Labioplasti
5
(2)

Labioplasti; vajina iç dudak sarkması ameliyatı olarak da bilinen bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Vajinanın eski sağlıklı görünümüne sahip olması için gerçekleştirilen bu cerrahi işlem uzman estetik cerrahi doktorları tarafından, klinik ortamında gerçekleştirilir.

Labioplasti fiyatları veya vajina dudak sarkması ameliyatı ücreti gibi bilgilere, fiyat listesi biçiminde bir erişim mümkün değildir.

İç dudak sarkması ameliyatı fiyat bilgisi üzerinde etkili farklı faktörler vardır ve bu faktörlere bağlı olarak operasyon fiyatı değişiklik gösterir. Operasyon gerçekleştirecek uzmanın kim olduğundan, operasyonun yapılacağı ortama kadar farklı faktörler bu fiyatları etkiler.

Operasyon detayları ile ilgili bu sayfamızda size temel bilgileri sunuyoruz. Ancak belirttiğimiz gibi maliyetler ve size özel süreçle ilgili olarak mutlaka muayene olmalı ve bilimsel tanı üzerinden bir sürecin size olan maliyetini öğrenmek durumundasınız.

Labioplasti Nedir ?

Latincede labia dudak anlamına gelmektedir. Labioplasti ( iç dudak estetiği ameliyatı ) vajinanın iç dudaklarında (abium minus ) meydana gelmiş olan sarkmaların eski sağlıklı görünümüne yeniden kavuşturulmasıdır.

Vajina Anatomisi

Vajina Dış Dudağı – Büyük Dudaklar

Vajinanın giriş kısmını hem sağdan hem de soldan örten yapıdır. Bu yapı ön tarafta; genital bölge kıllarının yer aldığı pubis tepesinde ve arka tarafta; anüs yapısının hemen üst kısmında birleşmektedir. Üst kısımları kıllı, alt yapısı yani cilt altı dokusu ise yağ dokulardan meydana gelmektedir.

Vajina İç Dudağı – Küçük Dudaklar

Dış dudağın hemen iç yüzeylerinde bulunur. Klitoris alanının üst bölümünden vajinanın giriş kısmının altına doğru uzanmakta olan kıvrımlı bir yapıyı temsil eder.

Hem idrar deliğini hem de vajinanin giriş kısmının çevresini sarmaktadır. Bacaklar kapalı konumda görünmemektedirler. Lakin bazı kadınlarda dış dudak bölgeleri normalden daha geniş ise dış kısma doğru taşma yapabilirler. Dış dudakta olduğu gibi kıllı ya da yağ dokulu değildirler.

Vajina Giriş Kısmı

Vajina iç dudaklarının devam ettiği bölgedir. Kızlık zarına kadar ilerleyen bölgedir. Vajina girişi – vajina kızlık zarına kadar olan kısmı temsil eder. Vajina girişi 1 – 2 cm’lik alandır. Kızlık zarı yırtılır yırtılmaz vajina ile birleşmektedir.

Kızlık Zarı – Bekaret Zarı

Hymen dokusu olarak anılır. İnce ve esnektir. Orta kısmında en az bir bazen daha fazla delik yer alır. Yüksek olasılıkla sadece ilk ilişki esnasında yırtılmakta ve vajina girişinin vajina ile olan birleşmesinde vazifelidir.

Klitoris

Pubis tepesinin alt kısmındadır. Hem üstten hem de yandan iç dudaklarla kaplıdır. Klitorisin hemen alt alanında idrar deliği yer alır. İdrar deliğinin hemen altında ise vajina girişi konumlanmıştır.

İdrar Deliği

Klitorisin altındadır. İç dudak yapılarının birleşim bölgelerindedir.

Perine

Anüs ile vajina dış dudaklarının ön kısımda birleşim noktalarını temsil eder. Dışkılama fonksiyonlarını kontrol edebilen sağlıklı kas yapılarını bulundurmaktadır. Gebeliğin sonlanması, doğumun gerçekleştiği anlarda gevşer ve bebeğin çıkışına olanak tanır.

Salgı Bezi

Vulvada yer alır. Dış genital alanın kuruluk yaşamasını engeller. Cinsel birleşim sırasında ihtiyaç duyulan kayganlık seviyelerini sağlamada vazifelidir. Bu bezlerden biri idrar deliğinin yanlarında, vajina girişinin hemen yanında, sağda ve solda yer almaktadır.

Vajina İç Dudak Sarkması Neden Olur?

İç dudakların sarkmasına neden olan sebepler asla tam olarak bilinememektedir. Bu konuda pek çok hastamız soru sormakta lakin bu konuya verilebilecek net bir cevap maalesef bulunmamaktadır. Ancak nedenlerini sıralayabilmekteyiz.

Vajina iç dudak sarkmasının nedenlerini sıralamadan önce en büyük nedeni söylememiz daha yerinde olacaktır. Vajina iç dudak sarkmasının en büyük sebebi genetik geçişlerdir.

Kısacası anne – baba ve her ikisinden ya da sadece birinden veya sadece birinin genetik soya çekim kodlamalarından kaynaklanabilir. Hangi ebeveynden geçtiği ise yine tam olarak saptanamaz.

Buna karşın bilinmelidir ki aynı ebeveynlerden doğan birden fazla kadının vajina iç dudakları birbirinden farklı olabilir.

Aynı ebeveynden doğma 5 kadından sadece 1’inde iç dudak sarkması meydana gelebilir. Kalan 4ü normal iç dudak yapılarına sahip olabilir. Diğer nedenleri sıralayacak olursak;

Ergenlik Süreci Hormon Değişimleri

Ergenlik sürecinde hem erkeklerde hem de kadınlarda hormonların salgılanması başlar ve artar. Bu hormonların bazıları genital organları hedef alır ve değiştirir.

Bu değişimler her bireyde aynı olmamaktadır. Özetle her insan aynı değildir. Nasıl her insan da kaş – göz ve mimikler farklı ise bu da aynıdır.

İç Dudak Sarkmasında Çevresel Faktörler

 • Kronik İrritasyon

Genital organın tahrişe uğraması durumudur. Ancak bir ya da birkaç kez tahriş etkeni değişime neden olamaz. Tahrişin olabildiğince sık ve yoğun olma durumudur.

Buna en iyi örnek sık mantar enfeksiyonuna uğrama, sık vajinal akıntı sorunları, sık vajinal kaşıntılardır. Bu tür düzenli ve sık tahriş etkenleri vajina iç dudaklarının sarkmasına da büyümesine de neden olabilmektedir.

 • Aşırı – Sık Mastürbasyon

Sık sık ve aşırı mastürbasyon yapmak vajina klitorisinde de dudaklarda da büyümeye veya sarkmaya sebep olabilmektedir.

 • İç Dudakları Çekiştirme

Vajinanın iç dudaklarını çekiştirme; sarkma – iç dudağın uzamasına neden olabilecek etkilerdendir.

Vajina Sarkması ve İlerleyen Yaş

İlerleyen yaşa bağlı olarak hemen hemen her kadında vajina iç dudak sarkması, vajina iç dudak büyümesi, vajina iç dudak uzaması gibi nedenlerle sonuçlanabilir.

Cilt hastalıkları, doğum yapma, cinsel ilişkiler de zamanla iç dudak sarkmasına uygun zemin oluşturabilir. Ancak bu nedenlerin tepkimeye girme olasılıkları zamanla, yavaş yavaş olmaktadır. Ayrıca bu nedenler her kadında aynı oranda olmayabilir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Nedenleri

 • Genetik varyasyonlar her insanda farklıdır. Genetik geçişten dolayı bazı kadınların vajinalarının dış dudaklarında sarkma meydana gelebilir.
 • İlerleyen yaş dudak sarkmasında etkendir.
 • Kolajen dokuların, bağ dokuların elastikiyet ve estetiklerini zamana bağlı olarak kaybetmeleri neticesinde dudak sarkması oluşabilir. 
 • Cildin yeterli vitamin – mineral alamaması da sarkma etkilerini arttırabilir. 
 • Kilo alma – kilo verme de dış dudak sarkmaları için uygun sebeplerdendir.
 • Doğum yapmak, doğum sayısındaki fazlalık da vajinanın dış dudaklarının sarkmalarına etki edebilir. Doğum esnasında (vajinal doğum) dış dudaklar normalden fazla esnerler bu da yapılarında kalıcı esnemelere yani sarkmalara neden olabilir. 
 • Düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek dış dudakların gevşemesine ve zaman içerisinde hacim değerlerinde kayıplara neden olmaktadır. 
 • Yaşlılığa bağlı dudak sarkma oranları da oldukça fazladır. İlerleyen yaş, tüm vücut dokularında elastikiyet kaybına neden olduğu gibi vajina dış dudak dokularında da kayıplarla gözlemlenebilir.
 • Vajinal bakımın yetersiz ya da yanlış uygulanması, hijyeninin tam sağlanamaması, yanlış ürün kullanılması gibi durumlar da dudak sarkma sürecini hızlandırabilir. 
 • Dış dudak sarkmasının en belirgin ve en çok görülen nedeni soya çekim yani genetik kodlu geçişlerdir. 
 • Ergenlik süreçlerinde yaşanan hormonal değişimler vajinalarda da yaşanır. Bu süreçte vajina dış dudaklarında sarkma oluşabilir.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ( iç dudak estetiği ameliyatı ) , iç dudaklarda meydana gelen sarkmayı düzeltme amaçlı yapılan estetik ameliyattır.İşlem bir estetik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Vajinal dudaklarının şeklinin yeniden düzenlenmesinde bu operasyon dışında ilaç kullanımı, krem kullanımı, masaj uygulamaları vb. uygulamalar söz konusu değildir. Bu tür uygulamalar hiçbir şekilde problemin tedavisinde kullanılamamaktadır.

Genital estetik problemlerinden en sık görülenlerinden biri olan iç dudak sarkması veya büyümesi hanımları rahatsız edebilmektedir. Bu durumda kişilerin bir estetik cerraha muayene olmaları ve işlem hakkında bilgi edinmeleri en doğrusudur.

İşlemin uygulandığı kadınlarda iç dudak hipertrofisi denilen iç dudağın aşırı büyümesi problemi bulunmaktadır.

Labioplasti operasyonunun yapılmasının tek nedeni estetik kaygılar değildir. Kişide eğer:

 • Sık sık sistit veya vajinit gibi hastalıkların meydana gelmesi
 • Cinsel ilişkinin ağrılı ve zorlayıcı hale gelmesi
 • Hareket kısıtlılığı yaratması

gibi problemler görülüyorsa artık sağlık amaçlı yapması gereken bir işlem haline gelir. Özellikle cinsel yaşamın korunması, aile hayatının huzuru bakımından önemlidir.

Sistit ve vajinit gibi durumların sık sık tekrarlaması da kişinin üreme ve üriner sisteminde başka birtakım sorunların doğmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle mutlaka bu sorunları yaşayan bireylerin bir estetik cerraha muayene olmaları ve operasyon hakkında daha detaylı bilgi edinmeleri önerilmektedir.

Labioplasti işlemi steril bir ortam olan ameliyathane koşullarında gerçekleştirilen ve yalnızca bir estetik cerrah tarafından yapılabilen bir işlemdir.

İşlemde genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. Ancak eğer hastada herhangi bir kaygı problemi varsa pek tercih edilmese de genel anestezi etkisi altında da yapılabilmektedir.

İşlem yaklaşık olarak yarım saat kadar zaman almaktadır. Ancak kişinin dokularındaki yıpranma oranına göre bu süre 1 saate kadar da uzayabilmektedir.

İşlem lokal anestezi ile yapıldığında daha kısa sürede sonlandırılabilirken genel anestezi altında yapıldığında uyandırma aşamasından dolayı ve post – operatif bakımdan dolayı daha uzun süreli yapılabilmektedir.

Genel anestezi altında yapılan labioplasti operasyonlarında hastanın 1 ya da nadiren de olsa 2 gün hastanede kalması gerekebilir. Ancak lokal anestezide hastanın gün boyu yatışının yapılmasına gerek olmadan hemen taburcu işlemleri gerçekleştirilebilir.

İşlem sırasında kişide anestezi uygulandığından ağrı veya acı hissi duyulmamaktadır.

Labioplasti İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti işlemi vajinanın iç ve dış dudaklarında sarkıklar meydana gelmiş olan kişilere yapılan bir operasyondur.

Peki, labioplasti işlemi kimlere uygulanabilir? Labioplasti işlemi:

 • Doğum sonrası vajinanın iç ve / veya dış dudaklarında meydana gelmiş olan sarkıklığı toparlamak
 • Kişide sağlık sorunlarını doğurduğunu fark etmek
 • Kişinin özgüven problemleri yaşadığını fark etmesi
 • Kişinin kıyafetlerinden belirgin olması durumunda kıyafet kısıtlılığı yaratması
 • Kişide ağrılı cinsel ilişkiye neden olması

durumlarında labioplasti önerilmektedir. Estetik kaygılar dışındaki durumlarda uygulanması şiddetle tavsiye edilir.

Kadınlarda:

 • Hızlı kilo alıp verme ile
 • Birden fazla doğum yapmak
 • Genetik faktörler ile vajina dudaklarında sarkıklar meydana gelebilmektedir. Eğer bu durum kişide bir özgüven problemi yaratıyorsa bu kişinin cinsel hayatını da olumsuz etkileyecektir.

Cinsel yaşamın normal olması aile yaşamının mutlu gerçekleşebilmesi için gerekli bir durumdur. Cinsel yaşam bozulduğunda çiftler arasında fikir ayrılıkları ve çatışmalar başlayabilir.

Eğer çiftlerde bu gibi problemler kadın partnerin vajinal görünümünden kaynaklı bir özgüven probleminden ileri geliyorsa kişi mutlaka bir estetik cerrah tarafından muayene edilmelidir.

Ayrıca cinsel yaşamın dışında dans eden, bikini giyen veya dar kıyafetler giyen kadınlarda görüntü probleminden dolayı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durumda da yine kıyafetin dışından belirgin olan vajinal dudakların operasyon ile düzenlenmesi gerekmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Labioplasti ameliyatı kendi içerisinde oldukça fazla ince teknik ve püf nokta bulundurmaktadır. Bu ameliyata girmeden önce ameliyatın getirdiği riskleri bilmek gerekir. Labioplasti ameliyatının aşağıda da yer alan bazı riskleri mevcuttur;

 • Labioplasti ameliyatında riskler; erken, orta ve uzun dönem olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Tüm bu riskler herkeste görülmese de bazı maddeler hastaların genelinde görülen yaygın semptomlar arasında yer almaktadır. Labioplasti ameliyatında karşılaşılan ilk risk faktörü kanamadır. Vajinanın dış ve iç dudaklarına doğrudan operasyonla müdahale edilmesini sağlayan bu ameliyatta kanama gibi oldukça yaygın görülen riskler mevcuttur.
 • Kanama, ameliyat sonrasında ilk hafta normal görünse de ilk haftadan sonra devam eden kanamalar farklı sonuçlara yol açabilecek riskler taşımaktadır. Bu sebeple eğer kanama bir haftadan daha uzun sürüyorsa ve şiddeti artıyorsa doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi en kısa sürede başlatmak en doğrusu olacaktır.
 • Labioplasti ameliyatı öncesinde lokal anestezi uygulanmışsa ameliyat bitimiyle birlikte anestezinin etkisinin geçmesini takip eden birkaç gün boyunca baş dönmesi ve geçici bilinç kaybı gibi riskler yaşanabilmektedir. Geçici bilinç kaybı ve baş dönmesi riskleri bir gün içerisinde eski haline dönecek ve ortadan kalkacaktır.
 • Labioplasti ameliyatının orta vadede görülebilecek riskleri arasında dikişlerin açılması gibi acı verici sonuçlar mevcuttur. Dikişlerin açılması, ameliyat sonrası temizliğin ve bakımın yeteri kadar sağlanmamasına işarettir. Bu sebeple ameliyat bitiminde ilk 10 gün vajina ve çevresini temiz tutmak, bakım yapmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde enfeksiyon kaparak farklı hastalıkların meydana gelmesini sağlayacaktır.
 • Labioplasti ameliyatı sonrasında aşırı ödem sorunu ameliyatı olan pek çok hastada görülebilir. Bu sebeple endişe edilmesi gereken bir durum değildir ve birkaç gün içerisinde eski haline dönerek ödemin atılması gerçekleştirilecektir. Ödemin atılmasını hızlandırmak için yürüyüş yapılabilir.
 • Labioplasti sonrasında en yaygın olarak görülen yan etkiler ve risklerden biri de tuvalette idrarın farklı yönlere dağılmasıdır. İdrarın dengelenmesi ve eski rayına oturması için belirli bir süre verilmelidir. İdrarın dengelenmesi ve eskisi gibi simetrik gerçekleşmesi için ameliyatın üstünden en az 10 günlük bir sürenin geçmiş olması gerekir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde kişinin dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlara hasta operasyon sonrasında ne kadar dikkat ederse işlemin başarı oranı da aynı orantıda o kadar artmaktadır.

Eğer sağlığınıza yeni kavuştuğunuz dönemlerde bunu korumak ve daha da iyileştirmek, iyileşme sürecini daha da hızlı atlatmak istiyorsanız hekiminizin sizden dikkat etmenizi talep ettiği durumlara özen göstermelisiniz.

 • Labiaplasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde İşlem sonrası genel olarak herhangi bir yan etki görülmez. Enfeksiyon, kanama ve doku hasarı gibi yan etkiler bütün cerrahi işlemlerden sonra görülebilir. Bu sebeple labioplasti ameliyatı steril ortamda ve uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.
 • Labioplasti ameliyatı olanlar ameliyat sonrası ağrı duyabilir , hekiminiz bir ağrı tedavisi önerebilir.
 • Herhangi bir yan etki yaşanmaz ise ameliyat bölgesinin iyileşmesi ortalama 30 günü bulmaktadır.
 • İşlem sonrası ilk günlerde vulva ödem sebebi ile kırabilir, hassas ve labioplasti sonrası şişlik olabilir. Soğuk kompres uygulaması ile ödemi giderebilirsiniz.
 • Labioplasti ameliyatından sonra kişide kanama görülmesi beklenmez, nadiren dikiş hattında sızıntı ya da lekelenme şeklinde çok hafif bir kanama görülebilir.
 • Kişiden kişiye değişse de ortalama ameliyattan birkaç gün sonra işinize geri dönebilirsiniz.
 • Bölgedeki dikişler 10-15 gün içerisinde erirler ya da düşerler.

İyileşme süresince hijyene azami dikkat edilmeli ve bölgenin tam iyileşmesi sağlanana kadar 4 hafta boyunca;

 • Yoga, plates, bale ya da at binme gibi vajina bölgesinin çok fazla gerilemesine sebep olan sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat bölgesi tam olarak iyileşmeden önce bölgeye ağda veya epilasyon cihazı kullanarak istenmeyen tüylerinizi almayınız. Bunun için tıraş bıçağını dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz veya tüy dökücü kremlerden yararlanabilirsiniz.
 • Bölgede baskı oluşturabilecek (at binme, bisiklet sürme) etkinliklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Doktorunuzun belirlediği günlerde pansumanınızı yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Bölgede iyileşme tamamlanmadan (ortalama olarak 1 ay boyunca) cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Bu sürenin en uygunu operasyonu takip eden 40 gün boyunca herhangi bir cinsel aktivitede bulunmamaktır.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Aksi halde vajinanızın arka kısımdaki anüs ağzında yer alan  zararlı mikroorganizmaların vajina içerisine kaçarak burada enfeksiyona yol açma riski artmaktadır. Bunun önüne geçmek için vajinadan anüse doğru silme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina dudaklarının estetik görüntüsünden şikayetçi olan kadınların sıklıkla başvurduğu estetik operasyonlardan biri olan vajina iç ve dış dudaklarının operasyon ile estetik görünümlerinin iyileştirilmesi, dudakların renginin açılması gibi uygulamalar neticesinde Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler listesine tam manası ile riayet edildiği takdirde iyileşme süreci çok daha kolay, hızlı ve sağlıklı geçirilebilmektedir.

Bu sırada önerilenleri adım adım aşağıda listeleyerek bu süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olmanızı hedefleyerek müdahale sonrasında uymanız gereken koşulları yazıyoruz.

 • İlk bir ay daha öncesinde gösterdiğiniz vajinal bölge hijyenine en az iki kat daha fazla özen göstermeniz gereklidir. Gerekli gördüğünüz takdirde batikon gibi malzemeler kullanarak tuvalet sonrası temizliğinizi destekleyebilirsiniz. 
 • Vajinal alanın mümkün mertebe kuru olmasına özen göstermelisiniz. 
 • Küvet dolu suya girmeden ilk bir ay normal duş almanızda bir sakınca yoktur. Operasyonun ardından bir gün geçtikten sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Küvet, deniz, havuz gibi alanlara girmek için ise en az 30 gün beklemek zorundasınız.
 • Ağır egzersizler, spor hareketleri, ağır kaldırma gibi çoklu kas gruplarının yoğun olarak çalışmasını sağlayan tüm aktiviteleri hayatınızdan bir aylığına da olsa çıkarmanız gereklidir. 
 • En az 15 gün dar niteliği taşıyan tüm kot pantolon türleri ile diğer giyim tercihlerinden uzak durmalısınız. Aynı zamanda kot gibi çok katı kumaş tiplerini de bu süre zarfında kullanmamalısınız.
 • Beslenme, zararlı madde alışkanlığından uzak durma, bol sebze – meyve tüketimi, bol su tüketimi, önerildiyse kegel hareketlerini gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Cinsel ilişkiye girmek için 30 – 45 – 60 gün beklemeniz gereklidir. Net zaman aralığını mevcut durumunuz muayene edildikten sonra doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci: Beklenenler ve Öneriler

Labioplasti ameliyatı sonrasında, hastalar genellikle ciddi komplikasyonlarla karşılaşmazlar. Ancak, her cerrahi müdahalede olduğu gibi, enfeksiyon, doku hasarı ve kanama riskleri mevcuttur. Bu nedenle işlem, steril koşullar altında ve donanımlı bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Nadiren, dikiş hattında hafif sızıntılar şeklinde kanama meydana gelebilir. İlk günlerde vulva bölgesi ödem nedeniyle şiş ve hassas olabilir; soğuk kompres uygulaması önerilir. Labiumların iyi kanlanması, yara iyileşmesini hızlandırır.

 • Dikişler, kullanılan materyale bağlı olarak 10-15 gün içinde kendiliğinden düşer ya da emilir.
 • Hafif ağrılar olabilir ve ağrı kesici tedavisi gerekebilir.
 • Hastalar, genellikle birkaç gün sonra işlerine dönebilirler.
 • İyileşme süreci, komplikasyon olmadığı takdirde, yaklaşık 30 gün sürer.

Hijyene özellikle dikkat edilmesi gereken iyileşme döneminde, aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

 • Pansuman, doktorun önerdiği sıklıkta yapılmalıdır.
 • Gerilme veya bası yapabilecek aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Yoga, pilates
  • At binme, bisiklete binme
 • Tuvalet temizliği, önemli bir hijyen kurallarından biri olarak, önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Havuz, hamam, deniz, jakuzi ve küvet kullanımı yerine ayakta duş alınmalıdır.
 • Cinsel ilişkiden ve bölgeye epilasyon, ağda gibi uygulamalardan 4 hafta kaçınılmalıdır.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar ?

Labioplasti ameliyatı fiyatları belirlenirken kişinin jinekolojik muayene bulgularından elde edilen sonuçlar dikkate alınmaktadır. Vajinal muayene yaklaşık olarak 5 dakika ile 10 dakika arasında bir zaman almaktadır. İstanbul Fulya’da bulunan kliniğimize gelerek muayene olabilirsiniz.

S.S.S

Vajinada İç Dudak Uzunluğu Ameliyat ile Nasıl Kısaltılır?

Labioplasti ameliyatının çalışma sahasına girer. Hasta lokal anestezi altına alınır. Lokal anestezi ile rahat olmayacak hastalara sedasyon anestezisi de uygulanabilir ya da genel anestezi yapılabilir. Ameliyat döneminde adet süreci yaşanmamalıdır.

Bu nedenle regl döngüsünün öncesi ya da sonrasında gerçekleştirilmesi uygundur. Vajina iç dudak uzunluğu kısaltma işlemi sabah yapıldıysa hasta akşam tabur edilir.

Yapılan estetik dikişler 10 gün içerisinde kendi kendine eriyecek ve düşecektir. Bu nedenle iz kalmaz ve dikiş alma işlemine ihtiyaç da yoktur. Çok kısa süren bu adım en fazla 30 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrasında önerilere uyulmalıdır. 15 gün boyunca deniz – havuz gibi birikinti sulara girilmemelidir.

Vajina Dudaklarının Büyük Olması Küçültülebilir mi?

Labioplasti ameliyatının bir kolu olan Labia Majora isimli ameliyat ile büyük vajina dudaklarının estetiği gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem sırasında ön muayene gereklidir.

Bazı durumlarda ameliyat gerekmeyebilir. Büyük dudakların dolgunlaştırılmasını sağlamak üzere enjeksiyon teknikleri kullanılabilir. Büyük dudakların küçültülmesi kırışıklık kaynaklı olabilir.

Bu durumda kırışıklıklar ameliyat ile alınabilir. Cilt fazlalıkları olabilir. Bu durum da cerrahi girişim gereklidir. Hasta genel anesteziye alınır ve fazla doku, fazla deri, fazla yağlar alınarak büyük dudaklar küçültülebilir. Operasyon ortalama bir saat sürmektedir.

İşlem cerrahi girişimlerden çekinen hastalar için ameliyatsız olarak yürütülebilecek türde ise cerrahi müdahale olmadan da yürütülebilir. Bu yöntemler sıralamasında genellikle Eximia, HIFU veya Mezoterpi Lipoliz yer almaktadır.

Labioplasti sonrası banyo yapılır mı?

 • Labioplasti operasyonundan hemen sonra duş almak doğru değildir. Minimum 3-4 gün bekleme süresi sonrasında ılık su ile duş almak doğru tercih olacaktır.

Labioplasti sonrası enfeksiyon nasıl önlenir?

 • Ameliyattan sonra pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Doktor direktiflerine ve ilaçlarına dikkat edilmelidir.
 • Kişisel bakım enfeksiyonu önleyecek veya tetikleyecek bir durumdur. Bölgesel hijyene ve tuvalet temizliğinize dikkat etmek gerekir.
 • Cold press uygulası olarak soğuk uygulamalar yapmak doğru olacaktır. Kompresyon işlemi yara iyileşme süresini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıkları azaltacaktır.
 • İşlemden sonra enfeksiyon oluşumunu engellemek adına, ilk bir ay deniz veya havuz kullanımı önerilmez.

Labioplasti sonrası cinsel ilişki

 • İyileşme süreci doktor kontrolüyle daha iyi tespit edilecektir fakat ameliyattan sonra ki ilk bir ay cinsel ilişkiyi ertelemenizi öneririz. Aynı durumda epilasyon, ağda ve genital bölge üzerinde reaksiyona sebep olabilecek her durum ilk bir ay içerisinde yapılmamalıdır.

Labioplasti sonrası his kaybı oluşur mu?

 • Vajina iç dudak sarkması ameliyatında klitoris üzerinde yapılmayan hiçbir labioplasti işlemi his kaybına sebebiyet vermez. Hatta genital bölgede ki rahatsız edici parçalardan kurtulmak kişiye özgüven vereceğinden hislerini olumlu anlamda etkileyebilir. Haz kaybı ve his kaybı yaşamak istemeyenlere, labioplasti işleminde klitorise müdahale ettirmemesini öneriyoruz.

Labioplasti ameliyatı sonrası kaşıntı nasıl giderilir?

 • Labioplasti sonrası doktor tavsiyesi üzerine kullanacağınız kremleri ve solisyonları düzenli kullanmanız kaşıntı ve kızarıklığı önleyecektir. Buz kompressi ameliyat sonrasında hastaları en çok rahatlatacak ve süreci hızlandıracak işlemler arasında bulunuyor. Bölgenin kuru ve pudralı saklanması olumlu sonuçlar verecektir.

Labioplasti sonrası şişlik ne zaman geçer?

 • İlk etapta 1-2 haftalık süreçte gözle görülür bir ödem değişkenliği olacaktır, bu hızla giderilen ödem ve şişlik gün geçtikçe azalan bir ayın sonunda tamamen ortadan kalkmış olacaktır. İlk 5 gün rahatsız edici iç giyimlerden kaçınmak gerekir.

Labioplasti sonrası bakım nasıl yapılır?

 • Labioplasti ameliyatı sonrası doktor tavsiyesi haricinde kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Bölgenin temiz, kuru ve rahat olması gerekir. Regl döneminde kadınların bu bölgede sentetik içerik bulundurmayan hijyenik pedler hatta doğal pamuksu yapıda bezler tercih etmeleri daha iyi olacaktır. Normalleşme süreci başladığında günlük rutine dönmek mümkündür.

Labioplasti sonrası temizlikte nelere dikkat etmeliyim?

 • Hassas bölgelerin temizliklerinde kullanılan malzemelerin baz ve asit seviyesi çok önemlidir. PH derecesine dikkat edilmeli ve derecesi yüksek, doğal olmayan, doktor reçetesinde bulunmayan ürünler kullanılmamalıdır. Temizlik sırasında çok soğuk ve çok sıcak su kullanımı yerine ılık su tercih edilmelidir. Bölge mutlaka temizlik işlemi sonrasında kuru saklanmalıdır. İç çamaşırı temizliğine önem gösterilmeli, idrar teması engellenmelidir. İdrar bulundurduğu asit ve üreler sebebiyle enfeksiyonel sonuçlar meydana getirebilir.

Labioplasti sonrası ağrı oluşur mu?

 • İşlem sırasında tercih edilen anestezi türü lokal anestezidir. Bu uygulama sırasında ağrıları hissetmenizi engeller. Sonrasında ki süreçte ise ilk birkaç gün operasyona bağlı kanamalar, sızıntılar, ağrı ve kesik kesik sancılar yaşanabilir. Birkaç gün içerisinde geçecektir. İyileşme kişiye ve ameliyatın başarı durumuna göre süreç değiştirebilir. Yüksek oranda kişilerde beş gün itibariyle azalma gözlemleniyor ve genital bölgeye direk temas veya baskı olmadığı zamanlarda ağrı, sızı yaşanmıyor.

Labioplasti sonrası ödem ne zaman geçer ?

 • Tüm estetik operasyonlardan sonra işleme bağlı ödem, morluk ve şişlik durumunun oluşması normaldir. Sürece dahildir. Labioplasti sonrası ilk haftalar da yoğunlukla gözlemlenen ödemler on-on beş günün sonunda net bir sonuçla azalma gösterir. Bir aylık bir süreç tamamlandığında normal görüntü elde edilmiş olacaktır. Süreç operasyona ve kişiye göre küçük değişikliklere tabi olabilir.

Labioplasti sonrası kanama olur mu?

 • İlk birkaç gün olan kanama normaldir. Dikişlere temas halinde kanlanma veya sızıntı oluşması durumu gözlemlenebilir. Uzun bir kanama söz konusu değildir. Operasyon sonrasında devamlı bir kanama gözlemleniyorsa doktorunuzla mutlaka irtibata geçmelisiniz.

Labioplasti sonrası dikişler ne zaman düşer?

 • Estetik ameliyatların çoğunda eriyen dikişler tercih edilir. Eğer doktorunuz Labioplasti ameliyatınızda eriyen dikiş yöntemi tercih ettiyse iyileşmeyle doğru orantı da eriyip ortadan kalkacaktır. Bölgenin dokusunu kendini yenilemeye çok yatkın olduğundan on beş- yirmi gün içerisinde dikişler eriyecek veya kendiliğinden dökülecektir. Her hangi bir dikiş alma işlemine gerek yoktur.

Labioplasti ameliyatı devlet hastanelerinde yapılır mı ?

Labioplasti ameliyatı devlet hastanelerinde yapılmaz ve SGK ( SSK ) karşılamaz.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/38/6/644/4803288

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1751721411002090

5 / 5. 2

6 cevaplar
 1. Nilay
  Nilay says:

  Merhaba Hocam ben genital estetik yaptırmak istiyorum, 2 normal doğum yaptım aslında önceliğim labioplasti fakat labioplasti yaptıranların yorumlar içinde iç daraltma da yaptıran çok vardı, hem iç daraltma hem de labioplasti birlikte olarak fiyatları nedir?

  Cevapla
  • Doç. Dr. Tayfun Türkaslan
   Doç. Dr. Tayfun Türkaslan says:

   Merhaba ,normal doğum sonrası genelde genital daralta da gerekebiliyor eğer sizi rahatsız eden bir durum varsa muayene sonunda iki işlem birlikte olacak şekilde bir tedavi planlaması yapabiliriz, size ulaşarak detaylı bilgi vereceğiz

   Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir