Yüz Germe Estetiği

5
(1)

Yüz gençleştirme ve yüz germeyi gerektiren durumlar; yerçekiminin etkisiyle yüzün aşağı sarkması, çok fazla mimik kullanılması, günlük hayattaki stres, aşırı kilo alıp verme ve genetik özelliklerin etkisiyle yüzde oluşan deformasyonların giderilmesidir.

Genç bir yüz görüntüsünün elde edilmesi için fazla yağlar alınır, sarkmış kaslar gerilir, büzüşmüş ve bollaşmış fazla deri çıkarılarak yüzde yeniden şekillendirme yapılır. Göz kapağı operasyonu, alın germe operasyonu ve kaş kaldırma ameliyatlarıyla kombinasyonlar oluşturularak birlikte yapılır. Yüz Germe, burun estetiği, elmacık kemiklerinin büyütülmesi, kırışıklara yağ enjeksiyonu, laser tedavisi, botox uygulaması, çene ucunun yeniden şekillendirilmesi gibi işlemler gerekirse eklenir.

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Yüz Germe Ameliyatı kişilerde yaş, kilo ve hormon unsurları sonucunda oluşan sarkmaların küçük cerrahi işlemler sonucunda ortadan kaldırılarak estetik bir görünüme kazanması işlemlerine denilmektedir.

Yüz germe ameliyatı; isminde de anlaşılacağı gibi; cerrahi bir uygulamadır ve sadece hekimler tarafından yapılır. Bu işlemlerin ruhsatlandırılmış kliniklerde ve ameliyathane ortamında yapılması zorunludur.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı işlemlerinde ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki operasyon şeklinde uygulanmaktadır. Ameliyatla yapılan işlemler, ameliyatsız yüz germe operasyonlarına göre daha fazla komplikasyon içerse de, yapılacak muayene ile bu işlemin gerekliliğine karar verilebilir. Burada kararı verecek merci uzman hekimdir. Gereklilik ancak hekimler tarafından tespit edilebilen unsurlardır ve evrensel tıbbi kurallara bağlıdır.

Yüz Germe Operasyonları Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. Çene ve mimik gibi kasları belirli bir süre hareket ettirmemek
 2. Yüze dışarıdan gelebilecek etkilerden kaçınmak
 3. Aşırı ısıdan kaçınmak

Yüz Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

 1. Mini yüz germe operasyonları
 2. Ameliyatlı Yüz germe işlemleri
 3. Kalın ipler ile ameliyatsız yüz germe operasyonları olarak bölümlere ayrılmaktadı

Yüzdeki yaşlılık belirtilerini nasıl anlarız?

Yüzdeki yaşlılık belirtileri deformasyonlar, dudak ve yanak çizgisinin belirginleşmesi, boyunda sarkma, yağlanma ve katların oluşumu, yanaklarda sarkma ve çene altında izler şeklinde oluşur.

Yüz gerginliğini bozan faktörler nelerdir?

Bunları listeleyecek olursak;

 • Yaşın ilerlemesi
 • Genetik yatkınlık
 • Yer çekimi
 • Zararlı güneş ışınlarıyla yoğun şekilde direkt temas etmek
 • Sigara kullanmak
 • Sık sık kilo alıp vermek
 • Stresli yaşam tarzı
 • Yoğun mimik kullanımı
 • Bilgisayarı yoğun olarak kullanmak

şeklinde sıralayabiliriz.

Yüz Germe Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Yüz germe estetiği için sağlık sorunu bulunmayanlar, 40 yaş üstü olanlar (bazı durumlarda 40 yaş altı da olabilir),yüz ve boyun bölgesinde sarkma olanlar, dudak ve yanak çizgisi belirgin ve derin olanlar, boyun bölgesinde katlanma ve yağlanma olanlar, psikolojik olarak estetiğe hazır olanlar, gerçekçi sonuç beklentileri olanlar yüz germe estetiğini başarıyla yaptırabilirler.

Yüz germe estetiği hangi işlemlerle kombine edilebilir?

Yüz germe estetiği kişide yüz bölgesinde estetik açıdan ihtiyaç duyulan başka problemler varsa bu operasyonla birlikte yapılabilir. Kaş kaldırma, şakak germe, badem göz estetiği,göz kapağı estetiği ve elmacık estetiği gibi estetik operasyonlar yüz germeyle birlikte en çok işlem yapılan bölgelerdir. Burun estetiği ve çene ucu estetiği de gerekli görüldüğü taktirde kolaylıkla uygulanabilir.

Yüz germe estetiği nasıl yapılır?

Yüz germe estetiği nasıl yapılır açıklamak gerekirse, sigara kullanan hastalar yüz germe estetiği öncesi ve sonrası sigarayı bırakmalıdır. Operasyon öncesi muayene sırasında cerrah hastadan varsa kalp damar hastalıkları, sigara alkol alışkanlıkları, hipertansiyon ve karaciğer gibi sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi alır. Bu problemler işlemi uygulayacak estetik cerrah tarafından değerlendirilir. Cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma miktarı ve yaygınlığı, sarkma derecesi gibi durumlar göz önüne alınarak işlem planlaması yapılır.

Yüz germe estetiği yapılan bu planlamalara göre belirlenir. Tam yüz germe, mini yüz germe ve endoskopik yüz germe sıklıkla uygulanan işlemlerdir ve tatmin edici sonuçlar verir. Deformasyonun büyüklüğüne göre ve oluştuğu yere göre de farklı teknikler de uygulanır. Genel ya da lokal anestezi yöntemleri uygulanır. Yüz germe estetiği 2-4 saat arasında sürer. Kulak ve yanağın birleştiği çizgide, ihtiyaç halinde kulak arkası ve saçlı favori kısmına kadar oluşturulan kesiden girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Yaşlanmaya neden olan sarkmış deri gerilir, bollaşan deri alınır, yağ miktarındaki fazlalık ve sıkılığını kaybetmiş kas dokusu çıkarılır. İzin belli olmaması için dikimde özel teknikler kullanılır. Cerrahi işlem bölgesine dren koyarak sıvı birikimini engeller. Operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilir,doktorun gerekli görmesi halinde birgünlük yatışı yapılabilir.

Endoskopik ameliyatta ise, saçlı deriye açılan kesilerden mini kameralarla yüz dokusunun içi görülerek operasyon gerçekleştirilir. Çene altından ve kulak arkasından açılan mini kesilerden girilerek boyun germe ameliyatı yapılmaktadır.

Yüz germe estetiği sonrası bakım

Yüz germe estetiği sonrası kişi rahat bir iyileşme dönemi yaşar. Ameliyat risksizdir. 2.günde bandajlar çıkarılır. Oluşan hafif ağrılar ağrı kesicilerle giderilir. Eğer dren konulmuşsa 2 gün sonunda çıkarılır. Dikişler 5-7 gün arasında çıkarılır. 6.günden sonra yüzdeki şişlik ve morluklar kaybolur. Bir hafta sonra kişi normal hayatına dönerek işbaşı yapabilir. 2-3 hafta sonunda tam iyileşme sağlanır. 1 yıl sonunda yüzdeki dikiş izleri ten rengine dönerek belirsizleşir. Ameliyatın son kullanma tarihi yoktur. Sıkı,genç ve gergin görüntü uzun yıllar kendini korur.

 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı