Pubis Estetiği Nedir?
0
(0)

Erkek ve kadın cinsel organlarının üst kısmında yer alan kıllı alana yönelik gerçekleştirilen estetik girişimleri ifade etmektedir. Kasık höyüğü olarak adlandırılan bu alanda yürütülen tüm operasyonlar pubis estetiği adını alır. Genital estetik girişimlerdendir.

Mons Pubis veya Venüs Tepesi isimlerine sahip olan bu bölgedeki estetik operasyonlar, operasyonun kapsamına göre lokal ya da genel anestezi altında tamamlanmaktadır. 

Pubis Estetiği Nedir?

Erkek – kadın cinsel organının kıllı olan bölgesindeki yağlı alanda gerçekleştirilen estetik girişimlerin genel adıdır. Bölgedeki yağ dokuları o bölgeyi koruma amacıyla örtülüdür.

Pubis kemiği ve pubis eklemini her türlü darbe – travma ve yara girişimlerinden muhafaza etmekle vazifeli olan bu yağlı bölge birden fazla nedenden dolayı daha fazla yağlanabilir ve genişleyebilir. Bu da doğrudan kişiyi rahatsız edici bir etki oluşturabilir.

Rahatsızlıktan kasıt estetik görüntüdür. Ancak bazı durumlarda bu yağlı bölgedeki sorun görüntü kaygısından çok işlevselliği de olumsuz etkileyebilmektedir.

Mons pubis olarak da bilinen bu bölgede sarkma oluşabilir, idrara çıkma sorunları meydana getirebilir ya da tayt gibi her türlü dar kıyafetlerin kötü durmasına sebebiyet verebilir.

Yağ dokunun artmasındaki en büyük faktör kilo alımı olmakla birlikte gebelik süreci ve doğum yapmak da olası nedenlerden biridir. Bu sebeplerden herhangi biri puns pubis bölgesinin yağ oranını arttırabilir, genişletebilir. 

Pubis Estetiği Nasıl Yapılır?

Kilo almak, gebelik dönemi geçirmek, doğum yapmak gibi nedenlerden dolayı Mons Pubis’in de içerisinde olduğu kasık bölgesinin boyutsal artışı söz konusu olabilir. Boyutsal artışa ek olarak sarkmalar da meydana gelebilir.

Diyet, egzersiz programları, spor aktiviteleri ile bu bölgedeki sorunların önüne geçmek pek mümkün olmamaktadır. Genel olarak katkı sunsa da estetik görüntünün kişiyi memnun edecek düzeye çekmesine katkı sunamamaktadır.

Bu nedenle Monsplasti olarak adlandırılan pubis estetiği operasyonu yapmak gereklidir. Kasık germe olarak da bilinen bu işlemde genel anestezi ya da lokal anestezi tercih edilir.

Çıkartılacak doku oranı minimal düzeylerde ise yalnızca lokal anestezi ve sedasyon etkili ilaçlar yeterli olacaktır. Lakin doku oranı daha yoğun ise ya da aynı anda birden fazla genital estetik ameliyat gerçekleştirilecekse genel anestezi ve sedasyon etkisi gereklidir. 

Operasyon isteğe göre karın germe dahil pek çok genital estetik cerrahisi ile bir arada ya da tek başına gerçekleştirilebilmektedir. Operasyon esnasında gerekli olduğu durumlarda, Postoperatif konturlar da iyileştirilebilir.

Ayrıca yağ dokusundaki fazlalıkları almak için Liposuction uygulaması da gerçekleştirilebilir. Prosedür sırasında karın deliği yani göbek deliğinin hemen alt alanındaki kasık bölgesine yatay biçimde bir cerrahi kesik atılmaktadır.

Çok daha sıkı, estetik açıdan güzel ve daha belirgin bir kasık alanı meydana getirmek amacıyla alt bölgede yer alan kaslar kaldırılarak sıkılaştırılmaktadır. Ardından deri fazlalığı alınır. Diğer işlemde ise kasık derisi yıkarı konuma getirilir.

Atılan kesiğin kapatılması amacıyla estetik dikişlere ek olarak cilt yapıştırıcıları da uygulanmaktadır. Monsplasti operasyonun asıl hedefi kasık alanındaki deri fazlalığını ve yağ fazlalığını gidermek – azaltmak – uzaklaştırmaktır. 

Pubis Neden Yağlanır?

Kişilerde karın bölgesinin altında genital bölgenin üstünde olan bölgeye pubis adı verilir. Kadın veya erkeklerde fazla kilo alımına bağlı olarak zaten yağlı bir dokuya sahip olan pubis en çok birikimin olduğu yerdir.

Ayrıca bu bölge fiziksel aktivite ve diyete karşı oldukça direnç göstermektedir. Bu nedenle pubis bölgesindeki yağlanmadan şikayetçi olan bireyler estetik cerrahiye başvurabilirler. Hekimle görüştükten sonra uygun liposuction yöntemiyle kolay bir şekilde istedikleri görüntüye sahip olabilirler.

Bu operasyon ameliyathane koşullarında lokal veya genel anestezi yapılarak kısa sürede gerçekleştirilir. Uygulama sonrası herhangi bir ağrı söz konusu değildir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci şişliklerin geçmesiyle birlikte 3 hafta kadar sürmektedir. Bireyler ameliyattan sonra 2.günde normal hayatlarına devam edebilirler.

Pubis Bölgesinden Yağ Almak

Kadın ve erkeklerin ortak sorunu olan pubis bölgesindeki (kasık bölgesindeki) aşırı yağlanma, şiş görünme, dolgun görünme, çıkıntılı görünme sorunu için yapılan pubis estetiği girişimlerinde yağ alımı yapılmaktadır. İşlem erkekler tarafından da talep edilsede genellikle kadınlarca çok sık arzu edilmektedir.

Pubis operasyonlarıyla cinsel organın hemen üst bölgesindeki aşırı büyüklük, genişlik, şişlik, dolgunluk, çıkıntılık giderilebilmekte ve çok daha estetik bir kasık görüntüsü elde edilebilmektedir.

Cinsel yaşamda kişinin özgüveninin azalmasına ya da kaybetmesine neden olabilen pubis görüntüsündeki bu olumsuzluklar kısa süren genital estetik ameliyatıyla giderilebilmektedir.

Operasyon sadece bu bölgedeki aşırı yağı çıkarmakla kalmaz. Fazla derinin alınması ve derinin gerginleştirilerek yeni konumuna taşınması işlemleriyle de çok daha güzel bir kasık görüntüsü meydana gelmiş olur. 

Pubis bölgesinden yağ alma işlemlerinde Liposuction yani yağ aldırma uygulaması da yapılır. Zaten asıl sorun bu bölgedeki yağlanma seviyesinin artışıdır.

Artışla birlikte kasık görüntüsü bozulur ve kişiyi rahatsız eder. Bu rahatsızlık genellikle estetik görüntü kaygısıyla sonuçlanmaktadır. Ancak bazen çok daha ciddi sorunlara yani pubis sarkmalarına da neden olabilmektedir.

Operasyon sırasında alınan yağlardan sonra bireyin yaklaşık bir ay boyunca korse takması gereklidir. Bu bir aylık süreçte her türlü ağır kaldırma, ani hareketler ve tüm spor aktivitelerinden uzak durmak gereklidir. Yürüyüş ve hafif tempo koşu dışında herhangi bir spor önerilmemektedir. 

Liposuction ile yağ fazlalığının çıkartılması bazen yeterli olmamaktadır. Yağ oranındaki fazlalığın yanı sıra bölgede yaşanan deri sarkmaları da varsa Liposuction tek başına yeterli olmaz. Bu durumda germe işlemi de yapılmaktadır.

Mons pubis boyutlarından ya da biçiminden memnun olmayan tüm bireyler bu operasyonu yaptırabilir. Aynı zamanda fazla deri, deri sarkması şikayetleri olan bireyler için de uygundur. Operasyon için dengeli kiloda olmak önemlidir.

Dengeli kilodan kasıt ise birkaç kilo aşmayan zayıflama – kilo alma dışında, kilosunda ani ve büyük oranlarda değişim yaşamayan bireyler ifade edilmektedir. Ancak sık sık ve çok fazla oranlarda kilo alan ve zayıflayan bir bireyseniz monsplasti operasyonu tavsiye edilmemektedir.

Pubis Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan sonra yaklaşık bir ay kadar korse kullanılması gereklidir. Bu bir aylık dönemde her türlü ağır işten, ağır kaldırmadan, sporlardan uzak durulması gereklidir. İlk iyileşme evresi için bir hafta yeterli olmaktadır. Bir haftalık süreçten sonra çok daha rahat hareket edebilirsiniz.

Ancak yine de ilk 30 gün boyunda her türlü ağır fiziksel hareketlilikten kaçınmalısınız. Eğer Mons plasti operasyonunun kapsamı fazla veya ek genital estetik girişimler – karın germe operasyonlarını bir arada gerçekleştirdiyseniz iyileşme evreniz biraz daha uzayabilir. 

İşlemden sonra 30 gün süresince fiziksel hareketliliğinizi sınırlandırmalısınız. Örneğin; havuz, deniz, solaryum, yüzme, koşu gibi vücudun pek çok noktasını aynı anda çalıştırıcı aynı anda eyleme geçirici tüm eylemlerinizi sınırlandırınız.

Operasyon sırasında bazı hastalara dren konulmaktadır. Operasyon sonrasındaki sıvıları toplamak için konulan drenler birkaç gün içerisinde alınmaktadır.

Ameliyat sonrasında oluşan şişlikler en fazla üç haftada geçecektir. Tatmin edici görüntüyü tam olarak alabilmek için 45 gün beklemeniz yeterlidir. 

Pubis Estetiği Diğer Genital Estetiklerle Birleştirilebilir mi? 

Pubis estetik girişimi de bir genital estetiktir. Cinsel organın üst bölgesinde yer alan kıllı bölgede gerçekleştirilir. Bu alanda yer alan yağ dokularının artışı ile o bölgenin kötü görünmesi gerçekleşir. Bu durumda Mons Plasti operasyonu devreye girer.

Bu uygulamada tıpkı vajina daraltma, vajina dudak yağ enjesiyonu gibi bir genital uygulamadır. Her türlü genital estetik ameliyatıyla bir arada yapılabilir. Buna ek olarak karın germe ameliyatı gibi operasyonlarla da kombine edilmesinde bir sakınca yoktur. 

Pubis Estetiği Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bölgenin hijyenine özen gösteriniz. Hekiminizin direktiflerine uyunuz.
  • Genital bölgenizin kuru olmasına dikkat ediniz. 
  • Operasyondan sonraki ilk üç haftalık süreçte denize – havuza – küvete – sauna – hamam- solaryuma girmeyiniz. 
  • Pansumanlarınıza özen gösteriniz. Belirtilen tarihlerde aksatmadan gerçekleştiriniz. 
  • Reçete edilen ilaçlar dışında bir ilaç – ürün kullanmayınız. 
  • İlk 7 gün başta olmak üzere ilk 30 gün her türlü ani hareket, ağır kaldırma, ağır spor hareketlerinden uzak durunuz.

Kaynakça:Seitz, I. A., Wu, C., Retzlaff, K., & Zachary, L. (2010). Measurements and aesthetics of the mons pubis in normal weight females. Plastic and Reconstructive Surgery, 126(1), 46e-48e.

Jabbour, S., & Schmitt, T. (2018). The Long-Term Evolution of the Pubis Scar in Bodylifts and Abdominoplasties: Can We Anticipate the Scar Migration and the Pubis Elongation?. Aesthetic Surgery Journal, 38(10), NP150-NP151.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir