Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?
5
(1)

Büyük memeler sadece estetik açıdan kadınlarda sorunlara neden olmuyorlar. Büyük memeler salık açısından da birçok sorunun ortaya çıkmasını sağlıyor.

Özellikle boyun ve sırt ağrıları sık rastlanan sağlık sorunları olmakla beraber, memelerin karın üzerine teması nedeniyle pişik olması, fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, istenen kıyafetlerin giyilememesi ve sutyen askısının omuzlarda yarattığı çukur şeklindeki iz de büyük göğüslerin sorunlarındandır.

Meme dokusunun büyümesi genetik olarak aktarılmaktadır. Aynı zamanda alınan kilolar ve doğum gibi etkenler de buna eklenince göğüsler daha fazla büyüyerek sarkabilir.

Bu durumda ise meme estetiği çözüm olarak sunulmaktadır. Meme küçültme ameliyatında amaç kişinin şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte olan göğüsler elde etmektir.

Meme küçültme ameliyatında en çok merak edilen konu emzirmedir. Meme küçültme ameliyatında işlem sür kanallarına zarar vermeye çalışmadan gerçekleştirilse de çok büyük olan göğüslerde istenen küçüklüğe ulaşabilmek için emzirme fonksiyonu devre dışı bırakılabilir.

Bu tamamen hastanın bilgisi ve isteği çerçevesinde gerçekleşmektedir. Ancak böyle bir durum olduğu da bilinmelidir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDA İZ KALIR MI?

Meme küçültme ameliyatında diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iz kalmaktadır elbette. Ancak izler operasyonun nasıl gerçekleştiğine göre değişebilmektedir. Ameliyat sonrasında meme başı çevresinde veya meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilmektedir.

Meme başı çevresinde kalan iz renk değişimi bölgesi olması nedeniyle çok fazla görünmemektedir. Meme altında kalan iz ise karşıdan bakıldığı zaman görünmeyecektir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında sporcu sutyeni giydirilen hasta taburcu edilmektedir. ameliyattan sonra 4. günde duş almak mümkündür.

Meme küçültme ameliyatının sonrasında 1 hafta dinlenmek hasta için yeterli olacaktır. Bu süre boyunca ağır hareketler yapılmaması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hafif ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılar olabilmektedir. Diğer yandan 1 yıla kadar olan sürede ara sıra memelerde batma ve yanma hissi ortaya çıkabilmektedir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/breast-reduction-scars

5 / 5. 1