0
(0)

Güzellik algısı dünya üzerinde toplumdan topluma değişse de birçok kadın, daha dik göğüslere sahip olmak ister. Ancak bazen çeşitli nedenlerden ötürü göğüsler eski görünümünü kaybederek sarkabilir. Bu durumda, kadınları rahatsız eden bir durum meydana gelir. Göğüs sarkması olarak bilinen bu durumu ortadan kaldırmak isteyen kadınlar, çareyi farklı yollarda bulmaya çalışır. Göğüs dikleştirme egzersizleri de bu yollardan birisi olarak bilinir. Peki gerçekten göğüs dikleştirme egzersizleri işe yarıyor mu?

Bu soru, ameliyatsız göğüs dikleştirmek isteyen kadınların aklına gelen başlıca sorular arasındadır. Özellikle de doğum sonrası ya da hızlı kilo değişimine bağlı olarak meydana gelen göğüs sarkması, egzersizle eski haline getirilebilir olarak algılanmaktadır. Kadınlar ise hem formda kalmak hem de göğüslerini daha sıkı bir hale getirmek için egzersize başvurur. Ancak ilk olarak bilinmesi gereken şudur ki: Göğüs dikleştirme egzersizleri tek başına bir işe yaramaz ve istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlamaz!

Göğüs Dikleştirme Egzersizleri Hakkında

Göğüs çalışarak, ya da şınav ve mekik çekerek göğüs dikleştirmeye çalışan kadınların sayısı oldukça fazladır. Zira bu sayede daha sık bir vücudun daha sıkı bir göğse sahip olacağı düşünülür. Ancak göğüsler, kaybettiği hacim ve göğüs derisinin esnekliğini kaybetmesi nedeniyle gevşer ve sarkar. Bu durumda yapılacak egzersizler, yağ yakımını artırarak daha da sarkık göğüslere sahip olmanıza neden olabilir. İşte bu ihtimali de işin içine katarak göğüs büyütme egzersizlerinin işe yaramadığını söylememiz gerekir.

Ancak tamamen işe yaramadığı da gerçek değildir. Zira henüz sarkmamış ve hala dikliğini koruyan göğüslerde egzersiz faydalıdır. Özellikle de sıkı bir forma sahip olmak isteyen kadınlar, eğer aşırı ve hızlı bir şekilde kilo kaybetmediyse bu egzersizlerle göğüslerinin formunu koruyabilir. 1 ay içerisinde kaybedilecek 22 kilo ya da fazlası, göğüsleri çevreleyen derinin de sarkık görünmesine neden olabilir. Bu nedenle vücut kitle endeksini koruyarak göğüsleri de dik tutabilirsiniz.

Yaşlılık, doğum, hızlı kilo değişimi ve diğer birçok nedenden dolayı göğüsler sarkabilir. Özellikle de göğüslerdeki yağ ve bağ dokusunun değişmesi, zamanla göğüsün daha sarkık bir hale gelmesine neden olabilir. Doğum sonrası sıklıkla yaşanan bu durumun kalıcı çözümü, cerrahi müdahaledir. Yani göğüs dikleştirme ameliyatı sayesinde eski formunuza kavuşmak hem kolay hem de daha sağlıklıdır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Hakkında

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, hastaların yeniden eski dik göğse sahip olmasını sağlayan bir cerrahi müdahaledir. Günümüzde oldukça sık uygulanan ameliyatlardan birisi olan mastopeksi, hastalara yapılan müdahale sonucunda hastaların göğüslerindeki görünümü kalıcı ve gözle görülür bir şekilde değiştirir. Bu durum sayesinde özellikle de doğum ve kilo değişimleri sonrasında meydana gelen sarkmalara kalıcı çözüm bulunur.

Mastopeksi, meme sarkmasına neden olan sorunlara ya da hastaların meme tiplerine göre değişik metotlara sahiptir. Bu nedenle tam olarak hangi metodun uygulanacağını bilmek için muayene olmak gerekmektedir. Eğer kilo sonrasında bir sarkma meydana gelirse, büyültme ameliyatı uygulanır. Büyük ve sarkık göğüslerde ise meme küçültme ameliyatı tavsiye edilir. Bu ameliyatlar sırasında gerekirse meme dokusu şekillendirilir ve fazla deri alınır. Ek olarak meme başları da istenilen yere taşınarak göğüslerin daha dik olması sağlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı konusunda en sık tercih edilen metot, Veritak Mamaplasti tekniğidir. Bu teknik sayesinde memeler daha sıkı ve dik bir görünüme sahip olur. Ameliyat esnasında kullanılan teknik sayesinde daha kısa bir iz meydana gelir. Diğer tekniklere göre uygulanması daha kolay ve etkili olan bu teknik, hastaların da kısa bir süre sonra ayağa kalkabilmelerini sağlar. Genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilmekte olan bu ameliyat sayesinde meme dikleştirme konusunda kalıcı bir çözüm üretmiş olursunuz.

Ortalama 2 saat süren ameliyat süreci sonrasında hasta 3 saat içerisinde ayağa kalkabilir ve yemek yiyebilir. İki gün içerisinde duş alınabilir ve üçüncü günde hasta rutin kontrollerini yaptırarak bir sorun yoksa günlük hayatına devam edebilir. Üç hafta boyunca özellikle de göğüs ve kol bölgelerini çalıştıran egzersizlerden uzak durmak ve olabildiğince dinlenmek gerekir. Bu sayede ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısa sürer ve hasta daha kısa bir zaman içerisinde hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 0 / 5. Toplam oylama 0

Henüz puanlayan olmadı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir