Göğüs estetiğinden sonra denize girilir mi?
3.3
(6)

Göğüs estetiği; elbette daha çok hanımların daha çok tercih ettiği ancak günümüzde beylerin de çeşitli nedenlerle başvurduğu bir operasyon biçimidir. Göğüs estetiği dendiğinde, sadece göğüs büyütme, silikon taktırma gibi uygulamalar değil, bunarın dışında birçok durum dikkate alınmalıdır.

Dolayısıyla göğüs estetiği uygulamalarının yaygın uygulamalar olduğunu söyleyebilmek de mümkündür. Elbette bu durumda göğüs ameliyatı sonrası süreç de merak edilen konuların başında yer alır. Göğüs estetiğinden sonra denize girilir mi? Sorusu da yaygın biçimde sorulan sorulardandır.

Göğüs Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Göğüs estetiği ameliyatının türüne bağlı olarak süreç de farklılık gösterir. Başlıca mama estetiği türleri;

  • Meme büyütme
  • Meme küçültme
  • Göğüs dikleştirme
  • Göğüs asimetrisi

Şeklinde sıralanabilir. Bu operasyonların hepsinde farklı yöntemler kullanılır ve komplikasyonları bakımından, ameliyat sonrası süreç de farklılık arz eder. 

Yaz aylarına yaklaşırken göğüs estetiği yaptırılır mı? Veya yazın göğüs estetiği ameliyatı yaptırılır mı sorusu, operasyonun türüne göre değişmekle birlikte aslında ortalama olarak bir sürece hedeflenebilir.

Tüm cerrahi uygulamalarda açık yaraların iyileşme süreci ortalama 3-6 haftadır. Hekim tarafından aksi belirtilmediği sürece, kişi göğüs estetiğinden 3 hafta sonra denize girebilir. Ancak tabii risk almamak ve mümkünse 4-5 hafta aralığında denize girmeyi tercih etmek daha doğru olacaktır.

4 Hafta Kesin Olarak Yeterli midir?

Elbette hayır. Sizin yaptıracağınız operasyonun ne olduğu bilinmeden ve operasyon sonrası komplikasyonlar analiz edilmeden buna size özel bir cevap verilebilmesi mümkün değildir. Size bu konuda kesin bilgi sadece hekim tarafından verilebilir.

Tıbbi konularda herkes için ortak cevaplar verebilmek, her koşulda mümkün değildir. Bu nedenle zaten tıbbi metinlerin size vereceği genel bilgilerdir ve tedavi sürecinde hekimden onay almadan bu bilgiler ışığında hareket etmeniz doğru değildir.

Ameliyat sonrasında gelişebilecek muhtemelen problemler, sizi beklenmedik şartlara zorlayabilir. Olumsuzluklar yaşamamak veya mevcut olumsuzlukları daha da büyütmemek için doktorunuzun size belirteceği koşullara uymanız gerekir.

Yazın Göğüs Estetiği Yaptırılır mı?

Elbette yaptırılabilir. Estetik cerrahi uygulamalarında bir mevsim şartı yoktur. Yılın her döneminde operasyon yaptırılabilir. Ancak göğüs estetiği operasyonundan sonra belli kurallara uymanız gerekecektir ve bu kuralları yaz koşullarında yerine getirebileceğinizden emin olmanız gerekir.

Gün gün ameliyat sonrası süreç

Göğüs estetiği ameliyatından sonra, çoğunlukla ertesi gün taburcu olur ve evinize gidersiniz.

İlk gün oldukça önemlidir. İlk gün araç kullanmamalı ve operasyona yapılan bölgenin travmaya maruz kalmamasını sağlamalısınız.

Çoğunlukla 3.gün itibariyle gündelik yaşama dönülebilir.

İlk 3 gün duş alınmaması önerilir.

İlk hafta kritik süreç olup, pansuman 7-14 gün sürebilir. Bu süreçte duş alınabilir ancak denize veya havuza girmemek gerekir.

Göğüs estetiği ameliyatlarında dikiş yapılan materyal alınmaya ihtiyaç duymaz, kendiliğinden erir.

Göğüs estetiği ameliyatından sonraki bir ay kritik süreç olarak tarif edilir. Bu süreçte, giydiklerinize dikkat etmeli, yüz üstü yatmamalı ve denize girmemelisiniz. Göğüs estetiğinden sonra denize girilir mi? Sorusunun cevabını bu metinde defaten vermiş olduk.

Burada dikkat edilmesi gereken, özellikle enfeksiyon ihtiva edebilecek sulara girilmemesi gerektiğidir. Bilhassa havuz, ırmak ve göl gibi tatlı su kaynakları risklidir. Bu nedenle göğüs estetiği ameliyatından sonra mümkün olduğunca uzun bir süre bu gibi sularda yüzmemeniz önerilir.

Göğüs estetiği operasyonunu alanında uzman ve deneyimli hekimlerden almanız büyük önem arz eder.

Ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren birçok hekim vardır ve sizi en iyi şekilde yönlendirirken, en uygun sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilirler. Kişinin operasyon konusunda detaylı bilgilendirilmesi de en az operasyonun kendisi kadar önemlidir.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/24/3/224/369628

3.3 / 5. 6

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir