Göğüs Dikleştirme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?
4.4
(8)

Güzellik algısı dünya üzerinde toplumdan topluma değişse de birçok kadın, daha dik göğüslere sahip olmak ister. Ancak bazen çeşitli nedenlerden ötürü göğüsler eski görünümünü kaybederek sarkabilir. Bu durumda, kadınları rahatsız eden bir durum meydana gelir.

Göğüs sarkması olarak bilinen bu durumu ortadan kaldırmak isteyen kadınlar, çareyi farklı yollarda bulmaya çalışır. Göğüs dikleştirme egzersizleri de bu yollardan birisi olarak bilinir. Peki gerçekten göğüs dikleştirme egzersizleri işe yarıyor mu?

Bu soru, ameliyatsız göğüs dikleştirmek isteyen kadınların aklına gelen başlıca sorular arasındadır. Özellikle de doğum sonrası ya da hızlı kilo değişimine bağlı olarak meydana gelen göğüs sarkması, egzersizle eski haline getirilebilir olarak algılanmaktadır.

Kadınlar ise hem formda kalmak hem de göğüslerini daha sıkı bir hale getirmek için egzersize başvurur. Ancak ilk olarak bilinmesi gereken şudur ki: Göğüs dikleştirme egzersizleri tek başına bir işe yaramaz ve istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlamaz!

Kadınlar için Göğüs Dikleştirme Egzersizleri

Sarkık göğüsleri dikleştirme egzersizleri kadınlar için gerekli olsa da bunların doğru uygulanması ve bir spor uzmanı eşliği ile yapılması gerekmektedir.

Genelde, kulaktan kulağa geçen bilgilerde bazı egzersizlerin faydalı olabileceği ve bireylerin kendi başına hemen hemen her yerde uygulayabilecekleri söylenmektedir.

Bunlardan biri yıldızları yakalama hareketidir.Bu harekette kollarımızı yukarı doğru uzatıyoruz ve gökten yıldızları toplamaya çalışıyormuş gibi düşünerek, ellerimizi açma kapama hareketiyle olabildiğince yukarı yönde esneme yapıyoruz.

Bu hareketi istediğimiz kadar yapılabileceği söyleniyor ancak bu hareket yaparken eğer kollarımızdaki sıkıntıların bilincinde değilsek fazla esnemeye çalışmaktan veya tekrar sayısı fazlasından kas dokusuna zarar verebilir, ameliyat yapısına zarar verebilir.

Kas zedelenmeleri de bireye uzun süreli sıkıntı yaşatmaktadır.Bazen tedavileri de bulunmamaktadır.Kalıcı sıkıntıların yaşanmaması adına dikkat edilmelidir. 

Göğüs kaldırma hareketi olarak bilinen bir egzersiz, tenis topu egzersizidir.Göğüs kaslarını çalıştırır. Bacaklar kalça genişliğinde açık şekilde dik durulur.Bir tenis topu göğüs hizasında avuç arasında tutulur ve sıkma şeklinde baskı işlemi uygulanır.

Bu harekete benzer yastık egzersizi ve beşik egzersizi de vardır.Yastık egzersizi iki el birleştirilirken arada yastığı tutup baskı uygulamayla yapılır.Beşik egzersizi ise kollar göğüs önünde birleştirilip kaldırmayla yapılır ve bir yandan dirseklere avuç içi ile baskı uygulanır.

Bu tür hareketler sıkılaşmaya yönelik olsa da kaslara zarar verme ihtimalleri yüksektir. Kobra egzersizi ise zorluğu bilinen bir egzersizdir. 

Yüz üstü uzanılır ve eller baş arkasında birleşir.Üst gövde ve baş yerden yukarıya, geriye doğru kaldırılır.Baş kalkarken, dirsek kısımları yanlara doğru esnetilir.

Bu sırada bacaklar da bitişik halde olmalıdır.Bu hareket zorluyuculuğuyla iyi gibi görünsede bel fıtığı olanlar için tehlikeli bir harekettir ve ciddi sakatlanmalara da sebep olabilmektedir. 

Göğüs sarkmaları için çene altı egzersizi uygulanabilmektedir.Eller dirseklerin omuz hizasına getirilir ve çene altına yerleştirilir.Çene ile avuçlar aşağı doğru itilir ve avuçlarla bu baskıya dayanılmaya çalışılır. Bu zorlamalar ters bir hareket yapmaya oldukça açık bir durumdadır.

Bu nedenle dikkat edilerek yapılması gerekmektedir.Sarkmalara yönelik bir diğer hareket Pec Fly’ dır.Spor salonlarında yapılabilen bir egzersizdir.

Bu hareketin yapıldığı spor aletine oturularak, ağırlık ayarlaması yapıldıktan sonra, dirsekler bükük iken kollar iki yana açılır ve göğüs hizasında birleştirilecek şekilde kapatılır.

Çok faydalı bir hareket olduğu söylenir ancak yanlış ağırlık ayarlanmasında kol ve omuz yapısına ciddi zarar verebilmektedir.Bu nedenle ağırlık ve set sayısı ile tekrar sayısı doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. 

Erkeklerde Göğüs Sarkmaları İçin Egzersizler

Kadınlar kadar erkekler de göğüs sarkıklığını estetik açıdan dert edebilmektedir.Bazı bedenlerde doğuştan gelen sarkıklıklar ya da yaşanılan olumsuz trajedilerden sonra hatta yine bazı göğüs ameliyatları sonrasında doku bozuklukları olabilmektedir.

Göğüslerinde oluşan sıkıntılar için birçok yöntem denemektedirler.Bu egzersizlerin bilinçsizce yapılması durumunda sıkıntılara hatta kalıcı zararlara sebep olabilmektedir.

Ameliyat sonrası egzersizler ise daha farklıdır.Bu tür egzersizler kireçleri önlemek, hareket ve esnekliği tekrar kazandırmak, duruş bozukluklarını ve ameliyat sonrası oluşan şişliklerini gidermek için yapılmaktadır.

Bu egzersizler için doktorlardan bilgi alınması gerekmektedir ve bireyin yapısına uygun egzersizler seçilmelidir.Egzersizlerin ne kadar süre boyunca ve kaç tekrar ile yapılması gerektiği de yine bireyin ameliyatını yapan doktoruyla görüşmesi gerekmektedir.Bütün bu süreç önemlidir.

Göğüsleri dikleştirmek için uyguladıkları bazı egzersizler ise kürek çekmedir.Üst beni yoğun şekilde çalıştırır.Ameliyat sonrasında İyileşme döneminde yapılması gerektiği söylenir.Kayıkta uyguladığımız kürek çekme işlemini aynen yapmayla uygulanır.

Doğru bir açıyla yapılmadığı durumda ameliyat dokusuna zarar verebilmektedir. Plank hareketi ise yüzüstü yapılan bir egzersizdir.

Bu nedenle yanlış yapılırsa yeni ameliyattan çıkan bölgeye zarar verme ihtimali yüksektir.Barfiks egzersizi ise sabitlenen bir çubukta bütün beden ağırlığı yüklenerek yukarı doğru kendini çekme egzersizidir.

Meme ameliyatı olduktan sonra, uzun bir süre kolları baş hizasından yukarıya zorlayacak şekilde kaldırmamak gerekmektedir.Barfiks hareketi baskıya sebep olacağından ameliyata oldukça zarar verebilmektedir. Özellikle memenin üst bölümünün sönmesine sebep olabilmektedir.

Battle Ropes hareketi ise tamamen güç gerektiren, kolları ve göğsü fazlasıyla geren bir egzersizdir. Bütün kol kasları, ağırlı fazla olan ipleri sallamak için kullanılır.Bu da yeni oluşturulan göğüs yapısını bozmaya yönelik olur.En az 1 yıl boyunca kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.

Göğüsleri dikleştiren hareketler arasında şınav yöntemi de bir diğer zarar verebilecek egzersizdir. Genelde erkeklerin en çok uyguladığı egzersiz türüdür.

Vücut ağırlığıyla yapılmaktadır.Yüz üstü iken bütün ağırlı kollara verilir ve kollar üzerinde beden ayak parmakları ucundan yükselecek şekilde hareket ettirilir ve tekrar zemine doğru eğilir.

Tekrar sayısı bireyin gücüne göre ayarlanır ancak dirseklerden kas zedelenmesine en müsait olan hareketlerden biridir.

Barfiks ise yine erkeklerin en çok uyguladığı egzersiz hareketlerindendir.Barfiks, çubuğu boy hizasından biraz yüksek bir yere sabitlenmelidir ve ellerle tutulup vücut ağırlığı kontrol edilerek yukarıya doğru kendinizi çekme hareketidir.Bu nedenle zedelenmelere sebep olabilecek en tehlikeli egzersizlerden biridir.

Ameliyat sonrasında en az 6 ay süresince kesinlikle yapılmamalıdır.Bireyler bütün egzersizlerini detaylarıyla doktorlarına danışarak yapmalıdır.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Yöntemleri Neden İşe Yaramaz?

Ameliyat yapılmadan göğüslerin dikleştirilmesine katkı sunabilen hareket ve egzersizler vardır. Ancak bu teknikler asla hedeflenen dikleşmeyi sağlayamadığı gibi genellikle gözle görülür etkilere sahip de değillerdir. Göğüs dikleştirme egzersizleri hali hazırda sarkan ve dik olmayan göğüslerde hiç etkili değillerdir.

Bu hareket ve egzersizler ancak sarkma vb yaşanmadan düzenli olarak gerçekleştirildiği takdirde sarkma oranını ve süresini yavaşlatabilme de destek olabilir.

Ancak zaten sarkmış, dikliğini yitirmiş göğüslerde etkisi olduğu söylenemez. Göğüs dikleştirme ameliyatı kadar etkili olabilecek hiçbir yöntem, beslenme alışkanlığı, güzellik ürünü, hareket programı yoktur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Hakkında

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, hastaların yeniden eski dik göğse sahip olmasını sağlayan bir cerrahi müdahaledir.

Günümüzde oldukça sık uygulanan ameliyatlardan birisi olan mastopeksi, hastalara yapılan müdahale sonucunda hastaların göğüslerindeki görünümü kalıcı ve gözle görülür bir şekilde değiştirir.

Bu durum sayesinde özellikle de doğum ve kilo değişimleri sonrasında meydana gelen sarkmalara kalıcı çözüm bulunur.

Mastopeksi, meme sarkmasına neden olan sorunlara ya da hastaların meme tiplerine göre değişik metotlara sahiptir. Bu nedenle tam olarak hangi metodun uygulanacağını bilmek için muayene olmak gerekmektedir. Eğer kilo sonrasında bir sarkma meydana gelirse, büyültme ameliyatı uygulanır.

Büyük ve sarkık göğüslerde ise meme küçültme ameliyatı tavsiye edilir. Bu ameliyatlar sırasında gerekirse meme dokusu şekillendirilir ve fazla deri alınır. Ek olarak meme başları da istenilen yere taşınarak göğüslerin daha dik olması sağlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı konusunda en sık tercih edilen metot, Veritak Mamaplasti tekniğidir. Bu teknik sayesinde memeler daha sıkı ve dik bir görünüme sahip olur. Ameliyat esnasında kullanılan teknik sayesinde daha kısa bir iz meydana gelir.

Diğer tekniklere göre uygulanması daha kolay ve etkili olan bu teknik, hastaların da kısa bir süre sonra ayağa kalkabilmelerini sağlar.

Genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilmekte olan bu ameliyat sayesinde meme dikleştirme konusunda kalıcı bir çözüm üretmiş olursunuz.

Ortalama 2 saat süren ameliyat süreci sonrasında hasta 3 saat içerisinde ayağa kalkabilir ve yemek yiyebilir. İki gün içerisinde duş alınabilir ve üçüncü günde hasta rutin kontrollerini yaptırarak bir sorun yoksa günlük hayatına devam edebilir.

Üç hafta boyunca özellikle de göğüs ve kol bölgelerini çalıştıran egzersizlerden uzak durmak ve olabildiğince dinlenmek gerekir. Bu sayede ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısa sürer ve hasta daha kısa bir zaman içerisinde hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/siki-gogusler-icin-10-kolay-egzersiz-2675394

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/guzellik/gogusleri-sekillendirme-egzersizleri-nelerdir-szcu7/

https://www.fanatik.com.tr/evde-yapilabilecek-en-iyi-gogus-kucultme-hareketleri-neler-2119998

https://hthayat.haberturk.com/saglik/egzersiz/haber/1035701-guzel-gogusler-icin-etkili-7-yoga-durusu

https://www.cnnturk.com/iyilik-saglik/hareket/gogus-kaslari-icin-etkili-hareket

https://www.posta.com.tr/sarkan-goguslerinizi-dogal-yollarla-diklestirin-haber-fotograf-207201

4.4 / 5. 8

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir