Vajina Dış Dudak Sarkması Nasıl Geçer?
3.8
(12)

Vajinada; vücut yapısı, sık sık normal doğum yapma, düzenli cinsel ilişki ve kilo verme sebepleri ile birçok kadında dış dudak sarkması meydana gelir. Dış dudak sarkması sebebi ile kişide özgüven sorunları meydana gelebilir.

Vajina dış dudak sarkmasının birçok organı olumsuz olarak etkilediğini söyleyebiliriz. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için doktorunuza danışarak bu duruma bir çözüm yolu bulmalısınız.

Dış dudak sarkması yaşayan kadınlara doktorlar ilk olarak dolgu yöntemini önerirler. Bu yöntemle vajinada kaybolan dış dudak hacmi yerine getiriliyor.

Ancak bu uygulamanın belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. 5-6 ay içinde uygulanan yöntem etkisini yavaş yavaş yitirmeye başlar. 

Dolgu yöntemi: Dış dudaklarda hacim kaybı meydana gelmesi sebebi ile kişinin vajinasında yaşanan sarkmayı geçici olarak iyileştirmek için kullanılır. Dış dudaklara hyoluronik adı verilen bir asit enjekte edilerek sarkmanın iyileşmesi vajinanın kendini toparlanması amaçlanır.

Kalıcı olmayan bu yöntemin aynı zamanda herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Tamamen sağlıklı bir yöntem olması sebebi ile günümüzde birçok insan vajinasına dolgu yaptırmayı tercih ediyor. 

Dış dudak sarkmasının kesin ve en etkili çözümü cerrahi operasyonlardır. Cerrahi operasyonlar ile kişinin vajinasında ki fazla deri alınmaktadır. Fazla deri alındığından vajinanın dudaklarında küçülmeler meydana gelmektedir. Tekrarlanmasına gerek yoktur, kalıcıdır.

Vajina Dış Dudak Neresidir?

Kadınların dış genital organı büyük dudaklar, klitoris, küçük dudaklar, idrar yolu açıklığı ve vajina girişinden oluşur. İlk bakıldığında görülen dıştaki kısım büyük dudaklardır. Cinsel ilişki sırasında hazla birlikte uyarılarak bu kısım yassılaşır, küçük dudaklar ve vajina girişi ortaya çıkar.

Dış dudaklar; küçük dudaklara, klitorise, vajinaya ve idrar yolu açıklığına koruma sağlar. Bu kısımda büyük miktarda yağ dokusu ve ince kas tabalarından oluşur.

Ayrıca dış ve iç dudaklar ergenlik çağında normal boyutta olurken hamilelik, vajinal doğum, hormonal değişiklik veya yaşa bağlı olarak boyut artışları ve sarkmalar görülebilir.

Özellikle bu sarkmalar sonucunda kişisel hijyen sorunları, tahriş, ağrı ve rahatsızlık gibi şikayetler olabilir. Cinsel ilişki sırasında da dış dudakların da rolü olduğu için bu sarkmalar ağrı ve rahatsız edici durumlara yol açar.

Vajina Dış Dudak Sarkması Neden Oluşur?

Vajina dokularında zaman zaman karşımıza çıkan ve göze hitap etmeyen durumlardan biri de vajina dış dudak sarkması sorunudur.

Bu sorun hem kadın hem de erkek açısından itici olarak algılanabilir. 

Peki, vajina dış dudak sarkması neden oluşur?

Vajina dış dudak sarkmasının kişinin beslenme düzeni ile yakından alakası vardır. Ani kilo değişimleri nedeni ile göbekte sarkma meydana geldiğinde veya kişi göbek bölgesinde aşırı yağlanmaya bağlı sarkma sorunu yaşadığında vajinanın dış dudaklarında yer alan derinin de gevşediği görülür.

İleri yaşa bağlı olarak derinin elastik özelliğini yitirmesi ve yapısında bulunan kolajenlerin azalması nedeni ile de sarkma meydana gelebilir.

Dış dudak sarkmasının meydana gelmesine neden olabilecek bir başka durum ise dış dudakların deri kısmının alt tabakasında yer alan yağ dokusunun azalması sonucu ortaya çıkar.

Bu durumların tamamı düzeltilebilir işlemlerdir.

Dış Dudak Sarkması Nasıl Düzeltilebilir?

Dış dudak sarkması sorununun düzeltilebilmesi için yapılabilecek tek şey cerrahi müdahaledir. Kişinin bu konu ile ilgili bir estetik cerraha danışarak muayene olması gerekmektedir.

Muayene sonrasında hekim tarafından bu duruma neyin sebep olduğu saptanır ve ardından ona yönelik olarak tedavi uygulanır.

Göbek sarkması sorunundan kaynaklanan dış dudak sarkmasında göbek gerisinin toparlanması ve yukarı çekilmesi gerekir. Bu durumda vajinanın üzerinde yer alan gevşemiş deri de daha gergin bir hale gelir ve düz bir görünüme ulaşır.

Cilt altı yağ dokusu azalmış olan bireylerde de deri altına yağ eklenerek sorun çözüme ulaştırılır.

Kişiye yağ eklemesi yapılırken kendi vücudundan elde edilen yağlar kullanılır. Bu teknik estetik cerrahinin en güvenilir yöntemlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Ayrıca kişinin bölgesel yağlarından şikayetçi olduğu başka bölgelerinden yağ alınarak kişide hem kilo vermesini kolaylaştırıcı etki yaratılabilir hem de vajina görünümü yeniden, kişinin istediği hale getirilebilir.

Dış Dudakların Sarkması Cinsel Hazza Zarar Verir mi?

Dış dudak sarkması problemi yaşayan bireylerin akıllarına en sık gelen sorulardan biri dış dudakların sarkması cinsel hazza zarar verir mi, sorusudur.

Kadınlarda cinsel haz ile ilgili durumlar klitoris ve vajinanın hacmi ile ilgili durumlar ile alakalıdır. Dış dudakların tek görevi vajinayı hem darbelere karşı hem de olası enfeksiyon etkenlerine karşı korumaktır.

Yani, dış dudakların sarkması cinsel hazza fonksiyonel olarak herhangi bir zarar vermez.

Ancak psikolojik olarak hem erkek hem de kadının cinsel hazzını büyük ölçüde etkiler. Kadında kendini çirkin, yetersiz görme, özgüven sorunu yaşama ve utanma duygusunu tetikleyebilir.

Erkeklerde de itici bir görüntü hissi oluşabilir. Bu durumlarda da cinsel birliktelik normal bir şekilde yaşanamamakla sonuçlanabilir.

Cinsel birlikteliğin kalitesi şekilde yaşanması eşler arasında oldukça önemlidir. Psikolojik olarak çiftlerin yıpranmaması ve çiftler arasındaki uyumun bozulmaması mutlu bir cinsel birliktelik ile mümkündür. Aksi halde çiftler arasında istenmeyen uyuşmazlıklar ve çatışmalar baş gösterebilir.

Dış dudak sarkması sorununun çözümü neyse ki oldukça basit şekilde hekimler tarafından yapılan kısa ve güvenilir müdahaleler ile ele alınmaktadır. 

Hızlı ve pratik olarak estetik müdahale ile bireylerin cinsel yaşamı daha da keyifli hale getirilebilir.

Günümüz teknolojisinde ve modern tıbbın sunduğu teknikler sayesinde kişinin dış dudak sarkma sorunu ile yaşamak zorunda kalması ve hayat kalitesinde düşüş yaşaması zorunlu olduğu ve kabullenmesi gereken bir durum olmaktan çıkmıştır.

Dış Dudak Sarkması Operasyonları Güvenilir mi?

Dış dudak sarkması operasyonlarını yaptırmak isteyen bireylerin akıllarına gelen sorulardan biri, dış dudak sarkması operasyonları güvenilir mi, şeklinde karşımıza çıkar.

Bu operasyonlar hekim kontrolünde ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Güvenilir ve sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilmesinin tek yolu budur.

Ancak her ne kadar nadiren de olsa komplikasyon gelişme riskinin her zaman bulunduğunu ve bunun da bir cerrahi müdahale olduğunu kişi göz önünde bulundurmalıdır.

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu kadar bu işlemde de birtakım risk unsurları bulunmaktadır. Ancak bu durumlar ciddi anlamda nadir karşılaşılan ender durumlardır.

Kişi işlem sonrasında hekiminin kendisinden dikkate almasını istediği noktalara dikkat ettiği sürece daha rahat bir tedavi süreci yaşar.

İşlem sonrasında dokularının toparlanmasına izin vermeli ve cinsel perhiz kuralları, beslenme düzeni, uyku düzeni, egzersiz zamanlamasının ve yoğunluğunun nasıl olması gerektiği gibi durumlara gerekli özeni göstermelidir.

Kaynakça:

https://www.divakadin.com/vajinal-sarkma-prolapsus

3.8 / 5. 12

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir