yüz germe ameliyatı
3.6
(7)

Yüz germe ameliyatı zamanla yer çekiminin etkisine dayanamayan veya da çok fazla kilo veren bireylerde ortaya çıkan, cilt sarkmalarının giderilmesi için uygulanan, cerrahi işlemlerdir.

Yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan sarkmalar ve kırışıklıklar hem kadınlar hem de erkekler için can sıkıcıdır. Bu durumdan kurtulmak ve daha genç görünmek isteyen bireyler için, etkin bir şekilde yüz gerdirme operasyonları uygulanır.

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Yüz gerdirme ameliyatı uzun süreli gergin ve genç bir cilt görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin tercih ettiği operasyondur. Cerrahi olmayan yöntemlere oranla çok daha etkili ve kalıcı sonuçlar verdiği için, çok fazla tercih edilir.

Operasyon sırasında, hastanın kulak önünden arkasına kadar bir kesi oluşturulur ve böylece derinin daha gergin hale getirilmesi sağlanır. Özellikle orta yaşın üzerinde olan kişiler için çok uygun ve etkili bir yöntemdir.

Endoskopik yüz germe operasyonu tercih edilen bir diğer önemli cerrahi işlemdir. 4 mm kalınlığa sahip kameralar eşliğinde yapılan işlem sırasında, saçlı deri olan bölgede kesiler oluşturulur ve ciltte gerginlik bu şekilde sağlanır.

Endoskopik cilt germe işlemi, daha çok ince kırışıklıklara ve az sarkmalara sahip olan kişilere uygulanan bir yöntemdir.

Yüz Gerdirme İşlemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Yüz gençleştirme ameliyatı daha çok ilerleyen yaşlarda tercih edilen bir yöntemdir. Daha gergin bir cilde sahip olmak ve daha genç görünmek isteyenler için uygun olan bu yöntem, genel olarak cerrahi müdahale olmadan sağlanan, cilt gençleştirme işlemlerinin yetersiz kalması durumunda tercih edilir.

Kişiler yaş aldıkça veya da kilo alıp verdikçe, ciltlerinde sarkma ve kırışıklıklar olur. Eski gençliğini ve güzelliğini kaybetmek istemeyen kişiler de daha gergin bir cilt görünümü için cerrahi işlemlere ihtiyaç duyar.

Kişilerin özellikle boyun, çene, alın, göz çevresi ve kulak önünde olan fazla derilerin giderilmesi için cerrahi işlem uygulanır.

Yüz Germe Ameliyatı Kimler İçindir?

Klasik olarak yapılan yüz germe işlemleri için en ideal yaş 50 ve üzeridir. Daha genç yaştaki hastalar için daha çok endoskopik operasyonlar önerilir.

Genel olarak ciltteki sarkma ve kırışıklık görüntüsü ortaya çıkmış kişiler için, son derece uygun bir yöntemdir. Operasyon için yalnızca bazı kişilerin uygun olmadığını söylememiz gerekir. Bu kişiler:

 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Sağlık durumu, cerrahi operasyon için uygun olmayanlar
 • 18 yaşından küçük olan kişiler

Yukarıda belirttiğimiz kişilerin dışında boyun ve yüz bölgesindeki kırışıklık ve sarkma görüntüsünden şikayet eden kişiler için cerrahi operasyon uygundur.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon: Yüz Germe Ameliyatı
Operasyon Süresi: 2-3 Saat
Hastanede Kalma: 1 Gece
Anestezi: Genel Anestezi
İyileşme Zamanı: 7 Gün
İşe Dönüş: 10 Gün

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır sorusuna iki yöntemden bahsederek cevap verebiliriz. Bu alanda gerçekleştirilen cerrahi yöntemler arasında iki teknik öne çıkar. Birisi klasik olarak yapılan yüz gerdirme ameliyatıdır.

Diğeri ise endoskopik yüz germe ameliyatıdır. Her iki yöntemde de kişilerin yüzlerinin belirli bölgelerinden çok ince kesiler oluşturulur.

Klasik yöntemde kişinin kulak önünden kulak arkasına kadar kesi oluşturulurken, endoskopik yöntemde ise saçlı derinin olduğu bölgeden kesi oluşturulur. Hangi tekniğin tercih edileceğine kişinin yüzündeki deformasyona göre karar verilir.

Yüz Gerdirme Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

 • Hematom: Cilt altında kan toplanması (hematom), yüz gerdirmenin sık görülen komplikasyonlarıdan biridir. Hematom şişliğe ve ağrıya neden olur. Genellikle ameliyattan 24 saat sonra oluşur. Bir hematom oluştuğunda, ameliyatla hızlı tedavi, deriye ve deri altında bulunan diğer dokulara zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Yara İzi: Yüz germe ameliyatından sonra oluşan kesi izleri kalıcıdır. Bununla birlikte, genellikle yüz ve kulağın saç çizgisi ve doğal hatları tarafından gizlenirler. Nadiren, operasyon esnasında kapabileceğiniz olası enfeksiyonlar kabarmış şekilde gözlemlenen yara izlerine neden olabilir.
 • Sinir Hücrelerinin Yaralanması: Sinirlerin yaralanması, yüz gerdirme operasyonlarında çok sık gözlemlenen bir durum değildir. Operasyon esnasında vuku bulabilecek bir yaralanma, hissi veya kasları kontrol eden sinirleri etkileyebilir. Bu etki geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilir. Geçici his kaybı veya yüz kasını hareket ettirememe, birkaç ay ile bir yıl arasında sürebilir ve bu durum düzensiz bir yüz görünümüne veya ifadesine neden olabilir. Böyle bir komplikasyon sonucu yaptırabileceğiniz cerrahi müdahale, iyileşme sürecinin hızlanmasına olanak tanıyabilir.
 • Saç Kaybı: Kesi bölgelerinin yakınında geçici veya kalıcı saç dökülmesi gözlemlenebilir. Kalıcı saç dökülmesi, saç kökleri ve deri nakli ameliyatı ile giderilebilir.
 • Cilt kaybı: Nadiren de olsa yüz germe operasyonu esnasında oluşabilecek yan etkiler, yüz dokularına giden kan akışını kesebilir. Bu derinin tahriş olmasına ve dökülmesine, soyulmasına neden olabilir. Deri dökülmesi ilaçlar ve uygun yara bakımı ile tedavi edilebilmektedir.
 • Enfeksiyon: Uygulaması sonrası deri enfeksiyonlarının görünmesi çok nadirdir fakat yine de görülebilir. Deri altında oluşabilecek ciddi bir cilt enfeksiyonu yaşamı tehdit edebilir. Operasyon sonrası cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Hiperpigmentasyon: Hiperpigmentasyon, cilde rengini veren melanin pigmentinin aşırı üretiminden ve bahsi geçen pigmentin cilt altında aşırı birikmesinden kaynaklanan koyu lekelerin görünümünü ifade eder. Operasyon sonucu bu yan etki kalıcı ya da geçici olarak gözlemlenebilir. Diğer yan etkiler ile birlikte gözlemleniyorsa, en yakın sağlık merkezine başvurunuz.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe ameliyatı öncesi sonrası bazı noktalara dikkat edilmesi ile birlikte, operasyon hem çok daha başarılı olur hem de iyileşme süreci çok daha rahat geçer.

Özellikle işlem öncesinde, doktorunuzun talimatlarına mutlaka uymanız gerekir. Yüz germe ameliyatı öncesi genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Kişinin öncelikle bu operasyon için hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olması gerekir. Hastaların süreç hakkında yeterli bilgi sahibi olması, onların bu sürece çok daha fazla hazır olmasını sağlar.
 • Yüz germe işlemi ve sonrasında iyileşme süreci derken, ortalama 20 günlük bir sürenin bu operasyon için ayrılması gerekir. Hastaların öncesinde işleri ve genel olarak durumlarını buna göre hazırlaması önerilir.
 • Her cerrahi operasyonda olduğu gibi işlemden en az 1 hafta öncesinde hastaların sigara, alkol kullanımını bırakması gerekir.
 • İşlem öncesinde ayrıca kan sulandırıcı etkiye sahip başta aspirin olmak üzere muadil ilaçların kullanımlarının da bırakılması gerekir.

Yüz gerdirme operasyonlarında sürecin rahat geçmesini istiyorsanız, işlem öncesinde yapacağınız en önemli şeylerden biri doğru uzman doktor bulmaktır.

Alanında uzman bir doktorla çalıştığınızda hem geçirdiğiniz operasyon çok başarılı olacak hem de işlem sonrasında daha az komplikasyon riski olacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe ameliyatı sonrası da hastaların mutlaka dikkatli ve özenli olması gereken bir süreçtir. Bu süreçte özellikle aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekir:

 • Kişinin cilt altında biriken sıvılar için dren yerleştirilebilir. Bu drenler 48-72 saat içinde çıkarılacaktır.
 • İyileşme sürecinde şişliklerin ve morlukların daha hızlı gitmesi için, başın kalp seviyesinden yukarıda tutulması önerilir.
 • Operasyonun ardından hastaların yüz maskesi kullanması gerekir. Yüzün tam olarak yerine oturması ve cildin altında kan birikmesinin önlenmesi için, mutlaka ilk hafta hem gece hem gündüz maske takılmalıdır. Sonraki 2 hafta boyunca da yalnızca gece maske takılması yeterli olur.
 • Operasyondan sonra yine iyileşme sürecinin hızlanması için beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Genel olarak da ödem yapma etkisi olan gıdalardan ve davranışlardan uzak durulması önerilir.
 • Günlük yeterli miktarda su tüketimi de ayrıca son derece önemlidir.
 • İşlemden hemen sonra bölgede iz olacaktır. Bu durum sizleri endişelendirmesin veya da korkutmasın çünkü zamanla iz görünümü neredeyse yok denecek kadar az olacaktır.
 • Operasyondan önce olduğu gibi sonrasında da sigara ve alkol kullanımına mutlaka ara verilmesi gerekir. Bu gibi alışkanlıklar kişinin iyileşme sürecini yavaşlatacak ve aynı zamanda yapılan operasyonun etkisini de azaltacaktır.
 • İşlemden sonraki ilk 3 gün cildinize herhangi bir cilt bakım uygulaması yapılmamalıdır. Sonrasında da doktorunuzun önerisine göre uygun şekilde cilt bakım işlemlerini yapabilirsiniz. Bu süreçte alınan vitamin destekleri sayesinde cildin kendini toparlaması mümkün olacaktır.
 • Operasyondan önce olduğu gibi sonrasında da belirli bir süre kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları ve yiyecekleri tüketmemeniz gerekir.

Genel olarak yüz gerdirme işlemlerinin ardından, hastaların dikkat etmesi gereken unsurlar bunlardır. Doktorunuz sizleri bu konuda çok daha iyi bilgilendirecek ve uyaracaktır. Mutlaka bu süreçte onun önerisini dinlemeli ve dikkat etmelisiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Önemli Bilgiler

Endoskopik yüz germe, modern teknoloji ile desteklenen yenilikçi bir cerrahi yaklaşımdır. Geleneksel yöntemlere kıyasla daha minimal kesiklerle gerçekleştirilir. Bu süreçte, cerrah endoskop adını taşıyan özel bir alet kullanır. Alet, yüz içi yapıların detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Sonuç olarak, kaslar, bağ dokuları ve yağ tabakası hassasiyetle düzeltilir. Operasyonun avantajlarından biri, minimal invazivliğin daha az iz bırakmasıdır. Ayrıca, işlem lokal anestezi altında, yaklaşık 1-2 saatte tamamlanır. İyileşme süreci geleneksel yöntemlere göre daha hızlıdır. Hastaların çoğu, birkaç gün sonra günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak, bu yöntemin etkileri daha az belirgindir ve süresi daha kısadır. Özellikle hafif derecedeki sarkmalar için idealdir.

 • Cerrahın kullandığı alet: Endoskop
 • İşlem süresi: Yaklaşık 1-2 saat
 • Anestezi türü: Lokal anestezi
 • İyileşme süresi: Birkaç gün
 • Uygulama alanı: Hafif sarkmalar

Yüz Germe Ameliyatı Çeşitleri

Yüz germe işlemlerinde uygulanan teknik kadar hangi bölgelere işlem yapıldığı da önemlidir. Kişinin sorunlu olan cilt bölgesine göre işlem yapılabilir.

İnsanların yüz bölgesinde her zaman eşit ve orantılı biçimde yaşlanma olmayabilir. Bazı kişilerin yüzünde herhangi bir sarkma olmamasına rağmen boyun bölgesinde sarkma olabilir. Bu durumda da o bölge için işlem yapılması daha doğrudur.

Yapılan muayenelerde hastanın yüzünde hangi bölge için işlem yapılması gerekiyorsa, buna göre sürece devam edilir. Yapılan bölgelere göre operasyonun çeşitleri artar. Buna göre yapılan germe ameliyatı çeşitleri:

Orta Yüz Germe Ameliyatı

Orta yüz germe ameliyatı kişinin yüz bölgesinde orta bölümdeki sarkmaların ve bozulmuş yüz hacminin düzeltilmesi için tercih edilir. Orta yüz germe işleminde kişilerin, bu bölgelerinde bulunan yumuşak dokularından oluşturulan kesiler yardımı ile operasyon sağlanır.

Mini Yüz Gerdirme Ameliyatı

Mini yüz germe ameliyatı cildinde orta ve az sarkma yaşanan kişiler için uygulanan bir tür estetik işlemidir. Bu operasyon sayesinde kişinin yüz hatlarında gergin, kalkık ve çok daha sıkı bir görünüm elde edilir. Daha çok yeni yeni cildinde sarkma ve kırışıklık başlayan kişilere uygulanan bir işlemdir.

Alt Yüz Germe Ameliyatı

Alt yüz germe ameliyatı da kişilerin çene ve boyun bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesi için tercih edilir. Bu bölgede daha gergin ve sıkı bir cilt görünümü sağlanır.

Yüz Germe Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Yüz germe ameliyatı kaç yaşında yapılır sorusuna, tercih edilen tekniğe göre cevap verilebilir. Klasik cerrahi yöntemler için en ideal yaş aralığı 45 ila 55 arasındadır. Endoskopik yüz gerdirme operasyonlarında ise daha genç kişilere de uygulama yapılabilir.

Belirtilen yaş aralığından daha gençseniz, farklı teknikleri tercih edebilirsiniz. En iyi sonuçları elde etmek için ideal yaş aralığında olunması önemlidir.

Yüz Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Yüz germe ameliyatı kaç saat sürer konusu tercih edilen tekniğe ve kişinin yüzündeki deformasyona göre değişir. Kişinin yüzünde çok fazla sarkıklık ve derin kırışıklıklar yoksa daha kısa sürede operasyon tamamlanır.

Çok ileri seviyede kırışıklık ve sarkmalarda ise ortalama 4 ila 6 saat arasında bir operasyon geçirilecektir. Operasyon süresince anestezi altında olacağınız için herhangi bir acı hissi yaşamayacaksınız. Siz farkına bile varmadan işlem tamamlanacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Yüz germe ameliyatı kalıcı mıdır sorusuna ne yazık ki hayır demek durumundayız. Bu işlem her ne kadar yaşlılık izlerini silse de kalıcı bir gençlik sağlamaz. Çünkü genel olarak cildimizin yaşlanma sürecini durduramayız.

Yaşlanma devam ettiği sürece işlemin sağladığı gerginlik gidecektir. Bu gerginliğin daha uzun süre devam etmesi için beslenmenize dikkat etmeli ve mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız.

Özellikle günlük yeterli miktarda su içmek, çeşitli egzersizleri düzenli olarak yapmak yaşlanma sürecini yavaşlatacaktır. Bu da operasyonun kalıcılığını artıracaktır.

Yüz Germe Estetiği Riskli Mi?

Yüz germe ameliyatı riskli mi sorusu da yine çok sorulur. Genel olarak iyi bir uzman doktordan destek aldığınızda ve doktorunuzun önerilerini dikkate aldığınızda riskli bir operasyon değildir. Her cerrahi müdahalede görülen basit komplikasyonlar ve yan etkiler görülebilir.

Morluk, şişlik ve ödem en sık rastlanan yan etkiler arasında yer alır. Tüm bunların kısa sürede düzeleceğini söyleyebiliriz. Bu süreçte doktorunuzun önerilerini harfiyen dinlemeniz faydalı olacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Yüz germe ameliyatı ağrılı mı veya işlemin ardından herhangi bir acı hissi olur mu sorusu, operasyondan korkan kişiler için önemlidir. Öncelikle işlem sırasında lokal veya genel anestezi uygulandığı için kişilerde herhangi bir acı hissi oluşmaz.

İşlemin hemen ardından da birkaç gün hafif ağrı olabilir. Bunun için de doktorunuz sizlere ağrı kesici önerecektir. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullandığınızda acı hissiniz minimuma inecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Ödem

Yüz germe ameliyatı sonrası ödem sıklıkla karşılaşılan yan etkilerden biridir. Her cerrahi müdahaleye bağlı olarak bu tip basit ve sorunsuz komplikasyonlar görülebilir. Ödem oluşumu, işlemden sonra ortalama 2 haftaya kadar geçecektir.

Yüzünüzün ifadesi de 1 ila 1,5 ay sonra tamamen yerine oturacaktır. Operasyondan sonra sigara kullanımı, sağlıksız beslenme gibi faktörler ödemin daha uzun sürede gitmesine neden olacağı için dikkat edilmelidir.

Yüz Germe Ameliyatı Yaptıranlar

Yüz germe ameliyatı yorumları incelendiğinde hastaların genel olarak yapılan işlemden memnun kaldığı ve sonraki süreçte de herhangi bir sorun yaşamadığı görülür.

Hastalar için zaten konforlu bir işlemdir ve bu yüzden de pek çok hasta bu süreçte zorluk yaşamaz. Tercih edilen doktorun uzmanlığına ve tecrübesine bağlı olarak da süreç çok daha rahat geçecektir.

Bu konuda endişeleriniz varsa ve sizi nasıl bir sürecin beklediğine dair korkular yaşıyorsanız yüz germe ameliyatı kadınlar kulübü konu başlıklarını inceleyebilir ve bu gibi platformlarda yer alan yorumları da inceleyebilirsiniz.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Fiyatları 2022

Yüz germe ameliyatı fiyatları tercih edilen tekniğe göre değişiklik gösterir. Kişinin cildindeki deformasyon miktarı ne kadar fazla ise o kadar farklı ve zorlu teknik kullanılması gerekir. Bu durumda da operasyon için ödenmesi gereken ücret artış gösterir.

Bu noktada odaklanmanız gereken ücret kesinlikle değildir. Önemli olan işlemi başarılı ve alanında uzman bir doktorun gerçekleştirmesi ve işlemin sizlere uygun olmasıdır.

Yüz gerdirme fiyatları genel olarak yüzünüzdeki deformasyona göre belirlendiği için bu konuda bilgi almak için öncelikle muayene olmanız gerekir. Sizlere fiyat konusunda detaylı bilgi verecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatını kim yapar?

Yüz germe ameliyatlarını, bu alanda uzmanlaşmış Estetik ve plastik cerrahi uzmanları gerçekleştirmektedir.

Yüz germe ameliyatı yüz ifadesini yok eder mi?

Yüz germe ameliyatları, başarısız şekilde yapıldığında yüz ifadesinde sıkıntı olabilir. Aşırı germe işlemi yapıldığında, yüzün hem simetrisi bozulur hem de kişinin mimikleri yok olur. Bu yüzden de zaten bu tip operasyonların mutlaka alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Yüz germe ne kadar gençleştirir?

Yüz germe işlemlerinde, işinin ne kadar genç görüneceği biraz da yüz yapısına bağlıdır. Önemli ölçüde gençlik ve pürüzsüzlük sağlanabilir ancak bu işlemin sizlerin yaşlanmasını engelleyeceğini düşünmemenizi öneririz.

İzsiz yüz germe ameliyatı olur mu?

Cerrahi olarak gerçekleştirilen estetik operasyonlarında neşter kullanıldığı için iz olmaması aslında mümkün değildir. Ancak işlemi yapan cerrahın tecrübesine ve uzmanlığına göre iz minimum seviyede olabilir.

Ayrıca zamanla oluşan iz kendiliğinden geçebilir. Zaten görsel olarak sizleri çok fazla rahatsız edecek düzeyde bir iz değildir.

Ne gibi sonuçlar beklemeliyim?

Yüz germe cerrahisinden genel olarak doğal ve etkili sonuçlar bekleyebilirsiniz. Tabi her estetik işleminde olduğu gibi yüz germe işleminde de sonuçlar, kişiden kişiye değişecektir.

İşlemin en iyi etkilerini gösterdiği kişiler, yeni yeni kırışıklık ve sarkma olan ve cildi genç olduğu için elastikiyet kaybı olmayan kişilerdir. Bunun yanı sıra işlemin sizleri 15-20 yaş gençleştirmeyeceğini bilmeniz gerekir. Zaten genç görünmek için kişinin yaşam tarzında da bazı değişimlere ihtiyaç vardır.

Yüz germe ameliyatında anestezi uygulanır mı?

Yüz germe operasyonlarında lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Hangi anestezi türünün uygulanacağına, hastanın genel sağlık durumuna göre karar verilebilir.

Hem hasta hem de cerrah için genel anestezi çok daha konforlu bir yöntemdir. Hasta işlem sırasında hiçbir şey hissetmez ve bu da operasyonun çok daha başarılı geçmesini sağlar.

Yüz germe ameliyatı tekrarlanabilir mi?

Yüz germeye operasyonları, zamanı tamamen durdurmaz. Bu yüzden operasyon sonrasında hasta yaş almaya devam edecektir.

Özellikle erken yaşlarda yapılan yüz germe operasyonu sonrasında ortalama 10-15 yıl sonra tekrar cerrahi işlem yapılabilir. Bu süreçte cerrahi işlemlerin yanı sıra alternatif yüz gençleştirme yöntemlerinden de yardım alınabilir.

3.6 / 5. 7

6 cevaplar
 1. İlayda
  İlayda says:

  Tayfun Bey Merhaba, 46 yaşındayım yaşımdan dolayı yüzümde ve boynumda sarkmalar var. Fiyatlar ve muayene için bilgi alabilir miyim ?

  Cevapla
 2. gökhan
  gökhan says:

  merhaba adım serdar 41 yaşındayım yüzümde sarkmalar var ve gözaltlarım çöktü erkeklerde yüz gerdirme ameliyatı olabilirmi uygunsa fiyat hakkındada bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 3. Şebnem
  Şebnem says:

  Merhaba Tayfun bey. İsmim Şebnem. 34 yaşındayım. Aslında tam yüz germe ameliyatına ihtiyacım yok galiba. Benim sorunum alın, şakak, göz ve çevresi birazda dudak ve çevresinde. Ya da tam yüz germe estetiğine ihtiyacım vardır bilmiyorum. Yüz germe ameliyatında yukarıda saydığım bölgelerimdeki kırışıklık ve çizgilerde büyük başarılar elde edilebilir mi?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir