5
(1)

Meme küçültme ameliyatı, çeşitli nedenler normal ölçülerinde gelişen göğüslerin küçültülmesi için gerçekleştirilen bir operasyon türüdür.

Göğüs küçültme ( göğüs aldırma ) ameliyatı fiyatları; operasyonu gerçekleştiren estetik cerrahi uzmanının veya kliğinin fiyat politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Meme küçültme ameliyatı ücret bilgisi, ancak yapılacak muayenenin ardından sağlık kuruluşu veya hekim tarafından verilebilir. Operasyona neden ihtiyaç duyulur? Kimler ameliyat olabilir? Göğüs küçültme operasyonu riskleri nelerdir ve hangi çeşitleri mevcuttur? Gibi yaygın sorulan sorulara bu sayfamızda cevap vermeye çalışacağız. Başlarken, bu operasyonların son derece ciddi operasyonlar olduğunu ve ameliyat ile ulaşılan sonucun, tıbbi olmayan uygulamalarla ulaşılamaz olduğunu belirtmek gerekir.

Göğüs dikleştirme ( redüksiyon mammoplasti) ihtiyacınız olması durumunda mutlaka uzman estetik cerrah ile iletişim kurun ve muayene neticesinde alacağınız ameliyat ücret bilgisine itibar edin. Bu sorunun çözümünü tıbbi kaynaklarda aramak doğru davranış olacaktır.

Göğüs Küçültmek İçin Egzersizler İşe Yarar mı?

Göğüs küçültmek için egzersizler düzenli olarak yapıldığı zaman fayda sunabilmektedir. Ancak bu faydanın ölçümlemesi oldukça zordur. Çünkü gözle görülür etkilere ulaşmak imkansızdır. Kilo almaktan kaynaklı büyük göğüsler, düzenli ve ısrarlı şekilde egzersizler devam ettirildiği takdirde göğüs eritmeye katkı sağlayabilirsiniz. Ancak tek seferde ve kesin sonuç veren tek müdahale estetik cerrahiden geçmektedir. Estetik alanında ameliyatlı ve lazerli meme küçültme aşamaları mevcuttur. İnternet ortamında göğüs küçültme yöntemler veya göğüs küçültücü egzersizler konulu pek çok içerikle karşılaşıyor olabilirsiniz. Lakin içerikleri tekrar incelediğinizde her bir içeriğin birbirinden farklı egzersiz yöntemlerini işlediğini görebilirsiniz. En iyi yöntem ve hareketler için sırasıyla; doktorunuza, egzersiz uzmanlarına danışabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedenleri 

Meme küçültmek için ameliyat olmanın birçok sebebi vardır. Şimdi gelin isterseniz bu nedenleri anlatalım:

 • Büyük memeli kadınlar baskıları çok olduğu için boyun ağrıları çekmektedir. Bu boyun ağrıları giderek şiddetini arttırabilir. Bu durumda kişiler daha fazla ağrıya dayanamamakta ve soluğu hastane de almaktadır.
 • Aynı zaman da hastalar boyun ağrılarının yanında sırt ağrıları da çekerler. Bu sırt ağrıları kişiyi bir süre sonra bıktırır. Ve meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdirir.
 • Diğer bir ağrı türü ise omuz ağrılarıdır. Omuzlar büyük memeleri bir süre sonra taşımakta güçlük çekecektir. Çok fazla yük taşıdıkları için bir süre sonra ağrıları daha da çok güçlenecektir.
 • Kamburlukta bu sorunların en büyüklerindendir. Memeler büyük olduğundan dolayı bir süre sonra omuzlar eğrilecektir. Bu da kamburluk durumuna sebep olacaktır.
 • Özellikle yaz aylarında oluşan pişikte ameliyat olmanın sebeplerinden birisidir. Bu pişik yaz aylarında kadınların canını çok yakmaktadır.
 • Aynı zamanda pişikle birlikte gelen koku da kadınların büyük dertlerinden biridir. Sürekli duş almak zorunda kalan kadınlar bu durumdan çok şikâyetçidirler.
 • Fiziksel hareketler bakımından da hayat onlar için çok zordur. İstediği sporu yapamamakta ve istediği hayatı yaşayamamaktadırlar. 
 • Kadınlar için en büyük sorunlardan biri de istediği kıyafeti giyememe durumudur. Çok dekolteli kıyafetler kişilerde hoş bir görüntüye sebep olmamaktadır. Bu durumda kapalı kıyafetlere yönlenirler.
 • Sürekli sütyen taktıkları için ve bu sütyenler küçültücü sütyen olduğu için bir süre sonra omuzlarında çukurumsu bir görüntü oluşur. Kişiler bu defa da o görüntüden rahatsız olabilirler.

Ameliyat ile Göğüsler Nasıl Küçültülür ?

Normalden daha büyük memeye sahip olan kadınların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan meme küçültme operasyonu, iri göğüslerin meydana getirdiği zorlukları ortadan kaldırmakta büyük fayda sağlamaktadır.

Memelerini aldırmak isteyen büyük memeli kadınlar sebepleri içerisinde sırt, bel ve boyun ağrıları, aşırı terleme, kamburluk vb. gibi sorunlar ile karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra iri göğüslerin ağırlığını taşımak bir hayli zordur. Bu nedenle aşırı büyük bir göğüs ölçüsüne sahip olan kadınların meme küçültme ameliyatı yaptırması en doğru seçenek olacaktır. Meme küçültme ameliyatı olabilmek için birden fazla teknik bulunmaktadır. Estetik cerrahınız ile görüştükten sonra size en uygun olan tekniği belirleyerek, meme küçültme ameliyatının yapımına başlanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültmek için birden fazla teknik bulunmaktadır. Estetik cerrahın kontrolleri sonrasında size en uygun olan teknik belirlenir ve ameliyat süreci böyle başlar. Meme küçültme için vertikal skar tekniği, ters T tekniği ve serbest meme başı aktarım tekniği bulunmaktadır. Ters T tekniği ile meme küçültme izleri meme başının etrafından başlayarak meme oluğuna dik bir biçimde iner.

Dışarıdan bakıldığında T şeklinde bir görüntü oluşur. Vertikal skar tekniğini en sık kullanılan teknik olmaktadır ve iz bırakma olasılığı daha düşüktür. Bu teknikte meme başından başlanarak meme oluğuna kadar dik bir çizgi çekilir. Diğer teknikteki gibi T şekli yer almaz.

Son teknik olan serbest meme başı aktarım tekniği ise aşırı iri ve sarkık memeler için kullanılmaktadır. Bu teknikte meme başı memeden ayrılır. Meme küçültme sonrasında baş tekrardan yerine yerleştirilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi göğüs küçültme operasyonlarında da riskler mevcuttur. Muayene sırasında gerekli tüm bilgilendirmeler yapılacaktır. Olası riskler aşağıda sıralanmıştır;

 • Kanama Riski

Operasyon esnasında veya daha sonra meydana gelebilecek kanama riskleri mevcuttur.

 • Enfeksiyon Riski

Meme ucu ve çevresi başta olmak üzere tüm göğüste; kızarma, şişme gibi durumlar oluşabilir.

 • Yağ Nekrozu Riski

Tüm göğüste beyaz – sarı renklerde akıntılar oluşabilir.

 • Hematom Riski

Ameliyatın ardından göğüs dokusunun hemen alt bölgesinde kan birikimi problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda cerrahi müdahale elzemdir.

 • Asimetri Riski

Her iki göğüs arasında; boyut, orantı, asimetrik görüntü meydana gelebilir. Bu durumda revizyon yani düzeltme operasyonları lüzumludur.

Meme Küçültme Ameliyatı Planlama Süresi Nasıl Olur ?

Estetik cerrahınız ile teknik belirleme vb. işlemleri hallettikten sonra sıra ameliyat sürecinin başlamasına gelir. Ameliyat öncesinde öncelikle meme üzerine çizimler yapılır. Daha sonra hastaya genel anestezi uygulanır. Göğüs yağı aldırma işlemi her iki memeden de fazla meme yağ dokusu lazer yardımcı liposuction ile çıkarılarak tamamlanır.

Ardından simetrik bir görüntü oluşması için gereken düzenlemeler gerçekleştirilir. Eğer memeye ekstra bir dolgunluk gerekiyorsa, liposuction yöntemi ile gereken hacim kazandırılır. Her iki memeye de dren yerleştirilir ve dikişler atılır. Ardından meme korsesi takılarak ameliyat sonlandırılır. Ameliyat, kullanılan tekniğe ve memenin büyüklüğüne göre 2 ila 3 saat sürebilmektedir.

İstanbul Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatı almak ve randevu oluşturmak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

S.S.S

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Bebek Emzirilir mi?

Soruya net bir cevap vermek için muayene şarttır. Çok büyük memelerde – çok büyük oranlarda küçültme yapılacaksa emzirememe riskleri söz konusu olabilir. Bunun dışında göğüs küçültme ameliyatlarından sonra bebek emzirmede bir sakınca bulunmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Operasyonun niteliği, türü, gerekliliği, hastanın istekleri doğrultusunda iz kalıp kalmaması, ne şekilde – ne kadar kalacağı bilinebilir. Bunun için ön muayene, hedeflenen küçüklülük oranı gibi sorular ve doktorunuzun size vereceği bilgiler esas alınır. Buna ek olarak izlerden biri meme altında yerleşke edileceği için önden bakıldığında fark edilmemektedir. Meme başı kısmında işlem yapılacaksa çok hafifte olsa bir iz kalabilmekte olup bu iz kısa sürede silinmektedir. Meme başının alt kısımlarında ise operasyonun çeşidine göre hafif bir iz kalır ve tamamen yok olmaz.

Ameliyattan Sonra Hastanede Kalmak Gerekir mi?

Meme küçültme ameliyatı olanlar ilk 24 saat hastanede kalması gereklidir. Ertesi gün taburcu edilerek gerekli bilgiler iletilir.

Ameliyat Sonrası Kontrole Gelmem Gerekir mi?

Göğüs küçültmek için ameliyat olduktan sonra 7. Gün ve 14. Gün kontrol için gelmeniz gerekir. Ondan sonra kontrol muayenesi gerekmez.

Göğüs Küçültücü Ameliyatları Sonrası Duş Alanır Mı?

Bunun için 4 gün beklemeniz gereklidir.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?

Operasyonlardan sonra hafif düzeyde ağrı yaşanabilir ancak bunlar şiddetli formda değildir ve doktorunuz tarafından reçete edilecek ağrı dindiricileri kullanabilirsiniz. Operasyondan sonra en az 6 en fazla 12 ay boyunca zaman zaman da olsa göğüslerinizde ileri seviye olmayan hafif türde yanmalar, batmalar hissedebilirsiniz. Daha sürecin daha rahat geçmesi için gögüs küçültme ameliyatı sonrası sütyen seçimini balensiz yapmanız gerekir.

Göğüsleri Ne Kadar Küçültebilirim?

Buna kesin bir ölçü vermemiz mümkün değildir. Bunun için ön muayene gerekliliği vardır. Göğüs yağı miktarı, meme boyutlarını, fiziksel yapıyı, hastanın genel sağlık durumu gibi verileri elde ederek ön muayene yapılır ve küçültme oranı hakkında bilgiler sunulur.

5 / 5. 1

2 cevaplar
 1. Melike
  Melike says:

  Merhaba, ben kızım için size danışmak istiyorum. Göğüsleri çok büyük olduğu için sürekli bel ağrısı şikayeti var. Bu evinin neşesini de bozuyor. Maddi olarak ben yardımcı olacağım, meme küçültme için fiyat öğrenebilir miyim? Ameliyat sonrası kesin bel ağrısı şikayeti geçer mi?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir