5
(2)

Labioplasti, vajinadaki büyük dudakların veya iç dudakların herhangi bir nedenden dolayı şekil bozukluğuna uğradığında bunun opere edilerek yeniden şekillendirilmesi işlemine verilen addır.

Latincede labia dudak anlamına gelmektedir. İşlemde de vajinanın dudak kısımlarında meydana gelmiş olan şekil bozuklukları tamir edilerek eski sağlıklı görünümüne yeniden kavuşturulması söz konusudur.

İşlem bir estetik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Vajinal dudaklarının şeklinin yeniden düzenlenmesinde bu operasyon dışında ilaç kullanımı, krem kullanımı, masaj uygulamaları vb. uygulamalar söz konusu değildir. Bu tür uygulamalar hiçbir şekilde problemin tedavisinde kullanılamamaktadır.

Genital estetik problemlerinden en sık görülenlerinden biri olan iç dudak sarkması veya büyümesi hanımları rahatsız edebilmektedir. Bu durumda kişilerin bir estetik cerraha muayene olmaları ve işlem hakkında bilgi edinmeleri en doğrusudur.

İşlemin uygulandığı kadınlarda iç dudak hipertrofisi denilen iç dudağın aşırı büyümesi problemi bulunmaktadır.

Labioplasti operasyonunun yapılmasının tek nedeni estetik kaygılar değildir. Kişide eğer:

 • Sık sık sistit veya vajinit gibi hastalıkların meydana gelmesi
 • Cinsel ilişkinin ağrılı ve zorlayıcı hale gelmesi
 • Hareket kısıtlılığı yaratması

gibi problemler görülüyorsa artık sağlık amaçlı yapması gereken bir işlem haline gelir. Özellikle cinsel yaşamın korunması, aile hayatının huzuru bakımından önemlidir. Sistit ve vajinit gibi durumların sık sık tekrarlaması da kişinin üreme ve üriner sisteminde başka birtakım sorunların doğmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bu sorunları yaşayan bireylerin bir estetik cerraha muayene olmaları ve operasyon hakkında daha detaylı bilgi edinmeleri önerilmektedir.

Lapioplasti İşlemi Nasıl Yapılır?

Labioplasti işlemi steril bir ortam olan ameliyathane koşullarında gerçekleştirilen ve yalnızca bir estetik cerrah tarafından yapılabilen bir işlemdir.

İşlemde genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. Ancak eğer hastada herhangi bir kaygı problemi varsa pek tercih edilmese de genel anestezi etkisi altında da yapılabilmektedir.

İşlem yaklaşık olarak yarım saat kadar zaman almaktadır. Ancak kişinin dokularındaki yıpranma oranına göre bu süre 1 saate kadar da uzayabilmektedir.

İşlem lokal anestezi ile yapıldığında daha kısa sürede sonlandırılabilirken genel anestezi altında yapıldığında uyandırma aşamasından dolayı ve post – operatif bakımdan dolayı daha uzun süreli yapılabilmektedir.

Genel anestezi altında yapılan labioplasti operasyonlarında hastanın 1 ya da nadiren de olsa 2 gün hastanede kalması gerekebilir. Ancak lokal anestezide hastanın gün boyu yatışının yapılmasına gerek olmadan hemen taburcu işlemleri gerçekleştirilebilir.

İşlem sırasında kişide anestezi uygulandığından ağrı veya acı hissi duyulmamaktadır.

Labioplasti İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti işlemi vajinanın iç ve dış dudaklarında sarkıklar meydana gelmiş olan kişilere yapılan bir operasyondur.

Peki, labioplasti işlemi kimlere uygulanabilir? Labioplasti işlemi:

 • Doğum sonrası vajinanın iç ve / veya dış dudaklarında meydana gelmiş olan sarkıklığı toparlamak
 • Kişide sağlık sorunlarını doğurduğunu fark etmek
 • Kişinin özgüven problemleri yaşadığını fark etmesi
 • Kişinin kıyafetlerinden belirgin olması durumunda kıyafet kısıtlılığı yaratması
 • Kişide ağrılı cinsel ilişkiye neden olması

durumlarında labioplasti önerilmektedir. Estetik kaygılar dışındaki durumlarda uygulanması şiddetle tavsiye edilir.

Kadınlarda:

 • Hızlı kilo alıp verme ile
 • Birden fazla doğum yapmak
 • Genetik faktörler ile vajina dudaklarında sarkıklar meydana gelebilmektedir. Eğer bu durum kişide bir özgüven problemi yaratıyorsa bu kişinin cinsel hayatını da olumsuz etkileyecektir.

Cinsel yaşamın normal olması aile yaşamının mutlu gerçekleşebilmesi için gerekli bir durumdur. Cinsel yaşam bozulduğunda çiftler arasında fikir ayrılıkları ve çatışmalar başlayabilir. Eğer çiftlerde bu gibi problemler kadın partnerin vajinal görünümünden kaynaklı bir özgüven probleminden ileri geliyorsa kişi mutlaka bir estetik cerrah tarafından muayene edilmelidir.

Ayrıca cinsel yaşamın dışında dans eden, bikini giyen veya dar kıyafetler giyen kadınlarda görüntü probleminden dolayı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durumda da yine kıyafetin dışından belirgin olan vajinal dudakların operasyon ile düzenlenmesi gerekmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde kişinin dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlara hasta operasyon sonrasında ne kadar dikkat ederse işlemin başarı oranı da aynı orantıda o kadar artmaktadır.

Eğer sağlığınıza yeni kavuştuğunuz dönemlerde bunu korumak ve daha da iyileştirmek, iyileşme sürecini daha da hızlı atlatmak istiyorsanız hekiminizin sizden dikkat etmenizi talep ettiği durumlara özen göstermelisiniz.

 • Labiaplasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde İşlem sonrası genel olarak herhangi bir yan etki görülmez. Enfeksiyon, kanama ve doku hasarı gibi yan etkiler bütün cerrahi işlemlerden sonra görülebilir. Bu sebeple labioplasti ameliyatı steril ortamda ve uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ağrı duyabilirsiniz, hekiminiz bir ağrı tedavisi önerebilir.
 • Herhangi bir yan etki yaşanmaz ise ameliyat bölgesinin iyileşmesi ortalama 30 günü bulmaktadır.
 • İşlem sonrası ilk günlerde vulva ödem sebebi ile kızarı, hassas ve şiş olabilir. Soğuk kompres uygulaması ile ödemi giderebilirsiniz.
 • Labioplasti ameliyatından sonra kişide kanama görülmesi beklenmez, nadiren dikiş hattında sızıntı ya da lekelenme şeklinde çok hafif bir kanama görülebilir.
 • Kişiden kişiye değişse de ortalama ameliyattan birkaç gün sonra işinize geri dönebilirsiniz.
 • Bölgedeki dikişler 10-15 gün içerisinde erirler ya da düşerler.

İyileşme süresince hijyene azami dikkat edilmeli ve bölgenin tam iyileşmesi sağlanana kadar 4 hafta boyunca;

 • Yoga, plates, bale ya da at binme gibi vajina bölgesinin çok fazla gerilemesine sebep olan sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat bölgesi tam olarak iyileşmeden önce bölgeye ağda veya epilasyon cihazı kullanarak istenmeyen tüylerinizi almayınız. Bunun için tıraş bıçağını dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz veya tüy dökücü kremlerden yararlanabilirsiniz.
 • Bölgede baskı oluşturabilecek (at binme, bisiklet sürme) etkinliklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Doktorunuzun belirlediği günlerde pansumanınızı yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Bölgede iyileşme tamamlanmadan (ortalama olarak 1 ay boyunca) cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Bu sürenin en uygunu operasyonu takip eden 40 gün boyunca herhangi bir cinsel aktivitede bulunmamaktır.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Aksi halde vajinanızın arka kısımdaki anüs ağzında yer alan  zararlı mikroorganizmaların vajina içerisine kaçarak burada enfeksiyona yol açma riski artmaktadır. Bunun önüne geçmek için vajinadan anüse doğru silme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina dudaklarının estetik görüntüsünden şikayetçi olan kadınların sıklıkla başvurduğu estetik operasyonlardan biri olan vajina iç ve dış dudaklarının operasyon ile estetik görünümlerinin iyileştirilmesi, dudakların renginin açılması gibi uygulamalar neticesinde Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler listesine tam manası ile riayet edildiği takdirde iyileşme süreci çok daha kolay, hızlı ve sağlıklı geçirilebilmektedir. Bu sırada önerilenleri adım adım aşağıda listeleyerek bu süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olmanızı hedefleyerek müdahale sonrasında uymanız gereken koşulları yazıyoruz.

 • İlk bir ay daha öncesinde gösterdiğiniz vajinal bölge hijyenine en az iki kat daha fazla özen göstermeniz gereklidir. Gerekli gördüğünüz takdirde batikon gibi malzemeler kullanarak tuvalet sonrası temizliğinizi destekleyebilirsiniz. 
 • Vajinal alanın mümkün mertebe kuru olmasına özen göstermelisiniz. 
 • Küvet dolu suya girmeden ilk bir ay normal duş almanızda bir sakınca yoktur. Operasyonun ardından bir gün geçtikten sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Küvet, deniz, havuz gibi alanlara girmek için ise en az 30 gün beklemek zorundasınız.
 • Ağır egzersizler, spor hareketleri, ağır kaldırma gibi çoklu kas gruplarının yoğun olarak çalışmasını sağlayan tüm aktiviteleri hayatınızdan bir aylığına da olsa çıkarmanız gereklidir. 
 • En az 15 gün dar niteliği taşıyan tüm kot pantolon türleri ile diğer giyim tercihlerinden uzak durmalısınız. Aynı zamanda kot gibi çok katı kumaş tiplerini de bu süre zarfında kullanmamalısınız.
 • Beslenme, zararlı madde alışkanlığından uzak durma, bol sebze – meyve tüketimi, bol su tüketimi, önerildiyse kegel hareketlerini gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Cinsel ilişkiye girmek için 30 – 45 – 60 gün beklemeniz gereklidir. Net zaman aralığını mevcut durumunuz muayene edildikten sonra doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Labioplasti İşleminin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Labioplasti işleminin fiyatları belirlenirken kişinin jinekolojik muayene bulgularından elde edilen sonuçlar dikkate alınmaktadır. Vajinal muayene yaklaşık olarak 5 dakika ile 10 dakika arasında bir zaman almaktadır.

Kişinin operasyon sürecindeki ihtiyaçları, kişinin doku durumu işlemin sürecini etkilemektedir. Bu nedenle fiyatlandırmanın kişiden kişiye ve kurumdan kuruma farklılık arz ettiğini belirtmek de fayda vardır.

Kurumlar arasında da her sağlık ücretlendirmesinde olduğu gibi farklı şekilde hastane ödenekleri çıkabilmektedir. Bu nedenle kişinin farklı hastanelerde farklı ücretlerle karşılaşması da söz konusudur.

Kişide önemli olan labioplasti işleminin gereklilik durumudur. Sağlık açısından problem teşkil ettiği tespit edilirse ve estetik amaç güdülmediği belirlenirse sigorta da karşılayabilir. Bu nedenle ücretsiz şekilde yapılması da muhtemeldir.

Kişilerde labioplasti operasyonunun fiyatlandırma kriterleri bunlardır.

 

S.S.S

 

Labioplasti sonrası banyo yapılır mı?

 • Labioplasti operasyonundan hemen sonra duş almak doğru değildir. Minimum 3-4 gün bekleme süresi sonrasında ılık su ile duş almak doğru tercih olacaktır.

Labioplasti sonrası enfeksiyon nasıl önlenir?

 • Ameliyattan sonra pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Doktor direktiflerine ve ilaçlarına dikkat edilmelidir.
 • Kişisel bakım enfeksiyonu önleyecek veya tetikleyecek bir durumdur. Bölgesel hijyene ve tuvalet temizliğinize dikkat etmek gerekir.
 • Cold press uygulası olarak soğuk uygulamalar yapmak doğru olacaktır. Kompresyon işlemi yara iyileşme süresini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıkları azaltacaktır.
 • İşlemden sonra enfeksiyon oluşumunu engellemek adına, ilk bir ay deniz veya havuz kullanımı önerilmez.

Labioplasti sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir ?

 • İyileşme süreci doktor kontrolüyle daha iyi tespit edilecektir fakat ameliyattan sonra ki ilk bir ay cinsel ilişkiyi ertelemenizi öneririz. Aynı durumda epilasyon, ağda ve genital bölge üzerinde reaksiyona sebep olabilecek her durum ilk bir ay içerisinde yapılmamalıdır.

Labioplasti sonrası his kaybı oluşur mu?

 • Klitoris üzerinde yapılmayan hiçbir labioplasti işlemi his kaybına sebebiyet vermez. Hatta genital bölgede ki rahatsız edici parçalardan kurtulmak kişiye özgüven vereceğinden hislerini olumlu anlamda etkileyebilir. Haz kaybı ve his kaybı yaşamak istemeyenlere, labioplasti işleminde klitorise müdahale ettirmemesini öneriyoruz.

Labioplasti ameliyatı sonrası kaşıntı nasıl giderilir?

 • Labioplasti sonrası doktor tavsiyesi üzerine kullanacağınız kremleri ve solisyonları düzenli kullanmanız kaşıntı ve kızarıklığı önleyecektir. Buz kompressi ameliyat sonrasında hastaları en çok rahatlatacak ve süreci hızlandıracak işlemler arasında bulunuyor. Bölgenin kuru ve pudralı saklanması olumlu sonuçlar verecektir.

Labioplasti sonrası şişlik ne zaman geçer?

 • İlk etapta 1-2 haftalık süreçte gözle görülür bir ödem değişkenliği olacaktır, bu hızla giderilen ödem ve şişlik gün geçtikçe azalan bir ayın sonunda tamamen ortadan kalkmış olacaktır. İlk 5 gün rahatsız edici iç giyimlerden kaçınmak gerekir.

Labioplasti sonrası bakım nasıl yapılır?

 • Labioplasti ameliyatı sonrası doktor tavsiyesi haricinde kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Bölgenin temiz, kuru ve rahat olması gerekir. Regl döneminde kadınların bu bölgede sentetik içerik bulundurmayan hijyenik pedler hatta doğal pamuksu yapıda bezler tercih etmeleri daha iyi olacaktır. Normalleşme süreci başladığında günlük rutine dönmek mümkündür.

Labioplasti sonrası temizlikte nelere dikkat etmeliyim?

 • Hassas bölgelerin temizliklerinde kullanılan malzemelerin baz ve asit seviyesi çok önemlidir. PH derecesine dikkat edilmeli ve derecesi yüksek, doğal olmayan, doktor reçetesinde bulunmayan ürünler kullanılmamalıdır. Temizlik sırasında çok soğuk ve çok sıcak su kullanımı yerine ılık su tercih edilmelidir. Bölge mutlaka temizlik işlemi sonrasında kuru saklanmalıdır. İç çamaşırı temizliğine önem gösterilmeli, idrar teması engellenmelidir. İdrar bulundurduğu asit ve üreler sebebiyle enfeksiyonel sonuçlar meydana getirebilir.

Labioplasti sonrası ağrı oluşur mu?

 • İşlem sırasında tercih edilen anestezi türü lokal anestezidir. Bu uygulama sırasında ağrıları hissetmenizi engeller. Sonrasında ki süreçte ise ilk birkaç gün operasyona bağlı kanamalar, sızıntılar, ağrı ve kesik kesik sancılar yaşanabilir. Birkaç gün içerisinde geçecektir. İyileşme kişiye ve ameliyatın başarı durumuna göre süreç değiştirebilir. Yüksek oranda kişilerde beş gün itibariyle azalma gözlemleniyor ve genital bölgeye direk temas veya baskı olmadığı zamanlarda ağrı, sızı yaşanmıyor.

Labioplasti sonrası ödem ne zaman geçer ?

 • Tüm estetik operasyonlardan sonra işleme bağlı ödem, morluk ve şişlik durumunun oluşması normaldir. Sürece dahildir. Labioplasti sonrası ilk haftalar da yoğunlukla gözlemlenen ödemler on-on beş günün sonunda net bir sonuçla azalma gösterir. Bir aylık bir süreç tamamlandığında normal görüntü elde edilmiş olacaktır. Süreç operasyona ve kişiye göre küçük değişikliklere tabi olabilir.

Labioplasti sonrası kanama olur mu?

 • İlk birkaç gün olan kanama normaldir. Dikişlere temas halinde kanlanma veya sızıntı oluşması durumu gözlemlenebilir. Uzun bir kanama söz konusu değildir. Operasyon sonrasında devamlı bir kanama gözlemleniyorsa doktorunuzla mutlaka irtibata geçmelisiniz.

Labioplasti sonrası dikişler ne zaman düşer?

 • Estetik ameliyatların çoğunda eriyen dikişler tercih edilir. Eğer doktorunuz Labioplasti ameliyatınızda eriyen dikiş yöntemi tercih ettiyse iyileşmeyle doğru orantı da eriyip ortadan kalkacaktır. Bölgenin dokusunu kendini yenilemeye çok yatkın olduğundan on beş- yirmi gün içerisinde dikişler eriyecek veya kendiliğinden dökülecektir. Her hangi bir dikiş alma işlemine gerek yoktur.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 2

Henüz puanlayan olmadı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir