Göğüs Küçültme Ameliyatı
5
(1)

Meme küçültme ameliyatı, çeşitli nedenler normal ölçülerinde gelişen göğüslerin küçültülmesi için gerçekleştirilen bir operasyon türüdür.

Göğüs küçültme ( göğüs aldırma ) ameliyatı fiyatları; operasyonu gerçekleştiren estetik cerrahi uzmanının veya kliğinin fiyat politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Meme küçültme ameliyatı ücret bilgisi, ancak yapılacak muayenenin ardından sağlık kuruluşu veya hekim tarafından verilebilir. Operasyona neden ihtiyaç duyulur? Kimler ameliyat olabilir? Göğüs küçültme operasyonu riskleri nelerdir ve hangi çeşitleri mevcuttur? Gibi yaygın sorulan sorulara bu sayfamızda cevap vermeye çalışacağız. Başlarken, bu operasyonların son derece ciddi operasyonlar olduğunu ve ameliyat ile ulaşılan sonucun, tıbbi olmayan uygulamalarla ulaşılamaz olduğunu belirtmek gerekir.

Göğüs dikleştirme ( redüksiyon mammoplasti) ihtiyacınız olması durumunda mutlaka uzman estetik cerrah ile iletişim kurun ve muayene neticesinde alacağınız ameliyat ücret bilgisine itibar edin. Bu sorunun çözümünü tıbbi kaynaklarda aramak doğru davranış olacaktır.

Göğüs Küçültmek İçin Egzersizler İşe Yarar mı?

Göğüs küçültmek için egzersizler düzenli olarak yapıldığı zaman fayda sunabilmektedir. Ancak bu faydanın ölçümlemesi oldukça zordur. Çünkü gözle görülür etkilere ulaşmak imkansızdır. Kilo almaktan kaynaklı büyük göğüsler, düzenli ve ısrarlı şekilde egzersizler devam ettirildiği takdirde göğüs eritmeye katkı sağlayabilirsiniz. Ancak tek seferde ve kesin sonuç veren tek müdahale estetik cerrahiden geçmektedir. Estetik alanında ameliyatlı ve lazerli meme küçültme aşamaları mevcuttur. İnternet ortamında göğüs küçültme yöntemler veya göğüs küçültücü egzersizler konulu pek çok içerikle karşılaşıyor olabilirsiniz. Lakin içerikleri tekrar incelediğinizde her bir içeriğin birbirinden farklı egzersiz yöntemlerini işlediğini görebilirsiniz. En iyi yöntem ve hareketler için sırasıyla; doktorunuza, egzersiz uzmanlarına danışabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedenleri 

Meme küçültmek için ameliyat olmanın birçok sebebi vardır. Şimdi gelin isterseniz bu nedenleri anlatalım:

 • Büyük memeli kadınlar baskıları çok olduğu için boyun ağrıları çekmektedir. Bu boyun ağrıları giderek şiddetini arttırabilir. Bu durumda kişiler daha fazla ağrıya dayanamamakta ve soluğu hastane de almaktadır.
 • Aynı zaman da hastalar boyun ağrılarının yanında sırt ağrıları da çekerler. Bu sırt ağrıları kişiyi bir süre sonra bıktırır. Ve meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdirir.
 • Diğer bir ağrı türü ise omuz ağrılarıdır. Omuzlar büyük memeleri bir süre sonra taşımakta güçlük çekecektir. Çok fazla yük taşıdıkları için bir süre sonra ağrıları daha da çok güçlenecektir.
 • Kamburlukta bu sorunların en büyüklerindendir. Memeler büyük olduğundan dolayı bir süre sonra omuzlar eğrilecektir. Bu da kamburluk durumuna sebep olacaktır.
 • Özellikle yaz aylarında oluşan pişikte ameliyat olmanın sebeplerinden birisidir. Bu pişik yaz aylarında kadınların canını çok yakmaktadır.
 • Aynı zamanda pişikle birlikte gelen koku da kadınların büyük dertlerinden biridir. Sürekli duş almak zorunda kalan kadınlar bu durumdan çok şikâyetçidirler.
 • Fiziksel hareketler bakımından da hayat onlar için çok zordur. İstediği sporu yapamamakta ve istediği hayatı yaşayamamaktadırlar. 
 • Kadınlar için en büyük sorunlardan biri de istediği kıyafeti giyememe durumudur. Çok dekolteli kıyafetler kişilerde hoş bir görüntüye sebep olmamaktadır. Bu durumda kapalı kıyafetlere yönlenirler.
 • Sürekli sütyen taktıkları için ve bu sütyenler küçültücü sütyen olduğu için bir süre sonra omuzlarında çukurumsu bir görüntü oluşur. Kişiler bu defa da o görüntüden rahatsız olabilirler.

Ameliyat ile Göğüsler Nasıl Küçültülür ?

Normalden daha büyük memeye sahip olan kadınların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan meme küçültme operasyonu, iri göğüslerin meydana getirdiği zorlukları ortadan kaldırmakta büyük fayda sağlamaktadır.

Memelerini aldırmak isteyen büyük memeli kadınlar sebepleri içerisinde sırt, bel ve boyun ağrıları, aşırı terleme, kamburluk vb. gibi sorunlar ile karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra iri göğüslerin ağırlığını taşımak bir hayli zordur. Bu nedenle aşırı büyük bir göğüs ölçüsüne sahip olan kadınların meme küçültme ameliyatı yaptırması en doğru seçenek olacaktır. Meme küçültme ameliyatı olabilmek için birden fazla teknik bulunmaktadır. Estetik cerrahınız ile görüştükten sonra size en uygun olan tekniği belirleyerek, meme küçültme ameliyatının yapımına başlanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültmek için birden fazla teknik bulunmaktadır. Estetik cerrahın kontrolleri sonrasında size en uygun olan teknik belirlenir ve ameliyat süreci böyle başlar. Meme küçültme için vertikal skar tekniği, ters T tekniği ve serbest meme başı aktarım tekniği bulunmaktadır. Ters T tekniği ile meme küçültme izleri meme başının etrafından başlayarak meme oluğuna dik bir biçimde iner.

Dışarıdan bakıldığında T şeklinde bir görüntü oluşur. Vertikal skar tekniğini en sık kullanılan teknik olmaktadır ve iz bırakma olasılığı daha düşüktür. Bu teknikte meme başından başlanarak meme oluğuna kadar dik bir çizgi çekilir. Diğer teknikteki gibi T şekli yer almaz.

Son teknik olan serbest meme başı aktarım tekniği ise aşırı iri ve sarkık memeler için kullanılmaktadır. Bu teknikte meme başı memeden ayrılır. Meme küçültme sonrasında baş tekrardan yerine yerleştirilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi göğüs küçültme operasyonlarında da riskler mevcuttur. Muayene sırasında gerekli tüm bilgilendirmeler yapılacaktır. Olası riskler aşağıda sıralanmıştır;

 • Kanama Riski

Operasyon esnasında veya daha sonra meydana gelebilecek kanama riskleri mevcuttur.

 • Enfeksiyon Riski

Meme ucu ve çevresi başta olmak üzere tüm göğüste; kızarma, şişme gibi durumlar oluşabilir.

 • Yağ Nekrozu Riski

Tüm göğüste beyaz – sarı renklerde akıntılar oluşabilir.

 • Hematom Riski

Ameliyatın ardından göğüs dokusunun hemen alt bölgesinde kan birikimi problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda cerrahi müdahale elzemdir.

 • Asimetri Riski

Her iki göğüs arasında; boyut, orantı, asimetrik görüntü meydana gelebilir. Bu durumda revizyon yani düzeltme operasyonları lüzumludur.

Meme Küçültme Öncesi ve Sonrası Süreç

 • Operasyon öncesinde hastanın tüm kan tetkikleri, kan tahlilleri ve radyolojik denetimleri gerçekleştirilir.
 • Diyabet, tansiyon gibi önemli rahatsızlığı olan hastalar mevcutsa, önce sahip olunan hastalığın denetim altına alınabilmesi için konsültasyonlar gerekir.
 • Operasyon öncesinde en az 2 hafta ve operasyon sonrasında en az 2 hafta sigara – alkol bırakılmalıdır. Yine bu zaman dilimlerinde kan sulandırma yeteneğine sahip olan tüm ilaçlar, besin takviyeleri ve bitki çayları da kullanılmamalıdır.
 • Operasyon ortalama 3 saat zaman almaktadır.
 • Ameliyat bitiminden birkaç saat sonra hastanın beslenmesinde bir sakınca yoktur.
 • Operasyonun gerçekleştirildiği ilk günün akşamı bir yakınından destek alarak yavaş yavaş yürümesi önerilir.
 • Birinci günün ardından direnler alınır, pansuman yapılır ve taburcu işlemleri gerçekleştirilir.
 • Operasyondan dört gün sonra banyo yapmaya başlayabilir.
 • Yedinci günden sonra çalışma hayatına dönüş yapılabilir.
 • Yürüyüşler ve hafif sporlar için en az üç hafta, ağır sporlar için de en az 3 ay beklenmesi gereklidir.
 • Atılan dikişler estetik dikişlerdir, vücut tarafından erimektedir. Bu nedenle dikiş alma gerektirmez.
 • Önerilen koruyucu sütyenler en az 21 gün boyunca kullanılmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Planlama Süresi Nasıl Olur ?

Estetik cerrahınız ile teknik belirleme vb. işlemleri hallettikten sonra sıra ameliyat sürecinin başlamasına gelir. Ameliyat öncesinde öncelikle meme üzerine çizimler yapılır. Daha sonra hastaya genel anestezi uygulanır. Göğüs yağı aldırma işlemi her iki memeden de fazla meme yağ dokusu lazer yardımcı liposuction ile çıkarılarak tamamlanır.

Ardından simetrik bir görüntü oluşması için gereken düzenlemeler gerçekleştirilir. Eğer memeye ekstra bir dolgunluk gerekiyorsa, liposuction yöntemi ile gereken hacim kazandırılır. Her iki memeye de dren yerleştirilir ve dikişler atılır. Ardından meme korsesi takılarak ameliyat sonlandırılır. Ameliyat, kullanılan tekniğe ve memenin büyüklüğüne göre 2 ila 3 saat sürebilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Sütyen Kullanımı

Meme küçültme operasyonlarından sonra vücut yapısının daha dengeli olması sağlanmış olur. Aynı zamanda büyük memelerin verdiği bazı sancılı durumları ve acıları da ortadan kaldırabilmektedir. Küçültme ameliyatlarının ardından cerrahınız tarafından özel küçültme sütyenleri giymeniz konusunda sizi yönlendirecektir. Sütyeni ne kadar – ne şekilde kullanacağınız geçirmiş olduğunuz operasyonun kapsamına ve genel sağlık durumuna göre değişse de burada genel ortalamalardan söz ederek ilerleyeceğiz. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası sütyen kullanımıyla, cerrahi işlemler gerçekleştirilmiş doku katmanlarınızın iyileşme sürecine katkı sunabilir, yaşadığınız rahatsızlığın azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sütyenler normal sütyenlerden farklı olarak değişik kapanış formlarına ve askılara sahip olarak üretilmişlerdir. Sütyenler iyileşme evrelerine destek olduğu gibi dokuların adapta olmasına ve göğüslerinizin düzgün şekillenmesine – konumlandırılmasına da hizmet eden materyallerdir.

 • Ayarlanabilir omuz askılarını kullanarak ameliyat sonrası ilk haftalarınızda meydana gelebilecek şişlik gibi olumsuzlukların rahatsızlıklarını azaltabilirsiniz. Ayrıca göğüs duruş pozisyonu da ayarlamış olacaksınız. Üstelik normal sütyenlerden farklı olarak göğüslerinizle daha güzel bir uyum yakalamanız için idealdir. 
 • Önden kapanış – açılış için uygun tasarlanan sütyenlerle kolay çıkarma – giyme sağlayabileceksiniz. 
 • Yumuşak kapları sayesinde hem göğüs dokularınız yerli yerinde kalacak hem de göğüslerinizin korunma altında kalmasını sağlayacaksınız.
 • Normal sütyenlerde duyduğunuz nefes alamama sorununu da ortadan kaldıracaksınız. Bu tür sütyenler göğüs küçültme ameliyatları için özel üretilmiştir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

 • Operasyon sonrası 3 – 4 gün dinleniniz. Yemek – tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınız dışında mümkün mertebe kendinizi yorucu her türlü faaliyetten uzak durunuz.
 • Reçete edilen ağrı kesici, antibiyotik ve diğer ilaçları belirtilen düzende ve dozda kullanınız.
 • Pansumanlarınızı ve kontrol muayenelerinizi kesinlikle aksatmayınız.
 • En az 1 ay kollarınızı zorlamaktan kaçınınız.
 • Size önerilen sporcu sütyeninizi en az bir ay düzenli olarak kullanınız. Aksi halde hem ağrılarınız olabilir, hem de memelerinizin şekillenmesinde sorunlar çıkabilir.
 • Operasyondan en az iki ay geçmedikçe tüm ağır spor aktivitelerinden kaçınınız. Özellikle kol ve göğüs kaslarınızı zorlamamaya özen gösteriniz.
 • Meme küçültme ameliyatının ardından sigara tüketimini en az bir ay daha sonlandırınız. Sigara içmek, alkol kullanmak, dengesiz beslenmek iyileşme evrenizin sürecini yavaşlatacak ve ek sorunlar meydana getirecektir.

İstanbul Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatı almak ve randevu oluşturmak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

S.S.S

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Bebek Emzirilir mi?

Soruya net bir cevap vermek için muayene şarttır. Çok büyük memelerde – çok büyük oranlarda küçültme yapılacaksa emzirememe riskleri söz konusu olabilir. Bunun dışında göğüs küçültme ameliyatlarından sonra bebek emzirmede bir sakınca bulunmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Operasyonun niteliği, türü, gerekliliği, hastanın istekleri doğrultusunda iz kalıp kalmaması, ne şekilde – ne kadar kalacağı bilinebilir. Bunun için ön muayene, hedeflenen küçüklülük oranı gibi sorular ve doktorunuzun size vereceği bilgiler esas alınır. Buna ek olarak izlerden biri meme altında yerleşke edileceği için önden bakıldığında fark edilmemektedir. Meme başı kısmında işlem yapılacaksa çok hafifte olsa bir iz kalabilmekte olup bu iz kısa sürede silinmektedir. Meme başının alt kısımlarında ise operasyonun çeşidine göre hafif bir iz kalır ve tamamen yok olmaz.

Ameliyattan Sonra Hastanede Kalmak Gerekir mi?

Meme küçültme ameliyatı olanlar ilk 24 saat hastanede kalması gereklidir. Ertesi gün taburcu edilerek gerekli bilgiler iletilir.

Ameliyat Sonrası Kontrole Gelmem Gerekir mi?

Göğüs küçültmek için ameliyat olduktan sonra 7. Gün ve 14. Gün kontrol için gelmeniz gerekir. Ondan sonra kontrol muayenesi gerekmez.

Göğüs Küçültücü Ameliyatları Sonrası Duş Alanır Mı?

Bunun için 4 gün beklemeniz gereklidir.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?

Operasyonlardan sonra hafif düzeyde ağrı yaşanabilir ancak bunlar şiddetli formda değildir ve doktorunuz tarafından reçete edilecek ağrı dindiricileri kullanabilirsiniz. Operasyondan sonra en az 6 en fazla 12 ay boyunca zaman zaman da olsa göğüslerinizde ileri seviye olmayan hafif türde yanmalar, batmalar hissedebilirsiniz. Daha sürecin daha rahat geçmesi için gögüs küçültme ameliyatı sonrası sütyen seçimini balensiz yapmanız gerekir.

Göğüsleri Ne Kadar Küçültebilirim?

Buna kesin bir ölçü vermemiz mümkün değildir. Bunun için ön muayene gerekliliği vardır. Göğüs yağı miktarı, meme boyutlarını, fiziksel yapıyı, hastanın genel sağlık durumu gibi verileri elde ederek ön muayene yapılır ve küçültme oranı hakkında bilgiler sunulur.

Göğüs Küçültmek için Hangi Doktora Gidilir?

Meme küçültme operasyonları cerrahlar tarafından yapılır. Estetik Cerrahisi ile yürütülen işlemlerdir. Özetle göğüs küçültme ameliyatları için alanında uzman, daha önce pek çok kez başarılı göğüs küçültme ameliyatı yapmış, tam teşekküllü hastanelerde görev yapan Estetik Cerrahlara gitmelisiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Hastane koşullarında gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatları ortalama 3 saat zaman almaktadır. Hasta genel anestezi ve sedasyon etkili ilaçlar kullanılarak uyuşturulur. Meme çizimleri ameliyattan önce yapılır. Uzman cerrah, tam teşekküllü hastane ortamı ve yeterli teknolojik donanımlar eşliğinde, uzman kadroların yardımı ile yürütülen bir operasyondur.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı

Meme küçültme ameliyatları için herhangi bir şekilde üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak hastanın genel sağlık durumu önemli etkendir. Küçültme operasyonu için yeterli genel sağlığa sahip olmak gerekir. Alt yaş sınırı ise yasal olarak 18’dir ancak ergenlik döneminin sonlandırılmış olması gerekir. Elzem durumlar hariç 18 yaş altına meme küçültme ameliyatları yapılmamaktadır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı SSK Karşılıyor mu?

Meme küçültme ameliyatları SGK tarafından karşılanabilmektedir. Ancak tam karşılama sadece Devlet ve araştırma hastanelerinde yürütülmektedir. Araştırma hastanelerinde az da olsa ek ücretler alınabilmektedir. Ancak Devlet hastanelerinde ek ücret yoktur. Özel hastanelerde de karşılama mevcuttur ancak özel hastanenin politikasına bağlı ek maliyetler hastaya çıkartılmaktadır. Ayrıca devlet hastanelerinde yürütülen meme küçültme ameliyatları sadece elzem durumlar içindir. Özetle göğüs büyüklüğünden kaynaklanan şu şikayetlerden en az birinin mevcut olması gerekir; büyük memeden kaynaklı ağrı, meme birleşim noktalarında pişik oluşması, sırt – omuz ağrıları, sütyen askısından kaynaklanan yara oluşması. Sadece Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünün olduğu hastanelerde yapılabilmektedir. Tüm devlet hastanelerinde bu bölüm mevcut değildir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Sütyen Kullanımı Nasıl Olmalı?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra en az bir ay boyunca sporcu sütyeni kullanmalısınız. Sporcu sütyenleri hem ağrınızı hafifletecektir hem de meme şekillenmesine katkı sunacaktır. Doktorunuz aksini belirtmedikçe diğer sütyenleri kullanmamalısınız. Genellikle bir ay kullanılan sporcu sütyenlerinden sonra balenli sütyenlere geçmek uygun bulunmaktadır. Lakin balenli sütyenlerin dolgulu ve push up özellikli olanları tercih edilmemektedir. Bu tür sütyenler silikonların yer değiştirmesine neden olabilmektedir. Uzun vadede kullanılan bu sütyenler asimetrik görüntü oluşmasına uygun zemin hazırlayabilmektedir. Ameliyatın ardından iyileşme evresi tamamlanana dek sırasıyla ilk bir ay sporcu sütyeni ardından push up özelliği olmayan balenli sütyenler kullanılabilir. Ardından ara ara sütyensiz kalmanızda bir sakınca yoktur. Ancak tamamen sütyensiz olmanız önerilmemektedir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825129/

https://journals.lww.com/prsgo/Fulltext/2017/09000/Breast_Reduction__Decreasing_Complications_and.1.aspx

5 / 5. 1

6 cevaplar
 1. Melike
  Melike says:

  Merhaba, ben kızım için size danışmak istiyorum. Göğüsleri çok büyük olduğu için sürekli bel ağrısı şikayeti var. Bu evinin neşesini de bozuyor. Maddi olarak ben yardımcı olacağım, meme küçültme için fiyat öğrenebilir miyim? Ameliyat sonrası kesin bel ağrısı şikayeti geçer mi?

  Cevapla
 2. deniz
  deniz says:

  Merhaba Tayfun bey, kendimi bilgim bileli göğüslerim büyüktü emzirdikten sonra hem deforme oldu hem gözüme daha büyük gelmeye başladı meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdim ama kesi nasıl oluyor iz ne kadar kalıyoru bu konuda kafam çok karıştı ,meme küçültme yaptıranların yorumlarını okudum kimisinde nerdeyse kalmamış kimisi %25-30 civarı kaldığını ama rahatsız etmediğini yazmış, İstanbul dışında olduğum için muayeneye gelmem çok zor, bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Doç. Dr. Tayfun Türkaslan
   Doç. Dr. Tayfun Türkaslan says:

   Merhaba, kesi izi için %100 gider diyebileceğimiz bir yöntem maalesef yok, estetik dikiş de olsa %100 gitmiyor ,iz konusu hastanın yeme içme alışkanlığı, alkol-sigara tüketimi gibi birçok sebebe göre de değişebiliyor ama genellikle 1 yıl içinde %20-30 civarı kalıyor ve iç çamaşırı içinde kaldığı için hastayı rahatsız etmiyor, detaylı bilgi için size en kısa sürede ulaşacağız

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir