Lipomatik 1
5
(7)

Bölgesel olarak vücudumuzun bazı bölgelerinde bazen fazla yağ birikimi olabilir ve bu da vücudumuzun yeterince iyi görünmesini engeller. Genel olarak zayıf ve fit olsa da vücudunun önemli kısımlarında bu durumu yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Böyle durumlarda genellikle kişiler ne kadar spor yaparlarsa ve sağlıklı beslenirlerse beslensinler yeterli sonuç alamamaktadırlar.

Lipomatik kişilerin bölgesel olarak yağlarından kurtulabilmek için uygulanan bir cerrahi müdahale olmaktadır. Sadece yağ dokusu üzerinde işlem yapıldığından ve kas dokularına ve deriye zarar verilmediğinden dolayı işlem risk faktörü taşımamaktadır. Ayrıca kişiler kısa sürede taburcu olmakta ve gündelik hayatlarına devam edebilmektedir. 

Lipomatik Nedir ?

Lipomatik nedir ? sorusuna cevap vermek gerekirse, vücudun bazı bölümlerinde yağ dokuları orantısız olarak bulunur ve bu da ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar kişilerin yeteri kadar iyi bir vücuda sahip olmamasına neden olur. Lipomatik operasyonu bu durumu düzeltmek üzere uygulanan bir tür cerrahi müdahale olmaktadır.

İşlem sırasında kişilerin vücudunda belirli bölgelerde bulunan yağ dokularının belirli bir kısmı alınır. Yağ alımı sırasında kullanılan cihazın adı Lipomatik olmakta ve bundan dolayı işleme de bu isim verilmektedir. Cihazda yer alan borular ile deri altına titreşim verilir ve bu yolla yağların parçalanması sağlanır. Daha sonra parçalanan yağlar vakum sistemi ile bölgeden çekilerek ameliyat sonlandırılır.

Kısacası Lipomatik nedir diye sorduğunuzda verebileceğimiz cevap şöyle olacaktır. İşlem bölgesel olarak yağlarınızdan kurtulmanız sağlayan özel bir yöntemdir.

Lipomatik Nereye Uygulanır?

Hayatımızı etkileyebilecek sorunlardan bir tanesi hoşumuza gitmeyen ya da daha doğru bir ifade ile barışık olmadığımız bir vücutla yaşamaktır. Böylesi bir problem bizi gün içerisinde yapacak olduğumuz işlerde negatif etkileyeceği gibi özgüven kaybına da yol açabilir ki bu da büyük sorunların tetikleyicisi olabilir.

Peki size farklı bir görünüm sağlayacak olan lipomatik nereye uygulanır? Bölgesel bir yağ alma operasyonu olan lipomatik vücutta istenmeyen yağların bir arada olduğu her bölgeye uygulanabilir. Bununla birlikte bugüne kadar yapılan operasyonların çoğu bacak bölgesi, basenler, kalça, popo, göğüs, karın bölgesi, bacakların iç bölümleri gibi yoğun yağ birikmelerinin olduğu bölgelerde gerçekleşmiştir.

Araştırmalar neticesinde insanların vücudunda en fazla rahatsız olduğu bölgelerde yine bu bölgelerdir. Çünkü buralarda yağlanma oranı fazla olduğu gibi yağların yakılma süreci de yavaş ilerlemektedir. Haftadan haftaya değiştirilen diyet programları veya gündelik yapılan egzersizlerden bir sonuç alınmazsa lipomatik yöntemi uygulanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz bölümler başta olmak üzere bu operasyon vücudun hemen hemen her bölümünde gerçekleştirilebilir.

Lipomatik Nasıl Yapılır?

Lipomatik ülkemizde uygulanan bölgesel yağ aldırma işlemlerinden biri olmaktadır. Son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip olan bu uygulama ile kişiler kısa sürede bölgesel yağ kütlelerinden kurtulabilirsiniz. Bu konuda birçok insan uygulamanın son derece etkili olduğunu belirtmekte ve oldukça memnun kalmaktadır.

Uygulamanın yapılışı son derece kolay olmaktadır. Lipomatik adı verilen cihaz ile gerçekleştirilen bu işlem adını da cihazdan almaktadır. Cihazda bulunan titreşimli hortumlar yardımı ile yağ kütleleri parçalanır. Birbirinden ayrılan bu yağ parçaları daha sonra vakum yardımı ile çekilerek yağ kütleleri vücuttan uzaklaştırılır.

Lipomatik işlemi ile selülit görünümü düzeltilirken doğal bir gençleşme ve pürüzsüzleşme durumu ortaya çıkmaktadır. Yani bir işlem ile birçok vücut problemi aynı anda giderilmektedir. 

Lipomatik Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

 1. Lipomatik uygulaması estetik açıdan kötü görünümlere sebep olan yağ görünümlerini kapatmak ve en aza indirmek için uygulanan operasyonlardır. Kadınların sıklıkla tercih ettikleri Lipomatik uygulamalarında Kalça yüzeylerine yapılan uygulamalar en fazla tercih edilen tedavi yöntemleridir.
 2. Kalçanın yanı sıra aynı zamanda sarkan kol kaslarının da yağ gibi tabakaları alınabilmektedir. 
 3. Lipomatik uygulamalarında karın fazlalıkları ve göğüs yağları gibi operasyonlarda tercih edilmektedir. 
 4. Genel itibari ile vücut üzerinde sarkmaların gözlemlendiği her noktaya Lipomatik uygulaması yapılmaktadır. Lipomatik uygulamaları ile sarkmalar ve fazla yağlar alınmakta estetik açıdan daha güzel görünümler ortaya çıkmaktadır. 

Lipomatik Uygulamaları İle Ne Kadar Yağ Aldırmak Mümkün Olur?

Lipomatik uygulamalarında yağ aldırmaları ve kilo kayıpları hastanın vücut kitle endeksi içerisinde bulunan yağ oranı ile tamamen düz orantılıdır. Örneğin kalça yağları ve sarkmaları bulunan hastanın kalça derisi içerisinde bulunan yağ oranı kimine göre fazla iken kimine göre ise az miktarda yer almaktadır.

Genel bir Lipomatik uygulaması ile kalça yağlarında en az 2 kilo verilebilmesi mümkündür. Kalçanın yanı sıra karın üzerinde veyahut kol kasları bacak sarkıntılarında yer alan yağ miktarları ile kişiler 8 kiloya kadar vücutlarından yağ miktarını aldırabilirler. Üstelik hiçbir yan etkisi bulunmayan Lipomatik uygulamalarında yağ aldırma işlemlerinde kişiler aynı zamanda fazla kilolarından kurtulmakta ve daha sıkı estetik bir vücuda kavuşmaktadır.

 Lipomatik Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Lipomatik operasyonu uygulamasının kişilere pek çok avantajları bulunmaktadır. Şüphesiz en büyük avantajlarından birisi ise kişilerde gözlemlenen vücut sarkmalarının yok edilmesidir.

 • Vücut Sarkmaları Ortadan Kalkmaktadır.

Genellikle kadın hastalar üzerinde sıklıkla rastlanan bir durum olan vücut sarkmaları kilo alıp vermekten kaynaklı olarak vücut üzerinde gözlemlenmektedir. Vücut sarkmaları Lipomatik uygulamaları ile tamamen ortadan kalkmakta ve kişilere sıkı bir vücut imkanı sağlamaktadır. 

 • Fazla Yağların Alınması Sağlanır.

Vücut üzerinde bulunan yağları spor yaparak atmak oldukça zor bir işlemdir. Pek çok kişi yanlış spor uygulamaları ile vücut yağlarının kasa çevrilmesine sebep olmakta ve kilo verme işlemini daha zor yaşamaktadır. Oysa Lipomatik uygulamaları sayesinde kişiler hiçbir zahmet çekmeden doğru operasyonlar sonucunda fazla yağlarından arınabilir ve kilo kaybı yaşayabilirler.

 • Lipomatik Uygulamaların Hızlı İyileşme Sürecinin Olması 

Lipomatik operasyonlar diğer yağ aldırma işlemlerinden farklı olarak daha hızlı iyileşme süreci sağlar. Diğer yağ aldırma işlemlerinde işlem yapılan yerlerin iyileşme ve dikiş süreçleri gibi unsurlar tedavi sürecinde daha fazla zaman kaybına neden olurken Lipomatik uygulamalar estetik işlemler gibi hızla iyileşme sürecinde katkılar sağlarlar.

 • Hassas Dokulara Zarar Vermeden Acısız İşlem Yapılır.

Lokal Anestezikler ile kişiler hassas sinir ve dokularına zarar verilmeden kişilerin işlemleri tamamlanmaktadır. 

 • Selülit ve Portakal Kabuğu Görünümü Ortadan Kalkar.

Kalça üzerinde bulunan selülit gibi estetik olmayan görünümler kısa süreli Lipomatik işlemler sayesinde tamamen ortadan kalkabilmektedir. Bu işlemlerin sonuçları uzun yıllar boyunca kalıcı olarak olmakta ve kişilere estetik görünüm kazandırmaktadır. 

 • Homojen Yağ Aldırma Miktarı

Lipomatik Operasyonlarında vücut estetik görünümleri son derece önemlidir. Bu sebeple lipomatik yağ aldırma işlemlerinde daima tüm bölgeler ile eşitlik uygulaması yapılmaktadır. 

Kimler Lipomatik Yaptırabilir?

Lipomatik uygulamalarında dikkat edilen en önemli nokta 18 yaşından küçükler ve Hamileler kesinlikle bu işlemlerden yararlanamaz. Fakat bu kişiler dışında Lipomatik operasyonları fazla kiloları ve yağları olan herkese yapılabilmektedir. Lipomatik uygulamalarında 18 yaş üzerinde olan kadın erkek fark etmeksizin vücut kitle endeksine uygun olmayan fazla yağ miktarına sahip kişiler, estetik durmayan vücut sarkmalarına sahip kişiler ve görünümünden hoşnut duymayan sıkılaşmak isteyen her kişi bu uygulamalardan yararlanabilir. 

Lipomatik Sonrası Süreç

Lipomatik, genel anestezi zorunluluğu bulunmayan bir yağ aldırma yöntemidir. Bu yöntemin en önemli özelliği klasik luposuction uygulamaları yanında çok daha fazla yağ çekilebilmesidir. İyileşme süreci diğer yağ aldırma işlemlerine göre daha kısadır. Ancak yine de lipomatik sonrası süreç hastaya göre değişecektir.   Lipomatik operasyonundan sonra yaşayacağınız süreci genel hatlarıyla sizlere anlatalım;

 • Bakım

Lipomatik uygulaması sonrasında doktorunuz size giyebilmeniz için özel bir giysi önerecektir. Bu giysiyi en az 2 hafta kullanmalısınız. Ayrıca cerrahi müdahale olan alanlara sıcak ay da soğuk kompres uygulamamaya özen göstermelisiniz. Lipomatik operasyonundan sonra duş için 1 gün beklemeniz önerilmektedir. Uzak bir yerden ya da başka bir ülkeden gelenler uçakla seyahat edecekse en az 48 saat beklemelidir.

 • Beslenme

Lipomatik ameliyatından sonra beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine tuz ya da yağ tüketmekten kaçının.  Doktorunuzun bilgisi dahilinde çok az oranda tuz ve yağ tüketebilirsiniz. Lipomatik sonrasında kavuştuğunuz vücudu koruyabilmek adına doktorunuzun verdiği beslenme önerilerine dikkat etmelisiniz.

 • Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipomatik bir vakumlama işlemidir. Bu yüzden iyileşme sürecinde vücudunuzda bazı değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Sonrasında özellikle uzak bir yerden ya da başka bir ülkeden gelenler uçakla seyahat edecekse en az 48 saat beklemelidir. Sonrasında ufak bir baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Ancak birkaç gün içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

 • Fiziksel Aktiviteler 

Lipomatik ameliyatı sonrasında bölgedeki ufak ağrılar yaşanabilir. Hasta genelde aynı gün taburcu olabilir. Aynı gün belli işlerinizi devam ettirebilirsiniz. Doktorlar spor konusunda hastaları 7-10 gün kadar bekleme konusunda uyarmaktadır.  Bu süre içinde hafif spor ve egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca gün içinde yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. 

Yüzmek isteyenler ise Lipomatik sonrasında en az 15 gün beklemelidir. 15 gün sonunda yüzme aktivitelerinize de katılabilirsiniz. Sıcak su ya da sauna gibi aktiviteler için de en az bir ay beklemeniz gerektiğini unutmayın.

Lipomatik Sonrası İyileşme Süresi

Lipomatik sonrası  bir önceki bölümde anlatılan şikayetlerin iyileşme süresi şudur:

 • Morarma genellikle ilk birkaç hafta içinde kaybolur.
 • Lipomatik sonrası süreç sırasında hissedilen ağrı ise, cerrahi müdahaleyi takip eden 2 ila 4 gün içinde çok yoğun olabilir. 4 Gün bittikten sonra ağrılar kademeli olarak azalır.

Lipomatik Sonrası Bakım

Lipomatik ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ameliyat bittikten sonra operasyonu yapan cerrah tarafından sizin için önerilen özel giysi giyilmelidir. Bu giysinin giyilmesi için tavsiye edilen süre yaklaşık 2 haftadır. 
 • Cerrahi müdahale yapılan alanlara ne sıcak, ne de soğuk kompres uygulanmamalıdır.
 • Lipomatik ameliyatı sonrası banyo yapmak için en az 24 saat beklenmelidir.
 • Uçak seyahati yapmak için ise, lipomatik müdahalesi sonrası en az 48 saat geçmesi beklenmelidir.
 • Yüzmek sizin için vazgeçilmez bir tutku olsa da, operasyondan sonra en az 2 hafta geçmesi uygundur.
 • Sıcak su ya da sauna için ise beklenmesi gereken süre daha uzundur. Lipomatik yapıldıktan sonra  bu tür aktivitelere katılmak için en az 1 ay geçmelidir. 
 • Günlük beslenmenizde mümkünse hiç tuz ve yağ tüketmeyin. Eğer bunu yapamazsanız çok az miktarda yağ ve tuz tüketebilirsiniz.

Lipomatik Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Korse Kullanımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlem görmüş bölgenin tahrip olmaması için uzman yardımları uygun korse kullanımları gereklidir.
 2. Anestezi uygulanan hastalarda işlem sonrası küçük bir baş dönmesi gözlemlenebilir. Bu sebeple operasyon sonrası ciddi hareketlenmelerin yapılmaması gerekmektedir.
 3. Ağrı kesici gibi Uzman tarafından önerilmeyen ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastalar bu gibi durumlarda bitki çayı içerek vücudunu rahatlatmalıdır. 
 4. Ağır hareketlerden kaçınmalıdır. Ağır hareketler sonucunda işlem yapılan bölgelerde ciddi bir tahribat oluşturması yapılan işlemi olumsuz yönde etkilemiş olabilir.

Bütün bu anlatılanlar lipomatik   sonrası iyileşme süreci için verilen genel bilgiler olup, her hasta ve her müdahale özel olduğu için doktorun önerilerine harfiyen uyulmalıdır.

Lipomatik Yan Etkileri

Lipomatik uygulaması genel olarak basit bir işlem olsa da en nihayetinde cerrahi bir müdahale olmaktadır. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bazı riskler bulunmaktadır. Son derece dikkatli ve özenli bir biçimde gerçekleştirilen bu işlem sırasında yapılabilecek bazı hatalar neticesinde ortaya sıkıntılı durumlar çıkabilmektedir.

Genel olarak operasyon başarılı geçtiğinde herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Tabi bu ancak doğru bir doktor ve klinik ile mümkün olmaktadır. İşinde son derece başarılı ve tecrübeli bir doktordan destek aldığınızda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Operasyon bir şekilde planlandığı gibi gitmez ve bazı sorunlar yaşanırsa ortaya doğal olarak yan etkiler çıkacaktır. Bu yan etkiler dokuların zarar görmesi veya işlem yapılan bölgede bozuk görünümler ortaya çıkabilir. 

Lipomatik Zararları Nelerdir?

Hayatta herkes güzel görünmek ister. Bunun içinde yeri geldiğinde egzersiz veya spor ile kurtulamadığımız yağlarımızdan bir şekilde kopmamız gerekir. Düzenli beslenme, spor ve diyet gibi çözümlerin sonuçsuz kaldığı durumlarda cerrahi bir operasyon olan lipomatik seçeneği değerlendirilebilir. Lipomatik, insan vücudunda ki aşırı yağ tabakalarının cerrahi bir operasyonla alınma işlemidir. Genel anlamda oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır ancak her ameliyat için geçerli “Her operasyonun kendine göre riskleri vardır” kuralı burada da karşımıza çıkıyor.

Lipomatik doku ve yağ tabakaları üzerinden gerçekleşen bir operasyondur. Bu yüzden her ne kadar artık teknik kapasite yüksek olsa da cerrahi hata riski daima vardır. Bu tarz hataların oranı çok düşük olsa da karşımıza çıkabilmekte. Lipomatik operasyonu riskleri arasında bu hatalardan kaynaklı deride deformasyon ve yarım bir görünüm ortaya çıkabilir.

Derinin altındaki yap tabakası alınacağı için dokuda bozulmalarda bu ameliyatın riskleri arasında gösterilmektedir. Bu yüzden her ne kadar başarı oranı çok yüksek olsa da operasyonun doğru ve güvenilir bir şekilde planlanması önem taşımaktadır.

Tabi burada hastalara düşen bazı görevlerde yok değil. Öncelikle bu zararların oluşma oranını en aza indirmek için denetimsiz ve teknik kapasitesi yüksek olmayan sağlık kuruluşlarından uzak durun. Operasyonu gerçekleştirmesini istediğiniz cerrahın önceki operasyonlarından raporlar istemenizde lipomatik zararları ile karşılaşma riskinizi minimuma indirecektir.

Lipomatik Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Lipomatik fiyatları işlemin kapsamına ve hekim uzmanlığına göre değişmektedir. Lipomatik son yıllarda oldukça konforlu oluşu ile birçok hasta tarafından tercih edilen bir yağ aldırma yöntemi olmaktadır. Bu yönü ile oldukça tercih edilen yöntem olması doğal olarak yağ aldırmak isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir.

Bölgesel olarak fazlalıklardan şikâyet eden birçok kişi için Lipomatik oldukça uygun bir operasyon olmaktadır.İşlem yapıldıktan sonra bu durumdan yalnızca yağ dokuları etkilenmekte ve diğer dokulara zarar gelmemektedir. Görüldüğü gibi işlemin kesinlikle zararı olmamakta aksine son derece avantajları olmaktadır.

 İşlem için ödenmesi gereken ücret oldukça merak edilen bir konudur. Ücret konusunda ne yazık ki kesin bir rakam söylemek oldukça zor olmaktadır. Çünkü işlem için ödenecek olan ücret kişinin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 7

Henüz puanlayan olmadı

10 cevaplar
 1. Adem
  Adem says:

  Tayfun Bey merhaba, şeker hastasıyım ve fazla kilolarım var. Boyum 173 kilom ise 95. Alınacak yağ miktarı ne kadardır, riskleri nelerdir detaylı bilgi verebilir misiniz ?

  Cevapla
 2. Damla
  Damla says:

  Hocam merhaba, lipomatik ile yağ aldırma yaptırmak istiyorum. Boyum 163, kilom 85, lipomatik mi uygun liposuction mu ? bilgi verebilir misiniz ?

  Cevapla
 3. Necla
  Necla says:

  Tayfun Bey Merhaba, lipomatik yaptırmak istiyorum ama emin olamadım kadınlar kulübünde lipomatik zararları ile ilgili bir şey okudum. Aslı astarı var mıdır ? bilgi alabilir miyim ? bir de karın bölgesi içinde fiyat verebilir misiniz. teşekkürler

  Cevapla
 4. Ayça
  Ayça says:

  Tayfun Bey Merhaba, bacaklarım çok kalın bacaklarım için lipomatik yaptırmak istiyorum. Lipomatik mi uygun olur liposuction mı ? Bir de sonrasında bir yat etkisi yada riski var mıdır bilgi alabilir miyim ?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

  Cevapla

  Want to join the discussion?
  Feel free to contribute!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir