Post Bariatrik cerrahi, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan ileri derece kilolu grubunda yer alan kişilere uygulanan bir işlemdir. 

İşlemin uygulanabilmesi için kişinin sağlıklı bir birey olması gerekmektedir. Operasyon sırasında midenin kesilmesi, küçültülmesi veya ihtiyaca göre boyunun kısaltılması işlemleri uygulanmaktadır.

Post Bariatrik cerrahisi sonrası dönemde vücutta sarkma, deformasyon ve fazlalıkları düzeltmek için yapılmaktadır. Kişinin kısa bir süre içerisinde 30 ile 90 kilo arasında zayıflaması mümkündür.

Bariatrik cerrahisi sayesinde obezite ile mücadele içerisinde olan birçok hastanın ciddi anlamda yüzü gülmektedir. Obeziteye bağlı ölüm oranını düşürmekte oldukça başarılı bir operasyondur.

Post bariatrik cerrahisi mide küçültme ya da sindirim sistemini yeniden düzenleme sonrası yapılan vücudun toparlanması amaçlı yapılan ameliyatları kapsamaktadır.

Bariatrik vücuttaki sarkık alanların yeniden şekillendirilmesi ve sarkık olan tüm alanların yeniden düzenlenerek toparlanması anlamına gelmektedir.

Bariatrik iliminde bir takım çalışması söz konusudur. Obeziteyi ortadan kaldırmayı hedefleyen bu hastane birimleri birbirleri ile iletişim halinde kalarak çalışırlar. 

Takım üyeleri genel cerrahi, plastik cerrahi, endokrinolog ve beslenme uzmanıdır. Bu kişiler birbirleri ile iş birliği içerisinde olarak kişinin düzeninin bozulmuş olduğu her türlü metobolik alan ve estetik alana müdahale ederler. Bu sayede birey yeniden fit bir görünüme ve sağlıklı bir ruh haline kavuşabilir.

İşlem sonrasında hızlı kilo verimi söz konusu olduğu için body lifting işlemini uygulamak da gerekmektedir. Bu nedenle bu iki işlem birbirinden ayrı düşünülmemektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Uygulanır? 

İşlem body lifting olarak da adlandırılmaktadır. Hızı kilo verimine bağlı olarak vücutta meydana gelmiş her türlü sarkmanın ortadan kaldırılması amacı ile yapılmaktadır. 

Deformasyona uğramış olan bedenin göğüs kaldırılması, sarkık göbeğin toparlanması, deri fazlalıklarının alınması, gıdı toparlanması, kalça ve uyluğun gerilmesi ve karın germe operasyonlarını içermektedir. 

İşlemlerin neler olacağı ve hangi sıralamaya göre yapılacağı tamamen hastanın vücuduna ait muayene bulgularına göre belirlenmektedir.

Mide küçültme operasyonu geçiren hemen hemen her birey bu operasyona da ihtiyaç duyar.

İşlem sırasında yağ transferi metodu da kullanılabilir. Kişinin göğüslerini toparlamak ve dikleştirmek için yağ transferi sıklıkla uygulanan bir işlemdir.

Sarkan tüm dolar toparlanır ve gerdirilir. Yeniden şekillendirilir ve minimum düzeyde skar dokusu kalacak şekilde operasyon sonlandırılır.

Ameliyat sonrası dönemde kilo alıp vermenin sonucu çok fazla etkileyeceği göz ardı edilmemelidir. Kilo verildikten sonra geçirilen Post bariatrik cerrahisi sonrasında kişi kilosunu korumaya özen göstermelidir. Aksi halde operasyonun başarı oranı düşecektir.

Body lifting veya post bariatrik cerrahi işlemi esnasında aynı seans içerisinde yüz, meme, sırt, gıdı, genital bölge sarkmaları, kol bölgelerinde de germe yapılabilir. Bu işleme bir de monoplasti adı verilmektedir. Monoplasti vücudun genel şekillendirilmesi anlamına gelir.

Ameliyat süresi yaklaşık olarak işlemin çokluğuna göre 4 ile 6 saat arasında farklılık arz eder.

Bu ameliyatların yapılabilmesi için yoğun bakım ünitesi olan ve tam teşeküllü unvanını taşıyan hastaneler gereklidir. Aynı anda birçok işlem gerçekleştirildiğinden kişiye müdahale edilirken gerekli tüm her şeyin hastanede bulunması önemlidir.

Operasyon öncesi dönemde hastanın tüm belirti ve bulguları kontrol edilir. Bireyin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Herhangi bir sorunun varlığı (tansiyon yüksekliği gibi) operasyon sürecini olumsuz anlamda etkileyebilir.

Bu nedenle yüksek cerrahi risk grubunda yer alan hastalara Post bariatrik cerrahi işlem uygulanamaz.

Eğer bireyin fazla kilolarından kurtulması için tüp mide operasyonu veya mide kelepçe operasyonu öyküsü varsa kişinin eski sağlıklı hallerine kavuşmaları ve normalleşme sürecini tamamlamaları beklenmelidir.

Bu süreç 30 yaşın altında olan bireyler için en az 2 seneyi kapsamaktadır. Vücudun toparlanması ve yeni bir operasyona hazır olması önemlidir. Bu bireyler kardiyolojik ve psikolojik değerlendirmeleri tamamlandıktan ve sağlık durumları normale döndükten sonra opere edilebilirler.

Post bariatrik operasyon sonrası iyileşme döneminde günlük yaşama dönüş için en az 14 gün istirahat edilmesi önemlidir. Yine bu dönemde ağır egzersizlerden dokuların toparlanma süreci tamamlanana kadar kaçınmak önemlidir. Hekim izin verene kadar kişi kendini çok fazla efor harcayacak her türlü işten uzak tutmalıdır. 

Yeni hayatında kişi kilosunu koruyacak şekilde bir beslenme düzenini ve egzersiz programını kendine adapte etmelidir.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir