yüz germe ameliyatı
4
(4)

Kişilerin yüzünde zamanla yaş, kilo ve hormonlar gibi  birçok faktöre bağlı olarak sarkmalara meydana gelebilir. Kozmetik ürünlerin de yardımınıza yetişemediği bu durumda yüz germe ameliyatı ile sarkmalardan kurtulup istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Yüz germe ameliyatı yüzünüzün tamamını etkileyebilen ve sizi en az 10-15 yaş daha genç bir görünüme kavuşturabilecek olan bir ameliyattır. Yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yarayan bu estetik operasyon işlemi kişinin sosyal konumunu da oldukça etkiler. 

Yüz gerdirme ameliyatı yapay olarak bağ dokulara müdahale edilmesini amaç edinen estetik cerrahi yöntemidir. Yüz bölgesinde, görünmeyen kısımlara açılan kesiler sayesinde bağ dokulara müdahale yapılır. Sonrasında ise estetik teknikler yardımıyla bu kesiler kapatılarak hastanın yüz derisi gergin hale getirilmiş olur. Diğer yöntemlere kıyasla kalıcılık konusunda da oldukça başarılı bir estetik işlemdir.

Yüzde Sarkma Neden Olur?

Yer çekimi etkisi, kimyasal ürünlerin fazla kullanımı, genetik açıdan zayıf bağ dokularına sahip olmak aşırı sıcak duş alımı, yüzün dış etkenlerden korunmaması yüzün gerginliğini etkileyen faktörler arasındadır.

İnsanlarda, ellili yaşlara gelmeden önce genellikle bir yüz sarkması meydana gelmez. Ellili yaşlardan itibaren mimik çizgilerinin olduğu kısımlarda sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. 

Yüz germe ameliyatı olabilmek için de tek şart yüzde sarkma meydana gelmesidir. Yani yüz germe ameliyatı olmak için illa ki ellili yaşları beklemeye gerek yoktur. Yüzde bir sarkma meydana gelmişse daha önceki yaşlarda da bu ameliyat yapılabilir. Kısacası

Ameliyatsız yöntemlerle kırışık ve sarkmalardan kurtulamayan, cerrahi müdahale için yeter şartlara sahip olan, ameliyattan sonraki süreçte yüz sağlığına dikkat edebilecek insanlar eğer istedikleri uzun süreli gençleşme etkisi ise  yüz germe ameliyatı olmak için başvurmalıdır.

Yüz Germe Estetiği

Yüz germe estetiği sadece bayanların yaptırdığı bir işlem olarak algılansa da erkeklere de uygulanan bir yüz estetiği ameliyatıdır. Yüz gerdirme ameliyatı olanlar her zaman ilerleyen yaşa sahip olmayabilirler. Birey yüzünde çok fazla sarkma, gevşeme, kırışma hissettiği zaman daha genç yaşlarda da ihtiyaç duyabilir. Yüz germe ameliyatı yaptıranlar için örnek görsellere bakarak etkileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yüz gerdirme öncesi sonrası değişim oranlarını net olarak anlayabilmeniz için en iyi ipucudur.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın yüzde kırışık veya sarkma gibi şikayetlerle doktoruna başvurmasından itibaren  gerekli tetkikler yapılır. Hastanın durumunu ortaya koyan bu testler sonrası hastanın sorunlarını çözebilecek en uygun yöntem belirlenir. Hastanın yüz germe ameliyatına uygun görülmesinin ardından hazırlık sürecine geçilir. Hazırlık sürecinin de tamamlanmasıyla operasyon başlar.

Yüz germe operasyonu esnasında genel anestezi uygulanır. Bundan dolayı operasyon esnasında herhangi bir ağrı, acı hissetmez. Kesi yapılacak bölgeler kalemle çizilir. Kesiler en az görülebilecek şekilde belirlenir. Kesinin açılmasının ardından bağ dokular özel iplerle kemiklerin zar dokularına asılır. Daha sonra deri çekilerek fazla kısmı var ise kesilir. Dikişler yardımıyla kesiler kapatılır. Kapatılan bölgeye dren yerleştirilerek sıvı birikimi engellenmiş olur. Ardından ameliyat tamamlanır. Kişiden kişiye değişen bazı etkenler olabileceğinden operasyon  süreci ile ilgili en sağlıklı bilgi hastaya muayene sonrasında verilir.

 Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Endoskopik yüz germe ameliyatı daha çok yüz bölgesinde sarkıklığı az olan, boyun ve yüzün alt kısmında estetik cerrahiye gerek olmayan hastalarda uygulanabilen bir tekniktir. Bu teknikle yüzün ağız altı ve boyun kısımlarına müdahale gerçekleştirilmez. Yüzün üst kısmına yoğunlaşılarak sarkma, deride gevşeme, sarkma, derin alın çizgileri gibi yaşlılık belirtilerinin maksimum derecede giderilebilmesine yardımcı olunabilmektedir.

Yüz gençleştirme ameliyatları arasında en sık başvurulan yöntemlerden biridir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Süreç

Yüz germe ameliyatları estetik amaçlar güdülerek yapılan işlemler olduğundan başvuru ile ameliyat süresinin arası uzun bir süre alabilir. Bu süre hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre belirlenebilmektedir. Ameliyat öncesi süreçte hastanın fiziki özelliklerinin, yüz tipinin, ameliyata yeterliliğinin belirlenmesi adına tetkikler; hastanın ihtiyaçlarının anlaşılabilmesi ve ihtiyaçların en uygun yöntemle giderilebilmesi amacıyla da sözlü mülakatlar yapılmaktadır.

Ameliyat öncesi süreçte hasta bir simülasyon yardımıyla yüzünün işlem sonrası nasıl bir hal alacağını görebilir. Eğer hastalar ameliyat öncesi süreci doktorun tavsiyelerine uyarak tamamlarsa hem başarılı bir ameliyat hem de konforlu ve hızlı bir iyileşme süreci geçirir. Ameliyat öncesi süreçte nelere dikkat edileceğini ele alalım;

 • Fiziki Muayene ve Tetkikler

Ameliyat öncesi süreçte ilk olarak  hastanın yüz anatomisinin değerlendirilmesi için çok kısa süren fiziki bir muayene yapılır. Daha sonra ise her cerrahi işlemden önce yapılan  testler gibi rutin testler yapılır.

Bu testlerle hastanın kan değerlerine, hormon değerlerine, ameliyata engel bir hastalığının olup olmadığına bakılır. Bulaşıcı hastalık var mı yok mu  tespit edilir. Herhangi bir engel durum yoksa operasyona karar verilir.

 • Hastaya En Uygun Yöntemin Belirlenmesi ve Ameliyatın Planlanması

Her hastanın yüz tipi ve yüz gerdirme işlemine olan ihtiyacı farklı olabilir. Bazı  hastaların yüzü tamamen sarkmış durumda bazılarının ise sadece çene bölgesi sarkmış olabilir. Yüz germe ameliyatına karar verilmesinden sonra planlama aşamasında hastanın yüz tipinin en uygun şekilde nasıl düzeltilebileceğine de karar verilir. Yüzün hangi bölgelerine nereden ve nasıl müdahale yapılacağı kararlaştırılır. Ayrıca yüz germe ameliyatına ek diğer estetik işlemler de bu aşamada planlanır. Hastanın yüz tipine uygun müdahaleler bilgisayar ile simüle edildikten sonra hastaya gösterilir ve hastanın onayı alınır.

 • Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Hazırlık Süreci

Yüz germe ameliyatı oldukça önemli bir operasyondur. Bu ciddi operasyonun sonuçlarının istenilen gibi olması ve risklerini azaltılmak amacıyla ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Kişiden kişiye değişebilecek farklılıklar da çıkabileceğinden ötürü en net bilgiyi kişiye doktoru verecektir. Fakat bazı konulara herkesin dikkat etmesi gerekir. Eğer operasyondan istenilen verimin alınması amaçlanıyorsa sigaraya operasyon öncesi ve sonrası sigara kullanımı önerilmez en azından bu süreçlerde süreçte bir süre ara verilmelidir. Çünkü sigara dokulara zarar vermektedir .

Ayrıca sigaraya ek olarak alkol kullanımı da operasyondan önce tamamen kullanımına ara verilmeli,  operasyondan sonraki iki ay da alkol kullanılmaması önerilir. Operasyondan bir hafta öncesinde de makyaj yapılmaması gerekir. bu bölgenin hijyeni açısından şarttır. Bölgenin ve dikişlerin hijyeni açısından operasyon öncesi ve sonrası bir- iki aylık süreçte saç boyama da tavsiye edilmez. Operasyon sonrası kan sulandırıcı ilaçlar da kullanılmamalıdır. Ameliyat öncesi sürekli kullanılan ve kan değerleri üzerinde etki eden bir ilaç varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. 

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Yüz germe operasyonlarından sonra iyileşme süreci biraz uzun sürebilir. Tabi bu süreyi belirleyen hastanın ameliyat sonrası sürece ne kadar dikkat ettiği ile de doğrudan alakalıdır. Ameliyat sonrası duruma göre hasta bir gün hastanede yatırılarak takibi yapılır. Operasyondan sonraki gün kanama riskinin ortadan kalkmasıyla birlikte yerleştirilen dren alınır. Ameliyattan sonraki üç gün boyunca dikiş bölgelerinde şişlikler ve ödem oluşabilir. Üçüncü günden itibaren bu şişlik ve ödemler inmeye başlar. Şişlik ve ödemlerin inmesini takiben morluklar da görülür. Morluklar ise on gün sonra ortadan kalkmaya başlar. Bu da bir haftalık bir süreç alır. Hastanın ikinci haftadan itibaren masa başı işine dönmesinde bir sakınca görülmez. Birinci aydan sonra da diğer işlerine dönmesi beklenir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı geçen bir ameliyat sonrası iyileşmenin hızlı ve sorunsuz olabilmesi adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara ne kadar özen gösterilirse iyileşme o kadar hızlı ilerler. Ameliyat sonrası kimyasal sabunların kesinlikle kullanılmaması gerekir. Ayrıca  saçlar taranırken de yumuşak dokunuşlar ile taranmalıdır. Özellikle yüz bölgesini güneş ışınlarından korumanız lazım. Solaryum kesinlikle yasaktır. Güneşe maruz kalınacaksa da kesinlikle güneş kremi sürülmelidir. Dikişlerin alınmasından altı ay sonra daha güneş kremlerinin kullanılması önerilir.

 • Duş Alımı

Ameliyat sonrası  dört gün boyunca kafa bölgesi su ile temas ettirilmez. Dördüncü günden sonra da doktor izin verirse bölgeyi su ile temas ettirebilirsiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk su ile duş alınmaz. Kimyasal olmayan temizleyiciler kullanılmalı ve duşun ardından  bölgedeki tüm nem alınmalıdır. Bir hafta sonra normale dönülür.

 • Hijyen ve Bakım

Operasyondan sonrası enfeksiyon oluşmaması için hijyene son derece dikkat edilmelidir. Havuz, deniz, sauna gibi ortak alanlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca her gün ya da iki günde bir yüz bölgesinde pansumanların yenilenmesi şarttır.

 • Cinsellik

Ameliyattan sonra iki hafta kadar cinsel aktivitelere ara vermek gerekir. En azından dikişler alınana kadar cinsel birliktelikten uzak durmakta fayda vardır.

 • Spor Egzersizleri

Ameliyat sonrası bir ay yoğun efor harcamanıza neden olan egzersizlerden uzak durulur. Dikişle alındıktan sonra hafif egzersizlere başlanabilir. Önerilen yürüyüş ve koşu tarzı egzersizlerdir.

 • Alkol ve Sigara Kullanımı

Sigara doku hasarlarına neden olduğundan mümkünse tamamen bırakılmalı, bırakılamıyorsa da en az altı ay uzak durulmalıdır. Alkol de aşırıya kaçmamak koşuluyla ilk ayın sonundan itibaren tüketilebilir.

 Yüz Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Gerekli önlemlerin alındığı, iyi bir klinik veya sağlık merkezinde gerçekleşen operasyonlar da çok istisna bir durum gerçekleşmediği müddetçe herhangi bir komplikasyon oluşma olasılığı çok düşüktür.

 • Dikişlerde Açılma ve Kanama

Ameliyat esnasında veya sonrasında kanamaya sebebiyet verebilecek yüksek tansiyon riski için gerekli önlemler alınır. Kanama dikişlerden bağımsız olarak gerçekleşebileceği gibi dikişlerden kaynaklı da meydana gelebilir. Operasyon sonrası bölgeyi korumamanız ya da ani hareket ederek dikişleri açmanız durumunda da dışarıdan fark edilebilen bir kanama gerçekleşecektir. Bu durumda da acil olarak doktora başvurulmak gerekir.

 • İz Kalması

Yüz germe ameliyatı sonrası iz kalma ihtimali çok düşüktür. Fakat böyle bir ihtimal gerçekleşirse de operasyonda üç ay sonra izleri yok etmek için gerekli işlemler yapılır. Tabi ki yine de izlerin çıkmamasını sağlamak ve iz oluşmaması adına gerekli önlemleri almak daha yararlı olacaktır.

 • Enfeksiyon

Yüz germe ameliyatlarından sonra enfeksiyon riski az olmasına karşın  sıfır değildir. Operasyondan sonraki süreçte hijyene dikkat edilmez veya antibiyotik tedavisi düzenli uygulanmaz ve aksatılırsa kesi bölgelerinde enfeksiyon oluşumu gerçekleşebilir. Bu enfeksiyona müdahale edilmezse  operasyonun sonuçları tehlikeye girebilir.

Operasyondan birkaç gün sonra ani gelişen ağrı olursa enfeksiyon riski ihtimaliyle mutlaka doktora başvurulmalıdır. Başvuru sonrası tedavi süreci antibiyotiklerle yürütülür.

 • Saç Kaybı

Yüz germe operasyonunda yüz derisinin yukarı ve arkaya çekilebilmesi amacıyla saçlı derinin içerisinde uygun bir yol açılarak,  buradan kesi yapılması gerekir. Kesinin yapıldığı bölgede saç kayıpları ile karşılaşılabilir. Ancak tecrübeli bir doktor ile bu risk de yok denecek kadar düşüktür. 

 • Sinirlerde Zedelenme ve Hissizlik

Yüz germe ameliyatın da tehlikeli olarak adlandırılabilecek komplikasyonların başında sinir hasarı gelir. Ameliyat esnasında çeşitli sinir dokularının geçtiği bölgelere müdahale yapıldığından bu dokular, çeşitli nedenlerle işlevsiz kalabilir. Bu durum geçici de olabilir, kalıcı da olabilir. Uzman bir doktor tarafından yüz germe ameliyatının yapılması sonrasında risk çok düşer. Burada da yine donanımlı ve tecrübeli bir cerrahın operasyonu gerçekleştirmesi büyük önem taşıyor.

 

S.S.S

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat esnasında kanamanın arttırılmasına yönelik etkileri olan Aspirin türevi kan sulandırıcı ilaçlar riskli grupta yer alır. Bu nedenle ameliyat yapılmadan birkaç gün önceden aspirin ya da içeriğinde “asesil salisilik asit” barındıran ürünlerin kullanımı sonlandırılmalıdır. Ameliyattan önce E vitamini ya da E Vitamini içeren besin takviyelerinin tüketimi sonlandırılmalıdır. Bitki çayı sınıfına giren tüm içeceklerin kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşme evrelerini kötü etkilemesi – geciktirmesi sebebi ile sigara türü tütünlü ve alkollü mamullerin kullanımı en az üç hafta öncesinden terk edilmelidir. Operasyon sonrası en az bir ay saçlar boyanamayacağı için isteğe göre operasyondan 7 gün önce saç boyaması yapabilirsiniz.

Yüz Germe Operasyonundan Sonra İz Kalır mı?

İler genelde yüz – kulak birleşiminde ve yüz, saç birleşimindedir bu nedenle görünmez. Ancak sigara tüketiminden kaynaklanan komplikasyonlar, kanamalar, enfeksiyon oluşumu gibi olumsuz tepkimeler gerçekleşirse yaraların iyileşme süreçleri yavaşlayacağından dolayı iz kalabilir. Bu durumda yara iyileşmesinden sonra iz tedavisi gerektirir.

Yüz Germe Operasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Operasyon bitiminden 48 saat sonra banyo yapılabilir. Bu süreden önce sıvı teması olmamalıdır. En geç 30 günde hissizlik durumları kaybolacaktır. Endişe etmeyiniz. Makyaj yaparken cilde baskı uygulamamaya, olabildiğince az makyaj yapmaya özen gösterilmelidir. Operasyon sonrası ilk 15 gün cinsel ilişkiye girilmemelidir. Aynı zamanda ağır işler, aktiviteler, spor ve egzersizlerden uzak durulmalıdır. İlk üç ay alkol tüketimi önerilmemektedir.

Yüz Germe Operasyonun Etkisini Yükseltmek için Neler Yapılabilir?

Botoks uygulamalarıyla göz – çevresindeki bakışların etkisi * canlılığı arttırılabilir. Operasyondan 21 gün geçtikten sonra en az 4 en fazla 6 seanstan oluşan mezoterapi ve kimyasal peeling uygulamaları yaptırılarak yüz derisinin daha canlı görünmesi sağlanabilir. Ağız – dudak ve çevrelerine küçük dolgu uygulamaları yaptırılarak bu bölgelerde yer alan çizgi görünümleri indirgenebilir.

Mini Yüz Germe Nedir? Kimlere Yapılır?

40 – 50 yaş aralığında bulunan erkek – kadınlara yapılabilir. Çene ve çevresindeki bölgelerde deri fazlalığı çok olmayan bireylerde yapılır. Bu operasyonda atılan kesi yalnızca yüz – kulak hizasında yapılır bu nedenle germe operasyonu alanı küçük tutulur. Çalışma bölgesi geniş olmadığı için mini germe adı verilir.

Yüz Germe Ameliyatını Tekrar Olmak Lüzumlu mudur?

Yüz germe operasyonları insanoğlunun doğal yaşlanma sürecini durduramaz. Operasyonla elde edilen gerginlik – gençlik görünümü kalıcı olamaz. Dolayısıyla yaşlanma belirtileri aynı şekilde devam edecektir. 5 belki 10 yıl sonra tekrar yüz germe işlemleri uygulatmak isteyebilirsiniz.

Kaynakça:

4 / 5. 4

6 cevaplar
 1. İlayda
  İlayda says:

  Tayfun Bey Merhaba, 46 yaşındayım yaşımdan dolayı yüzümde ve boynumda sarkmalar var. Fiyatlar ve muayene için bilgi alabilir miyim ?

  Cevapla
 2. gökhan
  gökhan says:

  merhaba adım serdar 41 yaşındayım yüzümde sarkmalar var ve gözaltlarım çöktü erkeklerde yüz gerdirme ameliyatı olabilirmi uygunsa fiyat hakkındada bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 3. Şebnem
  Şebnem says:

  Merhaba Tayfun bey. İsmim Şebnem. 34 yaşındayım. Aslında tam yüz germe ameliyatına ihtiyacım yok galiba. Benim sorunum alın, şakak, göz ve çevresi birazda dudak ve çevresinde. Ya da tam yüz germe estetiğine ihtiyacım vardır bilmiyorum. Yüz germe ameliyatında yukarıda saydığım bölgelerimdeki kırışıklık ve çizgilerde büyük başarılar elde edilebilir mi?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

  Cevapla

  Want to join the discussion?
  Feel free to contribute!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir