Post Bariatrik Cerrahi Nedir?
5
(1)

Post Bariatrik cerrahi, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan ileri derece kilolu grubunda yer alan kişilere uygulanan bir işlemdir. 

İşlemin uygulanabilmesi için kişinin sağlıklı bir birey olması gerekmektedir. Operasyon sırasında midenin kesilmesi, küçültülmesi veya ihtiyaca göre boyunun kısaltılması işlemleri uygulanmaktadır.

Post Bariatrik cerrahisi sonrası dönemde vücutta sarkma, deformasyon ve fazlalıkları düzeltmek için yapılmaktadır. Kişinin kısa bir süre içerisinde 30 ile 90 kilo arasında zayıflaması mümkündür.

Bariatrik cerrahisi sayesinde obezite ile mücadele içerisinde olan birçok hastanın ciddi anlamda yüzü gülmektedir. Obeziteye bağlı ölüm oranını düşürmekte oldukça başarılı bir operasyondur.

Post bariatrik cerrahisi mide küçültme ya da sindirim sistemini yeniden düzenleme sonrası yapılan vücudun toparlanması amaçlı yapılan ameliyatları kapsamaktadır.

Bariatrik vücuttaki sarkık alanların yeniden şekillendirilmesi ve sarkık olan tüm alanların yeniden düzenlenerek toparlanması anlamına gelmektedir.

Bariatrik iliminde bir takım çalışması söz konusudur. Obeziteyi ortadan kaldırmayı hedefleyen bu hastane birimleri birbirleri ile iletişim halinde kalarak çalışırlar. 

Takım üyeleri genel cerrahi, plastik cerrahi, endokrinolog ve beslenme uzmanıdır. Bu kişiler birbirleri ile iş birliği içerisinde olarak kişinin düzeninin bozulmuş olduğu her türlü metobolik alan ve estetik alana müdahale ederler. Bu sayede birey yeniden fit bir görünüme ve sağlıklı bir ruh haline kavuşabilir.

İşlem sonrasında hızlı kilo verimi söz konusu olduğu için body lifting işlemini uygulamak da gerekmektedir. Bu nedenle bu iki işlem birbirinden ayrı düşünülmemektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Uygulanır? 

İşlem body lifting olarak da adlandırılmaktadır. Hızı kilo verimine bağlı olarak vücutta meydana gelmiş her türlü sarkmanın ortadan kaldırılması amacı ile yapılmaktadır. 

Deformasyona uğramış olan bedenin göğüs kaldırılması, sarkık göbeğin toparlanması, deri fazlalıklarının alınması, gıdı toparlanması, kalça ve uyluğun gerilmesi ve karın germe operasyonlarını içermektedir. 

İşlemlerin neler olacağı ve hangi sıralamaya göre yapılacağı tamamen hastanın vücuduna ait muayene bulgularına göre belirlenmektedir.

Mide küçültme operasyonu geçiren hemen hemen her birey bu operasyona da ihtiyaç duyar.

İşlem sırasında yağ transferi metodu da kullanılabilir. Kişinin göğüslerini toparlamak ve dikleştirmek için yağ transferi sıklıkla uygulanan bir işlemdir.

Sarkan tüm dolar toparlanır ve gerdirilir. Yeniden şekillendirilir ve minimum düzeyde skar dokusu kalacak şekilde operasyon sonlandırılır.

Ameliyat sonrası dönemde kilo alıp vermenin sonucu çok fazla etkileyeceği göz ardı edilmemelidir. Kilo verildikten sonra geçirilen Post bariatrik cerrahisi sonrasında kişi kilosunu korumaya özen göstermelidir. Aksi halde operasyonun başarı oranı düşecektir.

Body lifting veya post bariatrik cerrahi işlemi esnasında aynı seans içerisinde yüz, meme, sırt, gıdı, genital bölge sarkmaları, kol bölgelerinde de germe yapılabilir. Bu işleme bir de monoplasti adı verilmektedir. Monoplasti vücudun genel şekillendirilmesi anlamına gelir.

Ameliyat süresi yaklaşık olarak işlemin çokluğuna göre 4 ile 6 saat arasında farklılık arz eder.

Bu ameliyatların yapılabilmesi için yoğun bakım ünitesi olan ve tam teşeküllü unvanını taşıyan hastaneler gereklidir. Aynı anda birçok işlem gerçekleştirildiğinden kişiye müdahale edilirken gerekli tüm her şeyin hastanede bulunması önemlidir.

Operasyon öncesi dönemde hastanın tüm belirti ve bulguları kontrol edilir. Bireyin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Herhangi bir sorunun varlığı (tansiyon yüksekliği gibi) operasyon sürecini olumsuz anlamda etkileyebilir.

Bu nedenle yüksek cerrahi risk grubunda yer alan hastalara Post bariatrik cerrahi işlem uygulanamaz.

Eğer bireyin fazla kilolarından kurtulması için tüp mide operasyonu veya mide kelepçe operasyonu öyküsü varsa kişinin eski sağlıklı hallerine kavuşmaları ve normalleşme sürecini tamamlamaları beklenmelidir.

Bu süreç 30 yaşın altında olan bireyler için en az 2 seneyi kapsamaktadır. Vücudun toparlanması ve yeni bir operasyona hazır olması önemlidir. Bu bireyler kardiyolojik ve psikolojik değerlendirmeleri tamamlandıktan ve sağlık durumları normale döndükten sonra opere edilebilirler.

Post bariatrik operasyon sonrası iyileşme döneminde günlük yaşama dönüş için en az 14 gün istirahat edilmesi önemlidir.

Yine bu dönemde ağır egzersizlerden dokuların toparlanma süreci tamamlanana kadar kaçınmak önemlidir. Hekim izin verene kadar kişi kendini çok fazla efor harcayacak her türlü işten uzak tutmalıdır. 

Yeni hayatında kişi kilosunu koruyacak şekilde bir beslenme düzenini ve egzersiz programını kendine adapte etmelidir.

Post-Bariatrik Cerrahinin Uygulama Kriterleri

Post-bariatrik cerrahi, bariatrik operasyon sonrası fazla kilolarından kurtulan ancak ciltlerinde sarkma ve çatlaklar gibi deformasyonlar oluşan bireyler için bir çözüm sunar. Öncelikle, bu işlem için aday olan hastanın kilo kaybının durduğu ve bir süredir sabit bir kiloda kaldığı gözlemlenmelidir. Ayrıca, son altı ay içerisinde herhangi bir kilo değişimi yaşamamış olması gerekmektedir. İdeal kilosuna ulaşmış ve bu kiloyu koruyabilen bireyler, post-bariatrik cerrahiye aday olabilirler.

  • Hastaların cerrahi öncesi değerlendirmesi sırasında,
  • Vücut kitle indeksinin belirli bir düzeyde olması,
  • Genel sağlık durumunun bu operasyon için uygun olması,
  • Psikolojik olarak operasyonun getireceği değişikliklere hazır olması önem taşır.

Bu şartları taşıyan bireyler, post-bariatrik cerrahi ile deformasyonlardan kurtulma şansı bulabilirler. Bu süreç, onlara hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Özetle, sabit bir kiloya ulaşmış ve son altı aydır kilosunu koruyabilen hastalar bu operasyon için ideal adaylardır.

İstanbul’da Post Beriatrik Cerrahisi (Karın germe) Ameliyatı Ne Kadar?

Post Beriatrik Cerrahisi (Karın germe) ameliyatı cerrahi bir müdahale olduğu için uzman doktorların bulunduğu bir ortamda gerçekleşmektedir. O yüzden ‘’İstanbul’da Post Beriatrik Cerrahisi (Karın germe) ameliyatı ne kadar?’’ sorusuna kesin cevap alamazsınız çünkü fiyatlar hastanın durumuna, işlemi yapan kiliniğe/hekime göre değişmektedir.

Bu işlemin fiyatları oldukça değişkendir. Yapılan işlemin hangi boyutta olduğu ve farklı operasyonlarla desteklenip desteklenmediği, ücretlendirmeyi belirleyen etkenler olarak öne planda yerbalmaktadır. En etkili tedavi ve post bariatrik cerrah yöntemleri hakkında bilgi alabilmek için hekimle iletişime geçmek gerekir.

S.S.S

Post Bariatrik Cerrahi kimler için uygundur?

Post bariatrik cerrahi vücut kitle endeksi 40 ya da daha fazla olan kilolu grubuna koyulabilecek kişiler için uygulanabilecek bir cerrahi operasyondur. Bu işlemi yaptırmak isteyen hastaların mutlaka sağlıklı olması gerekiyor. 

Operasyon kişiye özel planlanır. Mide kesme, mide küçültme ya da boyun kısaltılması gibi işlemlere ihtiyacı olanlar yaptırabilir. Mide küçültme ameliyatından sonra neredeyse hastaların tamamı bu işlemi yaptırmaya ihtiyaç duyar.

Post Bariatrik Cerrahi ne kadar sürer?

Post bariatrik cerrahi işlemi kombine bir işlem olduğu için yapım süresi değişebilir. Genel olarak ortalama bir işlem 4-6 saat arasında tamamlanmaktadır.

Yapılacak işlemin niteliği ve tercih edilen ek işlemler süreyi uzatabilir. Bu işlem mide küçültme veya sindirim sisteminin tekrar düzenlenmesi sonrasında vücudunuzun toparlanması için yapılan operasyonu olduğundan süre ihtiyacınıza göre değişebilir.

Post Bariatrik Cerrahiyi SSK Karşılar mı?

Birçok hasta yaptırmak istediği ameliyatı SSK’nın karşılayıp karşılamayacağını merak ediyor. Estetik operasyon grubuna giren işlemler devlet tarafından karşılanmaz. Bu yüzden özel bir estetik operasyon olarak kabul edilen post bariatrik cerrahi SSK tarafından karşılanmayan bir operasyondur.

Post Bariatrik Cerrahiyi özel sigorta karşılar mı?

Özel sağlık sigortaları genelde estetik operasyonları karşılamaz. Bu yüzden yaptırdığınız birçok sağlık sigortası post bariatrik cerrahiyi karşılamayacaktır.

Özel estetik sigortası yaptırırsanız anlaşmalı kurumlarda bu işlemi yaptırabilirsiniz.  Özel estetik sigortası yapan birçok sigorta şirketinin işlemleri içine bu operasyon da girebilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi fiyatı ne kadar?

Post bariatrik cerrahi fiyatı ilk muayeneden sonra belirlenir. Öncelikle işlem fiyatının internet sitemiz üzerinde verilmesi Sağlık Bakanlığının kurallarına aykırıdır. Bu yüzden doktorunuza bir defa ücretsiz muayene olmalı ve ihtiyaçlarınıza göre fiyat teklifi almalısınız.

Post bariatrik cerrahi kombine bir tedavi olabilir ya da farklı amaçlarla yapılabilir. Bu yüzden fiyatlar yapılan ek uygulamalar ve yapılma amacına göre değişecektir.

Post Bariatrik Cerrahi başarı oranı nedir?

Özellikle obezite ile mücadele etmek isteyenler için post bariatrik cerrahi başarı oranı yüksek bir operasyondur. Bu işlemi tercih ederek kısa bir süre içinde 30-90 kilo arasında zayıflayabilirsiniz. 

Üstelik vücudunuz doğru şekilde şekillendirilir ve zayıflamanın olumsuz etkilerinden de kurtulabilirsiniz. Zayıflamak istiyorsanız kiloyla mücadelede en yetkin uygulamalardan biridir.

Post Bariatrik Cerrahide ağrı olur mu?

Estetik operasyonların en önemli kaygısı ağrı yaşanmasıdır. Ancak bu işlem anestezi uygulanarak yapılır. Bu yüzden işlem sırasında bir ağrı hissetmezsiniz. Yapılan müdahaleye göre anestezi etkisinden sonra ufak ağrılar yaşayabilirsiniz.

Cerrahınız ağrının önüne geçebilmek için size ağrı kesici reçete eder. Post bariatrik cerrahi son derece konforlu ve acısız bir operasyondur.

Post Bariatrik Cerrahi sonrası normale dönüş ne kadar sürer?

Post bariatrik cerrahi sonrasında normale dönüş için bir süreç vardır. Hasta operasyondan sonra en az 2 hafta kadar dinlenmelidir.

Ayrıca bu süreçte size fazla efor sarf ettirecek işlerden kaçının. Hekiminizin verdiği istirahat sonrasında hemen normale dönebilirsiniz. Dinlenme sürecinde ağır egzersizlerden kaçınmaya da özen gösterin.

Post Bariatrik Cerrahi sonrası kilo alınır mı?

Post bariatrik cerrahi ile kısa sürede beklemediğiniz oranda kilo verirsiniz. Ancak temel sorun kiloyu koruyabilmektir.  Bu işlem sonrasında kilonuzu  koruyacak şekilde bir beslenme düzeni ve egzersiz programı yaparsanız kilonuzu koruyabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi sonrası sarkma olur mu?

post bariatrik cerrahi vücut şekillendirmeye yönelik bir uygulamadır. Mide küçültme tarzında ameliyatlar sonrası sarkma gibi olumsuzlukları engellemek amacıyla yapılır. Bu yüzden operasyondan sonra aksine sarkmalardan kurtulabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi ne zaman taburcu olurum?

Post bariatrik cerrahiden sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. Sağlık merkezinde birkaç saat istirahat etmeniz yeterlidir. Ancak hekiminiz gerekli görmesi durumunda sizi bir gün kontrol altında tutmak adına hastanede bırakabilir.

Kimler Post Bariatrik Cerrahi Olamaz?

Post bariatrik cerrahi için hastanın sağlıklı olması gerekiyor. Bu yüzden yüksek tansiyon gibi sorunlar ameliyat sürecini olumsuz etkileyebilir. Yüksek cerrahi risk grubunda olan hastalara bu işlem uygulanamaz.

Ayrıca tüp mide, mide kelepçe gibi operasyonlarda hastanın sağlığına kavuşması için bir süre beklenmelidir. 30 yaşından küçük hastalar için süreç 2 seneye kadar yayılmalıdır. Bu süreçte psikolojik ve kardiyolojik durum izlenir.

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir